PDA

View Full Version : Genie Scout & 48 ay taksitli transfer hile mi?

celilsong
08.Kasım.2010, 17:24
malum artık genie scout alışkanlık oldu,onsuz oynanmıyor fm,peki çıkış tarihi ne zaman?

tgun89
08.Kasım.2010, 18:59
İnternet sitesinde yakında diyor ama tarih belirtmiyor

Lim10
09.Kasım.2010, 04:38
Bırakın bu işleri yahu:)Kendiniz arayın oyuncularınızı.İnanın oyun böyle çok daha zevkli ve gerçekçi olur sizin için.

Zekirdek
09.Kasım.2010, 08:40
@Limon

Tek kelimeyle katılıyorum. Burada Oyuncu Bölümünün ağa babası Limon'u takip etmek varken bırakın şu hile programlarını.

tgun89
09.Kasım.2010, 11:09
Herkesin zevki kendine bence :D

nessus
09.Kasım.2010, 12:33
liseye gittiğim dönemlerde fm genie scout falan yoktu tabi (Cm zamanları) ülkelerin takımlarını tek tek tarardım; hemen hemen istisnasız seçtiğim ülkenin (güney amerika-dogu avrupa-iskandinavya favorimdi) tüm lig takımlarına bakardım. ama şimdi aynı boş vaktimiz yok tabi, ne yalan söyliim ben de genie scout kullanıyorum.

Corpus
09.Kasım.2010, 12:36
liseye gittiğim dönemlerde fm genie scout falan yoktu tabi (Cm zamanları) ülkelerin takımlarını tek tek tarardım; hemen hemen istisnasız seçtiğim ülkenin (güney amerika-dogu avrupa-iskandinavya favorimdi) tüm lig takımlarına bakardım. ama şimdi aynı boş vaktimiz yok tabi, ne yalan söyliim ben de genie scout kullanıyorum.

Sağlam scout lar al onları gönder onlar bulsun. Kaliteli scoutlar da bizim yaptıklarımı yapabiliyor:)

Deus Dominus
09.Kasım.2010, 12:59
Bende ülkelerin genç milli takımlarını yakından takip ederim. u18, u19,... turnuvalarını (avrupa şampiyonası, dünya şampiyonası, vs.) ama oyuna ilk başladığım zamanlarda en büyük yardımcımdı onuda belirtmem lazım :) oyunun mantığını kavradıktan sonra kullanma ihtiyacımda kalktı ortadan.

cenk1905
09.Kasım.2010, 13:11
kesinlikle gerekli bir program cunku oyuncuların gızlı ozellıklerıde cok onemlı sadakat buyuk maclar sakatlanma egılımı fıln bunların hepsını program soyluyor ek olarak koc alırken hata payımız ortadan kalkıyor dırek 5 yıldızlılarla anlasıyoruz ek olarak benım dıkkat ettıgım bı konuda oyuncuma tranfer teklıfı yapan kuluplerın butcelerınede scouttan bakıyorum cunku bazen butcenın uzerınde teklıf gelıyor bedavadan transfer ıptal oluyor.Bıde arkadaslar benım turk takımı alırsam yaptıgım kucuk bır hıle var:)) oyuna baslmadan once 10 tane yenı oyun acıyorum sonra scouttan bakıyorum turk oyuncuların P.A.sı hangısınde daha yuksekse ordan devam edıyorum:))

snaru
09.Kasım.2010, 13:17
scout olunca bana hile gibi geliyor bence en güzeli gayet kendiniz aramanız veya scoutlarınıza bırakmanız.

eXcitinG
09.Kasım.2010, 13:24
Limon diye bir program var TSİ de. Onu kuLLanın.

cenk1905
09.Kasım.2010, 13:35
buarada arkadaslar editörden baktınız mı bılmıyorum bu sene P.A.sı -10 olan birtek ramsey var oncekı serılerde daha fazla oyuncu olurdu? ek olarak P.A. sı belırlenmemıs her oyuncu her actıgımız oyunda farklı performans gosterır. mesela 2010 santon 150 palıda cıkıyordu 180 palıda. bunun ıcın scout gereklı bence

gorkem35
10.Kasım.2010, 01:11
Hayatta hile yapmam ben oyunda oyunun gerçekçiliği kalmıyor. Hatta 48 ay taksitle 80-90 milyon eurolar harcamak bile oyunun gerçekçiliğini bozuyor bence fakat scout gerekli bir program.
Sonuçta PA sı yüksek oyuncuları bulmak imkansız oyunda.Bir takımdaki oyuncuyu izlerseniz scoutınız güzel bir rapor gönderir fakat scout ne kadar iyi olursa olsun PAsı 160 olan adamada 190 olan adamada aynı raporu gönderebiliyor. Sonuçta bizim keşfedemediğimiz adamları büyük klupler 1 sezon bile geçmeden kadrosuna katıyor. Onların seviyesinde bir takım olamadığımız içinde o oyuncular alan oluyor.

Tabi 1-2 sene sonra scout işin cılkınıda çıkarmıyor değil bütün regenleri topluyorsunuz takıma ve başkalarına oyuncu kalmıyor bu seferde.

gorkem35
10.Kasım.2010, 01:16
Aslında Genie Scout deilde bööle mini scout vardı geçen oyun.. Çalıştırıyordun sonra hep açık kalıyordu yukarda sen oyuncuları gezdikçe sadece PA ve CA görünüyordu. Arama yapamıyordun yani yine manuel arıyacaksın girip tektek. Ama bulduğun adamında PA sını biliceksin. En güzeli o. Umarım bu oyunada çıkar böyle bir scout programı

metinoktay
10.Kasım.2010, 02:09
@Limon

Tek kelimeyle katılıyorum. Burada Oyuncu Bölümünün ağa babası Limon'u takip etmek varken bırakın şu hile programlarını.

Limon'u da takip etmek hile sayılırı =))) herkes kendi bulsun kimse birbirine bişi sölemesin :D

brknesta
10.Kasım.2010, 09:16
yahu fm nın en buyuk zevkı arayarak oyuncu bulmaktır =) ben ortalama 5 saat oyun dersem. 1 saat oyun 1 saat taktık desek. =) tabı bu atmasyon. garantı 3 saatten asagı olmamaksızın oyuncu arama bulmadır.

ciomania21
10.Kasım.2010, 11:46
Şöyle bir sıkıntı var elimiz kolumuz scout'lar bu oyunda ve eğer klübün gerçekçi öneriler yapabilecek kalitede scout almaya yetecek seviyesi yoksa bağlanıp kalıyorsun. Oyunda gerçek hayatta teknik direktörlerin yapabildiği gibi bizzat oyuncu avına çıkamadığımızdan ( misal arsen wenger, ne kadar sağlam scout kadrosu olursa olsun adamın kendinin de futbolcu avına çıktığı bir gerçek vs vs ) gs gibi programlar bu eksiği dolduruyor. Oyuncu avına çıkamıyoruz derken iş eninde sonunda scout'un yorumuna kalıyor yeni bir oyuncuda yoksa bende takım takım futbolcu kovalardım eski versiyonlarda. Benim bu program ve benzerlerini kullanmak hiç ama hiç içime sinmiyor fakat bir yerden sonra gereklilik durumuna dönüşüyor. Bir şekilde o programın gösterdiği pa ve ca'ya muhtaç olabiliyor insan.

arfarf
10.Kasım.2010, 12:58
ya arkadaşlar napıosunuz scout programı hilemi ya....oyuncuların bi ton hidden özellikleri var onlları öle arayıp taramayla bulamazsınız..:D..hidden özellikler oyuncuda o kadar fark yaratıokii sizde biliosunuz zaten...o yüzden scout şart....öbür türlü oyuncunun özelliklerine bakıosun bu adam gelişir diosun alıyosun harbiden gelişio özellikler on numara oluo ama adamın sakatlanıp duruyo önemli maçlarda oynayamıoo sürekli kart görüo ondan sonra elde patlıo oyuncu....yani şansına kalıo birazz...o yüzden şart scout..en kısa zamanda çıkar inş..:D

Ahmet Göktaş
10.Kasım.2010, 14:50
Yukarda bi arkadaş 48 ayda 80-90 milyon vermek gerçekçiliği bozar demiş ancak , günümüzde asıl 10-20 milyon euroları peşin vermek gerçekçi değil. Dünya üzerinde şuan tüm kulüpler böyle 2-3 yıla yayarak transfer yapıyorlar.

arfarf
10.Kasım.2010, 17:47
abi zaten aylık ödesende bütçenin dışına çıkamıosn 80-90 milyon yaptıysan bütçeyi zaten hileye ihtiyacın yok artık..:D:D:D

Lim10
10.Kasım.2010, 17:52
Kimsenin kimseyi yargılama yada şöyle yap böyle yap deme gibi bir durumu yok.Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.Bana göre; korner taktiği de, Genie Scout da, 48 ay taksitle oyuncu almak da hilenin babasıdır, sana göre değildir.Bu kadar basit.Sadece birbirimize telkin verebiliriz bu durumlar için.Ben böyle oynuyorum çünkü; şunun için... gibi.

Hayatımda bir kez Fm 08 de kullandım Genie Scout'u.O seriye dair kafamda neredeyse hiç oyuncu yok.Sebebi bu hile programıdır.Açıyorsun programı, şu özelliklerde, en fazla şu fiyat istenen, şu ülkenin vatandaşı giriyorsun ve hepsi karşında.Yada regenleri sıralıyorsun PA değerlerine göre.Sonra hepsini topluyorsun bedavaya yada çok cüzi rakamlara.Güya bu da gerçekçiliği öldürmüyor.Oyuncuların Hidden özellikleri, adı üzerinde "Hidden Özellik".Senin görmemen için Hidden zaten.

Korner taktiğini ise hiç kullanmadım, ALLAH kullanmayıda nasip etmesin.Kullananlar ne zevk alıyor bu işten sabaha kadarda anlatsalar anlamam.Tek amaç yapay başarı ve bu başarıyla tatmin olmak.Bu taktikle yakaladıkları başarı ilede övünenler var, buda ayrı bir trajikomedi.

Taksitli transfere gelince; özellikle Ahmet Göktaş arkadaşıma söylüyorum.Ben bu işte gayet düz mantığımdır; "Param varsa alırım, yoksa almam".Arkadaşın biri Fb kariyeri yapıyor; daha 2. sezon kadroda Dzeko'lar, Modric'ler, G.İnler'ler...Bu mudur gerçekçilik?

En başta da belirttiğim gibi, ben "Bu sebeplerden" dolayı bu 3 olayıda kullanmam.Nasıl zevk alıyorsan, öyle oynarsın.

izmer96
10.Kasım.2010, 18:11

nedir bu limon ?

vego
10.Kasım.2010, 18:17
nedir bu limon ?
Mor ile yazı yazan ve sürekli oyuncu paylaşan bir üye.:n:

Bot olduğundan şüpheleniliyorda:n:

gorkem35
10.Kasım.2010, 18:59
Yukarda 48 ay taksitle oyuncu almak saçma diyen arkadaş benim ama dikkatli okursan 80-90 milyon eurolardan bahsediyorum orda sen hangi türk takımının yada orta sıralarda bir takımın yada şööle diyim dünya üzerinde 5 bilemedin 10 kulüp dışında bu kadar para harcadığını gördün transfer sezonunda. Tabiki peşin parayla almıyor takımlar ama 20 milyon bütçen var 48 taksitle 18 milyonluk adam alıyorsun senden sadece 2 milyon gidiyor böle böle 3-5 adam aldıkça bi bakıyosun transfer geçmişine toplamda 90 milyonu bulmuş. Bir oyunu sırf bu yüzden gerçekçiliği gitti diye kapattım. Aynı şekilde korner taktiğide hile geliyor bana ama hiç kullanmadım. Birtek scout kullanırım o da genie scout değil mini scout sadece ekrandaki oyuncunun PA sını gösteren cinsten. Ve gerçekten daha 2.sezonunda sıradan takımlara kurulan kadroları görüyorum anca şööle bi senaryo yazılabilir. Arap işadamı galatasarayı satın aldı ve kadroyu Dzeko Diego Zapata Hamsik Akinfeev le güçlendirdi ki bu kadar bile olamaz heralde :)

Ama tabiki kim ne derse desin herkesin oyun anlayışı farklıdır.Mesela bende ilerlemeli oyunlarda genelde sınırsız mermi şifresi kullanırım.Fm içinde herkesin oyun tarzı farklı olabilir tabikide

izmer96
10.Kasım.2010, 19:02
Mor ile yazı yazan ve sürekli oyuncu paylaşan bir üye.:n:

Bot olduğundan şüpheleniliyorda:n:

arkadas lim10 desenize :D bi an gafil yakalandim , bende diyorumki acaba fmscout gibi bir programmi bu limon :D

gorkem35
10.Kasım.2010, 21:10
arkadas lim10 desenize :D bi an gafil yakalandim , bende diyorumki acaba fmscout gibi bir programmi bu limon :D

Aynen bende ilk bi dedim alla alla yeni programmı çıkmış hatta hemen google da arattım falan soradan dank etti arkadaş birsürü genç yetenek paylaşmış saolsun :)

heavy86
10.Kasım.2010, 22:10
Oyundaki tüm heyecanı alan ve yeni serisi gelene kadar o heyecanı geri getirmeyen , lanet bir programdır..
Fm'ye dışarıdan her türlü - taktik , öneri , scout programları birer hiledir ve bu oyunun tüm gerçekçiliğini yok eder..

E.Cartman
10.Kasım.2010, 23:00
Bence de genie scout bana hile gibi geliyor, Arsene Wenger bile yanılıyor yani :D

Lim10'un olduğu yerde genie scout tefferruattır :D:D

Yukarda bi arkadaş 48 ayda 80-90 milyon vermek gerçekçiliği bozar demiş ancak , günümüzde asıl 10-20 milyon euroları peşin vermek gerçekçi değil. Dünya üzerinde şuan tüm kulüpler böyle 2-3 yıla yayarak transfer yapıyorlar.

bkz. Galatasaray :zuhaha

ciomania21
10.Kasım.2010, 23:41
bu taksitli :D transferlere bir ekleme gelmesi lazım bence mesela 48 ayda ödemek üzere 10 milyon€ ya birini aldın ve transferden önce 15 milyon€ bütçen vardı. 10 milyon € transfer bütçesinden nakit harcanmış gibi düşse fakat klübün kasasında hala kalsa o para, taksitin zamanı geldikçe klüp kasasından düşse! böylece gerçekçi olmayan transfer yüklemeleri engellenmiş olur ve transfer bütçesini kat kat aşan harcamalarda engellenmiş olur. Sonuçta transfer bütçesine transfere ayrılabilir miktar olarak bakmak lazım fm de daha çok ayrı bir hesapmış gibi dönüyor işler.

Ahmet Göktaş
11.Kasım.2010, 00:22
Evet herkes nasıl zevk alıyorsa öyle oynamalı.

nessus
11.Kasım.2010, 00:39
48 ay taksit olayı nedir?

tgun89
11.Kasım.2010, 09:37
peşin para yerine 48 ay taksit teklif ediyorsun futbolcuyu satın alırken takımlarda kabul ediyor

Ayrıca neden bu kadar kafayı yoruyoruz ki su hilemidir bu hilemidir gercekci midir değil midir, oyna gitsin ben yıllardır fmrte ile oynuyorum çok da zevk alıyorum, o olmadan oynadım bir keresinde hiç zevk almadım mesela.

Bence bu konuda kımse kımseye telkın bıle etmemeli(telkin aşılamak demektir)

sentugo
11.Kasım.2010, 10:24
48 ay değilde Genie Scout kesinlikle hiledir bence.. Çünkü oyun içinde sana bahşedilmiş Scout(gözlemci)ların varken, bir programla oyundaki tüm oyuncuları, ca larını pa larını, kaç paraya alınabilineceklerini görüyorsun.. Bu da kesinlikle büyük bir hiledir. O program olmadan oyunda bunları göremiyorsun.. Tamamen sana kalmış.. O oyuncuyu bulman etmen, iyi paraya alman vs. bunlar Fm'nin zevkini arttıran şeyler..

48 ay taksit meselesi hile değildir.. Sonuçta klübün parası ha öyle ha böyle gidiyor.. Hesap yapmayıp, devamlı 48 ay taksit yaptığında ise gelecek sezona para kalmıyor.. Kaybettiğinden fazlasını kazanmak lazım...

Saygılarımı sunarım, herkesle tartışıtım :D

arfarf
11.Kasım.2010, 11:27
ya benim kafam karıştı ben öle aylık ödemeyle oyuncu almam o yüzden bilmiyorum diyelim benim bütçem 10milyon ben 48 ay taksitle 15milyona adam alabiliomuyum denedm olmuo not enough funds olayı girio siz nasıl alıosunuz ya..??????...bi aydınlatırsanız sevinirim..

gorkem35
11.Kasım.2010, 13:29
ya benim kafam karıştı ben öle aylık ödemeyle oyuncu almam o yüzden bilmiyorum diyelim benim bütçem 10milyon ben 48 ay taksitle 15milyona adam alabiliomuyum denedm olmuo not enough funds olayı girio siz nasıl alıosunuz ya..??????...bi aydınlatırsanız sevinirim..

Yok 15lik alamıyorsun fakat 10milyonluk bir adam alırsan 48 taksitle kasandan sadece 10milyonu 48e bölüp bir aylık parayı götürüyor. Buda 208bin eder yani kasada yine 9.800.000 kalıyor. Böyle böyle 10 milyona 50-60 milyonluk adam alabiliyorsun

La BruJiTa
11.Kasım.2010, 14:16
Genie Scout kesinlikle hiledir. Hiç araştırma yapma,klüpte scout bile olmasın,sezon başında gir programa topla ne kadar iyi adam varsa ya sat para yap yada dünya karması kur,5 yıl dolmadan almadığın tek kupa kalmasın.Bundan zevk alan arkadaşlara kesinlikle lafım yoktur.Ama bu program bence hiledir. 48 ay taksite gelince işte bu bence arada kalıyor.Farkedersiniz ki 48 ay taksitlerde genelde klüp size hemen yeni teklif yapıp bir miktar nakit istiyor ki zaten normalde yapılan tüm transferlerde bir miktar nakit mutlaka ödenir. ama biz teklifi biraz yükseltirsek klüp kabul ediyor.bunun dengelenmesi sorunu çözebilir.bunun haricinde zaten kimse nakit adam almıyor ( rus klüplerini saymıyorum :D ) real madrid bile önümüzdeki 2 yıl daha cr7 için para ödeyecek manu ya. güzel tarafı ise devamlı 20-30 milyonluk adamlar alıpta gelirini dengeleyemezsen kovulman kesinleşiyor. bu yüzdendir ki 48 ay tamamen sürümcemede kalmıştır.

M1ylanger
11.Kasım.2010, 14:49
Lim10 un söylediklerine tamamen katılıyorum.

Bence de bu 48 ay taksitle oyuncu alma olayı oyunun gerçekliğini öldüren bir numaralı etkendir.FM 08 den beri aralıksız oynuyorum belki 20-30 tane değişik takımla save açtım ama Türk takımlarıyla açtığım save 1-2 yi geçmez.Bunun sebebi de bu 48 ay taksitle 2. sezonda hatta ilk sezonun ortalarında yapılabilen saçma transferler.

En azından avrupadaki orta dereceli takımları alınca yapılabilen transferler pek abez kaçmıyor.Bu yüzden de save açerken çoğunlukla avrupadaki orta düzeyli takımları seçiyorum.

Hatta bu FM 11 de save açacağım takımların düzenlerini fazla bozmamayı düşünüyorum.Arada mevkilerde doğan eksikliklere göre 2-3 tane nokta transfer yaparım o kadar.Yapacağım transferler zaten çoğunlukla kiralık olacak.

Flawless Victory
11.Kasım.2010, 15:49
Genie Scout hiledir şüphesiz ama bu programla oynayan zevk alamaz da diyemeyiz. Adamın zamanı yoktur, günde 1 saat FM oynayabiliyorsa en fazla genie scout ile işleri hızlandırmak isteyebilir bu normal. Hiç 48 ay taksit işine girmem, gerçek hayattaki gibi peşin param varsa alırım, yoksa almam. :)

gorkem35
11.Kasım.2010, 15:54
Genie Scout bencede oyunun tadını kaçırıyor ama sadece PA larını görmekte gerekiyor oyuncuların. İlerde nasıl olacaklarını değilde sadece PA larını görmek en iyisi sonuçta PA sı 170-180 olan oyuncuların gelişimi çok farklı olabiliyor bazıları 2-3 arttırken güçlerini bazıları 7-8 bile oluyor. Özellikle TR liginde yabancı sınırlaması olduğu için insan elinde iyi oyuncuları tutmak istiyor.

48 aya gelincede önceden bende hep 48 ayla yapardım transferi ama birgün bi baktım bi sezonda 85milyon harcamışım hemde GS ile. Ondan sora artık çok mecbur kalırsam sezonda 1 oyuncu alıyorum o şekilde kendi kendime bi kota koydum. Çok gerekli bir oyuncuysa alıyorum

Bordo61Mavi
11.Kasım.2010, 18:50
Taksit yapmak hile degildir, olamazda FM in kendi yapımcıları eklemişler oyuna

Su zamanda taksit yapmadan futbolcuyu bi Manchester City veya baska zengin bi baskanı olan yapar.

Taksiti en cok kullananda tabiki bizler olacagız heleki Turkiye liginde oynuyorsak. Trabzonspor Teofilo ya 3.5 milyonmu ne verdi bu 3 taksite bolundu sanırsam 1.5 senede odediler toplam. Yani 18 ay da verildi 3.5 milyon gibi kucuk bi rakam

medievil
11.Kasım.2010, 20:39
Aslında 48ay taksit ile trensfer yapmakta herhangi bir sakınca yok. Tüm klupler böyle yapıyor zaten peşin fiyata transfer yapan klup kalmadı denilebilir. Ancak 48ay taksitle trensfer yapıldığında transfer bütçemizdeki düşüş çok az olduğundan bir iki sezonda tüm takımı değiştirip yıldızlar karması gibi bir takım kurmak mumkun. Bu yüzden bazı arkadaşlar hile olduğunu öne sürüyor. Aslında ortada hile falan yok oyunun saçmalığı başka birşey değil. 100ay taksitlede alsan transfer bütçesinde ciddi kesintiler olmalı ancak olmuyor. FM 2010 da 160m dolarlık oyuncu aldığımı bilirim 1 sezon içinde.(herhangi bir para hilesi olmadan) transfer bütçem oyun açıldığında 8-10m dolardı birkaç oyuncu sattım 6-7 milyona ve yuzmılyonlarca dolarlık trasfer yapabildim bu saçma bug sayesinde

ozaniel
11.Kasım.2010, 23:11
Bence gerçekte bir teknik direktörün yapamadığı bir şeyi yapmak hiledir. Zamanı olmayanlara veya böyle zevk alanlara lafım yok.

ciomania21
11.Kasım.2010, 23:14
bir sorunda transfer dönemleri dışında yapılan taksitli transferlerde oluyordu 2010'da. 2011 de daha denemedim fakat durumu anlatayım.

Transfer dönemi dışındayken nakit yapılan transferlerde bedel bütçeden hemen düşüyor fakat taksitli transfer yaptınmı ilk transfer taksiti oyuncunun takıma katıldığı tarihte ödenmeye başlayacağından transfer bütçesi 1 kuruş bile değişmiyordu. Ben 15 milyon€'luk bütçe ile böyle 10 tane oyuncu transferi bitirmiştim devre arasından hemen önce. Toplamda yaklaşık 120-130 milyon € tutuyordu fakat transfer bütçem 15M € da kalıyordu mesela. Tabii 1 ocakta anında bütçe sıfıra düşüyordu fakat istesen 25 kişilik kadro bile transfer edebilirsin bu şekilde. Yalnız kontrat bütçesinde düşüş oluyordu anında o nedenle bir futbolcunun transferi onaylanmadan bütün transferlere kontrat önermiş olmak gerekiyordu :D Tabii bu tür oyun hataları klübü inanılmaz borçlar altına sokuyor ve oyunun gerçekçiliğini baltalıyor bu nedenle artık bu transfer sistemini ve 48 ay taksitle bütçenin çok üzerindeki transferleri artık 2011'de kullanmamaya karar verdim. Taksitle alsam bile bütçeye göre hareket edeceğim bundan sonra

Deus Dominus
11.Kasım.2010, 23:50
gizli özellikleri zaten söylüyor oyun içi takım gözlemcileri, + oyuncuların profillerinde belirtiliyor, personal bölümünde (professional, balanced, very loyal, unambitious, driven, vs.vs...)

cenk1905
12.Kasım.2010, 00:23
taksıt olayı artık cagımızın vazgecılmez unsurdur. bır kac buyuk klup hatta cıty dısında oyle nakıt parayla oyuncu almak kalkmıstır sonucta taksık taksıt olsada para kasadan gıdıyor ben uzun soluklu karıyerler acıyorum hedef bı yıl belırlıyorum o yıla kdr 48 36 24 12 ay taksıtle gıdıorum sonra nakte donup kasada para bırıktıyorum stat talep edıyorum fıln bence ısın ozu kıssa surelı kayelerde bı nebze hıle sayılabılır ama 10-15 yıl ıcın hıle kesınlıkle sayılmaz sonucta para kasadan cıkıyor.
genıe scout olayında son bı sorum olucak ????? profılı dusuk takımları alınca kalıtelı gozlemcı bulamıosun hadı buldun baska kıtaya gonderemıyosun hemn bunu nasıl halledıcez sadece profıle bakıp oyuncu alınmaz kı?? okuyan herkese tskler

actopaloglu
12.Kasım.2010, 01:00
Hile mi kısmı iyi analiz edilmeli bence.

Scout programı hiledir. Çok açık ve net şekilde böyle. Netice oyun içerisinde haylice emek sarfederek bir kısmını sağlayabileceğiniz olanakları size oyunun datasına sızarak sağlamaktadır güncel ve daha gerçekçi olarak. Fm 2010 oyununda, öğrencilik yıllarımda ben de kullandım başlarda. Şimdi sanırım denemek için dahi indirmem. Kullananın keyfidir buna yorum yapmak kimseye düşmez ama açık şekilde hiledir.

Taksit olayı teknik olarak hile değil. Ancak malesef oyunun yapımcıları bunu doğru şekilde planlamamışlar. Çok da üzerinde durmamışlar. Sadece 2 küçük detayı ekleselerdi halledilebilirdi aslında.
1-yönetiminiz size futbolcunun ederi, finansal durumunuz, kulübünüzün para giriş çıkışları gibi parametreleri kullanarak limitli miktarda borçlanma hakkı tanıması. kulüpte 3 milyon bütçe varken, bir oyuncu için 40 milyon euroluk borcun altına girilmesi manasız mesela. taksitle al, peşin sat sistemiyle para kazanma haline çeviriyorsanız bu durumu bu oyun açığıdır. Bence normalde gücünüzün yetmeyeceği adamı 48 ay ederinin 2-3 katına borçlanarak almak hile olmasa da oyun açığıdır. Dediğim gibi kullanmak veya kullanmamak oyuncunun insiyatifidir.

2- Eksik olan 2. özellik ise şu. Misal elinizde ederi 8-9 milyon euro olan ancak sizin için önemli rol ifade eden bir oyuncu var diyelim. Bu oyuncuya 30 milyon euroluk nakit teklif geldiği zaman içiniz bir hoş olabilir. Ama aynı teklif 48 ay taksitle gelse pek umrunuzda olmaz ve düşünmeden reddedersiniz tahminimce. Ancak teklif bahsedilen oyuncuya 48 ay taksitle 50 milyon ve üzeri bir teklif gelse düşünürsünüz değil mi?

Bir oyuncuya 5 milyonluk nakit teklif yaptığınızda kulüp reddediyor ve sizden 5.5 milyon istiyorsa ve siz tamam ama 48 ay taksitle veririz dediğinizde kulüp bunu kabul ediyorsa bu noktada bir açık vardır.

Dediğim gibi birisi direkt olarak hile diğeri ise açıkları olan bir durum oyunda. Kullanmak, yararlanmak, fayda sağlamak oyuncunun kendi insiyatifidir. Kullananın etik dışı bir şey yaptığını söylemek zor herkes zevk aldığı ölçüde her şeyi yapabilir.

BHARISH
12.Kasım.2010, 11:59
Valla tek şey diyeyim. 48 ay taksit olayı hile diyen ve param yoksa almam diyen arkadaşlar var.

Şu anda kullandığınız bilgisayarı peşin para mı aldınız? Arabanızı peşin para mı aldınız?
120.000 liralık arabayı 120.000 lira paranız yokken neden alırsınız? Kendinizde ödeyecek potansiyeli gördüğünüz için değil mi?
Yani mesela kredi kartları da hayatın bir hilesi oluyor sizin için.
Borsa Brokerleri sosyal yaşam ''bug''larımı mesela? :)

Dünyada 25 m euro üzerindeki cash ödemeli bir tane transfer var mı? Bilmediğimden soruyorum.

kral_67
12.Kasım.2010, 12:33
Galatasaray'da transferleri 48 ayla yapıyor Adnan Polat'da mı hileci...:D
bence taksit gerçektede var olan bir durum olduğu için hile olmaz hatta gerçekçiliği artırır...
zaten abartılı 48 ay transfer yapanlar ya o oyuncuları sonradan elden çıkarmak zorunda kalıyor yada klüp iflas edince mecburi satılıyor o oyuncular...
yani o özelliği dikkatsiz kullanmak tehlikeli birşey...

Scout olayına gelirsek o işi bende bir türlü anlayamıyorum madem program kullanmak yerine oyuncu özelliklerini açık oynayın hem zamandan tasarruf...

Archnia
12.Kasım.2010, 14:49
48 ay tabiki hile değil söz konusu bile olamaz ama scout fln hiç kullanmadım öyle birşey nasıl birşey onuda sizin mesajlarınızda gördüm sanırım en çok potansiyeli olan oyuncuları sıralıyor mesela 1 den 10 a kadar böyle birşey sanırsam veya bedavaya en iyi oyuncuları fln çıkartıyor böyle birseyse bence %1000 hiledir.O zaman niye oyunda Scout denen Personal var herkes kovsun Scoutları bu programı kullansın.Bence bu konuda bahane kabul edilemez.Eğer oyunu oynıcak süresi yoksa oynamasın kardeşim o zaman süresi olmayan herkes kısadan transferi bitiriyim diye böyle programlar kullansın.

celilsong
12.Kasım.2010, 16:16
birçok kişi genie scout'un ve 48 ay taksitlendirmenin hile olduğunu söylemiş.ben katılmıyorum bunlara.bunlar oyunun bize tanımış olduğu haklardır.bende bunu açıkça kullanabilirim.oyunda hile ararsak heryerde bulabiliriz.örneğin galatasaray da mustafa sarp'ı 3.5 milyon avroya elden çıkarabiliyoruz ya da gökhan zan aynı şekilde.gerçek hayatta bunun ihtimali varmı sizce?o zaman oyuncu satarken de sadece parayı hakeden oyuncuları satalım.hiç hile olmasın.genie scout'u ve 48 ay taksitlendirmeyi gönül rahatlığıyla kullanıyorum,size de tavsiye ederim.

M1ylanger
12.Kasım.2010, 18:54
Valla tek şey diyeyim. 48 ay taksit olayı hile diyen ve param yoksa almam diyen arkadaşlar var.

Şu anda kullandığınız bilgisayarı peşin para mı aldınız? Arabanızı peşin para mı aldınız?
120.000 liralık arabayı 120.000 lira paranız yokken neden alırsınız? Kendinizde ödeyecek potansiyeli gördüğünüz için değil mi?
Borsa Brokerleri sosyal yaşam ''bug''larımı mesela? :)

Dünyada 25 m euro üzerindeki cash ödemeli bir tane transfer var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Gerçek hayatta 1.000 € kazanıyorsun diyelim gidipte 4 yıllık taksitle bir arabaya 120.000 € mu vereceksin ? Bu örneği 4 büyük takım + Bursa ile oyuna başladığında 300.000 - 800.000 € ile başlayıp 48 ay taksitle eğer bu isimler genç ve fazla kontrat istemiyorsa bütçenin 10 katına bedel oyuncuları rahatlıkla alabiliyorsun.Hadi transfer bütçen 10 M - 15 M olur gidipte 48 ay taksitle bu işlere girebilirsin ama ortalama 500.000 € ile bu işleri yapınca insana komik geliyor.

Bu olaya bir örnek daha vericek olursak yine bu transfer döneminde televizyonda Fenerbahçe ile ronaldinho nun ismi transfer dedikodularına karıştı.İzlediğim bir programda Ronaldinho'ya verilecek paralar klübü ileride altında kalkılamıyacak maddi sorunlara sürükleyebilirdi bu yüzden bu transferden vazgeçildi diye belirtildi.Madem orta böyle bir imkan var bizim Türk takımları da bu bütçeleriyle gidip Avrupa'dan 48 ay taksitle gelecek vaad eden en formda futbolcuları toplasınlar.

Yukarıda bir arkadaşta Trabzonspor ve Teofilo örneğini vermiş.Zaten kimse o tür transferlere bir şey demiyor 3.5 M değerindeki adamı taksitle almada bir yanlış yok.Bizim burada bahsettiğimiz olay 8 M ve üstündeki saçma sapan transferler.

Ek olarak bazı arkadaşlar gerçek hayatta takımlar 48 ay taksitle transfer yapıyor demişler.Şu an 500 - 800.000 € arasında transfer bütçesi olan hangi takım 48 ay taksitle 10 M - 20 M lik adamı transfer ediyor.Bu taksitle yapılan transferlerde olay şudur misal 6 M ye bir adam alırsın ilk 6 aylık dönemde 800.000 € verirsin ikinci altı aylık dönemde 1.2 M verirsin sonraki 2 yılda da senelik 2 M olarak borcu ödersin.Şimdi bu olayla oyundaki 48 aylık transferin ne alakası var.Hatırlayın daha bu transfer döneminin son gününde A.Madrid Arda için bu yukarıda örnek gösterdiğim ödemeye benzer bir şey teklif etmişti.Tabi bu teklifi yapan takım A.Madrid dünyadaki yeri belli gerçekteki bütçesi belli.

Hadi bütün bu 48 ay taksit işlerini bırakın bir kenara oyunda takımınıza kazandırdığınız isimlerden kaç tanesi gerçek hayatta transfer edildi ya da transfer ettiğiniz adamların fiyatına yakın bir isim transfer edildi.Bu dönem için BJK de Queresma , Fener'de Stoch bu kadar.Bu oyuncularında transfer bedellerinin 5-7 M arasında değiştiğini unutmayın.

Bu 48 ayla taksit olayına ister hile deyin , ister oyunun saçmalığı deyin ortada yanlış ve hatalı bir durum olduğu bariz ortada.

medievil
12.Kasım.2010, 19:33
Kesinlikle oyunun hatası 2 senedir aynı zaten 5m bütçeniz de olsa 50m luk transfer yapabiliyorsunuz 2011i fazla oynamadım ama 2010 da bariz şekilde böyleydi.

juricevic
12.Kasım.2010, 21:15
Taksitli transfer hile değil tabii ki. Bu şekilde transfer yapan yüzlerce kulüp var gerçek hayatta. Ama para dengesini iyi ayarlayamamışlar oyunda, 5m ile 50m'luk adamı almak saçma ve haksız avantaj sağlanıyor bu şekilde. Scout programının ise hile olup olmadığı hakkında bişey diyemem, çünkü hayatımda ne indirdim ne kullandım bu tür programları. Oyunun zevkini tamamen bitiren bişey bence.

Ayrıca herkesin aldığı, forumlarda paylaştığı, şu adam çok iyi leblebi gibi gol atıyor, şu adam şu kadar asist yapıyor dediği adamları asla almam. Takımıma 10 numara yarar sağlıcağını, beni şampiyon yapacağını bilsem bile almam. Onun yerine scoutları gönderip kendi bulduğum adamları alırım.

Sonuçta ben programlar yardımıyla başarı kazansam zevk alamam oyundan. Onun yerine kıran kırana orta saha mücadelesi versem veya küme düşmeme mücadelesi versem zevk alabilirim. Sonuçta bir oyun bu , herkes ne şekilde zevk alıyosa öyle oynar. Kimsenin de kimseyi suçlamaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

gorkem35
12.Kasım.2010, 21:27
Şöylede birşey var regen oyuncuları bizim scoutlarımız bulamıyor genelde. Ve bu regenlerin %90ı büyük kluplere gidiyor (İnter,Milan.Real vb. ) bu oyuncuları onlardan tekrar almanında imkanı olmadığı için biyerdede yapay zekayla eşitliği sağlıyorda diyebiliriz. Tabiki kullanmaya başlayıncada aldıkça alıyorsun bütün takım PA patlaması yaşıyor yedekler gençler falan o zamanda zevki kalmıyor. iki ucu ... değnek yani :)

Lim10
12.Kasım.2010, 21:32
48 ay taksitli transferin en büyük garipliği ilk mesajımda da belirtiğim gibi, normalde takımın alamayacağı oyuncuları getirmek.Hani gerçekçilik üzerinden savunuyorsunuzya; gerçekte hemen tüm takımlar taksitli transfer politikasını uyguluyor evet.Ama hangi takım 48 ay taksitle normalde klübün verdiği bütçeyle alamayacağı oyuncuları transfer ediyor.Hem gerçek hayatta, hem de oyun için söylüyorum.

Herkes kendine göre haklı ve fikirlerini söylemekte özgür ama sen 48 ay taksitle alıyorsun yanlışsın veya ben doğruyuma dönmesin arkadaşlar.Olay gayet basit; nasıl zevk alıyorsan öyle oynarsın.

Aşşağıdaki ssler geçen seriden 48 ay taksiti kullanarak kadrolarını kurmuş birkaç arkadaşımızın takımları.Bunun için sevmiyorum ben 48 ay taksit olayını.Umarım tam olarak anlatabilirim düşüncelerimi.

http://img580.imageshack.us/img580/1329/besiktasy.png
http://img594.imageshack.us/img594/9035/b4ckgm.jpg
http://img839.imageshack.us/img839/9060/kadrosuper.jpg
http://img703.imageshack.us/img703/5272/e87520.jpg

gorkem35
12.Kasım.2010, 22:58
Bu takımlar bişey değil ben neler gördüm neler. Dzeko lar Hulk lar Diego lar Hamsik ler Zapata lar :) Hepside Tr ye gelmiş

cenk1905
12.Kasım.2010, 23:52
benım anlamadımgım 500.000lık butceyle 50.000.000luk tranfer olmuyorkı ztn 48 ay taksıt yapınca 4 de bırı yanı 1 yılda oducegın para butceden dusmuyormu??

gorkem35
13.Kasım.2010, 00:31
benım anlamadımgım 500.000lık butceyle 50.000.000luk tranfer olmuyorkı ztn 48 ay taksıt yapınca 4 de bırı yanı 1 yılda oducegın para butceden dusmuyormu??
Hayır sadece ilk taksiti düşüyor.Çok az bir miktar yani o da.

BHARISH
13.Kasım.2010, 09:01
Gerçek hayatta 1.000 € kazanıyorsun diyelim gidipte 4 yıllık taksitle bir arabaya 120.000 € mu vereceksin ? Bu örneği 4 büyük takım + Bursa ile oyuna başladığında 300.000 - 800.000 € ile başlayıp 48 ay taksitle eğer bu isimler genç ve fazla kontrat istemiyorsa bütçenin 10 katına bedel oyuncuları rahatlıkla alabiliyorsun.Hadi transfer bütçen 10 M - 15 M olur gidipte 48 ay taksitle bu işlere girebilirsin ama ortalama 500.000 € ile bu işleri yapınca insana komik geliyor.

Bu olaya bir örnek daha vericek olursak yine bu transfer döneminde televizyonda Fenerbahçe ile ronaldinho nun ismi transfer dedikodularına karıştı.İzlediğim bir programda Ronaldinho'ya verilecek paralar klübü ileride altında kalkılamıyacak maddi sorunlara sürükleyebilirdi bu yüzden bu transferden vazgeçildi diye belirtildi.Madem orta böyle bir imkan var bizim Türk takımları da bu bütçeleriyle gidip Avrupa'dan 48 ay taksitle gelecek vaad eden en formda futbolcuları toplasınlar.

Yukarıda bir arkadaşta Trabzonspor ve Teofilo örneğini vermiş.Zaten kimse o tür transferlere bir şey demiyor 3.5 M değerindeki adamı taksitle almada bir yanlış yok.Bizim burada bahsettiğimiz olay 8 M ve üstündeki saçma sapan transferler.

Ek olarak bazı arkadaşlar gerçek hayatta takımlar 48 ay taksitle transfer yapıyor demişler.Şu an 500 - 800.000 € arasında transfer bütçesi olan hangi takım 48 ay taksitle 10 M - 20 M lik adamı transfer ediyor.Bu taksitle yapılan transferlerde olay şudur misal 6 M ye bir adam alırsın ilk 6 aylık dönemde 800.000 € verirsin ikinci altı aylık dönemde 1.2 M verirsin sonraki 2 yılda da senelik 2 M olarak borcu ödersin.Şimdi bu olayla oyundaki 48 aylık transferin ne alakası var.Hatırlayın daha bu transfer döneminin son gününde A.Madrid Arda için bu yukarıda örnek gösterdiğim ödemeye benzer bir şey teklif etmişti.Tabi bu teklifi yapan takım A.Madrid dünyadaki yeri belli gerçekteki bütçesi belli.

Hadi bütün bu 48 ay taksit işlerini bırakın bir kenara oyunda takımınıza kazandırdığınız isimlerden kaç tanesi gerçek hayatta transfer edildi ya da transfer ettiğiniz adamların fiyatına yakın bir isim transfer edildi.Bu dönem için BJK de Queresma , Fener'de Stoch bu kadar.Bu oyuncularında transfer bedellerinin 5-7 M arasında değiştiğini unutmayın.

Bu 48 ayla taksit olayına ister hile deyin , ister oyunun saçmalığı deyin ortada yanlış ve hatalı bir durum olduğu bariz ortada.

1000euro kazanıp 120.000 euro kısmı bir cevap olmamış bence. Oyunda bile bildiğim kadarıyla 1000 euro paran varsa taksitli de olsa 4000 euroyu aşacak transfer yapamazsın. Benim oyunda bir takımın 300.000 euro parası varken 10m euroluk transfer yapabildiğine şahit olmadım, seninkisi ilginçmiş.

10.000.000 euroluk transfer yapacaksa bursaspor, 2.500.000 euro parası olması gerekli...

''Gerçek hayatta'' ise bu tip transferlerde istediğiniz gibi anlaşma yaparsınız. Yeter ki oyuncuyu satan takıma güvence olarak bir teminat verebilin.

Mesela Galatasaray geçen sene Jo'yu hiç bir para ödemeden sadece teminatla kiraladı. Hatta ödeme gecikince Manchester City'nin sırf Galatasaray ismine güvendikleri için böyle bir transfere onay verdiklerini açıkladıkları yazmıştı bazı gazetelerde.

Edit,

daha alttaki mesajları okudum. Bu sene henüz denemedim ama geçen seneki oyunda taksitli transfer seçeneğinde sadece 4/1 oranında nakite sahipseniz , o oranda transfer yapabiliyordunuz. Bu seneki oyunda bazı arkadaşların söylediği gibi istediğiniz paraya istediğiniz taksitlendirme oranını uygulama şansınız varsa biraz saçma olur gibi düşünüyorum. ''Gerçek hayatta'' uygulanabilecek olsa da oyunda denge bozar bu olay.

Gerçi güçlü takım kurup Avrupada bir kupa kaldırınca bütçeniz 100m dolara yaklaşıyor. Risk alınabilir.

Archnia
13.Kasım.2010, 09:35
Bu takımlar bişey değil ben neler gördüm neler. Dzeko lar Hulk lar Diego lar Hamsik ler Zapata lar :) Hepside Tr ye gelmiş

valla diego zapata fln bilmemde hamsik galatasaraya geliyor parası olan rahat alabilir ben şahsen aldım.Konuya gelince çok saçma birşey tartışıyoruz su oyuncu arayan program %100 illegal hemfikiriz bu konuda.Bence taksit fln olaylarınada girmeye gerek yok paran varsa oyuncuyu alırsın yoksa almassın taksite girmek fln bana göre değil param yoksa almam oyuncuyu bide forumda birşey görmüştüm 50 gol yapıyorlarmıs orayı maxlıyorlarmıs dmc alıncada fazla gol atamadığı için hiç ödemiyorlarmış o parayı ben hiç denemedim ama bunları böyle araştırmaya bulmaya oyunu saptırmaya ne gerek var.Oyunun en zevklisi bence en sade olanı.

DenizlispoR
13.Kasım.2010, 10:52
48 ay bence hiledir ,Stutgart kariyerimde 48 aylık transferler ve karına satışlarla 100+ milyon sterlin gibi bir bütçeye ulaşmıştım .

eng1n
13.Kasım.2010, 12:11
Ben bu 48 ay taksit olayını gerçekteki gibi yapmaya çalışıyorum takıma bakıyorum 2 tane transfere mi ihtiyacım var bu oyuncuları almam için 4.5 M € civarı bir paraya ihtiyacım varsa ve benim bütçem 3 M € bende işte bütçemin 2.5 M € nakit harcıyorum geri kalan 48 ay taksit.

gorkem35
14.Kasım.2010, 00:26
Genie Scout yerine FMRTE deki mini scout öneririm arkadaşlara illa scout kullanmak istiyorsanız. Mini FMRTE açıyorsunuz o kenarda açık kalıyor. Kendi arayıp bulduğunuz oyuncuların PA sı görünüyor.Herhangi bir arama yapamıyorsunuz sadece ekrandaki oyuncunun PA sı görülüyor.

emirtimur
15.Kasım.2010, 04:22
bence hile falan değil arkadaşlar bu 48 ay taksit olayı. çünkü, bakıyorum napoli 70 milyon euro luk transfer yapıyor. sonra benimde bir oyuncuma teklifte bulunuyor bir de bakıyorum taksit 48 demekki diğer aldığı 70 milyon euro luk transferide taksitle yapıyo demek ki .

rainmakerr
15.Kasım.2010, 11:16
hayır napolide 2. sezondayım 52m bütçe verdiler. neresi hile değil %10 olayı çok saçma bence bütün parayı göstermen gerekiyor önce 10m€ ile 100m€ luk bi transfer saçma tabi ama 10m€ ile 10m€ yaparsan sorun olmaz. ben 48 ay taksit olayını kullanmıyorum 10m transfer bütçesi varsa alacağım oyuncu 12mse kullanırım ama onu da peşin veririm zaten bu 48 alanlar genelde save-load da yaapr onun için parayı yerine koymak zor olmaz onlar için.

gorkem35
15.Kasım.2010, 15:41
hayır napolide 2. sezondayım 52m bütçe verdiler. neresi hile değil %10 olayı çok saçma bence bütün parayı göstermen gerekiyor önce 10m€ ile 100m€ luk bi transfer saçma tabi ama 10m€ ile 10m€ yaparsan sorun olmaz. ben 48 ay taksit olayını kullanmıyorum 10m transfer bütçesi varsa alacağım oyuncu 12mse kullanırım ama onu da peşin veririm zaten bu 48 alanlar genelde save-load da yaapr onun için parayı yerine koymak zor olmaz onlar için.
o save load olayıda zaten nasıl birşeydir ya. yakın arkadaşım yapıyor onu neden oynuyosun madem. kazanana kadar sil baştan sil baştan öyle öyle şampiyonlar ligini alıyorsun ne zevki kaldıki.
10 kusur senedir oynarım 1 kere uefa finalinde save load yaptım kupayı aldım sonra bütün isteğim gitti hemen kapamıştım o kariyeri

dragunov78
19.Kasım.2010, 10:58
Genie Scout (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1873154#post1873154)olayını hiç kullanmadım ne işe yaradığını da bilmiyorum açıkçası:uzgun:

48 ay taksit bana da hile gibi geliyordu aslına bakarsanız ama 2011 ilk kariyerimde fransa 3.ligden sc bastia ile uğraşıyorum...parasızlık derdini çözmek üzere iş yapabilecek ve başka kulüplerin ilgilendiği bir iki oyuncumu satılığa çıkardım...fransa 1 liginden takım geliyor değeri 250k euro olan adama 48 ay taksit önerdi hem de sıfır peşinat:confused:

yapay zeka bunu kullanıyorsa bize de haktır bence:icon_biggrin:

cris king
19.Kasım.2010, 16:54
bence bu 48 ay olayı hile fln değil bana göre çünkü oyun oraya o seçeneği koymuşsa gerçektede olan birşeydir bu demektir ayrıca parayı kızılay ödemiyor sonuçta azar azarda olsa biz ödüyoruz ayrıca klübü razı etmeklede iş bitmiyor bugüne kadar ben pek taksit olayını kullanmadım çok çaresiz kaldığım zamanlarda bile son çare oldu ne kadar hile olmadığını düşünsemde onaylamadığım birşey oyunun gerçekçiliği açısından genie scout'u ise bgne kadar hiç kullanmadım hiç bir seride çünkü yine diyorum hileden başka birşey değil genie scout olayı onun yerine iyi gözlemciler bulmaya çalışmak onlarla anlaşmak oyunun kendinden veya kendi insiyatifinizle bazı oyunculara güvenmek çok daha zevkli ve gerçekçi olur ben newcastle kariyerimde pa'lara göre gayet mütevazi bir takım kurmuştum ve o takımla 4. bitirdim ligi takım oyunu,uyum,taktik ve oyuncuları iyi kullanma sayesinde olay gerçektede böyle cereyan etmezmi arkadaşlar....

Addolorato
19.Kasım.2010, 17:12
Genie Scout neysede 48 ay taksite hile demek kadar saçma birşey olamaz. Sanki gerçek hayatta bütün transferler nakit yapılıyor. Bakın 4 büyüklere kaç transferi peşin para.

rainmakerr
19.Kasım.2010, 19:16
gerçek hayatta bu işleri bankadan para çekerek yapıyor büyük kulüpler. hangi kulüp taksitle oyuncu aldı kanıtın var mı? 48 ay olayı tamam ancak %10 çok saçma, 10m parayla 100m lik transfer yapıyosun.

Addolorato
19.Kasım.2010, 20:20
gerçek hayatta bu işleri bankadan para çekerek yapıyor büyük kulüpler. hangi kulüp taksitle oyuncu aldı kanıtın var mı? 48 ay olayı tamam ancak %10 çok saçma, 10m parayla 100m lik transfer yapıyosun.

En yakın olarak Misimovic transferi taksitle yapılıyor. Sana kanıtlamak için araştırma yapmam çünkü değmez. 10 M parayla 100 M'lik transfer yap bakalımda görelim. Atıp tutuyorsun valla o %10'luk kısmı nasıl buldun merak ettim.

vego
19.Kasım.2010, 20:35
Örnek Q7'nin bonservisi 7.3m euro 36 ay taksit:)

@Rainmaker

o dediğin banka teminatıdır.bir klup banka ile anlaşıyor x oyuncusu için 10 lirayı 48 ayda ödüyor sonra klübümüz bankaya 12 lira ödüyor;)

Şu sıralar transfer konusunda itibarımız epey sarsılmış her yabancı klüp 500.000 euroluk transferler için bile banka teminatı istiyormuş.

grkm33
19.Kasım.2010, 20:35
Genie Scout neysede 48 ay taksite hile demek kadar saçma birşey olamaz. Sanki gerçek hayatta bütün transferler nakit yapılıyor. Bakın 4 büyüklere kaç transferi peşin para.

Peşin olsa 1 oyuncuyu bile zor alırlar...Örneğin Beşiktaş bu seneki transferlerii....

cenk1905
20.Kasım.2010, 01:42

ben 48 ay taksıtı sonuna kdr kullanırom fm2005den berı o save load yapmadım yapmamda bukdr basıte ındırmek cok sacma sonucta ekonomıyı bozarsak ılerde cezasını yıne bız cekerız karıyerlerım hep uzun soluklu olmustur bı yere kdr taksıt cok mantıklı artık bu konuyu tartısmanın anlamı yok kurallar ıcerısındedır hıle fılan kesınlıkle degıldır sonucta o para kasadan cıkıyor hanı 50 gol sonra 100 mılyon dolar fılan boyle seylere bende karsıyım ama taksıt kesınlıkle hıle degıldır.

rainmakerr
20.Kasım.2010, 10:02
En yakın olarak Misimovic transferi taksitle yapılıyor. Sana kanıtlamak için araştırma yapmam çünkü değmez. 10 M parayla 100 M'lik transfer yap bakalımda görelim. Atıp tutuyorsun valla o %10'luk kısmı nasıl buldun merak ettim.

evet evet atıp tutmak o 48 ay taksiti yapmak için transfer fiyatının %10'unun senin kulübünde olması gerekiyor, bunun yükseltilmesi gerekiyor. o senin dediğin taksitle yapılanlar için banka teminat gösteriyor yani bir nevi bankaya borçlanıyorsun.

@cenk1905 ben bir genelleme yaptım tabii ki yapmayan da vardır. 4 yılda o oyuncuyla yakalayacağın başarıların haddi hesabı yoktur ama fiyatını 48e bölerek ay ay ödüyorsun zaten bir maç kazanınca ligine göre ortalam bi 250-300k euro alıyorsun. oyunu çok basit hale getiriyor.

_VeNoM_
20.Kasım.2010, 10:39
48 aylık transfer hile değildir, ancak 10 milyon transfer bütçen varken 40 milyonlık transfer yapmaya gerçekte yönetim izin vermez. Sonuçta uzun vadeli planları var ve bu şekilde transfer yapmak uzun vadeli planları baltalar.

FM'de malesef yönetim bu konuda herhangi bir engelleme yapamıyor. Ancak tüm transferleri öyle yapmak gerçekçiliği öldürüyor. Ancak abartmadan ve yerinde yapılırsa gayet normal bir şey. Yerinde kullanarak takımımın finansını negatif değerlerden oldukça yüksek pozitif değerlere taşıyabildim, "Financial Control"ü 1,5 senede %100'e çıkardım.

Dediğim gibi hile olup olmamasını sağlayan şey insanın kendisidir.

rainmakerr
20.Kasım.2010, 12:09
transfer yapmadım bir dahaki sezon 52m bütçe verdiler, benim wage'de %100 financial'da %100 media %92

Universal
20.Kasım.2010, 12:10
Anketini açmıştım katılmak isteyen olursa:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?goto=newpost&t=86460

48 ay için hile olmaz, sonuçta o para cebimizden çıkıyor.

Genie Scout için ben kullanıyorum ve oyundan zevk alıyorum istediği kadar hile olsun, umrumda değil.

cenk1905
20.Kasım.2010, 14:03
Anketini açmıştım katılmak isteyen olursa:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?goto=newpost&t=86460

48 ay için hile olmaz, sonuçta o para cebimizden çıkıyor.

Genie Scout için ben kullanıyorum ve oyundan zevk alıyorum istediği kadar hile olsun, umrumda değil.

aynen katılıyorum :)

bobobobo
10.Aralık.2010, 02:04
şu 3 sayfayı okudum da sanki fm yi ilk defa bugun oynamaya başlamışım gibi hissediyorum :D arkadaş fm genıe scout nedir ? birde şu korner taktiği ne onu cok merak ettım :D ama 48 ay taksit olaını zaten kullanıyordum , birde 30 maç sonra 50 mılyon € deyip 29 maç oynatma olayını da bılıyordum da o bir kere basımı yaktı :D 40 maç sonra 20 mılyon € oderım deyıp oyuncu almıstım tokatspor a sonra bır mesaj geldı ıste su takıma 20 mılyon odendı dıye :D e 39 maç sonra oynatmayacaktım ama unutmusum oynatmısım adamı kulüp borç batagında :D

richard castle
10.Aralık.2010, 02:54
şu 3 sayfayı okudum da sanki fm yi ilk defa bugun oynamaya başlamışım gibi hissediyorum :D arkadaş fm genıe scout nedir ? birde şu korner taktiği ne onu cok merak ettım :D ama 48 ay taksit olaını zaten kullanıyordum , birde 30 maç sonra 50 mılyon € deyip 29 maç oynatma olayını da bılıyordum da o bir kere basımı yaktı :D 40 maç sonra 20 mılyon € oderım deyıp oyuncu almıstım tokatspor a sonra bır mesaj geldı ıste su takıma 20 mılyon odendı dıye :D e 39 maç sonra oynatmayacaktım ama unutmusum oynatmısım adamı kulüp borç batagında :D

Selam, korner taktiği hakkında bilgi vermek isterim. Korner kullanımı yüksek bir oyuncuya korner kullandırın, zıplama ve kafa vurma özellikleri yüksek oyuncuları, attack far post, challenge goalkeeper ve near post flick on olarak dağıtın. Kornerlerden gol bulma tehlikesi artıyor böylece.

mehmetd
10.Aralık.2010, 04:20
48 ay değilde Genie Scout kesinlikle hiledir bence..
48 ay taksit meselesi hile değildir..

bu iki yoruma katılıyorum.genie cin demektir zaten,hilenin babası yani,48 ay ise kredili satışa girer,hile değildir.

gelmişse gelmiş,ne olur sanki,gelsinler de oynasınlar işte,sizde alın o zaman,almayın diyen mi var,yani sonuçta bu bir oyun,onlar da oynuyor.haa bununla yani genie scout a bakıp alma,oyundan çıkma,korner bug kullanma(bunu yapmam) yapıp sonra ben başardım derlerse o olmaz. sonuçta oyundan onlar öyle zevk alır,sen öyle alırsın.

Genie Scout yerine FMRTE deki mini scout öneririm arkadaşlara illa scout kullanmak istiyorsanız. Mini FMRTE açıyorsunuz o kenarda açık kalıyor. Kendi arayıp bulduğunuz oyuncuların PA sı görünüyor.Herhangi bir arama yapamıyorsunuz sadece ekrandaki oyuncunun PA sı görülüyor.

ben indirdim ama bişey göremedim yüklenemedi falan bişey dedi,o yüzden sildim.gene genie ye devam

mehmetd
10.Aralık.2010, 04:46
malum artık genie scout alışkanlık oldu,onsuz oynanmıyor fm,peki çıkış tarihi ne zaman?

bu konunun başlığı da bir tuhaf,genie soruluyor gözüküp,aba altından sopa durumu.
o zaman cevabını da öyle vereyim: genie bir hiledir,peki hangi taktiği kullanmalıı?:D

Kimsenin kimseyi yargılama yada şöyle yap böyle yap deme gibi bir durumu yok.Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.Bana göre; korner taktiği de, Genie Scout da, 48 ay taksitle oyuncu almak da hilenin babasıdır, sana göre değildir.Bu kadar basit.Sadece birbirimize telkin verebiliriz bu durumlar için.Ben böyle oynuyorum çünkü; şunun için... gibi.

Hayatımda bir kez Fm 08 de kullandım Genie Scout'u.O seriye dair kafamda neredeyse hiç oyuncu yok.Sebebi bu hile programıdır.Açıyorsun programı, şu özelliklerde, en fazla şu fiyat istenen, şu ülkenin vatandaşı giriyorsun ve hepsi karşında.Yada regenleri sıralıyorsun PA değerlerine göre.Sonra hepsini topluyorsun bedavaya yada çok cüzi rakamlara.Güya bu da gerçekçiliği öldürmüyor.Oyuncuların Hidden özellikleri, adı üzerinde "Hidden Özellik".Senin görmemen için Hidden zaten.

Korner taktiğini ise hiç kullanmadım, ALLAH kullanmayıda nasip etmesin.Kullananlar ne zevk alıyor bu işten sabaha kadarda anlatsalar anlamam.Tek amaç yapay başarı ve bu başarıyla tatmin olmak.Bu taktikle yakaladıkları başarı ilede övünenler var, buda ayrı bir trajikomedi.

Taksitli transfere gelince; özellikle Ahmet Göktaş arkadaşıma söylüyorum.Ben bu işte gayet düz mantığımdır; "Param varsa alırım, yoksa almam".Arkadaşın biri Fb kariyeri yapıyor; daha 2. sezon kadroda Dzeko'lar, Modric'ler, G.İnler'ler...Bu mudur gerçekçilik?

En başta da belirttiğim gibi, ben "Bu sebeplerden" dolayı bu 3 olayıda kullanmam.Nasıl zevk alıyorsan, öyle oynarsın.

herkes istediğini yapmakta serbest sonuçta,katılıyorum.
korner bug ını hiç ullanmadım ama real madridle şamp.liginde eşleştim ilk kez lazım olabilir:D

Hile mi kısmı iyi analiz edilmeli bence.

Scout programı hiledir. Çok açık ve net şekilde böyle. Netice oyun içerisinde haylice emek sarfederek bir kısmını sağlayabileceğiniz olanakları size oyunun datasına sızarak sağlamaktadır güncel ve daha gerçekçi olarak. Fm 2010 oyununda, öğrencilik yıllarımda ben de kullandım başlarda. Şimdi sanırım denemek için dahi indirmem. Kullananın keyfidir buna yorum yapmak kimseye düşmez ama açık şekilde hiledir.

Taksit olayı teknik olarak hile değil. Ancak malesef oyunun yapımcıları bunu doğru şekilde planlamamışlar. Çok da üzerinde durmamışlar. Sadece 2 küçük detayı ekleselerdi halledilebilirdi aslında.
1-yönetiminiz size futbolcunun ederi, finansal durumunuz, kulübünüzün para giriş çıkışları gibi parametreleri kullanarak limitli miktarda borçlanma hakkı tanıması. kulüpte 3 milyon bütçe varken, bir oyuncu için 40 milyon euroluk borcun altına girilmesi manasız mesela. taksitle al, peşin sat sistemiyle para kazanma haline çeviriyorsanız bu durumu bu oyun açığıdır. Bence normalde gücünüzün yetmeyeceği adamı 48 ay ederinin 2-3 katına borçlanarak almak hile olmasa da oyun açığıdır. Dediğim gibi kullanmak veya kullanmamak oyuncunun insiyatifidir.

2- Eksik olan 2. özellik ise şu. Misal elinizde ederi 8-9 milyon euro olan ancak sizin için önemli rol ifade eden bir oyuncu var diyelim. Bu oyuncuya 30 milyon euroluk nakit teklif geldiği zaman içiniz bir hoş olabilir. Ama aynı teklif 48 ay taksitle gelse pek umrunuzda olmaz ve düşünmeden reddedersiniz tahminimce. Ancak teklif bahsedilen oyuncuya 48 ay taksitle 50 milyon ve üzeri bir teklif gelse düşünürsünüz değil mi?

Bir oyuncuya 5 milyonluk nakit teklif yaptığınızda kulüp reddediyor ve sizden 5.5 milyon istiyorsa ve siz tamam ama 48 ay taksitle veririz dediğinizde kulüp bunu kabul ediyorsa bu noktada bir açık vardır.

Dediğim gibi birisi direkt olarak hile diğeri ise açıkları olan bir durum oyunda. Kullanmak, yararlanmak, fayda sağlamak oyuncunun kendi insiyatifidir. Kullananın etik dışı bir şey yaptığını söylemek zor herkes zevk aldığı ölçüde her şeyi yapabilir.

bence 1-de yer alan kısım oyun açığı değil doğaldır.bir oyuncuya 2-3 kat fazlasını teklif ederseniz klübü kabul eder

ben hep peşin alırım,taksitli alamam,ama peşin fiyatına taksitli gönderirim.bunun nedeni de şu;
genie/fm scout bana klübün vereceği miktarı der,ben taksitli önerdiğimde reddediyorlar,peşin önerdiğimde sadece alabiliyorum.yani tam ters.satmaya gelince de istediğim parayı klüp veremiyor;örneğin alt seviye takımı, bütçesi kısıtlı oluyor,peşin fiyatına taksit yapıyorum yani alırken peşin,satarken taksitli sattığımdan zarar ediyorum.

2-için de ben önemli rolü olan adamı 50 ye de satmam.satıyorsam benim için değersiz olduğundandır.o zaman 50 değil,zaten maksimum 2 kat teklif veriyorlar.oyuncu takasına da yanaşmıyorlar,yüksek teklif te gelmiyor.

bana değersiz bir oyuncuma 8 edip 30 falan verseler satarım ama gelmiyor demek istiyorum.maksimum 16 gelir yani.hatta ben satmam dediklerime değerinin altında teklif geliyordu fm 2006 da sinir oluyordum,satmicam dedikçe teklifler çoğalıyor,sonra vazgeçermiş gibi yapıyorlar ya silmiyorlar yada bi sonraki dönem gene teklif ediyorlar.

5 milyona peşin olana 5,5 a 48 ay taksiti kabul etmek biraz yanlış oluyor tabi ama ben mesela mecburen yapıyorum tabi 48 değil 12 ay.

son kısım hoşuma gitti: zevk aldığın sürece istediğini yap.ne demek bu:D

maxsleox
10.Aralık.2010, 08:03
Bana göre hile sana göre değil.Nasıl zevk alıyorsanız öyle oynayın.

48 ay taksit hile değil sonuç olarak o para kulübün cebinden çatır çatır çıkıyor.5 milyona sana satacağı varsa 48 ayla yine aynı değere satmıyor klüp, daha fazla istiyor.Genelde hep peşine çekmeye çalışıyorlar dikkat ettiyseniz.Bizim oyuncularıda taksitle istiyolar, onu geçtim oyundaki diğer takımlarda taksitle alıyorlar eee ?

10 yaşından beri menejerlik oyunları oynuyorum 1 kez bile genie scout kullanmadım.(Programı ilk öğrendiğimde görme amaçlı kullandım tabi ama gerçek kariyerimde değil)

İşin diğer tarafı o zaman oyuncu paylaşımıda hile.Geçen seride burada Otamendi paylaşıldı -10 pası var denildi bende her kariyerimde aldım bu adamı.

darkpart2
10.Aralık.2010, 16:08
genie yi hıc kullanmam taksıtı cok az kullanırım ve bunları kullananlara saygım 0

kalemci
10.Aralık.2010, 16:19

aynen bende 48 ayı hiç kullanmadım 5 yıldır aralıksız seçtiğim en büyük klüp hep Beşiktaş olmuştur barca real inter hiç seçmedim aldığım en büyük oyuncu geçen sene luis suarezdi onada 20 milyon peşin vermiştim.bi arkadaş demişki gerçekte herkes taksitle yapıyor bu işi diye evet gerçekte katılıyorum taksitle olduğuna ama oyunda bu biraz hileye kaçıyor yani dzekonun modricin Trye gelmesi imkansız . korner taktiği hakkında hiç bi fikrim yok merakta etmiyorum:D sadece scout kullanıyorum oda regen için değil yaşı ileri oyuncular transfer ederken.

rainmakerr
10.Aralık.2010, 18:22
48 ay sisteminin değişmesi lazım. genie scout ise oyun zevkini öldüren bir programdır, zaten genie scout ile oynayanları ben fm oynuyor saymıyorum.

korner hilesi denilen şu arkadaşlar bütün oyuncuları dışarı koyuyorsun bir tanesini de ceza sahasına koyup kornere de özelliği yüksek birini koyuyorsun. karşı takımdakiler dıştaki oyuncuları tutuyor (emin değilim hiç kullanmadım ancak böyle sanırım) tek başına kalan ceza sahasındaki oyuncuda hepsini gole çeviriyor - diye biliyorum - .

richard castle
10.Aralık.2010, 19:13
Bence korner taktiği bir bug değil. Uzun boylu, hava toplarına hakim adamları ön direğe, kalecinin alanına, arka direğe dağıtıp isabetli kornerler kullanıp gol aramakta da kabahat olduğunu zannetmiyorum.2008' den beri yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim çünkü seviyorum. Barcelona' nın bir maçında 3 kornerden 3 gol bulup 5-0 kazandığını hatırlıyorum, Alpay' ın, Hakan Şükür' ün çoğu kafa golü böyleydi, bazen çıkıp Fatih Akyel bile atardı kafayla.

Lim10
10.Aralık.2010, 23:33
Bazı arkadaşlar korner taktiğini yanlış biliyor.Geçen seride korner taktiği kullanan bir arkadaşımızın kariyerinden bir ss, daha açıklayıcı olur umarım:
http://yukleresim.com/images/72081076358314618491.jpg

heavy86
11.Aralık.2010, 00:08
Limon noktayı koydu =)

Bu arada , üstteki arkadaşımın profilinde "f.bahçeyi yönetiyor diyor" ben de at.mdr. yönetiyorum , nasıl yazabiliriz =)

Börk
11.Aralık.2010, 00:12
Limon noktayı koydu =)

Bu arada , üstteki arkadaşımın profilinde "f.bahçeyi yönetiyor diyor" ben de at.mdr. yönetiyorum , nasıl yazabiliriz =)

kontrol paneliniz - profil ayarlarınız - en altta ek bilgi bölümündeki "yönettiği takım" kutucuğuna dilediğiniz takımı yazabilirsiniz.

bobobobo
11.Aralık.2010, 00:49
Bazı arkadaşlar korner taktiğini yanlış biliyor.Geçen seride korner taktiği kullanan bir arkadaşımızın kariyerinden bir ss, daha açıklayıcı olur umarım:
http://yukleresim.com/images/72081076358314618491.jpg

maaşallah :D ben bır senede toplam 50 55 gol attıgım oluyor :D

Clayman
11.Aralık.2010, 01:23
Genie Scout'a hile diyenler acaba oyuncuların PA ve CA'sını görmeyi veya pozisyon bilgilerini görmeyi mi hile olarak görüyorlar, akıl alacak gibi değil gerçekten.

Lim10
11.Aralık.2010, 01:45
Şu şu özelliklerde, şu ve şu mevkilerde oynayabilen, şu yaş aralıklarında ve klübünün şu kadar ücrete bırakabileceği tüm oyuncuları listeletebiliyorsun.

Sezon sonu çıkan tüm regenlerin, içlerinden en iyi PA yada CA'ya sahip olanları toplayabiliyorsun.

Sezon sonu yada sezon ortalarında biten diğer liglerdeki serbest oyuncuların en iyilerini arattırıp bedavaya kadro kaliteni artırabiliyorsun.

Ben hayatımda bir seride Genie kullandım.Ve bu saydıklarımın hepsini yaptım.Genie kullanıp bu saydıklarımı yapmıyorum diyen kişi ya yalan söylüyordur, yada gereksiz yere Genie kullanıyordur.Kimse Genie'yi oyuncuların pozisyonlarını görmek için kullanmaz, bu kadar da iyimser olmanın anlamı yok.Oyuncuların Pa'sını görmek istiyorsanız FMRTE yada Fm Assistant programlarını kullanabilirsiniz.

zazanas
11.Aralık.2010, 02:11
Şu şu özelliklerde, şu ve şu mevkilerde oynayabilen, şu yaş aralıklarında ve klübünün şu kadar ücrete bırakabileceği tüm oyuncuları listeletebiliyorsun.

Sezon sonu çıkan tüm regenlerin, içlerinden en iyi PA yada CA'ya sahip olanları toplayabiliyorsun.

Sezon sonu yada sezon ortalarında biten diğer liglerdeki serbest oyuncuların en iyilerini arattırıp bedavaya kadro kaliteni artırabiliyorsun.
Ben hayatımda bir seride Genie kullandım.Ve bu saydıklarımın hepsini yaptım.Genie kullanıp bu saydıklarımı yapmıyorum diyen kişi ya yalan söylüyordur, yada gereksiz yere Genie kullanıyordur.Kimse Genie'yi oyuncuların pozisyonlarını görmek için kullanmaz, bu kadar da iyimser olmanın anlamı yok.Oyuncuların Pa'sını görmek istiyorsanız FMRTE yada Fm Assistant programlarını kullanabilirsiniz.

peki bu söylediğin programlar oyuncunun gelişmiş halini de gösteriyor mu acaba ?

Facx
11.Aralık.2010, 02:21
peki bu söylediğin programlar oyuncunun gelişmiş halini de gösteriyor mu acaba ?

fmrte göstermiyodu galiba öbürünü bilmiyorum.

Lim10
11.Aralık.2010, 02:46
İkisini de kullanmadım.FMRTE bildiğim kadarıyla sadece Pa'yı gösteriyor.Diğeri hakkında bir fikrim yok.

ozaniel
11.Aralık.2010, 16:13

Ne kadar gelişebileceği oyun içinde antreman, sakatlık, profesyonellik gibi şeylere bağlı olduğu için ve oyuncuların özellikleri değişik arttığı için bunu zaten yapamaz. Ama pa ile oyuncunun gelişebileceği en yüksek seviye gösterilir. Bu oyunda bilmemeniz gereken bir değer olduğu için bir hiledir.

cris king
12.Aralık.2010, 15:48
şu minimum mesela 50 lig maçından sonra şu para olayı var o oyuncuyu bu yöntemle alıp 50 lig maçını doldurmadan satınca hem bedavaya almış hemde sattıktan sonraki para bizim oluyor bu yöntemi hile olmadan kullanmak için en az kaç lig maçından sonrayı işaretlememiz gerek dün gelen haberlerde palermo tiago'yu o yöntemle almış ve 20 lig maçından sonra juve'ye paralarını ödemişlerdi 30 lig maçı yapmakda hileye girermi yoksa sonuçta zaten o para bizden çıkacak diyip oyuncuyu satmadan 30 lig maçını doldurdukdan sonra parayı ödemek hileye girmez değilmi?

Clayman
12.Aralık.2010, 16:06

FMRTE, Genie'den daha hile yapılabilir bir program ve sen bunun kullanımını teşvik ediyorsun, ilginç. O programla reputationdan, potansiyellere kadar herşey değiştirilebiliniyorken ve sen hileye karşı olmana rağmen onu kullanın diyorsun. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu ?

KanilK
19.Mart.2011, 17:37
48 ay taksit hile değildir çünkü zaten gerçektede kulüplerin birçoğu böyle transfer yapıyor, oyunda da aylık giderlere yansıyor bu taksit paraları. Ve işi abartırsanız kulüp uzun vadede batma noktasına kadar bile gelebiliyor.

Genie Scout olayı ise evet, bana kalırsa hiledir kullanmayı da bırakmayı düşünüyorum çünkü oyunun tadını kaçırıyor bir dakikadan sonra. En dandik takımı 2 sene içinde şampiyon yapıyorsun ve bu hiç eğlenceli & gerçekçi değil.

serwan
20.Mart.2011, 12:35
Ben oyundan sıkılınca kullanıyorum bazen bu programları :) hani zevkine yapmak ayrı da başarılı olmak için bu programları kullanmak ego tatmininden başka bişey değil bence. 48 ay taksit veya şartlı ödemeler bence hile değil. Gerçekçiliği azaltıyor diyebilirsiniz ama oyunda olan bişeyi kullanmak hile olmaz. Kaldı ki gönderen takım oyuncusuna güvenip kabul ediyor demek ki. Sırf parasını ödememek için gerçekten iyi oynayan bi oyuncuyu da kimse göndermez kolay kolay. Kötü oynuyorsa o parayı hak etmemiş demektir ki gönderen takım da şartı kabul ederek bu zararı göze alıyor demektir.

mogutcu
22.Mart.2011, 12:31
Genie Scout , Hiledir veya değildir onu bilemem ama, FM 2007 den beri kullanmam bence oyunun zevkini , oynanabilirliğini azaltan bir şey. Ayrıca bu son serilerde Scouting mekanizması eğer iyi scoutlarınız varsa gayet iyi çalışıyor.

Gene de zevkler ve renkler tartışalmaz.

Rais
22.Mart.2011, 17:03
Bırakın bu işleri yahu:)Kendiniz arayın oyuncularınızı.İnanın oyun böyle çok daha zevkli ve gerçekçi olur sizin için.

Katılıyorum.

Bende 1 kere kullandım hiç sevmedim.Hazırcılık oluyor.

mehmetd
22.Mart.2011, 17:54
Genie Scout , Hiledir veya değildir onu bilemem ama, FM 2007 den beri kullanmam bence oyunun zevkini , oynanabilirliğini azaltan bir şey. Ayrıca bu son serilerde Scouting mekanizması eğer iyi scoutlarınız varsa gayet iyi çalışıyor.

Gene de zevkler ve renkler tartışalmaz.

valla benim öyle bir takım var ki editörden yaptığım;scout kimi al derse onu değil genie den alırım

hoş scout yokken ne yapıyordum?deneme yanılma yoluyla alıyordum,alıyordum oynamazsa yada en azından 2.kadroya giremezse ve genç te değilse(sonradan olgunlaşabilir) satışa.

yada normal takımımda da hiç scout ile aldığımı hatırlamıyorum.mesela takımınız 160 ise ortalaması pa sı 140 olan gençleri al diyor onların da pa sı yani ca sı değil.

ayrıca hiç istediğim oyuncuları al dediğini görmedim.hep olabilecek fakat istemediğim adamları der.
mesela fm 2006 da hiç alamadığım ballack ı al dediğini hiç görmedim oysa 6 ayı kaldı al,takımda oynar al demeliydi tabi adam gelmek istemiyordu o başka.

scout sadece gelmeyi kabul edecek düşük oyuncuları önerir,ben o yüzden fm genie scout a güvenirim.o olmadığı zaman fm 2006 da yaptığım durand transferi hep aklımdadır zira.(free almıştım asistan al dedi (asistan 200 pa lı; lot to learn demişti galiba)alınca 1,6 m değeri oldu ama bedava verdim kimse almadı,oynatamadım,6 yabancı statümü de doldurdu,gönderemedim,o gitti bende o sene emekli olmak zorunda kaldım scout olmayınca yeni oyuncu bulamadığım için.editörden ürettiklerim de ya yaşlanmıştı ya da emekli olmuştu bide zaten çoğunu satmıştım)

sarianet
22.Mart.2011, 19:09
bence genie scutla iyi gözlemciler aratın onları alın o gözlemcinin tavsiye ettiği futbolcuları alın :D:D:D

ben gözlemcilerimden çok memnunun afrikaya salıyorum bi sürü çılgın adamlar buluyolar genie skuta bakmaya pek gerek kalmıyo ama elimin altında bulunuyor bunuda yadsıyamam

mehmetd
22.Mart.2011, 21:41
bence genie scutla iyi gözlemciler aratın onları alın o gözlemcinin tavsiye ettiği futbolcuları alın :D:D:D

ben gözlemcilerimden çok memnunun afrikaya salıyorum bi sürü çılgın adamlar buluyolar genie skuta bakmaya pek gerek kalmıyo ama elimin altında bulunuyor bunuda yadsıyamam

ben şöyle yapıyorum:genie scout tan scout bulup takıma alıyorum
ama sonra gene genie ile adam buluyorum.:icon_lol:

sarianet
22.Mart.2011, 21:50
ben şöyle yapıyorum:genie scout tan scout bulup takıma alıyorum
ama sonra gene genie ile adam buluyorum.:icon_lol:

üstat seninki daha yaratıcı bi fikir:D

mehmetd
22.Mart.2011, 22:16
üstat seninki daha yaratıcı bi fikir:D

tabii;balık burcu olduğumdan yaratıcı fikir çok bende.

mesela asistanı 200 pa yapmıştım; örneğin maç öncesi takımı ona soruyorum:icon_biggrin:
ne uğraşçam:icon_biggrin: karşı taraf uğraşsın:icon_biggrin:

gerçi o da 178 e 185 lik dm/mc ve 175 e 190 amlc yaş 32-33 olan 2 favori oyuncusunu oynatıyor;aguero amc/fc 188 e 189 ve gourcuff amrc 183 187 ikilisinden biri giriyor yedeğe o başka.(aguero yokken gourcuff bazen oynuyordu ama aguero artık 18 e giriyor)