PDA

View Full Version : Türkçe FM Genel Tartışma [Lütfen Başka Konu Açmayınız]

Pages : [1] 2

Aydin
18.Eylül.2010, 23:36
http://www.turksportal.net/fmhaber/31050/turkce-fm-2012-hayal-degil.htm

World Hollow o1
18.Eylül.2010, 23:43
2012 ye daha var.

siz güncellemeden bahsedin atmin bey.. :D:D

Ayrıca oyunun çıkacağı 5 Kasım tarihinde bir sürprizimiz daha olacak ve sitemizin yenilenmiş halini devreye almayı planlıyoruz.
Biliyoruz ki sitemizi çok fazla güncellemiyor ve bu konu hakkında eleştirilerinizi e-posta yoluyla gönderiyorsunuz. Bunların hepsinin farkındayız ve ilginiz için teşekkür ederiz. Şimdilik size verebileceğimiz haberler bunlar. Gelişmeleri takip etmek için forumumuzu ziyaret edebilirsiniz. Hepinize bol FM'li günler.

GeNç KaRTaL
18.Eylül.2010, 23:52
Fm 12'nin tamamen Türkçe olarak piyasaya çıkması gerçekten çok süper olur.Bir kaç seriden beri tek başıma uzun süreli oynayamıyorum.(1 sezon bitirmişliğim yok kaç seridir) Fm 11'de de böyle olacak büyük ihtimal ama fm 12'den itibaren oyunun müptelası olabilirim eskisi gibi.

Flawless Victory
19.Eylül.2010, 00:04
Eğer yine orjinal satışla bağlantı kuracaklarsa hiç ümitlenmeyelim bence. :) Ama yok seneye kesin çıkacaksa süper olur.

Düzenleme : Hayırlı olsun. :)

BaGa TaRKaN
19.Eylül.2010, 00:38
Bir Sene Ara Vereceğim Döndüğümde Oyunda Muhteşem Bir Şekilde Türkçe Çıkarsa Kebab Olur:D O Yüzden Bu Sene Cimrilik Modundayım:zuhaha

Bekliyoruz Merakla Sayılı Gün Çabuk Geçer:)

Hugo
19.Eylül.2010, 00:39
Fm 12'nin tamamen Türkçe olarak piyasaya çıkması gerçekten çok süper olur.Bir kaç seriden beri tek başıma uzun süreli oynayamıyorum.(1 sezon bitirmişliğim yok kaç seridir) Fm 11'de de böyle olacak büyük ihtimal ama fm 12'den itibaren oyunun müptelası olabilirim eskisi gibi.

Öyle online liglerde bir maç bir maç gidersen bitmez tabii sezon :D

Türkçe FM olsun her şeyini anlayarak yapsın millet.

MeMo
19.Eylül.2010, 00:39
Bu sene fm haram bize zaten LYS belası :D Ama seneye iyi olacak.Belki ekipte bile yer alırım yabancı dil öğrencisiyiz şurda :D

Flawless Victory
19.Eylül.2010, 00:44
Bu sene fm haram bize zaten LYS belası :D Ama seneye iyi olacak.Belki ekipte bile yer alırım yabancı dil öğrencisiyiz şurda :D

Ben sen FM oynayabilesin diye soruları çalarım, sınav iptal olur, nasıl fikir. ;;)

MeMo
19.Eylül.2010, 00:45
Ben sen FM oynayabilesin diye soruları çalarım, sınav iptal olur, nasıl fikir. ;;)

Soruları çal iptal olmasın ama hem çalışmam da hem FM hem LYS daha güzel olur.

BaGa TaRKaN
19.Eylül.2010, 00:46
Hayırlı Vatandaş Güzel Örnek Oluyor Vatandaşına:n:

EndoplazmiK RetikuluM
19.Eylül.2010, 00:59
Çevirisi yapılması gereken cümle sayısının yüksek oranda olması nedeniyle Football Manager 2011'in Türkçe çıkma olasılığı mümkün değildi. Ama bizler çeviri çalışmalarımızı hızlı ve kaliteli bir şekilde sürdürerek FM 2012'in Türkçe dili ekli bir şekilde çıkmasını sağlayacağız.

remzi1242
20.Eylül.2010, 20:55
Hayırlı olsun bakalım onlar bir adım atıyorlar bizde bir adım atcakmyıız

efenberg
21.Eylül.2010, 19:57
Hayırlı Olsun diyelim Türk Fm Camiasına.
Lys Dolayısıyla Pas Geçiyoruz Bu Seneyi Dönüşümüz Muhteşem Olacak Gibi :D

onur_fatos
21.Eylül.2010, 21:42
Gerçekten çok sevindirici ibr haber bu umarım gerçekleşirde yıllarıdr hayranı olduğumuz oyunu ana dilimizde doya doya oynama keyfini yaşarız.Makaleyi sonuna kadar okudum ve birşey dikkatimi çekti.Admin demişki aldığınız her bir orjinal oyunu steam üzerinden ücretsiz kayıt ettirin.Ben turksportalın yönlendirmesiyle fm 2009 ve fm 2010'u steam üzerinden orjinal aldım ve hesabımda duruyor.Steam'den almama rağmen yinede kayıt ettirmem gereken bir bölüm varda benmi atladım acaba diye düşünüyorum.Eğer böyle bir durum varsa adminlerden ricam nasıl yapacağımı anlatırlarsa orjinal olan 2 oyunumu ve GTA aldım birde onu kayıt ettirmem konusunda adım adım ne yapmam gerektiğini anlatırlarsa sevinirim.Çorbada biraz olsun tuzum olursa ne mutlu bana.

Aydin
21.Eylül.2010, 21:57
Gerçekten çok sevindirici ibr haber bu umarım gerçekleşirde yıllarıdr hayranı olduğumuz oyunu ana dilimizde doya doya oynama keyfini yaşarız.Makaleyi sonuna kadar okudum ve birşey dikkatimi çekti.Admin demişki aldığınız her bir orjinal oyunu steam üzerinden ücretsiz kayıt ettirin.Ben turksportalın yönlendirmesiyle fm 2009 ve fm 2010'u steam üzerinden orjinal aldım ve hesabımda duruyor.Steam'den almama rağmen yinede kayıt ettirmem gereken bir bölüm varda benmi atladım acaba diye düşünüyorum.Eğer böyle bir durum varsa adminlerden ricam nasıl yapacağımı anlatırlarsa orjinal olan 2 oyunumu ve GTA aldım birde onu kayıt ettirmem konusunda adım adım ne yapmam gerektiğini anlatırlarsa sevinirim.Çorbada biraz olsun tuzum olursa ne mutlu bana.

Steamden oyunu almanız başlı başına yeterli. Ama oyunu steamden almayan arkadaşlar, steam kullanıcısı aldıklarında ülkelerini Türkiye olarak gösterdikten sonra steam'deki games kısmında sol altta bulunan "add a game" e tıklamalı. ardından "activate a product on steam"e tıklayarak oyunun cd keyini girmek gerekiyor. böylece oyunu Türkiye'den alsanız ya da almasanız da steamden bir Türk kullanıcının bu oyunu oynadığı kaydedilerek sigames'e ulaşır.

Flawless Victory
21.Eylül.2010, 22:00
Steamden oyunu almanız başlı başına yeterli. Ama oyunu steamden almayan arkadaşlar, steam kullanıcısı aldıklarında ülkelerini Türkiye olarak gösterdikten sonra steam'deki games kısmında sol altta bulunan "add a game" e tıklamalı. ardından "activate a product on steam"e tıklayarak oyunun cd keyini girmek gerekiyor. böylece oyunu Türkiye'den alsanız ya da almasanız da steamden bir Türk kullanıcının bu oyunu oynadığı kaydedilerek sigames'e ulaşır.

Bunu haber bölümüne eklemek iyi olur bence.

onur_fatos
21.Eylül.2010, 22:02
Yanıt için teşekkürler adminim içim rahatladı :) ama yönlendirme birçok arkadaşın işine yarayabilir tekrar teşekkürler.

Estranged
21.Eylül.2010, 22:20
Aklıma takılan bir nokta var, FM de yapılan türkçe yamaların tamamında gördüğüm kadarıyla oyuncu özelliklerinde yer değişmesi var. Official bir çeviri yapılırsa ve oyuna Türkçe dili eklenirse özelliklerin yerleri ingilizcedekiyle aynı mı kalacak?

EndoplazmiK RetikuluM
21.Eylül.2010, 23:01
Öyle değilde özelliklerin yanına numarası koyulabilir Türkçe yamalarda.

Sallıyorum;

( 1 ) Bitiricilik
( 2 ) Teknik

Gibi. Ama Official bir çeviri yapılırsa ve Türkçe dil oyuna eklenirse sanırım öyle olacaktır.

aliCHaN_FM
22.Eylül.2010, 01:26
Bu çok güzel bir haber işte 2012 'i merakla bekliycez desenize

Ilhan
23.Eylül.2010, 14:17
Aydıncığım sitede haberini görünce girip bir yoklayayım dedim, işin ardında Volkan abi mi var diye.

İnanılmaz bir gelişme bu tabii ki, özellikle SI'ın desteğini alabiliyor olmak.

Ancak bir noktada sıkıntı var. Bu işi yapması gereken kişi, işi bilen kişi olmalı. Yani dil oyuna eklenecekse gerçek bir çevirmen tarafından çevirilip eklenmeli. Bizim yaptığımız adam alma ve paket çevirtme metodu ile yol almak imkansız. Bunun için bir bütçe oluşturulmalı ve bütçe dahilinde gereken kişiler ile anlaşılıp maaş karşılığı iş yapılmalıdır.

Mail adreslerimi biliyorsun, forumu eskisi gibi takip edemesem de maillerime bakabiliyorum. Bir yardım talebiniz olursa buradayım, bilin.

Harika günler.

Flawless Victory
23.Eylül.2010, 15:05
Aydıncığım sitede haberini görünce girip bir yoklayayım dedim, işin ardında Volkan abi mi var diye.

İnanılmaz bir gelişme bu tabii ki, özellikle SI'ın desteğini alabiliyor olmak.

Ancak bir noktada sıkıntı var. Bu işi yapması gereken kişi, işi bilen kişi olmalı. Yani dil oyuna eklenecekse gerçek bir çevirmen tarafından çevirilip eklenmeli. Bizim yaptığımız adam alma ve paket çevirtme metodu ile yol almak imkansız. Bunun için bir bütçe oluşturulmalı ve bütçe dahilinde gereken kişiler ile anlaşılıp maaş karşılığı iş yapılmalıdır.

Mail adreslerimi biliyorsun, forumu eskisi gibi takip edemesem de maillerime bakabiliyorum. Bir yardım talebiniz olursa buradayım, bilin.

Harika günler.

Kayseri'de bir bayram günü kaybolan çocuklardan farkın yok İlhan. Seni bulduk, şimdi o çocukları bulmak lazım.

Zaradene
24.Eylül.2010, 00:15
İlhaaan odtünün çiçeği özledik be :)

Crazycat
24.Eylül.2010, 02:46
...Ancak bir noktada sıkıntı var. Bu işi yapması gereken kişi, işi bilen kişi olmalı. Yani dil oyuna eklenecekse gerçek bir çevirmen tarafından çevirilip eklenmeli. Bizim yaptığımız adam alma ve paket çevirtme metodu ile yol almak imkansız. Bunun için bir bütçe oluşturulmalı ve bütçe dahilinde gereken kişiler ile anlaşılıp maaş karşılığı iş yapılmalıdır...

Bence de bir bütçe oluşturularak maaş karşılığı yapılması daha iyi olur.Şu anda gönüllü olarak yapılacak sanırım çeviri, yanılıyor muyum?Bir de mesela daha önce çıkan Türkçe yamalarda "Oyun, %95 oranında Türkçeleştirildi." deniyordu, şimdiki yapılan çeviride bu oran %100 olacak değil mi?

Ilhan
24.Eylül.2010, 12:47
Bence de bir bütçe oluşturularak maaş karşılığı yapılması daha iyi olur.Şu anda gönüllü olarak yapılacak sanırım çeviri, yanılıyor muyum?Bir de mesela daha önce çıkan Türkçe yamalarda "Oyun, %95 oranında Türkçeleştirildi." deniyordu, şimdiki yapılan çeviride bu oran %100 olacak değil mi?

Bu işin gönüllü olarak bitirilemeyeceğinden adım gibi eminim. En azından bu işi yapan kişiler üniversite öğrencisi olacaklarsa harçlık tarzında belli bir miktar para ödenmelidir. Ödenen para sitenin gelirinden mi ödenir, yoksa başka bir şey mi kullanılır, bilemem. Ancak bilinmelidir ki şimdiye kadar belli bir yüzde ile çıkarılan Türkçe FM'lerin hepsi Volkan abinin, benim, Burak'ın, Aydın'ın kişisel çabalarıyla çıkarıldı. Ancak artık bu insanların buna ayıracakları vakitleri yok. Dediğim gibi, karşılık vererek iş yaptırırsak sonuç alırız, öbür türlü sonuç beklemek hayalciilk olur.

Sonuç olarak bu çalışmalar sitemize katma değer olarak geri dönecek, oyun çıktıktan sonra. Çok daha bilinen bir site olacağız ve belki de SI'dan para da alacağız işi başarıyla bitirirsek.

Oyun sitesi olarak büyümeyi istiyorsak bunu yapmak zorundayız.

Crazycat
24.Eylül.2010, 15:10
Bu işin gönüllü olarak bitirilemeyeceğinden adım gibi eminim. En azından bu işi yapan kişiler üniversite öğrencisi olacaklarsa harçlık tarzında belli bir miktar para ödenmelidir. Ödenen para sitenin gelirinden mi ödenir, yoksa başka bir şey mi kullanılır, bilemem. Ancak bilinmelidir ki şimdiye kadar belli bir yüzde ile çıkarılan Türkçe FM'lerin hepsi Volkan abinin, benim, Burak'ın, Aydın'ın kişisel çabalarıyla çıkarıldı. Ancak artık bu insanların buna ayıracakları vakitleri yok. Dediğim gibi, karşılık vererek iş yaptırırsak sonuç alırız, öbür türlü sonuç beklemek hayalciilk olur.

Sonuç olarak bu çalışmalar sitemize katma değer olarak geri dönecek, oyun çıktıktan sonra. Çok daha bilinen bir site olacağız ve belki de SI'dan para da alacağız işi başarıyla bitirirsek.

Oyun sitesi olarak büyümeyi istiyorsak bunu yapmak zorundayız.
Belirli bir miktar paranın kesinlikle ödenmesi gerekiyor bence de ve bu paranın SI tarafından ödenmesi gerekmiyor mu?Yani SI bu işe olumlu bakıyorsa ve bu oyuna 2012 yılında Türkçe dilini ekleyeceğiz diyorsa eğer buna kafa yormalı ve maddi olarak da bi' destek vermeli diye düşünüyorum.

SAİT71
24.Eylül.2010, 16:00
Bence bu iş gönüllü işi olmamalı. Tam anlamıyla işi çevirmenlik olan ve bu işe vaktini ayırabilecek kişilere yaptırılmalı ki, herhangi bir sıkışıklık vs. olmasın. Sonuçta Koskoca oyunun dili çevrilecek ve bu zaman, emek işi. Bir kaç üniversite öğrencisinin zamanını almakta doğru olmaz. Bence çevirmen tutulmalı..

Aydin
24.Eylül.2010, 20:51
Çeviren ekip tabii ki iyi derecede İngilizce bilmek zorunda olacak. "Let's roll"u "yuvarlanıyoruz" şeklinde çeviren, kalıplardan, deyimlerden bihaber olan arkadaşları çalışmamıza kabul etmeyeceğiz.

Bunun dışında daha yeni oyunun kodları bile hazırlanmadan, önümüze çevireceğimiz dil metni gelmeden bir hazırlık yapmamız söz konusu olamaz. Yapılacak yemeğe göre aşçı seçmemiz gerekir. Bu yüzden şimdiden şu olacak, şöyle yapacağız demek doğru olmaz.

Lulinha
25.Eylül.2010, 20:15
Tebrikler. :)

Profesyonel bir ekip tarafından hatasız bir çeviri yapılmalıdır ve de Turksportal'a da bu yakışır.

Vieri
26.Eylül.2010, 16:46
Merhaba,

çalışmada futbol bilgisi olan çevirmenlerden yararlanılması planlanmaktadır. Çeviri için belli bir bütçemiz bulunmaktadır ve çevirilen kelime başına ödeme yapmayı düşünmekteyiz.

Geçmiş yıllardaki çevirilerimiz sisteme aktarıldı ve bunlardaki çeviri hataları test edilmeye başlandı. Çalışma programımız ve çevirmen ihtiyaçları konusunda gerekli açıklamaları Kasım ayı içerisinde yeni sitemizde detaylı açıklamalarla sunacağız.

leave_992
28.Eylül.2010, 21:18
merhabalar;
forumu pek sık takip etmemekle birlikte haberinize facebook aracılığı ile ulaştım bi arkadaşım paylaşmıştı:)
gerçekten çok sevindim umarım böyle bir şey gerçekleşirde gereken desteği orjinal oyun alarak tüm fm severler olarak veririz.Umuyorum ki fm2011 i orjinal alma gibi bi opsiyonla önümüze sunulmamıştır fm 2012'nin türkçe olması(-ki bence böyle olur kimse babasının hayrına iş yapmaz diye düşünüyorum)
eğer gerçekten böyle bir şey varsa yöneticilerden bilgilendirme beklediğimizi bildirmek istiyorum(-ki buna göre fm2011 i orjinal alalım,açık söylemek gerekirse eğer fm2011 i orjinal alma şartı yoksa kesinlikle korsan alacağım o parayla üniversitede 4-5 günlük harçlığım çıkar :) )
Büyük bir umutla bilgilendirmelerinizi bekliyoruz kolay gelsin

Aydin
28.Eylül.2010, 21:25
Herhangi bir zorunluluk yok.

Sonycugo
21.Ekim.2010, 21:02
Umaım dediğiniz gibi olur ve 2012'de türkçe oyun görürüz.

Deniz
22.Ekim.2010, 02:36
FM 2012 Türkçe olursa, korsan eğilimli kişiler de orjinal oyuna başvurabilir. Mantıklı...

Lucas Neill
22.Ekim.2010, 21:20
Oyuna bir cok yeni cümle eklenmis anlamak biraz daha zorlasti benim icin, 2012 umarim Türkce olur.

Forumlar1
02.Kasım.2010, 22:00
2011 tam olarak piyasaya çıkmadı bile :) 2012 Türkçe olur inşallah fakat 2011'in türkçe yaması en fazla 1 ay sonra çıkacakdır zaten.

mad butcher
03.Ocak.2011, 23:52
bedavaya iş olmaz derim , bence biraz bir ücret verilsin başta , sonra oyun Türkçe olarak çıkarsa , 2012 yılında Tr de alınan orijinal oyun sayısı 2011 e göre ne kadar fazlaysa ona göre de ek bir ücret verilmeli çevirmenlere.

medievil
25.Ocak.2011, 15:32
Gow 3 ucuza satıldı 27000 sattı..

GT5 Türkçe geldi 25000 sattı..

pes 2011 Türkçe geldi. Muhtemelern gt5dende fazla sattı..

Bunun yanında killzone 3 crysis 2 ve infamous2 de Türkçe geliyor..

Bu kadar Türkçe oyun gelirken bir zahmet segada bu oyunu Türkçe çıkarsın. Yukarıdaki oyun satışları senelerdir bizi nasıl kandırdıklarının bir kanıtıdır. Her zaman Türkçe oyunun riskinden maliyetinden bahsedip durdular. Ancak gördüğümüz gibi yapanlar hiçde pişman olmuyor. Bu arada gt5 de 500 000 küsür kelimenin Türkçeye çevrildiğini hatırlatayım. Sanırım fm de bu rakamda aynı seviyede. Demekki neymiş isteyince oluyormuş.. Maliyette bahsettiğiniz gibi milyon dolarlar değilmiş..

Bu kadar Türkçe oyunun içinde fmnin Türkçe gelip gelmemesi açıkcası çokda umurumda değil. Kaybeden ben değilim sonuçta ;)

Aydin
25.Ocak.2011, 16:23
Şu zamana kadar Türkçe çıkmadığından dolayı sigames'i eleştirenlerin arasında ben de vardım ama şu son yazdıklarında biraz çarpıklık olduğunu hissediyorum. Eğer yanlış düşünüyorsam, benim yanlışlarımı düzelt lütfen medievil.

Bahsettiğin oyun satış adedlerinin ps3 olduğunu sanıyorum. Pc'de bu satış rakamlarına şu zamana kadar -wow dahil- hiçbir oyunun ulaştığını düşünmüyorum. Ps3'te zaten orjinal oyun kullanmak şarttı birkaç ay öncesine kadar. Bu satış rakamlarının olması o kadar şaşırtıcı değil yani söz konusu ps3 olunca.

Ayrıca maliyet oyun çevirisinin maliyetinin milyon dolarlara dayanacağını kim yazdı bu forumda? Onu da merak ettim. Bulup gösterirsen sevinirim.

Steam bile Türkçe oldu. SIgames bu sene bizi üzmeyecek. Oyunun Türkçe çıkmayacağına dair şüphem yok.

medievil
25.Ocak.2011, 17:37
Oyun satışlarına baktığımızda en yüksek ivme şuan gt5de. yani oyun çıkalı çok az bir zaman oldu 25bin seviyesine gelmiş durumda. Çok iyi hatırlıyorum gt5 çıkmadan 2-3 gün önce torrent sitelerine düşmüştü bile. yani demek istediğim korsanın olduğu zamanda bu satış rakamı yakalanmış. O yüzden ps3 veya pc diye ayırmamak lazım ki zaten pes 2011in gt5 den daha fazla sattığını düşünüyorum. Resmi açıklama yok ancak hangi siteye girseniz pes satış bakımından hem pc hem ps3 platformunda gt5in önünde. Tabi bundaki en önemli etken Türkçe olması.

Satış rakamlarını şaşırtıcı bulmamanız bana çok şaşırtıcı geldi. Kaldıki bu satış rakamları şu ana kadar ps3de yada pc platformunda yakalanmamış rakamlar. Ps3 ülkemize yeni gelmedi senelerdir var ancak gow 3 ile birlikte oyun satışlarında patlama oldu. Nedenini söylemeye gerek yok. Biraz tv izleyip birazda sağınız solunuzdaki reklamlara bakarsanız anlarsınız zaten.

Milyon dolar olayını biraz şakayla karışık söyledim. Ancak sizin bir admin vardı nickini şuan hatırlayamadığım. Ortaya öylebir hesap çıkartmıştıki çeviri maliyeti için yüzbin dolarlardan bahsediliyordu. Yine aynı admin 5000(yada 10bin) den fazla satan 5 oyun gösterdiğin zaman gel tartışalım gibi bir laf etmişti. Bu yazıyı okursa yukarıya baksın bir zahmet..

Bu sene içinde benim kişisel tahminim yaklaşık 10 adet Türkçe oyun gelecektir. Bunu ps3 oyunu yada pc oyunu diye ayırmak sizin taktirinize kalmış. Sonuçta ikisindede korsan kullanım var. Kaldıki ps3de korsan yokkende bu satışlar elde edilemiyordu. Demekki bu işte bir iş var diye düşünmek lazım. Reklam yapmak lazım. Sessiz sedasız 80-90tl etiket fiyatıyla bu oyun Türkçe çıkarsa 25000 satış falan beklemesinler zaten. Yukarıdaki oyunlar 20bin üzerinde satmış ve satmaya devam ediyorsa bunun nedeni çok iyi reklamlarının yapılmış olması ve fiyatlarının diğer oyunlara nazaran ucuz olmasıdır.

Umarım iyi bir fiyatla iyi bir bir Türkçe ile oyun çıkar bende iki senedir oynamadığım fm ye geri dönüş yaparım.

Bu arada yaz ayında çıkacak başka bir Türkçe oyundan bahsediliyor. Önümüzdeki günlerde açıklanacakmış. Bu kadar gelişmeye rağmen bu oyun gene Türkçe çıkmazsa şaşırmam :)

Aydin
25.Ocak.2011, 18:15
Satış rakamlarını şaşırtıcı bulmamanız bana çok şaşırtıcı geldi. Kaldıki bu satış rakamları şu ana kadar ps3de yada pc platformunda yakalanmamış rakamlar. Ps3 ülkemize yeni gelmedi senelerdir var ancak gow 3 ile birlikte oyun satışlarında patlama oldu. Nedenini söylemeye gerek yok. Biraz tv izleyip birazda sağınız solunuzdaki reklamlara bakarsanız anlarsınız zaten.

Orada sanırım yanlış okumuşsun. Bu satış rakamlarına ps3 için şaşırmam yazmıştım .) Fifa 11 reklamını bile gördükten sonra zaten ölsem de gam yemem. Gerçi sadece ntvspor'da gördüm god of war ve fifa 11 reklamlarını.

Ayrıca elbette oyun satış rakamları ps3 ve pc diye ikiye ayrmak daha sağlıklı olur. İkisini aynı kefeye koymak anlamsız. Korsan oyun çıksa da ps3'e sahip bir arkadaşım psn hesabına ban yiyeceğinden dolayı korsan kullanmıyor. Korsan kullananlar da bildiğim kadarıyla internete bağlanmaktan feragat ediyor. ps3'te korsanın nasıl işlediği hakkında tam olarak bir bilgim yok ama bildiklerim bunlar. Yanlış bildiğim birşey varsa düzeltmeni istiyorum tekrardan.

SIgames'in avukatı olarak gözükmek istemiyorum ama dediğim gibi bu bahsettiklerini referans alarak "şimdi onlar düşünsün" misali bir düşünceyle hareket edilmez bence. Bahsettiğin oyunların Türkçe olmasaydı da bu satış rakamlarına yaklaşılacağını düşünüyorum. Ha Türkçe hiç mi satışları arttırmaya etken olmamıştır, elbette olmuştur.

Pes oyununu ele alalım mesela. Fm oynayan 10 kişiden 7'si pes oynamıştır mesela. Merak ediyorum, pes Türkçe çıktığı için "helal olsun" gazıyla kaç kişi oyunu orjinal satın almıştır. Pes ve Fm'yi karşılaştırmak sağlıklı değil biliyorum. Fm daha komplike ama bu forumda çok gördük "oyun Türkçe çıksın, sırf destek amaçlı satın alırım" diyenleri. Cm Türkçe çıkınca destek amaçlı oyunu satın alanlardan biri de bendim hatta.

Yazdığın son cümlelerden biri bence daha önemli bu konuştuğumuz konulardan. Oyun fahiş fiyata satılmamalı. Şu an çevirilere devam ediyoruz ama oyun hakettiğinden daha fazla fiyata satılırsa bu yaptığımız çeviriler boşuna gidecek. Gerçi bu kadar konuşuyoruz ama oyun Türkçe çıksa bile ben orjinal satışların değil, korsana ilginin daha da artacağını düşünüyorum.

medievil
25.Ocak.2011, 18:53
Aslında satış rakamlarına birde farklı açıdan bakmak lazım. Söylediğiniz doğru kimse pes Türkçe olunca vay be olaya bak dememiştir. Ancak pesin geçen senelere oranla çok daha fazla sattığıda aşikar. Bunun en önemli nedenide online master ligdir bence. OML oynayabilmeniz için sonuçta orjinal kullanmanız lazım. Bence en büyük etkenlerden biri bu. Burdada iş yapımcılara düşüyor. Senelerdir süre gelen aynı hatalarla oyunun çıkması vs gibi nedenler oyun satışlarını baltalayacaktır. Bunun yanında insanlar orjinale yönlendirmek için hamleler yapılmalıdır. OML örneği gibi. Tabi bunları düşünecek kafa yoracak ben değil oyun yapımcıları. Herhalde bunları düşünmüşlerdir. İnsanları orjinal kullanmaya zorlayacak hamleler üretmişlerdir. Yoksa her sene kadro güncelle bir iki yeni özellik alsana fm 2012 derlerse çok çok az bir rakam olan 20-25bin sayısına bile Türkçe olmasına rağmen ulaşamayabilirler.

ps3 konusunda bende aslında bu hack olaylarını pek bilmiyorum araştırmadım. Zaten ps3de oynadığım oyunları bitirince atıyorum 100e almışsam 90 a satıyorum 10 lirayada oynamış oluyorum :)

Yine sizinle hemfikir olduğum konu fiyat konusu tabiki. 30-40 tl gibi bir fiyata satılacağını hiç sanmıyorum ama en azından diğer oyunlardan 5-10tl daha ucuz olmalı ki insanlar alsın. Birde bir iki reklam panosuna afiş astılarmı çok büyük rakamlarda satılabilir fm.

Umarım Türkçe kaliteli ve en önemlisi bugsuz bir oyun gelirde doya doya oynarız.

Burak Duran
26.Ocak.2011, 21:45
İnşallah denilen olur ve fm türkçe olur... ben eminimki Türkçe çıkarsa oyunun orjinal alımında artış olacaktır.

Fernando Gago
27.Ocak.2011, 00:55
Tatmin edici bir Türkçe FM bence hayal . Sigames bir şeyler yapsa bile baştan savma bir şey olur. Sürekli hatalar cart curt. Kısa vadede çok zor görüyorum. ama "hayal"i bile güzel :)

VoLkaN BaROs
27.Ocak.2011, 12:52
Bilmem, belki de resmi olarak çıkarırlar, hatta Turksportal başkanlık eder resmi Türkçeye belli mi olur :)

sarianet
31.Ocak.2011, 05:28
olursa iyi olur valla google amcadan kurtulmuş olurum:D

Crazycat
07.Mart.2011, 03:04
Son durum nedir, bir gelişme var mı?Türkçe dilini Fm 2012'de resmi olarak diller arasında görebilecek miyiz?

Aydin
07.Mart.2011, 03:12
Yaptığımız gizlilik anlaşması yüzünden şu an tam olarak evet ya da hayır diyemiyorum ama şöyle söyleyebilirim ki çevirilerimiz devam ediyor ve şu an 2012'de Türkçe olmaması için bir engel yok.

Crazycat
07.Mart.2011, 03:48
Yaptığımız gizlilik anlaşması yüzünden şu an tam olarak evet ya da hayır diyemiyorum ama şöyle söyleyebilirim ki çevirilerimiz devam ediyor ve şu an 2012'de Türkçe olmaması için bir engel yok.
Anlıyorum, kolay gelsin.

moods
23.Mart.2011, 13:18
2 yıldır steamden orjinal alıyorum sırf şu Türkçe olayı çıksın diye. Eğer 2012'de de Türkçe gelmezse almayacağım oyunu. Ben zaman zaman sigames'e mail atıyorum, sizde lütfen arada zorlayın. Bilmiyorum ama bu oyun mutlaka türkçe olmalı. Destek olmak adına resmi tshirtlerinden bile aldım, daha ne yapılabilir bilmiyorum.

leave_992
27.Mart.2011, 05:23

ozet olarak evet demişsin aydın abi :)

gelse de gelmese de 90 lira bir oyuna vereceğimi zannetmiyorum sanki ama her türlü oynucaz işte farketmez :)

ingilizce de oynanıyo bir problem yok,yle ağır bir ingilizce yok oyunda

E.m.r.e
21.Mayıs.2011, 19:28
ozet olarak evet demişsin aydın abi :)

gelse de gelmese de 90 lira bir oyuna vereceğimi zannetmiyorum sanki ama her türlü oynucaz işte farketmez :)

ingilizce de oynanıyo bir problem yok,yle ağır bir ingilizce yok oyunda

konunun üzerinden baya bir zaman geçmiş fakat şöyle bir cevap vereyim kendimce :)

dediğin gibi oyunun ağır bir ingilizcesi yok fakat 2006'larda 2007'lerde oynadığım kadar zevk alamıyorum oyundan. Turksportal'ın çıkardığı türkçe yamalar müthiş gaza getiriyordu beni :D

Mesela; Patrick Vieira'yı taraftarlar havaalanında omuzlarda karşıladı. Taraftar adına açıklama yapan grup Teknik Direktörün vizyonunu övdü v.s. gibi replikler açıkçası beni oyuna daha çok bağlıyordu.

Şu an ben eski seriler kadar zevk alamıyorum. Belki yaşımız geçtiği içindir :D

Ama 2012 türkçe çıkarsa kesinlikle orijinal alacağım.

remzi1242
07.Haziran.2011, 23:48
geldik hazirana kadlı 3 ay :D

Aydin
07.Haziran.2011, 23:50
geldik hazirana kadlı 3 ay :D

oyun kasım gibi çıkar.

nannar
07.Haziran.2011, 23:53
Kasıma kadar ben Catanzaro'da 50 sezon bitireceğim :n:

sarianet
07.Haziran.2011, 23:53
peki türkçe çıkıp çıkmayacağı ne zaman belli olur demoda falan belli olurmu ki

nannar
07.Haziran.2011, 23:56
Ben yıllardır orjinal dilde oynamaya alıştım.Türkçe çıksa zorlanırım kesin :D İnşallah saçma sapan olmaz çeviriler.

urwrdskkn
08.Haziran.2011, 09:41
Valla Bende Isterim Türkçe Olmasını Football Manager 2012 Nin O Zaman Almassam Ne Olayım :d

CreaterS
15.Haziran.2011, 13:53
Geçen sene de aynı konu vardı :)

sekilaso
15.Haziran.2011, 17:46
hiç umudum yok türkce cıkmasyla ilgili.. zaten bu yılda cıkmassa 2013te kesin cıkar.!!

sarianet
15.Haziran.2011, 18:20
benim merak ettiğim bir başka unsur şu
eğer oyun türkçe çıkmazsa yapılan çeviriler bir yama olarak çıkarılabilir mi :)

TeNaciOUS MidFieLdeR
15.Haziran.2011, 18:28
Oyunun Turkce yapilmamasi Ingilizlerin isguzarligidir bence. Satis rakamlarina gore ceviri yaptiklarini sanmiyorum. Boyle bi aciklama yapildiysa da bana pek samimi gelmiyor. Kaldi ki Turkiyede de onemli satis rakamlarina ulasmistir tahminim legal yollardan.

Önder HOCA
18.Haziran.2011, 04:42
oyuncu profılındekı ozellıklerın yerı deısmesınde XD

EndoplazmiK RetikuluM
18.Haziran.2011, 15:15
Henüz oyun yüklenirken Türkçe 'Yükleniyor...' bile yazmazken benim 2012'de oyunun Türkçe çıkacağına dair bir beklentim yok açıkçası :)

Crazycat
30.Haziran.2011, 16:24
Konuyla ilgili açıklama için bir tarih var mı ya da açıklama yapılacak mı? Sigames ile bir antlaşma yaptığınızı söylemiştiniz, oyun çıkmadan önce Türkçeleştirme olup olmadığını öğrenebilecek miyiz?

FenoMachine
07.Temmuz.2011, 00:51
Türkçe çıkarsa yemin ediyorum orjinal alıcağım büyük konuştum elimizi cebimize atıcağız artık

Vieri
07.Temmuz.2011, 12:26
Biz çeviri üzerinde çalışıyoruz. Artık FM 2012 ye mi yetişir 2013 e mi bilmiyorum ama çalışmamızı Sports Interactive'e sunacağız. Karar onların. : )

Çeviri kapsamı ciddi büyüklüğe sahip, 3.3 milyon karakter, 680 bin kelimeden fazla, kolay bir iş değil.

William Rookwood
07.Temmuz.2011, 14:33
Evet gerçekten zor ve sıkıcı bir iş ve oldukça uzun. Başarılar dilerim.

sarianet
07.Temmuz.2011, 17:37
Biz çeviri üzerinde çalışıyoruz. Artık FM 2012 ye mi yetişir 2013 e mi bilmiyorum ama çalışmamızı Sports Interactive'e sunacağız. Karar onların. : )

Çeviri kapsamı ciddi büyüklüğe sahip, 3.3 milyon karakter, 680 bin kelimeden fazla, kolay bir iş değil.

ingilizceden anlasam akşama kadar elim boş baya yardımım dokunurdu :S
kolay gelsin allah yardımcınız olsun

Crazycat
10.Temmuz.2011, 06:23
@Vieri
Kolay gelsin, çeviri yapan herkese teşekkür ederim, Sports Interactive umarım bunca emeği terslemez ve oyunu Türkçe oynayabiliriz.

BaGa TaRKaN
10.Temmuz.2011, 12:09
Durmak Yok Yola Devam, Hedef 2013 :D

sarianet
10.Temmuz.2011, 17:36
Durmak Yok Yola Devam, Hedef 2013 :D

haha anlaşıldı:D

huseyin91
09.Ağustos.2011, 21:23
Her hangi bir gelişme yada haber varmı bu konuda ?

Flawless Victory
09.Ağustos.2011, 21:54

Ben bu güne kadar bu oyunu oynadım ama hiç 680 bin kelime göremedim. Ya da oyunu 2100'e kadar oynamak lazım.

remzi1242
10.Ağustos.2011, 00:13
hikaye olcak galiba bu senede

huseyin91
14.Ağustos.2011, 01:09
Miles Jacobson'un dediğine göre bu yılda türkçe dil yalan olmuştur.Yine klasik orijinal oyun lafları.Neyse geçmiş olsun diyelim.Umarım Turksportal sağlam ve yüksek yüzdeli bi yama çıkarırda keyifle oynarız.

ilgili açıklama için:

http://twitter.com/#!/milessi/status/102480950633570306

Tatanga17
14.Ağustos.2011, 01:15
Ben bu güne kadar bu oyunu oynadım ama hiç 680 bin kelime göremedim. Ya da oyunu 2100'e kadar oynamak lazım.

Hocam işin görünmeyen tarafı var. Bende daha önce çeviri ekibinde bulunmuştum. Bunlar partlara bönülüp herkese bir kaç tane atılıyor. O parçanın bir tanesi bile o kadar uzun ki, uğraşılacak iş değil valla.

SAİT71
14.Ağustos.2011, 01:27
Eğer yukarda belirtildiği gibi olumsuz bir açıklama varsa başlığın ismi Türkçe FM yine hayal şeklinde değişebilir :D

huseyin91
14.Ağustos.2011, 01:36
Turksportal'ın çevirisi nolacak dedim,onlara sormak lazım gibisinden bişey dedi.

topu buradakilere attı,biz yapmıyoruz ama onlar yapacak şeklinde bişeydir umarım :)

Fernando Gago
14.Ağustos.2011, 06:03
Türkçe çıkan başka oyunların satış rakamlarının yüksek olmadığını söylemiş ayrıca bla bla bla ...
Türkçe mevzusu hep gündeme gelecek ve ne olursa olsun ayrı cevabı alacağız sanırım. Başka internet siteleri türkçe yamalar çıkardı %50 de olsa. Ben şahsen onları kullanıyorum. Yani Sigames'ten meden ummak yerine Turksportal yama konusunda çalışmada ısrar ederse %50 %75lik bir türkçe ek paket bile bizlere çok yarar sağlayacaktır. %100 şart değil bence. Ki bunu TSİ daha önce yaptı. Türkçe oyundan geçtik artık gerçekten bir hayal ve hayal olduğu ölçüde koca bir ayıp ..

leave_992
08.Kasım.2011, 02:20
arkadaşlar yama çalışmaları devam ediyor mu? biterse ek paket olarak SI Games yada TSI yayınlar mı ?
fm2013 türkçe çıkacak mı :) var mı bir gelişme kısaca

serdarkmare
08.Kasım.2011, 02:36
çeviri gönüllü üyelere paylaştırılırsa daha çabuk bitebilir.bu işi yapabilecek insanlar var .
yeterli ingilizcesi olanlar çeviriye destek olabilirler.
şahsım adına konuşayım yeterli ingilizcem yok ama bu iş için türlü sitelerde , forumlarda vs. fake hesaplarla reklam yapabilir ve destek için üye getirebilirim. en azından denerim . sitede üye sayısı artık yardımı dokunmasa bile ..

lexoqe
08.Kasım.2011, 06:35
çeviri gönüllü üyelere paylaştırılırsa daha çabuk bitebilir.bu işi yapabilecek insanlar var .
yeterli ingilizcesi olanlar çeviriye destek olabilirler.
şahsım adına konuşayım yeterli ingilizcem yok ama bu iş için türlü sitelerde , forumlarda vs. fake hesaplarla reklam yapabilir ve destek için üye getirebilirim. en azından denerim . sitede üye sayısı artık yardımı dokunmasa bile ..

Sitenin üyelik sistemi kapalı. Bu işi yapmak isteyenlerle değil bilen kişilerle yapmak isteniliyor.

serdarkmare
08.Kasım.2011, 07:46
Sitenin üyelik sistemi kapalı. Bu işi yapmak isteyenlerle değil bilen kişilerle yapmak isteniliyor.

çeviri konusunda zaten gönüllükten önce bilmek gerek :)
üyelik sistemi hakkında bilgim yoktu.

leave_992
08.Kasım.2011, 22:13
arkadaşlar bi yetkili olacak yada olmayacak diyebilir çok zor değil,bu kadar insan cevap bekliyor...Turksportal ın çeviriyi yetiştiremediğinden dolayı mı çıkmadı bu oyun türkçe? eğer böyleyse gerçekten kendimizden utanmalıyız :)

en azından bi ek paket yayınlanma ihtimali var mı,cevap versin artık bi yetkiliiiii :))

GeNç KaRTaL
08.Kasım.2011, 22:17
arkadaşlar bi yetkili olacak yada olmayacak diyebilir çok zor değil,bu kadar insan cevap bekliyor...Turksportal ın çeviriyi yetiştiremediğinden dolayı mı çıkmadı bu oyun türkçe? eğer böyleyse gerçekten kendimizden utanmalıyız :)

en azından bi ek paket yayınlanma ihtimali var mı,cevap versin artık bi yetkiliiiii :))

Fm 12 için çeviriler yetişmemişti.13 için çalışmalar devam ediyor.Eğer çeviri yetişirse ve Sigames okey verirse Fm 13'te resmi olarak Türkçe dilinin olma ihtimali var.Turksportal tarafından Türkçe yama çalışması yayınlanmayacak ayrıca.

leave_992
08.Kasım.2011, 22:32
Fm 12 için çeviriler yetişmemişti.13 için çalışmalar devam ediyor.Eğer çeviri yetişirse ve Sigames okey verirse Fm 13'te resmi olarak Türkçe dilinin olma ihtimali var.Turksportal tarafından Türkçe yama çalışması yayınlanmayacak ayrıca.

teşekkür ederim sonunda bir yetkili cevap verdi.Önümüzde 1 yıl var tamamlanır herhalde çeviri...şu oyunu Türkçe oynamadan ölmeyiz umarım.

lexoqe
08.Kasım.2011, 23:35
teşekkür ederim sonunda bir yetkili cevap verdi.Önümüzde 1 yıl var tamamlanır herhalde çeviri...şu oyunu Türkçe oynamadan ölmeyiz umarım.

Herhangi bir yetkilinin sadece sana özel bir cevap vermesi gerekmiyor. Geçmiş yazılanları okusaydın anlardın neyden dolayı çıkmadığını.

Deus Dominus
09.Kasım.2011, 01:07
Şu linkteki haberi okumakta yeterli neden dikkate alınmadığımızın, önemsenmediğimizin daha net anlaşılması için...Turksportal ekibi için söylemiyorum bunu, Sports Interactive için.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25295820/

leave_992
09.Kasım.2011, 02:41
Herhangi bir yetkilinin sadece sana özel bir cevap vermesi gerekmiyor. Geçmiş yazılanları okusaydın anlardın neyden dolayı çıkmadığını.

okumuştum zaten hepsini liseli arkadaşım,2013 e çıkacak mı yada ek yama felan yayınlanacak mı diye sordum SI games tarafından. :)

knowthyself
10.Kasım.2011, 17:40
Böylesine karışık, düzen gerektiren ve çeviri sırasında terimsel sıkıntıların olacağı bir işte "hadi parçaları koyun isteyen alsın" şeklinde çevrilmez, çevrilemez. Eğer işin sonunda ortaya çıkacak olan şeyden memnun olunması ve emeğin kesinlikle boşa gitmemesini istiyorsanız; düzen ve gerçek bir takım şart.

kalemci
10.Kasım.2011, 20:04
Böylesine karışık, düzen gerektiren ve çeviri sırasında terimsel sıkıntıların olacağı bir işte "hadi parçaları koyun isteyen alsın" şeklinde çevrilmez, çevrilemez. Eğer işin sonunda ortaya çıkacak olan şeyden memnun olunması ve emeğin kesinlikle boşa gitmemesini istiyorsanız; düzen ve gerçek bir takım şart.

Sana tamamen katılıyorum.

leave_992
11.Kasım.2011, 00:06

daha çevirinin ne oldugu belirsiz ne düzeni hocam :) 2005 yılında gayri resmi yapılan turksportal çevirilirine başlanmadan önce ekibi yazarlardı,bilgilendirirlerdi bizleri :) şimdi resmi çeviri yapıyolar yapan kim,yüzde kaçta onu bile bilmiyoruz :)) ne ekibinden bahsediyoruz biz,belki içlerinden olağan üstü biri çıkarda hepsini çevirir :)

grozny
03.Aralık.2011, 15:28
Şuana kadar çevirilen kısmın yama olarak sunulmayacak olması gerçekten kötü benim tek sıkıntım team meeting ve player conversation yarım yamalak ingilizcem ile oyuncuları çok zor anlıyorum sözlük ile oyun oynuyorum ama birçok yeni kelime öğrendim ...

mpaker66
10.Aralık.2011, 16:41
http://dergi.turksportal.net/eylul2011/ bu sayıda Türkçeleştirme çalımaları başlığında son paragrafta türkçeleştirme çalışması yapacaklarının sözü veriliyo...

sarianet
10.Aralık.2011, 17:03
sanırım benim çocuklarım da fm 20.. hayal değil başlıklı bir forum konusuna ben gibi yorum yapıyor olacaklar :)

Bekq
10.Aralık.2011, 17:06
Bu konu uplandıkça ve ana sayfada gördükçe gülesim geliyor nedense :D

mpaker66
10.Aralık.2011, 17:12
ben hiç değilse bi yama bekliyorum ki burdada yamanın sözünü veriyor...

Sekopej
10.Aralık.2011, 17:19
Daha sonra değişen durumlarla beraber bir yama çıkaramayacağımız da söyleniyor ama.

Bu konudan bizim rahatsızlığımız yok öyle olsa konuyu çoktan kaldırır, bununla alakalı her şeyi yok ederdik forumdan ama biz ne dediğimizi biliyoruz ve şartların ne olduğunu biliyoruz, o nedenle duruyor konular.

Jaswege
10.Aralık.2011, 20:45
Bence kaldırın bu saatten sonra durmasının bir manası yok. 2013'e yapılıy inşallah.

leave_992
11.Aralık.2011, 03:39
Daha sonra değişen durumlarla beraber bir yama çıkaramayacağımız da söyleniyor ama.

Bu konudan bizim rahatsızlığımız yok öyle olsa konuyu çoktan kaldırır, bununla alakalı her şeyi yok ederdik forumdan ama biz ne dediğimizi biliyoruz ve şartların ne olduğunu biliyoruz, o nedenle duruyor konular.

sevgili sekopej,
konudan bir çok arkadaşın(bende dahil) mesajları silindi ancak bilgin olsun,konu duruyorda beğenilmeyen mesajlar siliniyor. :)

bence de konunun durmasının bi manası yok,ha google dan hit getiriyor diyorsan o başka (k)

Sekopej
11.Aralık.2011, 13:01
sevgili sekopej,
konudan bir çok arkadaşın(bende dahil) mesajları silindi ancak bilgin olsun,konu duruyorda beğenilmeyen mesajlar siliniyor. :)

bence de konunun durmasının bi manası yok,ha google dan hit getiriyor diyorsan o başka (k)

Öyle bir beklentimiz yok, öyle bir beklentimiz olsa, üye alımını durdurmazdık.:)

Silinen mesajlar sınırı aşan mesajlar. Biz sizi bilgilendiriyoruz ve dediklerimizi inkar da etmiyoruz. Buna karşılık gelip burada dalga geçer tarzda mesajlar atarsanız, kusura bakmayın o mesajla silinir. Yoksa derdini saygı çerçevesi içinde anlatanların mesajları duruyor.

leave_992
11.Aralık.2011, 17:46
Öyle bir beklentimiz yok, öyle bir beklentimiz olsa, üye alımını durdurmazdık.:)

Silinen mesajlar sınırı aşan mesajlar. Biz sizi bilgilendiriyoruz ve dediklerimizi inkar da etmiyoruz. Buna karşılık gelip burada dalga geçer tarzda mesajlar atarsanız, kusura bakmayın o mesajla silinir. Yoksa derdini saygı çerçevesi içinde anlatanların mesajları duruyor.
teşekkürler cevabın için.

Ancak dalga geçmedim. Bir sitede yapıldığından bahsedilmişti ondan alıntı yaparak o sitenin yapması imkansız yaparsa ancak Turksportal yapar dedim hepsi buydu :)

Neyse FM 2013 türkçe den gerçekten çok umutluyum,bu sefer olacak!

Sekopej
12.Aralık.2011, 00:32
Dalga geçtin diye demedim genel olarak silinen mesajlarda bu unsurlar var, senin de mesajını gördüm, bizi değil başka sitede yapılan çalışmayı eleştirmişsin ama bunu da bizim site ile alakası olmadığı için sildik.

advaldo
15.Aralık.2011, 17:53
FM Sahiplerinin yaptığı şey çıkarcılıktan başka birşey değil bu oyunun ta fm 2010 dan daha önce türkçe çıkması gerekliydi sen yap oyununu bakalım türkçe inanın orjinal alımlarından %30-%40 artış olmazsa ben birşey bilmiyorum destek olalım dedik fm 2010 orjinal aldım fm 2011 beğenmediğim için almadım 2012 türkçe çıksa gidip sırada bekleyip ilk alan ben olucaktım onuda almadım adamlar resmen sen al biz düşünürüz diyorlar diğer ülkelerede koy bu şartıda görelim saçma sapan diller varken türkçenin olmaması binlerce fm tutkununa bu yaptıkları ayıptır...

Ülkemizde pes 2012 ve crysis örneklerini hiç göz önüne almıyorlar sanırım hatta mount blade warbandıda örnek gösterebiliriz bu oyunlar türkçe çıkıyor ve çok rahatta Türkiyede satış yapıp iyi kar elde ediyorlar fm ingilizce çıktığı sürece millet korsan oynamaya devam edicektir kendileri bilirler :)

RaSenGan
15.Aralık.2011, 23:38
FM Sahiplerinin yaptığı şey çıkarcılıktan başka birşey değil bu oyunun ta fm 2010 dan daha önce türkçe çıkması gerekliydi sen yap oyununu bakalım türkçe inanın orjinal alımlarından %30-%40 artış olmazsa ben birşey bilmiyorum destek olalım dedik fm 2010 orjinal aldım fm 2011 beğenmediğim için almadım 2012 türkçe çıksa gidip sırada bekleyip ilk alan ben olucaktım onuda almadım adamlar resmen sen al biz düşünürüz diyorlar diğer ülkelerede koy bu şartıda görelim saçma sapan diller varken türkçenin olmaması binlerce fm tutkununa bu yaptıkları ayıptır...

Ülkemizde pes 2012 ve crysis örneklerini hiç göz önüne almıyorlar sanırım hatta mount blade warbandıda örnek gösterebiliriz bu oyunlar türkçe çıkıyor ve çok rahatta Türkiyede satış yapıp iyi kar elde ediyorlar fm ingilizce çıktığı sürece millet korsan oynamaya devam edicektir kendileri bilirler :)

Dediklerine katılıyorum ama şu var.Crysis ve Mount and Blade'in yapımcıları Türk :) Onlar sayesinde oyun Türkçe.PES'in ise Türkçe olması çok hoş bir şey.Her ne kadar çevrilen kelime sayısı az bile olsa böyle bir şeyi düşünüp bizlere sunması çok güzel.

FM ise çok ilginç bir olay.Normalde müşteriyi memnun etmeye çalışırsın.Ama bu adamlar önce biz memnun olalım sonra sizi de memnun ederiz diyorlar.Müşteriden çok kendi hoşnutluklarını göz önüne alıyorlar.Herkes müşteriyi mutlu etmeye çalışırken bunlar biz mutlu olalım sonra sizi mutlu ederiz mantığında olduktan sonra Türkçe'nin çıkması çok zor bir ihtimal.

El Barto
16.Aralık.2011, 00:45
Adamlar sallamıyorlar işte yahu anlasanıza. :)

Biz diyoruz ki Türkçe çıkarın alalım. Adamlar diyor ki zaten ne kadar satıyor ki Türkçe çıksa ne kadar satacağız?

Türkçe çıkarmazsanız almayız bak oyunu orijinal diyoruz.

Almazsanız almayın, sanki çok alıyormuşsunuz gibi diyorlar.

Bir fasid daire içinde dönüp dolanıyoruz. :)

Ama eninde sonunda legal ya da illegal alıp oynuyoruz oyunu. :)

attirson
16.Aralık.2011, 01:27
Fm 2013 Türkçe olmassa sittin sene orjinal almam.Bu muhabbetlerde sıktı artık resmi açıklama bile görsem inanmam kendi gözümle oyunda görmeden.

uaerenua
16.Aralık.2011, 08:07
cm01-02 den beri cm ve fm oyun serilerini takip eden bir kullanıcı olarak birçok insan gibi bende oyunun türkçe olmayışından dolayı rahatsızım. Daha önceleri birkaç kullanıcı da sitem etmiş bu konuda türksportal'a fakat konu ile ilgili tatmin edici hiç bir açıklama görmedim. Her sene oyunun türkçe çıkacağıyla ilgili dedikodular yayılıyor ve sağolsun turksportal da bizi bu dedikodular karşısında ümitlendiriyor... Yahu arkadaş artık yeter! ben her sene orjinal oyun alıyorum ve türkçe olmadığı için çok zorlanıyorum bir amerikalının oyun için verdiği para da bizimkisi patlican arkadaş... Turksportal madem ki kendini resmi bir site olarak lanse ediyor bu konuyu artık birşeyler yapması lazım önceden hiç değilse yama yapılıyordu korsan olarak biraz faydası oluyodu şimdi oda yok neymiş turksportal resmi bir siteymiş izinsiz resmi olmayan birşey yayınlanamazmış o zaman resmi olarak yayınlat kardeşim... bu geceden sonra benim için turksportal da fm de bitmiştir kasım 6 dan bu yana baya bi dolmuştum zaten artık yetti... Turksportalda bence artık kendini resmi site triplerine sokmasın ...

nannar
16.Aralık.2011, 08:44
:) saat 6:07'de rüyanız da falan mı gördünüz bunları ? Hem konu ile ilgili başlık var. Yeni konu açmaya da gerek yoktu.

BaGa TaRKaN
16.Aralık.2011, 08:49
Başlık Çok Dikkat Çekici :D

kasım akdemir
16.Aralık.2011, 11:37
Adam haklı beyler Dağılın!!! :D

darkpart2
16.Aralık.2011, 14:53
sonuna kadar haklı adam

heavy86
16.Aralık.2011, 15:22
O konuda haklı , ama bir şekilde turksportal kendini savunabilir. Bir şekilde haklı göstertebilir.

Benim anlamadığım tek bir nokta var , her football manager çıkışına yakın aynı şeyler gerçekleşiyor ,

* Forum sitesi yenilenecek , yeni bir arayüz ve güncel...

Senelerdir herşey aynı , site can çekişiyor ve bu siteyi ayakta tutan biz üyeleriz.

Ana sayfaya baktığınızda hala 12.0.4 güncellemesi ve Football Manager 2012 Yayınlandı! ...

Fan sayfaları bile kesinlikle daha iyi , Ya sen eğer türkiye^'nin resmi sitesi isen , türkçe yama zor geliyorsa , skin çalışmalarını yayınla , fm ses dosyası yap ne bileyim ,
güncel fm hakkında köşe yazıları yayınla...

turksportal klüp diye bişey açıp ücret almak olmamalı ...

şimdi dersiniz beğenmiyorsan girme...Sitenin bize kattığı hiçbirşey yok , site yönetiminin müdehale etmesi şart. Ben forumdaki paylaşımlar için buradayım ki isterdim "resmi" başlık altında Türk fm severlere yakışır bir site yapılmasını...

man_in_black21
16.Aralık.2011, 15:25
O konuda haklı , ama bir şekilde turksportal kendini savunabilir. Bir şekilde haklı göstertebilir.

Benim anlamadığım tek bir nokta var , her football manager çıkışına yakın aynı şeyler gerçekleşiyor ,

Senelerdir herşey aynı , site can çekişiyor ve bu siteyi ayakta tutan biz üyeleriz.

Ana sayfaya baktığınızda hala 12.0.4 güncellemesi ve Football Manager 2012 Yayınlandı! ...

Fan sayfaları bile kesinlikle daha iyi , Ya sen eğer türkiye^'nin resmi sitesi isen , türkçe yama zor geliyorsa , skin çalışmalarını yayınla , fm ses dosyası yap ne bileyim ,

şimdi dersiniz beğenmiyorsan girme...Sitenin bize kattığı hiçbirşey yok , site yönetiminin müdehale etmesi şart. Ben forumdaki paylaşımlar için buradayım ki isterdim "resmi" başlık altında Türk fm severlere yakışır bir site yapılmasını...

Altına imza atıyorum.

Bekq
16.Aralık.2011, 16:45

Buna sürekli cevap verildi. Bu iş gönül işi kimse istemese site bile olmaz. Adı üstünde resmi site yama yayınlamak zorunda değiler. Bu fan sitelerinin görevi.

LaigLeNoiR
16.Aralık.2011, 17:01
cm01-02 den beri cm ve fm oyun serilerini takip eden bir kullanıcı olarak birçok insan gibi bende oyunun türkçe olmayışından dolayı rahatsızım. Daha önceleri birkaç kullanıcı da sitem etmiş bu konuda türksportal'a fakat konu ile ilgili tatmin edici hiç bir açıklama görmedim. Her sene oyunun türkçe çıkacağıyla ilgili dedikodular yayılıyor ve sağolsun turksportal da bizi bu dedikodular karşısında ümitlendiriyor... Yahu arkadaş artık yeter! ben her sene orjinal oyun alıyorum ve türkçe olmadığı için çok zorlanıyorum bir amerikalının oyun için verdiği para da bizimkisi patlican arkadaş... Turksportal madem ki kendini resmi bir site olarak lanse ediyor bu konuyu artık birşeyler yapması lazım önceden hiç değilse yama yapılıyordu korsan olarak biraz faydası oluyodu şimdi oda yok neymiş turksportal resmi bir siteymiş izinsiz resmi olmayan birşey yayınlanamazmış o zaman resmi olarak yayınlat kardeşim... bu geceden sonra benim için turksportal da fm de bitmiştir kasım 6 dan bu yana baya bi dolmuştum zaten artık yetti... Turksportalda bence artık kendini resmi site triplerine sokmasın ...

Turksportal Resmi Site ismini kendisi koymamıştır.

Oyunun data yapımında Türkiye'nin Resmi sitesidir ve bu Resmi site dil için değil Data için verilmiş bir tabirdir.

Sizinde belirttiğiniz ve bildiğiniz üzere bu mevzuyla ilgil forumda konular mevcuttur oradan devam edelim.

leave_992
17.Aralık.2011, 20:38
oyunceviri el atabilir arkadaşlar işe,ne resmi türkiye sitesine nede bu sigames e ihtiyaç kalır.fm2012 yi çeviricekler diye duydum

uaerenua
17.Aralık.2011, 22:53
"cm01-02 den beri cm ve fm oyun serilerini takip eden bir kullanıcı olarak birçok insan gibi bende oyunun türkçe olmayışından dolayı rahatsızım. Daha önceleri birkaç kullanıcı da sitem etmiş bu konuda türksportal'a fakat konu ile ilgili tatmin edici hiç bir açıklama görmedim. Her sene oyunun türkçe çıkacağıyla ilgili dedikodular yayılıyor ve sağolsun turksportal da bizi bu dedikodular karşısında ümitlendiriyor... Yahu arkadaş artık yeter! ben her sene orjinal oyun alıyorum ve türkçe olmadığı için çok zorlanıyorum bir amerikalının oyun için verdiği para da bizimkisi patlican arkadaş... Turksportal madem ki kendini resmi bir site olarak lanse ediyor bu konuyu artık birşeyler yapması lazım önceden hiç değilse yama yapılıyordu korsan olarak biraz faydası oluyodu şimdi oda yok neymiş turksportal resmi bir siteymiş izinsiz resmi olmayan birşey yayınlanamazmış o zaman resmi olarak yayınlat kardeşim... bu geceden sonra benim için turksportal da fm de bitmiştir kasım 6 dan bu yana baya bi dolmuştum zaten artık yetti... Turksportalda bence artık kendini resmi site triplerine sokmasın ..."

diye birk konu açtım ve kapatıldı... önemli değil ama iki çift lafım var:
Yahu arkadaş bıkmadınız mı 2.sınıf insan muamelesi görmeye hala daha turksportal yöneticileri yok biz dil için değil data için burdayız diyor komiksiniz ya hem resmi siteyim diye bir iddaan olacak hemde ya ben oyunun orası değilde şurasıyla ilgiliyim diyceksin! Arkadaş ben tek bir sorunun yanıtını istiyorum her sene fm 70 binden fazla satıyor bu oyunu türkiyede demek ki burdaki insanlarda bununla baya ilgili ve senelerdir bir bahane ile türkçe dil eklentisi çıkmıyor çıkarılmıyor TURKSPORTAL sen kimin yanındasın? her sene hem kendini hemde sportaktivite yi savunmak için ürettiğin bahaneer artık yetmiyor ister konuyu kapat istersende benim üyeliğimi sil ama insanlar artık bazı şeylerin farkında! hadi gelsin bakalım yöneticilerin bahaneleri:

dah önce konu açtım kapattınız sonra sizin istediğiniz yere yazdım bunları şimdide taşıdınız bu kadar korkmayın yorumlarımızı insanlar okuyacak diye zaten bir çok kişi herşeyin farkında sayın TURKSPORTAL!!!

Sekopej
17.Aralık.2011, 23:09
İyi de yazdıklarınız duruyor, ben de bunu anlamıyorum, bir şeyden korksak, tamamen sileriz. Konunun kapanması bununla alakalı mevcut konu bulunmasından. Türkçe ile alakalı değil mesela futbol alanında bile bir maç konusu mevcutken alakalı başka konu açıldığında o kapatılır, işleyiş böyle.

GeNç KaRTaL
17.Aralık.2011, 23:39
Öncelikle açıtğınız konunun GMA'ya taşınmasıyla ilgili açıklamayı yapayım.Konunuzu oraya taşıyan arkadaş,Fm'nin Türkçe çıkmamasıyla ilgili mevcut bir konu olması sebebiyle taşımış.Yani eleştirilere tahammülümüz olmaması sebebiyle değil.Böyle bir izlenime sebep vereceğini düşündüğümüzden dolayı konunuzu (dolasıyla bize karşı eleştiriler içeren mesajınızı ) sonradan olması gereken yere,yani bu konuya taşıdık.Eğer eleştirilere tahammülsüz olsaydık mesajınızı hiç kimsenin göremeyeceği siledebilirdik.Yani merak etmeyin kimseden korktuğumuz falan yok.:icon_wink:

Gelelim eleştirilerinize.Diyorsunuz ki ben araştırma falan anlamam,Turksportal resmi bir siteyse Türkçe yama yapmak zorunda.Bunu bazı arkadaşlara bir türlü anlatamadık.Beyler bizim resmi ünvanımız araştırma işini yapan ekibin bizim bünyemizde olmasından kaynaklı.Bunu artık kabullenin lütfen.Eğer bu sene çıkan oyunda Türkiye ligidenki oyuncuların verileri,geçen seneki oyunla aynı olsa,eyvallah gelin diyinki siz ne biçim resmi sitesiniz.Neden bu oyuncu verileri geçen seneyle aynı diye bizi eleştirin.Böyle bir hakka sahipsiniz.Ama neden Türkçe yama çıkartmıyorsunuz deme hakkına sahip değilsiniz.Çünkü Turksportal'ın türkçe yama yapma gibi bir zorunluluğu yok.Sigames'in oyunu Türkçe çıkartması için ikna etme gibi bir zorunluluğu da yok.Zorunluluk olmamasına rağmen çaba göstermiyor da değiliz.Tüm bunlara karşılık siz ve sizin gibi düşünenlerin yaptıkları eleştiriler kesinlikle gösterilen çabaların karşılığı değil.

Ne çaba gösteriyorsunuz diyebilirsin.2009'a kadar sırf Türk fm severler için,karşılık beklenmeden Türkçe yama yapıldı.Bu gerçekten zor bir iş.İster kabul edin,ister etmeyin.Hatta zor olduğunu kabul etmiyorsanız şu an Türkçe yama yapmak için çaba gösteren siteye gidip yardımcı olabilirsiniz.2009'dan sonra oyuna resmi dil olarak eklenmesi için çaba sarf edildi.Bunun için adımlar da atıldı fakat henüz oyuna eklenebilmiş değil.Fakat çalışmalar devam ediyor.Sigames'in bu konudaki tavrı belli.Adamlar oyuna resmi olarak Türkçe dilinin eklenmesi için istekli değiller.Benim anlamadığım bizden ne istediğiniz? Ne diyelim Sigames'e,eğer oyuna Türkçe eklemezseniz,araştırmayı yapmıyoruz mu diyelim mesela? Daha önce de dediğim gibi böyle bir zorunluluk yokken,sırf siz Türk fm severler için bu çabalar gösteriliyorken hiç bir şey yapılmıyormuş gibi eleştirmeniz hiç insaflı değil.

Ayrıca değinmek istediğim bir nokta daha var.Orjinal oyun alıyoruz diyorsunuz,sanki oyun için ödediğiniz ücretin bir miktarı resmi site olduğu için Turksportal'a gidiyor da gelip bizi eleştiriyorsunuz.Sizin ödediğiniz paranın muhattabı Turksportal değil.Gidip,ben para veriyorum ama karşılığını alamıyorum muhabbetini sigames forumlarında yapmanız gerekiyor.

"cm01-02 den beri cm ve fm oyun serilerini takip eden bir kullanıcı olarak birçok insan gibi bende oyunun türkçe olmayışından dolayı rahatsızım. Daha önceleri birkaç kullanıcı da sitem etmiş bu konuda türksportal'a fakat konu ile ilgili tatmin edici hiç bir açıklama görmedim. Her sene oyunun türkçe çıkacağıyla ilgili dedikodular yayılıyor ve sağolsun turksportal da bizi bu dedikodular karşısında ümitlendiriyor... Yahu arkadaş artık yeter! ben her sene orjinal oyun alıyorum ve türkçe olmadığı için çok zorlanıyorum bir amerikalının oyun için verdiği para da bizimkisi patlican arkadaş... Turksportal madem ki kendini resmi bir site olarak lanse ediyor bu konuyu artık birşeyler yapması lazım önceden hiç değilse yama yapılıyordu korsan olarak biraz faydası oluyodu şimdi oda yok neymiş turksportal resmi bir siteymiş izinsiz resmi olmayan birşey yayınlanamazmış o zaman resmi olarak yayınlat kardeşim... bu geceden sonra benim için turksportal da fm de bitmiştir kasım 6 dan bu yana baya bi dolmuştum zaten artık yetti... Turksportalda bence artık kendini resmi site triplerine sokmasın ..."

diye birk konu açtım ve kapatıldı... önemli değil ama iki çift lafım var:
Yahu arkadaş bıkmadınız mı 2.sınıf insan muamelesi görmeye hala daha turksportal yöneticileri yok biz dil için değil data için burdayız diyor komiksiniz ya hem resmi siteyim diye bir iddaan olacak hemde ya ben oyunun orası değilde şurasıyla ilgiliyim diyceksin! Arkadaş ben tek bir sorunun yanıtını istiyorum her sene fm 70 binden fazla satıyor bu oyunu türkiyede demek ki burdaki insanlarda bununla baya ilgili ve senelerdir bir bahane ile türkçe dil eklentisi çıkmıyor çıkarılmıyor TURKSPORTAL sen kimin yanındasın? her sene hem kendini hemde sportaktivite yi savunmak için ürettiğin bahaneer artık yetmiyor ister konuyu kapat istersende benim üyeliğimi sil ama insanlar artık bazı şeylerin farkında! hadi gelsin bakalım yöneticilerin bahaneleri:

dah önce konu açtım kapattınız sonra sizin istediğiniz yere yazdım bunları şimdide taşıdınız bu kadar korkmayın yorumlarımızı insanlar okuyacak diye zaten bir çok kişi herşeyin farkında sayın TURKSPORTAL!!!

uaerenua
18.Aralık.2011, 00:43
sonunda muhatap alabileceğim bir yönetici çıkmasına çok sevindim yorumunuz için teşekür ederim sayın genç kartal...
şu konuda haklısınız muhattap sigames olmalıdır fakat sizin resmi bir yönünüz olmasından dolayı sigames yetkililerine bizlerden daha rahat ulaşabilceğiniz düşünülerek bu konudaki düşüncelerimizi sizlere anlattık. ben sigames formuna bu konuyu taşıdım fakat yeterli ingilizcem olmadığından derdimi tam olarak anlatamadım. zaten verilen cevaplarıda anlamadım. benim turksportalda anlamadığım tek şey diyorsunuz ki adamlar türkçe dil desteği konusunda istekli değil bunun sigamesin lütfedipte yapacağı birşey olmadığını düşünüyorum. Madem öyle siz yetkililerle muhattapsınız topluca bir tavır almak gerektiğini düşümüyormusunuz artık? sonuçta türkiyede 70 binden fazla satan bir oyun bu ve hal böyle iken onlar bize bu desteği sağlamak zorunda. hee sağlamadılarmı sigames formuna ingilizcesi iyi olan bir yönetici kardeşimiz ortak bir tavır sergilediğimiz konusunda bir konu açabilir mesela... Şu iş sizinde canınızı sıkmıyormu? asgari ücretin 715 tl olduğu bir ülkede insanlar 80 tl verip oyun alıyor fakat oyun yetkilileri turk kullanıcıları muhattap almıyor! Bu olay bana çok yanlış geliyor benim itirazım buna ve türkiyede bu konuyla ilgili resmi kurumun siz olduğunu düşündürttüğünüz için bunları sizinle paylaştım ama yanlış birşey yaptıysam yanlış kişilerle paylaştıysam lütfen söylediklerimi ciddiye almayınız verdiğim rahatsızlık içinde özür dilerim.
(bu arada sigames formunda açtığım konu için bir kullanıcı türkçe dil desteği yapmak türk fm topluluğunun işidir gibi bir yorum yapmış birazda bu yüzden bu konuda size sitem ettim.)
belki ilgilenen olur diye söylüyorum sigameste açtığım forumun linkini sizlerle paylaşıyorum:

http://community.sigames.com/showthread.php/291987-Turk-kullan%C4%B1c%C4%B1lar!

http://community.sigames.com/showthread.php/291988-turkish-Turkish-language-support

Sekopej
18.Aralık.2011, 00:54
Oyunun parasına karşılık verdiği hizmeti sorgulamak için Türkiye distrübütörü Aral'a ulaşabilirsiniz, bu tarz sıkıntılarınızı asıl gidereceğiz yer orası aslında. Çünkü oyunun Türkçe olmasıyla satışlar artacaksa ve daha çok para kazanacaklarsa, bu paradan pay alacak kısım Aral, bizim herhangi bir karımız yok.

Resmi olmasını da Şemsi açıklamış, tamamen oyunun datasını hazırlayan ekibin Turksportal'da bulunmasıyla alakalı bir durum.

Toplu tavır alma durumu söz konusu olduğunda -ki bunu yazdığımızda nedense biz suçlu oluyoruz onu da anlamıyorum ama- zaten yeterli orjinal oyun satışı yok, bu sebeple almasanız da olur mantığındalar. Deniyor ki, müşteriyi memnun etmek görevleri, etmiyorlar çünkü bizi müşteri olarak görmüyorlar, hal böyle olunca olunca, tek taraflı çabalamayla bu kadar oluyor. Turksportal yine girişimlerini sürdürüyor, oyuna sırf siz FM severler Türkçe oynayın diye yamayı kendisi hazırlamayı bile kabul ediyor, bunun için uğraşıyor. Ama karşılığı bence tamamen şevk kırma adına ve insanın heyecanını kaçıran cinsten.

Dediğim gibi, oyunun ücreti ve Türkçe olduğunda daha çok satılması işi bence Aral'ı ilgilendiren bir durum. Ayrıca şu mantık da bana doğru gelmiyor, gaddarca bir yorum olarak gelebilir ama bu oyun işi lüks tüketime girer bu sebeple asgari ücret alan biri oyunu nasıl alsın mantığını kavrayamıyorum. Ben de Mercedes almak istiyorum mesela ama maaşım buna yetmiyor, buna isyan mı edeyim şimdi? Oynamak isteyen her türlü oynuyor zaten oyunu, orjinal kime alın diyoruz, imkanı olup da bu oyuna saatlerini harcayana.

Zaten bir kişinin evinde internet varsa pek ala ayda 8 lira da vererek bu oyunu edinebilir, almak istedikten sonra bu da bahane olamaz. Oyunun fiyatına karşılık verdikleri konusu tartışılabilir, oyunun içeriğine göre bu fiyatı karşılamayacağı da tartışılabilir ama asgari ücret alan birisi 80 lira nasıl versin konusu bence tartışılmaz. Yanlış anlaşılmamışımdır umarım, parası olmayanın oynamaya hakkı yok mu gibi bir cevap gelebilir, nasıl ki param yok Mercedes'e binemiyorsam bu da böyle, kaldı ki mersedesin korsanı da yok, bu oyunun var.:)

uaerenua
18.Aralık.2011, 01:19
sekopej zaten burada tartıştığımız asgari ücret alan birinin bu oyunu nasıl oynayacağı değil ben orada türkiyeden bir örnek verdim sadece yani asgari ücretin 715 tl olduğu bir ülkede bu oyun 70 binlerde satıyorsa bu az bir rakam değil demek istedim.

birde bizi müşteri olarak görmüyorlar dedin. bu oyuna para verip alan herkes müşteridir dili dini ırkı fark etmez diye düşünüyorum tabi onlar için bu durum fark ediyorsa o zaman şöyle bir sorun ortaya çıkar turksportal yetkilileri nasıl böyle bir durumu hazmetmekte ve böyle bir durum karşısında hala dil desteği için tektaraflı çabalamaktadırlar? bu konu insan hakları mahkemesine gidecek kadar ciddi bir konudur. SIGAMES ve SEGA gibi oyun konusunda doğayen firmalar nasıl olurda böyle profesyonallik dışı bir tavır sergileyebilirler aklım almıyor doğrusu!

gelelim çabalarınızın karşılığı konusuna, bu onuda çabalamanız takdire şayan bir konudur ancak bu durumla ilgili insanları bilgilendirmez iseniz sadece yeni oyun çıkacağı dönemlerde bir iki yazı yazar bir iki konuya değinirseniz insanlar sizin çabalamadığınızı düşünebilir bu gayet doğal. ben şahsen sadece yeni oyun çıkacağı zaman bu dil sorunun ana sayfaya taşındığını görüyorum onun dışında birileri çıkıp sitem ederse çabaladığınızı söylüyorsunuz. ayrıca cümle aralarında sırf siz fm severler diye bir tabir kullanmışsınız bu sırf bizim için yapılan birşey olmamalı sonuçta sizde bir fm kullanıcısınız aynı zamanda sizin içinde ve aynı zamanda oyunu oynamayan fakat almak istediğinde türkçe olarak oynama imkanı sunulacak tüm insanlara olmalı yani sözün özü bu çaba sırf bir kaç kişi için değil tüm türkiye için olmalıdır. ayrıca bu çabaların karşılığı bizim sizi güzel sözcüklere boğmamız değil sizin türkçe dil desteğini kendi adınız altında yayınlamanız olmalıdır.

Çabaladığınızı bilmek güzel umarım ki bu işin karşılığını sizin imzanız olan türkçe dil desteği yayınlayarak almış olursunuz.

Sekopej
18.Aralık.2011, 01:34
Sonuçta bu yamayı yapanlar ve yönetimde oynayanların çoğu Türkçe diline ihtiyaç duymadan bu oyunu oynayabilmekte, bu sebeple FM severler için lafını kullanmıştım.

Oyunun parasına karşılık verdiği hizmeti soruşturmanın adresinin de Aral olduğunu söylemiştim. Sigames bizi böyle görürken hala biz çabalıyoruz, bunu sırf siz FM severler için yapıyoruz demek istemiştim. Ayrıca 70 bin orjinal sayısına nereden ulaştınız bilmiyorum ama bu bana pek gerçekçi gelmedi.

Belki deneseler Türkçe'yi daha çok kazanırlar diye düşünebilirsiniz ama onlar bunu düşünmüyor. Önceki mesajımda da belirttim, biz bunu yazdığımızda nedense biz suçlu oluyoruz. Kar elde etmeyeceğini düşündüğü bir yere yatırım yapmıyorlar. Mercedes örneğinden gideyim, kimsenin almayacağını bildiği bir yere gidip de servis kurar mı? Hayır. Bunlar da öyle düşünüyor ve yatırım yapmak istemiyorlar.

Buna tepki nasıl olur, bu işten para kazanan yerlere yapılan baskı ile olur. Bize bu konuda söylenenler hep havada kalır, data konusu haricinde bir yaptırırımımız yok maalesef Sİ üzerinde.

uaerenua
18.Aralık.2011, 01:42
Sanırım fm 2011 için bir sayaç konulmuştu siteye 80 bin üzeri satılırsa türkçe dil desteği yayınlanacaktı ve o sayaç 70 bin küsürde kalmıştı sanırım. Zaten aral yetkilileriyle de konuştuğumda bu rakamı 50-70 bin arası değiştiğini söylüyorlar.

Neyse sanırım bu konuşma kör dövüşünden öteye gitmeyecek verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.

GeNç KaRTaL
18.Aralık.2011, 01:47
Sanırım fm 2011 için bir sayaç konulmuştu siteye 80 bin üzeri satılırsa türkçe dil desteği yayınlanacaktı ve o sayaç 70 bin küsürde kalmıştı sanırım. Zaten aral yetkilileriyle de konuştuğumda bu rakamı 50-70 bin arası değiştiğini söylüyorlar.

Neyse sanırım bu konuşma kör dövüşünden öteye gitmeyecek verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.

O sayaç muhabbetinde rakam 10 bindi ve 10 bine ulaşılamamıştı.70 bin tane satıldığını sanmıyorum şahsen.Çok uçuk bir rakam çünkü.Eğer öyle olsa,2 yıl önce 10 bin barajı koyan Sigames bu tavrını değiştirirdi kesinlike.

uaerenua
18.Aralık.2011, 02:13
belki de ben yanlış hatırlıyorumdur genç kartal...
siz bu konuda benden daha bilgilisiniz bu nedenle sizin verdiğiniz rakamlar daha doğru olacaktır.
fakat ben bu oyunun bir norveçte bir isviçrede ve hatta bir hollanda da türkiyeden daha fazla sattığını sanmıyorum öyle bile olsa sonuçta türk kullanıcıları kazanmak adına böyle bir girişimde bulunulmalı diye düşünüyorum.
size ve çabalayan herkese kolay gelsin ben bu konuyu kendi adıma daha fazla uzatmayacağım.
iyi geceler herkese...

El Barto
18.Aralık.2011, 02:17
Ayrıca o 10.000 imza orijinal oyun alacağını taahhüt edenlerin imzalarıydı. 10.000 rakamı olduysa bile o rakamın 10'da 1'i oyunu orijinal almamıştır diye düşünüyorum ben. :)

Norveç, İsviçre ya da Hollanda'da oyun çok satmıyor olabilir ama bu işler birazda bahsi geçen ülkelerin dünya siyasetindeki konumları ve duruşları ile ilgili. Maalesef Türkiye'nin Norveç, İsviçre ya da Hollanda gibi lobileri yok.

Olayın ben bir yönünün de bu olduğunu düşünüyorum. Epeyce etkili bir yön.

Bekq
18.Aralık.2011, 02:20
Aslında twitterdan falan biraz baskı yapsak. Sürekli Türkçe çıkacak mı falan diye sorsak belki insafa gelirler. :D

kalemci
18.Aralık.2011, 02:24
Oyun çıkmadan, çıktıktan sonra sürekli yapıldı o baskı. Hakaret eden oldu, tehdit eden oldu, seneye için söz almak isteyenler oldu.

Ama malesef Miles Jacobson oran artmadıkça öyle birşey olamayacağını söyledi tekrardan.

sui generis
18.Aralık.2011, 02:25
belki güleceksiniz ama ben gelecek sene oyunun Türkçe çıkacağını düşünüyorum :) neden diyeceksiniz. izah edeyim:

ilk olarak gelecek seriye kadar Turksportal Çeviri Ekibi oyunu tam olarak Türkçeleştirmiş olurlar.
2.olarak bu sene korsan yollarla oyunu edinmek ilk aşamada zor oldu. ve büyük bir kesim orjinal oyuna yöneldi. bu da geçen senelere oranla orjinal oyun kullanımında büyük fark yaratacağını düşünüyorum.
3.olarak bence yapımcıya az da olsa bir baskı kuruldu. bunun farkındalar. hazır bir yamayı çıkarmamazlık yapacaklarını hiç düşünmüyorum.

inşallah yeni seride kendi dilimizi görürüz :)

mpaker66
18.Aralık.2011, 16:15
belki güleceksiniz ama ben gelecek sene oyunun Türkçe çıkacağını düşünüyorum :) neden diyeceksiniz. izah edeyim:

ilk olarak gelecek seriye kadar Turksportal Çeviri Ekibi oyunu tam olarak Türkçeleştirmiş olurlar.
2.olarak bu sene korsan yollarla oyunu edinmek ilk aşamada zor oldu. ve büyük bir kesim orjinal oyuna yöneldi. bu da geçen senelere oranla orjinal oyun kullanımında büyük fark yaratacağını düşünüyorum.
3.olarak bence yapımcıya az da olsa bir baskı kuruldu. bunun farkındalar. hazır bir yamayı çıkarmamazlık yapacaklarını hiç düşünmüyorum.

Güldüm...Gerçekten...Her sene aynı şey.Geçen seneki forumlara bakın...

El Barto
18.Aralık.2011, 22:49

Bunlar güzel temenniler tabii. :)

Seneye olmasa bile eninde sonunda Türkçe dil seçeneği eklenecek kanısındayım ben de. Ama seneye olsa daha bir güzel olur elbette. :)

Feanaro
24.Aralık.2011, 07:17
Bunlar güzel temenniler tabii. :)

Seneye olmasa bile eninde sonunda Türkçe dil seçeneği eklenecek kanısındayım ben de. Ama seneye olsa daha bir güzel olur elbette. :)

forumu sürekli takip ediyorum fakat pek login olmuyorum. sırf bu yoruma cevap vermek için login oldum.

Abi eninde sonunda olacak ne demektir yahu? 2014 yılında ben 1 yıllık devlet memuru olacağım, Alex de souza futbolu bırakacak, belki öleceğim. Belki Emre Belözoğlu hakeme küfür etmeyi bile bırakabilir(belki) sabri isabetli orta yapacak belkide. Düşünsene belkide bir Fenerbahçe'li olarak Türkiye kupasını görebileceğim.

Bence bu anlayıştan kopmalıyız, olduğu kadar olmadığı kader çekelim resti, Fmgraphics'le işbirliği yapıp kendi yamamızı yapalım. :)

El Barto
24.Aralık.2011, 14:14
forumu sürekli takip ediyorum fakat pek login olmuyorum. sırf bu yoruma cevap vermek için login oldum.

Abi eninde sonunda olacak ne demektir yahu? 2014 yılında ben 1 yıllık devlet memuru olacağım, Alex de souza futbolu bırakacak, belki öleceğim. Belki Emre Belözoğlu hakeme küfür etmeyi bile bırakabilir(belki) sabri isabetli orta yapacak belkide. Düşünsene belkide bir Fenerbahçe'li olarak Türkiye kupasını görebileceğim.

Bence bu anlayıştan kopmalıyız, olduğu kadar olmadığı kader çekelim resti, Fmgraphics'le işbirliği yapıp kendi yamamızı yapalım. :)

Eninde sonunda olacak demek adamların senin yaptığın şeylerden etkilenip oyuna Türkçe dil seçeneği koymayacak olması demek. Yani ne zaman canları isterse o zaman koyacaklar demek. Sen istediğin resti çek boşa gideceğini düşündüğüm anlamına gelmesi demek. :)

Açıkçası Türkçe dil olup olmaması çok umurumda da değil. Haa olsa iyi olur ama olmuyorsa da dünyanın sonu değil. :)

Bekq
24.Aralık.2011, 19:31

Bence bu anlayıştan kopmalıyız, olduğu kadar olmadığı kader çekelim resti, diğer site ile işbirliği yapıp kendi yamamızı yapalım. :)
Turksportal zaten yamayı büyük oranda Türkçe'leştirdi fakat; Türkçe oyunda resmi olarak çıkana kadar paylaşamıyorlar diye biliyorum.

perpetua
26.Aralık.2011, 14:05

Mantik yurutmeyi seviyorum.

Sadece 3. madde gerceklikten uzak. :)

kasım akdemir
26.Aralık.2011, 14:11
Nacizane fikrimi söyliyeyim.Oyunun orjinal fiyatını bilmiyorum ama bu oyun için o parayı vermem.Alternatif yollar iyidir her zaman.Saygılar...

eLastik
26.Aralık.2011, 21:46
Arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Adamların oyuna Türkçe dil eklemeyi en az 2015'e kadar düşünmüyorlardır. Geçen gün Milessi'ye twetter üzerinden sordum. Türkiyedeki orjinal oyun satışları ne durumda diye. Cevap :

http://img833.imageshack.us/img833/4968/milessi.png

'' Not even close to enough as yet '' dedi. Yani '' Gereken sayıya yakın bile değil '' dedi. Hani bu sene orjinal oyuna talep artmıştı. Türk milleti orjinale yönelmişti ? Kandırmayalım birbirimizi. FM 13 ve FM 14 Türkçe Çık-ma-ya-cak !

CeNTeR_TR
26.Aralık.2011, 22:09
Açıkçası şu oyunu orjinal almaya karar vermiştim.

Tam oyunu alacağım günün sabahında oyunun yan sanayisi çıktı.Bende almadım.

Şuan iykide almamışım diyorum.Saçmalıklarla dolu Fm 12 için para vermiş olsaydım gerçekten neden orjinal almışım sorusunu kendime sorardım.

Türkçe Dil Seçeneği yok , Oyun geçmiş serilere göre en kolay seri .. Yazık olurdu şahsi fikrim.

Türkçe olayında ise çıkaracaklarını pek sanmıyorum.Ek olarak oyundaki dil seçeneklerine bakınca bizden çokmu satıyor acaba bu diğer ülkeler diye düşünüyorum fakat araştırmadım hiç.Zaten aşklar hep yalan dolan :)

http://img716.imageshack.us/img716/5418/footballmanager2012pref.png (http://imageshack.us/photo/my-images/716/footballmanager2012pref.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

attirson
26.Aralık.2011, 22:17
Arkadaşlar kendimizi kandırmayalım. Adamların oyuna Türkçe dil eklemeyi en az 2015'e kadar düşünmüyorlardır. Geçen gün Milessi'ye twetter üzerinden sordum. Türkiyedeki orjinal oyun satışları ne durumda diye. Cevap :

http://img833.imageshack.us/img833/4968/milessi.png

'' Not even close to enough as yet '' dedi. Yani '' Gereken sayıya yakın bile değil '' dedi. Hani bu sene orjinal oyuna talep artmıştı. Türk milleti orjinale yönelmişti ? Kandırmayalım birbirimizi. FM 13 ve FM 14 Türkçe Çık-ma-ya-cak !

Şuan neden orjinal aldım diye kendime kızıyorum.Eğer Fm 13 Türkçe görmessem bir daha orjinal benim için bitmiştir.

leave_992
29.Aralık.2011, 02:00
bu kadar emeğin,çevirinin üzerine yine çıkmaz ise kendi ayıpları artık ne diyelim,bizde almayız orjinal olur biter çok zor değil,zaten anlaşılıyor,ileri ingilizce istemiyor oyun

Xipe Totec
29.Aralık.2011, 11:32
Resmi kurum ve kuruluşlara "ülkeye giriş yapan ürünlerde -zorunlu- Türkçe dil desteği istiyoruz" şeklinde bir dilekçe ile başvursak kabul görme ihtimali Miles'ı tatmin etmekten daha yüksektir sanırım. O zaman vakit kaybetmeye gerek yok.. :)

sarianet
29.Aralık.2011, 13:29
Şuan neden orjinal aldım diye kendime kızıyorum.Eğer Fm 13 Türkçe görmessem bir daha orjinal benim için bitmiştir.

113 uğursuz rakamdır bence biraz daha beklemek lazım :D

sivaslizoro
29.Aralık.2011, 17:28
Elbet bir gün kavuşacağızz.. bu böyle yarımm kalmayaacaakk :D

sarianet
29.Aralık.2011, 20:22
başlansa kavuşacaz da yarım olması için diğer yarısının olması laızm neyse:D

leave_992
31.Aralık.2011, 03:35
ulan yeterki çıksın 2 adet alıcam söz! :))

GeNç KaRTaL
31.Aralık.2011, 19:15
Arkadaşlar,başka bir sitede yapılan çalışmaların burada konuşulmasının gereği olmadığını düşünüyoruz.O çalışmayla ilgili iyi ya da kötü bir düşünceniz varsa,gidin orada paylaşın lütfen.Bu konudaki tutumuz belli.Buna rağmen ısrarla bu konu hakkında konuşmaya devam ediyorsunuz.Sizlerden bu konudaki tutumumuza saygılı olmanızı rica ediyoruz.

canseven
01.Ocak.2012, 20:31
Bu konudan ciddi bir şekilde sıkılmış bir fm kullanıcıyım.

Ben turksportal'ı yaptığı yamalar ile tanıdım. 2010'dan önce güzel güzel oynuyorduk oyunumuzu ancak ne oldu ne bittiyse ts yama işine son verdi. Vardır bir bildikleri dedim.

Ardından o meşhur 10.000 imza kampanyası başladı. gittim orjinal fm aldım her ne kadar türkçe fm çıkacağına inanmasam da. Değişen bir şey olmadı tabi.

Yıllar geçiyor ancak bu Türkçe Fm çıkacak gibi değil. Neden bu oyunu ingilizce oynamak zorunda bırakılıyoruz. Ben türkçe çıkarmadıkları müddetçe orjinal fm almayacağım malesef.

Türkçe yama işini en iyi başaran turksportal neden elini ayağını çekti bu işten.

Ralph
01.Ocak.2012, 20:36
Bu konuda defalarca konu açıldı ve defalarca açıklama yapıldı.

leave_992
02.Ocak.2012, 00:14
Bu konuda defalarca konu açıldı ve defalarca açıklama yapıldı.

daha açılan konudan ve insanların neden ümitlendiğinden bile haberin yok.Oturup SI nın türkiye sistesi "türkçe fm 2012 hayal değil" diye konu açarsa,insanların bunları sormaya,o kadar orjinal adık çıkmıyor,turksportal neden çevirmiyor diye söylenmeye hakları var.Hatta o konuda buydu,sadece konunun ismini değiştirdiler "türkçe fm genel tartışma yaptılar".Önce olan bitenden haberiniz olsun da sonra insanlara küçümser,takip etmeden mesajlar yazmayın der gib şeyler yazmayın.

konunun editlenmeden önce ilk mesajı şu şekildeydi:
http://www.turksportal.net/fmhaber/31050/turkce-fm-2012-hayal-degil.htm

sezgin 2
02.Ocak.2012, 04:41
Turksportal 09 dan sonra yama işini bıraktı, nedendir bilinmez..

LaigLeNoiR
02.Ocak.2012, 04:49
Turksportal 09 dan sonra yama işini bıraktı, nedendir bilinmez..

Turksportal'ın belirttiğiniz dönemden sonraki çalışmaları oyuna Türkçe dilini ekletmek üzere. Yani korsan bir yama çıkarmıyoruz, bu şekilde gittiği sürece de çıkarmayacağız.

Tek amacımız ve uğraşımız direkt olarak oyunda Türkçe dili olması yönünde.

sezgin 2
02.Ocak.2012, 05:43
Turksportal'ın belirttiğiniz dönemden sonraki çalışmaları oyuna Türkçe dilini ekletmek üzere. Yani korsan bir yama çıkarmıyoruz, bu şekilde gittiği sürece de çıkarmayacağız.

Tek amacımız ve uğraşımız direkt olarak oyunda Türkçe dili olması yönünde.

Kesinlikle bende böyle düşünüyorum. Hatta bu sene oyunu orjinal aldım belki ileriki seneler için yüzdeyi yakalarız diye ama hep dediğim gibi Müslüman ve Türk oluşumuz, gayr-i Müslim'lerin bize bakışını değiştiriyor. Yoksa, bırak Türkiye Cumhuriyeti nüfusunu, İstanbul kadar nüfusu olmayan Allah'ın Çekoslovakya'lısının, Danimarka'nın direkt olarak dilleri ekleniyorda, Türkçe niye eklenmiyor.

Sırf Miles Jacobson (https://twitter.com/#%21/milessi) efendiye kapak olsun diye bende destekliyorum yamayı..

sarianet
02.Ocak.2012, 11:35
Kesinlikle bende böyle düşünüyorum. Hatta bu sene oyunu orjinal aldım belki ileriki seneler için yüzdeyi yakalarız diye ama hep dediğim gibi Müslüman ve Türk oluşumuz, gayr-i Müslim'lerin bize bakışını değiştiriyor. Yoksa, bırak Türkiye Cumhuriyeti nüfusunu, İstanbul kadar nüfusu olmayan Allah'ın Çekoslovakya'lısının, Danimarka'nın direkt olarak dilleri ekleniyorda, Türkçe niye eklenmiyor.

Sırf Miles Jacobson (https://twitter.com/#%21/milessi) efendiye kapak olsun diye bende destekliyorum yamayı..

sana katılıyorum tamam türksportal özverili bi şekilde çalışıyor ama yüzde hikayesi de kocaman bi yalan belki korsan yama çıkınca miles efendinin aklı başına gelir gelmesede sorun yok benim memurum işini bilir :)

sivaslizoro
02.Ocak.2012, 19:14
Ben de katılıyorum bu yüzde olayı tamamen bizi kandırmak için söylenen bir söz.. burda ne kadar yırtınsakta adamların avrupada satış oranı harika durumda.. yıllardır en çok satılan oyun olarak zirvede fm.. yanii onlar bize muhtaç değil.. biz onlara muhtacız.. paşa gönülleri ne zaman isterse o zaman koyarlar türkçe dili oyuna.. gerçek bu..

canseven
09.Ocak.2012, 14:47
Ben hala anlamıyorum.

Siz, bizim amacımız korsan bir yama yapmak yerine türkçeyi eklettirmek diyorsunuz. Ancak karşı taraf eklemiyor. 3 senedir bu böyle. Türk kullanıcılarını önemsemeyen, sallamayan bir firma var karşımızda. Hiç demesinler orjinal oyun alınmıyor diye. Kimse kendi dilinin olmadığı bir oyunu orjnal almak istemez. Nfs değil ki bu ingilizce oynayalım.

Defalarca aynı şeyler tekrarlanıyor. Onlar önce siz orjinal alın biz türkçeyi belki(!) ekleriz diyorlar. Biz de, siz önce türkçe çıkartın alırız diyoruz. bu restleşme böyle sürer gider.

Ben kendi açımdan söylüyorum, türkçe eklemedikleri müddetçe bu oyunu orjinal olarak almayacağım. Paramızla rezil mi olalım.

leave_992
09.Ocak.2012, 17:44
Ben hala anlamıyorum.

Siz, bizim amacımız korsan bir yama yapmak yerine türkçeyi eklettirmek diyorsunuz. Ancak karşı taraf eklemiyor. 3 senedir bu böyle. Türk kullanıcılarını önemsemeyen, sallamayan bir firma var karşımızda. Hiç demesinler orjinal oyun alınmıyor diye. Kimse kendi dilinin olmadığı bir oyunu orjnal almak istemez. Nfs değil ki bu ingilizce oynayalım.

Defalarca aynı şeyler tekrarlanıyor. Onlar önce siz orjinal alın biz türkçeyi belki(!) ekleriz diyorlar. Biz de, siz önce türkçe çıkartın alırız diyoruz. bu restleşme böyle sürer gider.

Ben kendi açımdan söylüyorum, türkçe eklemedikleri müddetçe bu oyunu orjinal olarak almayacağım. Paramızla rezil mi olalım.

2007 de orjinal alma gibi bir gaflete düştüm,allahtan turksportal çeviri felan yaptı da yine verdiğim paraya acımamıştım.cm serilerinden beri oynuyorum,bıktım artık,eklenmeden kesinlikle almayın arkadaşlar,kazanmasınlar.

aliniyazi29
09.Ocak.2012, 20:56
Bence siteye reklam ekleyip ordan gelecek gelirle çevirmenlere çevirtilebilir.

sezgin 2
12.Ocak.2012, 04:08
Bence siteye reklam ekleyip ordan gelecek gelirle çevirmenlere çevirtilebilir.

Türkiye FM nin diğer ayağında para ile değil de gönüllü olarak kullanıcılar çevriliyor zaten ki bende bileğim yettiğince dosya çevirmeye çalışıyorum FM 12 % 70 in üzerinde çevrildi zaten. muhtemelen bu ayın sonunda da %100 olarak çıkartacaklar.
Dediğim gibi sırf Miles Jacobson (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2F%23 %2521%2Fmilessi) efendiye kapak olsun diye, Türk'ün gücünü göstermek gerektiği kanaatindeyim.
Türkiye'den para kazanmak istiyorsa Türkçe dilini eklemek zorunda ki dünyada en çok konuşulan ilk 5 dil arasında yer alıyor Ural-Altay dil grubuna ait güzel Türkçe'miz.

Titan
14.Ocak.2012, 21:40
Ufak bir özgeçmiş anlatayım size kendimle ilgili. 99/00 sezonundan beri tabi ki korsan olaraktan daha ingilizcenin i sini türkçe yamanın t sini bilmezken bu oyuna başladım ben. o zamanlar adı cm tabi :D hagi felan var o derece güzel bişi. Ben tabi kısa donla dolanan biriyim oyunda maça başlayamıyorum kadromda sakat var ama anlamadığımdan oyunu kapatıyorum açıyorum aa girdi diyorum demek hatalı sözde bilgisayardan anlıyorum ya. Meğer o arada ne yapıyorsam bir şekilde kadro değişiyor giriyorum. İşte böyle bir şekilde başladı bu tutkum. Anlatmaya çalıştığım tüm dünyada öyle oyunlar varken satış listelerinde hep zirveye oynayan bu oyunun türkçe dil desteği çıkmadı ve benim şahsi fikrimdir çıkmayacakta. Sebebini yılların verdiği kendimce 1 teorime dayandırıyorum.

Hiç bir mal satan insan "ilk önce al , sonra istediğin özelliği eklet" mantığıyla ticaret yapmaz yapamaz batar :D

Ama bizim kurnaz miles amca , önce siz bi alın ingilizce sürümü bize destek olun biz çıkarcaz be yaaa modunda geçmiş. Bu akla mantığa v.s ye sığmaz. O nedenle bunu söyleyebilen bir firmanın (umarım yanılıyorumdur) sittin sene denen kavramda bu oyuna türkçe destek vermeyeceğine cani gönüldne inanıyorum.

Bu gereksiz satırları sizlerle paylaştım birazda okunası bir havada olsun diye garip bir uslüp kullandım. Saygılar sevgiler.

sarianet
15.Ocak.2012, 00:18
ya SI hilali ahmer mi ki destek olacağız gören de fakfukfon zannedecek :)

sarianet
20.Ocak.2012, 01:12
bu mesaj ve bu mesajla alakalı yapılan yorumlar siliniyor kardeşim senn mesajın da silinecek birazdan :D

leave_992
20.Ocak.2012, 03:55
bu mesaj ve bu mesajla alakalı yapılan yorumlar siliniyor kardeşim senn mesajın da silinecek birazdan :D

ah birde neden silindiğinin mantıklı bir açıklaması olsa :) Hakikaten yahu neden siliniyor,sebebi nedir yani?

Aydin
20.Ocak.2012, 09:02
ah birde neden silindiğinin mantıklı bir açıklaması olsa :) Hakikaten yahu neden siliniyor,sebebi nedir yani?

Sebebi şu olabilir: Daha önce çalışmalarımızı, emeklerimizi hatta daha da dramatikleştirmek gerekirse sosyal hayatlarımızdan feda ettiğimiz saatlerimizi hiçe sayarak bizden izinsiz yere yamamızı kullanarak kendileri yapmış gibi çıkaran kişilerin reklamını yapmak istememek. Özür dilendi tamam eyvallah ama yine de kanımıza dokunuyor olabilir.

Mesajları silen kişi ben değilim ama silene de niye sildin diyemem Ama rica ediyorum, bu türden mesajlar silinmesin. Normal şartlar altında bu tür çalışmalara girenlere her türlü desteği veririz. Ben hala da bu desteği vermek istiyorum. Bu yüzden silinmesin o mesajlar.

Bu oyuna hakkıyla emeğini veren kimsenin karşısında durmayız asla.

nannar
20.Ocak.2012, 09:55
o haberi ben de görmüştüm ama çok inandırıcı gelmedi. çünkü bir ara buradan cezalıyken o foruma takıldım ve yaşı 20'yi geçen hemen hemen hiç üye yok. Ama habere baakrsanız çeviriyi yapanlar öğretmen,doktor,mühendis :D bir de ben şu kısma takıldım. resmi fan sitesi nasıl olnuyor ? :D neyse ama eğer gerçekten bu emek o siteye aitse ve gençler yaptılarsa tebrik etmek lazım. Biz en iyiyiz diye bir iddaası olmaması lazım bu platformların. birbiriyle kavga ederek ya da emeklerini birbirinden çalarak sahiplenmek yerine yardımlaşması lazım bana kalırsa.

Football Manager Türkiye resmi fan sitesinde, bu sene yapılacak çeviri için tüm oyun severlerin aktif olarak katılımını sağladı. 23 Ekim'de başlatılan çalışmada, Türkçe yamanın yaklaşık %70'lik kısmı tamamlandı.

Amatör çevirilerin kabul edilmediği projede, akademisyenler ve öğrenciler dahil, birçok farklı meslek grubundan insanlar çeviri yaptı.

Bekq
20.Ocak.2012, 11:16
Söz konusu site Turksportal'ın 10 bin imza kampanyasına destek vermemiş, açılan konuları geri dönüşümsüz olarak silmiştir.

Savunduğunuz kişilerin daha önceden neler yaptığını dikkate alarak yazabilirsiniz mesela. :)

Vieri
20.Ocak.2012, 12:09
İlgili site de SI'ın resmi fan siteleri arasında, bu sebeple bu tabiri kullanabilmek en doğal hakları. Ama resmi fan sitelerinin uymak zorunda oldukları ilkeler var. Bu ilkelerden en önemlisi firmanın izin vermediği konular üzerinde çalışmalar yayınlamak.

Bu ilkeleri göz ardı edebilirler ama haberde resmiyet kavramını bunun içerisine dahil etmeleri oyunun resmi olarak Türkçe çıkacak algısı yaratıyor. İnsanlarda haliyle firmanın henüz net karar vermediği bir özelliğin oyunda olabileceği ihtimalinin beklentisine yol açıyor. Bu da bence yanlış.

DisCo
20.Ocak.2012, 19:18
Türkçe dili oyuna eklendiği zaman Turksportal ekledi, Ali ekledi demeyeceğiz. Ben hemen kariyere başlarım. Yani bizim bu işle ilgili bazı çabalarımız var. Başka çaba gösterenlerde olabilir. Biz ne kendi çalışmalarımızdan insanları dışlıyoruz ne de başkalarının çalışmalarına balta vuruyoruz. O yüzden algılarda farklı düşünceler varsa sanırım çürümüş olacaktır.

Dediğim gibi Türkçe çalışma yapılıyor olabilir. Bu hayatta her şeyin bir yolu, yordamı vardır. Yaşamdan örnek verirsem dişçiye gittiğimizde önce fiş alırız sonra muayene oluruz, direk doktorun odasına girmeyiz. Eğer yaptıkları çalışmalarla ilgili Turksportal'da bir başlık olmasını istiyorlarsa bizimle irtibata geçebilirlerdi. Sistem anlatılırdı, görüşmeler sonucunda bizde bir karar verirdik.

Ben size süreci anlatayım. Daha ortada Türkçe çalışmaları yokken aylarca bu sitenin reklamları özel mesaj yoluyla sizlere gönderildi. Yani buradaki üyelerin oraya gelmesi için reklam mesajları atıldı. Sizler bunu yöneticilere bildirmekten, ben de bu reklam yapanları siteden uzaklaştırmaktan usandım. Reklam yapılmaması konusunda rica da bulunmama rağmen devam ettiler. Sonrasında Türkçe çalışma yapıyoruz diyerek burada konu açtılar.

Süreç böyle iken reklam amacı taşıyan işlere biz burada müsade etmiyoruz. Ben burada bir çalışma yaptığım zaman başka forumlara gidip konu açmıyorum, destek beklemiyorum. Turksportal içerisinde yapıyorum. Zaten iyi bir çalışmaysa ilgilileri duyup geliyor. Diyelim ki yapacağım çalışmayı başka bir ortamda duyurmak istiyorum. Dediğim gibi her şeyin bir yolu, yordamı vardır. O sitenin yöneticileri ile irtibata geçerim ve kabul ederlerse yayınlarım. Aylarca reklam yapıp yapıp bir kereden konu açmam. Konularım silinince de bizim çalışmalarımıza taş koyuyorlar, destek olmuyorlar demem.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

sarianet
20.Ocak.2012, 19:51
Bizim lisede bi öğretmenimiz vardı şöyle derdi
bir türk dünyaya bedel iki türk birbirini yer
bizde ne zaman aynı kulvarda bikaç rakip varsa hep çamur atmalar yada birbirini kullanmalar ya da rekabet ayakları vardır kimse birleşmek isteez çünkü hepimizde bir BEN duygusu var
birçok fm sitesi var hepsi ben diyor biz denseydi şimdi oyunu belkide çoktan türkçe oynuyor olabilirdik bi oyunda bile bütünlüksağlayamıoruz başka konularda napacağız bilemiyorum :)

byariff
20.Ocak.2012, 19:59
o haberi ben de görmüştüm ama çok inandırıcı gelmedi. çünkü bir ara buradan cezalıyken o foruma takıldım ve yaşı 20'yi geçen hemen hemen hiç üye yok. Ama habere baakrsanız çeviriyi yapanlar öğretmen,doktor,mühendis :D bir de ben şu kısma takıldım. resmi fan sitesi nasıl olnuyor ? :D neyse ama eğer gerçekten bu emek o siteye aitse ve gençler yaptılarsa tebrik etmek lazım. Biz en iyiyiz diye bir iddaası olmaması lazım bu platformların. birbiriyle kavga ederek ya da emeklerini birbirinden çalarak sahiplenmek yerine yardımlaşması lazım bana kalırsa.

xxx.com adli site Sigames'in onayladığı siteler arasına girdi resmi siteyiz demediler.

çeviriyi direk yapip onaylamiyorlar zaten 3 tane admin son kontrolleri yapip eksik yerleri duzeltip onayliyorlar onlarinda yaslari ingilizce icin yeterli zaten,zaten ingilizcenin ogrenilmesi yas ile alakasi yok hocam biliyorum seni 1 hafta vs ordaydin demekki yasi kucukler sana denk gelmis olabilir :D yasi buyuklerde var 23-25 yaslarinda nese arkadaslar bu kosullara ragmen iyi calisiyorlar gec olcak ama guc olmasin :D

leave_992
20.Ocak.2012, 20:02
xxx.com adli site Sigames'in onayladığı siteler arasına girdi resmi siteyiz demediler.

çeviriyi direk yapip onaylamiyorlar zaten 3 tane admin son kontrolleri yapip eksik yerleri duzeltip onayliyorlar onlarinda yaslari ingilizce icin yeterli zaten,zaten ingilizcenin ogrenilmesi yas ile alakasi yok hocam biliyorum seni 1 hafta vs ordaydin demekki yasi kucukler sana denk gelmis olabilir :D yasi buyuklerde var 23-25 yaslarinda nese arkadaslar bu kosullara ragmen iyi calisiyorlar gec olcak ama guc olmasin :D

çeviriyi isteyen herkese veriyor,mesaj sayısı cart curtuna da bakmadan :) arkadaşım yeni üye olup aldı ve çevirisi yayınlandı ilk mesajda (:

normal bi ingilizcesi olan biri işte :)

bu arada bende soğudum malum siteden,haklıymışsınız silmekle özür diliyorum

nannar
21.Ocak.2012, 19:28

Arif ben siteyi değil haberi yapanları suçlayıcı konuştum yanlış anlaşılmasın. akademisyenlere kadar farklı meslekten insanlar çeviri yapıyor diyince insanlar farklı algılar. Bir sitenin bir oyun üzerinde çeviri çalışması bence çok güzel bir olay. bunda bir sorun yok. Fakat bunu reklam ederken düzgün yolları kullandığı sürece bu iş ahlakına yakışır bir çalışma olur.

sarianet
22.Ocak.2012, 02:26
şu yama çıksada yönetimle futbolcularla sallama muhabbetler kurmasam adamlarla muhabbet ediyorum ne dediğimi bilmiyorum sonra adamlar dengesiz dicekler:D

Trabzonspor
22.Ocak.2012, 02:38
Bu işi reklam için yaptıkları apaçık ortada.Geçenlerde bu haber çıkınca siteye bir gireyim dedim de adamlar ilan vermişler 'Sitenin parasını ödeyemedik tamda bu Türkçe yama arifesinde site kapanmasın istiyorsak bağışta bulunalım' diye.Böyle bir durumda onlara güvnemek ne kadar doğru tartışılr.Belkide gerçekten doğrudur site gerçekten kapanacaktır ama her ne olursa olsun bu bence yanlış.

sarianet
22.Ocak.2012, 02:48
evet o durum gerçekten gayrı ahlaki idi ama uzun sürmedi çok şükür umarım yama tamamlandığında yine böyle şeyler yapmazlar böyle şeyler güven zedeleyici...

Feanaro
22.Ocak.2012, 05:57
ben özellikle forumda ki yönetici ve rütbeli kişilerce yapılan yorumları haklı bulmasam da olağan karşılıyorum. çünkü ortada 2 tane rakip site var ve kabul edelim ki bir taraf başarılı, bir diğer taraf ise bir anlamda başarısız veya nötr.
ben tarafsız bir kişi ve iki siteye de aynı mesafede birkaç yıldan beri üye olan birisi olarak kendi açımdan duruma bakış açımı özetlemem gerekirse,
1- yukarıda ki postta bir yönetici kısaca "bizim üzerimizden reklam yapılmak istendi ve biz bunu kaldıramadık" diyor, bende hiçbir zaman emek hırsızlığını, başkasının üzerinden parazitlik yapılmasını doğru bulmuyorum. Fakat burası internet, 600 milyar dolarlık mikrosoft'un ürünleri korsan, milyon dolarlık oyun şirketlerin yapımları korsan, filmler müzikler herşey korsan. Eğer siz bir web site kurmuşsanız bu sitenin içeriğinin çalınmasını doğru bulmasanız da olağan karşılamak zorundasınız, çünkü burası internetse ve siz bir işe kalkışıyorsanız hayali internet sözleşmesini kabul etmişsiniz demektir. Yama çıkarıyorsanız çalınacaktır, kopyalanacaktır bunu göze almalısınız ki her zaman taklitler aslını yüceltir.
2- benim de içinde bulunduğum bir kitle Turksportal ekibine güvenerek orjinal oyun aldı ve SI ile anlaşma yoluna gitti... yıl oldu 2012 hala... bu durum da elimizde şu var, bu gidişatla Turksportal ekibi bizde tam bir hayal kırıklığı yarattı. ve FMG ekibi (legal veya illegal orasını tam bilemem), tam bir koordineli bir çalışma ile başarıya ulaşmak üzere. hee, diyeceksiniz legal? illegal? açıkçası bu saatten sonra bu benim pek de umrumda değil.
3- Eğer FMG'den yetkili kişilerce burada reklam yapılmışsa bunu doğru bulmuyorum. fakat ortada FMG'den yöneticilerin yaptığı bir reklam yoksa ki burası internet platformu takma isimlerle bu başka üyeler tarafından da yapılabilir, ön yargıyıda doğru bulmuyorum.
4- son sözüm ise bu işi reklam için yaptılar, çoluk çocuklar vs. gibi gerçekten kraldan çok kralcı olduğu belli olan arkadaşlara.
diyorsunuz ki, ntvspor reklamında akademisyen yazmışlar onlarda akademisyen doktor ne gezer. abicim sen hiç haber okuyor musun? habercilik nedir bilir misin? bak uluderede ölen 35 kişiye de sınır ticareti yapıyorlar diyorlardı, bienvenu için kaplan sow için kara şovalye diyorlar ne yani fenerbahçe hayvanat bahçesi mi? inci sözlük için çoluk çocuk diyorlar ekşi sözlük için entel diyorlar. böyle her gördüğünüz şeye bu kadar sazanlamayın, burası internet ortamı ben okuduğum üniversitedeki akademisyenlerin hiç aklımın almayacağı sitelere üye olduklarını gördüm. bugün bir çok spor muhabiri fm oynuyor sence bunlar bu oyunu oynarken hiç mi destek almıyorlar sitelerden hiç mi üye olmuyorlar? ben bile kendim yabancı dil bilmediğim için çeviriye 2 tane üniversite mezunu arkadaşımı çağırdım. lütfen bunun gibi yaş muhabbeti yaparak kendinizi basitleştirip sonrada cümlenin sonuna "aman herkes dost olup beraber çalışsın dostluk kardeşlik barış demokrasi" hikayeleri okumayın lütfen.
reklam için yaptı diyen arkadaşlarda var, abi bu işe kalkışan herkes demedi mi sosyal hayatımızdan vaktimiz den eğitimimizden kıstık buna zaman ayırdık, biz bunu yapamayız demediler mi? şimdi bu adam zamanından çalacak asosyal olacak sınavlarını boşlayacak çeviri yapacak sonrada reklam yapmayacak. oldu canım başka? bu devirde kimse babasının hayrına iş yapmaz, daruşşafaka mı burası? he orası da bağışlarla ayakta kalıyor ya oda ayrı bi konu. ayrıca kimse zorla parada istemiyor gördüğüm kadarıyla, bağış istiyor ve yaptıkları reklam ise kendi sitelerinin reklamı; ya girişte sitenin ismi yazar yada haberlerde sitenin ismi telaffuz edilir. Unutmayalım turksportal'da çıkardığı eski yamalarda bu reklamı yaptı.

Neyse, benim Turksportal veya FMG ile hiçbir bağlantım yok, sadece 3'er 5'er post atmışımdır ikisinde de sadece kendi düşüncelerimi yazdım. He inanmıyorsanız silebilirsiniz de, benim saygılı olan ve gereğini konuşan kimseye lafım yok, sadece böyle bir şeye köstek olmaktan öteye gitmeyen insanlara kızıyorum.
Marifet iltifata tabidir arkadaşlar hani bu sıralar meşhur bir laf var; gittiğiniz yol, yol değil.

DisCo
22.Ocak.2012, 07:38
Bu iş "haydi 2 dakikaya hallederiz" diyerek yapılacak kadar kolay bir iş olsaydı Turksportal ya da farklı yerler çoktan yapardı. Geçmişte hatta yakın zamanda "hadi yapalım" diyerek işe soyunanların hüsrana uğradığını biliyoruz.

Gerçekçi planlarınız varsa yasal şekilde ilerliyorsanız ve sıfırdan emek veriyorsanız bu iş zaman ister. Bu zaman sonucunda da başarıya ulaşırsınız. Turksportal'ın haklı hayalleri var ve bunlar zamanla birikip gerçek olacaktır.

"hadi 2 dakikaya yapalım" diyerek işleri basit görürseniz, başkalarının emeklerini yeniymiş gibi sunarsanız bu iş zaman istemez, o zaman içinde çoğu site gibi kaybolup gidersiniz. Turksportal'ın uzun süredir neden varlığını sürdürdüğünü umarım anlatabilmişimdir.

Zaten vakit geçtikçe ne demek istediğim daha rahat anlaşılacaktır. Defalarca belirttiğim gibi keşke Türkçe çalışma olsa da oynayabilsek ama... Turksportal bu işi de çözecektir. You're welcome'ı you= sen welcome= hoşgeldin o halde "Sen hoşgeldin" diyerek çevirmek yerine "rica ederim" diye çevirenlere kapımız açıktır.

GeNç KaRTaL
22.Ocak.2012, 12:48
Ben fmg'nin yaptğı çalışmanın neden burada konuşulma ihtiyacı duyulduğunu hala anlamıyorum.Amaç bakın siz yapmıyorsunuz adamlar yapıyorlar,helal olsun diyerek göndermede bulunmak mı? Yoksa reklamlarını yaparak çevirinin biraz daha çabuk bitmesine katkı sağlamak mı? Nedir yani merak ediyorum.

Onların yaptıkları çalışmanın burada konuşulmaması için bir karar aldık.Bunun doğrultusunda çalışmaları hakkında olumlu ve olumsuz tüm mesajları sildik.Sadece olumluları silsek ve bu konuda eleştiri alsak makul görürüm ama onların çalışmlarının olumlu ya da olumsuz yanlarının burada tartışılmasının gereksiz olduğunu düşünmemizin makul karşılanmasını bekliyorum şahsen.Fmg'ye üye olup,çalışmaları hakkında fikrinizi belirtmek çok zor bir şey değil.

Bir de şu var,biz onların çalışmaları hakkında olumsuz yorumları da silip bu konudaki duruşumuzu gösterirken,orada yazılan "kendini resmi siten sananlara bu çalışma kapak olsun" tarzında mesajlara dokunmayarak onlar da kendi duruşlarını göstermişlerdir.Bırakın da bu adamların rekelamlarının yapılmasına izin vermeyelim ki zaten ilk çalışmaya başladıkları zaman alenen reklam yapmalarına müsade ettik bir süre.

Son olarak şunu da hatırlatmak istiyorum.Turksportal'ın oyuna resmi olarak Türkçe'nin eklenmesi için yaptığı çeviri devam etmektedir.Yani bizim sitemiz de boş durmuyor.İnşallah bu çabalar sonuç verir de,bundan sonra aylarca yama bekleme eziyeti yaşanmaz.

sarianet
22.Ocak.2012, 13:21
Son olarak şunu da hatırlatmak istiyorum.Turksportal'ın oyuna resmi olarak Türkçe'nin eklenmesi için yaptığı çeviri devam etmektedir.Yani bizim sitemiz de boş durmuyor.İnşallah bu çabalar sonuç verir de,bundan sonra aylarca yama bekleme eziyeti yaşanmaz.

bu konuda gerektiği kadar ve düzenli olarak bilgilendirme yapılsa kimse demez ki abi siz ne iş yapıyorsunuz TSI yönetimi de belki kendi içlerinde bu konuda çekineleri vardır bu konuda bizi bilgilendirmiyor tabii bilmeyen insan da bildiği konu üzerine yoğunlaşıyor

bilgi paylaşılına güzeldir kişi bilmediği şeyin düşmanıdır unutmayın:)

LaigLeNoiR
22.Ocak.2012, 14:03
bu konuda gerektiği kadar ve düzenli olarak bilgilendirme yapılsa kimse demez ki abi siz ne iş yapıyorsunuz TSI yönetimi de belki kendi içlerinde bu konuda çekineleri vardır bu konuda bizi bilgilendirmiyor tabii bilmeyen insan da bildiği konu üzerine yoğunlaşıyor

Belki de bunun paylaşılmama sebebi oyuna resmi olarak Türkçe dilinin eklenme çabalarıdır. Olamaz mı ?

Buradan biz çalışmalar %60'da, %70'e geldik vs dediğimiz anda o yüzde tamamlanınca TR dilinin çıkacağı beklenilecek.

Her neyse fazla konuştum ben. Anlayan buralardan birşeyler anlar zaten.

sui generis
22.Ocak.2012, 14:31
Ben fmg'nin yaptğı çalışmanın neden burada konuşulma ihtiyacı duyulduğunu hala anlamıyorum.Amaç bakın siz yapmıyorsunuz adamlar yapıyorlar,helal olsun diyerek göndermede bulunmak mı? Yoksa reklamlarını yaparak çevirinin biraz daha çabuk bitmesine katkı sağlamak mı? Nedir yani merak ediyorum.

benim de en çok takıldığım nokta bu. Tamam tebrikler yapıyorlar da orada konuşulsun.

Ben bu konu hakkında silinen tüm mesajları normal karşılıyorum. Evet ben de bekliyorum ama turksportal in alakası olmadıgı birseyin burada konuşulması bence de yanlış ki o sitede turksportal için yapılan yorumlarda belliyken.

Vieri
22.Ocak.2012, 15:05

Teşekkürler, sizleri daha bilgilendirici şekilde hareket etmeye özen göstereceğiz.

Şu anda çeviriye geldiğimiz nokta, son kontrollerimle ve 4 çevirmenle %60 civarında. Buraya yamalarla birlikte yeni eklenen cümleler sonrası oranı biraz düşürdük ama çeviririz :-)

Sisteme çevirmen alımlarını yapacağımız zaman sağolsun tüm fm severler gönülden katılım gösterdi. Biz de aralarından bir kaç arkadaşı seçtik ve sisteme dahil ettik. Tabi herkesin hayatı bu çeviri değil. Aramızdan özel hayatın getirdiği bazı sebeblerle ayrılmak zorunda olanlar var. İş böyle olunca daha fazla çevirmeni dahil etmemiz gerekiyor.

Bizim çalışma platformumuz daha farklı. Biz sisteme çevirmeni dahil etmeden önce ufak bir çeviri dosyasını iletiyoruz ve çevirmesini istiyoruz. Onay verilirse hemen çeviriye dahil ediyoruz. Çeviri online platformda, çevirmenin kullandığı arabirim üzerinde sözlük ve çeviriye katkı oranını görebildiği ekranlarda mevcut. Bu sistemi daha da ileri taşıyabiliriz.

Bu sistem tamamen Sports Interactive ile entegre ve her bir çeviri SI'a gidiyor.

BaGa TaRKaN
22.Ocak.2012, 15:11
Buranın Çevirisi, Oradakini Döver Onu Bilir Onu Söylerim

Sekopej
22.Ocak.2012, 16:51
Bu çok geniş bir konu aslında. Turksportal'ın bir duruşu vardır, başkası yaptığında hoşlanmayacağımız şeyleri kendimiz de yapmaktan çekiniriz. Yıllarca bir zamanlar burada bizimle olmuş sonra kendi sitelerini kurarak bu şekilde FM severler için bir şeyler yapan arkadaşlar oldu. Buradan iyi şekilde ya da kırgınlıkla ayrılanlar da oldu.

Kurdukları sitelerde geçmişini unutmayanlar olduğu gibi, Turksportal adını lekelemeyi amaçlayanlar da oldu. Bunu yıllardır gördük. Benim sahip olduğum bir görüş var, burada başka sitelerin isminin geçmesine izin vermem, nasıl izin vermem, o sitenin sorumlularının bizimle iletişime geçtikleri durumlar hariç tabi ki.

Başka site alakalı mesajlara izin vermezken, bu lehte ve aleyhte her mesaj için geçerli. Belki de kısa sürede silindiği için dikkat çekmiyor ama şu anda yama çalışmasını yapan siteyle alakalı atılmış eleştiri mesajları da, anında siliniyor. Eleştiri derken haddi aşan mesajlar da burada görülüyor ve hemen müdahale ediliyor.

Eğer bir rekabet olsaydı ve yaptıkları çalışmayı kabullenmemek amacımız olsaydı, o eleştiri mesajlarını anında silmezdik. Biz bu şekilde davranırken, kendi sitelerinde burada yazıldığı gibi bize edilen saygıyı aşan mesajların yer almalarına izin vermeleri, samimiyetleri konusunda bizi kuşkuya düşürüyor.

Tabi önemli başka bir nokta, emek hırsızlığı. Emek hırsızlığı mevzu bahis olduğunda, burada hoşgörü beklenmesin. Ki bu durumlarda bile aşırıya kaçan emek hırsızlığını yapanlara hakarete varan mesajların burada barınmasına izin vermiyoruz. Bunu da aslında Turksportal olarak değil se şahsım adına tüm sitelerden beklerim.

Turksportal yıllarca Türkçe yama çıkardı ve artık yamalarla uğraşmak yerine Türkçe'yi oyunda resmi dil olarak görmek adına çalışmalar yürütüyor. Sigames'in tavrına bakıp Turksportal'ı bile eleştirenler oldu bu süreçte ve oluyor da. SI yürüttüğü politika ve yaklaşım ile bizlerden de eleştiri alıyor ama benim keyif alarak ve bilgisayarımda en çok oynadığım bu oyundan vazgeçemediğim için de bu oyunu almaya devam ediyorum. Onların tutumu bu şekilde açıkca ortadayken, buna karşı bizim yürüttüğümüz çalışma ve bu dili oyuna resmi olarak ekletme gayretinin de kolay olmadığı ortada. Biz bu şekilde dışarıdan yamalarla oyunu oynamaya devam ettiğimiz müddetçe SI oyuna dil ekleme konusunda bir adım atmayacaktı, Turksportal'ın çıkarmadığı yamayla, oyunu Türkçe oynayamayanların yaptığı baskıyla SI bu konuya daha pozitif yaklaşma eğilimine girdi. Bu da oyunun resmi olarak Türkçe çıkmasını etkileyecek etmenlerden biri oldu tabi ki.

Sonuç olarak, fazla laf kalabalığına da gerek yok, burada neden yama ile alakalı mesajlar siliniyor eleştirisi yapanlara, isterlerse özel mesajla, yapılan çalışmaya laf atılan, onun kötülendiği silinen mesajları atabilirim. Bu bizim dışarıya karşı duruşumuzdur. Senelerdir Türk yapımcılara ait yamaları bile sitemizde "alıntı" ibaresiyle paylaşılmasına izin vermezken, yapımcının izni olmadan yayınlanmasına izin vermezken başka yerlerde çalışmalarımızı görüp, emek hırsızlığı gerçekleştirenlerin davranışları, kendi sitelerinde özellikle Turksportal'a çamur atılması için olanak sağlayanların olması, tüm samimiyeti alıp götürüyor ve sonra da neden destek olunmuyor eleştirilerine maruz kalmamızın saçmalığını gösteriyor.

Sözün özü, Turksportal'ın kapıları herkese açık, yeter ki samimi olduklarını bize hissettirsinler ve iletişim kurmaktan çekinmesinler. Emek hırsızlığı konusu hariç, her konuda konuşarak bir sonuca ulaşılabilir, sonuçta hepimiz bu oyuna aşığız ve bu oyun için bir şeyler çabalama peşindeyiz.

leave_992
23.Ocak.2012, 01:29
Teşekkürler, sizleri daha bilgilendirici şekilde hareket etmeye özen göstereceğiz.

Şu anda çeviriye geldiğimiz nokta, son kontrollerimle ve 4 çevirmenle %60 civarında. Buraya yamalarla birlikte yeni eklenen cümleler sonrası oranı biraz düşürdük ama çeviririz :-)

Sisteme çevirmen alımlarını yapacağımız zaman sağolsun tüm fm severler gönülden katılım gösterdi. Biz de aralarından bir kaç arkadaşı seçtik ve sisteme dahil ettik. Tabi herkesin hayatı bu çeviri değil. Aramızdan özel hayatın getirdiği bazı sebeblerle ayrılmak zorunda olanlar var. İş böyle olunca daha fazla çevirmeni dahil etmemiz gerekiyor.

Bizim çalışma platformumuz daha farklı. Biz sisteme çevirmeni dahil etmeden önce ufak bir çeviri dosyasını iletiyoruz ve çevirmesini istiyoruz. Onay verilirse hemen çeviriye dahil ediyoruz. Çeviri online platformda, çevirmenin kullandığı arabirim üzerinde sözlük ve çeviriye katkı oranını görebildiği ekranlarda mevcut. Bu sistemi daha da ileri taşıyabiliriz.

Bu sistem tamamen Sports Interactive ile entegre ve her bir çeviri SI'a gidiyor.

mustafa abi özelden bana ulaşmışsın türkçe yama ekibine katılım için hala istiyor musun diye de :)
cevap attım ama halen dönmedin.

sezgin 2
23.Ocak.2012, 05:36

20 yaş demiyelim de daha çok üniversite öğrencisi diyelim. Şahsen bileğim yettiğince bende üniversite öğrencisi olarak çevirmeye çalışıyorum ki zaten %70'in üzerinde tamamlanmış. hayırlısı artık.

leave_992
23.Ocak.2012, 07:29
20 yaş demiyelim de daha çok üniversite öğrencisi diyelim. Şahsen bileğim yettiğince bende üniversite öğrencisi olarak çevirmeye çalışıyorum ki zaten %70'in üzerinde tamamlanmış. hayırlısı artık.

umarım çıkar,ama bence seneye fm2013 kesinlikle Türkçe gelicek,çok umutluyum,Turksportal boşuna çevirmez diye düşünüyorum.

sarianet
23.Ocak.2012, 09:22
Bilgilendirme için çok teşekkürler
yüzde olarak olmasa da ara sıra arkadaşlar çalışmalarımız devam ediyor gibisinden mesajlar güncellemeler yapılsa iyi olur siz sessiz kaldıkça resmi site hiçbir şey yapmıyor olarak kalıyor adınız o yüzden ara sıra güncelleme iyidir :)

Crazycat
23.Ocak.2012, 21:10
@Vieri
Fm 2013'ün dil dosyalarını mı çeviriyorsunuz?

Vieri
23.Ocak.2012, 21:31
Evet FM 2013

leave_992
23.Ocak.2012, 21:33
Evet FM 2013

fm2013 ün mü dil dosyaları çeviriliyor? Vay canına,seneye gelicek gerçekten çok umutluyum bu sefer,olacak bu iş,hem dün araştırdım bu FM nin yapımcısı Türk ile evliymiş,yapsın bir zahmet adam İstanbul da felan yaşıyormuş :)

Crazycat
24.Ocak.2012, 00:18
FM 2012'nin. FM 2013 daha çıkmadan nasıl çevrilsin.
Bu sene artık geçtiğine göre şirket yeni oyunun çalışmasına başlamıştır diye düşündüm. 2013'ün çevirisi oyun çıkmadan önce biterse Türkçe'yi eklemek onlara kalır artık.

Evet FM 2013
Sağ olun cevap için.

John Matson
24.Ocak.2012, 17:51
Merhaba.

Ben ismi geçen sitenin kurucusu ve yöneticisi Adem Özkur. Tartışmaya gelmedim, sadece bazı şeyleri açıklığa kavuşturmaya geldim :) İsterlerse Turksportal yöneticileri de bu mesajı forumun derinliklerine gönderebilirler, saygı duyarım.

İlk önce, yazılan yanlış bilgilerden bahsetmek istiyorum. Çeviri ekibimizde bir çok dosyayı çeviren iki akademisyen arkadaşımız / hocamız da bulunmakta. Buna inanmayanları direkt olarak kendileri ile tanıştırabilirim, ama şu raddeden sonra hala inanmayan varsa onların samimiyetine güvenemem. Akademisyenden bir çok farklı meslek gruplarına kadar bu oyun 15-40 yaş arasında oynanıyor. Belki FM forumlarında gördüğünüz küçük yaş kitlesi sizi yanıltıyor ama durum böyledir. Ayrıca yaşı 20'yi geçmeyen adamlar çeviri yapıyor denmiş, yönetim kadromuzun en genci 19, en yaşlısı 34 yaşındadır. Ve çeviri ekibimizin teknik sorumlusu da 34 yaşındadır.

Turksportal'a hiç kimseye yönetimimiz içinde bulunan arkadaşlar özel mesaj atmamıştır. Eğer kanıtınız varsa buyrun buraya koyun. Başka birileri bu şekilde reklam yaptıysa onlar bilirsiniz ki doğal olarak bizi bağlamaz. Ki bu NTVSpor haberi bir çok sitede hep aynı üyeler tarafından konu olarak açılmış, bu beni rahatsız bile etti. Çünkü itici duruyor. Ama ne yapalım açma mı diyelim adama? Diyemiyorsun.

Ha şunu da eklemeden geçmeyeyim. Bu haberi ben yazmadım. Doğal olarak haberi ben yazmadığım için haberi yazan arkadaşla gerek telefon, gerekse mail yoluyla bir çok kez konuşmamız oldu. Konuşmalarımızdan yaptığı çıkarımları habere dökmüş. Ki haberde gerçek dışı olan hiç bir taraf yok. Sadece resmi bir çalışma gibi göstermiş olabilir, ki, bu da FM ve SIGames'in nasıl hareket ettiğini bilmemesinden ileri gelir. Başka bir şey değil. Çalışmamızın resmi olmadığını cümle alem biliyor zaten.

Şunu da ekleyeyim, Türkçe çalışmasının SIGames'in bir kaç yetkilisiyle görüştüğüm kadarıyla hiç bir sıkıntısı yok. Ya da birbirlerinden bağımsız hareket ediyorlar, kafalarına göre cevap veriyorlar. Hatta fan sitemizin tanıtım cümlelerine Türkçe yamamız hakkında "the greatest job on the earth" yazmışlardı. Desteklemeyecekleri bir şeye bunu yazmaları saçma?

Herneyse, bunlar daha çok benim sitem senin siteni döver tartışmaları. Bunlardan hoşlanmadım. Eğer genel geçer bakmak yerine, daha dikkatli bakarsanız bunları zaten farkedersiniz.

Türkçeleştirme çalışması konusundaki herhangi bir Turksportal'ı küçük düşürecek mesaj gösterebilir misiniz? Veyahut ben mi göremiyorum? Bu tarz mesajlar zaten görüldüğü anda siliniyor. Samimi olarak söylüyorum ben bile bir kaç mesaj sildim Turksportal hakkında gönderilen. Ama gözümüzden kaçan yorumlar olmuşsa (Ki bu doğaldır 1800 yorum içerisinde) raporlandığı anda anında silinirdi. Konuda yapılan 1800 yorum var ama 190 küsür de silinen yorum var. Bunların içine bu hakaretvari yorumlar da dahil.

Ben Turksportal SIGames ile 10 bin orijinal oyun kampanyası anlaşmasında direkt olarak Perpetua'ya özel mesaj atarak buna destek vereceğimizi belirmiştim kampanya başladığında. Ama Volkan Baros bu esnada bu forumda hala bize emek hırsızı demeye ve karalamaya devam ettiği için buna destek vermekten de vazgeçtik. Çünkü bir adminin dediği birini tutmuyor. Hangisine inanalım? Direkt size reklam bile sağlayacak olan kampanyaya destek vereceğimi söylemişim daha ne yapayım?

Bahsi geçen sitemizde 2009'dan bu yana Türkçeleştirme çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalar içinden 1 cümle bile başkasına ait değildir. Bu da gayet açıktır.

FM 2012 için Türkçeleştirme çalışmasında fazla vakit bulamadığımız gerekçesiyle, hem yönetimimiz hem de üyelerin katılımıyla böyle bir proje yaptık. Ve şükür ki %80'e gelmiş durumda. Turksportal FM 2013 için oyuna Türkçe resmi yama yapıyorsa ne hoş, ne iyi. Bizim için hiç bir sorun yok. Sanırım başka cevap atmayacağım bu konuya, gerekmedikçe.

Saygılar.

Sekopej
24.Ocak.2012, 19:22
Öncelikle reklam amacı gütmeyen, hakaret içermeyen ve düzgün üslupla yazılmış hiç bir mesajı silmeyiz. Bu algıyı kafanızdan silmeniz gerekir.

Olumlu ya da olumsuz anlamda bize ait olmayan bir çalışma ile ilgili atılan mesajları, konunun alakasız şekilde ilerleyebileceği ihtimaliyle siliyoruz. Yapılan çalışma hakkında herhangi kararımız, düşüncemiz bulunmamakta. Emek verilen her şeye saygı duyarız. Bu böyle bilinsin, bizim için bu yeterli. Sonra o yama ile ilgili mesajlar silindiğinde yanlış anlaşılma olmasın.

Mesela birisi gelip, yeni güncellemeyi yükleyince yama çalışmadı diyor, konuyu yamanın yapımcılarıyla görüşün diyerek kapattığımızda burası nasıl bir site diye isyan edebiliyor. Bu tür karmaşalar yaşanmaması için ve Turksportal olarak yapılan çalışmayla alakalı olumlu ya da olumsuz diyecek bir sözümüz olmadığından, bu mesajlara yer vermiyoruz.

Aslında konu buraya neden geldi onu da anlayamadım. Bu konu, Turksportal'ın oyuna resmi olarak yamayı eklemesiyle alakalı bir konu. FM 2013 için çeviriler sürüyor, temennimiz çevirilerin %100 tamamlanıp bizim üzerimize düşeni yaptıktan sonra topu Sigames'e atmak.

Bu yönde mesajlarla artık bu konu sürerse daha iyi olur, gereksiz münakaşaların da önüne geçilmiş olur.

FM 2013 için Türkçeleştirme çalışmaları devam etmekte, bu konuda istekli arkadaşlar yönetimle iletişim kurup, bu çeviriye destek olabilir.

Süreç hakkında gelişmeler oldukça bu konu altından ya da yeni konular açılarak sizlere duyurulacaktır.

BuRiBuRi
29.Ocak.2012, 19:05
FM 2013 için çeviriler sürüyor, temennimiz çevirilerin %100 tamamlanıp bizim üzerimize düşeni yaptıktan sonra topu Sigames'e atmak.

Yapılan çevirinin oyuna eklenmesi çok mu maliyetli ya da çok mu karışık?
Bunca yıldır Türkçe olmadan çıkıyor ve istedikleri satışı bir türlü yakalayamadılar. Bir kerede Türkçe olarak çıkarsınlar. Ne kaybederler?

Sekopej
29.Ocak.2012, 19:17
Turksportal da bunun için uğraşıyor ya. Hem Sigames'in bu politakasını desteklemiyoruz hem de buna rağmen oyuna Türkçe eklenmesi için sürekli Vieri iletişim halinde ve bunun için çabalıyor.

En azından biz, bize düşeni yapıp, istedikleri gibi elimizdeki çeviriyi yama olarak yayınlamayarak ve çeviriyi tamamlayarak topu onlara atmak istiyoruz. O zaman da karşımıza başka şartlar çıkar mı bilmiyoruz, nasıl ki AB'ye gireceğiz diye şunu da yapın diyorlar yapıyoruz, sonra bunu da yapmanız lazımdı diyorlar ya, o hesap olur mu bilemem.

Ama biz istedikleri gibi onlar için çeviriye devam ediyoruz ve bunu yama olarak yayınlamadık. Çeviri tamamlandığında artık bahane bulacaklarını sanmıyorum.

leave_992
29.Ocak.2012, 21:52
Turksportal da bunun için uğraşıyor ya. Hem Sigames'in bu politakasını desteklemiyoruz hem de buna rağmen oyuna Türkçe eklenmesi için sürekli Vieri iletişim halinde ve bunun için çabalıyor.

En azından biz, bize düşeni yapıp, istedikleri gibi elimizdeki çeviriyi yama olarak yayınlamayarak ve çeviriyi tamamlayarak topu onlara atmak istiyoruz. O zaman da karşımıza başka şartlar çıkar mı bilmiyoruz, nasıl ki AB'ye gireceğiz diye şunu da yapın diyorlar yapıyoruz, sonra bunu da yapmanız lazımdı diyorlar ya, o hesap olur mu bilemem.

Ama biz istedikleri gibi onlar için çeviriye devam ediyoruz ve bunu yama olarak yayınlamadık. Çeviri tamamlandığında artık bahane bulacaklarını sanmıyorum.

yine yapmıyoruz cart curt derlerse çeviriyi yayınlama gibi bir durumunuz söz konusu olacak mı?

Sekopej
29.Ocak.2012, 23:01
yine yapmıyoruz cart curt derlerse çeviriyi yayınlama gibi bir durumunuz söz konusu olacak mı?

Öyle bir ihtimal üzerinde durmadığımız için, o konuda bir şey diyemem.

Crazycat
29.Ocak.2012, 23:08
Ne yaparlar bilemiyorum ama oyun çıkmadan yama biterse eklerler gibime geliyor. Eğer eklemezlerse az ya da çok oyunu orjinal alan bir kesim var ve o kesimi de kaybedebilirler bence. Tamamlanmış olsa da çeviriyi eklemeyeceğiz oyuna gibi bir tavır takınması zararlarına olur.

leave_992
01.Şubat.2012, 07:02
Ne yaparlar bilemiyorum ama oyun çıkmadan yama biterse eklerler gibime geliyor. Eğer eklemezlerse az ya da çok oyunu orjinal alan bir kesim var ve o kesimi de kaybedebilirler bence. Tamamlanmış olsa da çeviriyi eklemeyeceğiz oyuna gibi bir tavır takınması zararlarına olur.

sonuç ne olursa olsun,football manager i bir gün kendi dilimde doyasıya oynamak istiyorum.Turksportal zamanında sağolsun bizlere yaşattı fakat kurulum da "Türkçe" yi görmek tüm fm severler adına ayrı bir heves olacaktır diye düşünüyorum.
Umarım emekleriniz boşuna gitmez.

Crazycat
06.Şubat.2012, 19:11
Miles Jacobson'un Fm 2013'e Türkçe dilinin ekleyip eklenmeyeceği ile ilgili bir tweet var mı? Birkaç yerde böyle bir tweet var diye mesaj gördüm ama twitter sayfasında biraz baktım ama göremedim.

El Barto
06.Şubat.2012, 21:54
Orijinal satışların yeterli olmadığına dair bir tweeti vardı. Bu konuda da var ön sayfalarda.

Crazycat
07.Şubat.2012, 00:40
Orijinal satışların yeterli olmadığına dair bir tweeti vardı. Bu konuda da var ön sayfalarda.
O Fm 2012 ile ilgiliydi yanlış hatırlamıyorsam. Fm 2013'e eklenip eklenmeyeceği ile ilgili bir tweeti var mı acaba?

Burak Duran
09.Şubat.2012, 13:03
inşallah bu sefer oyunda kendi dilimiz olacak... fm2013 ile iilgili bir tweet yok...

sarianet
09.Şubat.2012, 20:11
fm13 e yetişirse ve yüzdeyüz yama oyuna dahil edilmezse çoğu kişinin tezi doğru çıkmış olacak umarım yanılırız

slayer34
10.Şubat.2012, 01:05
fm 2012 yi orjinal almıs biri olarak daha onceki oyunlar ıcın aynı seyi soyleyemiyecegim dusuncem fm 2012 nın ulkemızde kı satıs oranlarının oncekı yıllara gore 2 katı fazla oldugunu dusunuyorum yonetim olarak cevırıyı yapan arkadaslarımız ısı bıtırıp topu si games e attıktan sonra onlar gene ısı yokusa surup 2013 de dılımızı eklemezler ıse dıgıl 2013 2053 de olsa hayatta orjınal oyun almam kı eger boyle bırsey yaparlar ıse toplu bır karsı tutum ıle kendılerıne gereklı cevabı vermemız gerektıgını dusunuyorum bu tutumu cesıtlı sekıllerde gosterebılırız toplu maıller oyun almamak vs vs vs

leave_992
10.Şubat.2012, 01:54
fm 2012 yi orjinal almıs biri olarak daha onceki oyunlar ıcın aynı seyi soyleyemiyecegim dusuncem fm 2012 nın ulkemızde kı satıs oranlarının oncekı yıllara gore 2 katı fazla oldugunu dusunuyorum yonetim olarak cevırıyı yapan arkadaslarımız ısı bıtırıp topu si games e attıktan sonra onlar gene ısı yokusa surup 2013 de dılımızı eklemezler ıse dıgıl 2013 2053 de olsa hayatta orjınal oyun almam kı eger boyle bırsey yaparlar ıse toplu bır karsı tutum ıle kendılerıne gereklı cevabı vermemız gerektıgını dusunuyorum bu tutumu cesıtlı sekıllerde gosterebılırız toplu maıller oyun almamak vs vs vs

Herşeyi bir kenera bırakalım,inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşanır bu kadar söylenenlerden sonra.İnsanların hevesi kalmaz.

ayrıca yukarda tweet lerden bahsediliyor.FM 2013 ün türkçe çıkacağı ile ilgili bende göremedim de şöyle bir tweet var,ben şöyle çevirdim,baya gezindiğimde buldum:

"Satışlar bekledğimiz rakamın yanından bile geçemiyor" -> Türkiye satışlarından bahsediyor.Sanırım 10.000(yada 5.000 idi tam hatırlamıyorum) orjinal oyun satışı zımbırığından bahsediyor,oturup türkiye den yüzbinlerce satış beklemiyordur :)

Goofy
10.Şubat.2012, 14:22
Bu sene ciddi ciddi diğer senelere oranla orjinal oyun satışı arttı diye tahmin ediyorum. Bunu yönetici arkadaşlar daha iyi gözlemleyebiliyorlardır. Geçen sene 2011 ne para verip aldım, ne korsan yöntemler ile bilgisayarıma kurdum. Tamamiyle diyaloglara dayalı bir oyunu, ingilizce bilmeden nasıl oynayabilirim ki? Hadi oynadım ne kadar zevk alabilirim, ne kadar gerçekçi bir oyun olur benim için? Bu senede almayacaktım yalnız, bu sene bir yama çalışması olduğu için gittim aldım oyunu ve henüz sadece bilgisayara kurmak ile yetindim. Bildiğimiz (yönetici arkadaşların bildirdiği kadarıyla) 2013 için dil dosyaları çevrilmeye başlandı ve % 60 gibi bir orana ulaşılmış durumda. Bu dil dosyaları turksportal tarafından tamamlanıp SI teslim edildikten sonra yine bir bahane bulup eklemezler ise, çoğunluğun ortak görüşüdür ki bunun satışlarla ilgili bir mevzu değil, farklı nedenlere bağlı olduğu aşikar olacaktır. O saatten sonra şahsım adına ben para vermem ki bu sene oyuna para verenlerin bir çoğuda para vereceğini sanmıyorum. 2013 hem onlar için hem bizim için ak koyun kara koyun ortaya çıkacak ve herkes kendi haklılık paylarınca birşeyleri tekrardan gözden geçirecektir. Şimdilik bize düşen 2013' ü beklemek.

Burak Duran
10.Şubat.2012, 14:55
Football Manager ingilizce bilmeyen biri için zevk alınacak bir oyun değil... o yüzden benim de umudum 2013ün türkçe çıkması

Sekopej
10.Şubat.2012, 15:05
Bu sene ciddi ciddi diğer senelere oranla orjinal oyun satışı arttı diye tahmin ediyorum. Bunu yönetici arkadaşlar daha iyi gözlemleyebiliyorlardır. Geçen sene 2011 ne para verip aldım, ne korsan yöntemler ile bilgisayarıma kurdum. Tamamiyle diyaloglara dayalı bir oyunu, ingilizce bilmeden nasıl oynayabilirim ki? Hadi oynadım ne kadar zevk alabilirim, ne kadar gerçekçi bir oyun olur benim için? Bu senede almayacaktım yalnız, bu sene bir yama çalışması olduğu için gittim aldım oyunu ve henüz sadece bilgisayara kurmak ile yetindim. Bildiğimiz (yönetici arkadaşların bildirdiği kadarıyla) 2013 için dil dosyaları çevrilmeye başlandı ve % 60 gibi bir orana ulaşılmış durumda. Bu dil dosyaları turksportal tarafından tamamlanıp SI teslim edildikten sonra yine bir bahane bulup eklemezler ise, çoğunluğun ortak görüşüdür ki bunun satışlarla ilgili bir mevzu değil, farklı nedenlere bağlı olduğu aşikar olacaktır. O saatten sonra şahsım adına ben para vermem ki bu sene oyuna para verenlerin bir çoğuda para vereceğini sanmıyorum. 2013 hem onlar için hem bizim için ak koyun kara koyun ortaya çıkacak ve herkes kendi haklılık paylarınca birşeyleri tekrardan gözden geçirecektir. Şimdilik bize düşen 2013' ü beklemek.

Bu oranı nereden öğrendiniz bilmiyorum ama bizim yürüttüğümüz çalışmada herhangi bir oran telaffuz edilmedi. Çeviriler devam ediyor sadece ama yine de Vieri bir açıklama yaptıysa ve ben gözden kaçırdıysam kusuruma bakmayın.

Vieri
10.Şubat.2012, 15:09
ben böyle bir bilgi vermiştim Serkan gözünden kaçmış :)

bu arada çeviri çalışmalarıyla ilgilenen arkadaşlar varsa bana ulaşabilir.

serwan
10.Şubat.2012, 15:14
bi sorum olacak çeviriyle ilgilenen arkadaşlara.. maluum türkçe ile ingilizcenin yapısı çok farklı.. çok sayıda ek var.. ekler kullanılmadan kurulan cümleler çok uzun, karmaşık ve bazen de anlamsız oluyor.. ama her kelime de son hecesine göre farklı ek alıyor.. örneğin ayrılma eki fenerbahçe'den ya da beşiktaş'tan olabiliyor.
benzer durum bütün ekler için geçerli ve hatta diğer eklerde daha da karmaşıklık var. nın,nin,nun,nün,ın,in,un,ün gibi...
bu ekler oyuna nasıl aktarılacak diye soracaktım? bununla ilgili bir çalışma var mı? oyunun koduna türkçe ile ilgili eklemeler yapmayı gerektirir sanırım bu. yoksa ek kullanmadan beşiktaş'ın yerine beşiktaş takımının gibi çevirilerle geçiştirilecek mi bu durum

Sekopej
10.Şubat.2012, 15:17
ben böyle bir bilgi vermiştim Serkan gözünden kaçmış :)

bu arada çeviri çalışmalarıyla ilgilenen arkadaşlar varsa bana ulaşabilir.

Tamamdır abi, senden çıkan bir bilgiyse en doğru bilgidir, benim gözümden kaçmış.:)

Burak Duran
Yeni çeviri programı çok güzel ve sürekli sabit birşey çevirmek zorunda kalmamak çok iyi istediğin an konu değiştirebiliyorsun. Eskiden sabit bir paket vardı ve cümleler hep aynı çerçevede ilerliyordu. Bence ingilizcesine güvenen ve oyundan zevk alan arkadaşlar varsa ekibe mutlaka katılsın.

Vieri
bi sorum olacak çeviriyle ilgilenen arkadaşlara.. maluum türkçe ile ingilizcenin yapısı çok farklı.. çok sayıda ek var.. ekler kullanılmadan kurulan cümleler çok uzun, karmaşık ve bazen de anlamsız oluyor.. ama her kelime de son hecesine göre farklı ek alıyor.. örneğin ayrılma eki fenerbahçe'den ya da beşiktaş'tan olabiliyor.
benzer durum bütün ekler için geçerli ve hatta diğer eklerde daha da karmaşıklık var. nın,nin,nun,nün,ın,in,un,ün gibi...
bu ekler oyuna nasıl aktarılacak diye soracaktım? bununla ilgili bir çalışma var mı? oyunun koduna türkçe ile ilgili eklemeler yapmayı gerektirir sanırım bu. yoksa ek kullanmadan beşiktaş'ın yerine beşiktaş takımının gibi çevirilerle geçiştirilecek mi bu durum

merhaba bununla ilgili çalışmalar hazır.

serwan
10.Şubat.2012, 15:18
Yeni çeviri programı çok güzel ve sürekli sabit birşey çevirmek zorunda kalmamak çok iyi istediğin an konu değiştirebiliyorsun. Eskiden sabit bir paket vardı ve cümleler hep aynı çerçevede ilerliyordu. Bence ingilizcesine güvenen ve oyundan zevk alan arkadaşlar varsa ekibe mutlaka katılsın.

peki az önce bahsettiğim şu ek olayı nasıl. biraz bahsedebilir misiniz?

serwan
10.Şubat.2012, 15:19
merhaba bununla ilgili çalışmalar hazır.

bu mükemmel ötesi bi haber bence.. aklımı en çok bu kurcalıyodu :D

Vieri
10.Şubat.2012, 15:20
Tamamdır abi, senden çıkan bir bilgiyse en doğru bilgidir, benim gözümden kaçmış.:)

Yeni cümlelerle oran düşüyor esasta amaç FM 2012 yi bitirmek, sonra FM 2013 için bir sürü cümle daha gelecek

peki az önce bahsettiğim şu ek olayı nasıl. biraz bahsedebilir misiniz?

Ama henüz test etme imkanı bulamamış olsamda bencede güzel olacak :)

Sekopej
10.Şubat.2012, 15:23

O zaman yinelemekte fayda var, bu işi yapabilirim diyen arkadaşlar ekibe katılmak için başvuru yapsın.:)

Goofy
10.Şubat.2012, 15:23
Söylediklerimden yanlış anlaşılmalar meydana geldiyse kusura bakmayın. Ben sadece forumda yönetici arkadaşların belirttiği çeviri oranını hatırladığım kadarıyla mesajımda dile getirdim ve turksportal bu çeviriyi tamamlıyacak yada tamamlamak zorunda gibi bir tutum sergilemedim. Sadece sizlerin belirttiği doğrultuda kendi görüşümü aktarmaya çalıştım. Benim doğrularım, benim görüşlerim herkes için doğru diye bir zorunluluk yok. 2013 için öngörülerimi aktarmaya çalıştım.

serwan
10.Şubat.2012, 15:24
Ama henüz test etme imkanı bulamamış olsamda bencede güzel olacak :)

sistemden biraz bahsetme şansınız var mı?
oyunun dil dosyasında oyun tarafından atanacak takım, oyuncu vs isimler ya da sayılar falan köşeli parantez içinde yer alıyordu. bunların sonuna gelecek ekler için de benzer bi sistem mi uyguladınız? hani teknik olarak çok fikrim yok ama hece şöyleyse şunu yap, böyleyse bunu yap gibi bi kodlama mı yapıldı?

Sekopej
10.Şubat.2012, 15:27
Söylediklerimden yanlış anlaşılmalar meydana geldiyse kusura bakmayın. Ben sadece forumda yönetici arkadaşların belirttiği çeviri oranını hatırladığım kadarıyla mesajımda dile getirdim ve turksportal bu çeviriyi tamamlıyacak yada tamamlamak zorunda gibi bir tutum sergilemedim. Sadece sizlerin belirttiği doğrultuda kendi görüşümü aktarmaya çalıştım. Benim doğrularım, benim görüşlerim herkes için doğru diye bir zorunluluk yok. 2013 için öngörülerimi aktarmaya çalıştım.

Tamam sorun benden kaynaklandı, sizinle alakalı bir sıkıntı yok.:)

Vieri
10.Şubat.2012, 15:33
sistemden biraz bahsetme şansınız var mı?
oyunun dil dosyasında oyun tarafından atanacak takım, oyuncu vs isimler ya da sayılar falan köşeli parantez içinde yer alıyordu. bunların sonuna gelecek ekler için de benzer bi sistem mi uyguladınız? hani teknik olarak çok fikrim yok ama hece şöyleyse şunu yap, böyleyse bunu yap gibi bi kodlama mı yapıldı?

evet herşey kodlama ile ama çok fazla detay veremem.

Çevirileri özel panelimizden yapıyoruz

http://c1202.hizliresim.com/u/b/2lg0n.jpg

serwan
10.Şubat.2012, 15:40
evet herşey kodlama ile ama çok fazla detay veremem.

Çevirileri özel panelimizden yapıyoruz

http://c1202.hizliresim.com/u/b/2lg0n.jpg

çevirilere yardımcı olmak isterim.. yoğunum biraz gerçi ama az da olsa çorbada tuzum bulunsun isterim.

Crazycat
10.Şubat.2012, 18:41
Bir çalışma var fakat çok göz önünde tutulmuyor nedense ya da bana öyle geliyor. Bu da çeviriden haber olan kişi sayısını düşürüyor bence. "Türkçe FM 2012 Hayal Değil" konusundan sonra daha temkinli mi yaklaşılıyor acaba?

sarianet
10.Şubat.2012, 19:00
çeviri paneli gerçekten güzelmiş :)

Burak Duran
10.Şubat.2012, 21:56
çeviri paneli gerçekten güzelmiş :)

çeviri paneli gayet güzel ve bir kere alıştığınızda çok kullanışlı...

çok memnun kaldım teşekkürler Mustafa :) ellerine sağlık mükemmel panel :)

leave_992
11.Şubat.2012, 02:36
Bu oranı nereden öğrendiniz bilmiyorum ama bizim yürüttüğümüz çalışmada herhangi bir oran telaffuz edilmedi. Çeviriler devam ediyor sadece ama yine de Vieri bir açıklama yaptıysa ve ben gözden kaçırdıysam kusuruma bakmayın.

mustafa abi %60 olarak açıklamıştı.Hatta çıkan yamalar ile oranın biraz daha düştüğünü belirtmişti.

Aydin
11.Şubat.2012, 02:50
Bir çalışma var fakat çok göz önünde tutulmuyor nedense ya da bana öyle geliyor. Bu da çeviriden haber olan kişi sayısını düşürüyor bence. "Türkçe FM 2012 Hayal Değil" konusundan sonra daha temkinli mi yaklaşılıyor acaba?

2012'nin Tr çıkmamasındaki sebeplerden biri de çeviri yapanlardan benim ve İlhan'ın askerlik konusu oldu. Günde neredeyse 200-400 arası satır çeviriyordum ama Ağustos'ta askere gittiğimden dolayı çeviriyi bırakmıştım. İlhan da bıraktı dolayısıyla.

Böyle kan kaybedince 2012'yi yetiştirmek imkansız oldu.

Crazycat
11.Şubat.2012, 03:25
2012'nin Tr çıkmamasındaki sebeplerden biri de çeviri yapanlardan benim ve İlhan'ın askerlik konusu oldu. Günde neredeyse 200-400 arası satır çeviriyordum ama Ağustos'ta askere gittiğimden dolayı çeviriyi bırakmıştım. İlhan da bıraktı dolayısıyla.

Az kişiyle çeviriyi yapmak zor bir de askerlik olunca işi iyice bozmuş. 2013'e Türkçe eklenmesi ile ilgili olarak ana sayfada ya da forumda neden bir yazı yazılmıyor?

leave_992
11.Şubat.2012, 06:13

Aydın abi sürekli soru soruyoruz ama şu an çevirilere sende devam ediyor musun?

Burak Duran
11.Şubat.2012, 12:28

askerden dönen taze kan olarak bende başladım :)

Aydin
11.Şubat.2012, 16:03
Az kişiyle çeviriyi yapmak zor bir de askerlik olunca işi iyice bozmuş. 2013'e Türkçe eklenmesi ile ilgili olarak ana sayfada ya da forumda neden bir yazı yazılmıyor?

Her sene yaygara yapıldı, bahsettiğin gibi haberler yazıldı. Bu sene sakin sakin yapalım bakalım nolacak diyoruz .)

Aydın abi sürekli soru soruyoruz ama şu an çevirilere sende devam ediyor musun?

Ben henüz başlamadım. Bu haftasonu geçsin. Öyle başlayacağım.

askerden dönen taze kan olarak bende başladım :)

Çift çarşım var diye hava atıyordun bana. Ben mi başlayayım .)

Crazycat
11.Şubat.2012, 17:05
Her sene yaygara yapıldı, bahsettiğin gibi haberler yazıldı. Bu sene sakin sakin yapalım bakalım nolacak diyoruz .)
Anladım, kolay gelsin.

El Barto
11.Şubat.2012, 17:24
Çift çarşım var diye hava atıyordun bana. Ben mi başlayayım .)

Askerlik jargonu tamam. :) Çeviriyi yaparken de kenardan bağırmalar için "ben mi atayım, ben mi tutayım" gibi yorumlar bekliyoruz Aydın.

E.Cartman
11.Şubat.2012, 18:04
Maç öncesi konuşmaları Fatih Terim versiyonuyla yapılsa çok iyi olur aslında :D Allah gönlünüze göre versin, Allah yardımcınız olsun gibi şeyleri agresif modda söylemek süper olur :n::n:

leave_992
11.Şubat.2012, 23:07
Maç öncesi konuşmaları Fatih Terim versiyonuyla yapılsa çok iyi olur aslında :D Allah gönlünüze göre versin, Allah yardımcınız olsun gibi şeyleri agresif modda söylemek süper olur :n::n:

Bence de bu tarz olsa daha iyi olur,daha bir hevesli oynanacağa benziyor bunlar eklenirse.Tabi biz yama çıkacak gibi konuşuyoruz orası farlı :)

sarianet
11.Şubat.2012, 23:37
türkçe oldu da şive tarz olayına girdik :D
olmadı yılmaz vural tipi konuşmalar da olsun
"ulan adam gibi oynaıyn yoksa dııııııt"

mertcan099
16.Şubat.2012, 12:53
Valla kimse yanlış anlamasın. Bu mesaj silinebilirde ama sitenin birisi kalktı.. yüzde 100 türkçe yaptı. Sanki yapılınca SI batacak gibi sözler söyleyen, türkçe olması çok zor diyen kişiler şimdi ne diyecek merak ediyorum...

europeanconquer
16.Şubat.2012, 13:09
Yalnız şu varki o site bir çok kişiden yardım aldı.Zaten Turksportal'da çeviri yapıyor ama sanırım yeteri kadar çeviri yapacak adam yok birde yanılmıyorsam Turksportal'da ki çevirinin de büyük bir kısmı bitti.

Sekopej
16.Şubat.2012, 13:15
Valla kimse yanlış anlamasın. Bu mesaj silinebilirde ama sitenin birisi kalktı.. yüzde 100 türkçe yaptı. Sanki yapılınca SI batacak gibi sözler söyleyen, türkçe olması çok zor diyen kişiler şimdi ne diyecek merak ediyorum...

Yamanın yapılmasıyla SI'nın batması arasında bir ilişki kuranları görmedim, ayrıca mesaj silinebilir mantığıyla olaya girmek bence çok itici. Bu şekilde düşünüyorsanız demek ki silinme potansiyeli olan bir mesaj atacaksınız size göre ve bu, ben mesajı okurken, daha mesajın ne olduğuna bakmadan bende önyargı oluşturuyor.

Başka bir sitenin yaptığı çalışmayla alakalı mesajların silinme sebebini de açıkladık, herhangi bir tartışma çıkmaması ve yamayı yapanların, yama konusunda söz sahibi olmalarından dolayı, bu tür konuşmaların, ilgili sitelerde yapılması.

Bu nedenle olumlu ya da olumsuz bu tür mesajlar siliniyor hatta konuda silinen ilk mesajlar yapılan yamaya atılan kötüleyici mesajlardır.

Sekopej
16.Şubat.2012, 13:18
Yalnız şu varki o site bir çok kişiden yardım aldı.Zaten Turksportal'da çeviri yapıyor ama sanırım yeteri kadar çeviri yapacak adam yok birde yanılmıyorsam Turksportal'da ki çevirinin de büyük bir kısmı bitti.

Yine hatırlatmakta fayda var, Turksportal'ın yürüttüğü çalışma resmi bir çalışma. Yapımcılarla imzalanmış sözleşmeler var, yapılan çalışma konusunda gizlilik anlaşması var, hal böyleyken çeviri tamamen bitmiş olsa da, yama şeklinde asla yayımlamayacaktır Turksportal.

Bu nedenle çalışmalar 2013 için yapılıyor diye açıklama yapıyoruz. Şu ana kadar yapılmış çeviri, oyunun can alıcı noktalarını rahatlıkla anlayabilecek şekilde ama yukarıda bahsettiğim gerekçelerle, bir yama oluşturmamız mümkün değil.

Vieri
16.Şubat.2012, 18:51
46bin cümle olan bir oyun dil dosyasında nasıl 23bin cümle oluyor bende bu kısmını anlamıyorum. Bizim yama bu durumda %120 :D

uaemrah
16.Şubat.2012, 20:12
46bin cümle olan bir oyun dil dosyasında nasıl 23bin cümle oluyor bende bu kısmını anlamıyorum. Bizim yama bu durumda %120 :D

Şöyle söylim size, 23.000 i forum kullanıcılarına açıldı türkçe destek için....diğer 23.000 i ise yöneticiler kendileri yapiyor...Burda önemli olan kullanıcıların 23.000 ini tamamlaması,diğerinde sorun yokmuş zaten.

Deus Dominus
17.Şubat.2012, 05:06
Football Manager'ın yanında sıkı bir World of Warcraft oyuncusyumdur :) Oyunu oynayan Rus oyuncuların buna benzer talepleri oluyordu Blizzard'dan (oyunun yapımcısından). Gerçekten hatırı sayılır bir çoğunluk var oyuncu sayısı bakımından. Her neyse baktılar önemseyen yok baskıya başladılar :) Bildiğim kadarıyla resmi forumun yanında oyun içinde de bir hareket olmuştu, büyük bir çoğunluk aynı server'a toplanıp oyun içinde resmi dil ingilizce yerine kendi dillerini kullanmaya başlamış ve sonunda ikna etmeyi başarmışlardı yapımcıları, kavuştular Rusça'ya ve Rus serverlarına. Buna benzer birşey yapsak ne olur acaba? Tabii oyun içinde birşey yapamayacağımız kesinde forumlarında zorlasak? Atıyorum data issues kısmında türkiye ile ilgili konuda Türkçe kullanalım. Gecenin 3'ünde geldi öyle aklıma birden... Uçukta olsa bir fikir :p

Ayrıca ingilizcem çok iyi olmasa da oyuna ve terimlerine hakim sayılırım, CM 01/02'den bu yana bağımlısıyım oyunun :) İş güçte yok, boş vakit çok. Yani gerekirse elimden gelen her türlü desteği verebilirim çalışmaya.

Vieri
17.Şubat.2012, 11:00
SI forumlarında resmi dil İngilizce, bu mümkün değil malesef.

Ayrıca biz oyunun Türkçe olacağına inanıyoruz ve bu dil seçeneğini resmi olarak oyunda görmek için çabalıyoruz, çabalamaya da devam edeceğiz. Yıllarca çeviri yaptık, yamalar hazırladık, birileri çıktı aynı yamaları aldı kendi eseriymiş gibi kullandı, kimi Türkçe'den Türkçe'ye çevirdi hatta oyunda olmayan güvenlik maksatlı eklediğimiz satırları bile.. O yüzden dilimiz oyunda resmen olmadığı müddetçe bu sorunlar devam edecek. Saatlerini harcayan insanların emekleri bir hiçmiş gibi yok edilecek. Yapımcıların hevesleri kaçacak.

En doğru yol bu işi firma nezdinde resmi olarak Türkçe eklenmesi için çabalamaktır ve buna gönül veren herkese kapımız açıktır.

leave_992
21.Şubat.2012, 23:30
SI forumlarında resmi dil İngilizce, bu mümkün değil malesef.

Ayrıca biz oyunun Türkçe olacağına inanıyoruz ve bu dil seçeneğini resmi olarak oyunda görmek için çabalıyoruz, çabalamaya da devam edeceğiz. Yıllarca çeviri yaptık, yamalar hazırladık, birileri çıktı aynı yamaları aldı kendi eseriymiş gibi kullandı, kimi Türkçe'den Türkçe'ye çevirdi hatta oyunda olmayan güvenlik maksatlı eklediğimiz satırları bile.. O yüzden dilimiz oyunda resmen olmadığı müddetçe bu sorunlar devam edecek. Saatlerini harcayan insanların emekleri bir hiçmiş gibi yok edilecek. Yapımcıların hevesleri kaçacak.

En doğru yol bu işi firma nezdinde resmi olarak Türkçe eklenmesi için çabalamaktır ve buna gönül veren herkese kapımız açıktır.

Aslında yöneticlere fikrini soran hiç olmamış bari ben sorayim :)
Türkçe fm2012 çıkarsa, satışların SI'nın istediği rakama ulaşacığına gönülden inanıyor musunuz.Bence türkçe çıkacak,buna %100 gözüyle bakıyorum diyebilirim.Ancak fm 2014 için satış rakamları yeterli olmadıgından çıkarmayacaklar gibime geliyor.

Kendi dilimle oynamanın cabası başka tabi,oyunu anlamaktan ziyade insanlar bizi sallıyor havası katıyor :)

Kolay gelsin tüm ekibe...

mertcan099
22.Şubat.2012, 13:38
Aslında yöneticlere fikrini soran hiç olmamış bari ben sorayim :)
Türkçe fm2012 çıkarsa, satışların SI'nın istediği rakama ulaşacığına gönülden inanıyor musunuz.Bence türkçe çıkacak,buna %100 gözüyle bakıyorum diyebilirim.Ancak fm 2014 için satış rakamları yeterli olmadıgından çıkarmayacaklar gibime geliyor.

Kendi dilimle oynamanın cabası başka tabi,oyunu anlamaktan ziyade insanlar bizi sallıyor havası katıyor :)

Kolay gelsin tüm ekibe...
Ne kaybedecek. Zaten Türkiye'de belli bir satışı var. TURKSPORTAL da çevirileri sağladıktan sonra sadece oyuna adapte etmesi mi zor olacak. Yapmayın türkçe eklemeyle SI batmaz.

leave_992
23.Şubat.2012, 18:54
Ne kaybedecek. Zaten Türkiye'de belli bir satışı var. TURKSPORTAL da çevirileri sağladıktan sonra sadece oyuna adapte etmesi mi zor olacak. Yapmayın türkçe eklemeyle SI batmaz.

sordugum bu degildi yalnız.Turksportal yöneticileri satışların iyi olup sadece 2013 için değil ilerki yıllarda da oyunda Türkçe dili olacağına inanıyor mu? :)

Sekopej
23.Şubat.2012, 19:03
Oyuna 1 defa eklendiğinde artık çıkarılmayacaktır, önemli olan 1 defa eklenmesi.

Oyuna eklenmesiyle öyle abartıldığı gibi bir artış olacağını sanmıyorum, oynayan sayısı mutlaka artar, orjinal oyun sayısı o oranda artmaz, burası Türkiye.:)

Crazycat
23.Şubat.2012, 19:14
Oyuna 1 defa eklendiğinde artık çıkarılmayacaktır, önemli olan 1 defa eklenmesi.

Oyuna eklenmesiyle öyle abartıldığı gibi bir artış olacağını sanmıyorum, oynayan sayısı mutlaka artar, orjinal oyun sayısı o oranda artmaz, burası Türkiye.:)
Dediğiniz gibi artış olmazsa eğer Sport Interactive "beklediğim kadar oyun alınmadı" deyip dili çıkartırsa ne olacak? Eklenen dillerin bir daha çıkarılmayacağının garantisi var mı ki?

Sekopej
23.Şubat.2012, 19:19
Oyuna eklenmesi önemli olan, ülkemizde orjinal oyun satışı asla istenilen seviyeye gelmez ama oyuna dil eklendiğinde, her yeni gelecek sürümün de çevirme işlerini Turksportal yaparsa, eklenmeme konusunda bir şüphe görmüyorum.

Ayrıca bu işler, ben demiştim, şurada yazmıştım şeklinde yürümediği için, sözleşmeye dayalı olduğu için, orada da bunlar netleştirilir. Detayları o nedenle Mustafa abi bildirecektir, gelişmeler oldukça.

leave_992
03.Mart.2012, 20:18
gelişme var mı acaba,nasıl gidiyor? :)

LaigLeNoiR
03.Mart.2012, 23:01
Su an icin gelisme olup olmamasi birsey degistirmez. Gelismeyi 2013 oyunu ciktiginda anlariz.

nekop
15.Mart.2012, 08:19
Bu oyuna türkçe eklenmesinin ne derece önemli olduğunu geçenlerde tekrar anladım. Üniversiteden sınıf arkadaşım bize geldi ve biz evde 3 kişi karşılıklı kariyer yapıyoruz. Bilgisayar oyunlarıyla arası pek iyi olmadığı için daha önce oynamamış oyunu ve bizi izlemeye başladı. Maç öncesi ayarlamalarımız, karşılıklı atışmalarımız vs derken bize geliş nedeni olan sunum hazırlama işi unutuldu başladı bizle takılmaya. O akşam sadece izlemesine rağmen oldukça beğendi oyunu ve en kısa sürede başlayacağını söyledi. Oyuna başlamış en önemli noktaları anlatmış olmama rağmen işin içinden bir türlü çıkamamış kaç gündür ve o ilk hevesinden geriye bir şey kalmamış. Bizler yıllardır oynayan insanlar olarak yeni seri geldiğinde çok fazla bir değişim olmamasına rağmen 1-2 haftada anca uyum sağlayabiliyorken bu saatten sonra oyunu daha önce oynamamış bir insanın bunu tamamen kavrayarak oynaması gerçekten imkansız. Bana göre FM 11-12 serileriyle birlikte FM ile tanışan ve devam eden çok fazla insan olduğunu sanmıyorum, çoğumuz CM ile en kötü ihtimalle de FM 05-06-07 gibi serilerde tanışan ve devam eden insanlarız. Bu oyuna türkçenin eklenmesi şu anki kitlenin daha fazla orjinale yönelmesinin yanında yeni bir kitlede oluşturmaya başlayacak ve bu kitledende orjinal alanlar olacaktır ama aksi halde yıl 2030 olsada biz burada aynı şeyleri konuşuyor oluruz. Bu saçma bulabileceğiniz yazımı okurken hayatınızdan aldığım 3-5 dakika için özür diliyor ve bu dilin oyuna aktarılması için uğraş veren yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Umarım sizin sayenizde burada bunları konuştuğumuz son senemiz olur.

akorkmaz
15.Mart.2012, 09:05

Kusura bakmayın fakat yanılıyorsunuz.Malum sitede sırf Türkçe olacağı için ve son güncel haliyle oyunu oynamak için insanlar manyak gibi orjinal almaya başladılar özellikle gidilen indirim kampanyası sonucu malum site ara ara kapandığı oldu yoğunluktan. Ben kendim bile ilk başta bulunduğum ülkede orjinal oyun satışı olmadığı için kırılmış aldım fakat sonra keşfettim steam olayını ve bende orjinal oyun sahibiyim.Ekşisözlük'te bile ilgili başlıklar altında orjinal oyunun temini için birbirlerine yardım eden kaç kişi gördüm.Insanlar çok heyecanlı ve inançlı bu seneki orjinal satışın artışı sebebiyle seneye direk oyun içinde gelecek diye ümit ediyorlar Türkçe'yi.Gerçi bu saatten sonra gelmese de farketmez yamayı uyarlamak gelecek seriler için çok kolay olacakmış önemli olan binlerce cümlenin çevirisiydi.Benim orjinal oyunun az alınması konusunda ki tespitlerim;

1-)Siz her ne kadar inanmasanız da Türkçe olmaması.
2-)Orjinal oyunun ülkemizde vergilerle beraber çok yüksek fiyata tekabül etmesi.Herkesin maddi durumu belli ki bu oyunu özellikle öğrenci kesimin en çok oynayan grup olduğu düşünüldüğünde pekte yadırgamam.
3-)Steam üzerinden satışlar için bu büyük oyuncu kitlesi olan öğrenci grubunun (ki içlerinde azımsanmayacak kadar liseli de var) kredi kartı olmaması buna bağlı olarak paypal kullanamamaları bu yüzden piyasadan daha düşük bir meblaya steam üzerinden alamamaları oyunu.

Işte genel olara sorun bu sonuçta ortada;

1-)%100 Türkçe çıkıyor Fm insanlarda buna inandığı ve gelecek serilerde direk Türkçe olması için orjinal almaya karar verdiler.
2-)Benim gibi maddi durumu el veren kesim 30$ olan fiyattan alırken maddi durumu olmayanlar için de piyango gibi çıkan indirim kampanyası ile kimi 12$ dan steam üzerinden kimi 6$ dan amazondan aldılar.
3-)Tabi bu alımlar çoğu kişi için başkasının yardımı ile oldu kredi kartı olmayanlar veya paypal kullanmayı bilmeyenler kontör veya elden ödeme karşılığında diğer insanların yardımıyla orjinal oyunlarına sahip oldular.

Demem o ki SI oyun tarihinde ki en yüksek orjinal oyun satışını yaptı bu sene ülkemizde ve hala buna rağmen gelecek seride Türkçe çıkartmazsa ben artık bu işte art niyet ararım arkadaş.

Vieri
15.Mart.2012, 10:19
Bu siteyi kurarken misyonumuz "Football Manager'i Türkiye'deki futbol severlere tanıtmak, Türkiye liglerinin araştırmalarını en gerçekçi şekilde hazırlamak, Türkçeleştirme çalışmalarını gerçekleştirmek, legal olarak Türkiye'de oynanmasına aracı etmek, Football Manager Türkiye topluluğuna oyun için karşılıksız hizmet etmektir. " olarak belirledik. Bu neticede son yamamızı 2010 yılında FM 2009 için çıkarttık ve bu tarihten sonrası oyunlarda Türkçe resmen oyuna eklenene kadar gayrı-resmi yama yapmaktan vazgeçtik. Sports Interactive'in oyuna Türkçe dilimizi resmi olarak ekleme girişimleri var fakat onlarda bu konuda net açıklama yapamıyorlar. Onların stratejisi bizlere ne kadar ters gelsede böyle kabullenmek zorundayız.

Şimdi ekibimiz FM 2013 Türkçesi için çalışmalara başladı. Veritabanı %100 Türkçeleştirildi, Maç spikeri %100 Türkçeleştirdi, FM 2012 yeni eklenen cümlelerle %60 oranına gerilesekte yeni oyun çıkana kadar ben inanıyorum ki oyun Türkçe çıkacak.

Buradan çeviri işinde yer almak isteyen, bir şekilde bize ulaşıp cevap alamayan herkesi tekrar bu çalışmaya katlmaya davet ediyoruz.

akorkmaz
15.Mart.2012, 10:45
@Vieri bu konuda diğer sitede hazır çevrilmiş hali varken neden yardım almayı yada ortak çalışmayı düşünmüyorsunuz? Sizin ve onların amacı biz Fm severlere kendi dillerinde oyun oynatmak bu imkanı sağlamak değil mi? Onların yaptığı yamanın çevirileri kullanılamıyor mu? Türkiye yetkilisi olarak onlardan bu yardımı istemeyi gururunuza mı yediremiyorsunuz yoksa? Ya da onlarla iş birliği yaptığınızda sizin bunca yıllık emeğinizi ve hakkınızı görmezden geleceğimizi mi düşünüyorsunuz?

futureless
15.Mart.2012, 10:47
Bu cevap alamayanlardan biri de benim abi , sanıyorum geçen sene Eylül'de bir görüşme oldu geri dönülecek dendi , Şubat ayında tekrar ulaştınız bana fakat 1 aydır yine ses çıkmadı , bekliyorum , bekliyoruz.

Sekopej
15.Mart.2012, 11:16
@akorkmaz

Orjinal oyun sayısının yükselmesi, bu sene Steam üzerinden güncelleme yapılması zorunluluğu ve bunun kırılamamış olması. Ayrıca buna bağlı olarak, son dönemde tam yeni sürümle beraber gelen indirim. Bu indirim önemli bir nokta, bu indirim olmasa, bu kadar satış yapılamazdı, Türkçe olsun ya da olmasın. Bu indirim de zaten Türkiye'ye özel değil, tüm dünyada uygulandı.

Oyunun alınabilir, makul ücrette olması zaten satışı arttıracaktır. Bu konuda hemfikiriz, hem makul hem de Türkçe olursa, elbette bu sayı daha da artacaktır ama şu da var, hem makul (son dönemde gelen indirim fiyatına değil, örneğin 50-60 Lira civarı) hem Türkçe hem de kırılmış bir oyun olsa, orjinal sayısının o kadar da yüksek olacağını sanmıyorum. Oyunun kırılamamış olması ve fiyatta gidilen indirim en önemli etken bence.

Türkçe çıkmış, 40-50 lira civarı olan bir oyunun satışı elbette 90 liraya göre fazla olur ama oyunun fiyatının, oyun çıktığında 80-90 lira olacağını düşünürsek, yine kırılamama ve fiyatta gidilecek indirimle fazla satış olacaktır.

Yazdıklarımdan şu da anlaşılmasın, Türkçe olması elbette orjinal satışı arttıracaktır.

akorkmaz
15.Mart.2012, 11:35
@Sekopej hemşerim bende yukarıda farklı konu anlatmadım ikimiz de aynı şeyi söylüyoruz aslında. Zaten benimde Izmirli KSK ve FB taraftarı olaraktan seninle bu kadar ortak yönümüz olduktan sonra farklı düşünemezdim :) Neyse önemli olan dediğimiz gibi öncelikle orjinal fiyatın makul seviyeye çekilip oyunun Türkçe olmasıydı ve oldu sonuçta ortada. SI açıklasa keşke bu yılki Türk oyuncuların orjinal oyun alma sayısını.

Vieri
15.Mart.2012, 11:44
@Vieri bu konuda diğer sitede hazır çevrilmiş hali varken neden yardım almayı yada ortak çalışmayı düşünmüyorsunuz? Sizin ve onların amacı biz Fm severlere kendi dillerinde oyun oynatmak bu imkanı sağlamak değil mi? Onların yaptığı yamanın çevirileri kullanılamıyor mu? Türkiye yetkilisi olarak onlardan bu yardımı istemeyi gururunuza mı yediremiyorsunuz yoksa? Ya da onlarla iş birliği yaptığınızda sizin bunca yıllık emeğinizi ve hakkınızı görmezden geleceğimizi mi düşünüyorsunuz?

Çevrilmişi zaten var demek yanlış. Çeviri oyunu doğru bir şekilde aktarmayı gerektiren ve çok özen isteyen bir iş. Bu sebeple çevirmen alımlarında dikkatli davranıyoruz. Benzer bir çalışmayı bizde yapabilirdik. Bu çok zor olmasa gerek ama ilgili çalışmadaki farklılıkları siz kullandıkça anlayacaksınızdır. Buradan yazmakla anlatamayacağım.
En basiti çeviri için değişkenlerde bir hata olması crush dump gibi oyununuzun güzel bir noktasında hata almanıza sebebiyet verebilir. Haliyle yapılan çevirilerin kalite kontrolü yapılmalı, oyuna uyumluluğu kontrol edilmeli.

Ek olarak dil dosyası %100 Türkçe çevrilebilir ama oyun içi kodlama, veritabanı içerisinde yer alan bazı noktalarında çevrilmesi gerekiyor. Ülke isimleri, kıta, takım, lig isimleri vb. Bunlar veritabanında yer alıyor.

Biz ortak çalışma ve yardım alma konusunda kapılarımızı hiç kapatmadık. Eğer ilgili site yetkilileri resmi çalışmaya katılmak isterlerse bizimle her zaman irtibata geçebilirlerdi, halen de geçebilirler. Sonuçta birlikten kuvvet doğar. Bu gurur meselesi yapılacak veya hakkımız yenecek bir süreç değil. Amaç ortak noktalara hizmet.

Bu cevap alamayanlardan biri de benim abi , sanıyorum geçen sene Eylül'de bir görüşme oldu geri dönülecek dendi , Şubat ayında tekrar ulaştınız bana fakat 1 aydır yine ses çıkmadı , bekliyorum , bekliyoruz.

Merhaba ilgin için tekrar teşekkürler.

akorkmaz
15.Mart.2012, 11:48
@Vieri anladım peki siz bilirsiniz tabi. Bu arada resmi çeviri için illa Ingilizce şart mı? Benim Ingilizce bilgim yok fakat iyi derecede Rusça biliyorum. Rusçam ile yardımcı olabilir miyim bu çeviri işine?

Bu arada bir mobil versiyon yapın arkadaş bıktım hergün ekranı sağa sola kaydırmaktan. Parmak eklemlerim agrıyor artık :)

Vieri
15.Mart.2012, 11:59
@Vieri anladım peki siz bilirsiniz tabi. Bu arada resmi çeviri için illa Ingilizce şart mı? Benim Ingilizce bilgim yok fakat iyi derecede Rusça biliyorum. Rusçam ile yardımcı olabilir miyim bu çeviri işine?

Bu arada bir mobil versiyon yapın arkadaş bıktım hergün ekranı sağa sola kaydırmaktan. Parmak eklemlerim agrıyor artık :)

Biz yıllardır bu çeviri işi içerisinde oldukça deneyimleştik, zamanında bizimde denediğimiz bu çalışma metodu hem eğlenceli hem de bir o kadar sabır isteyen bir iş. Ne diyim emeklerine sağlık.

Oyunun ana dili İngilizce olunca Rusça dilinden çeviri çok sağlıklı olmayabilir. Ama düşünmen bile yeter.

bende aynı dertten müzdaribim açıkçası ben de çok istiyorum, inşallah en kısa zamanda yapacağız. Ama önceliklerde şimdilik biraz arkalarda kalıyor bu proje, ilk önceliğimiz yeni üyelik sistemi ve sonarsında sitenin ana sayfasını ve bölümlerini yenilemek.

SaLviO
15.Mart.2012, 12:05
Bazı sıteler yarın yuzdeyuz turkce yama cıkartıcaklarmıs

europeanconquer
15.Mart.2012, 12:21
Bazı sıteler yarın yuzdeyuz turkce yama cıkartıcaklarmıs

Söyle bakalım o yamada kaç kişi çalışmış ? 118 dosyanın haricindekileri yönetim çevirdi kalan 118 dosyayı en azından 70 kişi çevirdi.

Birde merak ettiğimden soruyorum Turksportal'ın çeviri ekibi kaç kişiden oluşuyor ? 70 kişi olacağını sanmıyorum zaten.Birde bu çeviri yapanlar bu iş için parada almıyorlar mı ?

SaLviO
15.Mart.2012, 12:32
kac kısı cevırdıler bılmıyorum ben sadece belırtmek ıstedım heralde ucretsız olarak sunuyorlar

Vieri
15.Mart.2012, 12:37
Söyle bakalım o yamada kaç kişi çalışmış ? 118 dosyanın haricindekileri yönetim çevirdi kalan 118 dosyayı en azından 70 kişi çevirdi.

Birde merak ettiğimden soruyorum Turksportal'ın çeviri ekibi kaç kişiden oluşuyor ? 70 kişi olacağını sanmıyorum zaten.Birde bu çeviri yapanlar bu iş için parada almıyorlar mı ?

Şu anda 5 kişiyiz. Kadroyu 10'a çıkartacağız.

Gönüllülük esas ama orijinal oyun + ödül verme hakkımızı saklı tutuyoruz.

serwan
15.Mart.2012, 12:41
kac kısı cevırdıler bılmıyorum ben sadece belırtmek ıstedım heralde ucretsız olarak sunuyorlar

arkdaşlar yaklaşık 100 kişilik bi çeviri ve kontrol ekibi çalıştı. bizzat çeviri de yaptım. saygı duyulacak ve sabır gerektiren bi çalışmaydı. sonuna gelindi ve yarın çıkacak. olabileceği kadar da iyi olduğunu tahmin ediyorum.
ancak 2 sıkıntı var. birincisi çok kişinin elinden çıktığı için ortak terimlerde problem olması muhtemel. bu da cümle içersinde sırıtabilir. hatta yanlış anlaşılmalara da sebep olabilir. yine de çok önemsenecek bi durum değil. zamanla düzeltilecek şeyler.
2. ve asıl sıkıntı bu şekilde bi çeviride türkçe'de olmazsa olmaz denilebilecek ek kullanımını yapamıyorsunuz. çünkü oyunun kodları buna uygun değil. kelimeden kelimeye göre gelen ek değişiyor malesef bildiğiniz üzere. o yüzden çeviri yapmanın yanında bununla uğraşmak durumunda kalıyorsunuz. cümleyi hiçbir ek kullanmadan anlamlı hale getirmek çoğu zaman çevirmekten daha güç oluyor. ayrıca oyun içersinde de yer yer garip durabiliyor.
bu yüzden türkçe'nin resmi olarak oyuna eklenmesi çok önemli. yoksa o çeviri her sene %10-15 ekleme ile en az 3 sene falan kullanılabilir..

Vieri
15.Mart.2012, 13:02
arkdaşlar yaklaşık 100 kişilik bi çeviri ve kontrol ekibi çalıştı. bizzat çeviri de yaptım. saygı duyulacak ve sabır gerektiren bi çalışmaydı. sonuna gelindi ve yarın çıkacak. olabileceği kadar da iyi olduğunu tahmin ediyorum.
ancak 2 sıkıntı var. birincisi çok kişinin elinden çıktığı için ortak terimlerde problem olması muhtemel. bu da cümle içersinde sırıtabilir. hatta yanlış anlaşılmalara da sebep olabilir. yine de çok önemsenecek bi durum değil. zamanla düzeltilecek şeyler.
2. ve asıl sıkıntı bu şekilde bi çeviride türkçe'de olmazsa olmaz denilebilecek ek kullanımını yapamıyorsunuz. çünkü oyunun kodları buna uygun değil. kelimeden kelimeye göre gelen ek değişiyor malesef bildiğiniz üzere. o yüzden çeviri yapmanın yanında bununla uğraşmak durumunda kalıyorsunuz. cümleyi hiçbir ek kullanmadan anlamlı hale getirmek çoğu zaman çevirmekten daha güç oluyor. ayrıca oyun içersinde de yer yer garip durabiliyor.
bu yüzden türkçe'nin resmi olarak oyuna eklenmesi çok önemli. yoksa o çeviri her sene %10-15 ekleme ile en az 3 sene falan kullanılabilir..

Geçmiş yıllarda çalışmayı yapan siteyle çıkartmış oldukları bir Türkçeleştirme paketiyle ilgili problemler yaşamıştık. Bunun dışında farklı olaylarında meydana gelmesiyle köprüleri atmıştık.

Aynı kitleye aynı amaçlar için hitap ediyoruz ve kavganın kimseyle yararı olmuyor. Zaman geçtikçe geçmişte olanları bir kenara bırakabiliyorsunuz. haliyle yapılan bu emeklerine saygı duyuyorum.

Belirttiğin sıkıntılar bizim bu çalışma biçimini seçmeme nedenlerimizden bazıları. Bu yüzden belki biraz yavaş gidiyor ama sağlam gidiyor, şimdi hızımızı arttıracak yeni çevirmenleri de ekibimize dahil edeceğiz.

Biz oyuna gerekli kodlamalar yaptırdık. Türkçe dil kurallarına uygun çeviriyoruz. Umarım oyunda Türkçe dili 2013 de eklenir.

Fernando Gago
15.Mart.2012, 13:18
Peki Sigames 2013'ü de Türkçe çıkarmaya razı olmazsa, siz yaptığınız paketi yayınlayabilecek misiniz?

akorkmaz
15.Mart.2012, 13:18
Geçmiş yıllarda çalışmayı yapan siteyle çıkartmış oldukları bir Türkçeleştirme paketiyle ilgili problemler yaşamıştık. Bunun dışında farklı olaylarında meydana gelmesiyle köprüleri atmıştık.

Aynı kitleye aynı amaçlar için hitap ediyoruz ve kavganın kimseyle yararı olmuyor. Zaman geçtikçe geçmişte olanları bir kenara bırakabiliyorsunuz. haliyle yapılan bu emeklerine saygı duyuyorum.

Belirttiğin sıkıntılar bizim bu çalışma biçimini seçmeme nedenlerimizden bazıları. Bu yüzden belki biraz yavaş gidiyor ama sağlam gidiyor, şimdi hızımızı arttıracak yeni çevirmenleri de ekibimize dahil edeceğiz.

Biz oyuna gerekli kodlamalar yaptırdık. Türkçe dil kurallarına uygun çeviriyoruz. Umarım oyunda Türkçe dili 2013 de eklenir.

Bende bundan bahsettim dostum belki köprüleri atmış olabilirsiniz fakat siz Fm Türkiye'nin tabiri yerindeyse abisi sayılırsınız. Demem o ki büyüklük sizde kalsın diyerekten bir zeytin dalı uzatıp (abiliğinizi göstererekten) ilk adımı sizin atmanız mümkün değil mi? Kendin de söyledin ortak hedefiniz aynı...

Vieri
15.Mart.2012, 13:21
Peki Sigames 2013'ü de Türkçe çıkarmaya razı olmazsa, siz yaptığınız paketi yayınlayabilecek misiniz?

Hayır. Böyle bir şey yapamıyoruz çünkü firmayla aramızda gizlilik sözleşmesi bulunmakta.

sarianet
15.Mart.2012, 13:26

daha önce açıklandı bu söz konusu ihtimali düşünmek bile istemiyor yönetim bütün moıtivasyon Türkçe FM13 için

Fernando Gago
15.Mart.2012, 14:35
Böyle bir durum varsa kullanıcılar ne kadar mağdur kalırsa TSİ yönetimi de o kadar mağdur olacaktır. Bence Sigames'e Türkiye piyasası iyi anlatılmalı. Sonucta bugün başka bir site %100 türkçe yama çıkarabiliyorsa ve bunu bedava kullanıcılara sunuyorsa Sigames'in 2013 için burun kıvıracak bir durumu olmamalı. Çünkü artık "bizim" tarafın kaybedeceği bir şey yok. Tekel değiller bunu iyi anlamaları lazım.

Ralph
15.Mart.2012, 15:12
TSİ'nin çeviri ekibine katılmayın çok isterdim gerçekten ama ne yazık ki ingilizce yeterli değil. Bazen sırf şu oyun için ingilizce öğrenmek istediğim oluyor.

Her neyse, bu bahsi geçen sitede yapılan yamanın, @Servan'ın da belirttiği nedenlerden dolayı sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Şöyle bir göz gezdirdim konu başlığında paylaşılan çeviri ss'lerine ama bir çok hata var. Türkçeye çevirilmiş fakat okunduğunda karmaşık gelen yapıda bir çok cümleye rastladım. Tabi bunlar paylaşılıp düzeltiliyor mu orasını bilemiyorum çok incelemedim açıkçası. Ama böyle büyük bir işe kalkışmalarına rağmen ben yeterince sağlıklı olacağına inanmıyorum.

türkçe'de olmazsa olmaz denilebilecek ek kullanımını yapamıyorsunuz.
Mustafa abinin de belirttiği gibi sırf bu yukarıda alıntıda verdiğim neden yüzünden bile oyunun ilerleyen yıllarında hata verebilir ve koskoca kariyer koca bir yalan olabilir. Yanlış anlaşılmasın, yapılan işe gerçekten saygım büyük. O kadar insan çalışmış didinmiş ve aylar süren bir süreci çeviri işiyle geçirmiş. Takdire şayan bir durum bu. Ama hepimiz biliyoruz ki en sağlıklı yama, resmi yama olacaktır. Hem onun zevki de bir başka olur hani, düşünsenize oyunu aldınız ve eve gidip kurdunuz. Yüklendi ve seçeneklere girip dil seçme bölümünde "Türkçe" seçeneğini görüyorsunuz. İşte asıl heyecanlandıracak olan budur bence. Tüm umudum Football Manager 2013 için. Merakla bekliyorum.

World Hollow o1
15.Mart.2012, 15:24
2012 ye daha var.

siz güncellemeden bahsedin atmin bey.. :D:D

Hey gidi günler nasılda akıp geçmiş...
2 Yıl geçmiş neredeyse...

sarianet
15.Mart.2012, 17:30
resmi olmayan yama bile satışları bu kadar yükseltmişken tabi steamın indirimi ve amazonun da payı yok değil resmi yamanın satışları patlatacağını SI ye anlatmak lazım ben anlatıyorum ama miles ganka anlamıyo benim dilimden :D

leave_992
15.Mart.2012, 19:27
2013 de çıkarmazlarsa yine ingilizcesi olmayan arkadaşlar fm 2013 türkçe yama için pek bekleyeceklerini zannetmiyorum.Yarın %100 türkçesi geliyor 2013 de ne kadar kelime eklenirki.

Yine çıkmazsa değil 12 dolar,1 dolara inse bile almayın bence,çocuk oyuncağı değil bu kaç yıldır oyalıyorlar.

Night_Mare17
15.Mart.2012, 19:36
Şu zamana kadar aldım seneye Türkçe olmazsa artık orjinal Fm ' e elimi sürmem.

leave_992
15.Mart.2012, 22:15
Şu zamana kadar aldım seneye Türkçe olmazsa artık orjinal Fm ' e elimi sürmem.

Çok büyük hayal kırıklığı olur...Herşey bir yana
GTA 5,Diablo 3 ve Hitman dışında Sony tarafından 5 oyunun daha Türkçe geleceği açıklandıktan sonra.Hadi sony nin dediği 5 oyunu geçin,koskaca Rockstar ve Billizard gibi devasa şirketler bile Türkçe ekleyeceklerini(pc platformu dahil) açıkladıktan sonra.SI eklememek de direnirse artık hakaret olur,başka birşey olmaz.

Aydin
15.Mart.2012, 22:22
Ben o ekibe eskisi kadar kızgın değilim. Kaldı ki artık zaten akıllandıklarını düşünüyorum ve sadece kendi emekleriyle Türkçe yamayı hazırladıklarına inanıyorum. Helal olsun. Daha da güncelleme çıkartıp yamadaki eksik veya hatalı gördükleri yerleri de tamamlasınlar.

Biz de bütün gayretimizi oyuna resmi dil olarak eklemek için harcıyoruz. %60'lardayız ve önümüzde daha birkaç ay var.

Fm 13 Türkçe çıkmazsa zaten ben de fm'yi bırakırım artık .)

lexoqe
15.Mart.2012, 23:44
Bu siteyi kurarken misyonumuz "Football Manager'i Türkiye'deki futbol severlere tanıtmak, Türkiye liglerinin araştırmalarını en gerçekçi şekilde hazırlamak, Türkçeleştirme çalışmalarını gerçekleştirmek, legal olarak Türkiye'de oynanmasına aracı etmek, Football Manager Türkiye topluluğuna oyun için karşılıksız hizmet etmektir. " olarak belirledik. Bu neticede son yamamızı 2010 yılında FM 2009 için çıkarttık ve bu tarihten sonrası oyunlarda Türkçe resmen oyuna eklenene kadar gayrı-resmi yama yapmaktan vazgeçtik. Sports Interactive'in oyuna Türkçe dilimizi resmi olarak ekleme girişimleri var fakat onlarda bu konuda net açıklama yapamıyorlar. Onların stratejisi bizlere ne kadar ters gelsede böyle kabullenmek zorundayız.

Şimdi ekibimiz FM 2013 Türkçesi için çalışmalara başladı. Veritabanı %100 Türkçeleştirildi, Maç spikeri %100 Türkçeleştirdi, FM 2012 yeni eklenen cümlelerle %60 oranına gerilesekte yeni oyun çıkana kadar ben inanıyorum ki oyun Türkçe çıkacak.

Buradan çeviri işinde yer almak isteyen, bir şekilde bize ulaşıp cevap alamayan herkesi tekrar bu çalışmaya katlmaya davet ediyoruz.

Yaptıklarınızı gören çok az kişi var ya da görüp de anlamayan çok kişi...Herkese göre yanlış yapıyor bu site diyen çok kişi var, ama bana göre her şey iyi güzel ama görünüşte vizyonunuz ters gidiyor.

mertcan099
16.Mart.2012, 00:01
Turksportal İnşallah FM2013'ün orjinal türkçe çıkmasını sağlayacaktır...

Deus Dominus
16.Mart.2012, 02:56
2013 de çıkarmazlarsa yine ingilizcesi olmayan arkadaşlar fm 2013 türkçe yama için pek bekleyeceklerini zannetmiyorum.Yarın %100 türkçesi geliyor 2013 de ne kadar kelime eklenirki.

Yine çıkmazsa değil 12 dolar,1 dolara inse bile almayın bence,çocuk oyuncağı değil bu kaç yıldır oyalıyorlar.

Kendin istediğini yapmakta özgürsün ama başkalarına karışamazsın arkadaşım. Almak isteyen alır, istemeyen almaz, gereksiz boş düşüncelerini kendine sakla.

LaigLeNoiR
16.Mart.2012, 02:59
Kaldı ki, belirli sayıda orjinal oyun alma sayısı zamanında geçerliydi, bu şartı bize o sene için sunmuşlardı ve bizde onu beceremedik. Şu anda belki 20bin bile satsa çıkarmayacaklar, yani TR sürümün çıkıp çıkmaması artık satış rakamına bağlı değil bence.

sarianet
16.Mart.2012, 03:01
Arkadaş almayın bence demiş zaten almayın yoksa kafanıza sıkarım dememiş
sadece kendince orijinal almanın mantıksızlığını vurgulamak için o cümleyi kullanmış masum bi cümle büyütmeye gerek yok :)
orijinal oyun oynama geerçekten zevkliymiş ya en azından için rahat oluyor adamların hakkına girmediğin için falan neyse orijinal alın girmeyin milletinhakkına tabi buda benim düşüncem :)

leave_992
16.Mart.2012, 03:18
Kendin istediğini yapmakta özgürsün ama başkalarına karışamazsın arkadaşım. Almak isteyen alır, istemeyen almaz, gereksiz boş düşüncelerini kendine sakla.

başkalarına karışmadım ki :) "bence" dedim gördüysen.Ha ben aldım mı bu sene,evet maalesef aldım.Seneye Türkçe gelirse senden önce alırım be emin ol :)
Neden bu kadar kızdın anlaması güç açıkçası,sen almaya devam et o zaman ben geliyorum ne diyim :)

DisCo
16.Mart.2012, 04:43
Kızmasının nedeni basit.

Oyunu eleştirebilirsin, üretici firmayı eleştirebilirsin, Turksportal'ı eleştirebilirsin ama eleştirirken yanlışı adres göstermenin bencesi olmaz.

leave_992
16.Mart.2012, 04:50
Kýzmasýnýn nedeni basit.

Oyunu eleþtirebilirsin, üretici firmayý eleþtirebilirsin, Turksportal'ý eleþtirebilirsin ama eleþtirirken yanlýþý adres göstermenin bencesi olmaz.

Iyide zaten forum da herkes 2013 türkçe gelmezse almam diyor ve günah keçisi ben oluyorum :) bu baþlýkta bile onlarca kiþi var bunu dile getiren.
Zaten iş çocuk oyuncağına dondu,karşılarında 5-10 kişilik bir grup degil 80 milyonluk bir ülke var.Her sene aliyoruz ayni tiri viri yok yeterli satış yok falan filan.SIkıldi artik insanlar bunları beklemekten anliyirmusun,ya cikarmiyacagiz desinler yada oyalamasinlar bu kadar insanı.ha siz ben koyunum hakkımı savunmam alırım orjinal oyunumu beklerim diyorsaniz ayrı :)
Bu arada mobil gezinmek çok zor hakikaten,mustafa abi bu mobil konusunda da birþeyler bekliyoruz :)

DisCo
16.Mart.2012, 05:05
"Yanlışı adres göstermemem lazımdı" demek bu kadar zor olmamalıdır. Keçiden, koyundan konu açılınca benden ordan devam edeyim. Herkes yanlış yapıyor diye sürünün peşine takılmamak lazım.

Türkçe eklenmiyorsa doğrusu "FM'yi almayacağım" olmalıdır. Orijinal almam kısmını kendi içimizde saklı tutmamız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hak kısmına gelince kimsenin Football Manager oyunu üzerinde bir hakkı yoktur. Hakkımızın olmadığı bir yerde başkasının hakkına girerek hakkımızı korumak ilginç bir denklemdir.

ommix
16.Mart.2012, 12:26
Bu sene bende Türkçe çıkarmadıkları için almamıştım oyunu ve almayacağımı da söylemiştim.Fakat daha sonra dayanamadım ve Ocak ayının sonlarına doğru aldım oyunu.Her ne kadar almayacağız desekte içimizdeki FM sevgisi buna engel oluyor.Oyuna bu kadar düşkün olanlar illaki bir süre sonra oyunu alıyor.

Fernando Gago
16.Mart.2012, 13:47
Sigames'ten Türkiye'deki resmi satış rakamlarını öğrenmek lazım. "Meşhur" 10bin sayısını rahat geçtiğini düşünüyorum, kendi çevremden ilk defa orjinal FM alanların sayısına bakınca bunu tahmin ediyorum.. Sigames'te bahaneler bitmez diyorsanız orası ayrı :)

leave_992
16.Mart.2012, 20:50
"Yanlışı adres göstermemem lazımdı" demek bu kadar zor olmamalıdır. Keçiden, koyundan konu açılınca benden ordan devam edeyim. Herkes yanlış yapıyor diye sürünün peşine takılmamak lazım.

Türkçe eklenmiyorsa doğrusu "FM'yi almayacağım" olmalıdır. Orijinal almam kısmını kendi içimizde saklı tutmamız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hak kısmına gelince kimsenin Football Manager oyunu üzerinde bir hakkı yoktur. Hakkımızın olmadığı bir yerde başkasının hakkına girerek hakkımızı korumak ilginç bir denklemdir.

Evet haklısınız aslında okudugumda tekrar bende kabaca oldugunu gördüm :) Siz düzeltmişsiniz zaten beni yine de söyleyeyim Türkçe eklenmedikçe bundan sonra orjinal almayacağım. :)

Kolay gelsin tüm ekibe.Bu arada malum siteden ses seda çıkmıyor,twitter da programcı kaçtı yama ertelendi felan yazmışlar,tam komedi :D

byariff
16.Mart.2012, 20:51
Evet haklısınız aslında okudugumda tekrar bende kabaca oldugunu gördüm :) Siz düzeltmişsiniz zaten beni yine de söyleyeyim Türkçe eklenmedikçe bundan sonra orjinal almayacağım. :)

Kolay gelsin tüm ekibe.Bu arada malum siteden ses seda çıkmıyor,twitter da programcı kaçtı yama ertelendi felan yazmışlar,tam komedi :D

yamanin ertelendigi yokda , arayuz icin bi webtasarimci ile anlasmislar oda hastaymis :D

Vieri
16.Mart.2012, 21:17
Bu gibi durumlarda tarih vermek hata, biz de zamanında aynı yollardan geçtik. Onlarda böyle tecrübelenecektir.

ceb58
16.Mart.2012, 21:18
Arkadaşlar, diğer sitede Türkçe FM ile ilgli kurulum dosyalarının 3/2'lik kısmı tamamlanmış. 20.00 gibi çıkacağını tahmin ediyorum.Ancak onların profesyonel olduğunu düşünmüyorum, zira ki Cuma öğleden sonra dediler, akşam oldu.Yama tamamen türkçe olsa bile profesyonellik açısından yetersizler.

Night_Mare17
16.Mart.2012, 21:46
Arkadaşlar, diğer sitede Türkçe FM ile ilgli kurulum dosyalarının 3/2'lik kısmı tamamlanmış. 20.00 gibi çıkacağını tahmin ediyorum.Ancak onların profesyonel olduğunu düşünmüyorum, zira ki Cuma öğleden sonra dediler, akşam oldu.Yama tamamen türkçe olsa bile profesyonellik açısından yetersizler.

Öğleden sonra = Akşam :icon_cry: