PDA

View Full Version : Filip Holosko

Ahmet Göktaş
06.Kasım.2010, 22:08
http://www.ressim.net/6/upload/d57beb8b.jpg

Filip Holosko'nun profilini biraz abartılı buldum. Bobo'nun 15 , Baroş'un 14 finishing aldıgı bir oyunda Holosko'nun da 14 finishing değeri alması büyük tutarsızlık yaratıyor. Özellikle son 2 yıldaki holosko 6 pozsiyona girse ancak o da belki 1 tanesini atabilen bir oyuncu. O fizikle ve süratle birde 14 finishing olunca yine coşuyor gerçekçi olmayarak.

Börk
06.Kasım.2010, 22:10
Herkes şikayet ederken,Ahmet azaltılmasını istiyor.Brava.

Ahmet Göktaş
06.Kasım.2010, 22:24
Holosko'nun son 2 sezonki performansında Tazemeta'dan bir farkı yok zaten. Bu fiziğe , tekniksel olarka sadece finishing ve dribling'i 11+ yapmak yetiyor coşmasına zaten.

bnmv
06.Kasım.2010, 22:32
Ahmet kardeşime katılıyorum.Holoskonun bitiriciliği bobodan çok daha az bence..

izmer96
06.Kasım.2010, 22:34
Holosko'nun son 4 sezonda toplamda attigi gol sayisi : 27

Baros'un son 2 sezonda toplamda attigi gol sayisi : 31

Holosko'nun bitiricilik 14 Baros'un bitiricilik 14 , tartismaya , burda olmus olmamis demeye gerek yok , cunku hep ayni kendini savunan cevaplar geliyor , sadece burdaki buyuk tutarsizligi beliritiym dedim oda yeterli zaten sirf bu yuzden Turkiye Ligini 2-3 yildir oynamiyorum oyunda

bnmv
06.Kasım.2010, 22:43

Holosko'nun bitiricilik 14 Baros'un bitiricilik 14 , tartismaya , burda olmus olmamis demeye gerek yok , cunku hep ayni kendini savunan cevaplar geliyor , sadece burdaki buyuk tutarsizligi beliritiym dedim oda yeterli zaten sirf bu yuzden Turkiye Ligini 2-3 yildir oynamiyorum oyunda

kardeşim gol sayısı sadece bitiricilikle alakalı bir şey değil..bitiriciliği 20 olan diğer gerekli özellikleri düşük olan bir forvet,bitiriciliğii 13 topsuz alanı 17 hız hızlanması 17 sakinliği 18 olan forvetten daha az gol atar..
ama barosun bitiriciliğinin daha fazla olması konusunda sana katılıyorum.en azından 15-16yı hakediyor bence.

izmer96
06.Kasım.2010, 22:45
bende biliyorum attigi gol sayisinin bitiricilikle bire bir alakasi olmadigini , ama artik zaten Holosko ile Baros'un bitiriciligi ayni oldugu yerde ne diycegimi sasirdim gol sayilarini yazdim , uzatmaya gerek yok , bizim scoutlar bayiliyorlar boyle dusuk vermeye ,

Dusuk guc vermek = Cok iyi scout

boyle bir kani var bence

indie
06.Kasım.2010, 23:16

Bu mantıkla ve bu veriler ışığında Kewell'in bitiricilik ve soğukkanlılığının da 3-4 puan düşmesini, yahut Baros'un bu özelliklerinin 19-20'ye (Daha az gol atan Kewell'de 17-16) çıkmasını istemeniz gerekir. Ki böyle bir mantık sağlıklı değil zaten.

izmer96
06.Kasım.2010, 23:18
Bu mantıkla ve bu veriler ışığında Kewell'in bitiricilik ve soğukkanlılığının da 3-4 puan düşmesini, yahut Baros'un bu özelliklerinin 19-20'ye (Daha az gol atan Kewell'de 17-16) çıkmasını istemeniz gerekir. Ki böyle bir mantık sağlıklı değil zaten.

yani diyorsunki bir dengesizlik yok Holosko'nunda Baros'unda bitiriciligi 14 , ikisininde son vuruslari ayni kalitede oylemi ?

ozaniel
07.Kasım.2010, 01:11
Şu an Holosko'nun oyununa göre değil istatiktiklerine göre konuşuyorsunuz. Holosko kaleciyle karşı karşıya kaldığında çok güzel noktalara vuruşlar yapabiliyor, Bobo kadar düzgün vuruyor ama daha yavaş vurduğu için Bobo kadar finishing almamış. Kaçırdığı pozisyonlar da soğukkanlılığından. Ayrıca Holosko Beşiktaş'ta sağ açık oynadığı için forvetlerle gol sayısının karşılaştırılması garip olmuş.
Holosko'nun dribling ve kararlar özellikleri düşmeli bence. Holosko daha çok açık alan oyuncusu, dar alanda topu ayağından açtığı için etkili olamıyor(dengesi çok yüksek olmasına rağmen), dribling için 12 değeri daha uygun olur.
Holosko ayrıca maçta sıkça yanlış kararlar veriyor, 14 seviyesini çok fazla buldum. 10'un üstünde olmamalıydı bu seviye. Örnek olarak CSKA Sofya maçı aklıma geliyor, Holosko en çok gereksiz driblingleri ve karar veremeyip zaman kaybetmesi ile eleştirilmişti.
Ayrıca Beşiktaşla bir süre oynadım, o profile rağmen Holosko bir çok uygun pozisyonu kaçırıyor, dağlara taşlara vuruyor. Bence Holosko'yu oynatıp sonuçları görün.

nouma16
08.Kasım.2010, 15:03

Holosko gerçekte AMR oynuyor. Baros ise ST. Aslında Holosko-Bobo çift forvet oynasa Holosko'da daha fazla gol atar. İlk alındığında Ertuğrul Sağlam kendisini Nobre'yle çift forvet oynatmıştı. Gayet güzel performans veriyordu. Ancak M.Denizli ve Schuster tek merkez forvetli sistemler kullandıkları için Holosko'yu en uçtaki adam olarak oynatmıyorlar. FM'de ise Holosko'yu AMR'ye Winger oalrak koyduğunuzda fantastik maçlar çıkarıyor. FM2010'DA Quaresma-Huntelaar-Holosko üçlüsüyle HİLESİZ olarak UEFA Avrupa Ligini kazanmışlığım vardır.

Özet: Holosko gerekenden güçlü yapılmış. Ancak attığı gol sayısını bir forvetle karşılaştırmak mantıklı değil. Çünkü kendisi son 2-3 sezondur kanatlarda oynadı.

atakankcm
08.Kasım.2010, 16:22
sürekliliği 12 yerine [10-
hırs 12 yerine [10-
soğukkanlılık 13 yerine [10-

+ bitiricilik konusunda Ahmet arkadaşa katılıyorum

tearkan
09.Kasım.2010, 19:51
Holosko cidden biraz abartılı olmuş; fakat yine de Baros gibi direk forvet oyuncusuyla kıyaslayıp finishing.i düşmeli (yada gerçek amacı ortaya koyalım: Barso'un finishing.i artmalı) demek de çok manasız.

Nihat'ın yerine bir maç ikinci forvet olarak oynatmak zorunda kalmıştım, o maçtan beri de kesmedim. Ligde 5 maçta 6 gol 4 asist 8,07 ortalamayla oynuyor. Girdiği pozisyonlarda bazen dağa taşa vurduğu yada saçma kararlar verdiği olabiliyor; fakat bu yine de şu anki performansı düşünülünce gerçek Holosko değil de bizim hayalimizdeki Holosko olmuş bu profille.

DenizlispoR
09.Kasım.2010, 20:09
Holosko'nun finishing'in ciddi anlamda düşmeli , özellikle bu balance ve pace değerleri ile oyunda durdurlamıyor :D.

ozaniel
09.Kasım.2010, 21:28
fakat bu yine de şu anki performansı düşünülünce gerçek Holosko değil

Bunun nedeni 2. forvet olarak oynatman olmalı. Holosko sağ açık olarak normalden sadece birazcık daha iyi o da bence decisions ve dribbling özellikleri yüksek olduğundan.

perpetua
10.Kasım.2010, 00:35
Iki yildir basa dert olan, gecmiste dripling'i ve 15, bitiriciligi 13 oldugu icin profilini cok zayif yaptigimiz soylenen, gol kralliginda ikinci olan Holosko. Hey gidi gunler hey. :)

Bir oyuncu teknik becerisini kolay kolay cok calismadan gelistiremez ve kolay kolay kaybetmez dusuncesinden yola cikarsak, aradaki fark ne acaba?

2 yil once cok zayif yapilmis denilen Holosko profili:

Ozellik FM 2008 8.0.2
Acceleration 14
Agility 13
Balance 15
Jumping 14
Nat. Fitness 14
Pace 16
Stamina 14
Strength 14

Corners 8
Crossing 10
Dribbling 14
Finishing 13
First Touch 11
Free Kicks 8
Heading 12
Long Shots 13
Long Throws 8
Marking 6
Passing 11
Penalties 12
Tackling 6
Technique 12

Aggression 13
Anticipation 12
Bravery 10
Composure 10
Concentration 12
Decisions 12
Flair 11
Influence 6
Off the ball 13
Positioning 9
Teamwork 12
Vision 11
Work Rate 10

Biraz konu disi oldu ama idare edin. :)

bnmv
11.Kasım.2010, 16:54
Iki yildir basa dert olan, gecmiste dripling'i ve 15, bitiriciligi 13 oldugu icin profilini cok zayif yaptigimiz soylenen, gol kralliginda ikinci olan Holosko. Hey gidi gunler hey. :)

Bir oyuncu teknik becerisini kolay kolay cok calismadan gelistiremez ve kolay kolay kaybetmez dusuncesinden yola cikarsak, aradaki fark ne acaba?

2 yil once cok zayif yapilmis denilen Holosko profili:

Ozellik FM 2008 8.0.2
Acceleration 14
Agility 13
Balance 15
Jumping 14
Nat. Fitness 14
Pace 16
Stamina 14
Strength 14

Corners 8
Crossing 10
Dribbling 14
Finishing 13
First Touch 11
Free Kicks 8
Heading 12
Long Shots 13
Long Throws 8
Marking 6
Passing 11
Penalties 12
Tackling 6
Technique 12

Aggression 13
Anticipation 12
Bravery 10
Composure 10
Concentration 12
Decisions 12
Flair 11
Influence 6
Off the ball 13
Positioning 9
Teamwork 12
Vision 11
Work Rate 10
Biraz konu disi oldu ama idare edin. :)
Ama ömer abi mesela holosko'nun şu an normalden yüksek yapıldığını söyleyenlerin 2 sene önce bu profili düşük bulduğu ne malum? mesela ben holosko'nun gerçektekinden daha iyi bi profile sahip olduğunu düşünüyorum ama 2 sene önceki profile düşük dememiştim

perpetua
11.Kasım.2010, 17:13
Iste arastirmanin zorlugu da orada. Herkesi memnun edemiyorsun. :)

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
11.Kasım.2010, 22:38
Bence de Holosko'nun finishing 14 çok fazla... 11 uygundur bana göre.

ozaniel
11.Kasım.2010, 23:01
Holosko'nun son vuruşları bence güzel, gollerini izleyin, ölü noktalara güzel vuruşlar yapabiliyor. Bence asıl eksiği top sürme ve karar vermesinde. Top sürmesi için en fazla 12 olmalı, kapalı savunmalarda etkili olamamasının nedeni de bu, çok yüksek dengesine rağmen.
Karar vermesi ise çok düşük, nasıl 14 verildiğini anlamadım. 8 veya 9 uygun olur. Çünkü Holosko topu alıp genelde düşünmeden içe katetmeye çalışıyor. Topu ayağında tutamadığı için de kaptırıyor. CSKA maçı Holosko'nun bu eksiklerini görmek için en uygun ve en güncel maç.

S4mp1y0N
12.Kasım.2010, 00:22
bitiriciliği ve top sürmesi düşürülüp, kararlılığı ve uzun şutu artırılmalı.

vedat1987
12.Kasım.2010, 00:59
Şu an Holosko'nun oyununa göre değil istatiktiklerine göre konuşuyorsunuz. Holosko kaleciyle karşı karşıya kaldığında çok güzel noktalara vuruşlar yapabiliyor, Bobo kadar düzgün vuruyor ama daha yavaş vurduğu için Bobo kadar finishing almamış. Kaçırdığı pozisyonlar da soğukkanlılığından. Ayrıca Holosko Beşiktaş'ta sağ açık oynadığı için forvetlerle gol sayısının karşılaştırılması garip olmuş.
Holosko'nun dribling ve kararlar özellikleri düşmeli bence. Holosko daha çok açık alan oyuncusu, dar alanda topu ayağından açtığı için etkili olamıyor(dengesi çok yüksek olmasına rağmen), dribling için 12 değeri daha uygun olur.
Holosko ayrıca maçta sıkça yanlış kararlar veriyor, 14 seviyesini çok fazla buldum. 10'un üstünde olmamalıydı bu seviye. Örnek olarak CSKA Sofya maçı aklıma geliyor, Holosko en çok gereksiz driblingleri ve karar veremeyip zaman kaybetmesi ile eleştirilmişti.
Ayrıca Beşiktaşla bir süre oynadım, o profile rağmen Holosko bir çok uygun pozisyonu kaçırıyor, dağlara taşlara vuruyor. Bence Holosko'yu oynatıp sonuçları görün.Yani senin mantığınla
Gerrard Pıque'nin finishing puanı 8 değilde 13-14 olmalıydı.O da inanılmaz goller atıyor zaman zaman.Dediğim gibi buna bir standart bulmaları gerekiyor.Gol sayısını kriter kabul etmeliler.
Örneğin atılan gol sayısı lig reputatıona bölünerek bir kriter hazırlanabilir finishing özelliğine.Böylece yavaş yavaş kriter oturtulabilir.Çünkü scout puanlamaları arasında ciddi dengesizlik mevcut bence.Türk scoutlar için söylemiyorum bunu genel olarak farklılık mevcut puanlama sisteminde biraz dikkatli bakan bunu görür açıkça.1.90 boyunun üzerindekiler için belli bir kriter oluşturulması gibi scout standardizasyonu bence çok önemli bu oyunda

ozaniel
12.Kasım.2010, 14:58
Holosko zaman zaman değil, genellikle böyle vuruşlar yapıyor. Ayrıca oyunda gol atmayı sağlayan tek özellik bitiricilik değil, Milevskyi her oyunda coşuyor ama bitiriciliği 13. Cenk İşler'in ise 17 bitiriciliği var.
Finishing sadece son vuruşların düzgünlüğünü belirler. Fakat eğer düzgün bir pozisyona giremezse zor bir açıdan gol atmak daha zor olur, soğukkanlılığı düşükse zaman zaman heyecanlanır ve kötü bir vuruş yapabilir. Kararları kötüyse şut atılacak yerde çalım deneyebilir. Topsuz alan ve sezgi özellikleri yoksa ceza sahasında yanlış yerde durur ve uygun pozisyonları yakalayamaz vs.
Eğer bitiriciliği sadece gol sayısına göre ayarlasalardı Rooney'e Drogba'ya 19, Messi'ye 20 finishing vermeleri gerekirdi.

KanaKe
15.Kasım.2010, 15:43

baros 31 golün en az 10 tanesini penaltidan atti zaten

perpetua
15.Kasım.2010, 18:00
baros 31 golün en az 10 tanesini penaltidan atti zaten

Simdiye kadarki 37 golun, 5 tanesi penalti. Ilk sezon 4 penalti (2 tanesi Besiktas'a karsi), ikinci sezon sifir penalti, bu sezon 1 penalti.