PDA

View Full Version : Ricardo Quaresma

nouma16
08.Kasım.2010, 15:09
http://www.ressim.net/6/upload/b7572d77.jpg

Top Kapma
Agresiflik
Cesaret
Orta Açma
Takım Oyunu
Çalışma Azmi
Güç
Dayanıklılık gibi özelliklerinin artmasını bekliyorum.

tearkan
09.Kasım.2010, 05:50
Geçen seneki facia performansın etkisiyle bu değerleri almış; fakat şuana kadar göstermiş olduğu performans doğrultusunda mental özelliklerinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum ben de. Şu haliyle Yattara'dan beter bir performans gösteriyor.

bozoo1903
09.Kasım.2010, 09:54
Bende de bir türlü beklenen performansı veremedi Quaresma. Orta yaptırıyorum alakasız yapıyor, gizli forvet gibi oynatıyorum gol atamıyor. şaşırdım iyice :)

eXcitinG
09.Kasım.2010, 10:31
38 maç 21 goL 24 asist iLe bitirdi bende sezonu. SoL kanatta İnside Forward oynattım.

ozaniel
09.Kasım.2010, 17:59
Bende de aynı yerde iyi istatiktiklerle oynuyor ama performansı gerçek Quaresma gibi değil. Sol kanatı felç edemiyor, gollerde de Bobo'nun açtığı boş alanları kullanarak kolay goller atıyor.

eXcitinG
09.Kasım.2010, 18:56
VaLLa bende feLç ediyor. Daha ayağından top aLan bek oyuncusu görmedim. GoLLerini de geneLde çaLımLar sonrası içeri girerek attı bende. AsistLeri de oLdukça etkiLeyiciydi.

Ha bana göre özeLLikLerinde yinede bazı artışLar oLması gerekiyor. ÖzeLLikLe hızLanma konusunda 1-2 puan artışı rahat hakediyor. Top sürmesi de en az 17 oLmaLı bence. Aynı zamanda Quaresma o kadar zayıf bir oyuncu da değiL. FizikseL özeLLikLerinde de artış oLmaLı. Sezon boyunca karşısında bir değiL iki, üç adam iLe aynı anda mücadeLe ettiği oLdu. BunLarın çoğunda ayakta kaLmayı başardı. O kadar zayıf fizikseL özeLLikLeri haketmiyor bence.

mertayasava
09.Kasım.2010, 21:38
AML oynatıp cut inside verip orta yapmasını never yaparsanız çılgın atıyor :)

Ahmet Göktaş
09.Kasım.2010, 21:43
Gerçekten çok etkisiz Quaresma. Ve de Yattara ile neredeyse aynı profile sahip. Gerçekte Yattara ile Q7 kıyaslansa çok çeşitli gülmelere sebebiyet verir bu kıyaslama. Oyuna da yansımalı bu. 7 maçta 0 gol 1 asist vardı önceki oyunumda bakalım bundan nasıl olacak.

bobobobo
02.Aralık.2010, 03:26
gerçeği yansıtmayan en dikkat çekici özellik adaptasyonda ... benim oynumda çok sıkıntı cıkarıyor ve sorun yasıyor Türkiye'de ...şimdi farkettim adaptasyon 5 :S

decisions özelliği de artmalı bence ...

ozaniel
25.Aralık.2010, 21:58
Quaresma'nın profili eski profiline göre çok daha gerçekçi olmuş, fakat bazı özellikleri yüksek veya düşük buldum.

Balance ve Strength: Quaresma bu kadar güçlü bir oyuncu değil. İkili mücadelelere girdiğinde bu kadar başarılı değil, genelde çevikliği ile rakibe müdahale şansı vermiyor. Bu iki özellikten de 2'şer puan düşebilir.

Crossing: Quaresma'nın ortaları bence 16 değeri alacak kadar iyi değil. Teknik ve flair sayesinde estetik ortalar açıyor ve yaratılıcık sayesinde atacağı kişiyi görüyor ama ortalarının kavisi ve hızı bence 15 değerini hakediyor.

Decisions: Quaresma'nın karar verme yeteneği bence çok üst seviyeleri hak etmese de 9 alacak kadar kötü değil. Ne zaman bencil olacağını ve ne zaman arkadaşına pas vermesi gerektiğini, kime pas vermesi gerektiğini biliyor. 11 veya 12 değeri daha uygun olur.

Anticipation: Quaresma'nın sezgilerinin daha güçlü olduğunu düşünüyorum. 12 veya 13 gibi bir değer daha uygun olur. Sezgi bir çok olayda ikincil rolde olduğu için örnek bulmak zor.

Adaptability: Quaresma'nın başka ülkelerde oynayamamasının asıl nedeni gittiği takımların çok üst seviye olması nedeniyle istediği serbestliğe sahip olmamasıydı. Beşiktaş'a ve Türkiye'ye çok çabuk ısındı. Bu özelliğinin daha yüksek olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

richard castle
28.Aralık.2010, 21:30
Composure özelliği yükseltilebilir bence.

indie
03.Ocak.2011, 19:16
Ayağının çok enteresan yerleriyle rahatça top kontrol edebilen bir oyuncu. bence özellikle first touch ve dribblingte ufak artışlar olabilir. Onun dışında gayet güzel bir profili var. Yalnız bende yeterince dripling yapmıyor, pek tercih etmiyor gibi zorlasam bile. Ayrıca çok hırçın, antremanda naber lan diye selam versem alınıp 2 ay kesiyor muhabbeti :)

ForzaRQ7
01.Şubat.2011, 23:42
Top Kapma özelliğinde iki-üç puanlık artışı kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum. Evet, Quaresma fazla savunma yapan bir oyuncu değil, ama en azından kaybettiği toplarda bütün gücüyle geri dönmeye çalışıp topu tekrar kazanmaya çalışan bir oyuncu.
Agresiflik ve Cesaret puanlarında da, iki veya üç puanlık bir artış olması gerektiği kanısındayım. Quaresma çok çabuk sinirlenebilen, agresif bir futbolcu, özellikle de kendisine sert fauller yapıldığında.
Çalışma Azmi, bir veya iki puan(hatta üç) artabilir. Quaresma'nın sakat sakat oynamak istediği dönemleri biliyoruz.
Konsantrasyon şu an en çok sorun çıkaran özelliği. Bu 10 olarak görünüyor bende ve 13-14 şeklinde bir değer alması gerektiğini düşünüyorum.
Kararlar, şu an 9. Bu da benim düşük bulduğum özelliklerden. 11 veya 12'nin yeterli olacağı kanısındayım.
Takım Oyunu şu an 4, bunun da biraz düşük olduğu kanısındayım. Quaresma biraz bencil bir oyuncu izlenimi veriyor, ama aslında ne zaman tribüne oynayacağını, ne zaman takım için oynayacağını iyi biliyor. (Örn: Manisa maçında Beşiktaş öndeyken bencilce oynamasına karşın, son oynanan Buca, Trabzon ve Belediye maçlarında takıma daha uyumluydu.) Takım Oyunu'da bana göre 7 veya 8 olmalıdır.

Son yıllarda çok kötü sezonlar geçirmesinden dolayı böyle düşük puanlar almış, fakat yetenekleri doğrultusunda çok daha fazlasını hak ettiğinden eminim. Ayrıca Favori Kulüpleri'ne Porto ve Beşiktaş'ın eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Alen Markaryan'ın yazdığı kitapta Quaresma'nın açıklaması var, "Bundan önce bir Porto'yu bilirdim, artık bir de Beşiktaş var." diye. :D

Rehavi
01.Şubat.2011, 23:55
Yukarıda yazılanların büyük bir kısmına katılıyorum ayrıca, creativity değerinin de en az 16-17 leri bulması gerektiğini düşünüyorum. Hatta sezon başından beri 3-4 maçta bir çok şık uzaktan goller atması dolayısıyla long shots özelliğinin, özellikle teke tek pozisyonlarda gerek hızlanmasıyla gerek çalım özellikleriyle rakibini çok rahat geçebildiği için dribbling ve pace değerlerinin tekrar gözden geçirilebileceğini düşünüyorum.

Oyunda gizli olan, sportsmanship, tempermant, proffesionalism, pressure, consistency ve important matches değerlerinin de o kadar düşük olmaması gerektiğini düşünüyorum. En azından şimdiye kadar bir Nouma görmedik Q7 de :)

DaveJones
02.Şubat.2011, 00:03
İyi güzelde, bu dediklerinizin hepsi artarsa adamın ca 180 olur :) Bence composure'de artış olmalı, malum diğer özellikleri de doğrudan etkiliyor.

Corpus
02.Şubat.2011, 00:04
Oyunda en çok sıkıntı yaratan özelliği ise, ayağına gelen pası kontrol ettikten sonra veya ederken topu çok açması.Yaklaşık 10 metre topu ileri atarak sürüyor ve üst ligden kaliteli bekler eğer hızlılarsa çok rahat kapıyorlar.Her kontrolünde yapmıyor bunu ancak 5 kontrolün 3 ünde bunu tekrarlıyor Bunun oyunda özellik olarak ne ile alakası olduğunu çözemedim. First touch diye düşünsek o özelliğide kötü değil bu yüzden kesin bir neden bulamadım.Sizlerinde fikirlerinizi almak isterim.

Rehavi
02.Şubat.2011, 00:08
İyi güzelde, bu dediklerinizin hepsi artarsa adamın ca 180 olur :) Bence composure'de artış olmalı, malum diğer özellikleri de doğrudan etkiliyor.

O zaman composure arttırılmasın :) Bence soğuk kanlı asla davranamıyor. Son maçta kaleciyle karşı karşıya yine kaçırdı, genellikle son bölgeye kadar kusursuz geliyor ancak, örneğin kolay pozisyonları genelde olumlu sonuçlandıramıyor. Gollerine dikkat edersek, nerede zor pozisyonlar var onlar gol oluyor.

Zaten benim yazdıklarım sadece, tekrar değerlendirilebileceğini düşündüğüm özellikler. Şüphesiz ki oyunla ilgili söz sahibi olacak kadar ilgilenen kişiler, benden çoğu şeyi daha fazla bildikleri için, içlerinden ayıklayacaklarını düşünüyorum :)

iam1superman
02.Şubat.2011, 11:36
zihinsel ozelliklerinin biraz daha artmasi gerekir.yukarida yazilanlarinin coguna katiliyorum.