PDA

View Full Version : 4-4-2 oynayan takımlara ?

RasAnt
10.Kasım.2010, 02:51
Klasik 4-4-2 taktiğiyle oynayan rakip takımlara hangi taktikle karşı koyabiliriz gerçekten çok tehlikeli bir taktik bu ben genelde zorlu rakipler böyle çıkınca avrupada karsıma zorlanıyorum yeniliyorum 4-4-2 yi çözen taktik hangisi acaba deneyip sonuç almış arkadaşlar yazarsa sevinirm

Lucas Neill
10.Kasım.2010, 03:01
4-3-3 ya da eger saglam bi Amc oyuncun varsa ve kanatlarin etkiliyse 4-2-3-1 i dene ben Gs ile 4-4-2 oynayan güclü takimlara karsi iyi sonuclar aldim.

RasAnt
10.Kasım.2010, 03:07
Benim taktik 4-2-3-1 zatende bilmiorm zorlanıyor gibi takım :) ikinci maçta orta sahaya daha güçlü adam koydum daha iyi oldu sanırım ilk maç iyi adam koyamadım o yüzden oldu

brknesta
10.Kasım.2010, 09:19
4-1-2-3 valla her sene aynı taktıgımın ustune mental olarak koyuyorum =) sevıyorum muhtesem taktıgım

metinoktay
10.Kasım.2010, 10:50
en iyisi gene 4-4-2 normal taktik çözüyor o taktiği geçen senelerde ben verim almıştım

cyclone11
10.Kasım.2010, 15:48
arkadaslar su taktiklerinizi paylassaniz bnde gs den baskla takım yönetmiyorumm takıntı oldu galibaa ama defence oyuncularım böm böm bakıyor cogu zaman orta sahada da press yapmıyorlar aklıma gelen herseyi denedim ama aynı lütfen yardımm::

ozaniel
10.Kasım.2010, 20:16
Oyuncuların work rate seviyesi önemli, bunun dışında taktiğinde takımın daha çok pres yapmasını isteyebilirsin, ön libero kullanarak defans ile orta saha boşluğunu doldurabilirsin.

Lim10
10.Kasım.2010, 21:20
4-4-2'nin anti taktiği bildim bileli 4-4-1-1'dir.

heavy86
10.Kasım.2010, 21:30
4-1-2-1-2

Eğer sol ve sağ defans oyuncularınız iyi ise , geride sıkıntı çekmezsiniz ve "amc" nin büyük etkisi ile maçı çok zorlanmadan alabilirsiniz..

cyclone11
10.Kasım.2010, 22:42
saglam 4 4 2 ve 4 4 1 taktigi verebilcek olan varmı burası paylasım yeri deil ama paylastıgınız bölümü yazarsanız ben alırım teşekkür ederim arkadaşlar.

juricevic
11.Kasım.2010, 04:31
4-4-2'ye karşı oynamak zor da, 4-4-2 oynamak daha bi zor:)
Atletico Madrid ile oynuyorum, mecbur çift forvet..Bu sefer de ortasaha yolgeçen hanına dönüyor.
Tek forvet oynama şansım yok, Ne Aguero Ne Forlan tek forvet oynayabiliyor..
Benim sorunum da böyle, fikri olan belirtsin..

vuque
11.Kasım.2010, 05:05
4-4-2'ye karşı oynamak zor da, 4-4-2 oynamak daha bi zor:)
Atletico Madrid ile oynuyorum, mecbur çift forvet..Bu sefer de ortasaha yolgeçen hanına dönüyor.
Tek forvet oynama şansım yok, Ne Aguero Ne Forlan tek forvet oynayabiliyor..
Benim sorunum da böyle, fikri olan belirtsin..
Agüero'yu amc oynat. 2. Forvet olarak oynasın ama o pozisyonda.

nessus
11.Kasım.2010, 15:09
4-2-3-1'i üç AMC ile oynayabilirsin. Ama bu çok farklılık gösterir, rakip şartlar vs...

sistemin ne olursa olsun; Kanat beklerini oyuna dahil et. O kadar ki abartsınlar her hücümda AML/R gibi oynasınlar. Orta sahadan bir oyuncunu defansfif mentalitede oynat hücuma katma. yediğin baskıyı azaltırsın. takımı hücum oynat, match prepation'ı defansive positioning olarak bırak.

cyclone11
11.Kasım.2010, 19:19
peki bu defence oyuncularının adama anında mudahale etmelerini nasıl saglayacagım benim defence oyuncularım rakip forvetle kaleye kadar giriyor hic bisi yapmiyor.önce düsündüm benim defence oyuncularım cok mu kötü acaba ama gs ninkiler de kötü deil yani.ama en kötü takım bile barostan ilk müdahale ile alıyorr

nessus
11.Kasım.2010, 20:21
peki bu defence oyuncularının adama anında mudahale etmelerini nasıl saglayacagım benim defence oyuncularım rakip forvetle kaleye kadar giriyor hic bisi yapmiyor.önce düsündüm benim defence oyuncularım cok mu kötü acaba ama gs ninkiler de kötü deil yani.ama en kötü takım bile barostan ilk müdahale ile alıyorr

oyunu anahtar pozisyonları göster (key) seçeneğinde izleyince haliyle oyuncularınızın yaptıkları müdahaleleri göremiyor olabilirsiniz. rakip takımlar bırakın da o kadar atak yapsınlar di mi :) hatta hızlı ve top sürebilen futbolculara karşı sürekli pres vermek (closing down always) çok mantıklı değildir, bu oyuncular bir çırpıda oyuncunuzdan sıyrılabilir. yanında koşu yapması, yani bir nevi alan markajı daha mantıklı.

formasyondan öte bazı takımlar ters geliyor olabilir. 2010 versiyonunda Lens ile kariyer yaparken 3 lig şampiyonluğu, şampiyonlar liginde yarı final gibi basarılar elde etmeme rağmen Lille'i bir kere bile yenemedim. 4-3-1-2 oynuyorlardı. son sezon allem ettim kallem ettim onlara özel bir taktik geliştirdim. 3-3-3-1 gibi bir şey :) anca böyle kazandım.

yalnız şu da bir gerçek bu versiyon 4-4-2'nin yeniden geri dönüşü gibi geldi bana. 4-4-2 oynayan takımlar süpriz sonuçlara imza atıyor, özellikle defansif oynayanlar.

rakibi durdurmaya çalışmak da bir çözüm olabilir. 4-4-2 oynayan rakibinizin önceki maçlarını analiz edin. orta ikilide pas trafiğini yöneten adamı bulun. (biri daha defansif oynar genelde) bu adama sürekli pres hatta tight marking verin. rahat oyun kurmasını engelleyin. kanat beklerinin oyuna ne kadar katıldıklarına bakın. Örneğin sol bek ya da her ikisi birden hücuma çok katılıyor, sürekli ortalar yapıyor olabilir. duruma göre siz de beklerinizi defansif konumda ayarlayın. hedef santrafor ile oynuyorlarda bu santrafora tight marking verin, ikinci forvetin etkisini azaltmak için DMC oynatın. Seçenekler çok fazla :)

cyclone11
11.Kasım.2010, 21:44
sorun şu ki 4 4 2 oynayan benimmm:) tamam oynadıgımız takım real madrid deil belki kalede de casillas yok ama ck sikinti yasatti özellkte top kapma meselesi tesekkür ederim siz aklınıza gelenleri söyleyin durmak yokkk fm devamm:)

hasanerarslan
23.Kasım.2010, 12:04
Son bir kaç yılda tek forvetli özellikle 4-2-3-1 in versiyonları kullanıldı. Ama bence bu taktiklerde en önemli nokta kanat oyuncalırının golcülüğü. Ben kantlardaki adamlara F.inside seçeneği veriyorum bir nevi 4-3-3 e benziyor. Bu durumda da dediğim gibi gol vuruşalrı iyi olan adamalr bulmak gerekiyor. Vasat takımlarda da bunu tam manasıyla yapamadığımız içinde bu taktik işe yaramıyor. 4-4-2 için anti olarak kalabalık orta saha ilk başta mantıklı olsa bile uygun oyuncu seçimlerinin olamamsından işe yaramdığını düşünüyorum. Ben gelende 4-3-3 klasik düzende oynarım 4-4-2ye karşı.

nedimtarakci
31.Mart.2016, 10:33
https://www.youtube.com/watch?v=3INO-FSAWMY