PDA

View Full Version : Football Manager 2011-Miles Jacobson'un Blog Yazıları

deacon frost
04.Ekim.2010, 00:28
Arkadaşlar merhaba,
Geçen yıl FM 2010 satışa sunulmadan önce, Sports Interactive Stüdyo Yönetmeni ve Football manager efsanesinin yaratıcılarından Miles Jacobson tarafından Mirror Football isimli sitede oyunu tanıtan yazılar yazmaktaydı. Bu yazıları geçen yıl yine bu site aracılığı ile aktarmaya çalışmıştım. Olumlu tepkiler aldığım için bu yılda FM 2011 için Miles tarafından yazıları aynen aktararak, sizin oyuna başladığınızda yenilikleri hemen fark etmenizi sağlayacak ve oyunun zevkini arttıracağını düşündüğüm yazılarıma başlıyorum. Tekrar belirtmek isterim bu yazılar tamamen alıntıdır ve çeviridir.
Bu yıl Miles oyunun heyecanından olsa gerek bilgilendirmelere erken başlamış, bu yüzden bu akşam ilk dört blog yazsını bir anda vermek istiyorum;

"1. Gün: "Football Manager" Nedir?

Herkese merhaba, Futbol Menejeri 2011 bloglarının 1. gününe hepiniz hoş geldiniz!
Benim adım Miles Jacobson. Sports Interactive' de (FM nin yayıncısı) stüdyo yönetmeni ve aynı zamanda Futbol Menejeri oyun serilerinin geliştiricilerinden biriyim.

Önümüzdeki haftalar içerisinde, sizlere bu yıl ki FM versiyonunda yapılan ve henüz gündeme gelmeyen yenilikler hakkında bilgi vererek sizleri oyunun çıkış tarihi olan 5 Kasım'a hazırlamak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak istiyorum.

Mirror.co.uk tarafından ikinci kez burada Fm 2011 hakkında yazmak için teklif aldım ve oyundaki yeniliklerden bahsetmek için böyle bir fırsatı tekrar bulduğum için çok mutluyum.

Geçen yıl ki yazılarımızın başlangıcında tamamen Futbol Menejeri oyunun derinliklerinden bahsettik ve yazılarımız genelde oyunu bilen ve takip edenler içindi. Ancak bu yıl oyun hakkında bilgisi olmayan kişiler için de bir başlangıç yaparak oyunun ne olduğunu anlatarak başlamak istedim.

Dolayısı ile, Futbol Menejeri oyunu nedir?

Futbol menejeri bilindiği üzere futbolu yönetme simülasyonudur. Bilgisayarınızda veya Mac'inizde oynayabileceğiniz bir futbol menejerinin hayatını oynadığınız bir simülasyondur.

Herkesin futbol hakkında fikirleri vardır. O zaman u fikirlere bir şans verin. Bakalaım gerçekten doru mu yoksa yanlış mı? Harry James Redknapp'tan, Alex Ferguson'dan veya Arsene Wenger'den iyi olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Kanıtlayın.

50 den fazla ligi içeren, aynı zamanda bulamadığınız ligleri kendinizin eklemenize sağlayan editörler içeren bir dünya bu.

Sadece en üst kademe ligleri değil, alt kademe liglerini de bulabilirsiniz.

Veri tabanımızdaki takımların hepsi gerçek hayattaki kadroları ile mevcutur U-18 takımlarına kadar. Ayrıca 430000 kadar oyuncu ve teknik ekip bu database tarafından saklanmakta ve dünyada birçok klüp tarafından kullanılan bir veri tabanına sahibiz. Ayrıca oyundaki statlar ve oyuncuların sahip oldukları özellikler gerçeğe çok yakındır.

veritabanımız bir çok klüp tarafından takip edilmekle birlikte Everton klübü ile yapılan resmi anlaşma ile Scout (futbolcu izleyen kişiye deniyor) veritabanımızı paylaşıyoruz. Dünyada 1000 in üzerinde kişi resmen bizim adımıza maşları izliyor ve oyuncuların özelliklerini ver tabanımıza aktarıyor. Yani futbol menejeri sadece bir oyun değil aynı zamanda oyuncular akkında bilgi sahibi olabilmenin de bir yolu.

Bu oyun diğer fantezi futbol oyunları gibi takımınız kurup maç saatini bekleyerek sonucun ne olduğunu öğrendiğiniz bir oyun değil. 2 ve 3 boyutlu olarak maçı izleyebileceğiniz, anında taktiksel olarka müdahale edebileceğiniz, oyuncularınızın bireysel özlelliklerini en iyi şekilde sahaya yansıtmalarını sağlayabileceğiniz, aynı zamanda maç esnasında anlatımına sahip olan bir oyun.

Medya ile konferanslarda iletişim halindesiniz, oyuncuların egoları ile de oyuncu etkileşim sistemi ile, antreman, oyuncu almak ve satmak, oyuncuların kazançları ile transfer bütçeniz arasında denge kurmak, yani geröek bir menerin yaptığı herşeyi oyunda yapabilirsiniz. Veya yardımcılarınızdan sizin adına yapmasını rica edebilirsiniz.

Temelde, oyunun "Devam" tuşuna her basışınızda sizin futbol dünyanız için yeni bir başlangıç ve eşsizlik olacak. Oyunu oynayan herkes için aynı kurallar geçerli. Yani sizin gibi oyunu oynayan herkes aslında rakibiniz ve size tamamen aynı davranana bir yapay sinir ağı var. Sizin kararlarınız ile rakiplerinizin kararları aynı ise sonuç aynı olacaktır.

Kendi takımınızı kurmak tamamen kendi elinizde. İstedğiniz oyuncuları alabilir, çalışmaktan mutlu olmadıklarınızı satabilirsiniz. Ancak düşük profilli bir takıma yıldız bir oyuncuyu transfer etke istedğinizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ama eğer Arsenal in yeni bir kaleciye, Liverpoolun yeni bir forvete veya Man City nin 7. defansif orta saha oyuncusuna ihtiyacı varsa sizin kararınız, canınız ne isterse onu yapın.

Futbolun içinden insanlarla çalıştık ve biz aslında bir oyun değil bir futbol menejeri simulasyonu yapmak istedik. Dolayısı ile onların ger beslemeleri bizim için çok büyük katkı sağladı. Örneğin eski İrlanda milli futbolcu Roy Houghton ile maç esnasında oyuncuların taktisel olarak sahadaki konumlarını ve yönlenmelerini çalıştık. Gerçek futbolcu menejerleri ile kontratların gerçekliğini yansıtabilmek adına geliştirmeler yaptık.

Diğer futbol oyunları gibi hangi düğmeye basıldığında pas vereceğini veya sut atacağınızı düşünmenize gerek yok. Maç simülasyonu siizin taktiğinizi ve oyuncuların meziyetlerini sahaya yansıtacak. Siz menejersiniz acele etmenize gerek yok, düşünün ve doğru olduğuna inandığınız kararı verin.

İyi eğlenceler.

Miles.

2. Gün: Bu yıl oyunda ne yenilikler var ?

Her yıl geçen yılla göre oyunun kalitesini bir üst seviyeye taşıyarak erkekler ve kadınlar için daha gerçekçi bir menejerlik simülasyonu geliştirmeye çalışıyoruz.

Fm2010 dan oldukça memnunuz. Çünkü çok uzun bir süre oyundaki hatalrı bularak bunları gidermekle uğraştık ve yenilikler ekleyemedik. Aslında buna tam olarak katılmıyorum çünkü 150 yenilik yapmıştık geçen yıl ve bu yüzden opyun için "parlak" ifadesini kullanmıştık.

Bunu yaptık çünkü gerçekten oyunu değiştirmek istedik. 5 yıl öncesine göre çok daha geniş bir ekiple çalışıyoruz ve daha fazla araştırma ve çeviri ekibine sahibiz, organizasyonumuz da daha iyi.

3 hafta boyunca kapalı bir odada, gerçek hayattan edindiğimiz, futbolun içindeki insanlardan edindiğimiz, hayranlarımızın bize ulaştırdığı, bar da otururken ortaya çıkna fikirleri tartıştık.

Bu periyodun sonunda 1000 üzerinde yenilik ekleyebileceğimiz fikrine sahip olduk ancak bunların hepsini bu yılki sürüme yetiştirmek ve test edip OK demek çok kolay bir iş değil.

sonuçta bu yıl için 400 yenilik eklemeye karar verdik. Bu yeniliklerin bazıları küçük yani oyunda yeni bir düğme koymak gibi, bazıları kökten değişiklikler oyunun bir kısmını yeniden yazmak gerekti, bazıları ise hiç kullanılmamış yenilikler.

FM 2011 deki yenilikler için youtube ta bir video yayınladık ve bu videoda aynı zamanda siz fiki verecek bir çok ekran görüntüsü de mevcut.

Bugun, daha once yayınladığımız 3 özellik tanıtıcı videoları özetleyerek ilave bir yenilikten bahsedeceğim.

-Canlı mukavele pazarlıkları ve futbolcu menejerlerinin de bu pazarlıklar dahil oluşu
-Twitter ve Youtube ilavesi
-3D moturunde devasa iyileştirmeler, yeni ve gerçekçi statlar, yeni oyuncu hareketleri ve 100 kadar animasyon ilavesi ve yeni kutlamalar (gol sonrası sanırım emin değilim)
-Maç öncesi antremanı içeren yeni antreman sistemi
-Dinamik lig popülerliği
-yeni haber bildirgeçleri ve geliştirilmiş haber görüntü sistemi
-yeni maç analiz opsiyonları
-Konumlandırma yaratıcısı (taktik yaratıcısının duran toplar için benzerini yapmışlar)
- yeni medya konferans sistemi
-futbolcu yaratmak için yeni sistem
-b-takımlarında ve amatör takımlarda gelişmeler
-yeni oyuncu ile etkileşim diyalogları

Bu her bir yenilik için ileriki günlerde yeni ve detaylı yazılar yazacağım.

Ayrıca videolarda bahsedilği gibi size oyunu modifiye edebilmeniz için 30 yeni veri tabanını kullanma imkanı sunacağız. bunlarla ilgli detayları ileriki yazılarımda vereceğim.

3. Gün: Daha fazla haber mi istiyorsunuz? Alın bakalım.

Futbol menejerinin bu kadar insanı eğlendirmesinin altında sahip olduğu üç boyutlu bakış açısı yatmaktadır. Bu oyunu oynarken aslında paralel bir evrende menejer olduğunuzu hissedersiniz. klübünüz hakkında herşeyi bilirsiniz ancak sizi çevreleyen dünyadan da haberdar olmanız gerekmektedir. bu yğzden medya bir menejer için çok önemlidir.

İki yıl önce takım içinden gelen haberler ile dünyada gelişen haberleri ayırma kararı aldık. bunu yapmamızdaki sebep menejerlerin kendi takımları ile uğraşırken dünyadaki diğer haberleri takip edememesinden kaynaklanıyordu.

bu yaklaşım menejerlerin kendi klüpleri hakkında fazla bilgi sahibi olmasına neden olurken, dünyadaki gelişmeleri tamamen kaçırmalarına sebep oldu.

Bu yıl bunu çözdük.

heberlerin hepsi aynı klasöre gelecek ancak yeni geliştirdiğimiz sistem ile bu haberleri kolaylıkla konfigure edebileceksiniz.

Oyuna başladığınızda herhangi bir seçim yapmazsanız, liginiz hakkında, ilgilendiğiniz oyuncular hakkında, favor klübunuz hakkında, milli takım hakkında, uluslar ararsı turnuvalar hakkında, ve tabiki kendi takımınız hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Eğer bu sizin için çok fasla iise birkaç düğmeye basarak bunu azaltabilir veya birkaç düğmeye basarak dünyadaki herşeyin farkında olabilirsiniz.

Bu sizin oyununuz ve dünyadan nekadar uzak kalacağınıza siz karar vereceksiniz.

Bu yıl herzamankinden daha fazla haber sahibi olacaksınız. Benden daha zeki biri tarafından tasarlanan yani bir yazılım ile maçınızı kazandüınızda, kaybettiğinizde veya berabere kaldığınızda, ligdeki durumuzunu hesaplayarak (tabii rakipleriniz de) size haberler hazırlayan yeni bir sitem ile karşı karşıyayız. Ligdedki durumunuzun kritikliğine göre sizi motive edicek haberler alacaksınız.

Ayrıca menejeri bilgilendiren yeni haberler ve eski haberlere yeni ilaveler de FM 2011 e ilave edildi.

Daha fazla detay vererek internetinizi mşgul etmek ve oyunun heyecanını kaçırmak istemiyorum.

İşte benim FM 2011 de ki haberler ile ilgili yenillikler içinden seçtiklerim;
-Daha çeşitlendirilmiş gol anlatımları ve oyuncunun performansını daha iyi tanımlayan haberler
- oyuncularının devam eden kontratları ile ilgili şikayetlerini dile getirdikleri yeni haberler
-sizin veya ekibnizden birinin niye kovulduğunu daha detaylı anlatan haberler
-iki hafta bir yayınlanıcak olan gölcüler, asistçiler, maçın adamları ve sizi dünya ile temasta tutacak diğer grafik haberleri
-klüp yönetimi tarafından her sezn başında bekletiler ve geçen sezon hakkında yapılacak değerlendirmeler
-oyuncu katkıları hakkındaki haberler
-oyuncuların sırt numaraları veya lisanslarının çıkarılıp çıkarılmaması ile ilgili medyada çıkan haberler ve yorumlar
-Her yıl sonunda antreman raporları

Ve dah bir çok şey.

4. Gün: Yeni basın toplantısı soruları

Basın toplantıları futbol menejerleri için güveçte pişen bir yemek gibidir. Ya çok seversiniz ya da sevmezsiniz. Arası yoktur. Bu yüzden zaten asistanınıza katılmasını rica edebiliyorsunuz.

Ben seviyorum. Aslında geçen yıl çok da iyi değillerdi.

Futbol menejerini hiç oynamamış kişiler için basın toplantılarını tanıtmak istersek, birkaç gazetecinin yakında gerçekleşen veya gerçekleşecek bir olay hakkında size sorular yöneltmesi ve sizden 5 farklı cevap ile buna cevap vermeniz istemesinden ibarettir.

bu sistem FM 2011 de üzerinde ilk çalıştığımız ve geliştirmek istediğimiz olaylardan biriydi. Sorulan soruları gözden geçirdik ve verdiğiniz cevapların kariyerinize etkisini arttırdık. Ayrıca artık daha doğru cevaplar verebileceksiniz.

Geçen yıl her soruya ayrı ayrı cevap veriyordunuz. bu yıl bütün sorulara bir tek tıklama ile cevap vereksiniz. Cevp vermeden önce iyi düşünün. Bir anda bütük takımınız mutsuz olabilir.

soru sayısını yaklaşık 500 e çıkardık. Emin olun çok spesifik sorular ile karşılaşıcaksınız. ve bu soruların etkileri de aynı şekilde spesifik olacak.

yeni soru sistemi çok daha akıllı. Bir oyuncuyu dinlendiğinizi, oyuncunuzla yeni bir kontrat yaptığınızı, yeni transferlerin uyum süreçlerini, gelecek maçları algılayıp size sorular hazırlayacak.

Bu sistemdeki sıkıcı konulardan biri sürekli aynı sorulara muhatap olmak. Ama aslında gerçek hayatta da böyle değil. Hep aynı sorulara maruz kalmıyor mu menejerler (Maçı değerlendirir misiniz?)

Size bir soruyu bir kere göreceksiniz diyemiyorum. Ama biz burada gerçek hayatı simüle etmeye çalıştık. ve gerçekten yapıyoruz.

Hepsinden bahsetmek için yeterli zamanım yok anacak seçtiklerini buraya yazmak isterim.
-klübun başına geçtiğinizde eski menejer hakkındaki sorular
-yeni transferlerin bir kaç maç sonraki performansları hakkındaki sorular
-Özel turnuvalar için özel sorular (community shield gibi)
-Büyük turnuvalarda boy gösteriyorsanız kura çekimi ardından basın toplantıları
-takım seçiminde rotasyon veya dinlendirme ile ilgli sorular
-eski takım oyuncuları ile tekrar imzalan kontratlar sonrasında bu etkinin taraftarlar üzerindeki etkisi üzerine sorular
-takımın veya oyuncuların bir başarı elde etmesi sonrası sorulacak sorular
-önemli bir turnuva için ev sahibi hakkındaki sorular

bugünluk ve bu haftalık bu kadar. Pazartesi FM 2011 için yeni bir gizemi paylaşmak için burada olacağım.""

(Tabii ki bende Saygılarımla (deacon))

TeNaciOUS MidFieLdeR
04.Ekim.2010, 03:02
Paylasim icin tesekkur ederiz.

Bastan sona keyifle okudum, acikcasi Fm 2011 icin istahim daha bi kabardi.
Gusel reklam olmus ama :D:D

MoNToLiVo_
04.Ekim.2010, 13:38
valla bekleyip görecez fakat ingilizceyi bülbül gibi şakıyamadıgımdan oyundan pek birşey anlayamacagım maalesef. :n:

SAİT71
04.Ekim.2010, 13:49
Maalesef haberler için o kadar sevinemeyeceğim çünkü İngilizcem hiç yok denecek kadar az seviyede. Bu yüzden oyuncu etkileşimlerinin büyük çoğunluğunuda merak edeceğim. Bu konuda bir rehber gerekiyor açıkçası.

deacon frost
04.Ekim.2010, 22:15
5. gün: Oyuncularınızla, teknik heyetinizle ve yönetimle konuşun. Her zamankinden daha iyi ve daha hızlı

"Gerçekçi bir futbol menejeri oyunu yaratabilmek için, oyunun asıl amacı budur, kendi kişiliğinizi oyuna yansıtabilimeniz gerekir. Oyun içinde farklı kişilikler bulacaksınız, dolayısı ile oyuncularınızın da karakterleri farklı olacak. Örneğin hırslı, kararlı, gamsız, her söyleneni yapan, yaklaşımda dikkatli olmanız gereken gibi, aynı gerçek hayattaki gibi.

Oyuncularınız ve yönetiminiz ile iletişim kurabilme aksiyonunu daha önceki versiyonlarda, teknik heyetinizin tavsiyelerini size iletebilmesini ise FM 2010 da eklemiştik. Bu versiyonda, bu eklentileri bir üst seviyeye yükselttik, bu konularla ilgili önümüzdeki günlerde yeni yazılar yazacağım.

Bu alandaki en önemli değişikliğin sistemin daha fazla tartışma içermesi şeklinde yeniden tasarlanması. Bu bağlamda oyuncularınızla, yönetiminiz ile veya teknik ekibinizle aynı anda bir kaç konu hakkında tartışabileceksiniz. Yani bir tartışma esnasında muhatabınız size anında cevap verecek ve sizden cevap bekleyecek.

Bir kaç örnek verelim.

Örneğin bir oyuncunun zayıf ayağını kullanmamasını ve kadroya katılmasını istediği bir oyuncuyu tavsiye edip etmeyeceğini sormak istiyorum. Bunun için iki farklı tartışma yapmak zorundasınız aynı zamanda oyuncunun size cevap verebilmesi için bir kaç gün beklemelisiniz. Şimdi ise oyuncumdan bunu istediğimde bana cevap verecek ve ardından başka bir isteği olup olmadığını soracak. Böylece ikinci isteğimi de dile getirebileceğim.

Diyelim ki oyuncularımdan bir tanesi mutsuz ve daha büyük bir takıma transfer olmak istiyor. Bana gelip bu isteğini dile getiriyor. Bende klüp hakkında çok büyük planlarım olduğundan ve bu takım da kalmasını istiyorum. Bu durumda oyuncu bana hayır gitmek istiyorum veya kalmak istiyorum diyebilir. Bunları biliyoruz ancak şimdi oyuncunu şöyle bir cevabı da olabilir. Sana inanmıyorum. Bu cevap tamamen sizin oyun içindeki karakteriniz tarafından yönlendirilecek. Sadece size de bağlı değil. Oyuncunun da karakteri bu cevapta etkili olacak.

Eğer bana inanmadığını söylerse çeşitli opsiyonlar açılacak ve ben oyuncunun klübe saygısızlık yaptığı için ilk fırsatta satılmasını istebileceğim. Bu durumda takımdaki diğer oyuncuların farklı reaksiyonları olacak. Bazıları somurtacak ve sizin problemleriniz artacak aynı zamanda bazıları da klubun başarılı olması için elinden geleni yapacağını dile getirecektir. Tüm bunlar oyuncuların karakteri ile ilgilidir.

Oyuncularınızın mutsuz olmasının birçok sebebi olacak, sizin bunları çözmek için zamana ihtiyacınız olacak. Bu zaman oyuncunun karakterine bağlı. Sonunda oyuncu tekrar eski haline dönebilir, basına mutsuz olduğunu açıklayabilir veya size daha da kızgın hale gelebilir.

Oyucu verdiğiniz sözleri hatırlayacaktır. Eğer sözünüzü tutmaz iseniz oyuncu veya oyuncular mutsuz olacaktır. Oyuncuların sevmediği bir oyuncu hakkındaki kararınızı da yerine getirmediğniz takdirde benzer durumlar açığa çıkabiliecektir.

Oyuncular ile iletişim kurabileceğiniz bazı yeni eklentiler ekledik. Aşağıda bazılarını veriyorum;

-bir oyuncuya niye yedek takıma gönderildiğini açıklama
-genç oyunculara kendilerini geliştirmemeleri halinde kontrat yenilemeyeceğinizi bildirme
-antreman esnasında oyuncunun performansı hakkında fikrinizi belirtme
-bir oyuncunun kötü performansının devam etmesi halinde trasfer listesine koyulacağını açıklama
-bir oyuncudan medya fazla konuşmamasını isteme""

Saygıalrımla...

sakary Ali
04.Ekim.2010, 22:23
Heyecan yavaş yavaş artıyor..Az kaldı artık..

Yazılanları okuyunca heyecan tavan yapıyor :)

nikootinn
04.Ekim.2010, 23:26
İyi hoş ama Jacobson 3d'den bahsederken biraz abartmış.Bahsettiği gibi ''devasa'' bir değişiklik görünmüyor maç motorunda.

deacon frost
05.Ekim.2010, 21:24
Football Manager 2011-Miles Jacobson'u blog yazıları 5. gün: Yeni yönetim seçenekleri ve teknik yardımcıların tavsiyeleri

"Bugün yönetim ile etkileşim ve teknik yardımcıların tavsiyeleri hakkında yazacağım.

Yönetim, sizin klüp antlaşmanızı yaptığınız, takımı yöneten kısımdır. Yönetim sizinle klübün finans durumunu, kaç tane teknik adamla çalışabileceğinizi, stadyumun ve antreman sahalarının durumunu belirler. Siz gerçek hayattaki gibi bunlarla ilgilenmezsiniz. Ancak bunlar hakkında yönetime teklifte bulunup cevabını bekleyebilirsiniz.

Şa ana kadar klubunuzden bazı basit durumlar hakkında istekte bulununabiliyordunuz. Örneğin transfere ayrılan paranın arttırılması, oyunculara ödenen ücretlerin arttırılması, stadyumun kapasitesini arttırmak, yeni oyuncu transferi istemek gibi.

FM 2011 de bunlara ilaveten diğer bazı istek opsiyonları ilave ettik;
-Klüpteki teknik kadroyu genişletme isteği
-Akademi kurma isteği
-Bir stadyumun satın alınması isteği
-Satılan oyunculardan elde edilen gelirlerden, yeni transfer edilecek oyuncular için ayrılan miktarda artış talebi
-Eğer stadyumu belediyenin izni olmadan büyütemiyorsa klüp, yeni bir stadyum satın alma isteği

Aynı gerçek hayattaki gibi

FM 2010 da ilk defa teknik kadronun size tavsiye verebilme özelliğini oyuna ilave etmiştik. Birkaç haftada bir yardımcı antrenörünüz size gelip toplantı talebinde bulunuyor ve bu toplantılarda bütün takım antrenörleri takımdaki oyuncular, transfer edilebilecek oyuncular, yeni antrenör tavsiyelerinde bulunuyorlardı.

Bu özelliklerin birçoğu yine aynı şekilde çalışacak ancak teknik kadronun size taviyelerini daha insansı hale getirdik. Bazı şeyleri sizin arayıp bulmanız gerekecek. Herşeyi teknik kadrodan beklemeyeceksiniz.

Ayrıca ilave tavsiyeler de ekledik;
-Antreman temposunu azaltmak veya arttırmak(yeni antreman sistemi ile uyum içinde çalışacak bu istekler)
-Bir oyuncunun yeni bir pozisyon için hazırlanmasının veya özel antreman proramı uygulanmasının talebi
-Kötü bir dönem geçiren oyuncunun yedek bırakılmasını teklif etmek
-Teknik heyet size, ligde kalmak veya bir üst lige yükselmeniz için yapmanız gerekenleri tavsiye edecek
-Takımdaki mutsuz olna oyuncular hakkında tavsiyelerde bulunma

Bu yıl menejerlerin diğer takımlar veya menejerleri hakkında yorum yaparak onlar üzerinde taraftar baskısı gibiunsurlar oluşturarak kendilerine avantaj sağlayabilmesi adına bir çok yeni uygulama ilavesi yaptık.

Bu alanda 40 tan fazla yenilik var bunlardan bazıları;
-Başka bir takım tarafından istenen oyuncular hakkında yorum yapma
-Rakibin stadyumunun zamini hakkında yorum yapma
-Rakip menejerlerin transfer stilleri hakkında yorum yapma
-Yeni bir rakip menejer hakkında yorum yapma"

Not: Sayın yöneticiler, bu çeviriler hakkında olumlu veya olumsuz değerlendirme yaparsanız sevinirim.

Saygılarımla...

Aydin
05.Ekim.2010, 21:32
eline sağlık deacon frost. konuları birleştirdim. ana sayfa'ya da haber geçeceğim birazdan. sadece bu başlık üzerinden çevirilerine devam edersin .)

Sheriff
05.Ekim.2010, 21:44
deacon frost ellerine kollarına sağlık, çok teşekkür ederiz..

Aşk-ı Şehir
05.Ekim.2010, 21:48
Heyecan git gide artıyor. Acayip merak ediyorum. Gel Artık FM 2011. :)

terrybatu
05.Ekim.2010, 22:51
kahrolsun öss,yaşasın fm bağımlılığı!!!

ua_anil
06.Ekim.2010, 00:53
Okudukça heyecanım arttı yahu :)

deacon frost sağol çeviriler için.

Ouzy
06.Ekim.2010, 13:46
Allah razı olsun çeviriler için. Ben de kaç gündür umarsızca İngilizce'sini çözmeye çalışıyordum.:icon_lol:

Hatta, bir ara buraya yazmayı da düşündüm "Şu yazıları çevirseniz süper olur" diye falan ama sonra önemsenmez diye vazgeçtim.:D

SAİT71
06.Ekim.2010, 14:20
Özellikle 5 ve 6. gün yazılarındaki iletişim yenilikleri heyecan katacak oyuna çünkü anlık görüşme süper bir düşünce olmuş :)

ommix
06.Ekim.2010, 16:51
Emeğine sağlık kardeş.Süpersin.

deacon frost
06.Ekim.2010, 21:49
7. gün: takım oyuncularının hareketlerini analiz etmek sizi nasıl daha iyi bir patron yapar?

"Dün sizinle yardımcı antrenörlerinizin tavsiyelerini ve bu tavsiyelerin taktiğinizi analiz etmenize yardımcı olarak oyununuzu geliştirmesine nasıl yardımcı olacağı konusuna giriş yapmıştık.

Ama, eğer oyunun derinliklerine inmek ve maçlarınızı analiz edek tam olarak ne olduğunu anlamak ve nezaman bunu kullanacağınızı bilmek isterseniz?

FM 2010 a eklediğimiz analiz özelliği sayesinde, maç esnasında her bir oyuncuya ait analizler yapılarak oyuncuların performanslarını detaylı bir şekilde inceleme imkanı sunmuştuk.

Menejerlere tek bir ekranda, gollerin nerelerden atıldığı, hangi bölgelerde pasların tamamlanıp tamamlanmadığını, takımın nerelerde daha çok faul kazandığını görme imkanı vermiştik.

Fm 2011 de bunu bir üst seviyeye taşıdık ve gerçek bir menejerin maç esnasında isteği analizlerden fazlasını sizlere sunabileceğiz.

FM 2011 de her oyuncunun nerede ofsayta düştüğünü, taçların ve kornerlerin nerelerde olduğunu, defansif veya hucum faullerinin nerelerde kazanıldığını, topun neredeyken oyunun bittiğini görebileceksiniz. İlaveten rakip oyuncularınkini de.

Artık sadece golleri veya şutları değil, yüzde yüzlük gol pozisyonlarını veya yarım gol pozisyonlarını nerelerde yakalandığını, hangi oyuncunun yakaladığını ve ne olduğunu görebilirsiniz.

Sadece bireysel karşılaştırma değil, ayrıca aynı ekranda sizin ve rakip ouncuların taktik içerisinde perforsmanlarını görüntüleyebilecek ve en etkili ve en etkisiz futbolcunuzu belirleyebileceksiniz.

Bunu yazı ile göz önüne etirmenin zorluğunu anlıyorum ve sizin için birkaç ekran görüntüsü ekledim. Bu göründülerde rakip alanda oyuncuyu geçen ve ofsattı atlatan oyuncuların analizleri mevcut.

http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/football-manager-2010/Football-Manager-2011-blog-with-Miles-Jacobson-day-seven-Player-movement-analysis-and-heatmaps-will-make-you-a-better-boss-on-top-computer-simulation-game-article595093.html

Bu alanda yapılan birçok yeniliğe rağmen benim favorim bir ouncununtaktiksel rolune adaptsyonundaki başarısı. Örneğin bir oyuncuzun orta sahanın kanadında oynarken yeteri kadar hucuma destek vermediğini düşünürseniz kanat oyuncusuna çevirerek daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz (örnek mehmet topuz ile Dia gibi ikisi de sağda oynuyor ama biri wide mid diğer winger galatasaraylıyım ama olsun örneğe tam oturdu.) Bir de oyuncunun topsuz oyunda nerelerde zamna harcadığını gösteren haritayı çok seveceksiniz."

Lulinha
07.Ekim.2010, 16:44
Blog yazılarını çevirip yayınlamak yasakmış galiba :( :(

Ouzy
07.Ekim.2010, 21:19
:D Kim dedi? =)

8. gün yazısının isminde ülkemizin ismi geçiyor, duygulandım.:D

Exclusive FM2011 blog with Miles Jacobson day eight: 25-man squads, B-teams, Turkish playoffs and more... the latest rule changes

Read more: http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/football-manager-2010/Football-Manager-2011-blog-with-Miles-Jacobson-day-eight-25-man-squads-B-teams-Turkish-playoffs-and-more-the-latest-rule-changes-to-top-computer-simulation-game-article595653.html#ixzz11hBfAxel

SAİT71
07.Ekim.2010, 21:40
Türk ligi ile ilgili birşeyler anlatıyor. play off felan diyo acaba play off sistemini mi ekledik 2011 e diyor ne diyor :D

sakary Ali
07.Ekim.2010, 22:01
türkçesi herhalde gelir şimdilerde :D

sakary Ali
07.Ekim.2010, 22:03
"A fun one in the Turkish league is the rule that if four clubs end up on equal points at the end of the season at the top of the table, there will be a play-off between them to decide who has won the title."

Eğer aynı puanda olursa iki takım play-off mu oynanacak diyor bu arkadaş :D

Zekirdek
07.Ekim.2010, 22:13
Anladığım kadarıyla biryerinde Türkiye'de ki Rezerv Takım yani B Takım özelliğini anlatıyor. Bu sene yürürlüğe giren İngiliz sistemini yazıyor.

hhkahraman
07.Ekim.2010, 22:23
"A fun one in the Turkish league is the rule that if four clubs end up on equal points at the end of the season at the top of the table, there will be a play-off between them to decide who has won the title."

Eğer aynı puanda olursa iki takım play-off mu oynanacak diyor bu arkadaş :D

Türkiye Ligi'nde 4 takım sezonu aynı puanla ve ilk 4'te bitirirse aralarında şampiyonluk için play-off oynanacağını, bunun da Türkiye Ligi'nde bir eğlence olduğunu söylüyor.

sentugo
07.Ekim.2010, 23:35
Gerçekte herhalde böyle bir kural vardır ?

sentugo
07.Ekim.2010, 23:37

bunun olma olasılığı yüzde sıfır. Adam oraya sırf biz okuyalım diye koyuyor, biz de anlamak için çeviriyoruz :D

Dooki
07.Ekim.2010, 23:48
Gerçekte herhalde böyle bir kural vardır ?

Böyle bir kural yok aslında benim bildiğim kadarıyla. Adam orada aynen şunu söylemiş:

" Eğer dört takım aynı puanda ligi bitirirlerse, aralarında play-off oynamalarını gerektiren eğlence amaçlı bir kural koyduk" Yani adam fantezi yapıyor Türkiye liginde bildiğiniz. :icon_biggrin:

deacon frost
08.Ekim.2010, 00:14
8. gün: 25 oyuncudan oluşan takımlar, B takımları, Türkiye Playoffları ve en son kural değişiklikleri

"Sigames için futbol menejerini yapmaya başladığımızdan bu yana en büyük amacımız gerçek bir futbol dünyasını simüle etmekti. 50 den fazla lig ile 5000 den fazla yönetilebilen takıma sahip bü dünyada, gerçek kuralların mümkün olduğunca uygulanabilmesini sağlamak bizim için çok önemliydi.

Birçok insan farlık ülkelerdeki küçük kural farklılıklarının farkında olmaz. Örneğin İspanyayı örnek olarak alalım. İspanyada yedek takımların isimleri A takımlarının isimlerinden farklıdır. Barcelona (Barcelona Athletic) ve Real Madrid (Castilla) gibi takımlar alt liglerde oynayan ve asla aynı ligde oynayamayacağı B takımlarına sahiptir.

Örneğin Amerika MLs liginde oyuncular takımın değil, ligin malıdır. Ve her oyuncunun aldığı ücret belirli olup kotasını doldurmadığı sürece her takım istediği oyuncuyu alabilir. (NBA gibi anladığım kadarıyla)

Dünyanın her tarafına dağılmış 1000 den fazla maç izleyen araştırmacılarımız sayesinde, bu küçük kural nüanslarını FM 2011 e yansıtabiliyoruz. Bu yıl oyuna ilave ettiğimiz bir çok küçük kural değişiklikleri mevcut. Bunların bir kısmını şimdi buraya yazacağım.

İlk olarak İngiltere liglerindeki bir takımdaki oyuncu sayısını sınırlaya kural ile başlayalım. Aslında bu bizim için yeni bir kural değil. FM 2010 da biz bunu uygulamıştık. OOyunu yakından takip eden veya oynayan bütün gazeteciler, Man City nin yeni oyuncular satın aldıktan sonra takımdaki oyuncu sayısını azaltmak için bazı oyuncularını satacağını yazmıştı. Biz buna birkaç ilave yaptık. Artık oyuncularınıza lisans çıkartmasanız bile numara verebiliyorsunuz. Yani Oyuncu ligde oynamayacakta olsa numara verilebilir.

Fransa liginde oynayan oyunculardan yabancı olup olmamasını ayır edebilmeniz için oyun içerisine bir link yerleştirdik. Linke tıklayarak hengi ülkelerin Fransanın sömürgesi olduğunu görebileceksiniz. Sömürge durumunda olan ülkelerden yapılan transferlerde yerli statüsünde oluyor.

Türkiye ligine ilave edilen eğlenceli bir kuralda, eğer ligin sonunda 4 takım aynı puanda ve puan durumunun en üst basamağındaysa, bu dört takımın aralarında oynayacağı playofflar sayesinde şampiyon belirli olacak.

Elimizden geldiğince uzaklara kadar ulaşarak, Honkong liginde bir takım hem ligi hem de lig kupasını kazanırsa ikinci takım olarak hangi takımın kıtasal şampiyonaya katılacağğını belirleyen kuralı da ekledik.

Yazılarımın başlarında B takımları ile yapılan iyileştirme çalışmaları ile B takımına sahip bir takımı yöneten veya B takımının kendisini yöneten meneerlerin daha gerçekçi durumlarla karşılaşabilmesini sağladık. Bölgesel liglerde ağırlıkları olan B takımlarının olduğu yerlerde yaşayan birçok insan ile konuşmak için çok fazla zaman harcadık. Umut ediyorum bu takımları çalıştıran herkes FM 2011 de bunun farkına varacaktır.

Örnek vermek gerekirse, A takımdan B takima veya B takımdan A takıma oyuncu geçişlerini kolaylaştırdık. Oyuncuların biyografilerinde artık B takımdaki performansları da yazacak.

Ne kadar detaya indiğimizi göstermek için bir noktaya temas etmek istiyorum, eğer Danimarka ikinci lignin 8 takımı da B takım olursa hiç biri bir üst lige yükselemeyecek. İspanya için ise bir oyuncu part time kontrata sahipse veya amatörse, 23 yaşına kadar B takımda oynayabilir.

Bugün FM 2011 e eklediğimiz ilaveödüllerden bahsetmekte istiyordum ama yer kalmadı. Başka zaman umarım."

Saygılarımla...

Ghazi
08.Ekim.2010, 03:30
ellerine sağlık :) Zevkli bi oyun bizi bekliyo anlaşılan ((=

ommix
08.Ekim.2010, 13:00
Türkiye ligiyle ilgili bu kuralı kafadan sallamamışlardır heralde.Zaten böyle bir kural vardır.Ama imkanı yok 4 takım aynı puanda :D

Ouzy
08.Ekim.2010, 14:45
Türkiye Ligi'nin kurallarını FM'den öğreniyoruz işe bak ya!

Dooki
08.Ekim.2010, 16:57
Bu kuralı sanırım Sports Interactive kendileri ekledi. Türkiye Ligi'nin lisansını alamadıkları için olsa gerek. Çünkü biraz araştırdım ama böyle bir şeyle karşılaşmadım ben. :)

RaSenGan
08.Ekim.2010, 18:39
Takmayın bu kadar bu kuralı :) 100 kere oynasanız 1 kere denk gelmez bu durum :)

Aydin
08.Ekim.2010, 19:10
Bu kuralı sanırım Sports Interactive kendileri ekledi. Türkiye Ligi'nin lisansını alamadıkları için olsa gerek. Çünkü biraz araştırdım ama böyle bir şeyle karşılaşmadım ben. :)

Kendileri kafalarından kural ekleyemez.

deacon frost
08.Ekim.2010, 20:50
9. Gün: Tv reklamımızı ilk siz görün

"Herkese iyi cumalar, gelen haftasonu ile bugun ki yazımız kısa ama çok tatlı.

Futbol MEnejerinin son sürümüne ait görüntüler bugünün sonunda itunes tayayınlanacak ve tamamen ücretsiz. Umarım seversiniz.

İkincisi ise daha global. FM 2011 ait geniş TV reklamını izleyebilirsiniz. Reklamın tamamı 17 ekimde yayınlanacak.

Haftaya FM 2011 ile ilgili birçok yeni bilgi ile burada olacağım. Özellikle atremanlari sosyal ağlar ve maç motoru hakkında olacak."

http://www.youtube.com/watch?v=o7NWffZDjUA

Dooki
08.Ekim.2010, 23:22
Kendileri kafalarından kural ekleyemez.

Görünen o ki eklemişler. Böyle bi' kural ne kimse duymuş, ne de internetten görülmüş." Lisansı alamadılar diye fantastik bi' şeyler yapma çabalarına girmişler"e oy atıyorum.

Fietra 10
09.Ekim.2010, 02:51
Görünen o ki eklemişler. Böyle bi' kural ne kimse duymuş, ne de internetten görülmüş." Lisansı alamadılar diye fantastik bi' şeyler yapma çabalarına girmişler"e oy atıyorum.

bunlar çok ince detaylar..mesela üçlü averaj olayı yıllardır var fakat biz 2 sene önce Fb,Sivas,Bjk aynı puanda olunca ögrendik bunu..Ben de kafalarına göre neden eklesinler ki ? kaldı ki ortada kilit bir durum yok..4 takım aynı puanda olacakmışta bla bla bla..

lexoqe
09.Ekim.2010, 03:08
Bir kere 4 takımın aynı puanda bitmesi bırakın gerçekte oyunda bile olmaz... Mafia izin vermez :D

Dooki
09.Ekim.2010, 11:24
bunlar çok ince detaylar..mesela üçlü averaj olayı yıllardır var fakat biz 2 sene önce Fb,Sivas,Bjk aynı puanda olunca ögrendik bunu..Ben de kafalarına göre neden eklesinler ki ? kaldı ki ortada kilit bir durum yok..4 takım aynı puanda olacakmışta bla bla bla..

Üçlü averajı çoğu kişi biliyordu yine, en azından benim çevrem. Ancak kimsenin bilmemesiyle beraber internette de böyle bir kural göremedim. Sormak lazım aslında. :u:

Sekopej
09.Ekim.2010, 12:29
deacon frost, çok güzel paylaşım, yeni oyun için heyecanlanan ve orada yapılan açıklamaları anlayamayanları buradan bilgilendiriyorsun. Çok teşekkürler.:)

Ouzy
09.Ekim.2010, 14:22
Kural sallayamaz kendileri. Ona bakarsan galibiyette ne kadar, beraberlikte ne kadar verildiğini de kimse açıklamıyor, FM'den öğreniyoruz. Direkt olarak kimsenin açıkladığı yok "Galibiyette şu kadar verilecek" diye. Geçen bir gazetede puan durumu, yanında ne kadar kazandıkları yazıyordu. Ne kadar doğru bilmiyorum ama oradan çıkarmaya çalıştım mesela.:D

deacon frost
09.Ekim.2010, 16:00
deacon frost, çok güzel paylaşım, yeni oyun için heyecanlanan ve orada yapılan açıklamaları anlayamayanları buradan bilgilendiriyorsun. Çok teşekkürler.:)

Rica ederim.

deacon frost
14.Ekim.2010, 16:42
10. gün yenilenmiş 3 boyutlu maç görüntüleri ve animasyonlar

"Önümüzdeki iki gün boyunca sizlere maç motorunda geçen yıla göre yapılan değişiliklerden bahsedeceğim. Ancak çncelikle maç motoru hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bizim FM ile asıl yapmak istediğimiz, piyasadaki aksiyon futbol oyunlarından farklı olarak size tanıdığımız esnekliklerin yani taktiksel değişikliklerin oyuncuların karaterine de bağlı olarak maç motoru tarafından istenildiği gibi görsel hale getirilerek gerçek bir futbol maçının 90 dakikasını simüle etmektir.

Geçmiş maçlardaki şutları, pasları, müdahaleleri, kurtarışları vb. olayları eski oyunculardan Roy Houghton ile değerlendirerek maç motoru yardımı ile daha iyi görselleştirebilmek, oyunun akışını, futbolcuların yerleşimlerini ve hareketlerini sizin taktiğinizde istediğiniz gibi yapabilmek için uzun süreler harcıyoruz.

Bu yüzden daha çok oyunun nasıl göründüğü ile değil nasıl oynandığına odaklanıyoruz, bizim için asıl önemli olan oyunun inandırıcılığıdır. Biz futbolcuları gerçek hayattaki gibi yapmakla uğraşmıyoruz, zaten oyuncu ve diğer teknik adamlar ile birlikte 430000 kişiyi modellemek imkansız, biz onları sadece futbolcuya benzetiyoruz.

Bu yıl özellikle animasyonlara odaklandık. Her bir animasyonu tekrar gözden geçirdik ve geliştirdik.

100 den fazla animasyon ilavesi var bu yıl. Bunlar arasında şutlar, kafa ile müdahaleler, topun üzerinden adım atma gibi rakibi kandıran hareketler ve duyguların anime olarak dışa vurumu var.

FM 2011 de duygusal davranışlar yeni bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular karakterlerine bağlı olarak olaylara farklı tepkiler veriyorlar. Takımınız gol yediğinde bazıları arkadaşlarını morellendirerek santraya hazırlarken, bazıları ise başlarını ellerinin arasına alabilecek. Veya takım arkdaşının yanlış attığı bir pastan sonra takım arkadaşı ile münakaşa eden veya ona destek olan oyuncular ile karşılaşabileceksiniz.

Ayrıca yine gollerden sonra farklı gol sevinçleri izeleyeceksiniz bunlara ait örnekleri zaten önceki videolarda paylaşmıştık.

Bütün duygusal dışa vurumlar değiştirildi ve düzenlendi. Ancak bunları yarınki yazımda anlatacağım.

Son olarak oyunun demosunun ne zaman yaınlanacağı hakkında çok fazla soru alıyorum. Oyunun demosunda yarım sezonu oynayıp oynayamayacağınıza dair bir bilgim yok açıkçası. Veya bu oyununuzun satın aldığınız oyunda kullanıp kullanamayacağınızıda bilmiyorum.

Demo ile ilgili sorulara gelince tek yapmanız gerekn beklemek. Oyunun demosunun müşteriye ulaşacak olan ürünün son hali olması gerekiyor ve bundan tam olarak emin olmak istiyoruz. Aynı zamanda bu oyunun üretimi ve dağıtımı gibi konular ile ilgilenerek size tam bir tarih vermek zorunda kalmak istemiyorum.

Genelde demolar oyundan iki hafta önce yayınlanır. Bu yıl 5 kasım da oyun satışa sunulacak. Ama size 5 kasımdan iki hafta önce demo çıkacak kesinlikle diyemem. Bununla ilgli lütfen yazılarımı takip edin."

Saygılarımla…

ua_anil
14.Ekim.2010, 17:42
Hocam sağol ama son bölümde çeviri hatası var, oyun 5 Kasım'da çıkacak, yazdığın yazıda demo 5 Kasım'da çıkacak gibi anlaşılmış bir an panik yaptım :)

deacon frost
14.Ekim.2010, 17:48
Daha fazla grafiksel iyileştirmeler

"Dünkü yazımda sizlere 3 boyutlu maç motorundaki gelişmelerden ve yeni eklenen animasyonlardan bahsettim. Peki daha neler var?

Animasyonların ilavesi ve maç motorundaki iyileştirmeler ile oyunun geri kalanı içinde yapılacak ekstra işlerin oluşmasına neden oldu. Oyunu daha iyi görebilmeniz için birçok optimizasyon yapılması gerekti aynı zamanda da düşük bilgisayar hızlarında dahi oyunun oynanabilirliğini korumamız gerekiyordu.

Örneğin eğer çok büyük bir klp yönetmiyorsanız temel olarak 3 farklı arka planda maç görüntüleri gelecek. Bunlar alan, cadde ve endüstriyel olarak gerçekleşecek ve artık maçlarınızı uzayda oynuyormuş havasını hissetmeyeceksiniz.

Şunu ifade etmek isterim ki, arka planlar ile ilgili çalışmalar ilk başladığında oyuna katacakları hakkına bazı olumsuz düşüncelere sahiptim. Ancak oyuna bunlar eklendikten sonra fan sayfalarından aldığımız yorumlar o kadar güzel ki yanıldığım için çok mutluyum.

Oyun yönettiğiniz takımın çevreseinde yaşayan insan sayısına bağlı olarak size bir arka plan seçiyor ve oyunlarınızı bu arka planda oynuyorsunuz. Eğer takımızın şehri kalabalık bir şehir ise stadyumun etrafında büyük evler apartmanlar göreceksiniz ve orasının bir şehir olduğunu anlayacaksınız. Eğer takımınızın şehri küçük bir kasaba ise mesela, stadyum etrafında daha çok yeşil alanlari ağaçlar göreceksiniz.

Oyuncuları modelerin de tekrar gözden geçirildi. Oyuncuların görünüşleri poligon adı verilen küçük üçgenler tarafından belirlenir. Bir oyuncunun en az 1000 en fazla 5000 poligonu olur. Bu sayı sizin oyunu hangi detayda göreceğinize bağlı olarak değişecektir. Tabi burada devreye bilgisayarların hızlar ve grafik kartlarının kapasiteleri giriyor.

Stadyumların görünüşlerinde de iyileştirmeler yapıldı. Stadyumdaki sandaliyeler,çıkış kapıları, teras veya çatılar gibi detaylar gözde geçirildi. Eğer stadyumu büyütme çalışmalarınız varsa ve takım evinde maç yapıyorsa stadyumdaki iskeleleri bile görebileceksiniz.

Tribündeki taraftarlarda artık maçtaki anlık durumlara tepki verecekeler.takımınıı desteklemeye gelenler boşluktaki gibi veya kameranın içine içine hareket etmeyecekler.

Işıklandırma konusunda geliştirilmeler yapıldı. Bu farklılıkları özellikle yüksek detay ile oyunu izlediğinizde görebilirsiniz. Gece maçlarında yapay ışığın etkisi ve gölgelendirmeler ile iyileştirmeler var.

Yeni bir kamera açısı ekledik oyuna TV kamerası. Bu kamera ile oyunu bir televizyondan izlediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Bundan önceki kamera açılarımıza göre daha yakın. Dolayısı ile aksiyona daha yakın olabileceksiniz. Şunu belirtmek istiyorum, bu kamerayı oyuna ekelediğimizden bu yana diğer kameralar ile oyunu izlemekte zorlanıyorum.

Görüntü tekrarlarını artık farklı kamera açılarından görebileceksiniz. Bununla birlikte gol tekrarları, önemli pozisyonlar veya gol pozisyonları içinde bu durum geçerli.

Çok önemli bir ayrıntı da sıra. Maç esnasında bir gölünüz ofsayttan sayılmadığında pozisyonu tekrar kamerasından izlediğinizde oyun son ofsayt çizgisi çizecek yani son defans oyuncusunun olduğu noktadan geçen düz bir çizgi geçirerek size hakemin kararı hakkında fikir sahibi olma şansı verecek. Böylece maç sonu konuşmanızda bu konuya rahatlıkla değinebilecek ve eleştiri yapabileceksiniz.

Ekranı bölen modu seven oyuncular için, yani ekranınızın yarısında görsel olarak maç oynanırken diğer yarısında oyun ile ilgili birlileri alabileceğiniz mod için, radar görüntüsü ilave edildi. Göremediğiniz oyuncularınızın konumunu oradan takip edebilirsiniz.

TV görünümünde maçı izleyen oyuncular için küçük bilgiler veren segmeler eklemiştik geçen yıl. Bu yıl onları geliştirdik ve oyunu izlerken açabileceğiniz küçük bilgi ekranlarını küçültebilir, oyuncuların bireysel performansları ile ilgili daha detaylı bilgiler alabilir, ve genel görünümde gol atan oyuncuların isimlerini görebilirsiniz.

Oyuncu değişikliğinin görselleştirilmesi, oyuncuların kondisyonlarının durumunu veren çbuklar ve bu çubukların açılıp kapatılabilmesi, penaltılara giden maçlar için penaltı atışı drurumu ve veya aynı anda birkaç oyuncunun isminin ve kondisyon durumunun maç esnasında izlenebilmesi gibi çeşitli yeni görsellikler eklendi.

Bugun son olarak oyunda havanın maça etkisinden bahsetmek istiyorum. FM 2011 de maç esnasında hava koşulları değişebilecek. Güneşli başlayan bir maç mevsimine göre yağmur ile bitebilecek. Ancak hala gökkuşağı ekleyemedik oyuna.

Yarın görüşmek üzere”

Saygılarımla…

deacon frost
14.Ekim.2010, 17:52
Hocam sağol ama son bölümde çeviri hatası var, oyun 5 Kasım'da çıkacak, yazdığın yazıda demo 5 Kasım'da çıkacak gibi anlaşılmış bir an panik yaptım :)

Teşekkür ederim düzelttim. Yanlış ifade etmişim.

ersin123
14.Ekim.2010, 18:05
Harika yenilikler

omersal
14.Ekim.2010, 19:52
5 takım aynı puanda olursa noluyo :D

Benim de ingilizce pek yok ama bu sene hazırlıktayız inş. ingilizceme katkısı olur oyunun

deacon frost
14.Ekim.2010, 21:51
12. gün: yeni antreman sistemi

“İlk gün ki yazımda ve FM 2011 in orijinal tanıtım videosundan hatırlayacağınız üzere, oyunundaki en önemli değişikliklerin yapıldığı alanlardan biri de antreman bölümü.

Antreman programı FM 2011 de ikiye ayrıldı. Genel antremanlar ve maç günü antremanı olmak üzere. Bugün sizlere genel antremanlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Her ne kadar antreman ekranı geçen yılardakiler benzese de, daha sevimli ve yeni opsiyonlar içeriyor. Bu değişiklikler kozmetiksel değişiklikler değil.

Bu başlık adı altındaki her şey geliştirildi. Bu değişiklikler sadece sizin takımınıza değil, oyundaki diğer bütün takımlara iyi yönde etkiler yaratacak.

Bu oyunu oynayan eski oyuncular hatırlayacaktır, oyun başladığında teknik kadronuzdaki antrenörlerin her biri kendilerine en uygun antreman proramına otomotik olarak atanıyordu. Bu durum şimdi oyun esnasında yeni kontrat yaptığınız bütün antrenörler için geçerli olacak. Yeni bir antrenör takıma katıldığında otomatik olarak uygun antreman programına atanacak.

Yine takımdan bir antrenör ayrıldığında, o anrenörün yaptırdığı antreman programına otomatik olarak yani antrenör atanacak böyle takımın bütün antreman prgoramlarının antrenör eşliğinde yapılma sağlanacaktır.

Oyuna başladığınızda başlangıç antreman programlarına ilaveten daha fazla başlangıç antreman programı bulacaksınız. Bu daha da özelleştirilmiş başlangıç antreman progrmları oyuncuların oynadıkları pozisyonlara göre kendilerini geliştirmeleri için gerekli programları içeriyor.

Ayrıca antreman kategorilerini elden geçirdik. Örneğin kalecilerin antreman programlarını ikiye ayırdık. Bir tanesi şutu durdurma ve topu kontrol edebilme antremanı. Ayrıca bu kategorinin etkilediği kaleci özellikleri de gözden geçirip bu programdan etkilene özellikleri yeniden düzenledik.

Oyuncuların özel antreman programlarına atanmalı çok kolay. Bir tuş ile oyuncuya istediğiniz özel antreman programına alacaksınız. İstediğiniz zaman bu antreman programını kesebilir veya oyuncuya başka bir program uygulayabilirsiniz.

Tabiî ki oyuncuların gene antramn programlarını istediğniz zaman değiştirebilir veya kendinize ait.bir antreman programınızı oluşturabilirsiniz.

Düzenli antreman programlarının ardından oyuncuyu 1, 2, 3 veya 7 gün dinlendirebileceksiniz. Ayrıca, oyuncunun sayfasındaki antreman sekmesinde, sizin seçimiz olan antrenörlerin antremanlarda yaptıkları değişiklikleri kontrol edebileceksiniz.

Oyuncu profili ekranındaki antreman sekmesinde artık oyuncunun antreman programı, antreman programı ile gelizen özellikleri, bu özelliklerideki değişim miktarları ve karşılaştımalar ile çok daha detaylı bir ekranı kontrol edebileceksiniz.

Antreman alanındaki bir diğer önemli değişiklikte, oyuncuların artık spesifik özelliklerinin geliştirilmesi için anreman yaptırabilmesi. Oyuncuları artık çabukluk, dayanıklılık, güç, zıplama, bitiriclik, serbest vuruşlar, köşe vuruşları, penaltı atma veya kurtarma, uzun taç atışları, top ilerleme, denge, kafa ile topa etkili vurabilme, orta yapabileme, pas verme, kaleciler için ayağını kullana bilme, el ile top kontrolü gibi. Bir oyuncuya çok yüklendiğinizde veya oyunucunun gelişebileceği alanlarla ilgili alanlarda antrenörler size toplantılarınızda detylı bilgiler verecekler.

Bireysel antremanlar ile oyuncularınızı daha etkili hale getirerebilir kendi oyunlarında kullanabilecekleri farlı özellikler kazanmalarını veya sahp oldukları özellikleri dah da geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Bugünlük bu kadar. Yarın sizelere maç antremanlarını ve oyuna neler katacağından bahsedeceğim.”

Saygılarımla...

Zekirdek
14.Ekim.2010, 22:34
Sonunda ofssayt çizgisi oyuna eklenecek.

lexoqe
15.Ekim.2010, 02:17
12. gün: yeni antreman sistemi

Bu oyunu oynayan eski oyuncular hatırlayacaktır, oyun başladığında teknik kadronuzdaki antrenörlerin her biri kendilerine en uygun antreman proramına otomotik olarak atanıyordu. Bu durum şimdi oyun esnasında yeni kontrat yaptığınız bütün antrenörler için geçerli olacak. Yeni bir antrenör takıma katıldığında otomatik olarak uygun antreman programına atanacak.

Yine takımdan bir antrenör ayrıldığında, o anrenörün yaptırdığı antreman programına otomatik olarak yani antrenör atanacak böyle takımın bütün antreman prgoramlarının antrenör eşliğinde yapılma sağlanacaktır.

Bu iyi olmuş =)

deacon frost
15.Ekim.2010, 23:04
13. gün: yeni maç antremanları

“Antreman programlarının günümüz futblunda tekrar yorumlanması ile maç antremanları ortaya çıkmıştır. Maç antremanları daha önce FM serilerinde kullanılmamıştı.

FM oyunlarında antreman programları, oyuncuların bireysel gelişimlerine odaklanmıştı. Klüp bazında olsun milli bazda olsun birçok anremanı izledikten sonra antremanların aynı zamanda takımın taktiklere veya formasyonlara uyumu konusunda antremanların bir araç olarak foksiyonu olduğundan emin olduk.

Oyunun forumlarında bu antreman programı hakkında uzun zamandır tartışmlar sürüyordu, ancak biz ancak bu yıl bu işi tam olarak oyunun diğer alanlarına uygulama imkanı bulduk.

Oyun başladığında oyuncularınız sizin ana taktiğinizi çalışacak, ancak sizin be veya c planı olarak kullandığınız ikinci veya üçüncü planlarınız varsa takımınıza bu taktikleri de çalıştırabileceksiniz.

Bu antreman modulu, taktiğinizin oyuncular tarafından anlaşılabilirliğini, dizilişi, oyun zihniyetini, pas sitilini, yaratıcılığı, oyundaki baskı derecesini, tempoyu, oyun genişliğini gibi sizin tatiğinizin temelini oluşturan kavramların oyuncular tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayarak takımınızın taktiğinizi daha iyi sahaya yansıtmalarına yardımcı olacak.

Oyun içerisinde takımınızın bilmediği bir taktiği kullanmaya başladığınızda, takım oyuncuları bu taktiği oyuna ilk başladığınızdaki gibi başlangıç ayarlarında olduğu gibi algılayacaklar ve yabancılık çekecekler. Ama eğer bu yeni taktiğinizi daha önce antremanlarda çalıştırdıysanız oyuncularınıza, maç içersindeki adaptasyon çok daha kolay olacak. Bu sayede antremanlarda oyuncularınıza farklı taktikleri çalıştırma enekliğine sahip olcaksınız ve çok büyük taktiksel değişiklikler yapmadığınız sürece oyuncularnız çalıştıkları taktiklere kısa sürede oyun içerisinde adapta olabilecekler. Veya takıma aynı anda birkaç transfer yptınız, yeni oyuncular eğer kendi takımlarında sizin taktiğinizde oynamıyorlar ise sizin taktiğinize uyum süreçleri olacak.

Antremanlarda daha iyi çalışan ve sizin taktiğinizi daha iyi kavrayan oyuncular maç içerinsde daha iyi performans sergileyecekler.

Ayrıca genel antreman programında takımınızın odaklanabileceği özel antremanlar yaptırabileceksiniz. Rakip takımın zyıflıklarına, sizin rakibinize göre üstünlüklerine göre defansif, ofansif hücum varyasyonları, defansif ve hucum oyuncu yerleşimlerini değiştirebilirsiniz. Oyuncularınız bu değişimleri maç içinde yadırgamayacaktır.

Artık oyuncularınızın bireysel antremanları ile maç antremanlarını ayırmalısınız. Ancak dikkat edin oyuncularınıza fazla yükleme yaptığınızda oyuncularınızın gelimi olumsuz etkilenebilir, sakatlanabilirler veya mutsuz olabilirler. Sizde onların mutsuz olmasını tercih etmezsiniz.

Herkese iyi haftasonları.”
Saygılarımla…

William Rookwood
17.Ekim.2010, 12:19
Birde Türkçe olsaydı orjinal oyun alırdım.:)

Dooki
17.Ekim.2010, 18:41
Kural sallayamaz kendileri. Ona bakarsan galibiyette ne kadar, beraberlikte ne kadar verildiğini de kimse açıklamıyor, FM'den öğreniyoruz. Direkt olarak kimsenin açıkladığı yok "Galibiyette şu kadar verilecek" diye. Geçen bir gazetede puan durumu, yanında ne kadar kazandıkları yazıyordu. Ne kadar doğru bilmiyorum ama oradan çıkarmaya çalıştım mesela.:D

Ya ama o gerçekte belli olan bi' şey. Yani gidip üşenmeyip araştırırsak çoğumuz bulabiliriz ne kadar olduğunu internetten, değil mi? Ama ben internetten araştırdım, sıralama kurallarını bir çok siteden bulmama rağmen hemen hemen hepsinde aynı şey. Böyle bir kural gözükmüyor. :icon_biggrin:

nzmtrk
18.Ekim.2010, 14:30
yeni özelliklerle birlikte artık -özellikle oyunu uzun soluklu oynayanlar için- gerçekçilik had safhaya çıkmış. görünen o ki fm 2011'de başarı dediğin şey biraz sabır ve azim gerektirecek. önceki sürümler daha çok, belli bir düzenin varsa ve daha önceki oyunlarında düzenini oturtmuşsan, bu takımda da hemen bu düzeni sağlayıp leblebi yer gibi maç kazanmaya başlıyordun.

3d maç motoruna gelince, henüz bir şey söylemek ertek tabii fakat görünen o ki benim gibi şimdiye kadar 2d maç motoruna bile zor bela geçen ve 3d maç motorundan tiksinen birine bile kendini sevdirtecek gibi duruyor. tabii oyun elimize geçtiği zaman 3d maç motoru da rengini tamamiyle belli eder. eidos ve sports inceractive'in ayrılmasından beri (03-04'ten sonra) kırılan kalbim ilk defa onarılacak gibi duruyor.

haydi yakobsen kardeş, umarım totomuzda patlamaz bu lâflar. inandık zaar.

Ouzy
22.Ekim.2010, 20:19
Eline sağlık. Diğer günlerin yazılarının çevirilerini de bekliyoruz.

medievil
23.Ekim.2010, 02:13
Ya ama o gerçekte belli olan bi' şey. Yani gidip üşenmeyip araştırırsak çoğumuz bulabiliriz ne kadar olduğunu internetten, değil mi? Ama ben internetten araştırdım, sıralama kurallarını bir çok siteden bulmama rağmen hemen hemen hepsinde aynı şey. Böyle bir kural gözükmüyor. :icon_biggrin:

TFF'ye mail attım. Bakalım gerçekten böyle bir kural varmıymış. Varsa şaşırırım yoksa ve fm bunu oyuna yansıtmışsa şaşırmam :)

bayramca
25.Ekim.2010, 01:23
eline saglik arkadasim...

heavy86
31.Ekim.2010, 23:13
Turksportal.net iyi ki varsın !

Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar =)

Fm burası ve sizler oldukça güzel..

ironkhan
15.Kasım.2010, 01:44
super olmuş çok teşekkürler

ironkhan
15.Kasım.2010, 02:03
Bank Asyadaki bildiğimiz play offtan bahsediyo olabilir.. Turkish Premier Division demiyo one Turkish league diyo.. Yani Türkiye liglerinden bitanesi diyo.. o da bank asyadır bildiğimiz playoffu anlatıyo işte..