PDA

View Full Version : Rehber - Match Preperation (Maç Hazırlığı)

perpetua
22.Ekim.2010, 16:09
Match Preperation (Maç Hazırlığı)

FM 2011 öncesi sürümlerde bir takımın birbirine ve kendilerine verilen taktiğe alışmasını pek önemsemiyor, gerekirse bir maç savunma öncelikli 451 oynayıp, bir sonraki maçın hemen öncesinde 352 dizilişli bir hücum taktiği ile sahaya çıkabiliyor ve bunun antrenmanlarda ne kadar çalışıldığını veya oyuncuların bu taktiğe ne kadar uygun olduğunu gözardı ediyorduk.

FM 2011'de yapılan değişiklikler ile maça hazırlanmayı artık gözardı edemeyeceğiz. Bir haftadan, diğer haftaya taktiğimizde radikal değişiklikler yaparak takımı sahaya sürersek bunun cezasını da çekeceğiz. Artık maçlar continue düğmesine basıldığında değil, bir önceki maç biter bitmez başlayacak.

Oyunda ilk dikkat edeceğiniz bir sonraki rakip hakkında bilgi veren gözlemci raporlarının oynayacağınız maçtan bir gün önce değil, biten maçın hemen ardından size sunulacağı. Rakibin kullandığı diziliş, oyun tarzı, önemli oyuncular, saha şartları gibi bilgilerin size sunulması ile artık önünüze bakacaksınız.

Maç hazırlığını ikiye ayırabiliriz. Uzun dönemli hazırlık ve kısa dönemli hazırlık.

Bir takımda göreve başladığınızda, bu takımın oyuncuları birdenbire sizin kafanızda olan taktiksel tercihleri, dizilişi ve bu dizilişte nasıl oynanacağını bilemez. Öğrenmesi, sizin istediklerini tam olarak yapması da zaman alacaktır. Bu nedenle bir takımın başına geçer geçmez belki de ilk oturtmanız gereken maça hazırlık antrenman programnızdır. Oyuncularınız sizin tercihlerinize ne kadar fazla alışırsa bu taktiksel tercihler içinde performansları o kadar artacaktır.

Bu nedenle takımınızı tanıdıktan sonra hemen oyuncularınıza uygun taktikleri (en fazla üç tane) geliştirmeniz ve hemen oyuncularınızı bu taktik üzerinde çalışmalara başlatmanız gerekir.

http://img838.imageshack.us/img838/184/mptaktiksecimi.jpg

Match Preperation ekranında hazırladığınız ve kayıt ettiğiniz taktikleri seçebilirsiniz.

Workload çubuğunu kullanarak bu taktiksel tercihleri öğrenmek için ne kadar zaman harcanacağını belirleyebilirsiniz.

None: Hiç zaman harcanmaz
Very Low: Çok az zaman harcanır
Low: Az zaman harcanır
Average: Ortalama zaman harcanır
High: Daha fazla zaman harcanır
Very High: Çok daha fazla zaman harcanır

Püf Nokta 1: Takımınızı birbirinden çok farklı üç taktik üzerinde çalıştırırsanız, oyuncuların her birini yeterli seviyede öğrenmesinin süresi daha uzun olacaktır. Fakat mesela üç taktiğinizde de aynı dizilişi kullanırsanız, oyuncularınızın tek bir diziliş öğrenmesi ile üç taktiğinizde de dizilişe uyum seviyesi yüksek olacaktır.

Püf Nokta 2: Takımınıza yeni katılan oyuncular eğer sizin taktiksel tercihlerinize yakın bir teknik direktör ile çalışmamış ise uyum süreci uzayabilir. Bu nedenle oyuncuların size alışması için zaman vermeniz, veya hemen performans bekliyorsanız sizin taktiksel tercihlerinizi daha çabuk anlayabilecek oyuncuları transfer etmeye özen göstermeniz gerekir.

Püf Nokta 3: Takımınız antrenman sahasında ne kadar fazla taktiksel tercihlerinizi öğrenmek için zaman harcarsa, bireysel özelliklerini geliştirmek için kendilerine o kadar az zaman kalır. Takımınız yerleştirmeye çalıştığınız taktiği öğrenirken veya yeni transferler sonrası uyum için taktiksel antrenmanlara daha fazla zaman ayırımak, takımınız taktiksel tercihlere alıştıktan sonra bireysel özellik çalışmalarına önem vermek için taktiksel çalışmalara daha az zaman ayırma stratejisini kullanabilirsiniz.

http://img246.imageshack.us/img246/9915/mptaktikaliskanlik.jpg

Oyuncularınızın takiklerinize ne kadar uymuş olduğunu, üzerinde çalışılmış taktikleri seçere görebilirsiniz.

Oyuncularınız diziliş (formation), oyun tarzı (mentality), pas stili (passing style), serbestlik (creative freedom), alan daraltma (closing down), markaj (marking), oyun temposu (tempo) ve genişlik (width) gibi konularda tam olarak taktiğinize uyum sağlamasi için zaman gerekmektedir.

Püf Nokta 4: Özellikle bu uyum seviyeleri düşük olduğunda (göreve ilk başladığınızda) çok sayıda zayıf rakip ile maç yapmak ve bu antrenmanları devam ettirmek hem takım oyuncularının birbirine uyumunu sağlayacak, hem de bu uyum sürecinde güçlü rakiplere karşı alınabilecek moral bozucu mağlubiyetleri önleyecektir.

Püf Nokta 5: Maçtan maça farklı taktiklere geçerek veya taktiğinizde radikal değişiklikler yaparak oyuncularınız performansını üst seviyeye çıkartamayacak ve yeteneklerinin altında oynayacaktır. Tabii bu maç içinde yaptığınız değişiklikler için de geçerli.

http://img46.imageshack.us/img46/8037/mpozelcalismalar.jpg

Maç hazırlığı kapsamında oyuncularınıza özel çalışmalar da yaptırabilirsiniz. Bu çalışmalar sadece önünüzdeki maçı etkileyecektir ve birikimsel bir etkisi yoktur.

None: Hiç bir özel çalışma yapılmasın
Team Blend: Oyuncuların birbirlerine alışması sağlanır. Birbirleri ile paslaşmaları daha çabuklaşır.
Defensive Positioning: Oyuncular top rakipteyken daha iyi yer tutar, rakip yarı sahada top kapma fazlalaşır.
Attacking Movement: Oyuncular top kendilerindeyken boş alanlara daha etkili koşu yapar. Net gollük pozisyon fazlalaşır.
Defending Set Pieces: Oyuncular duran top savunması çalışır. Savunmada karşılanacak duran toplarda oyuncular daha konsantre olur.
Attacking Set Pieces: Oyuncular durn top hücumu çalışır. Hücumda kullanılan duran toplarda oyuncular daha fazla gol fırsatı yakalar.

Püf Nokta 6: Sizden güçlü rakiplere karşı nispeten daha defansif bir taktik ile sahaya çıkacağınız için maç öncesi oyuncularınıza hücum çalıştırmak ve net pozisyon yakalamalarını sağlamak etkili bir stratejidir. Sizden zayıf rakiplere karşı rakip kapanacağı için onlardan topu kendi yarı sahalarında ve rakip kaleye yakın top kapmak ve gol pozisyonu yakalamak daha kolay olacaktır ve bu nedenle oyuncularınıza savunma çalıştırmak etkili bir stratejidir.

İyi eğelenceler.

kasım akdemir
22.Ekim.2010, 16:28
mükemmel bir yazı daha.Teşekkürle emekleriniz için

Volkan Şen
22.Ekim.2010, 16:36
teşekkürler güzel bir rehber.

CaykurRizespor
22.Ekim.2010, 16:43
Teşekkürler.Çok FaydaLı Oldu

Flawless Victory
22.Ekim.2010, 16:59
Abi anlattıklarına göre, sezon başında takım kimyasına göre yanlış bir taktik seçersek ve oyuncuların buna alışmasını beklersek hata etmiş oluyoruz ve sezon içinde, senin söylediğin gibi, "bu taktik takıma uymadı" diyip radikal bir taktik değişikliğine gidersek ayrıca oyun bu hatayı cezalandııracağı ve oyuncuların sezon içinde yapılan bu taktik değişikliğe alışması için de ayrıca bir zaman gerekeceği ve bu taktiğin tutacağı da garanti olmadığına göre sezonu fiyasko ile bitirmek yüksek olasılık. Bu, oyunun zorlaştığını gösteriyor bu durumda. Oyun çıkınca test edebileceğim ama sevdim bunu.

Aşk-ı Şehir
22.Ekim.2010, 17:14
Bu olay çok iyi oldu. Eğer kadroya göre taktiği bulamaz ve taktiğe uyumu sağlayamazsak tepe taklak olabileceğiz.

perpetua
22.Ekim.2010, 17:16
Abi anlattıklarına göre, sezon başında takım kimyasına göre yanlış bir taktik seçersek ve oyuncuların buna alışmasını beklersek hata etmiş oluyoruz ve sezon içinde, senin söylediğin gibi, "bu taktik takıma uymadı" diyip radikal bir taktik değişikliğine gidersek ayrıca oyun bu hatayı cezalandııracağı ve oyuncuların sezon içinde yapılan bu taktik değişikliğe alışması için de ayrıca bir zaman gerekeceği ve bu taktiğin tutacağı da garanti olmadığına göre sezonu fiyasko ile bitirmek yüksek olasılık. Bu, oyunun zorlaştığını gösteriyor bu durumda. Oyun çıkınca test edebileceğim ama sevdim bunu.

Aynen oyle. :)

Oyun biraz fazla kolaylasmisti zaten. Biraz zorlasmasi iyidir. :)

nessus
22.Ekim.2010, 18:11
harika bir yenilik bu, gerçekçilik katmak adına 10 kat daha faydalı!

tabi bu özelliğin etki gücünü iyi ayarlamışlardır umarım, yani kantarın topuzunun ayarı kaçıyor genelde ilk denemelerde. radikal diziliş değişiklikleri (433ten 352ye örnegin) olmadıktan sonra aşırı bir performans kaybı yüklenmemeli yani.

klasik 4-4-2 oynamaya alışmış bir takım diamond, 2dmcli defansif, 4-4-1-1 oynamakta "abartı" zorluklar çekmemeli. kantarın topuzu derken kastettiğim bu.

ama harika bir yenilik. gerçek futbola adım adım :) yazı için teşekkürler perpetua. altıncı püf noktasında ters bağlantı kurmuşsun. ben paragrafı ilk okurken güclü rakiplere karsı defans calıstırmak icap eder herhalde diye düsünürken atak çalıstırmaktan bahsetmişsin. aslında mantıklı defansif diziliş, hücum çalıstırma. ama normalde böyle olmaz tabi, iyi bir takımla oynayan küçük takım takım savunmasının üstüne eğilir antremanlarda ve tabi ki kontra atak hücumları çalıstırılır. bu özellikte 3 gün defans calıssınlar 2 gün atak seçeneği var mı?

6ncı püf noktası senin yorumun mudur yoksa içerden ipucu mudur?

perpetua
22.Ekim.2010, 18:39
6. puf notka biraz deneyim. :)

Tabii farkli seyler de denenebilir ama ben ozellikle zayif rakiplere karsi savunma antrenmanina onem verdikten sonra ileride basip rakip yari sahada cok top kapip gol buldum. Hucum calistirip, ileride bastigimda da hep cok guzel kontra yedim. :)

Guclu rakiplere karsi ise savunma agirlikli oynadigimda ve savunma calistigimda hemen hemen hic rakip kaleye gidemedim. Guclu rakibe karsi maci 0-0 bitirelim derseniz zaten bir turlu yiyorsunuz golu. O yuzden hucum calistirmak daha yararli oluyor bence (zaten buyuk takimlardan puan alan takimlar hep biz kazanmak icin geldik, hafta icinde gol calistik derler ya :D)

Tabii duran toplara agirlik vermek de mumkun ama once rakip kalenin yakinina gidip duran top kazanmak gerekli. Duran top calismak daha cok esit kalitedeki rakiplere karsi, iki takimin da oldukca temkinli oynayacagi maclar icin mantikli geliyor bu nedenle.

3 gun savunma calis, 2 gun hucum calis gibi bir secenek yok. Hatta su asamada mac oncesi neye onem verilecegini maca gecmeden once bile degistirseniz etki yapiyor ve bu etkinin 7 gun onceden degisiklik yapilmasindan farki yok. O da kesinlikle daha gelisebilecek bir sey tabii.

Degisiklik meselesine gelince, ben hemen hemen ilk 6 ay hic degisiklik yapmadim. 3 taktigim (savunma, normal, hucum) hazirdi ve gereken durumlarda degisiklik yaptim. Diziliste de 433'u 4213 (DM, DM, MC), 4123 (DM, MC, MC) ve 41113 (DM, MC, AMC) gibi dizilisleri kullandim ve ucu de birbirinden cok uzak olmadigi icin ucune de alismak cok uzun surmedi. Ama yanilmiyorsam sezon oncesi 10 tane olabildigince zayif rakiplerle de mac yapmistim.

Fietra 10
22.Ekim.2010, 19:18
Rehber çok güzel olmuş eline saglık..Bu uygulama da harika olmuş harika..Blackburn'la deniyorum demoyu..4-5-1 taktiğini oturtmaya çalıştım takıma 10dan fazla hazırlık maçı yaptık ve sakatlık sorunu yaşamadık şükür..Ligde ilk hafta içerde Newcastle'a yenildik 2-0, depalsmanda Wigan'ı aynı skorla geçtik..8.haftadayım şuan son iki hafta Liverpool ve Man City deplasmanlarından 1'er puan aldık..En son 4.Hafta yenildim..Burada okuduklarımda çok faydalı oldu itiraf etmeyelim bu dediklerini uygulayarak City ve Liverpool'dan puan çıkardım..Teşekkürler hem size hem yapımcılara :)

ersin123
22.Ekim.2010, 19:22
Teşekkürler harika

William Rookwood
22.Ekim.2010, 22:25
Hocam iki günde çözmüşsünüz oyunu emeğinize sağlık.Bana biraz karışık geldi olay hiç oynamadım çünkü. :)

nessus
23.Ekim.2010, 03:26
@perpetua

demoyu yeni yükledim ve 3 taktik belirledim senin gibi. çok sık hazırlık maçı trafiği konusunda haklısın. şunu sormak istiyorum: bu hazırlık maçlarının her birine bu üç taktikten biriyle mi başlamalı yoksa her maç ana taktik ile çıkıp farzı misal devre arasında ikinci taktiğe geçmemim pozitif bir etkisi olur mu?

perpetua
23.Ekim.2010, 03:34
Uc taktigi de es zamanli ogrenecektir zaten oyuncular. Maclari normal mac gibi oyna bence. Gerektiginde hucum agirlikli, gerektiginde savunma agirlikli. Amac zayif rakiplere karsi deneme yapmak.

Walter Sakana
24.Ekim.2010, 02:08
Eline, emeğine sağlık.

Flawless Victory
24.Ekim.2010, 12:41
Tactical familiarity levels (taktige aliskanlik seviyeleri) bolumunde tercih ettiginiz dizilis ve taktigin mevcut kadro tarafindan ne kadar iyi uygulandigi gosterilir. Ne kadar uzun sure ayni dizilis ve taktiksel tercihleri calistirirsaniz, oyuncular o kadar o dizilise ve taktiksel tercihlere alisir.

Mactan maca veya mac icinde dizilis veya taktiksel tercih degistirmeyi seviyorsaniz, en fazla 3 taktiginizi yukleyebilir ve takimin bunlar uzerinde calismasini saglayabilirsiniz. Boylece dizilis veya taktik degisikligi yaptiginizda, takiminiz daha aliskin oldugu icin daha basarili olur.

Special focus areas (ozel antrenman) bolumu ise sadece bir sonraki mac icin etkilidir. Oyuncular o maca hazirlik icin calismalar yapar ve mac icinde bunun etkisini gorur. Bir sonraki mac icin fark bir sey calistirirsaniz, o farkli calistiklariniz etki eder.

Gordugun dususler, buyuk ihtimalle taktiksel tercihlerinde degisiklik yapmis olman. Eger markaj stilini 10 hafta adam adama oynattiysan ve 11. hafta icin alan markajina gecersen oyuncular buna aliskin olmadigi icin taktige aliskanlik seviyesinin dustugunu gorurusun.

perpetua'nın bir mesajı.

cimboom
24.Ekim.2010, 14:28
Cok guzel bir rehber. Bir duran toplar icin rehber yapsaniz?

perpetua
24.Ekim.2010, 14:54
Duran toplarda pek bir degisiklik yok.

Tek fark, birden fazla oyuncuya duran top sirasinda bazi ayni gorevleri verememeniz. Komutlar ayni, isleyisi ayni.

Ama onun icin de birseyler karalarim.

ozaniel
24.Ekim.2010, 22:15
Rehber oldukça güzel olmuş. Bir sorum olacak. 3 taktiği takım eş zamanlı öğreniyor ya, mesela önce sadece ilk taktiği çalıştırsak, takım onu iyice öğrenince 2. taktiği eklesek, böylece takım asıl taktiğini daha kolay öğrenip maçlara daha hızlı hazır olur mı?

perpetua
24.Ekim.2010, 23:19
Rehber oldukça güzel olmuş. Bir sorum olacak. 3 taktiği takım eş zamanlı öğreniyor ya, mesela önce sadece ilk taktiği çalıştırsak, takım onu iyice öğrenince 2. taktiği eklesek, böylece takım asıl taktiğini daha kolay öğrenip maçlara daha hızlı hazır olur mı?

Kisaca cevap vermek gerekirse denemek ve gormek gerekli.

Tek taktik kullanmayi pek tavsiye etmem. Bunu yaparsaniz her maca ayni taktik ile cikmak zorunda kalirsiniz ve mac icinde degisiklik yapma konusunda kendinizi kisitlarsiniz. Mesela hucum taktigi oturtmaya calisiyorsaniz, karsiniza cok guclu bir rakip cikarsa ya o hucum taktigini kullanacaksiniz, ya da daha once calismadiginiz bir taktigi. Hucum taktiginin delik desik olma ihtimali yuksek, tabii calismadiginiz taktigin delik desik olmasi da muhtemel.

EL-Hadji
26.Ekim.2010, 12:47
Kisaca cevap vermek gerekirse denemek ve gormek gerekli.

Tek taktik kullanmayi pek tavsiye etmem. Bunu yaparsaniz her maca ayni taktik ile cikmak zorunda kalirsiniz ve mac icinde degisiklik yapma konusunda kendinizi kisitlarsiniz. Mesela hucum taktigi oturtmaya calisiyorsaniz, karsiniza cok guclu bir rakip cikarsa ya o hucum taktigini kullanacaksiniz, ya da daha once calismadiginiz bir taktigi. Hucum taktiginin delik desik olma ihtimali yuksek, tabii calismadiginiz taktigin delik desik olmasi da muhtemel.

Emeğine sağlık şefim. Yeniliklere ayak uydurmak benim gibi yaşlanmış FM' cilere biraz zor olacak gibi...

kasım akdemir
26.Ekim.2010, 14:45
Peki birşey sormak istiyorum.Mesela ben x takımıyla başladım hiç bilmediğim bir takım olsun bu x takımı.Şimdi match preparation a girdiğim zaman
1-) Bu takıma uygun taktik orda bana gösterilecek mi?yoksa antrenörler tarafından mı bilgi verilecek?
2-) Diyelim ki takım klasik 4 4 2 ve buna bağlı 3 taktikle oynuyor ama ben bu taktikle oynamalarını istemiyorum.Sonuçta takımın başında ben varım.Takıma istediğim uygun olan 4 4 2 den farklı 3 taktiği belirleyip bunları sezon başı hazırlık maçlarında oynatıp sezona hazır hale gelebilirmiyim?Yani sezon başı hazırlık maçları benim için yeterli olucak mı?
3-) Birde şu var yazdıklarınızdan anlaşılan kendi kafamıza göre bir taktiği takımımıza oynatamıycaz bu biraz sıkıcı ve tek düzelik yaratmıycak mı?(Farklı taktikleri öğrenmelerinin çok zaman alıcağından bahsetmişsiniz ona istinaden soruyorum):icon_eek:

perpetua
26.Ekim.2010, 23:46
Peki birşey sormak istiyorum.Mesela ben x takımıyla başladım hiç bilmediğim bir takım olsun bu x takımı.Şimdi match preparation a girdiğim zaman
1-) Bu takıma uygun taktik orda bana gösterilecek mi?yoksa antrenörler tarafından mı bilgi verilecek?

Antrenorler sezon oncesi kadronuza uygun dizilisi belirtir. Ayni zamanda kadronun zaaflarini ve kuvvetli yonlerini de anlatir. Ona gore taktik gelistirmek size ait.

2-) Diyelim ki takım klasik 4 4 2 ve buna bağlı 3 taktikle oynuyor ama ben bu taktikle oynamalarını istemiyorum.Sonuçta takımın başında ben varım.Takıma istediğim uygun olan 4 4 2 den farklı 3 taktiği belirleyip bunları sezon başı hazırlık maçlarında oynatıp sezona hazır hale gelebilirmiyim?Yani sezon başı hazırlık maçları benim için yeterli olucak mı?

Farkli dizilis ve taktik kullanabilirsiniz tabii. Sezon basindaki calismanin yeterliligi biraz da oyunculara bagli.

3-) Birde şu var yazdıklarınızdan anlaşılan kendi kafamıza göre bir taktiği takımımıza oynatamıycaz bu biraz sıkıcı ve tek düzelik yaratmıycak mı?(Farklı taktikleri öğrenmelerinin çok zaman alıcağından bahsetmişsiniz ona istinaden soruyorum):icon_eek:

Zirt pirt dizilis ve taktik degistiren takimlar genelde istikrarsiz olur. Bunun nedeni de oyuncularin her taktigi biraz oynamayi bilmesi ama hic bir taktigi cok iyi oynamayi bilmemesinden kaynaklanir. Isterseniz her hafta birbirinden cok farkli taktiklerle oynayabilirsiniz. Ama basari kolay kolay gelmeyecektir.

kasım akdemir
27.Ekim.2010, 12:36
Teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

Ralph
30.Ekim.2010, 11:35
Rehber çok yararlı olacak. Ellerine sağlık. Gerçekten artık çok zor gelecek başarı ama bu da oyunu gerçekleştiren güzelleştiren kaliteli bir özellik olmuş. FM her sene kendini geliştiriyor. Bu yüzden her sene biraz daha bağlılık yapıyor.

buraco
31.Ekim.2010, 19:46
güzel olmuş gerçekten teşekkürler...

harun26180
03.Kasım.2010, 11:19
Güzel bir rehber olmuş, çok teşekkürler.

ugurbeckham
04.Kasım.2010, 10:56
ellerine emegine saglık

tgun89
04.Kasım.2010, 15:12
Teşekkür ederiz, gerçekten ise yarar.

wolfson
05.Kasım.2010, 01:52
Harika bir rehber bir çok şey öğrendim oyun bu sene süpper :D

cyclone11
07.Kasım.2010, 22:36
galatasaray oynayan arkadaslar 3 taktigide yollayabilirler mi bnm sipariş ettiğim cd geldi sonunda ama taktik ve antrenman konusunda bayagı sıkıntı yasıyorum taktik sayfasında da bişi yok yardımlarınızı bekliyorum rehber gerçekten ögretici ama yinede yardım lazım.

deniz.91
08.Kasım.2010, 23:10
Çok güzel bilgiler teşekkürler

Rind-i Şeyda
20.Kasım.2010, 20:01
Bir sorum olacak:

Diyelim ki sonraki maçıma 5 gün var.

İlk gün Defensive Pos.
2. gün Attacking Mov.
3. gün Def. Set Pieces
4. gün Att. Set Pieces
5. gün Team Blend

çalıştırdığımızı varsayalım. Bu şekilde komple bir maç hazırlığı yapmış olur muyuz ?

Krusty
21.Kasım.2010, 00:15
Bir sorum olacak:

İlk gün Defensive Pos.
2. gün Attacking Mov.
3. gün Def. Set Pieces
4. gün Att. Set Pieces
5. gün Team Blend

çalıştırdığımızı varsayalım. Bu şekilde komple bir maç hazırlığı yapmış olur muyuz ?
Oyuncuların bunlardan tek bir tanesine ağırlık vermeyecekleri için hem tam olarak hiçbirinden verim alamazsın hem de bir gün öyle bir gün böyle uyum sorunu olur.

Rind-i Şeyda
21.Kasım.2010, 00:24
Oyuncuların bunlardan tek bir tanesine ağırlık vermeyecekleri için hem tam olarak hiçbirinden verim alamazsın hem de bir gün öyle bir gün böyle uyum sorunu olur.

Takımım Galatasaray.
Söylediğimi ilk denediğimden sonra ortaya çıkan sonuç şu oldu :

http://i52.tinypic.com/2w54tap.png

sentugo
21.Kasım.2010, 12:15
Ben, antremandan yüzde 10 seviyesinden çalacak şekilde (Very low), sürekli atak varyasyonları çalıştırıyorum artık. Hiç bakmıyorum bile... Herkesi yeniyorum.. :D

aliCHaN_FM
21.Kasım.2010, 13:52
Benimde bir sorum olcak. Mesala ben bugün maçımı yaptım maç bittikten sonra hemen preperatina girip anteamanı başlatmammı gerek yoksa devama bastığımda maça 1-2 gün kala rakibin istatistikleri maç toplantısı ve preparation çıkıyor. bunlar çıktığındamı yapsam. siz nasıl yapıyorsunuz.
NOT: Ben bide maç hazırlığını yardımcıma bırakmışım iyimi yapmışım yoksa kötümü

perpetua
21.Kasım.2010, 18:41
Yeni bir taktige alismak icin 1 hafta yeterli olmaz. Kullanacaginizi ongordugunuz taktikleri onceden calisarak daha uzun sureli planlama yapmaniz gerekli.

Ozel mac hazirligi antrenmanlarinda hafta icinde degisiklik yapmanizin bir yarari yok. Oyun henuz o kadar gelismis degil. Maca girmeden once bile degisikligi yapsaniz, bir sonraki mac icin degisikliginiz etki eder. Mactan 1 gun once veya 5 gun once baslamanizin da bir yarari yok. Bunu mactan bir gun once yapilan taktik antrenmani gibi dusunebilirsiniz.

grkm33
21.Kasım.2010, 19:11
Ben, antremandan yüzde 10 seviyesinden çalacak şekilde (Very low), sürekli atak varyasyonları çalıştırıyorum artık. Hiç bakmıyorum bile... Herkesi yeniyorum.. :D
Şurayı tam açıklar mısın ? Anlamadım :s

Deus Dominus
21.Kasım.2010, 21:42
antreman seviyesini düşük tutuyor anladığım kadarıyla, match preperation'u very high'ta tutuyor. Training bölümünde antreman ağırlığını belirleyebiliyorsun.

sentugo
21.Kasım.2010, 22:35
Şurayı tam açıklar mısın ? Anlamadım :s

Evet Deus Dominus iyi açıklamış.. Match Preperation kısmında belli seviyeler var.. Bunlarda senin normalde yapmış olduğun antremanın belli bir kısmını yiyor..

Very Low: Antrenmanından yüzde 10 keser
Low: Antrenmanından yüzde 20 keser
Normal : Antrenmanından yüzde 30 keser
High : Antrenmanından yüzde 40 keser
Very High : Antrenmanından yüzde 50 keser

Eğer iyi bir antrenmanın olduğunu düşünüyorsan bile, eğer Match Preperation kısmında Very High'ı tercih edersen, o antrenmanın yarısından faydalanabiliyorsun.. Bu da senin oyuncularının gelişiminde büyük engel oluyor.. Very High seçeneğinin yararı ise, uygulamak istediğin oyunu takımın daha çabuk öğreniyor ve maçlarda beklediğinden daha iyi performanslar sergileyebiliyorsun..

Benim tercihim, oyunun başında Match Preperation, kısmında perpetua nın söylediği gibi, üç ayrı taktik için, very high'da Attacking çalıştırmak.. Sezonun ortasına gelindiği zaman, Normal seviyeye çekmek ve sezon sonunda Very low'da bırakıp bir daha bakmamaktır :D Bu dediklerimi kendim uyguladım ve zararını görmedim.. Hatta genç oyuncuların gelişmi için yararlı oldu..

Match Preperation kısmını yardımcı antrenöre de bırakabilmek mümkün.. Bunun için yardımcı antrenörün "Tactical Knowledge" ı 15 ve yukarısı olmaldır.. (Man management, Motivating de etkileyebilir) Ben bu kısmı tercih etmem.. Her zaman güven olmaz...

Bugün kendimi tutamıyorum, sürekli birşeyler anlatıyorum...

gurkano
28.Kasım.2010, 16:18
Rehber çok faydalı oldu bilmiyordum böyle bir özellik olduğunu bizi aydınlattığınız için çok çok teşekkür ederim.

Fakat bir sorum var.

Ben kendime 3 tane taktik belirledim.
4-2-2-2, 4-3-2-1, 4-1-2-2-1

Bu üç taktik içinde "Special Focus Areas"ı ayrı ayrımı belirliyoruz, yoksa bu üç taktik içinde "Special Focus Areas" aynı olmak zorundamı?

Sonuçta ben 4-2-2-2 de atak futbol oynarken "Attacking Movement"i seçmek,
4-1-2-2-1 taktiğinde "Defensive Positioning"i seçmek istiyorum.

Uchiha Itachi
29.Kasım.2010, 01:00
Special Focus Areas sadece sonraki maç için takımın ekstra çalışmasını istediğiniz organizasyonları belirler.Yani hangi taktiği seçerseniz seçin o an neyi seçtiyseniz takım bir sonraki maç için seçtiğinizi şeye çalışıcaktır.Her taktiğe farklı yapmak gibi bir durum yoktur.Yani bu şöyle bir şey, gerçek hayattada bazen takımların antrenmanda bazı maçlardan önce özellikle belli bir konuda çalıştığından(Şut-Atak varyasyonları-Kademe anlayışı-Duran top vs vs.) bahsedilir.Buda onun gibi bir şey.Yanlışım varsa Ömer abi düzelticektir.

Flawless Victory
29.Kasım.2010, 12:32
3 taktikten ikisinde 4-3-2-1 taktiğini, diğerinde 4-4-2 klasik taktiğini sezon başından itibaren uyguladım ve sezon boyunca Team Blend seçeneği işaretliydi. İki kere 12, 14 maçlık gol yememezlik serisi yakaladım İnter ile. Bütün kupaları aldım. Artık bu maç hazırlığının öneminden mi yoksa tam tersi hiç önemli olmadığından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

Benim bir sorum olacak Ömer abi. Peki diyelim 2 sene hep aynı kadro ile maça çıkıyoruz ve hiç transfer yapmadık ve oyuncu göndermedik. Yani kadromuz aynı. Bu durumda 1. sene bu maç hazırlığında hep tek taktik üzerinde çalıştırsak ve takım buna iyice alıştıktan sonra bu maç hazırlığını hiç yapmasak 2. sene de aynı performansı gösterecekler mi, yoksa unutuyorlar mı?

perpetua
29.Kasım.2010, 14:47
3 taktikten ikisinde 4-3-2-1 taktiğini, diğerinde 4-4-2 klasik taktiğini sezon başından itibaren uyguladım ve sezon boyunca Team Blend seçeneği işaretliydi. İki kere 12, 14 maçlık gol yememezlik serisi yakaladım İnter ile. Bütün kupaları aldım. Artık bu maç hazırlığının öneminden mi yoksa tam tersi hiç önemli olmadığından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

Benim bir sorum olacak Ömer abi. Peki diyelim 2 sene hep aynı kadro ile maça çıkıyoruz ve hiç transfer yapmadık ve oyuncu göndermedik. Yani kadromuz aynı. Bu durumda 1. sene bu maç hazırlığında hep tek taktik üzerinde çalıştırsak ve takım buna iyice alıştıktan sonra bu maç hazırlığını hiç yapmasak 2. sene de aynı performansı gösterecekler mi, yoksa unutuyorlar mı?

Mantiken unutmamalari lazim ama denemek ve gormek lazim. Denemedigim icin net bir cevap vermek zor. Kadro istikrari saglayamiyorum bir turlu. Oyuncularima surekli alici cikiyor ve yerlerine yeni almak gerekiyor.

Flawless Victory
29.Kasım.2010, 15:15
Bir sorum olacak:

İlk gün Defensive Pos.
2. gün Attacking Mov.
3. gün Def. Set Pieces
4. gün Att. Set Pieces
5. gün Team Blend

Bence son maçtaki durumunu dikkate alıp tüm hafta onu uygulamalasını. Gol sıkıntısı çekiyorsan atak antrenmanı, çok gol yiyorsan defans antrenmanı, rakip üzerinde yeterince baskı kuramıyorsan takım uyumunu seçip hafta hafta bu şekilde değerlendirmelisin diye düşünüyorum.

gurkano
29.Kasım.2010, 20:45

En akıllıca olanı bu sanırım.
Hafta hafta takımın eksik yönlerini görüp ona göre takımı çalıştırıyorsun ve ortalama yarım sezonda takım 2 3 taktiğe alışabilir.

Soruma cevap buldum teşekkür ederim cevap veren herkese ve bu bilgiler sayesinde kariyerime baştan başlıcam :)

martymcfly
04.Aralık.2010, 12:11

Unutuyorlar hemde çok hızlı bir şekilde.

Deus Dominus
05.Aralık.2010, 18:09
defensive positioning müthiş iyi işliyor benim adıma :) zaten ofansif bir taktiğim var, üzerine match preperation'da bu seçeği kullanıyorum. Süper Lig'e yeni çıkmış kadrosu vasat bir takımı, 2 mağlubiyette tutmama yetti 20 maçta.

sananes
08.Aralık.2010, 16:41
gerçekten çok faydalı.

richard castle
08.Aralık.2010, 19:09
defensive positioning müthiş iyi işliyor benim adıma :) zaten ofansif bir taktiğim var, üzerine match preperation'da bu seçeği kullanıyorum. Süper Lig'e yeni çıkmış kadrosu vasat bir takımı, 2 mağlubiyette tutmama yetti 20 maçta.

Ayrıca kanat ortalarındaki yerleşimi üst düzeye çıkartıp daha çok gol kazandırıyor gibi. Defensive positioning çok faydalı. Sabri' yi sağ tarafa koydum, daha hareketli oynamasını söyledim ve arka direğe koşu yapıp 4 gol attı bu şekilde.

bilselli
24.Aralık.2010, 09:56
arkadaşlar,
şu taktik olayını bir türlü çözememiştim,
bilgiler için teşekkürler

mad butcher
05.Ocak.2011, 22:44
2017 sezonuna gireceğim , bu bölümde hiç bir şey yapmadım şu ana kadar ama hiç de taktik değiştirmedim , alex olduğu zaman 4-4-1-1 idi , alex yaşlanınca 4-4-2 oynadım ve 5 yıldır aynı taktik , bir tek deplasmanda barça için 4-2(dm)-1(mc)-2(aml-r)-1 şeklinde oynattım ve 2-1 kaybetttim , 4-1 kazanmıştım ilk maçı .

şimdi benim bu bölüm boş olduğu için sıkıntı yaşar mıyım ? gerçi yaşamadım şu ana kadar ama etkisi olur mu acaba.

perpetua
08.Ocak.2011, 15:51
2017 sezonuna gireceğim , bu bölümde hiç bir şey yapmadım şu ana kadar ama hiç de taktik değiştirmedim , alex olduğu zaman 4-4-1-1 idi , alex yaşlanınca 4-4-2 oynadım ve 5 yıldır aynı taktik , bir tek deplasmanda barça için 4-2(dm)-1(mc)-2(aml-r)-1 şeklinde oynattım ve 2-1 kaybetttim , 4-1 kazanmıştım ilk maçı .

şimdi benim bu bölüm boş olduğu için sıkıntı yaşar mıyım ? gerçi yaşamadım şu ana kadar ama etkisi olur mu acaba.

Degisiklik yapmiyorsan zaten oyun otomatik olarak kullandigin taktigi calistiriyor ve bu nedenle de sorun yasamiyorsun.

Cok fazla taktik degisiklikleri yapmayi sevenleri kisitlayan bir ozellik zaten bu. :)

mad butcher
25.Ocak.2011, 02:20
antremanlarda match pre. bölümü %30 yazdığında merak ediyordum acaba maç oynadığım için mi antreamnın bu kısmı kesliliyor diye :D meğerse buna kesiliyormuş. şimdi biraz daha anladım da . taktiklerde bir bug var zannedersem. hiç incelemedim 11.3.1 i bekliyorm artık. şu anki kariyerimde anorthosis e yenildiğim için 2 haftadır açmıyorum :D artık 11.3.1 gelince yeni kariyer açarım ve daha dikkatli okurum burayı. şu anda biraz daha bir şeyler kaptım. kafamda yine bir soru var

tüm bölümler %100 olunca bu ayarı none yapsak ya da çok az moduna getirsek sıkıntı yaşar mıyız. hiç taktik değiştirmeyen birisiyim. her maç aynıdır. none olsa sorun olur mu ?

Kalyoncu1905
19.Şubat.2011, 22:08
arkadaşlar ben tam anlamadım
şimdi ben bi taktik geliştirdim. maç hazırlığı kısmına sadece bunu koydum.
aynı taktiği üç kere koymak mı daha iyi yoksa bi kere koyup diğer 2 alanı boş bırakmak mı?

Sharlockholmes
03.Mart.2011, 20:09
Paylşm için tşrkrl. Bunu deneyeceğim

Redrum
03.Mart.2011, 20:56
6. puf notka biraz deneyim. :)

Tabii farkli seyler de denenebilir ama ben ozellikle zayif rakiplere karsi savunma antrenmanina onem verdikten sonra ileride basip rakip yari sahada cok top kapip gol buldum. Hucum calistirip, ileride bastigimda da hep cok guzel kontra yedim. :)

Guclu rakiplere karsi ise savunma agirlikli oynadigimda ve savunma calistigimda hemen hemen hic rakip kaleye gidemedim. Guclu rakibe karsi maci 0-0 bitirelim derseniz zaten bir turlu yiyorsunuz golu. O yuzden hucum calistirmak daha yararli oluyor bence (zaten buyuk takimlardan puan alan takimlar hep biz kazanmak icin geldik, hafta icinde gol calistik derler ya :D)

Tabii duran toplara agirlik vermek de mumkun ama once rakip kalenin yakinina gidip duran top kazanmak gerekli. Duran top calismak daha cok esit kalitedeki rakiplere karsi, iki takimin da oldukca temkinli oynayacagi maclar icin mantikli geliyor bu nedenle.

3 gun savunma calis, 2 gun hucum calis gibi bir secenek yok. Hatta su asamada mac oncesi neye onem verilecegini maca gecmeden once bile degistirseniz etki yapiyor ve bu etkinin 7 gun onceden degisiklik yapilmasindan farki yok. O da kesinlikle daha gelisebilecek bir sey tabii.

Degisiklik meselesine gelince, ben hemen hemen ilk 6 ay hic degisiklik yapmadim. 3 taktigim (savunma, normal, hucum) hazirdi ve gereken durumlarda degisiklik yaptim. Diziliste de 433'u 4213 (DM, DM, MC), 4123 (DM, MC, MC) ve 41113 (DM, MC, AMC) gibi dizilisleri kullandim ve ucu de birbirinden cok uzak olmadigi icin ucune de alismak cok uzun surmedi. Ama yanilmiyorsam sezon oncesi 10 tane olabildigince zayif rakiplerle de mac yapmistim.

Çok teşekkürler çok faydalı bir yazı, fakat asıl faydalandığım kısım da deneyimlerinizden yararlanarak anlattığınız bu kısım. Bence bu kısmı da ilk mesajınıza eklemelisiniz herkes görsün (:
Teşekkürler..

prceXtu
01.Mayıs.2011, 16:50
perpetua size bir sorum olacak. Mac icinde radikal kararlar vermek perf düşürür demişsiniz, merakımdan soruyorum herhangi bir artniyet yok :) Öyle maçlar oluyor ki oyun sizin yarısahanızda dönüyor ve bu maçlar BJK- Karabük gibi maçlar bile olabiliyor, BJK defans yapiyor,yeniliyor vs. Geçmiş serilerde 2008,2009 falan 4-5 maç pepeşe aynı taktik ile cıkmayin diye dökümanlar hatirliyordum takımlar taktiğinizi çözer, taktik işe yaramaz diye.Sanırım bu seride yani 2011'de taktik değişikliklerini aniden keskin bir çizgi çizerek değilde yedire yedire yapmak lazım. Bu da biraz zaman istiyor ligin ortasında denemek riskten başka birşey değil.Sorum şu; 1-)3 tane taktik kayıt ettirip bu takımlar her üç taktiğe de mi calısıyor yoksa ben bu maçta 2. taktiği kullanıcam ona göre calistir mi diyoruz ? 2-) Hali hazırda bir taktiğim var ama daha o güne kadar hiç bir maça çıkmamışım fırından yeni çıkmış bir taktik yani :) O taktiği match preparationa atıp aradan 2-3 hafta geçtikten sonra kullansam standart taktiğim ile aynı performansı alabilir miyim ?

kasım akdemir
02.Mayıs.2011, 15:19
Perpetuadan önce şunu söylemek isterim.Match Prepation sisteminin oyuna iyi yansıtılamadığını düşünüyorum.Hatta düşünmüyorum bizzat denedim taktik deiştirdim sezon ortası ve bi sıkıntı çekmedim.Detaylara girmiyorum.Umarım 2012'den itibaren daha etkin olur.Bu sorunuzun cevabı değil elbette fakat ben bir dip not olarak eklemek istedim.Kolay gelsin.

Jaswege
14.Mayıs.2011, 01:43
Teşekkürler..

sarianet
14.Mayıs.2011, 03:08
teşekkürler

hexiles
18.Eylül.2011, 19:05
Diyelim ki Match Preparationdaki 3 tane taktiğimiz de full oldu.Peki biz hala very high(%50)verip aşağıdan da attack ı seçersek şimdi diğer maça %50 daha fazla atak gücüyle mi .çıkmış oluyoruz?