PDA

View Full Version : [STSL] Fenerbahçe SK

perpetua
01.Kasım.2010, 12:57
Fenerbahçe SK kulüp bilgileri ile ilgili değişim tekliflerinizi belirtiniz.

MeMo
06.Kasım.2010, 18:54
Yeri burası mı bilmiyorum ama Kazım'ın sevilmeyen kişilerde olmasına katılmıyorum.Bir kesim sevmiyor olabilir de.Bu sadece Kazım'a özgü değil ki Kazım yazılacaksa daha yazılması gereken bir sürü kişi var.Kaldı ki Kazım,Gençlerbirliği maçıydı galiba maça girerken alkışlanmıştı taraftarlar tarafından.

Han12
06.Kasım.2010, 19:50
Daha önce de konuşmuştuk bunu ama Aziz Yıldırım'ı bu kadar sevmeyen adam varken, bence bu kadar yüksek bir like puanını haketmiyor...

Alexi Lalas
07.Kasım.2010, 13:56
Öncelikle Türkiye'deki takımların favori personelleri 5 senedir neredeyse aynı ve gerçekçi değil. Fenerbahçe'de olması gerekenleri yazıyorum fakat bütün Türk takımlarının elden geçirilmesi gerekiyor.

- Aziz Yıldırım oyuna girildiği kadar sevilmiyor.
- Cemil Turan , Birol Pekel , Şükrü Saraçoğlu , Faruk Ilgaz , Ziya Şengül legends'a makul değerlerde eklenmeli.
- Datcu , Müjdat Yetkiner , Veselinovic , Rebrov favori personele eklenmeli.
- van hooijdonk'un favori kulubüne Fenerbahçe eklenmeli.
- Bolic neden Fenerbahçeden nefret ediyor ? Çıkartılmalı.

EL-Hadji
09.Kasım.2010, 17:27
Daha önce de konuşmuştuk bunu ama Aziz Yıldırım'ı bu kadar sevmeyen adam varken, bence bu kadar yüksek bir like puanını haketmiyor...

Kesinlikle katılıyorum...

Cengo
10.Kasım.2010, 16:22

Sevilip sevilmemesi mesele değil, başkanlık süresince yaptığı maddi katkılar yadsınamaz derece. Ali Şen'in bile küs iken başkan yaptıları ile unutulmayacak eserler yaptığını söylemesi yeterli.

MeMo
10.Kasım.2010, 17:10
Sevilip sevilmemesi mesele değil, başkanlık süresince yaptığı maddi katkılar yadsınamaz derece. Ali Şen'in bile küs iken başkan yaptıları ile unutulmayacak eserler yaptığını söylemesi yeterli.

Kazım konusuna ne diyorsun sayın ABOOO ?

Han12
10.Kasım.2010, 17:14

o zaman icon yapılır birşey yapılır bu kadar adamın tiksindiği club legend biraz garip geliyor açıkçası... evet fenerbahçeye çok şey verdi fakat 10 küsür senedir başkan olduğundan dolayı birşeyler vermesi de normal yani...
kaldı ki Ali Şen'in listede olmaması daha garip :) Allah aşkına aynı yaşlardayız sen bağırmadın mı tribünde Ali Şen Başkan Fenerbahçe şampiyon filan diye Rahmetli Özaydın döneminde...

ya bu arada topçular iyi olmuş elinize sağlık (Sanki biraz Gökhan G. daha iyi olabilir gibi geldi)

EL-Hadji
11.Kasım.2010, 09:25
o zaman icon yapılır birşey yapılır bu kadar adamın tiksindiği club legend biraz garip geliyor açıkçası... evet fenerbahçeye çok şey verdi fakat 10 küsür senedir başkan olduğundan dolayı birşeyler vermesi de normal yani...
kaldı ki Ali Şen'in listede olmaması daha garip :) Allah aşkına aynı yaşlardayız sen bağırmadın mı tribünde Ali Şen Başkan Fenerbahçe şampiyon filan diye Rahmetli Özaydın döneminde...

ya bu arada topçular iyi olmuş elinize sağlık (Sanki biraz Gökhan G. daha iyi olabilir gibi geldi)

Gökhan Gönül hariç diğerlerine kesinlikle katılıyorum.

Han12
11.Kasım.2010, 20:28
G.Gönül içinde öyle dramatik değil belki 3-5 puanlık bir düzelme olabilir diyorum zaten çok da önemli değil yani...

nessus
11.Kasım.2010, 22:42
Başkan sezon başında tüm isteklere karşı çıkıyor; ekstra coach talebi, pilot takım önerisi...

Haydi pilot takım neyse de Fenerbahçe bugün altyapıya İngiltere'den hoca getirmiş aylık 20bin küsür maaş veren bir takım. Aziz Yıldırım bu tür masraflardan asla kaçınmaz. Bunun onun profil değerleriyle mi alakası var bilmiyorum ama bana doğru gelmedi.

Alexi Lalas
13.Kasım.2010, 09:58

Bir önceki mesajda yazdıklarımı da dataya ekleyebilirmisin?

Sekopej
13.Kasım.2010, 13:34
Aziz Yıldırım bence de legenddır, başkanlığı bıraktığında kendisine onursal başkanlık verilecek ve mutlaka önemli bir tesise de adı verilecektir diye düşünüyorum.

Han12
13.Kasım.2010, 23:15
Aziz Yıldırım bence de legenddır, başkanlığı bıraktığında kendisine onursal başkanlık verilecek ve mutlaka önemli bir tesise de adı verilecektir diye düşünüyorum.

Bütün bu söylediklerini nasıl gideceği gösterecek bence (::)

freelander1907
14.Kasım.2010, 14:23
Kazım'ın sevilmeyen kişilerde olduğu bir yerde Baroni'de olmalıdır mutlaka.

ozaniel
14.Kasım.2010, 14:45
Başkan sezon başında tüm isteklere karşı çıkıyor; ekstra coach talebi, pilot takım önerisi...

Haydi pilot takım neyse de Fenerbahçe bugün altyapıya İngiltere'den hoca getirmiş aylık 20bin küsür maaş veren bir takım. Aziz Yıldırım bu tür masraflardan asla kaçınmaz. Bunun onun profil değerleriyle mi alakası var bilmiyorum ama bana doğru gelmedi.

Oyunun başında karşı çıkıyorsa senin yarattığın menejerin reputation değeri düşük olduğu için olabilir.

RasAnt
05.Aralık.2010, 14:51
Antreman tesislerimiz niçin 3 yıldız ?? Tesislerin dünya çapında bir değeri var biliniyor harika bir antreman tesisleri var.Anelka geldiğinde hayatımda böyle tesisler görmedim ne madridde ne arsenalde ne liverpoolda demişti bu bir örnek sadece !

barahir
05.Aralık.2010, 15:38
tesis konusuna katılıyorum..

CescFabregas10
10.Aralık.2010, 14:29
Tesis konusuna ben de katılıyorum.

3 yıldız çok çok az bana göre

BleedingMoon
10.Aralık.2010, 14:36
aziz yıldırım iyisiyle kötüsüyle legenddır. ama kazım'ın öyle pek de sevilmediğini sanmıyorum. anket mi yapıldı?

perpetua
10.Aralık.2010, 15:38
Ocak'da kadro disi birakildi. Toulouse'a kiralandi, satin alma opsiyonunu Toulouse kullanmayinca geri dondu.

Aykut Kocaman sans verdi, avrupa kupasi macinda oyundan atildiktan sonra kadroya alinmamaya baslandi. Ne zaman ihtiyac oldu, kullanildi, ihtiyac olmadigi zaman kenara atildi.

Normalde bunlarin yapildigi bir oyuncu icin seviliyor demek zor.

BleedingMoon
10.Aralık.2010, 15:51
aslolan aykut kocaman tarafından mı sevilip sevilmediği?

perpetua
10.Aralık.2010, 16:23
aslolan aykut kocaman tarafından mı sevilip sevilmediği?

Aslolan kulubun ne gibi bir tavri oldugu. Gecen yil Daum Kazim'in kalmasini istedi ama buna ragmen yollandi yanilmiyorsam.

MeMo
10.Aralık.2010, 17:37
Nasıl ya?Yönetim mi esas alınıyor burada?O zaman Appiah,Edu falan niye değil bu listede.Bana yaptığınız hatayı kabullenmek istemiyorsunuz gibi geliyor 2 kere sordum cevap alamamıştım.

ozaniel
10.Aralık.2010, 18:48
Appiah da Edu da sakatlıklarından dolayı gönderildi diye hatırlıyorum.

MeMo
10.Aralık.2010, 18:54
Appiah da Edu da sakatlıklarından dolayı gönderildi diye hatırlıyorum.

Sakatlıklarından da,2'si de kulüple papaz olmuştu.Hadi Edu'yu sayma.Appiah'la kulüp mahkemelik oldu.Yani şimdi Appiah seviliyor da Kazım sevilmiyor mu ? Bana kalırsa ikisininde bu listede işi yok...

perpetua
10.Aralık.2010, 19:12
Nasıl ya?Yönetim mi esas alınıyor burada?O zaman Appiah,Edu falan niye değil bu listede.Bana yaptığınız hatayı kabullenmek istemiyorsunuz gibi geliyor 2 kere sordum cevap alamamıştım.

Herhangi bir hata yok.

Ne Edu, ne de Appiah takimdan yollanmadi. Ikisi de sakatlandi, ikisi de yabanci kontenjaninda yer tuttugu icin yollandi. Hatta Fabio Luciano icin de aynisi yapildi. Bu oyuncularin Fenerbahce'ye bakis acisini etkiler bu tutum. Fenerbahce'nin bakis acisi elde yabanci kontenjani kadar saglam yabanci bulundurmak zaten.

Fark ne? Kazim su anda takimda ve takimda olmasi istenmiyor gorundugu kadariyla. Bunun gerceklesmesinin yolu da takimin sevilmeyen listesine eklenmesi.

Mumkun oldugunca takimlarin sevilmeyen listesine kimseyi eklemem cunku bu is hayatidir ve gun geldiginde herkes, her yerde calisabilir. Bakiniz 5 sene once Fenerbahce taraftarinin Emre Belozoglu'na bakis acisi, bakiniz Emre Belozoglu'na simdi bakis acisi.

Ekle cikart ekle cikart yapilacaksa, mevcut durumda takimdan yollanilmaya calisilan kisiler veya kavga edilmis kisileri eklemeyi tercih ederim.

RasAnt
10.Aralık.2010, 20:47
Siz tesisleri 5 yıldız yapında favori personel dursun bi kenarda,sonuçta kazımla sözleşme imzalayabiliyoruz bitti seven var sevmeyen var ancak kesinlikle listede olmaması lazım nasıl favori kişiler herkez tarafından sevılmıs orada olmayı haketmısse,sevilmeyen kişilerede aynı sekılde herkezin tepkisini almış oyuncunun bulunması gerekir.Maldonado,Josico,Guiza bunlara örnek olabilir

perpetua
10.Aralık.2010, 23:59
Siz tesisleri 5 yıldız yapında favori personel dursun bi kenarda,sonuçta kazımla sözleşme imzalayabiliyoruz bitti seven var sevmeyen var ancak kesinlikle listede olmaması lazım nasıl favori kişiler herkez tarafından sevılmıs orada olmayı haketmısse,sevilmeyen kişilerede aynı sekılde herkezin tepkisini almış oyuncunun bulunması gerekir.Maldonado,Josico,Guiza bunlara örnek olabilir

Fenerbahce'nin tesisleri neden 5 yildiz olmali?

Mesela Lens'in tesislerinden daha mi iyi tesisler?

Guiza, Josico ve Maldonado ters bir is mi yapmistir? Yoksa sadece yetersiz olduklari icin mi tepki cekmislerdir? Mesela yillardir Selcuk da tepki cekiyor. Yillarca Volkan da tepki cekti. Barcelona disinda herhangi bir takimin taraftarlari takimin butun oyuncularindan memnun mu sanki?

serkan1520
11.Aralık.2010, 01:06
Vallahi Aziz yıldırımın legend olması tartışılmış, Allah insanlara akıl fikir versin ne diyim, Aziz yıldırım legend olmayacaksa kim olur orasıda meçhul :) Bence alexde legende alınmalı artık herkes şunu çok iyi biliyor ki bundan 50 yıl sonrada alexden bahsedilecek en azından şahsen ben yaşıyor olursam bahsederim oyunu sadece zekasıyla oynayan bir oyuncu vardı diye :)

Bazı şeylerin kıymetini elinizdeyken bilmezsiniz yaşam gibi her zaman insanlar öldükten sonra değer kazanır eğer bu kurama devam edilecekse alexin fenerbahçeden ayrılana kadar simgeler arasında kalması yeterlidir ancak sonrasında kesinlikle efsanelere dahil edilmesi gerekir.

Biraz sert bir uslüp kullandım kimseyi kırmak istemem ama bu kadar bilinçsiz bir tartışma yapılması hoşuma gitmedi içimdekileri dökmek istedim.

RasAnt
11.Aralık.2010, 12:55
Fenerbahce'nin tesisleri neden 5 yildiz olmali?

Mesela Lens'in tesislerinden daha mi iyi tesisler?

Guiza, Josico ve Maldonado ters bir is mi yapmistir? Yoksa sadece yetersiz olduklari icin mi tepki cekmislerdir? Mesela yillardir Selcuk da tepki cekiyor. Yillarca Volkan da tepki cekti. Barcelona disinda herhangi bir takimin taraftarlari takimin butun oyuncularindan memnun mu sanki?

Nedenini dünya biliyor bir araştırın isterseniz lensle fenerbahceyı kıyaslıyorsun,lensle fenerbahce tesislerinin farkları yada real madridle fenerbahcenın tesıslerını bır arasıtın örnekte verdim yukarıda zaten,araştırmak zor geliyorsa bilemem ama sallamasyon bari yapmayın elin ispanyolu bile 5 yıldız verir bizim tesislere,Aziz yıldıırım bu kulübe tesislerden başka ne kazandırdıki tüm Türkiye biliyor sizin bilmemeniz yahut görmezden gelmeniz garip bir durum

Kazımın ters iş yaptıgını düşünmüyorum,Gutiyide devre arasında ekleyin ozman bjkde sevilmeyen olarak alkolu kaza yaptı cok yanlıs bir davranıs,Kazım varsa R.Carlos niçin yok aynı seylerı carlosta yaptı,sevgili admin...

perpetua
11.Aralık.2010, 13:51
Nedenini dünya biliyor bir araştırın isterseniz lensle fenerbahceyı kıyaslıyorsun,lensle fenerbahce tesislerinin farkları yada real madridle fenerbahcenın tesıslerını bır arasıtın örnekte verdim yukarıda zaten,araştırmak zor geliyorsa bilemem ama sallamasyon bari yapmayın elin ispanyolu bile 5 yıldız verir bizim tesislere,Aziz yıldıırım bu kulübe tesislerden başka ne kazandırdıki tüm Türkiye biliyor sizin bilmemeniz yahut görmezden gelmeniz garip bir durum

Bence sen arastir guzel kardesim. Mesela Lens'in tesislerinde nasil 22 tane saha oldugunu. Bu sahalarin bazilarinin ozellikle ligdeki diger takimlarinin sahalari ile ayni ebatlarda oldugunu ve ayni cimin ekilmis oldugunu arastir. Kac tane sporcuyu 365 gun barindirabildigini arastir.

Hemen hemen aynisina Chelsea'nin sahip oldugunu da arastir. Bir benzerinin 9 sahalisina Shakhtar Donetsk'in alttan isitmali sahip oldugunu da gorebilirsin. Tabii bir de suni sahalari var rakip takimla suni sahada oynayacagi zaman antrenmanlari orada yapmak icin. Ayni sekilde Manchester United da benzer olanaklara sahip.

Onemsiz kulup olarak kabul edecegin FC Dallas'in da en son 18 antrenman sahasi vardi.

Fenerbahce'nin ise.. 2

Gazetelerin pompalamasina inanmak yerine onunde bilgisayar var ve dunyada kim ne yapiyor, ne yapmis pekala kendin arastirabilirsin.

Ama tabii genelde Turkiye'de tesisler o kadar zayif ki dunyanin geri kalanina gore sadece ortalamanin ustu kabul edilecek tesisler, dunya capindaymis gibi yansitiliyor.

Her tarafimiz o kadar iyi ki, avrupa kupalari fiskiriyor her yerden.

Kazımın ters iş yaptıgını düşünmüyorum,Gutiyide devre arasında ekleyin ozman bjkde sevilmeyen olarak alkolu kaza yaptı cok yanlıs bir davranıs,Kazım varsa R.Carlos niçin yok aynı seylerı carlosta yaptı,sevgili admin...
Kazim takimdan yollandi mi? Evet yollandi. Yollanmasinin nedeni sportif nedenlermiydi? Hayir degil. Tartisilacak pek bir sey yok.

Chivalry
11.Aralık.2010, 21:07
Saha çok olunca daha mı iyi antrenman yapılıyor sayın perpetua? Diğer yönleri hakkında pek bir fikrim yok ancak onun x kadar sahası var şunun 5 x kadar sahası var diyerek yapılıyorsa puanlama, ciddi hatalar var demekki

MeMo
11.Aralık.2010, 21:10
Kazım yollandı ama bu sene takımda da tutuldu.Kazım sevilmiyorsa takımla mahkemelik olan Appiah'da sevilmiyordur.Sakatlıkdan bahsetmiyorum.

RasAnt
12.Aralık.2010, 00:06
Sevgili edmin,arkadasta belirtmiş antramn sahasının coklugunun ne ilgisi var önemli olan yapısı,içerisinde bulundurdgu imkanlar değil mi benmi yanlıs analiz ediyorum ?

Kazımın yollanması disiplinsizliği git kendini çeki düzen ver denmek amacıyla yapılan bir geri kazanma projesiydi,sevilmediği için gönderilmediki :S:S

Aşk-ı Şehir
12.Aralık.2010, 00:59
Tabi canım haklısınız. O kadar saha yapmışlar ama oyuncuları çadırda ağırlıyorlarmış. :) O kadar saha yapan adam heralde diğer imkanlarıda sağlamıştır. Yanlış mı düşünüyorum? Açıkçası ben Fenerbahçe'nin tesislerini bilmiyorum. Keşke biriniz buraya koysaydınızda savlarınızı, ya haklısınız ya da haksızsınız diyebilseydik. :)

perpetua
12.Aralık.2010, 10:56
Neye gore degerlendirmek istiyorsunuz peki?

Mesela agirlik odasinin kalitesi mi? 22 adet, ligdeki takimlarin sahalarinin farkli boyutlarinda ve o sahalarin cimleri ile ayni cimleri ekecek ongoruse sahip bir kulubun agirlik odasinin kalitesi de cok iyi olmaz mi? Veya saglik unitesinin kalitesi daha iyi olmaz mi? Bu adamlar plansiz programsiz degil ki 50 bin kisilik stat yapip o stat'dan cikisin 1 saat surmesine izin versin veya yillarca stadin cimlerinin her yagista darmadagin olmasina izin versin.

vuque
12.Aralık.2010, 11:12
perpetua özel mesajla bildirecektim ama özel mesaj alımınız kapalı buradan yazayım
imzanızda

"İyi oyuncu araştırması, bir oyuncunun iyi yönlerini abartmakla değil,
zayıf yönlerini doğru tesbit etmekle ortaya çıkar."
kırmızı ile işaretlediğim yerin doğru yazılışı "tespit" olacak...

Ayrıca konuyla ilgili yorum yapmak gerekirse çokluk kaliteyi belirtmez.
Kalite ve verim farklı şeydir çokluk farklı şeydir.
Her takıma göre sahada antreman yapmak elbette faydalıdır ama ligdeki tüm takımların birebir sahasına sahip değilsen iyi antreman tesislerin yok demek yanlış olur.
Anelka ve Roberto Carlos zamanında açıklamışlardı Fenerbahçe'nin tesis kalitesi çok yüksek hatta belkide kullandığımız en iyi tesisler Fenerbahçe'de diye...
http://www.tumgazeteler.com/?a=1311204
Bunları söyleyen kişi Arsenal,Real Madrid,Liverpool kulüplerinde oynamış bir kişi.
Siz diyorsunuz ki basının bir haberine göre nasıl hareket edelim ama doğru olan birşeyler de var.Fenerbahçe'nin tesisleri 3 yıldızdan fazlasını hak ediyor...

perpetua
12.Aralık.2010, 12:42
perpetua özel mesajla bildirecektim ama özel mesaj alımınız kapalı buradan yazayım
imzanızda

kırmızı ile işaretlediğim yerin doğru yazılışı "tespit" olacak...

Tesbit seklinde yazilimi da Turkce'de bulunuyor guzel kardesim. Ama haklisin, tespit seklinde duzeltmek lazim.

Ayrıca konuyla ilgili yorum yapmak gerekirse çokluk kaliteyi belirtmez.
Kalite ve verim farklı şeydir çokluk farklı şeydir.
Her takıma göre sahada antreman yapmak elbette faydalıdır ama ligdeki tüm takımların birebir sahasına sahip değilsen iyi antreman tesislerin yok demek yanlış olur.
Anelka ve Roberto Carlos zamanında açıklamışlardı Fenerbahçe'nin tesis kalitesi çok yüksek hatta belkide kullandığımız en iyi tesisler Fenerbahçe'de diye...
http://www.tumgazeteler.com/?a=1311204
Bunları söyleyen kişi Arsenal,Real Madrid,Liverpool kulüplerinde oynamış bir kişi.
Siz diyorsunuz ki basının bir haberine göre nasıl hareket edelim ama doğru olan birşeyler de var.Fenerbahçe'nin tesisleri 3 yıldızdan fazlasını hak ediyor...

Neye gore en iyi? Goze hos olmasi mi? Ayrica cok kotu olsa bile baska ne diyebilir ki oyuncu?

Anelka Arsenal'den ve Real Madrid'den yeni antrenman tesislerini acmadan once ayrildi (1999 ve 2005).

Roberto Carlos ise, Futbolu seven, taraftarları ateşli ve tesisleri çok iyi olan Türkiye'de olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Roberto Carlos, "Burada sizinle birlikte olmak çok sevindirici. Türkiye ve özellikle de Fenerbahçe'de tesisler çok iyi. Burada futbolun oynanabilmesi için her türlü imkan var.

TSYD Semineri

Ortalama 10/20 ise, cok iyi icin 15/20 uygundur herhalde. Zaten 15/20 olarak degerlendirilmis.

Dunyanin en iyileri de 18-19-20 degerlerinde.

Alexi Lalas
12.Aralık.2010, 13:42
Bence sen arastir guzel kardesim. Mesela Lens'in tesislerinde nasil 22 tane saha oldugunu. Bu sahalarin bazilarinin ozellikle ligdeki diger takimlarinin sahalari ile ayni ebatlarda oldugunu ve ayni cimin ekilmis oldugunu arastir. Kac tane sporcuyu 365 gun barindirabildigini arastir.

Hemen hemen aynisina Chelsea'nin sahip oldugunu da arastir. Bir benzerinin 9 sahalisina Shakhtar Donetsk'in alttan isitmali sahip oldugunu da gorebilirsin. Tabii bir de suni sahalari var rakip takimla suni sahada oynayacagi zaman antrenmanlari orada yapmak icin. Ayni sekilde Manchester United da benzer olanaklara sahip.

Onemsiz kulup olarak kabul edecegin FC Dallas'in da en son 18 antrenman sahasi vardi.

Fenerbahce'nin ise.. 2

Gazetelerin pompalamasina inanmak yerine onunde bilgisayar var ve dunyada kim ne yapiyor, ne yapmis pekala kendin arastirabilirsin.

Ama tabii genelde Turkiye'de tesisler o kadar zayif ki dunyanin geri kalanina gore sadece ortalamanin ustu kabul edilecek tesisler, dunya capindaymis gibi yansitiliyor.

Her tarafimiz o kadar iyi ki, avrupa kupalari fiskiriyor her yerden.

Kazim takimdan yollandi mi? Evet yollandi. Yollanmasinin nedeni sportif nedenlermiydi? Hayir degil. Tartisilacak pek bir sey yok.

Düz mantık gitmişsin. Birincisi antrenman sahasının adediyle kalitesinin ne alakası var ? Brezilya'da da takımların bir sürü antrenman sahaları var ; ancak dökülüyor resmen.

Ayrıca bu 22 sayısında kesin bir bilgiye sahip misin ? Biraz abartı gibi geldi bana. 22 tane rakip sahalarla aynı boyutta antrenman sahasını nereye sığdırıyorlar merak ettim açıkcası. Ayrıca doğru olsa bile adı üstünde " antrenman sahası " tesis falan değil yani.

Geçen gün Partizan'ı seçtim o da 5 yıldıza sahipti. Bu yıldızlar alt yapıyla beraber değerlendiriliyorsa haklı olabilirsin. Çünkü tesisler için 15/20 kötü bir değer değil. Alt yapı da 13/20 civarı hatırlıyorum Fenerbahçeyi yanılıyor olabilirim.

Dediğim gibi eğer altyapılarla beraber değerlendiriliyorsa bu yıldızlar 3 yıldız normal. Ama değilse bence de 5 yıldız olmalı Fenerbahçe'nin tesisleri. Bütün imkanlar var çünkü.

perpetua
12.Aralık.2010, 14:52
Düz mantık gitmişsin. Birincisi antrenman sahasının adediyle kalitesinin ne alakası var ? Brezilya'da da takımların bir sürü antrenman sahaları var ; ancak dökülüyor resmen.

Ayrıca bu 22 sayısında kesin bir bilgiye sahip misin ? Biraz abartı gibi geldi bana. 22 tane rakip sahalarla aynı boyutta antrenman sahasını nereye sığdırıyorlar merak ettim açıkcası. Ayrıca doğru olsa bile adı üstünde " antrenman sahası " tesis falan değil yani.

Geçen gün Partizan'ı seçtim o da 5 yıldıza sahipti. Bu yıldızlar alt yapıyla beraber değerlendiriliyorsa haklı olabilirsin. Çünkü tesisler için 15/20 kötü bir değer değil. Alt yapı da 13/20 civarı hatırlıyorum Fenerbahçeyi yanılıyor olabilirim.

Dediğim gibi eğer altyapılarla beraber değerlendiriliyorsa bu yıldızlar 3 yıldız normal. Ama değilse bence de 5 yıldız olmalı Fenerbahçe'nin tesisleri. Bütün imkanlar var çünkü.

Google Earth diye bir program var. Istersen kendi gozlerinle de bakabilirsin. Lens'in, Chelsea'nin, Arsenal'in, Real Madrid'in vs. tesislerinin buyukluklerine. Ben Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray'in antrenman tesislerine arastirmaya ilk basladigimizda sizler gibi 19-20'ler dagitiyordum. Taa ki insanlarla biraz konusup, onlarin 20 kriterinin ne oldugunu ogrenene kadar.

Partizan'in dogru veya yanlis olmasi onemli degil. FM de her zaman hatalar olmustur. O hatalari baz alarak hata yapmayi tercih etmem. Partizan'da hata varsa, bu Sirbistan'i arastiran arkadasi ilgilendirir. Ama tabii Partizan'in da 6-7 sahalik bir tesisi var yanilmiyorsam. (Ayrica Partizan'in antrenman tesisleri icin 16/20 degeri kullanilmis - bir soru da sorayim, bu yildizlari nereden goruyorsunuz acaba?)

Tesis dediginde aranilan ne? Agirlik salonu, yuzme havuzu, sauna, masaj/soyunma odasi, yemekhane, mutfak, futbolcu odalari, sosyallesme/dinlenme alanlari vs. Bunlar zaten hemen hemen her tesiste bulunacaktir. Tabii 10 uzeri deger veriliyorsa.

Futbolcunun teki gelir. Tesislerde bilardo masasi gorur, hic baska bir tesiste gormemistir hayran kalir. Futbolcunun bir digeri gelir, basinc odasi yok mu bu tesislerde diye sorar. Goz onunde tutulacak pek cok sey var eminim. Antrenman sahalarinin sayisina ve nasil kullanildigina bakmak da biraz da tesislerin ne kadar ozenle ve buyuk olculu, buyuk dusuncelerle yapildigini gosteriyor biraz da.

Bu duz mantiksa, evet duz mantik ile degerlendiriyoruz. Baska bir guvenilir degerlendirme yontemi dusunebiliyorsaniz, pekala dinleyebiliriz.

RasAnt
12.Aralık.2010, 19:32
Yıldızları nereden goruyorsunuz demişsiniz training bölümüne girerseniz orada gösteriyor training facilities die,3 yıldız yapma abi imkansız ya hiçkimse vermez fenere 3 yıldız,Allahtan birkere antreman tesislerini geliştir diyince 5 yıldız oluyor :)

Siz fazla abartmıssınız bjk gs fb hepsıne birden 19-20 vermıssınız,fb tesisleri ile hep ön planda olan bir takım şimdi resmi sitemizden bir göz atınız antreman tesislerini ayırınız ve onları araştırınız özelliklerini ve lensle kıyaslayınız :) lens diosun abi ya ilginç

20 saha diyorsun abi al sana ankarada 32 dönümlük tesis ? yapımı süren hala düzcedeki 150 dönümden fazla tesis,daha birçoğu

http://www.fenerbahce.org/kurumsal/detay.asp?ContentID=30

perpetua
12.Aralık.2010, 22:14
Ne tesisi? Musterilere yiyecek icecek satma tesisi mi?

Fenerbahce bir Ankara kulubu mu ki de bu tesisler surekli kullaniliyor.

Duzcedeki tesis sezon basi ve devre arasi kamplari icin degil mi? Yoksa her gun bu sporcular buralarda olacak mi?

Umarim 5 yildizli tesislere gecmek icin 40-50 milyon Euro civarinda yatirim gerekiyordur. Zira oyundaki 5 yildizli tesislerin maliyetleri asagi yukari bu seviyede.

RasAnt
12.Aralık.2010, 23:51
Sadece yiyecek içeçek yok orlarda hersey var antreman tesisleride var,20 tane sahası varmıs hepsınımı kullanıyor ozman onlar ?

Sonucta onlarda antreman tesisi nemzan kullanılırsa kullanılır muhim olan kulübe katkısı standartları değil mi ?

Bilmiyorum kaç para harcadılar ben istedim yaptı aziz baba 5 yıldız suan antreman tesislerim

perpetua
12.Aralık.2010, 23:54
Sadece yiyecek içeçek yok orlarda hersey var antreman tesisleride var,20 tane sahası varmıs hepsınımı kullanıyor ozman onlar ?

Sonucta onlarda antreman tesisi nemzan kullanılırsa kullanılır muhim olan kulübe katkısı standartları değil mi ?

Bilmiyorum kaç para harcadılar ben istedim yaptı aziz baba 5 yıldız suan antreman tesislerim

Hepsini kullaniyorlar ki yan yana yaptilar. :)

Alexi Lalas
13.Aralık.2010, 01:19
Google Earth diye bir program var. Istersen kendi gozlerinle de bakabilirsin. Lens'in, Chelsea'nin, Arsenal'in, Real Madrid'in vs. tesislerinin buyukluklerine. Ben Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray'in antrenman tesislerine arastirmaya ilk basladigimizda sizler gibi 19-20'ler dagitiyordum. Taa ki insanlarla biraz konusup, onlarin 20 kriterinin ne oldugunu ogrenene kadar.

Partizan'in dogru veya yanlis olmasi onemli degil. FM de her zaman hatalar olmustur. O hatalari baz alarak hata yapmayi tercih etmem. Partizan'da hata varsa, bu Sirbistan'i arastiran arkadasi ilgilendirir. Ama tabii Partizan'in da 6-7 sahalik bir tesisi var yanilmiyorsam. (Ayrica Partizan'in antrenman tesisleri icin 16/20 degeri kullanilmis - bir soru da sorayim, bu yildizlari nereden goruyorsunuz acaba?)

Tesis dediginde aranilan ne? Agirlik salonu, yuzme havuzu, sauna, masaj/soyunma odasi, yemekhane, mutfak, futbolcu odalari, sosyallesme/dinlenme alanlari vs. Bunlar zaten hemen hemen her tesiste bulunacaktir. Tabii 10 uzeri deger veriliyorsa.

Futbolcunun teki gelir. Tesislerde bilardo masasi gorur, hic baska bir tesiste gormemistir hayran kalir. Futbolcunun bir digeri gelir, basinc odasi yok mu bu tesislerde diye sorar. Goz onunde tutulacak pek cok sey var eminim. Antrenman sahalarinin sayisina ve nasil kullanildigina bakmak da biraz da tesislerin ne kadar ozenle ve buyuk olculu, buyuk dusuncelerle yapildigini gosteriyor biraz da.

Bu duz mantiksa, evet duz mantik ile degerlendiriyoruz. Baska bir guvenilir degerlendirme yontemi dusunebiliyorsaniz, pekala dinleyebiliriz.

Ben senin sürdüğün argüman üzerinden cevap verdim. Sen ise demagoji yapmışsın.

Tekrar soruyorum. Antrenman sahasının adediyle , tesis kalitesinin ne alakası var ? Buna cevabını bekliyorum.

Yıldızlara nereden ulaştığımızı nasıl bilemezsin inanamadım. Kulüplerin training kısmında gözüküyor.

Bir de işin ilginci Aziz Yıldırım'ın legends kısmında olmasını savunuyorsun ; fakat Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye kazandırdığı en önemli şeylerin tesisler olduğunu unutuyorsun.

Fenerbahçe'nin tesislerinin 5 yıldız olması gerekir bence. Beşiktaş ve Galatasaray için ise 3 veya 4.

Tesis dediğimiz yapılar , oyuncuların performanslarını en iyi şekilde yansıtmaları için kullandıkları , içerisinde bir futbol kulübünün ihtiyacı olan her şeyi barındıran yapılardır. En dandik takım bile saydığınız şeylere sahip olmalıdır. Onlar da oyunda yarım yıldız olarak gözükür zaten. Bu tesisler ne kadar çağdaş ve efektif olursa o kadar da kaliteli olurlar. Fenerbahçe'nin tesisleri de o kadar çağdaş ve efektiftir. Antrenman sahası adediyle tesis kalitesi arasında bir bağlantı kuramıyorum ben...

RasAnt
13.Aralık.2010, 02:24
Hepsini kullaniyorlar ki yan yana yaptilar. :)

Varsayımdan yola çıkıyorsunuz -ki ekini kullanıyorsunuz.Lens kulübününde 5 yıldız olsun itirazım yokki benim itirazım fenerbahcenın 5 yıldız olmaması konuyu saptırmayalım

perpetua
13.Aralık.2010, 14:36
Ben senin sürdüğün argüman üzerinden cevap verdim. Sen ise demagoji yapmışsın.

Tekrar soruyorum. Antrenman sahasının adediyle , tesis kalitesinin ne alakası var ? Buna cevabını bekliyorum.

Bunun cevabini verdim. Farkli takimlarla yapilacak maclar icin ona gore antrenman sahasi hazirlayan, pekala diger onemli tesis gereksinimlerini de dusunur dedim.

Basinc odasi ornegi de sallama degil. Buyuk kuluplerin hemen hemen hepsinde bulunan bir sey bu basinc odasi. Basincli ortamda sakatliklarin daha cabuk iyilesmesini sagliyor.

Baska kuluplerin tesislerinin ne gibi ozellikleri oldugunu cikartabiliyoruz sitelerinden veya medyada cikmis bilgilerden. Fenerbahce icin bu bilgileri cikartin, benim varsayimimin yanlis oldugunu kanitlayin ona gore degerlendirelim o zaman. Ortaya konulan kanita benzeyen tek sey, 5 yil once Anelka'nin soyledikleri. Peki o 5 yilda hic mi ilerleme olmadi. O donemde muhtesem olan Fenerbahce tesisleri, bugun en iyilerin arkasinda kalmis olamaz mi? Mesela Everton tesislerini 2007'de acti. Barcelona 2009'da yeni tesislerine gecti. Real Madrid 2005, Chelsea 2007. Real Madrid ve Barcelona'nin harcamasi 65 milyon Euro'nun ustunde.

Mesela Chelsea'nin tesislerinde derinligi ayarlanabilen havuz, havuz ici kosu bandi gibi oyuncaklar var. Tabii bir kac yuz de calisani.

2-3 saha Stamford Bridge ile ayni sekilde insa edilmis. Diger sahalar ise sertlik veya yumusakliga gore farkli farkli yapilmis. Her cim ayni cim degil ne de olsa. Ne gibi bir zeminin ustune ekildigi cok onemli. Bu ince detaylara kadar dusunulmus yani. Acaba Samandira'nin zemini ile Saracoglu'nun zemini ayni mi merak ediyorum acikcasi.

Yıldızlara nereden ulaştığımızı nasıl bilemezsin inanamadım. Kulüplerin training kısmında gözüküyor.

Antrenman bolumunu pek kullanmadigim icindir. Taktik ekrani benim zamanimi daha cok gecirdigim bir ekran acikcasi. :)

Bir de işin ilginci Aziz Yıldırım'ın legends kısmında olmasını savunuyorsun ; fakat Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye kazandırdığı en önemli şeylerin tesisler olduğunu unutuyorsun.

Valla benim savundugum yok esasinda. Fakat Aziz Yildirim'in yaptigi tesislerin en iyi kuluplerle ayni seviyede olmasi gerekmiyor ki Turkiye'nin en iyisi olmasi veya cok iyi olmasi icin. 5 seviyesinden 15 seviyesine cikartan da cok onemli is yapmistir. 5 seviyesinden 20 seviyesine cikartan da cok onemli is yapmistir, baska kuluplerin insa ettigi tesisler nedeniyle bu standartlarin ilerlemesi ve yapilmis tesisler 20 seviyesinden 15 seviyesine dusmus olsa bile.

Fenerbahçe'nin tesislerinin 5 yıldız olması gerekir bence. Beşiktaş ve Galatasaray için ise 3 veya 4.

Bu sonuca nereden vardiniz? Biraz kanit verin ona gore degerlendirelim.

Tesis dediğimiz yapılar , oyuncuların performanslarını en iyi şekilde yansıtmaları için kullandıkları , içerisinde bir futbol kulübünün ihtiyacı olan her şeyi barındıran yapılardır. En dandik takım bile saydığınız şeylere sahip olmalıdır. Onlar da oyunda yarım yıldız olarak gözükür zaten. Bu tesisler ne kadar çağdaş ve efektif olursa o kadar da kaliteli olurlar. Fenerbahçe'nin tesisleri de o kadar çağdaş ve efektiftir. Antrenman sahası adediyle tesis kalitesi arasında bir bağlantı kuramıyorum ben...

Antrenman sahasi sayisinin neden o sayida yapildigi esas mesele. Rakip takimlara karsi yasanacak dezavantajlari minimize etmek icin dusunulmus ve yapilmis isleri, sadece fazla antrenman sahasi var diye gecmek pek dogru degil.

Mesela haftaya Fenerbahce suni cim sahasi olan bir takim ile oynayacagi zaman nerede antrenman yapiyor? Cim uzerinde mi, yoksa suni cim uzerinde mi? Bunu dusunerek birisi suni cim saha ekliyor tesislerine. Onu dusunen herhalde bir cok diger detayi da dusunur degil mi?

Son olarak, tesislerin oyuncularin performansini arttiracagini cok guzel belirtmissin. Bana Turkiye'ye gelip, performansini arttiran bir kac oyuncu sayabilirmisin?

perpetua
13.Aralık.2010, 14:51
Varsayımdan yola çıkıyorsunuz -ki ekini kullanıyorsunuz.Lens kulübününde 5 yıldız olsun itirazım yokki benim itirazım fenerbahcenın 5 yıldız olmaması konuyu saptırmayalım

Neden 5 yildiz olmasi gerektigini yeterli bilgiler vererek anlatirsan degerlendiririz. Yani kisacasi 5 yildiz olmasi gerektigini kanitlamak size ait.

Alexi Lalas
13.Aralık.2010, 16:50
Bunun cevabini verdim. Farkli takimlarla yapilacak maclar icin ona gore antrenman sahasi hazirlayan, pekala diger onemli tesis gereksinimlerini de dusunur dedim.

Basinc odasi ornegi de sallama degil. Buyuk kuluplerin hemen hemen hepsinde bulunan bir sey bu basinc odasi. Basincli ortamda sakatliklarin daha cabuk iyilesmesini sagliyor.

Baska kuluplerin tesislerinin ne gibi ozellikleri oldugunu cikartabiliyoruz sitelerinden veya medyada cikmis bilgilerden. Fenerbahce icin bu bilgileri cikartin, benim varsayimimin yanlis oldugunu kanitlayin ona gore degerlendirelim o zaman. Ortaya konulan kanita benzeyen tek sey, 5 yil once Anelka'nin soyledikleri. Peki o 5 yilda hic mi ilerleme olmadi. O donemde muhtesem olan Fenerbahce tesisleri, bugun en iyilerin arkasinda kalmis olamaz mi? Mesela Everton tesislerini 2007'de acti. Barcelona 2009'da yeni tesislerine gecti. Real Madrid 2005, Chelsea 2007. Real Madrid ve Barcelona'nin harcamasi 65 milyon Euro'nun ustunde.

Mesela Chelsea'nin tesislerinde derinligi ayarlanabilen havuz, havuz ici kosu bandi gibi oyuncaklar var. Tabii bir kac yuz de calisani.

2-3 saha Stamford Bridge ile ayni sekilde insa edilmis. Diger sahalar ise sertlik veya yumusakliga gore farkli farkli yapilmis. Her cim ayni cim degil ne de olsa. Ne gibi bir zeminin ustune ekildigi cok onemli. Bu ince detaylara kadar dusunulmus yani. Acaba Samandira'nin zemini ile Saracoglu'nun zemini ayni mi merak ediyorum acikcasi.

Antrenman bolumunu pek kullanmadigim icindir. Taktik ekrani benim zamanimi daha cok gecirdigim bir ekran acikcasi. :)

Valla benim savundugum yok esasinda. Fakat Aziz Yildirim'in yaptigi tesislerin en iyi kuluplerle ayni seviyede olmasi gerekmiyor ki Turkiye'nin en iyisi olmasi veya cok iyi olmasi icin. 5 seviyesinden 15 seviyesine cikartan da cok onemli is yapmistir. 5 seviyesinden 20 seviyesine cikartan da cok onemli is yapmistir, baska kuluplerin insa ettigi tesisler nedeniyle bu standartlarin ilerlemesi ve yapilmis tesisler 20 seviyesinden 15 seviyesine dusmus olsa bile.

Bu sonuca nereden vardiniz? Biraz kanit verin ona gore degerlendirelim.

Antrenman sahasi sayisinin neden o sayida yapildigi esas mesele. Rakip takimlara karsi yasanacak dezavantajlari minimize etmek icin dusunulmus ve yapilmis isleri, sadece fazla antrenman sahasi var diye gecmek pek dogru degil.

Mesela haftaya Fenerbahce suni cim sahasi olan bir takim ile oynayacagi zaman nerede antrenman yapiyor? Cim uzerinde mi, yoksa suni cim uzerinde mi? Bunu dusunerek birisi suni cim saha ekliyor tesislerine. Onu dusunen herhalde bir cok diger detayi da dusunur degil mi?

Son olarak, tesislerin oyuncularin performansini arttiracagini cok guzel belirtmissin. Bana Turkiye'ye gelip, performansini arttiran bir kac oyuncu sayabilirmisin?

Siz de antrenman sahalarının sayısı dışında , Chelsea'nin veya Lens'in sahip olduğu fakat Fenerbahçe'nin sahip olmadığı basınç odaları vb nelerdir söyleyebilir misiniz ? Kanıt olarak bir şey koymuyorsun ki önümüze. " Sahası fazla olanın tesisi de iyidir " böyle mantık olabilir mi ?

İlk mesajımda da belirttim. Brezilya ve Arjantin antrenman sahalarından geçilmiyor. Ancak stadları da dahil olmak üzere , kulüp yapılarının çoğu dökülmek üzere. 1950 lerden kalma. Türkiye'de de çoğu takım maalesef bu derecede. Hatta anadoluda çok kötüleri de mevcut. Bence tesisin kalitesi , tekrar söylüyorum , çağdaş ve efektifliğiyle alakalıdır. " bu tesislerde çalışan herkes müthiş bir performans sergileyecek " diye bir şey söyledim ki ben. O zaman Real Madrid her sene kupaları domine etmeli. Bakın ne yazmışım " ...oyuncuların performanslarını en iyi şekilde yansıtmaları için kullandıkları... " Tesis ne kadar iyi olursa olsun oyuncu orayı doğru kullanamadıktan sonra sahaya ne yansıtabilir ki ? Türkiye'de ki antrenman ve kamp sistemi söylediğinizin nedenidir. Bunu benden daha iyi bilmeniz gerekir.

Türkiye'de futbolla ilginenen kime sorarsanız sorun , en iyi tesis kimdedir diye , hiç düşünmeden Fenerbahçe diyecektir. Buna Beşiktaş ve Galatasaray başkanları da dahil. Aziz Yıldırım'ın tesisleşme anlamında neler yaptığını kimse inkar edemez. En basitinden FB TV de gösteriliyor. Orada da mı rastlayamamış araştırma görevlisi ? Ha tabii bir de şu var , tesislere değerleri araştırma şefi olarak sen mi yoksa Fenerbahçe görevlisi mi veriyor ?

Ayrıca biz neden seni ikna edelim ki ? Gerçekleri oyuna yansıtmak sizin göreviniz araştırma görevlileri olarak. Biz eksikleri söyleyebiliriz ancak. Siz yine aklınızdaki değerleri gireceksiniz , biz de editörden değiştireceğiz bu kadar basit.

perpetua
13.Aralık.2010, 17:19
Siz de antrenman sahalarının sayısı dışında , Chelsea'nin veya Lens'in sahip olduğu fakat Fenerbahçe'nin sahip olmadığı basınç odaları vb nelerdir söyleyebilir misiniz ? Kanıt olarak bir şey koymuyorsun ki önümüze. " Sahası fazla olanın tesisi de iyidir " böyle mantık olabilir mi ?

Bu bilgiler mevcut olmadigi icin muhafazakar tahminler yapmak sadece bize ait bir durum degil. Bu tip durumlarda tercihen bu tip muhafazakar tahminler yapilir. Sadece bu arastirmada da degil. Tek bir cevap verilecekse, muhafazakar tahmin genelde tercih edilen tahmindir. Taa ki kaliteli bilgiye ulasip, bunun yanlis olduguna dair karar verene kadar.

Evet tahmin muhafazakardir ve antrenman sahalarinin organizasyonu goz onunde tutularak yapilmistir. Elde gercek bir bilgi olsa ve bunu gozardi etsek suclayin. Ama sizin de elinizde de bizim elimizde olandan daha somut bir bilgi yok. Biz her zaman oldugu gibi muhafazakar sonuca variyoruz. Bir tutarsizlik yok. Benzer muhafazakar sonuclara veritabaninin bir cok yerinde varmisizdir. Bu da bir ornegidir.

Eger degisiklik istiyorsaniz bunu yapmanizin iki yolu vardir.
1. Gozardi ettigimiz veya ulasamadigimiz bilgileri sunmak ve bizim degisiklik yapmamizi saglamak (ki bunun bir cok ornegi vardir forumlarin bu bolumunde, degisikligi yapar ve tesekkur ederiz)
2. Veritabaninda kendi isteginize gore, kendi oyununuz icin kisisel degisiklik yapmak

İlk mesajımda da belirttim. Brezilya ve Arjantin antrenman sahalarından geçilmiyor. Ancak stadları da dahil olmak üzere , kulüp yapılarının çoğu dökülmek üzere. 1950 lerden kalma. Türkiye'de de çoğu takım maalesef bu derecede. Hatta anadoluda çok kötüleri de mevcut. Bence tesisin kalitesi , tekrar söylüyorum , çağdaş ve efektifliğiyle alakalıdır. " bu tesislerde çalışan herkes müthiş bir performans sergileyecek " diye bir şey söyledim ki ben. O zaman Real Madrid her sene kupaları domine etmeli. Bakın ne yazmışım " ...oyuncuların performanslarını en iyi şekilde yansıtmaları için kullandıkları... " Tesis ne kadar iyi olursa olsun oyuncu orayı doğru kullanamadıktan sonra sahaya ne yansıtabilir ki ? Türkiye'de ki antrenman ve kamp sistemi söylediğinizin nedenidir. Bunu benden daha iyi bilmeniz gerekir.

Eh yani oyuncu performansina bakarak tesisleri degerlendiremiyoruz. Sahalara bakarak tesisleri degerlendiremiyoruz. Neye gore degerlendirilmesini istiyorsunuz? Sizin icgudulerinize gore mi, yoksa bir kac kameranin tesisleri ne kadar guzel (efektif degil) gosterdigine gore mi?

Türkiye'de futbolla ilginenen kime sorarsanız sorun , en iyi tesis kimdedir diye , hiç düşünmeden Fenerbahçe diyecektir. Buna Beşiktaş ve Galatasaray başkanları da dahil. Aziz Yıldırım'ın tesisleşme anlamında neler yaptığını kimse inkar edemez. En basitinden FB TV de gösteriliyor. Orada da mı rastlayamamış araştırma görevlisi ? Ha tabii bir de şu var , tesislere değerleri araştırma şefi olarak sen mi yoksa Fenerbahçe görevlisi mi veriyor ?

Tesisleri degerlendiren benim. Ele gecen bilgileri degerlendirerek bir karar veriyorum. Elime, sahip olmadigim bir bilgi verirseniz de pekala degerlendiririm. Hem de memnuniyetle.

Ayrıca biz neden seni ikna edelim ki ? Gerçekleri oyuna yansıtmak sizin göreviniz araştırma görevlileri olarak. Biz eksikleri söyleyebiliriz ancak. Siz yine aklınızdaki değerleri gireceksiniz , biz de editörden değiştireceğiz bu kadar basit.

Tabii ki bizi siz ikna edeceksiniz. Arastirmanin sorumlusu siz olsaniz ve ben bir degisiklik olmasi gerektigini dusunuyorsam, size kanit ustune kanit ortaya koyar, degisikligin yapilmasini isterdim. Elimde kanit yoksa, zaten neye dayanarak bir degisiklik isteyebilirim ki? Kendi isteklerime gore mi?

Alexi Lalas
12.Ocak.2011, 00:01
-Cemil Turan Legends'a eklenmeli.
-Uche'nin adı Common Name olarak girilmeli. Çünkü herkes onu Uche olarak tanıyor.
-Arda Keskin'i scout diye biliyorum. ( maç analisti gerçekte. sonraki rakibi analiz edebilen staff da oyunda scout )
-İsmail Kartal'ın career stats'ı yok. Ayrıca favori takımı Fenerbahçe olmalı.
-P. van hooijdonk'un favori takımına Fenerbahçe eklenmeli.
-Turgay Altay First team coach olmalı.
-İrfan Saraloglu youth coach olarak eklenmeli.

gfbcagatay
01.Şubat.2011, 22:00
Hata değilde yenilik diyeyim haberiniz yoktur belki diye.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=718619
http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiID=739930

Pendikspor'dan 2 genç oyuncu ile anlaştık,yeni update'de eklenirse sevinirim.

saboje
02.Şubat.2011, 15:40
ikinci kaptan semih yerine emre olarak düzeltilmeli bence...

burc ugur
16.Şubat.2011, 13:51
bişey sorcam bu kulup bılgılerı hata bıldırme alanında

hataları bıldırıoruz ya deıstım falan duzelttım fln yazmıssın neyı duzeltıyosun ?

fm11 database ını mı duzeltıosun ?

duzeltıosanda kendıne mı duzeltıosun yoksa SIGames arastırma ekıbındemısın anlamadım :D

yaptıklarını sıgames e mı yolluyon ?

yenı updatelere mı eklenıyo senın yaptıkların

bi anlat acıkla anlamadım ordakı konuyu yaw

Cengo
16.Şubat.2011, 15:57

hataları bıldırıoruz ya deıstım falan duzelttım fln yazmıssın neyı duzeltıyosun ?

duzeltıosanda kendıne mı duzeltıosun yoksa SIGames arastırma ekıbındemısın anlamadım :D

bkz. http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=80766

Jaswege
10.Mart.2011, 13:32
Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu ekonomik durumun transfer bütçesine yansılıtmadığını düşünüyorum. Belki daha önce konuşulmuştur ben göremedim. Bu konuda bir düzeltme yapma olanağı nedir acaba? Planlarınız arasında varmı?

Alexi Lalas
14.Mart.2011, 23:46
-Cemil Turan Legends'a eklenmeli.
-Uche'nin adı Common Name olarak girilmeli. Çünkü herkes onu Uche olarak tanıyor.
-Arda Keskin'i scout diye biliyorum. ( maç analisti gerçekte. sonraki rakibi analiz edebilen staff da oyunda scout )
-İsmail Kartal'ın career stats'ı yok. Ayrıca favori takımı Fenerbahçe olmalı.
-P. van hooijdonk'un favori takımına Fenerbahçe eklenmeli.
-Turgay Altay First team coach olmalı.
-İrfan Saraloglu youth coach olarak eklenmeli.

Uche , Cemil Turan ve İsmail Kartal dışında geriye kalanlar DB ye girilmiş. Öncelikle teşekkürler. Fakat bunlarında DB ye girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Hakan Tecimer Rizespor ve Fenerbahçe'de oynamış. Doğum yeri Rize. 3 kere de A milli olmuş. İlk milli maçı 20.09.1989 tarihinde İzlandaya karşı.

RasAnt
22.Mart.2011, 17:27
Kulüp tarihinde en farklı yenilgi 5-0 olarak galatasaraya karşı almışız bu niye böyle Galatasarayın tarinde 6-0 yazıyor diyemi ? 1975-76 yılında Benfica bizi 7-0 yenmişti bu olmuyorsa 1992-93 yılında Sigma Olomouc a 7-1 yenilmişiz değiştirin lütfen

Jaswege
22.Mart.2011, 19:04
Lig'de dir bence o. Avrupa'da ki maçlar sayılmıyor sanırım.

perpetua
22.Mart.2011, 19:05
En buyuk maglubiyet bilgisine ulasmak zor. www.turkfutbolu.net adresinden bakmistik ligdeki en farki maglubiyet icin. Onun tarihinde de hata var zaten. 1990 degil, 1960 olacak.

Benfice 7-0'in olmasi en dogrusu.

Jaswege
23.Mart.2011, 12:40
Orada ki bilgiler "Lig Tarihine" göre mi giriliyor, yoksa "Genel tarihe"(Tüm GS-FB Maçları Geneli) göre mi giriliyor?
Eğer lig tarihine göreyse 7-0'ı girmek yanlıs olur. Ama aralarında ki tüm maçlara bakılırsa en mantıklısı 7-0.

SAİT71
23.Mart.2011, 12:58
Eğer tüm maçlara organizasyonlara göre giriliyorsa, 1975-76 sezonu Şampiyon Kulüpler Kupası maçında, deplasmanda Benfica’ya 7-0 yenilerek en farklı mağlubiyetimizi aldık.

Avrupa Kupalarındaki diğer farklı mağlubiyetlerimiz:
http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/168035.jpg

Ligde ise:

17 kez şampiyon olan Kanarya'nın ligdeki en kötü derecesi 10'unculuk. En farklı galibiyetlerini 8-1'le Samsun ve 2'şer kez 7-0'la Kayseri ve Denizli'ye karşı alan sarı-lacivertliler, en farklı yenilgisini 6-1'le Aydın'dan aldı.

Alexi Lalas
23.Mart.2011, 13:56
Genel. Beşiktaş'ta 0-8 Liverpool ekli çünkü.

RasAnt
23.Mart.2011, 14:01
Evet genel bilgi o Benfica var suan bizim en farklı yenilgi yazmıştım

perpetua
23.Mart.2011, 18:44
17 kez şampiyon olan Kanarya'nın ligdeki en kötü derecesi 10'unculuk. En farklı galibiyetlerini 8-1'le Samsun ve 2'şer kez 7-0'la Kayseri ve Denizli'ye karşı alan sarı-lacivertliler, en farklı yenilgisini 6-1'le Aydın'dan aldı.

Aydin'a karsi 6-1 ile Galatasaray'a karsi 5-0 ayni farklar. Galatasaray maci 1960'da oldugu icin Aydin'a karsi 6-1 rekoru egale ediyor.

Gerci fark etmez, ligde ve genelde en farkli maglubiyetleri ayiristiramiyoruz.

Alexi Lalas
25.Mart.2011, 21:53
Colin Kazım'dan nefret edilme değeri 35. Bilica'dan 50. Doğru mu bu sizce ? CKR'ın değeri bence en az 75 olmalı.

perpetua
26.Mart.2011, 01:40
Colin Kazım'dan nefret edilme değeri 35. Bilica'dan 50. Doğru mu bu sizce ? CKR'ın değeri bence en az 75 olmalı.

:D Kazim icin itiraz edile edile dusurtuldu. Simdi tekrar yukseltilip, eski haline gelmesi isteniyor.

BaGa TaRKaN
26.Mart.2011, 01:58
Bak Orası Doğru:zuhaha

Bir Adam Bukalemon Gibi Renk Değiştiriyor Birgün Taraftarın Sevgilisi, Birgün Takımın Yüz Karası Vay be Sen Neymişsin Kazım Kazım:n:

Sekopej
26.Mart.2011, 03:05
Fenerbahçe'deyken yaptıkları ya da Galatasaray'a gitmesi pek etkilemedi aslında, son maçta golden sonra Aykut Kocaman'a yaptıklarıyla taraftarın tepkisini çekti.

RasAnt
27.Mart.2011, 23:47
Ben Kazımı savunuyordum nasıl dislike olur bu adam diye haketmiş şuan nefret ediyorum kendisinden :)

Alexi Lalas
27.Mart.2011, 23:55
:D Kazim icin itiraz edile edile dusurtuldu. Simdi tekrar yukseltilip, eski haline gelmesi isteniyor.

Sorun salt Kazım'ın değerinde değil ki , Bilica'nın daha fazla değere sahip olması...

Cengo
28.Mart.2011, 00:47
Sorun salt Kazım'ın değerinde değil ki , Bilica'nın daha fazla değere sahip olması...

Ben istedim onu, Bilica sezon sonu gönderilecek, kesinleşti artık. Oyunun da göndermesi için.

Alexi Lalas
28.Mart.2011, 22:56
Ben istedim onu, Bilica sezon sonu gönderilecek, kesinleşti artık. Oyunun da göndermesi için.

FM 2012 de Kazım'dan daha az bir değere sahip olacaksa doğru bir karar vermişsiniz. Sonuçta iki tane gönderilen oyuncu olacak...

Alexi Lalas
08.Nisan.2011, 22:59
Bolic Fenerbahçe'den neden nefret ediyor ? Buna rağmen de Fenerbahçe'nin favori listesine 40 değeriyle girmiş. Doğru olan bu tamam da nefret edilme nedenini anlayamadım ?

Hogh'ün favorilerine de Fenerbahçe eklenmeli.

Ayrıca Cem Pamiroğlu favorilere eklenmeli.

Cemil Turan'ı da favorilere eklemeyi unutmazsınız umarım. Belki de scout olarak eklenebilir , kariyeri ve başarıyla yaratıldıktan sonra. Fenerbahçe'de görevli çünkü : http://www.fenerbahce.org/sporokullari/detay.asp?ContentID=17110

Birkaç oyuncuyu izlediği haberler : http://www.turkspor.net/default.asp?o=1&id=57189 , http://www.sekerclub.com/sercani-fenerbahce-izledi-t37276.html?

http://www.fenerbahce.org/sporokullari/detay.asp?ContentID=17110

Bir de Cristian neden disliked people'da öğrenebilir miyim ?

barahir
08.Nisan.2011, 23:26
Bir de Cristian neden disliked people'da öğrenebilir miyim ?

100 Fenerliye sorsan 90'ı gitsin der..

BaGa TaRKaN
08.Nisan.2011, 23:45
100 Fenerliye sorsan 90'ı gitsin der..

Bu Taraftara Özel Disliked mi? Yoksa Kulübün Disliked'i mi?

Yönetimde mi Öyle Düşünüyor Yönetimin Çoğuna da Sorsanız Gitsin Cevabı Olur mu?

Alexi Lalas
09.Nisan.2011, 00:39
100 Fenerliye sorsan 80 i Selçuk gitsin der. Selçuk'u disliked people'a mı eklemek gerekiyor şimdi ?

Neyse rastladığım büyük bir hata var. Okocha'nın kariyerinde 1997 de Bank Asya'da 2.lig kazandığı yazıyor :) Super lig olacak o :) Editor'de 1997 yılında Super Lig de hem 2.lik hem 3.lük kazandığı eklenmiş. Ondan dolayı olabilir.

Harald Schumacher'de de 1989 da Bank Asya'yı kazandığı yazıyor , 1990'da da Bank Asya'da 2. olduğu. 1989 daki Turkiye Kupası 2. liği de eklenmeli.

Hogh'un Fenerbaçe ile 1996 da kazandığı şampiyonluk eksik. Aynı sezon Turkiye kupasındaki ikincilikte eksik. 1995'te ki Super Kupa 2.liği.

1996 yılındaki Şampiyonluk ve Türkiye kupası 2.liği eklenmesi gereken diğer kişiler : Aykut Kocaman , Oğuz Çetin , Kemalettin Şentürk , Tayfun Korkut , Rüştü Reçber ( sadece Türkiye Kupası ) , İlker Yağcıoğlu , Halil İbrahim Kara , Tarık Daşgün , Serkan Recber , Saffet Akbas , Engin İpekoğlu. Bazıları editor'de gözüküyor fakat oyunda gözükmüyor nedenini anlayamadım.

Bu oyunculara aynı zamanda 1995 Super Kupa 2.liği eklenmeli alttaki linke göre. ( Hatta yazdığım oyuncular haricinde , o sezonun başlangıcında takımda bulunan fakat ; sonradan ayrılan oyunculara da 1995 teki TFF Super Kupa 2.liğide eklenmeli. ) Sezon 1995-1996 fakat bu kupanın sezon başında oynandığını düşünürsek tarih 1995 olması gerekiyor. Rüştü'nün 1996 da kazandığı Super Kupa 2.liği de 1995 yılında olacak sanırım. 1996 olarak eklenen oyuncular varsa onlarda 1995 olması lazım.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=412

Rıdvan Dilmen'in başarıları eksik. Ayrıca 1999'da Bld. Vanspor ile değil , Vanspor AS ile 1.ligi kazandı.

van hooijdonk'un 2005 te kazandığı şampiyonluk ve Turkiye kupası 2.liği eksik.

Şenol Çorlu ve İsmail Kartal'ın kariyerleri ve başarıları eksik. İkisine de favori kulüp olarak Fenerbahçe eklenmeli. Fenerbahçe'ye de düşük değerlerle eklenebilirler.

Tayfun Korkut , İlker Yağcıoğlu , Kemalettin Şentürk , Halik İbrahim Kara ; Fenerbahçe'den önceki kariyerleri eksik.

malpince
21.Mayıs.2011, 15:26
tesislerden konu açılmış, oyuna baktım önceden dikkat etmemiştim ama galatasaray ve beşiktaşla aynı değeri almış :D
fikirtepe tesisinden görüntüler:
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_fikirtepe(2).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_fikirtepe.JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-06_fikirtepe(1).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-06_fikirtepe(2).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-06_fikirtepe(8).JPG
Alt yapı tesisinden görüntüler:
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-05_altyapi(1).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-05_altyapi(2).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-05_altyapi(4).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-05_altyapi(5).JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-05_altyapi(21).JPG
Lefter küçükandonyadis tesisi:
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_C09G2089.JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_C09G2114.JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_C09G2133.JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_C09G2229.JPG
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-14_C09G2239.JPG
Faruk Ilgaz tesisi:
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-06_farukilgaz(7).jpg
http://www.fenerbahce.org/pic_lib/2011-03-06_farukilgaz(8).jpg
ve de herkesin bildiği TOPUK YAYLASI VE DE FENERBAHÇE ULUSLARARASI SPOR KOMPLEKSİ... tamam dünyada sayılı tesislerden olmayabilir şimdi tutup bütün dünyayı araştırabilecek zamanım yok ama beşiktaş ve galatasaray ile nasıl aynı puanı almış anlamadım... belki de onların müthiş tesisleri vardır, oyuncularına sağlıklı kamp yaptırabilmek için onların da projesi vardır... varsa bilmiyorum gösterin bana... dediğim gibi belki dünyada sayılı değildir ama beşiktaş ve galatasaray ile nasıl eşit puanı almış anlamadım. kıyaslamak bile hata bana göre :)

RasAnt
23.Mayıs.2011, 19:44
ya 3 büyükleri hep aynı kefeye koyuo araştırmacılarımız reputation bile aynı şimdi bjk ile gs arasında dağlar kadar fark var gs ile fb arasında dağlar kadar fark var neden 3 ü aynı değere sahip ki + tesisleri aynı değer verilmiş bunlarda çok komik şeyler ya taraftarlığı bırakalım lütfen ülkemizde kim büyükse bu oyuna yansıtılmalı yani Fenerbahçe !

Rehavi
23.Mayıs.2011, 19:45
ya 3 büyükleri hep aynı kefeye koyuo araştırmacılarımız reputation bile aynı şimdi bjk ile gs arasında dağlar kadar fark var gs ile fb arasında dağlar kadar fark var neden 3 ü aynı değere sahip ki + tesisleri aynı değer verilmiş bunlarda çok komik şeyler ya taraftarlığı bırakalım lütfen ülkemizde kim büyükse bu oyuna yansıtılmalı yani Fenerbahçe !

:D Diyosun?

RasAnt
23.Mayıs.2011, 20:28
:D Diyosun?

Aynen 3 yıldız transfer etmekle malesef farklar kapanmıyor

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Mayıs.2011, 21:41
ya taraftarlığı bırakalım lütfen ülkemizde kim büyükse bu oyuna yansıtılmalı yani Fenerbahçe !

Yalnız hem taraftarlık yapmayalım diyip,bunları söylemekte ilginç...

malpince
23.Mayıs.2011, 22:00

koskoca paragrafta sadece buraya mı takıldın? siz zaten Fenerbahçe ile bjknin tesisini kıyaslıyorsanız bir şey diyemem... yani bu oyunda gördüğüm müthiş dramatik bir olay... ağlayalım mı gülelim mi anlamadım bakınca.. yani ya Fenerbahçenin tesis değeri yükseltilir ya da diğerlerininki düşürülür...

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Mayıs.2011, 22:34
koskoca paragrafta sadece buraya mı takıldın? siz zaten Fenerbahçe ile bjknin tesisini kıyaslıyorsanız bir şey diyemem... yani bu oyunda gördüğüm müthiş dramatik bir olay... ağlayalım mı gülelim mi anlamadım bakınca.. yani ya Fenerbahçenin tesis değeri yükseltilir ya da diğerlerininki düşürülür...

İyi de ben Fenerbahçe'nin tesisi kötüdür,Bizimki iyidir demedim ki.

RasAnt
23.Mayıs.2011, 23:14

Ben taraftarlık yapmıyorum ki gerçekleri söylüyorum,bu gerçekleri görmemek için afedersiniz ama kör olmak lazım.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Mayıs.2011, 23:18
Ben taraftarlık yapmıyorum ki gerçekleri söylüyorum,bu gerçekleri görmemek için afedersiniz ama kör olmak lazım.

Ben de ne demek istediğimi tam olarak yansıtamadım galiba. ''ya taraftarlığı bırakalım lütfen ülkemizde kim büyükse bu oyuna yansıtılmalı yani Fenerbahçe !'' buradaki üslubun biraz yanlış bence abi.

malpince
23.Mayıs.2011, 23:24
İyi de ben Fenerbahçe'nin tesisi kötüdür,Bizimki iyidir demedim ki.

Rasantın dediklerinden o kadar cımbızla ayırdın, kimin tesisi daha iyi onu söylemedin... ben de buna takıldım... yani aksini de demedin... sence hangisi iyi bunu demeni beklerdim madem cevap vereceksin bütün paragrafa ver ya da diğer kısma katılıyorum de..

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
23.Mayıs.2011, 23:31
Rasantın dediklerinden o kadar cımbızla ayırdın, kimin tesisi daha iyi onu söylemedin... ben de buna takıldım... yani aksini de demedin... sence hangisi iyi bunu demeni beklerdim madem cevap vereceksin bütün paragrafa ver ya da diğer kısma katılıyorum de..

Fenerbahçe'nin tesislerinin Türkiye çapının çok üstünde olduğu bilinen birşey. Belki de bu yüzden söyleme gereği duymadım,ama kusura bakmayın yine de.

RasAnt
23.Mayıs.2011, 23:35
Ben de ne demek istediğimi tam olarak yansıtamadım galiba. ''ya taraftarlığı bırakalım lütfen ülkemizde kim büyükse bu oyuna yansıtılmalı yani Fenerbahçe !'' buradaki üslubun biraz yanlış bence abi.

Ya ama kardeşim bak ben kırmak için birşey söylemedim uslübumda sert değil çünkü bunu sene başından beri tartışıyoruz önceki sayfalarda görürsün ama ısrarla hayır değil diyor yöneticiler üstüne tesisleri bjk ve gs le aynı değere sokuyor bu kadarına pes ama,bu haksızlığı kimsenin yapmaya hakkı yok.

İtibar konusuna gelince bjk fb ve gs ye hiç yaklaşamaz,fb ve gs nin aynı itibarda olmasını anlarım ama bjk bunların içine girerse bu olmaz işte.

Prowler84
25.Mayıs.2011, 16:01

kendinden 15 yaş büyük biriyle böyle mi konuşursun sen? hitap tarzın hiç hoş değil. araştırma şefi olarak kendisine saygın yoksa bile yaşı itibari ile olsun.

Jaswege
24.Haziran.2011, 15:33
http://www.acunn.com/spor/19129/fbahce-avrupa-para-ligine-aday

Fenerbahçe'nin bütçesi hakkında bir takım bilgiler..

RasAnt
26.Haziran.2011, 18:50
Nedense oyunda gsnin finansı fb le eşdeğerde hatta önde bile oluyordu son 3 senede.Biz yorulduk bu dengesizliğin sebebi ne diye gerçekleri yansıtınız diye ama hala aynı hala aynı.112 m gelir gsnin, 315 m gelir Fenerbahçenin rakamlar herşey ortada farka bakınız lütfen.

Ya hersene ekonomik krizle boğuşan takımın finansı bizle eşit veya 5-10 m fark oluyor ya çok sinir oluyorum.

Bjk de finans olarak gsden önde onlarda hep 3. sırada oluyor.

Biz fmyi eleştiriyoruz nasıl oyun çıkarıosunuz bir sürü hata var diye.Türk araştırmacıların şu taraftarlık duyguları bıktırdı artık, başta hatalar burada zaten,ilk önce biz doğru bilgiler gönderelim adamlara.

perpetua
28.Haziran.2011, 15:49
Galatasaray'in geliri neye gore 112 milyon? Gecenlerde genel kurul icin dagitilan ve sadece amator subeleri iceren gelir tablosuna gore mi? O da isin bir ilginc tarafi cunku o amator subelerin hic biri futbol ile ilgili degil. Yani o gelirler oyunda bile degil. Tipki Fenerbahce'nin 350 milyonluk gelirinin icinde diger subeler oldugu ve oyunda karsiniza cikacak futbol gelirinin bu kadar olmayacagi gibi.

Galatasaray'da Futbol'un gelirleri (Ali Sami Yen stadinda oynanilan donemde) 100 milyon lira civarinda (inanmazsan KAP'dan bakabilirsin). Yeni stat ile bu gelirlerde yukselme olacagi da asikar.

Galatasaray'in gelir sorunu yok. Galatasaray'in nakit akisi sorunu var. Besiktas gibi bu nakit akisini saglamak icin kulube 100 milyon lira civarinda borc verecek bir baskani yok. Gelirlerinin cogunu borclari kapatmak icin oduyor (gelirlerin onemli bir kismi borclarin kapatilmasi icin temlik altinda) ama bu gelirleri olmadigini gostermez.

Ilk sene sonunda Galatasaray ne kadar para kazanmis, Fenerbahce ne kadar kazanmis (gelirler eksi giderler). Bir goz at istersen FM 2011'de ve ona gore yorum yap.

(Soru sormak baska sey, pek bilgi sahibi olmadan iddia etmek baska sey. Kusura bakma ama sen ikincisini yaptin. Bu nedenle de cevabim biraz sert oldu. Lutfen biraz arastir, bilmediklerini veya anlamayadiklarini da sorarak ogrenmeye caba goster.)