PDA

View Full Version : Saç Uzatmak

Börk
22.Eylül.2010, 17:29
Hepimiz yıllardır hayalini kurduğu ama sadece ülkemizde olan kısa saç kuralından dolayı çoğumuzun başaramadığı bir eylemdir saç uzatmak.

Yıllardır okula saçım uzun giderim.Bu sene okulda gelen öğretmen sürekli kestirmemi eğer kestirmezsem idareye götüreceğini söyledi.Şu son 2 gün atlattıktan sonra bir kaç bahane düşündüm ama ne kadar etkili olur bilemem.

- Saç egzaması : Saçın kısa olduğu takdır da egzama ( kabarcıklar,kızarıklar) çok rahat gözüküyor.Tabi bunun raporunu isteyecekler,bende bunun yardımını isteyeceğim :)

Erkeklerde saçın kısa olmasını kızlara göre daha çok yağlı olduğu ve bu yüzden daha çabuk bitlenebileceğii için yapıldığını söylüyorlar.O yüzden kızların saçlarının toplandığını söylüyorlar.Sadece Türkiye'de bu kadar kısa saçla okulda gitmek mecbur hale getirilmiş durumda.

Barış Manço gibi bir sanatçının da saçı uzundu.

İslam dininde de uzun saçın sünnet olduğu söyleniyor.

Kurunun yanında yaş da yanıyor evet.Birisi vardır o yağlı saçlarla 10 gün gezer,birisi her gün yıkar.Siz en iyisi rapor almanın yollarını söyleyin:icon_razz:

Revolution
22.Eylül.2010, 17:40
Bence tanıdık bir doktor bul, arkadaşının annesi vs, ama bunu iyice düşün kaçıncı sınıftasın tam bilmiyorum ama eğer 2-3 yıl daha o okuldaysan ve bir gün saçını kısa kestirmek istersen( şimdi kesin istemem dersin ama insan hali belli olmuyor :) ) hocalarına ne diyeceksin onu da düşün :) Sağlık ocağına git veyahutta rica et yalvar yakar yap birşeyler :D

Börk
22.Eylül.2010, 17:43
Bence tanıdık bir doktor bul, arkadaşının annesi vs, ama bunu iyice düşün kaçıncı sınıftasın tam bilmiyorum ama eğer 2-3 yıl daha o okuldaysan ve bir gün saçını kısa kestirmek istersen( şimdi kesin istemem dersin ama insan hali belli olmuyor :) ) hocalarına ne diyeceksin onu da düşün :) Sağlık ocağına git veyahutta rica et yalvar yakar yap birşeyler :D

Lise 3. sınıftayım.Vallaha hiç tanıdık bir doktor yok ama zaten bu egzama kalıcı bir şey değil.Belirli dönemlerde stresden oluyor.Şimdi egzama var diyip rapor alamama durumu da var :)

Revolution
22.Eylül.2010, 17:45
Bence sağlık ocağına git olayı anlat rapor yazar mı yazar belli olmaz :)

Börk
22.Eylül.2010, 17:47
Bence sağlık ocağına git olayı anlat rapor yazar mı yazar belli olmaz :)

Şimdi kapanmıştır burada da.Ben yarın nasıl idare edeceğim onu bilmiyorum.Şöyle bir şey mi yapsam bu aralar acaip bir kaşıntı ve kepek oluşmaya başladı aniden.Doktorum da bunun egzama başlangıcı olabileceğini söyledi.Yarın sağlık ocağına gidip ona göre saçımı kestireceğim derim.Eğer rapor vermezse de gidip kestireceğiz mecbur :)

Revolution
22.Eylül.2010, 17:49
Bence de öyle yap hatta durumu uzatmak istiyorsan, doktorum bende egzama başlangıcı olabileceğini bir kaç hafta bu durumu izleyebileceğini söyledi onu bekliyorum de eğer rapor alamazsan hiç değilse 1-2 hafta daha idare edersin :D

Börk
22.Eylül.2010, 17:52
Bence de öyle yap hatta durumu uzatmak istiyorsan, doktorum bende egzama başlangıcı olabileceğini bir kaç hafta bu durumu izleyebileceğini söyledi onu bekliyorum de eğer rapor alamazsan hiç değilse 1-2 hafta daha idare edersin :D

Öyle yapacağım yani yarın bu saçla gidersem büyük ihtimal müdürün odasındayım :icon_lol:

Revolution
22.Eylül.2010, 17:53
Yalnız annene bu durumdan bahset, yarın anneni ararlarsa böyle böyle bir durum var doğru mu diye rezil olma durduk yere :D

vego
22.Eylül.2010, 17:55
Bazı müdürler veya öğretmenler bu konuda hassa oluyorlar kafanda 10 santim yarık ta olsa kurala uyacaksın diyenler var.Allah yardımcın olsun:n:

Börk
22.Eylül.2010, 17:55
Yalnız annene bu durumdan bahset, yarın anneni ararlarsa böyle böyle bir durum var doğru mu diye rezil olma durduk yere :D

Rezil değil yalan da ortaya çıkar:p

RaSenGan
22.Eylül.2010, 18:09
Dün bir arkadaşın saçını görmüştüm okulda ense falan gözükmüyordu çocukta.Bugün bir gördüm 3 numara olmuş saçlar artık ne dedilerse ne yaptılarsa çocuğa :D

IcedEarth
22.Eylül.2010, 18:39
Öncelikle şunu söyleyeyim saç uzatmak çok zorlu gerçekten. Şu anda neredeyse omuzlarıma kadar saçlara sahibim, her gün yıkamazsan kirli görüntüsü çok kötü oluyor. Bazen cidden bunaltabiliyor, nefes alamayacak derecede ve düzgün bir şekilde uzatmak zorundasın, yani arasıra uçları kestirmen filan gerekiyor (3 ayda bir filan), ve bunu dandik berberde yaptırmaya kalkınca çok vahim durumlar ortaya çıkabiliyor, haliyle iyi bir berbere yaklaşık 15-20 lira filan bırakmak zorundasın (fiyatı Ankara için kabul edelim, İstanbul'da isen daha pahalı olacaktır muhtemelen). Ben üniversitedeyim ve yaklaşık 16 aydır saç uzatıyorum, öyle dışarıdan göründüğü gibi kolay değildir.

İşin ayrı bir boyutuna gelirsek, saç uzatma yasak olduğuna göre muhtemelen lisedesin (şimdi baktım da lise 3de olduğunu okudum) ve yukarıdaki yazdıklarından çıkardıklarıma göre saç egzaması filan da yok sende. Okulda belli kurallar vardır, bunlara uymak durumundasın. Lisedeyken hep baş kaldırmak ister insan, o dönemlerden biz de geçtik, sakallı filan okula girmeye çalışarak. Ama düzene uymak her zaman daha iyidir, sonuçta o kurallar da belli şeyler düşünülerek koyuluyor. Okula gelen kılık-kıyafet yönetmeliğine göre (veya adı her neyse) erkek öğrencilerin saçlarını uzatmaması gerekiyor, uzatmaları durumunda bir okul teftişinde okul ceza alabiliyor, kılık kıyafet yönetmeliğine uyulmadığından dolayı. Neden böyle bir kural var, kuralın mantıklı bir açıklaması var mı gibi sorular soruyorsundur muhtemelen, ama böyle bir kural olduğuna göre düşünülmüş ve bu karara varılmıştır.

Bir başka boyuttan bakarsak, sınıfta kalmaman durumunda (ki kalmak gerçekten çok zor), yaklaşık 18 ay sonra bu kurala uymak zorunda değilsin. Okulda olduğun süre içerisinde bu kurala uymaman durumunda hep asi olarak görüleceksin, hoş karşılanmayacaksın okulda. Bence 18 ay daha sabretmek mantıklı bir davranış olacaktır, ki bu sürede kel gezmek zorunda da değilsin, okulun izin verdiği ölçüde saçını yine uzun tutabilirsin, ne şiş yanmış olur ne de kebap..

eXcitinG
22.Eylül.2010, 18:53
Birincisi egzamam var diye rapor biLe aLsan bu oLay okuLda ki bütün öğretmenLer ve müdürLer tarafından duyuLacaktır ve sürekLi gözLeri üstünde oLacaktır. Antipatik oLmamak gerek. Yukarıda arkadaş durumu güzeL özetLemiş. SürekLi takıLan öğrenci oLunca bütün işLerin ters gider. Gerçekten hasta oLursun sevk aLmaya gidersin kıLLık yaparLar vermezLer. Rapor aLırsın doktordan bir bahane buLurLar işLeme aLmazLar feLan. Ben bunLarı yaşadım. Hep dik kafaLı oLdum Lise de çok çaLışkan oLmama rağmen yazın herkes arazi oLup okuLa geLmezken ben yazın sıcağında okuLa giderdim vs. Ki bizim zamanımızda bırak saçLarı, tırnakLarı utanmasaLar ayak tırnakLArını biLe kontroL edecek derecede sıkıydı.

Sabredip, okuL bittikten sonra uzatmak en güzeLi.

Börk
22.Eylül.2010, 18:56
Son iki yoruma bakarak en iyisi kestirmek şu an saçım 9-10 cm civarında.Önlerin kalmasını istiyorum,fauller ve ense mecburen gidecek.4 numara önler uzun mu kestirsem,uygun olur mu ?

Redrum
22.Eylül.2010, 18:58
5 numara, yanlar 4. Yakışmayanı görmedim.

eXcitinG
22.Eylül.2010, 18:59
Son iki yoruma bakarak en iyisi kestirmek şu an saçım 9-10 cm civarında.Önlerin kalmasını istiyorum,fauller ve ense mecburen gidecek.4 numara önler uzun mu kestirsem,uygun olur mu ?

BeşiktaşLı Guti nin son saç modeLine bak derim. Lisedeyken hep o şekiLde kestirirdim ve probLem oLmazdı. Tabi önLeri sadece azıcık daha kısa.

Börk
22.Eylül.2010, 19:00
5 numara, yanlar 4. Yakışmayanı görmedim.

Vallaha görmeden bişey diyemeyeceğim.Örnek resim falan yok mu ?

BeşiktaşLı Guti nin son saç modeLine bak derim. Lisedeyken hep o şekiLde kestirirdim ve probLem oLmazdı. Tabi önLeri sadece azıcık daha kısa.

Onu da bulamadım.

O kadar yardım ettiniz,sağ olun bir de örnek resim atarsanız minnettar olucam.

eXcitinG
22.Eylül.2010, 19:06
http://www.bjk.com.tr/tr/haberler.php?k_id=2&h_no=18291

Şu Linkte en aşağıya doğru inersen orada Guti nin resimLeri var.

vego
22.Eylül.2010, 19:06
Gerek kalmadı editttt

eXcitinG
22.Eylül.2010, 19:07
Yahu bu uzun haLi, şimdi ki kısa haLini diyorum ben :)

vego
22.Eylül.2010, 19:08
Tamamdır:)

Not:uzun saçta yakışıyordu be:)

Börk
22.Eylül.2010, 19:09
Yahu bu uzun haLi, şimdi ki kısa haLini diyorum ben :)

Aynen.O saçla okula değil okulun bahçesinde dolanmam güç :icon_biggrin:

Hoşuma gitmedi değil ama adama Guti'nin saçı diyemem.

Noluyor bu saç modeli :)

eXcitinG
22.Eylül.2010, 19:11
VaLLa ben kestirirken aLtLardan aL abi, ense feLan temiz oLsun, üstLerde de biraz bırak diyordum, önLerde çok kısa oLmasın bu modeLe yakın birşey çıkıyordu. Tabi her berber bu şekiLde anLamayabiLir.

En iyisi adam gibi bir berbere git. İLk sefer için paraya kıy, beğendiğin bir saç stiLinin resmini yanında götür, o şekiLde yaptır. StiLstLeri oLan berberLer zaten bu şekiLde çaLışıyor. Ondan sonra sistemi çaLınca normaL berberLere de yaptırabiLirsin :D

vego
22.Eylül.2010, 19:13
Hoşuma gitmedi değil ama adama Guti'nin saçı diyemem.

Noluyor bu saç modeli :)
Beşiktaşlı bir berbere git:n:

eXcitinG bence haklı sen tarif et işte enseyi temizle falan filan.:)

Börk
22.Eylül.2010, 19:14
VaLLa ben kestirirken aLtLardan aL abi, ense feLan temiz oLsun, üstLerde de biraz bırak diyordum, önLerde çok kısa oLmasın bu modeLe yakın birşey çıkıyordu. Tabi her berber bu şekiLde anLamayabiLir.

En iyisi adam gibi bir berbere git. İLk sefer için paraya kıy, beğendiğin bir saç stiLinin resmini yanında götür, o şekiLde yaptır. StiLstLeri oLan berberLer zaten bu şekiLde çaLışıyor. Ondan sonra sistemi çaLınca normaL berberLere de yaptırabiLirsin :D

Teşekkür ederim : ) Bakalım şu 5 numara yanlar 4 numarayı da merak etmedim değil.

IcedEarth
22.Eylül.2010, 19:15
Kestirmek iyi bir karar oldu, çünkü müdürün tüm okulun önünde saçlara makasla dalması pek hoş bir görüntü olmuyor :)

Revolution
22.Eylül.2010, 19:15
Kısa saç yakışıyorsa bence de 5e 4 kestir. Bana kısa saç yakışmaz ama bir arkadaşım geçen sene öyle kestirmişti gayet hoştu :)

Börk
22.Eylül.2010, 19:17
Kısa saç yakışıyorsa bence de 5e 4 kestir. Bana kısa saç yakışmaz ama bir arkadaşım geçen sene öyle kestirmişti gayet hoştu :)

Vallaha hiç denemedim de şimdi bu 5 3'ten uzun oluyor değil mi ? Ben mi yanlış biliyorum.

Revolution
22.Eylül.2010, 19:18
Evet uzun oluyor :)

Börk
22.Eylül.2010, 19:28
Evet uzun oluyor :)

Son sorum olacak peki bu okul traşı kaç numara oluyor :D

Hepinize sonsuz teşekkürler :)

Revolution
22.Eylül.2010, 19:32
Okul traşı bildiğim kadarıyla 3 numara veya 3 numaradan biraz uzun oluyor :)

Börk
22.Eylül.2010, 19:33
Okul traşı bildiğim kadarıyla 3 numara veya 3 numaradan biraz uzun oluyor :)

5 numara yapalım , o zaman önlerde uzun kalsın.Hepinze tekrar teşekkürler:)

Revolution
22.Eylül.2010, 22:44
5 numara yapalım , o zaman önlerde uzun kalsın.Hepinze tekrar teşekkürler:)

Rica ederim :)

Flawless Victory
22.Eylül.2010, 22:47
Saçını kes dediklerinde kazıt ve öyle git okula. Çok pis morarıyorlar.

Börk
22.Eylül.2010, 22:48
Saçını kes dediklerinde kazıt ve öyle git okula. Çok pis morarıyorlar.

Biz mi hocalar mı :icon_lol:

Flawless Victory
22.Eylül.2010, 22:52
Ben öyle yapmıştım bütün hocalar düşman oldu ama sınavlarda iyi olduğum için hiçbir şey yapamadılar. :D

EndoplazmiK RetikuluM
22.Eylül.2010, 22:55
0 yap en iyi fantezi hacı :p

Benimde o civarlardaydı kızdılar 3 numara yaptırdım. Kel gibi hissediyorum bana hiç yakışmıyor kısa saç.

GeNç KaRTaL
22.Eylül.2010, 23:00
Kazıtmak da yasakmış sanırım.2 sene önce okulun ilk günü saçlarımdam dolayı müdür yardımcısı okuldan kovunca ben de sinirle 0'a yakın kestirmiştim,arkadaşlar söylemişti o zaman.Müdür yardımcısı saçlarımı gördükten sonra tebrik edip öpmüştü üstüne bir de.:icon_biggrin:

Börk
22.Eylül.2010, 23:02
Kazıtmak da yasakmış sanırım.2 sene önce okulun ilk günü saçlarımdam dolayı müdür yardımcısı okuldan kovunca ben de sinirle 0'a yakın kestirmiştim,arkadaşlar söylemişti o zaman.Müdür yardımcısı saçlarımı gördükten sonra tebrik edip öpmüştü üstüne bir de.:icon_biggrin:

Şemsi seni o saçla düşünemiyorum :icon_biggrin:

Revolution
22.Eylül.2010, 23:02
Uzun olunca kes diyorlar da kazıtınca peruk filan mı veriyorlar ne gibi bir çözüm buluyorlar merak ettim :D

sakary Ali
22.Eylül.2010, 23:44
Dün bir arkadaşın saçını görmüştüm okulda ense falan gözükmüyordu çocukta.Bugün bir gördüm 3 numara olmuş saçlar artık ne dedilerse ne yaptılarsa çocuğa :D

Bizim arkadaşta ilk gün uzun saçla geldi iki gündür okula gelmedi :D dünde müdür yardımcısı onu soruyordu :D

SAİT71
23.Eylül.2010, 13:30
Bu saç yüzünden kaç kere bahçede çevrildiğimi bilmiyorum. Lisedeyken genelde ben her zaman arkada kuyruk şeklinde bırakırdım şaçlarımı. Yani önden bakınca arkadaki kuyruk net belli olmazdı. (Hala öyle) ve üstüde biraz uzatırdım ama iş müdürün yanından geçip kafamın arkasına bakınca değişirdi. Ve berbere yollardı. (Mahalledeydi okul ve bir kaç berber vardı). Giderdim üstten biraz kırptırır gelir girerdim bir süre idare ederdi. Demem o ki, çok uzun saçta bir süre sonra insanı bıktırıyor. 1 ton jöle sürüyorum akşam olunca yıkama derdi sabah kalkınca geri dikme derdi vs. en sonunda kısaltıyorum saçları ve sabah kalktığımda hemen saç yapımı aklıma gelince saçımın kısa olduğu aklıma geliyor. En fazla 1 dakika da bir parmak jöleyi saçlarıma yedirip dikiyorum.

Eğer alternatif bir çözüm istersen, benim ki gibi arkadan kuyruk şeklinde uzat ve ön tarafıda uzun yap. Yanları kısaltki saçının uzunluğu belli olmasın. Veyada dahada uzun yapacaksan sana tavsiyem ders başlamadan hemen önce gir okula. Çok kullandığım bir yöntemdi. Çoğu zaman hoca girer ardından girerdim geç kaldım diye. Bu saç adama herşeyi yaptırır, Of of :D

King_91
23.Eylül.2010, 14:22
1 senedir saçımı uzatıyordum yeni kestirdim . kısa saçı o kadar çok özlemişim ki . uzun saçın bakımı zor dedikleri gibi .. her taraf kıl tüydü evde :D öğrenci halinle düzgün bakmak oldukça zor ama heves meselesidir ben uzattım hevesimi aldım kestirdim . üniversitede bolca zamanın olacak istediğin gibi yaparsın acele etme bence .. ayrıca saç bandıyla halı sahaya çıkmak baya güzel oluyo tavsiye ederim :D

A.FaruK
23.Eylül.2010, 14:27
Yaa hemen hemen saç uzatmak lise döneminde her erkekte hevestir. Yasaklanan şeyler her zaman daha cazip geliyor nedense. Müdürle aram iyiydi pek saçlarıma bişey demezdi hele son yıl pek karımadı bize bende uzattım bayağı saçlarımı ama sonra kafama bi esti direk 3 numaraya vurdum kafayı. Öyle çok fazla hevesli değilim saç uzatmaya ama kralı gelse enseleri kestirtemez bana :) . Tamamen bi heves meselesi. Benim için öyle en azından bi uzatırım kafama eserse canım sıkılır 3 numara yaparım saçları :)

Addolorato
24.Eylül.2010, 21:52
Bendede eskiden saçımı uzatma hevesi vardı ama geçti artık. Sabah duş alıyorum hemen 1 dakikada kurutup şekil veriyorum. Böylesi daha iyi..

Börk
25.Eylül.2010, 01:03
9 numara düşündüm de 7 de olabilir.Sizce hangisini yaptırsam.

Zekirdek
25.Eylül.2010, 11:52
Boşver saç uzatmayı. Banada uzun saç yakışıyordu hatta yazın saçım o boyundaki çıkıntılı kemiğin aşağısına kadar gelmişti fakat öğretmenler kızıyor diye kestirdim. Ama bakımı çok zor oluyor, çok çabuk yağlanıyor, elini saçına götürdüğünde dökülmeler olduğunu farkediyorsun. En azından kendini kedi gibi hissediyorsun. Çünkü onlarda sağa sola kıl döker seninde saçların öyle oluyor.

GeNç KaRTaL
25.Eylül.2010, 11:55
Daha kestirmedin mi saçlarını? :icon_biggrin:

Börk
25.Eylül.2010, 13:37
Yok Şemsi ya kestiremedik hafta sonunu bekledim.Bugün gideceğim.Karar veremedim şimdi.

A.FaruK
25.Eylül.2010, 13:51
Yok Şemsi ya kestiremedik hafta sonunu bekledim.Bugün gideceğim.Karar veremedim şimdi.

Yaa ben hiç kafamda bi modelle gitmem berbere. Zaten benim gittiğim berber fix değişmez yıllardır aynı yerde traş olurum. Her seferinde nasıl yapayım saçlarını diye sorar bende kafana göre bişeyler yap sen işini bilirsin diyorum ve harbidende işini biliyor memnunum berberimden :) :) .

BaFraLı
25.Eylül.2010, 13:55
3 numaraya vurdur Berk. Ben yazın yaptım çok rahat oluyor. 1 Ay sonra falan tekrar 3 numaraya vurduracağım. Konuyu tam okumadım, saç mı uzatmak istiyorsun rahatsızlığın mı var yoksa okul mu kızıyor ama 3 numara iyidir.

garydelgadov
25.Eylül.2010, 15:58
Saçını uzatmak istiyor,bunu okul istemiyor,bahane arıyor uzatmamak için.:icon_biggrin:

Börk
25.Eylül.2010, 16:00
En iyi özet bu olmuş :)

Vallaha şu 7 numarayı biri açıklasaydı çok güzel olacaktı da napalım artık abiye sorarım.

Börk
26.Eylül.2010, 22:52
Sonunda gitti saçlar : )

7 Numara,ense dökümlü önler kısa olacak şekilde kestirdim.Vatana millete hayırlı olsun.

IcedEarth
26.Eylül.2010, 23:14
Hadi hayırlı olsun..

Alicanfmfan
27.Eylül.2010, 00:07
Saçı uzun , aklı kısa....

Estranged
27.Eylül.2010, 00:12
Saçı 7, aklı 2 numara.. :n:

nannar
27.Eylül.2010, 00:28
valla ben açık söyleyeyim, adam gibi traş olmadan geleni okula almam :) zaten bu yıldan itibaren pansiyon müdür yardımcılığına da geçtim. saç uzatacak olan okumasın diye kapıya koyarım :D tamam bazı öğrenciler uzatınca temizliğini yapabilirler belki ama yapamayanlar yüzünden hergün bit kontrolü mü yapacağız? liseyi bitirin, üniversitede gidin arkadaşlarınızla ev tutun, saç uzatın, küpe takın, göbeğe piercing bile yaptırabilirsin börk :D ama o zamana kadar bence panik yapma....

Börk
27.Eylül.2010, 00:56
Yok abi o kadar da kısa değil aklım :n:.

Nocna Mora
03.Ekim.2010, 12:13
Merak ettim saçlarını :D Bi resim koysana :D