PDA

View Full Version : Kart Sorunsali ?!

izmer96
27.Ekim.2010, 16:37
10 mac oynadim sanki kartlarda problem varmis gibi geldi bana , hani banada denk gelmis olabilir ama , 10 macda 4 kirmizi gordum ve her mac da en az 4-5 sari kart goruyorum

gorkem35
27.Ekim.2010, 16:50
Evet o benimde dikkatimi çekti çok sarı ve kırmızı kart olmuştu bendede

ciomania21
27.Ekim.2010, 21:15
Kesinlikle kart sorunu var! ayrıca fm 2010 daki oyuncu değişikliği hakkı bittikten hemen sonra aniden başlayan sakatlanma hastalığı bu demoda da dikkatimi çekti. nerdeyse artık korkudan maçları 2 değişiklikle tamamlamaya başladım

omrcanjc
27.Ekim.2010, 21:42
aynı konuyu bende açacaktım bu sarı kartlar bu sene çok sorun olacak gibime gelio

Rind-i Şeyda
27.Ekim.2010, 21:47
Evet demoda bu sorun var.

Ayrıca hiç alakası yok; ama hassaslığımı mazur görün. Türkçe'de "-sel,-sal" eki yoktur. Ek Fransızca'dan uyarlamadır. Türkçe'ye sahip çıkmak açısından belirtmek istedim.

perpetua
27.Ekim.2010, 23:47
Cok kart goruyorsaniz sucu kendi taktiginizin yanlisliginda veya oyuncularinizi yeterince disipline edememekte arayin.

Her ligin hakemleri birbirine esit degil ayrica. Mesela Ispanya'da hakemler oldukca cabuk kart cikartiyor ama Ingiltere'de kartlar biraz daha zor cikiyor.

Yapay zeka'nin kendi arasinda oynadigi maclarda cikan kartlarin ortalamasi gercek ile tamamen uygun. Yani cok kart gormeniz, sizin taktiginizdeki zaaflarin rakip tarafindan faydalanilmasindan kaynaklaniyor. Oyuncularinizi rakibin yetenekli oyunculari ile ne kadar cok teke tek birakirsaniz, o kadar cok kart gorursunuz. Oyuncularin disiplinsizlikten aldigi kartlara ceza vermezseniz, diger oyuncular da benzer disiplinsizlikleri yaparlar.

Batuhandemirel
28.Ekim.2010, 00:47
ben bir problem yaşamadım ingiltere ve italyada

Hugo
28.Ekim.2010, 01:07
toplam 2 kere kırmızı gördüm. Konchesky ve Aurelio 2.sarılardan gördüler 2 kartı da. Avrupa Ligi ve Ligde bütün maçları tamamladım bu arada Demo'nun yettiği kadarıyla. Bazı maçlar 1 sarı bazen 2-3 sarı görüyorum arada çıkıyor bir iki maç olaylı bol sarılı :)
Rakiplerde de 2-3 kere kırmızı gördüm galiba. Yani bende o kadar çıkmadı kart.

metinoktay
28.Ekim.2010, 03:18
Kesinlikle kart sorunu var! ayrıca fm 2010 daki oyuncu değişikliği hakkı bittikten hemen sonra aniden başlayan sakatlanma hastalığı bu demoda da dikkatimi çekti. nerdeyse artık korkudan maçları 2 değişiklikle tamamlamaya başladım

aynen katılıyorum fm 10 da korkumdan 3. değişikliği yapamıyordum

cimboom
28.Ekim.2010, 15:10
Bence oyuncularinizi yanlis sey ediyorsunuz. Bende o sorun yok, laka luka oynuyorlar oyunlarini. Karti elbette göruyorum ama sizin dediginiz kadar cokta görmuyorum ben.

bnmv
31.Ekim.2010, 23:00
Cok kart goruyorsaniz sucu kendi taktiginizin yanlisliginda veya oyuncularinizi yeterince disipline edememekte arayin.

Her ligin hakemleri birbirine esit degil ayrica. Mesela Ispanya'da hakemler oldukca cabuk kart cikartiyor ama Ingiltere'de kartlar biraz daha zor cikiyor.

Yapay zeka'nin kendi arasinda oynadigi maclarda cikan kartlarin ortalamasi gercek ile tamamen uygun. Yani cok kart gormeniz, sizin taktiginizdeki zaaflarin rakip tarafindan faydalanilmasindan kaynaklaniyor. Oyuncularinizi rakibin yetenekli oyunculari ile ne kadar cok teke tek birakirsaniz, o kadar cok kart gorursunuz. Oyuncularin disiplinsizlikten aldigi kartlara ceza vermezseniz, diger oyuncular da benzer disiplinsizlikleri yaparlar.
haklı olabilirsin belki de ömer abi ama ben sırf bu dediğini denemek için tum tacklingleri pressleri falan minimuma düşürdüm ama yine de 6 sarı kart gördü takım:S Hem de rahat önde götürdüğüm maçta..Belki de bir maçlık oldu bu durum sadece 1 maç denedim.Arkadaşları yanıltmayayım..

perpetua
31.Ekim.2010, 23:19
haklı olabilirsin belki de ömer abi ama ben sırf bu dediğini denemek için tum tacklingleri pressleri falan minimuma düşürdüm ama yine de 6 sarı kart gördü takım:S Hem de rahat önde götürdüğüm maçta..Belki de bir maçlık oldu bu durum sadece 1 maç denedim.Arkadaşları yanıltmayayım..

Peki taktigin ne idi? Hucum mu oynuyordun? Rakip oyuncularla cok bire bir kaliyormuydu senin oyuncularin?

Rahat onde gotudrugun oyunda, hucum oynamaya devam edersen, onde basarsan rakip de hucum oynadigi icin ortaya kiran kirana bir mac cikar. Sen acik verirsin, oyuncularin mudahale yapmak zorunda kalir ve kart gorebilir. Ayni seyi rakip de yapar.

Tabii bir de oyuncularin senin taktigine daha alismamis ise, mac icinde daha cok hata yapar. Hata yapinca kart gorme ihtimali de yukselir.

Tabii hakemin kim oldugu da onemli. Mesela bizim ligde oynarken Cuneyt Cakir macini yonetiyorsa kartlar havada ucar. Ama Bunyamin Gezer veya Yunus Yildirim yonetiyorsa kart zor cikar. Benzer durumlar baska liglerde de gecerli.

Tek mac ornegini kullanmak pek dogru degil bu nedenle. Bir sezon boyunca oynayip, normalin cok ustunde kart goruyorsaniz daha detayli konusabiliriz ama bir sezon oynayip, dogru taktiksel tercihleri kullaniyorsaniz zaten cok kart gormemeniz gerekir. Yani bir bakima kart gormek, taktiksel olarak dogru isleri yapmadiginizin da gostergesidir. Tabii hakeme itiraz gibi nedenlerle kart gormediyseniz.

heavy86
03.Kasım.2010, 01:17
KArt ve sakatlık sıkıntısı var , kasıtlı yapılmış hatalar bunlar..yama beklenecek...
ve yama kayıtlı oyunlara uyumlu değil uyarısı gelecek..herşey sil baştan..

World Hollow o1
03.Kasım.2010, 14:03

http://img155.imageshack.us/img155/2126/adszyd.jpg

Benle birlikde Boluspor'un T.D'side mi acaba suçu kendisinde araması gerekiyor.. :p

perpetua
03.Kasım.2010, 14:12
Benle birlikde Boluspor'un T.D'side mi acaba suçu kendisinde araması gerekiyor.. :p

Dikkatini cekerim. Hakem Cuneyt Cakir. (::)

World Hollow o1
03.Kasım.2010, 14:16
O zaman konu başlığını Hakem Sorunsalı diye değiştirelim, FM 2011 adındaki oyunda sorun yok madem, Cüneyt Çakır'ın hatalarını konuşalım?

kasım akdemir
03.Kasım.2010, 14:27
Birşey sorucam kendi maçı dışında oynanan diğer müsabakaların sonuçlarını kontrol eden arkadaşımız var mı?Belki o maçlar da fazla kart çıkmıyodur.

perpetua
03.Kasım.2010, 14:27
O zaman konu başlığını Hakem Sorunsalı diye değiştirelim, FM 2011 adındaki oyunda sorun yok madem, Cüneyt Çakır'ın hatalarını konuşalım?

Neden hata olsun ki?

Bazi hakem cabuk kart gosterir, buna gore oyun stilini degistirmeniz gerekir. Bazi hakem zor kart cikartir, buna gore oyun stilinizi degistirmeniz gerekir.

Gungoren - Gaziantep Bld Maci
http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=29&macId=87246

Altay - Konya Maci
http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=29&macId=86835

Hic mumkun degil mi cok kartli bir macin olmasi yani?

World Hollow o1
03.Kasım.2010, 14:45
Geçen senede ben bu oyunu bu taktikle oynuyordum o zaman bu kadar kart gördüğümü hatırlamıyorum..

Kaldı ki sezonda toplasan en fazla 3 tane kırmızı kart gören oyuncum vardı Avrupa Turkıye Kupası super lıg toplamında..

heavy86
03.Kasım.2010, 15:10
Bazı arkadaşlar , oyunu savunmakta..
Bir örnek vermek gerekirse , saçınız dökülür ancak bunun üzülecek bişey olmadığı söylenir çünkü saç döküldüğünde yerine yenisi çıkar derler , (örnek saçma mantık benzer..)

Bu ne gerçekçilikle ne de hakemlerle ilgili bi bağlantı..Tamamiyle bug yani oyun hatasından kaynaklanan bir problemdir..Problem olmaktan çıkıp oyunu oynatmamaya yönelik patch ile düzeltilmesi planlanan en azından orjinal oyun gelene kadar korsan piyasası oyunu oynamasın diye yapılan bir düzenlemedir..Her sene olur..olacaktır.

Bunu neye dayanarak söylüyorum ?

Cm 98-99'dan beri oynuyorum..fm serisine gelindiğinden beri oyun çıkar ardından patch çıkar ve sorun düzelir..

Takımım atd. madrid , sertlik en alt seviyede , taktik 4-1-2-1-2 , agresiflik yok ve yaratıcılık disiplin seviyesinde..her maç ve ben rakip takıma en az 6-7 kart bunların bazıları kırmızı..
sakatlık var..antremandan mı ? hayır.. onu da en alta çektim..kasıtlı yapılan şeyler..Bakın 2009 yılında yazdığım yakınma dolu mesaj ; Bunları okuduktan sonra umarım bazı arkadaşlarım , hatayı kabul eder ve gerçek dışı sebeplerle oyuna gerektiğinden fazla değer vermez..En azından patch olmadan..

Bu arada , kimseyi hedef alarak konuşmadığımı belirtmek isterim , buradaki tüm üyeleri kardeş - abi olarak görüyorum , saygılarımı sunarım..

işte o mesajım ;

Sigames Para Politikası !
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar ;
Burada öfkemi bir eleştiri mahiyetinde yazmaktayım.Bugün bir patch çıkma ihtimaline karşı
www.footballmanager.net (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.footballmanage r.net) forum bölümüne göz attım.Gördüklerim beni bir hayli öfkelendirdi.

Fm 2009 orjinal alan biri olarak , bu oyuna pozitif yada negatif yorum yapabileceğimi düşünüyorum.
Oyunu steam'dan ilk alanlardanım..Dolayısı ile ilk patch çıktığında umudum vardı , oyundaki zayıflıkları gördükten sonra yakın zamanda bişeylerin düzeleceğini düşündüm.
Şimdi sigames harıl harıl patch için çalışıyordur dedim.Ancak aldığım haber şu ;

http://onlinestore.arsenal.com/invt/a2930&bklist (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fonlinestore.arsena l.com%2Finvt%2Fa2930%26bklist)=

Evet , doğru gördünüz !

Sigames , Arsenal fanları için yeni bir oyun yaptığını açıkladı..Bu oyunun hatalardan arınmış olacağı yorumu da mevcut..Oyun 19'unda çıkıyor.

Ben 1 aydır oyunu hatalı olarak oynuyorum , hatta hevesim kırılıyor hatalardan , sen
oyunu geliştiriyosun , ve yeniden piyasaya sürüyorsun.
Demek ki sigames , nasıl olsa alan aldı ,
biz yeni para kazanma tekniklerine bakalım psikolojisi güdülmüş..

Patch'ın bu zamana kadar çıkmamış olması , orjinal alanlara yapılan saygısızlıktır !
Bakın cm geç çıkıyor , ama hakkını verecekler , yamalı bohça olmayacak fm gibi..

Ben de bu saygısızlığı protesto ediyor ve seneye fm'nin bu seneki satışlardan daha düşük gelir elde etmesi için gerekli katkıyı yapacağımı söylüyorum..

Fm 2006-2007-2008 de aynı bu şekildeydi , oyundan soğuttunuz yeter be !
Madem hatalı yapıyosun demo diye bişey çıkarma , tester diye grubun olmasın..Bizi önemsemiyorsunuz , eğer bi değer söz konusu olsaydı en azından sakatlık problemini çözüp oyundan en geç 3 gün sonra 9.0.1.1 yama çıkarırdın !

Yanlış düşündüğümü yada düşünceme katılmayanlar olabilir aranızda , her görüşe saygım vardır..
Herkes içini dökebilir ..

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=70510

perpetua
03.Kasım.2010, 15:34
Geçen senede ben bu oyunu bu taktikle oynuyordum o zaman bu kadar kart gördüğümü hatırlamıyorum..

Kaldı ki sezonda toplasan en fazla 3 tane kırmızı kart gören oyuncum vardı Avrupa Turkıye Kupası super lıg toplamında..

Gecen seneden beri oyunda degisiklikler oldu pek tabii.

Takimin basina gec, taktigi ver, devam et her sey istedigin gibi olsun oyunu degil ki bu. Oyunu oynarken surekli acaba ben ne hata yapiyorum sorusunu sorman gerekli. Ozellikle kart konusunda cunku oyun cikmadan once kartlarin, atilan sutlarin,gollerin kimler tarafindan atildiginin hepsi analiz ediliyor ve uygun seviyede degilse oyun cikartilmiyor.

Hatta Turkiye liginde kart sayisi cok az. TSL'de mac basina 2.72, TBA'da mac basina 2.34 kart cikiyor.

Gercekte bu iki ortalama da 4'un ustunde.

Ne hata yapmis olabileceginizi yazdim. Uzerinde dusunmek ve ona gore kendinizi yenilemek size kalmis.

World Hollow o1
03.Kasım.2010, 15:40
Peki Ömer abi senin dediğin gibi olsun.. :)

perpetua
03.Kasım.2010, 15:49
Bazı arkadaşlar , oyunu savunmakta..

FM 2011'i ben beta olarak yaklasik 4 aydir oynuyorum. Ilk basladigimda ben de cok kart gorur, takimimi yeterince hazirlamadigim icin sorun yasardim.

Oyunu savunma degil, sizden 4 ay fazla sureli tecrubeye dayanarak yaziyorum diyelim. Morali bozuk oyuncu kolay kart gorur, rakibini karsilamak icin yeterli olmayan oyuncu kolay kart gorur, mantalitesi ofansif olan, yuksek tempo ile oynayan takimlar kolay kart gorur, takimin oyun stiline henuz alisamamis oyuncu kolay kart gorur vs. vs. vs.

Bunlari mukemmel yapiyorsaniz, anormal sayida kart gormezsiniz. Tekrar ediyorum. Savunma amaci ile degil, tecrube ile yaziyorum bunu.

Kart sorunu ile karsilasanlar:

1. Math Preperation'da taktiklere aliskanlik ekran goruntulerini
2. Cok kart cikan maclarin hakemlerini
3. Takim kardosunun moral seviyelerini
3. Ligde her takimin ne kadar kart gordugunu gosteren ekran goruntusunu
4. Lig tablosunu

koyarsa bir yere varabiliriz. Ben eminim ki sorun oyundan degil, kullanicilarin kendilerine sunulmus takim yonetme ozelliklerini yeterince kullanmamasindan. Cunku ben de oynadigim ilk 1 ayda bunlari yasadim.

Ama bu oyun bozuk, hata var demek yerine acaba ben ne hata yapiyor olabilirim diye sorgulayip cozdum.

Bu nedenle de demo'nun ciktigi ilk gunbu rehberi (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1865299) yazdim.

heavy86
03.Kasım.2010, 21:18
Özel mesaj olarak ulaşamadım size..Peki sorumu değiştiriyorum..
Bu bir hata değil ve hata benim sistemimden kaynaklanıyor diyelim , Peki neden ilk 6 ay (demo)
böyle bir sıkıntı yaşanmadı da 6 ay sonrasında devam ettiğimde bu sıkıntı başıma geldi ?
Bak şöyle yapalım , sizden taktiğinizi rica edeyim , upload edin ve ben bi süre bu taktik ile oynayayım , sorunu kavramış oluruz sanırım =)

heavy86
03.Kasım.2010, 21:22
Ayrıca düşük antreman temposundaki sakatlığın nedeni ne olabilir peki ?

Flawless Victory
03.Kasım.2010, 21:25
Top kapmayı düşürün bi deneyin.

heavy86
03.Kasım.2010, 21:59
Not : Bu benim oynadığım bi maç değil..Örnek olarak ekliyorum , daha çok ekleyebilirim , çünkü bu sadece örneklerden biri..

http://i35.photobucket.com/albums/d167/SouL1983_/fm2010-11-0321-15-42-77.jpg

kasım akdemir
04.Kasım.2010, 09:12
Perpetua'nın açıklamaları mantıklı aslında ama hemen üstümde yer alan resimde biraz düşündürücü.Sanki bu kart olayı hata gibi duruyor.

metinoktay
04.Kasım.2010, 09:44
ne yazık ki oyunun full haline de aynı sorun var, ve sanırım sadece türkiye kullanıcıları için böyle. Şu an full versiyonunu oynamaktayım, topu sürerken sanki kızakla kayıyormuş gibi ilerliyor :) gol sevincinden sonra da aynı şekilde sanki uludağda kayak yaparmış gibi gidiyor :)

kral_67
04.Kasım.2010, 10:41
bende daha ilginç bir durum var benim maçlarda kart durumu normal aslında sadece bir maçta 2 kırmızı çıktı bir tanesi Baros'a direk bir tanesi Antep'den bir oyuncuya 2. sarıdan o maç hariç pek bir anormallik olmadı genelde de kart gören oyunculara bakıldığında daha aggresif oyuncular kart görüyolar ama diğer maçlara baktığımda hangi maça baksam en az 3 sarı kart oluyor hatta iki takımda 5 er 6 şar sarı kartlı maçlar görüyorum...
banada bir anormallik var gibi geldi...

perpetua
04.Kasım.2010, 11:33
Özel mesaj olarak ulaşamadım size..Peki sorumu değiştiriyorum..
Bu bir hata değil ve hata benim sistemimden kaynaklanıyor diyelim , Peki neden ilk 6 ay (demo)
böyle bir sıkıntı yaşanmadı da 6 ay sonrasında devam ettiğimde bu sıkıntı başıma geldi ?
Bak şöyle yapalım , sizden taktiğinizi rica edeyim , upload edin ve ben bi süre bu taktik ile oynayayım , sorunu kavramış oluruz sanırım =)

Henuz oyun cikmadi. Demo'nun sonrasina nasil gectiniz?

perpetua
04.Kasım.2010, 11:35
Not : Bu benim oynadığım bi maç değil..Örnek olarak ekliyorum , daha çok ekleyebilirim , çünkü bu sadece örneklerden biri..

http://i35.photobucket.com/albums/d167/SouL1983_/fm2010-11-0321-15-42-77.jpg

Mac sert gecmis. Ne denilebilir ki?

Sezon boyunca her mac boyle gecse, tamam sorun. Ama bazen boyle sert maclar olabiliyor.

World Hollow o1
04.Kasım.2010, 11:44
Ömer abi önceki yazılarında şunu demiştin, morali bozuk oyuncu çok çabuk kart görebilir diye doğru tesbit etmişsin, sanırım burada biraz psikolejiyide eklemişler. :)

Morali çok kötü olan Özgürcan Özgür'ü ilk 11 başlattım, daha ilk yarıdan sarı kart gördü..

heavy86
04.Kasım.2010, 13:16
Henuz oyun cikmadi. Demo'nun sonrasina nasil gectiniz?
http://img560.imageshack.us/img560/4360/img0392.jpg

nessus
04.Kasım.2010, 13:16
yazılanları takip ettim de enteresan ben bu kadar çok kart problemi yaşamadım. üstüne üstlük perpetua'nın tarifini verdiği gibi önde oynayan bir takım oldugum için hard tackling uygulamama rağmen. gördüğüm kartlar da benim kabullendiğim türden, rakip kontra atağa kalkarken beklerimin ya da defansif mc'min yaptıkları. hakettiğimizi alıyoruz yani.

bir de maçı iyi takip etmek gerekir, bazen "key" değerinde izlemek bazı şeyleri kaçırmaya neden oluyor. Yine başıma gelen bir örnekten yola çıkayım, Sagna sarı kart görmüştü rakibin kalemize geldiği pozisyonda bir faul daha yaptı, ben eyvah atıldı derken hakem kart göstermedi. Fakat Sagna'yı hemen oyundan aldım; 2010'dan tecrübeliyim çünkü, Sagna en ufak faulunde hakem tarafından atılacaktı.

Şunu da savunmamak gerek; sarı kart gören oyuncu easy tackling ayarıyla ikinci sarıyı görmez diye bir şey yoktur. siz emre belezoğlu'na gerçek hayatta sakin ol yavaş bas deseniz tam etki alabilir misiniz? Siz easy dediniz diye futbolcularınız yanından uçup giden futbolcuya müdahale etmemezlik yapmayacaktır.

Hangi maçtı unuttum, birkaç maç önce Tabata'nın ikinci sarıdan gördüğü kırmızı kartı hatırlayın. Schuster Tabata'yı hard tackling mi ayarlamıştı sizce? :) Yani futbol bu, ben easy ayarladım ama hep kart oluyor diye şikayet ederseniz bu oyunu simülasyon olmaktan çıkarır arcade'e çevirirsiniz. Oyuncuların onca mental özelliği var. Felipe Melo easy tackling ayarıyla uslanabilir mi? Adam dirtiness yüklü bir kere...

heavy86
04.Kasım.2010, 13:27
Örnek 2 --

http://img261.imageshack.us/img261/4263/misi.jpg

Soter
04.Kasım.2010, 15:14
Oyunda kesinlikle bir kart problemi var Fenerbahçe ile 4 avrupa maçına çıktım bir tanesinde iki diğer 3'ünde 1'er tane olmak üzere her maç kırmızı kart gördüm yani taktiğe ne yapmış olabilirim ki bu kadar çok kırmızı kart görsün bu oyuncular ? garip.

perpetua
04.Kasım.2010, 16:58
http://img560.imageshack.us/img560/4360/img0392.jpg

http://community.sigames.com/showthread.php/233203-Just-got-the-game!-Spoilers-inside

:u:

heavy86
04.Kasım.2010, 17:31
çıkmış işte =)

Bursaspor
04.Kasım.2010, 17:39
Türkiye'de çıkmadığından bahsedilmiş, ayrıca bu hafta mutlaka 11.0.1 gibi ya da buna benzer bir yama çıkacaktır her sene olduğu gibi, bu tür şeylerin düzeltileceği söylenmişti.

Bundan daha garip hatalarda var, mesela kalecinizi sahaya oyuncu olarak sürdüğünüzde hiçbir pozisyon olmadan maçın bitmesi gibi. Bunların büyük çoğunluğu ilk yama ile düzeltilecektir.