PDA

View Full Version : Fm 2011 Taktik Analizi

nannar
11.Kasım.2010, 22:38
Başlıktan da anlaşıldığı üzere sizlerden ricam şu ana kadar oynadığınız kadarıyla FM 2011 hakkında taktiksel anlamda neler söyleyebilirsiniz? Yorum yazarken belki aklınıza gelmez diye fikirlerinizi ve gözlemlerinizi bilmek istediğim bazı sorular var, bu sorulara cevaplar yazarsanız memnun olurum :) Kulaktan duyma ya da 1-2 maçlık değil, sezonluk tecrübe sonundaki gözlemlerinizi yansıtırsanız sevinirim.

1- Geçen yılki korner "bug"u giderilmiş mi ve duran toplarda gol olma ihtimalleri nasıl ?
2- Kanat ataklarında başarı sağladığınız bir diziliş var mı yoksa yine geçen yılki gibi kanat organizasyonları zayıf mı oluyor ?
3- Kullandığınız dizilişler içinde en çok memnun kaldığınız diziliş hangisi?
4- "match preparation" bölümünün faydalarını gördünüz mü ya da uygulamada nasıl sonuçlar aldınız ?
5- Maç izlerken rakibinizin ataklarında bir türlü önlem alamadığınız durumlar nelerdir? ( Bilgisayarın en güçlü yanı )
6- FM 2011 ile gelen en güzel yenilik nedir?
7- Taktik yapım konusu zor mu yoksa yaptığınız taktiğe kısa sürede takımınız uyum sağlayıp başarıya ulaşıyor mu?
8- Geriye düştüğünüzde maç çevirmek zor mu?
9- Rakip gollerin geneli nasıl oluyor ? ( Duran toplardan mı?Kanat organizasyonu mu? Araya atılan toplar mı?Göbekten organize goller mi? )
10- "Saha içi dizilişte ...... pozisyonu en önemli yer haline gelmiş" diyebileceğiniz mevki neresi? (DC-DRL-DMC-MC- vs vs... )

Oyunu yeterince oynayarak analiz eden kardeşlerden soruma yanıt verenlere şimdiden teşekkür ederim... Bu yıl FM oynamaya pek vaktim olmadığı için taktik yapımı için sizlerden biraz bilgi sahibi olmak istiyorum :)

Corpus
11.Kasım.2010, 22:54
1- Korner bugını denemedim ama arka direk ön direk kombinasyonları hala devam ediyor.

2- Kanat atakları çok etkili. Hatta gereğinden fazla etkili özellikle çizgiden yerden açılan ya da deep ten havadan ortalar çok etkili çoğu gol oluyor.

3- 4-3-2-1 sistemi şuanlık memnunum.

4- Henüz çözemedim yarar zarar pek görmedim.

5- Açılan ortalarda defanslarımın müdahale etmemeleri

6- 3d nin estetik açıdan gelişmişliği çok hoşuma gitti.

7- Kolay uyum sağladılar.Fazlada taktik denemedim.Henüz bilgisayar çözemedi.

8- 1-0 düştüğümde 4-1 e kadar skoru taşıyabiliyorum ancak 2-0 dan dönmüyor.

9- Kanat organizasyonu

10- Kanatlar çok önemli

nessus
11.Kasım.2010, 23:01
1- korner hatasını denemedim, bilemiyorum. şu topu ceza sahası dışına ortalayıp first touch sahibi adama vurdurmayı kastediyorsun sanırım. Kornerden gol oluyor ben geçen sene kullandığım far post organizasyonunu kullanıyorum ama çok fazla top direkten dönüyor. tek sıkıntım bu.

2- Geçen versiyonu kanatsız kullanmıştım (3 AMC veya 3 Forvet) )bu versiyonda da kanatların pek hayrını görmedim. Bana kalırsa inside forward pozisyonu hala başarısız. Ama o kadar 4-2-3-1 oynayan var onlar başka şey söyleyebilir.

3- 4-3-3'ün varyasyonları. Şu an 2 stoper, 2 wingback bir dmc 2 MC ve 3 forvet ile oynuyorum. sonuçlar güzel.

4- Fikir çok güzel ve gerçekçilik adına daha uygun. Takımın taktiğe uyumu arttıkça yaptığı işler düzgünleşiyor. Özel çalışmaları defansive positioning ya da defansive set pieces olarak kullanıyorum. aşırı hücum mantalitesinde az gol yediğim için işe yarıyor sanırım. Tabi tamamen prepation'a bağlamıyorum.

5- Valla o kadar zorlayan çıkmadı :) Kontra ataklar ve araya toplar tehlikeli.

6- Menajerlerin transfer sistemine dahil olması ve match prepation sayesinde taktik yap sonucu al devrinin kapanması.

7- Her şey eskisiyle aynı, bence bu kişisel bir durum. (zorlanmak, başarı vb)

8- Zaman zaman :) Öne geçen takımlar, ya da küçük takımlar iyi savunma yapıyor ve maçı beraberlik ya da 1-0'a bağlamaya çalışıyorlar. İtalya ve Türkiye (özellikle türkiye) liginden edindiğim izlenimler bunlar.

9- Hepsi :) Bu rakibin oyununa göre değişir. Bursa 2 gol attı ikisi de duran top, twente 2 gol attı ikisi de araya top, farzı misal bir başkası kontra atak...

10- Benim için her zaman iyi bir MC ve iyi bir forvet. Ama oyunun ve dünya futbolunun genel seyri gösteriyor ki forvet karakterli AM R/L elemanların yükselişte olduğudur.

nannar
12.Kasım.2010, 07:11
ikinize de teşekkürler... Arkadaşlar oyunu çıktıgından beri sezonlu olarak devam edenler yazsın da bilgi edinelim lütfen :) zafer 3d estetik olarak gelişmiş demişsin ama golü atan adam ya da kanattan top süren adamlar buz pistinde gider gibi kayarak gidiyor. Benim ekran kartıyla alakalı falan mı bu durum ? :n:

Şu inside forvet olayını yansıtamıyorlar bir türlü oyuna. Geçen sezon da çok zorlanmıştım kanat adamlarını ceza alanına sokabilmek için. Sanırım bu yıl da zorlanacağız. Yine 3 forvetli sistemler ön plana çıkacak galiba. Geçen sene winger kullanmamıştım,bu yıl da denemedim ama zafer kanattan çok orta-gol oluyor diyor. Onu bir deneyelim akşama :)

Diğer arkadaşların tecrübe edindiği bilgileri de rica ediyoruz :)

KaRaBükLü KraL
12.Kasım.2010, 07:45
1- Geçen yılki korner "bug"u giderilmiş mi ve duran toplarda gol olma ihtimalleri nasıl ?
Şahsen bugla işim olmadığı için denemedim.Ancak gözlemlediğim kadarı ile bu sene ön direğe atılan toplarla başarılı olacağız.
2- Kanat ataklarında başarı sağladığınız bir diziliş var mı yoksa yine geçen yılki gibi kanat organizasyonları zayıf mı oluyor ?
Kanat organizasyonları mükemmel bol bol kanat akınları gerçekleştirilebiliyo.Geçen sene ile uzaktan yakından ilgisi yok
4-2-3-1 ve 4-3-3 kanatlı sistemden şaşmam.Gayette memnun kaldım
4- "match preparation" bölümünün faydalarını gördünüz mü ya da uygulamada nasıl sonuçlar aldınız ?
Çok fazla kurcalamadım o kısmı
5- Maç izlerken rakibinizin ataklarında bir türlü önlem alamadığınız durumlar nelerdir? ( Bilgisayarın en güçlü yanı )
Araya atılan toplar
Diyalog kurma olayı.Hem başkan hem oyuncularla gayet güzel diyaloglar kurabiliyorum:)
7- Taktik yapım konusu zor mu yoksa yaptığınız taktiğe kısa sürede takımınız uyum sağlayıp başarıya ulaşıyor mu?
Bu seride taktik yapımı normal.Ne çabucak uyum sağlıyo ne gecikiyo
Maça göre değişiyo ama genelde zorluk çekebiliyorum
9- Rakip gollerin geneli nasıl oluyor ? ( Duran toplardan mı?Kanat organizasyonu mu? Araya atılan toplar mı?Göbekten organize goller mi? )
Deminde belirttiğim gibi araya atılan toplardan
10- "Saha içi dizilişte ...... pozisyonu en önemli yer haline gelmiş" diyebileceğiniz mevki neresi? (DC-DRL-DMC-MC- vs vs... )
Tartışmasız kanat oyuncuları

RasAnt
12.Kasım.2010, 13:57

-Oyunda en fazla gol kornerlerden ve duran toplardan oluyor benim gözlemlediğim ama öyle bug olayına rastlamadım,kornerden gol atmak içinde lugano gibi adamlar olursa çok iyi istatistlik yakalıyor adam ilk senemde 11 gol atmıştı. :D

-Bu sene kanatlar harika olmus 3d de maçı izlerken gerçek maçtaymısım gibi hissediyorum çalımlarla içeriye kat ediyor orta açıyor tabi kanat oyunucunuz önemli bunları yapması için,ben Dia da gözlemlediklerimi söylüyorum harika oynuyor kanatta,kanatları kullanırsanız maça 1-0 önde başlarsınız ben bu seride böyle düşünüyorum.

-4-2-3-1 den çok memnunum 2 li orta sahamın ikisinide boxtobox yapıp uygun oyuncu bulduktan sonra artık maçlarımı daha etkili oynuyorum,geç oldu ama deneyerek 3.sezonumda buldum sonunda.

-Hiç dokunmadım o bölüme :)

-Pcde kornerlerde etkili oluyor duran toplarda falan genelde bunlara engel olamıyorum diğer türlü bir sorun yok daha doğrusu en çok attığım gibi en çokta buralardan gol yiyorum.

-Kanatlar müthiş,transferde anlaşmak zor olduğu için beğendim ve 3d ye bayıldım.

-Sürekli farklı taktikte oynatmak istersen alışması zor olabilir ama ben aynı taktikle devam edip sadece oyuncu değiştirdiğim için takım yaklasık 2 ayda alıştı taktiğe hepsi full oldu o göstergelerin

-Avrupada güçlü takımlara karşı zor,ama türkiye liginde kolay

-Duran toplar

-Bence DC,4 lü defans oynayan takımlarda bu 2 dc kötüyse çok işiniz vardır demektir

serwan
12.Kasım.2010, 14:43
Denemedim.. Denemeyi de düşünmüyorum..
Kullandığım taktik ile her maç çok sayıda kanat atağı yapıyorum.. taktikle ilgili son düzeltmeleri yapıp denedikten sonra paylaşabilirim..
2wb li 5-3-2, 4-3-3 ve kendime özgü asimetrik bi diziliş kullandım.. sonuncusu daha etkili görünüyor..
Faydalarını bilmiyorum ama o kısım eksikse zararını gördüğünüz kesin.. taktikte değişiklik yapınca takım afallıyor.
Duran toplar
Eksikliklerine rağmen bence en güzel yenilik daha gerçekçi bi oyun olmuş.. başarı eskisi gibi kolay değil gibi.
Taktiğe bağlı bence.. oyunculara da tabi..
Eskiye oranla evet sanki..
Duran toplarda ve göbekten.. Defans yapmak zor.. Biraz da abartılmış gibi geldi. Çok fazla bireysel hata yapıyor dc'ler.. Ama ben duran toplardan şikayetçiyim.. Match preperation kısmında da gidermeye çalışıyorum bunu ama nafile..
Kesinlikle dc'ler.. Kilit defansta çözülüyor. İlk olarak Roma ile başlamıştım.. Son 10 maçımın hepsinde gol atabilmiş olmama rağmen yediklerim kovulmama sebep oldu..

kral_67
12.Kasım.2010, 16:00
1- Korner bugu giderilmiş ama bu seferde 6 yard'a top at denilince hep ön direğe atıyor topu yani kalıcı bir çözüm bulamamışlar yerine böyle bir çözüm bulmuşlar...

2- Kanat organizasyonları çok etkili 2 iyi kanat oyuncusu ile çok maç kazanılabilir...

3- 4-4-2 ve formasyonları...

4- "match preparation" oyunda çok önemli bir etken eğer iyi bir taktiğiniz ve kaliteli bir kadronuz varsa "match preparation" fluide yalaştıkça durdurulamaz bir takım oluyorsunuz...ancak ne kadar iyi taktiğiniz yada kadronuz olursa olsun "match preparation" kötü ise yani taktik oturmamışsa başarı çok zor...
bu sebeple 3 taktiği çok iyi ayarlamalı, sık taktik değiştirmemeli ve hazırlık maçlarını taktiksel anlayışı oturtabileceğiniz takımlarla yapmalısınız...

5- Kesinlikle kanat organizasyonları AMR/L kanat kullanıyorsanız ve savunmada bekleriniz yanlız kalıyorsa gol yememeni imkansız gibi...bu sebeple ya MR/L kullanmalı yada ortasahada oynayan oyuncuları çok iyi seçmelisiniz...

6- "match preparation" gerçekçilik katmış, menejerlik sistemi güzel olmuş, birde oyuncuyla yüzyüze görüşme güzel olmuş...

7- takımda oynayan oyunculara ne kadar uyumlu taktik seçerseniz o kadar çabuk oturuyor bu aşamada hazırlık maçlarıda çok çok önemli bir defa taktik yeniyse amatör/yarı prof. takımlarla 5-6 maç yapmak lazım sonra yavaş yavaş güçlü takımlara geçmek lazım...

8- Zor değil ama doğru müdahaleyi yaparsanız...

9- Sizin taktiğinize bağlı oluyor genelde benilk sezon kanatlarda DR/L ve AMR/L oynuyordum orta alandaki oyuncularda yavaş kalınca kanatlardan çok gol yedim bu sezon 4-4-2 oynuyorum ve oyuncuların performansına göre yiyorum golleri...

10- Bence belli bir bölge söylemek haksızlık olur her bölge önemli daha doğrusu takım olabilek çok önemli...

nannar
12.Kasım.2010, 16:40
yazılanlara bakılırsa bu yıl kanatlı taktikle ön plana çıkacak gibi duruyor. Bu gece oturup 4-2-3-1 çalışalım o zaman :)

kral_67
12.Kasım.2010, 16:42
birde kartlara dikkat...
çok kolay geçebilecek bir maç, maçın başında yenen bir direkt kırmızı kartla faciaya dönüşebilir...

Corpus
12.Kasım.2010, 18:39
ikinize de teşekkürler... Arkadaşlar oyunu çıktıgından beri sezonlu olarak devam edenler yazsın da bilgi edinelim lütfen :) zafer 3d estetik olarak gelişmiş demişsin ama golü atan adam ya da kanattan top süren adamlar buz pistinde gider gibi kayarak gidiyor. Benim ekran kartıyla alakalı falan mı bu durum ? :n:

Şu inside forvet olayını yansıtamıyorlar bir türlü oyuna. Geçen sezon da çok zorlanmıştım kanat adamlarını ceza alanına sokabilmek için. Sanırım bu yıl da zorlanacağız. Yine 3 forvetli sistemler ön plana çıkacak galiba. Geçen sene winger kullanmamıştım,bu yıl da denemedim ama zafer kanattan çok orta-gol oluyor diyor. Onu bir deneyelim akşama :)

Diğer arkadaşların tecrübe edindiği bilgileri de rica ediyoruz :)

Hocam şu topuk pasları çalımlar falan bir tek bende olmuyordur umarım :D . O açıdan gelişmiş dedim ben. Top sürmede evet buz hokeyi gibi hissediyorum:D ribery özellikle top yapışıyor resmen.

Adamları içeri sokmayı ben yaptım hocam.Bir ara msn de karşılaşırsak taktiksel bir muhabbet çevirelim:) Hatta şu ters ayaklı oyuncu ceza sahasına girip şut çekme olayını bile yaptım. Şut çekmezlerse de orta sahadan ceza sahasına doğru boş koşu yapan adama çıkarıyorlar. Belki oynattığım oyuncularla da alakalı olabilir bilemiyorum.Ama bu sene sağlam geliyorum sanırım:D

nannar
12.Kasım.2010, 19:13
gel bakalım :D ben şimdi bir taktik çalışması yapacağım ...bakalım neler çıkacak :n:

wolfson
12.Kasım.2010, 19:46
hop hop lütfen buraya da yazın :D Corpus kardeş lütfen adamları içeri sokmayı ve ters ayaklı oyuncuya şut çektirmeyi anlatır mısın :D bu benim için çok önemli olacak :D hep de bunu yapmaya çalışıyorum ama tam istediğimgibi olmuyo :D

Corpus
12.Kasım.2010, 20:39
hop hop lütfen buraya da yazın :D Corpus kardeş lütfen adamları içeri sokmayı ve ters ayaklı oyuncuya şut çektirmeyi anlatır mısın :D bu benim için çok önemli olacak :D hep de bunu yapmaya çalışıyorum ama tam istediğimgibi olmuyo :D

Özel mesajdan anlataya çalıştım.Tam olmazsa msn den veya tekrardan Özel mesajdan ulaşabilirsin.:)

EndoplazmiK RetikuluM
12.Kasım.2010, 22:32
Buz pistinde kayar gibi koşma sorununu 11.1'i yükleyerek aşabilirsiniz Hasan Hocam.

EndoplazmiK RetikuluM
12.Kasım.2010, 22:38
1- Bug kullanmadığım için bilmiyorum. Ama bu sene arka direğe atılan değilde önde direğe atılan toplarla gol bulavağız gibi.

2- Geçen seneyle alakası yok. Çok güzel kanat organizasyonları geçekleştirilebiliyor.

3- 4-4-2'de kanatları AM L/R oynatıyorum.

4- Faydaları var tabiiki. Takım her alanda taktiğe ısınmaya çalışıyor. Taktik tam oturduktan sonra kafanızdaki oyunu sahaya yansıtabiliyorsunuz.

5- Defansın arasına atılan arapaslar.

6- Diyalog olayı çok iyi.

7- 2010'daki gibi normal. Ne çok zor, ne çok kolay. Ayrıca 2010 taktikleri import edilebiliyor.

8- Taktiğe göre değişir. Ama zorlanıyorum ben.

9- Şu ana kadar yediğim gollerin %40'ı kanat organizasyonu.

10- Kanat oyuncuları çok önemli.

STAHL
10.Ocak.2011, 01:33
futbol 3 ihtimalli bi oyun bizim için 2 ihtimalli mağlubiyet ve beraberlik biz daha 3. ihtimali göremedik hocam ::(
anlamadığım konu taktik full oturmuş silik bi futbol oynuyoz

richard castle
10.Ocak.2011, 05:03
Başlıktan da anlaşıldığı üzere sizlerden ricam şu ana kadar oynadığınız kadarıyla FM 2011 hakkında taktiksel anlamda neler söyleyebilirsiniz? Yorum yazarken belki aklınıza gelmez diye fikirlerinizi ve gözlemlerinizi bilmek istediğim bazı sorular var, bu sorulara cevaplar yazarsanız memnun olurum :) Kulaktan duyma ya da 1-2 maçlık değil, sezonluk tecrübe sonundaki gözlemlerinizi yansıtırsanız sevinirim.

Oyunu yeterince oynayarak analiz eden kardeşlerden soruma yanıt verenlere şimdiden teşekkür ederim... Bu yıl FM oynamaya pek vaktim olmadığı için taktik yapımı için sizlerden biraz bilgi sahibi olmak istiyorum :)

Öncelikle selamlar, saygılar abim. Seni gördüğüme çok sevindim :)
Sorulara geçecek olursak:
1-) Korner özelliği 13 ya da üstünde bir oyuncuya kornerleri kullandırıp, heading ve jumping' i 13 ya da üstünde oyuncuları ön direk, arka direk, kaleciyi markaj şeklinde dağıtırsak kornerler hala tehlike yaratıyor.
2-) Kanat ortalarıyla goller bulduğum oldu ancak genelde 4-3-2-1, 4-1-2-1-2 formasyonlarıyla daha etkili atak oynadım, daha çok gol buldum.
3-)4-3-3 ve türevi dizilişler, önceki cevabımda belirttiğim gibi, 4-3-2-1 ve 4-1-2-1-2 dizilişleri bayağı verimli...
4-)Atak oynadığımdan attacking moves ve attacking set pieces' e daha çok çalışıp daha etkili ataklar yapıp daha çok gol buldum.
5-)Araya atılan toplar :confused: İki stoperin arasına atılan topları ne yaptıysam engelleyemedim.
6-) Oyuncuyla birebir diyalog çok faydalı...
7-)Eğer sadece bir tane taktiğe yoğunlaşılırsa, match preperation kısmından team blend' i hazırlık döneminde very high konumuna getirip fayda sağlanıyor. Az transferle daha kısa sürüyor ve meyveler erken toplanıyor.
8-) 2010' da ne yaptıysam olmuyordu ama şimdi closing down değerleri ve oyuncu rollerini tekrardan ayarlayıp very fluid/overload' a çevirdiğimde 2-0' dan maç çevirdiğim oluyor.
9-) Duran toplar ve araya atılan toplar eşit derecede tehlikeli... Çoğu golü öyle rakibin... Kanat ortalarından fazla gol yemedim.
10-) Kesinlikle kaleci... Taktik ne kadar oturursa otursun, iyi bir kaleci olmadığı sürece takım sıkıntı çekiyor.

mad butcher
10.Ocak.2011, 05:53
@richard ; 1 , 5 , 9 , 10 aynı .

korner taktiği çok işime yarıyor , kaleciye gelince de 18 yaşında bir regen kaleci aldım , volkanı yolladım , takımı resmen sırtlıyor , pozisyon alma - sezme - konsantrasyon - soğukkanlılık - kararlar 18 - 19 olunca çok iyi yer tutup , çok iyi kurtarışlar yaptı. şu anda 19 yaşında olmasına rağmen. mandanda tibi tipi var ve çok güçlü

richard castle
10.Ocak.2011, 12:02
@richard ; 1 , 5 , 9 , 10 aynı .

korner taktiği çok işime yarıyor , kaleciye gelince de 18 yaşında bir regen kaleci aldım , volkanı yolladım , takımı resmen sırtlıyor , pozisyon alma - sezme - konsantrasyon - soğukkanlılık - kararlar 18 - 19 olunca çok iyi yer tutup , çok iyi kurtarışlar yaptı. şu anda 19 yaşında olmasına rağmen. mandanda tibi tipi var ve çok güçlü

Kaleci takımın yüzde 50' sidir diye kim demişse doğru demiş :) Ben de Ustari' yi transfer ettim, önemli maçlarda coşuyor, ligin ilk yarısını 8 gol yiyerek kapatmıştım hatta.

Time Cris
10.Ocak.2011, 21:42
2- Gizli Forvet oynatırsan kanatlardan birini çok etkili oluyor.
3- 4-4-2 Diamond aslında çok iyi ama saglam oyuncularınız olmalı kanatlarda.Forvette de bi uç forvet ve poacher oynamatmalısınız.

5- Son dakika golleri ve ya 2-0 dan 3-2 yenilmeler ve son dakikalarda takımımım acayip yorulması
9-ACeza sahasından araya atılan toplar kafayı yiyecegim resmen
10- "Kesinlikle MC-DMC

mad butcher
11.Ocak.2011, 20:38
Kaleci takımın yüzde 50' sidir diye kim demişse doğru demiş :) Ben de Ustari' yi transfer ettim, önemli maçlarda coşuyor, ligin ilk yarısını 8 gol yiyerek kapatmıştım hatta.

şampiyonlar ligi bayern deplasmanındayım 4 direkten dönen topum 1 penaltı kaçırma , boş pozisyonlarda kaleciyi nişanlama mı diyim , neyse 1 - 0 öndeyim , 4 dk uzatma var ve oyunu domine eden benim ; son 90+4 oynanırken bayern in en önemli oyuncusu kalecimle karşı karşıya kalıyor ve şutu çekiyor , kalecim mükemmel bir kurtarış çıkarıyor ve top defans oyuncumun önünde kalıyor , ardından gelişen kontra atakda oyuncum kaleciyle karşı karşıya kalıyor ve bayernin kalecisini çok rahat bir şekilde çalımlayarak golü buluyorum , kalecim o golü yese maç 1-1 bitecekti ama , yemedi ve 2-0 kazandım. işte kaleci böyle bir şey :D

rainmakerr
11.Ocak.2011, 22:20
şu ana kadar en çok 3-4-3 ü sevdim ara paslarla hızlı atakları durdurmak imkansız sayılır. kornerde hata yok ama güzel bir diziliş ve doğru adamlarla 3-4 kornerde gol atılabilir. takıma göre taktik yaptığım için hiç zorlanmadım. gelen en iyi yenilik match preperations'dır, faydasını çok gördüm hatta bütün herşeyi oraya göre ayarlıyorum. takımın kontra ataklarını ve basit orta kafa gol ataklarını engellemek zorlaşmış özellikle fırsatçı oyuncular götürüyor. kanat atakları iyileşmiş ama ara pasları tercih ederim. eğer ilk yarıda yediysek golü çevirmek çok kolay ancak ikinci yarı yenilen gollerde çevirmek gerçekten çok zor. en önemli bölge kesinlikle kalecidir ne olursa olsun defans ve iyi bir kaleciyle yenilmek çok zor.

ersin123
14.Ocak.2011, 02:22
Valla onu bunu bilmemde bana karşı bütün takımlar barcelona gibi oynuyor

ozaniel
14.Ocak.2011, 19:32
Yalnız eğer savunma hattı iyiyse kalecinin etkisi azalıyor, az iş düştüğü için herhangi bir kaleci de iş görüyor. Fakat savunma hattınız kötüyse kaleci kritik oluyor.

richard castle
14.Ocak.2011, 20:05
Porto' yu deplasmanda 1-0 yendim ve Porto' nun ikisi direkten dönen 6 net pozisyonu vardı. 4' ünü ise Ustari kurtardı.
Savunmanız iyi isimlerden oluşuyor olabilir ancak bu her zaman formda olacakları anlamına gelmiyor. Arkalarında iyi bir kalecinin olması takımın oyununu sahaya daha iyi yansıtabilmesi açısından avantajdır.Herhalde Porto, kalesinde Kewell' in füzesi sırasında Ustari' nin olmasını isterdi :)

serwan
15.Ocak.2011, 13:48
1. ve 5. soruya cevap vermek istedim..
hayır korner bug giderilmemiş.. sadece saçma sapan bi önlem alınmış herkesin malumu.. mesela bütün oyuncularınızı ön direğe yerleştiremiyorsunuz.. ama yine de becerememişler.. ben kullanmıyorum ama real madrid çatır çatır atıyo kornerden.. adamların 12 haftada 11 korner golü var.. insaf yaa.. bu kadar mı çaresiz koskoca SI..

5. soruya gelince.. bilgisayarın en güçlü yanı SI'in saçma sapan oyun zorlaştırma yöntemleri.. senelerdir aynı terane.. maç boyunca 25 şut atıyorum.. 10u kaleyi buluyor.. 2 tanesi direkte patlıyor.. adamların pozisyonu bile yok ama bi uzaktan şut, bi duran top maç gidiyor.. bu olay da en çok büyüklere karşı oynarken oluyor.. diyeceksiniz ki e olmuyor mu gerçekte de? ya oluyor da bu kadar da değil be..
ayrıca bi şeyden daha bahsetmek istiyorum.. ne kadar başarı kazanırsanız kazanın oyunda bir türlü büyük takım olamıyorsunuz.. sporting gijon ile 7. sezonumu oynuyorum.. ilk sezon ligi orta sıralarda bitirdikten sonra her sene şampiyonlar ligi'ne katıldım.. 1 kez 4. oldum ki 2. ile puanım aynıydı.. 1 kez 3. oldum 2 kez 2. ve 1 kez de şampiyon oldum.. buna rağmen hala bi memnuniyetsizlik var.. geçen sezon hedefi title challenge diye koymuştum..şampiyonluğu son 3 haftaya kadar kovaladım ama atl. madrid şampiyon olunca yönetim beğenmedi..
daha dün düşmemeye oynayan takımı alıp şampiyonluğu kıl payı kaçırıyorsunuz yönetim beğenmiyor..
ilginç..

nannar
16.Ocak.2011, 23:50
herkese teşekürler. buradaki bilgilerden de yararlanarak artık bir taktik yapma vakti geldi. yeni yıl da girdi. foruma hediyemiz olur işe yarayan bir taktik çıkarsa...

juricevic
21.Ocak.2011, 04:31
Üşenmedim Juventus'la bir sezon bitirip tek tek yediğim gollere baktım. En çok gol yenilen pozisyon duran top. (frikik korner v.s) . burada eşleşmeleri kesinlikle iyi ayarlamak gerekiyor. genellikle rakip takım arka direkten buluyor golü. duran top organizasyonlarında arka direğe kafa bulan bir adam göndermek şart. yoksa büyük ihtimal bekinizle eşleşiyor ve kaçınılmaz son.

bir diğer gol tipi de uzaktan şut . eğer rakibin pastore, ekdal bu tarz 15+ shootingi olan bir amc/mc 'si varsa Allah ne verdiyse vuruyor ve gol. buna önlem olarak da tackling'i ve staminası iyi bir anchor man oynatmak olabilir. (normalde sissoko'yu ortasahada ball wining olarak kullanıyodum, ön liberoya çekip anchor man oynattıktan sonra bu tarz yediğim goller baya azaldı.)

onun dışında benim çözüm bulamadığım bazı gol tipleri:

- kenarladan gelen ortalar (yerden veya havadan)
- karambol (özellikle korner sonrası top pinpon topu gibi sektikten sonra kalemize giriyor)
- kendi kalemize atılan goller.
- kontradan 1 kere gol yemişim Inter'den (bekin geriye dönememesi ağır kalması sebebiyle).

Defansif olarak: Bu oyunda beklerin önemi inanılmaz artmış. Bekinizin hücuma katkı sağladığı kadar defansif özelliğinin de olması lazım bence. Hızlı ve kafa vuruşu ve tacklingi yüksek olursa da artısı olur.

Belki taktiğin defansif kısmını oluşturmanda yardımcı olur abi...

Bu arada oyunun ofansif olarak en büyük değişimi kanatlardır. Hızlı, orta açmayı bilen, flairi yüksek kanatlarınız varsa oyun kesinlikle daha zevkli hale geliyor.

ironkhan
21.Ocak.2011, 14:33
klasik korner taktiğimi vereyim.. en uzun ve en iyi kafa vuran oyuncumu( genellikle defanstan olur) ön direğe koyarım (Near Post Flick On) .. diger uzun ve iyi kafa vurana da (Challange Keeper) derim.. korneri de 6 Yards BoX a açtırrım. korneri en az 15 olan adamda korneri kullandıgında 3 kornerden biri gol.. ön direkteki atamassa arkadaki atıyor.. ama genellikle ön direkte mesela Lacina Traore gbi bi dev varsa TIK top ağlarda.. bazen arka arkaya da gol oluyor..

cenk1905
21.Ocak.2011, 16:29
kornerlerde ayarlama yapmadığım zaman bile ömer toprakla iyi bir grafik yakalamıştım
açıkcası ben inside rolünden verim aldığıma inanıyorm özellikle ters ayaklı oyuncular gsdeyken hulk ve arda turan kanatlarda çok güzel işler yapmıştı
gk-iki wing bek-bal pal stoper-limited cover-anchoar man-andance player-box to box-iki inside forvet-taget man (4-3-3)
kesinlikle çok verim aldığımı hissettim takımlara göre verilen taktik seçenekleri filan bana etkili gibi geldi
güçlü takımlara karşı duran toplarda yetersiz kalıyorum.zayıf takımlarda arkaya atılan toplarda bazen stoperlerım mallasıyor acıkcası :D
özel ant. verme-menejerlerın oyuna eklenmesı-yonetım ve oyuncularla gelısmıs dialoglar- 3D 2.1de cok guzel olmus
sezon oncesıde ıyı hazırlık prgramıyla uyum saglıyrolar
açıkcası kocaelisporlayken turkıye cup playofda denızlıyı 3-1den 4-3 yenmıstım baskada mucıze gerı donus hatırlamıyorum 2-0 gerı dustuysem en ıyı ıhtımal beraberlerık kı gerıye dustukten sonra acık oynarsam daha da fazla fark yıyorum
5. soruda cvplamıstım :)
bekler çok onemli benim için pozisyon hatası olmaması lazım ıyı yer tutması bırde dırege nısanlamayan forvet ıstıyorum :))

sarianet
01.Nisan.2011, 18:42

1- Hayır korner ve frikijklerden takır takır gol atıyorum
2- kanatlar hücumumun %70i falan gollerimin çoğu kanatlardan geliyor ama yinede bi denge söz konusu
3- 4-2-4
4- faydası var ama uzun vadede anlaşılıyor sabır gerekiyor bunun için
5- defansın arkasına atılan toplar
6- 2008 den beri oynamadım için bu soruyu esc geçiyorum
7- taktik yapıı kolay ama bu iş için sabır gerekiyo belkide koskoca bi sezonu devirmek gerekiyo sabırlıysanız taktik zamanla oturuyo
8- 3 farklıda çok zor ama iki farklıda biraz zor ama tek farklı maçlarda çok çevriliyor
9- kanatlardan
10- kanatlar çok önemli AML AMR gollerin kaynağı

capkin84
06.Nisan.2011, 13:39
Bug olayını hiç denemedim . Takıma duran top çalıştırdığın takdirde eğer stoperlein kafa ve zıplama özellikleri min. 14-15 civarı ise ön direk ve arka direk kombinayonlaryla gerek kornerlerden gerekse serbest vuruşlardan bolca gol oluyor ..sezonda 10 golü buldu stoperlerim..
Gerek inside forwad kullanarak gerekse winger kullanarak çok etkili olduğumu söyliyebilirim..Kanatsız bir diziliş düşünemiyorum.
4-1-2-2-1 kanatlı sistem kanatlar inside forwad favori taktiğim .. Ama tabi alt liglerde 4-4-2 nin etkili olduğunu söyliyebilirim.
Çok faydasını gördüm. İyi bir yenilik olmuş bence
Takımın maç seçmesi bence pc nin en güçlü ve karşı koyulması zor durumu..
Match preparation ve diyolglar
Taktik yapımı aynı. Uyum süresi ise normal
Son 20 dakikada hucum taktiğime geçerek çevirdiğim veya puan aldığım sayısız maç hatırlıyorum. Ama tabi bunun zamanını kestirmek önemli .. Maçın başlarında alınan risklerin pek olumlu sonuçlandığını söyliyemem.
Kullandığım taktiğe göre savunmayı geride kurduğumdan uzaktan şut ve duran toplardan oluyor. Pek ara toptan gol yediğimi söyliyemem .Çünkü defansı geride kullanırım ve hızlı savunmacılar kullanırım.
Kanat oyuncuları ..