PDA

View Full Version : Tek Forvet mi? Çift Forvet mi?

Lim10
12.Kasım.2010, 00:34
En son Fm08de çift forvet oynamıştım.Son 3 seride de tek forvet tercih ediyorum.Geçen yıl ve bu yıl da Poacher olarak kullanıyorum ve hemen her forvet oyuncum gol kralı oluyor/krallığa oynuyor.Tek forvet oynatmamın en büyük nedenlerinde biri, kullanmadığım diğer forvet oyuncusunu orta sahada kullanıp, orta sahayı kalabalık tutmak.Bir başka neden de, çift forvet oynattığınız zaman sezonda attığınız gol sayısı otomatikman 2 katı olmuyor.Bir nevi orta sahada hücuma dönük kullanmayı daha yararlı ve dengeli buluyorum.Peki siz oyunda nasıl bir forvet hattı tercih ediyorsunuz?

gorkem35
12.Kasım.2010, 00:39
Ben geçen oyun 4-1-2-3 taktiğiyle oynamıştım. Hatta forumlarda dolaşıyordu Mr Hough taktiği diye. Şu zamana kadar fm serilerinde bir diablo taktiği gördüm birde bu taktik. İnanılmaz performans gösteriyordu takım 3 forvetle. Bu oyunda şimdilik 3 forvetin 1 ini AMC ye çekip oynadım ama bayadır tek forvet oynamadım. Ama açtığım bütün kariyerlerdede hilesiz hurdasız en fazla 2 senede şampiyonluğu yakaladım. Mr Hough da korner taktiğinide kapamıştım hile olmasın diye. Tek forvetle senin nasıldı oyunlar?

BaGa TaRKaN
12.Kasım.2010, 00:41
2 Senedir 4-3-3 Kullandım 3lü Santrafor Kanatsız Taktik Nasıl Yapılır Unuttum Bile:D Ama 4-3-3 İyi Uygularım:zuhaha

Börk
12.Kasım.2010, 00:43
2'li forvette pozisyon yakalama şansını daha fazla olduğuna inanıyorum ben.Eğer karşı rakip markajı iyi uygularsa çok yalnız kalabiliyor öndeki tek adam.2 senedir 2'li forvet kullanıyorum,tek forvetten daha yararlı olduğunu söyleyebilirim.

actopaloglu
12.Kasım.2010, 00:50
oyunun en iyi 20 ortasahasına en dandik 2 forvetine de sahip olsam çift forvet :)

bianconeri
12.Kasım.2010, 00:53
4-3-3 oynuyorum ileri 3lü
aml(inside forward)--poacher---amr(inside forward)

hücum yaparken 3 forvetim , savunma yaparkende 5 orta saha oyuncum oluyor
özellikle forveti hızlı , ve bitiriciliği iyi olan oyunculardan seçiyorum mesela en son Fenerbahçe'de ileri 3 lü de

niang - lisandro lopez - alexis sanchez le oynuyordum

I3esiktas
12.Kasım.2010, 01:09
Lig maçları 4-3-3. Avrupa maçı takımına göre 4-2-3-1 e dönüyorum :)

Lucas Neill
12.Kasım.2010, 01:34
4-2-3-1 son 3-4 seridir tek forvet oynuyorum bi türlü alisamadim cift forvete.

RasAnt
12.Kasım.2010, 02:13
4-2-3-1 kanatları severim,tek forveti hiç sevmezdim arkasında amr amc aml olunca bide forvet poacher olunca on numara oluyor

Chinatown
12.Kasım.2010, 03:26
tek forvet bence daha iyidir, bir tane de yedek bekler 2 forvet tutarım takımda, ve 4-1-0-4-1 oynatırım (dl-dc-dc-dr - dmc - aml-amc-amc-amr - fc) forvetim bol gol atar takımımda çok gole doyar.

ha birde defans benim için önemlidir, bir maçı 8-2 kazanacağıma 2-0 kazanmayı yeğlerim, o yüzden tek forvet. ama 4-3-3 ü kullanmam o da bana göre defansif geliyor.

KaRaBükLü KraL
12.Kasım.2010, 07:36
Geçen sene mecburiyetten bi çift forvet olayına girmiştim.Ancak 2008'de başladığım FM'de geçen sene 10.3 yamasının olduğu dönemler harici tek forvetten şaşmıyorum.Zaten 4-3-3 Barca dizilişi ve 4-2-3-1 üzerine sistem kurduğum için tek forvet oynarım

DenizlispoR
12.Kasım.2010, 07:56
Çift forvet oynarım .

Volkan Şen
12.Kasım.2010, 08:10
3 Lü St her zaman favori taktiğimdir.

ciomania21
12.Kasım.2010, 09:51
% 90 4-4-2 Klasik oynatırım takımlarımı

sentugo
12.Kasım.2010, 10:55
kesinlikle taktiğimi değiştirmem.. 4-4-2

Nedvedmania
12.Kasım.2010, 10:58
Takımıma göre değişir. Orta saham çok güçlüyse tek forvet. Orta saha yetersiz + Atak oyuncular çok güzelse çift forvet.

ancar
12.Kasım.2010, 12:22
4-2-3-1 ıyıdır her zaman forveti poacher olarak kullanıp sağ ve soldaki ileri kanat oyuncularını insade forvet olarak kullanınca etkılı oluyor amc yıde serbest bırak yemede yanında yat

demirsporlu
12.Kasım.2010, 14:05
sorun bendemi bilmiyorum herkes 2-3 yıldır tek taktik üzerinde oynadıgı oyunlar seriler degissede taktigin degismedigini söylüyo. ama ben hangi seride oynarsam oynayayım bi taktigi en fazla 2 ay kullanabiliyorum ondan sonra motor teklemeye baslıyo. tekrar düzelmesi icin o noktadan sonra radikal bi degisiklik yapmak gerekiyo 4 lü defanstan 3 lü defansa gecme dmc lyerine cift mc kullanma 2 forvetten 3 forvete cıkma gibi. boyle radikal degisiklikler yapmazsam düsüs devam ediyo. o yüzden benim fm de ne belli bi taktigim nede forvetim defansım mevcut

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
12.Kasım.2010, 14:06
4-3-3 ve 4-2-3-1 favori taktiklerim olduğu için tek forvet oynatıyorum.

kral_67
12.Kasım.2010, 14:12
çift forvt oynamayı seviyorum bende ama FM 11 de Galatasaray'ın kadrosu 4-2-3-1 oynamaya müsait ve değişiklik yapma şansıda pek yok...onun için ilk sezon tek forvet oynadım hücumda sıkıntı yaşamadım ama kanat savunmasında müthiş zaafiyet yaşadım...beklerim çok yalnız kaldı ortasahadan da destek pek gelmeyince bende 2. sezon 4-4-2 ye döndüm...
hücum olarak aslında 4-2-3-1 de daha bir zenginlik yaşayabilirsiniz ama 4-2-3-1 veya 4-3-3 türevleri oynayabilmek için defansif ortasahalarınızın çok kaliteli olması gerekir...

Archnia
12.Kasım.2010, 14:16
Tek forvet 4-3-2-1(Amc yok) 1 forvet,2 kanat,2 cm,1 dm,4 def.

vego
12.Kasım.2010, 16:56
Oyuna ilk fm 2008 de başladım.O günden beri 4-2-3-1 oynarım.

kasım akdemir
12.Kasım.2010, 17:13
Belirli bir taktiğim yok, çift forvet'te oynadım tek forvet'te fakat tek forvet'in arkasına sağlam amc/sc pozisyonunda oynayan oyuncular koyunca daha güzel oluyor kanaatindeyim.

GodfatheR
12.Kasım.2010, 17:19
Fm 2008 de 3-5-2 taktiğim ile turnuva şampiyonluğuna kadar gitmiştim ama 4-2-3-1 den şaşmam :)

EndoplazmiK RetikuluM
12.Kasım.2010, 17:44
4-1-2-3. 3'lü ST yani.

M1ylanger
12.Kasım.2010, 18:28
Şu ana kadar hiç tek forvet oynamadım.Çift forvet bence her zaman daha faydalıdır.

sakary Ali
12.Kasım.2010, 18:49
Kendimi bildim bileli çift forvet oynarım..

eng1n
12.Kasım.2010, 19:12
Fenerbahçe'de çift forvet oynatıyorum gibi ama tek forvet Alex'i 10 numara oynatıyorum forvet bölgesinde.

Zekirdek
12.Kasım.2010, 23:12
Her zaman tek forvet oynarım. 4-2-3-1 oynuyorum kanatlarla 3 forvetmiş gibi oluyor.

ozaniel
13.Kasım.2010, 00:26
Takıma göre değişse de çift forveti daha ağırlıkla tercih ederim. Komple forvetler dışında her türlü forvet oyuncusu çift forvette daha etkili oluyor, özellikle hedef adam-uç forvet ikilisi coşabiliyor.

footballer33
13.Kasım.2010, 00:39
Tercihim genelde çift forvettir ve oyumu da çift forvetten yana kullandım, ancak zorluk derecesi yüksek maçlarda 4-4-1-1 taktiğini denerim. Maç içinde de denemediğim taktik kalmaz skoru korumak ya da gol atabilmek için. :)

juricevic
13.Kasım.2010, 03:04
ben de sürekli değiştiririm maç içinde istatistiklere göre

dragunov78
13.Kasım.2010, 14:06
ben de genelde çift forvet oynuyorum.

son iki sezondur ise sürekli aynı taktik uyguladım.3-1-4-2

3xdc-dmc-mr-ml-2xst

fm09 da uniao leiria,fm10 da s.c.bastia ile ülkelerinin en üst liglerine yükselip,avrupa kupalarına katılmayı başardım bu yavan:icon_biggrin: taktik ile.

ama bu yeni seride alacağım takıma göre tek forveti denemek istiyorum,bakalım nasıl olacak.

playeray
13.Kasım.2010, 14:14
Yeri geldiği zaman tek, yeri geldiği zaman çift oynattım. Ama her zaman tek forvet olarak başladım.

achillesgg
15.Kasım.2010, 02:19
sürekli kullandığım bir taktiğim olmadı şu ana kadar bazen 3-4-3 bazende 3-2-5 )editörden diğer sezon transferlerini yapınca kaka nın fiyatı 4m€ falan oldu ben almayacaktım arkadaş al dedi sonrası malum) genelde sık sık takıma göre taktiği değiştiririm genelde 4-2-3-1 kullanırım orta saha direçli kalabalık pas alışverişini daha sağlıklı yapıyor ama şu var ki 4-2-3-1 de çoğu golü orta saha oyuncularım atıyor forvetteki eleman topu indiriyor ya da yayda topla buluşup plase ile köşeye bırakıyor

Deus Dominus
15.Kasım.2010, 02:48
Aslında favorim 3 forvet ama ona uygun takımın, oyuncuların olması lazım. Şu an için oyunumda çift forvet oynuyorum. Deeplying forward-support / poacher-attack :) istediğim verimi alamadım henüz ama ısrarlıyım yapıcam birşeyler.

nannar
15.Kasım.2010, 02:49
geçen yıl tek forvetli sistemler iyyidi ama bu sene 4-4-2 diamond'u bir deneyin derim :)

cris king
15.Kasım.2010, 16:35
eskiden fm 2010'a kadar 4-4-2 oynardım modern futbolla bende taktiğimi değiştirmek zorunda kaldım ve bu değişiklik iyi oldu bence dünyada favori taktik mourinho sayesinde 4-2-3-1 ancak bi sorum olacak arkadaşlar forveti deep lying forvet yani geriye dönük forvet-atak denedim bobo'yu pek verim alamadım şimdi advanced(uç)forvet oynatıyorum orda sanki iyi ama bu görevdede endişem advanced(uç) forvetlerin hold up ball(topu tut) özelliği kapalı deep lying(geriye dönük) forvet'de açık sizce bunun bi etkisi olurmu topu tut özelliğinin açık ve ya kapalı olması çok şey değiştirirmi değiştirirse tek forvetlerde açıkmı olması lazım kapalımı sizce?

The.Joker
15.Kasım.2010, 16:47
Çift forvet ve arkasında bir oyun kurucu çoğu zaman ilk tercihim olsa da tek forveti de az buz kullanmıyorum 11'de. FM11'den önce ise her zaman 4-2-3-1 taktiğiyle tek forvet favorim olmuştur.

rainmakerr
15.Kasım.2010, 17:57
4-4-2'den iyisi var mı?

"en iyi taktik oturmuş taktiktir." fm11 ata sözü.

ToRoSKaPLaNı
15.Kasım.2010, 18:07
Bugüne kadar hep alt liglerden takımlar yönettiğim için forvetler hep yetersiz oluyor.Tek forvet oynayınca rakip savunma ataklarımı savuşturabiliyor kolaylıkla.Ama iki forvet oynayınca iki yetersiz oyuncu birbirini tamamlıyor.O yüzden çift forvet tercihim.Ama adam gibi bir forvete sahip olursam tek forvetten şaşmam

kumpir
16.Kasım.2010, 16:21
çift forvet oynatırdım hep. ama iyi takımlarda oynadıgımda iki tane iyi forvet aldımmı, ikisi bir her zaman iyi olmuyor. mesela 2-3 ay bi adam gol üstüne gol atıyor. sonra sakatlık-ceza vs giriyor araya (herhangi bişey girmesede) diğer adam yükselmeye başlıyor. yani ikisi bir dengeli oynamadı bende hiç bir zaman.

metonava
16.Kasım.2010, 16:56
Sürekli 4 - 4 - 2 yada 4 - 3 - 1 - 2 'le oynarım. Çok nadiren tek forvetli sisteme geçmişimdir ( sakatlık vs ) ki tek forvetli sistemde pozisyona girme sorunum oluyor. Golde atamıyorum , o yüzden çift forvet.

Dooki
16.Kasım.2010, 17:30
Çİft forvet oynuyorum genelde. Forvetler birbirlerine destek oluyorlar ve birbirlerine gol attırıyorlar, böylece her iki forvetim de gol kralıığında yer alabiliyor.

LadroN
16.Kasım.2010, 18:10
Fm11 de kesinlikle 4-4-2 diamond u deneyin.Forvetler Target Man Poacher oynatıyorum Galatsaray da Target Eren Derdiyok Poacher Milan Baros her maç 3-4 atıyorsun karşı takıma.:D

ozzymanborn
16.Kasım.2010, 19:56
Her zaman çift forvet... 4-1-2-1-2 taktiğinden vazgeçemediğim için bu böyle...
AMC her zaman triquartista
Forvetler kim olursa olsun 1. forvet complete forward, 2.si deep lying forward... Deep lying forward çok koşu yaptığı için bazen aralara girerek gol atar bazen de asist yapar...

KanaKe
16.Kasım.2010, 20:48
bu seride cift forvet daha cok isliyor semih ile niang toplam 30 gol attilar 10 haftada

vedat1987
02.Aralık.2010, 00:45
Şuanda forvetsiz sistem deniyorum arkadaşlar bakalım nasıl sonuç vericek :D

bobobobo
02.Aralık.2010, 01:51
3 farklı taktik kullanıyorum

%80 - 4-2-3-1 - amc-amr-aml şeklinde
%15 - 4-3-2-1 - 3 mc(box to box) - amr - aml
%5 - 4-4-2 - diamond ...

bence forvetın ne kadar ıyı olursa olsun ortasaha iyi değilse o takımdan bi cacık olmaz :) ama ortasahan çok iyi olursa forvetın kötü de olsa iş yaparsın...

Trabzonspor
02.Aralık.2010, 02:52
Genelde tek forvet oynarım dizilişlerde 4-2-3-1 yada 4-1-2-2-1 ama geçen seride 4-1-2-1-2 oynamıştım.Kanatları kullanmayı severim.orta alanda bir sağlam adam bırakır diğerlerinide içeri sokarım.

sarsar
02.Aralık.2010, 11:46
Maç içerisinde ve öncesinde rakip formasyonu ve takım kondisyonu sakatlık durumana bağlı olarak,
birçok maçta 4-4-2 diamond u tercih ediyorum forvetlerden birisi kendini ispatlamış diğeri gelişim göstereceğine inandığım bir forvet (şuan için yaya sanogo bilmeyenler mutlaka incelemeliler profilini) yedektede idare edicek bi forvet kullanırım,
bazı maçlarda 4-1-2-2-1 mrl ve çift amc burda da genelde amclerimden birisi forvete yakın diğeri oyun kurucu olarak görev yapıyor ama savunmada problem yaşıyorum henüz çözemedim sebebini halbuki diamonddan daha savunmaya yatkın bi taktik gibi duruyo ,
All out of attack yapıcağım zaman 4-3-3 kullanırım genelde ortadaki forveti uzun ve kafa toplarında etkili birisi seçerim ve genelde gol bulurum birden çok baskı kurabiliyorum ama riskleri yok değil (realden yarı final maçında bu şekilde 3 gol yemiştim 15 dakikada).

Ama en beğendiğim taktik 4-4-2 diamond taktiği takım uyum sağladıktan sonra dmc amc mr ml paslaşmaları mükemmel bi zevk veriyor, tabi dr dl ninde katkılarını unutmamak gerek.

konuyla alakasız ama benim dikkatimi birşey çekti ben team mentalityi attack yapınca genelde takım topu aldığında bir an önce ileri taşımaya çalışıyor ve organize olamadan ataklar yapıyorum ve bi baskı kuramıyorum rakip üzerinde genelde yenmeme rağmen ama team mentalitiyi control yapınca takım topu alınca kontrollü paslaşmalarla ileri çıkıyor ve daha organize ataklar yapıyorum ve daha baskılı oynuyorum. Halbuki mentalitenin attack olması durumunda daha baskılı oynayabilmeliyim diye düşünüyorum.

Revolution
02.Aralık.2010, 15:04
4-4-2 diamond favori taktiğimdir ama orta saham çok kuvvetli olunca 4-5-1 oynarım..

PaVLeNKo
02.Aralık.2010, 15:14
Forever 4-3-1-2 Çift Forvet..Her Fm serisinde gol rekorlarini altüst ettigim klasik bir taktik..Forvet hattinda posizyonun solundaki Forvet(Firsatci) sagindaki ise (Hedef Oyuncu) arkalarinda AMC mevkinde Teknigi,Uzaktan Sutu,Bitiriciligi ve Pasi olan Ofansa dönük orta saha ile herseyi altüst edebiliyorum..

cris king
02.Aralık.2010, 16:20
Şuanda forvetsiz sistem deniyorum arkadaşlar bakalım nasıl sonuç vericek :D

barcelonaya özeniyosan hiç özenme kardeş o kadro yapısına dünyada hiç bir takım sahip değil valla fena çuvallarsın benden sana tavsiye :)

kasım akdemir
02.Aralık.2010, 16:28
Tek forvet'te güzeldir , çift forvet'te güzeldir.Hatta 3'lü forvet daha güzeldir.

Sysmix
02.Aralık.2010, 17:44
eskiden fm 2010'a kadar 4-4-2 oynardım modern futbolla bende taktiğimi değiştirmek zorunda kaldım ve bu değişiklik iyi oldu bence dünyada favori taktik mourinho sayesinde 4-2-3-1 ancak bi sorum olacak arkadaşlar forveti deep lying forvet yani geriye dönük forvet-atak denedim bobo'yu pek verim alamadım şimdi advanced(uç)forvet oynatıyorum orda sanki iyi ama bu görevdede endişem advanced(uç) forvetlerin hold up ball(topu tut) özelliği kapalı deep lying(geriye dönük) forvet'de açık sizce bunun bi etkisi olurmu topu tut özelliğinin açık ve ya kapalı olması çok şey değiştirirmi değiştirirse tek forvetlerde açıkmı olması lazım kapalımı sizce?

hocam deep lying dediğin zaten dediğin gibi geriye dönük, alıcak, vericek, indiricek tipte. tabi topu tutup saklayacasa tekniği en azından 16 17 olmalı ki partneri olan forvete - ben genelde 2. adamı poacher yada advanced yaparım- iyi servisler yapsın.

bu iş için Hulk biçilmiş kaftan yada Oscar Cardozo ama fm 2011 ile uçmuş durumdalar. Makul bir fiyata alınabilinir mi bilmiyorum ama Hoffenheim daki Chinu Obasi yada Demba Ba da bu işi ortalamının üstünde bir performans ile yapıyorlar. Lukaku da boy avantajı ile asist hastası bi abimiz, Frederic Kanoute kıvamında bir adam.

genelde çift forvet oyandığımda servis eden eleman az biraz teknikli, yaratıclığı ortalamının üstünde olan biri olur. Yanınada hızı 17 18 lerde çok teknik olmasada soğukkanlılığı ideal seviyede birini tercih ederim. Topu tutmasına gerek yok geleni atsın. :)

Son olarak tavsiye edebiliceğim Aston Villadaki Agbonlahor. Anelkanın bi benzeri bu arkadaş oyunda.

Ek: Kaiserslautern deki Adam Nemec "yarma" tabir edebiliceğimiz bi arkadaş. normal bir fiyata gelir.

Humberto Suazo da 4.8m euroya alınabilinir.

ChineduObasi
02.Aralık.2010, 19:25
4-6-0 oynarım hep..

rainmakerr
02.Aralık.2010, 19:54
barcelonaya özeniyosan hiç özenme kardeş o kadro yapısına dünyada hiç bir takım sahip değil valla fena çuvallarsın benden sana tavsiye :)

barcelona 4-3-3 oynuyor dostum.

Legendary
02.Aralık.2010, 22:08
Kesinlikle tek forvet diyorum.Kalabalık ortasahada iyi bir oyun kurucun varsa her zaman bir adım öndesin. 4-2-3-1 favori taktiğimdir. :)

Chivalry
02.Aralık.2010, 22:44
DL DC DC DR
DMC
MC MC
AMR AMC AML

forvetsiz oynuyorum yakın zamanda Barcelona'yla yarışır düzeye gelmeyi hedefliyorum tek engel yabancı sınırı :)

Ilhan
03.Aralık.2010, 11:43
4-3-3 (3 ST) şu ana kadar bildiğim en iyi sistem FM2011'de.

Stormlord
03.Aralık.2010, 11:53
Çoğu zaman tek forvet yalnız kalıyor ileride. Kontra atak benim en önemli silahlarımdan birisi ve tek forvetle kontra atak neredeyse hiçbir işe yaramıyor. İkinci forvet her zaman karşı takımın defansını baskı altında bırakıyor. Defans bir forvetle uğraşırken uğraştıkları forvet diğerine pas attığı zaman ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Çift forvetle de gayet de gol kralı olunabiliyor. Hulk David Villa'ya rağmen açık ara farkla gol kralı oldu. Çok önemli değil zaten benim için gol krallığı. Gollerin oyuncular arasında paylaştırılıp performanslarının yüksek olması daha iyi benim için. Hiç bir zaman verim alamadım tek forvetten. Galatasaray'ın Rijkaard'dan kalma taktiği de tek forvetli ve o taktikle oynatırsanız takımı küme düşmemek için mücadele edersiniz ama çift forvet oynattığınız zaman şampiyonluk için yarışabiliyorsunuz.

Kawaguchi
03.Aralık.2010, 19:17
genellikle tek forvet zorda kalırsam 2 yada 3 forvete dönüyorum ama en cok verimi her zaman tek forvetle aldım

Ulgio
04.Aralık.2010, 13:37
direktman 3 mc mi oynatıyosunuz?GÜçlü takımlara karşı folloş olur bu taktik ya

Homer J.S
04.Aralık.2010, 20:16
4-2-4..

4 forvet.

rainmakerr
04.Aralık.2010, 20:36
direktman 3 mc mi oynatıyosunuz?GÜçlü takımlara karşı folloş olur bu taktik ya

barcelona nasıl olmuyor sorabilir miyim?

malpince
04.Aralık.2010, 21:41

busquets neci? bence busquets dmcdir :) arkadaş galiba hamit-emre b.-mehmet t. olmayacağını söylemeye çalışmış, en az 1 tane dmc olmalı demiş ki busquets de dmc ... ki olmasa bile o barça yani barça :D

ozaniel
04.Aralık.2010, 22:16
4-4-2 taktiklerinde de dmc yok hatta sadece iki mc var ama savunmacıların hızlıysa ve ortasahandaki oyuncular savunmaya yardım ediyorsa sorun olmuyor.

K1nq35
04.Aralık.2010, 23:00
Genellikle çift forvet 4-2-4 hep bu taktik bana uyan bir taktik :)

cengavs
06.Aralık.2010, 19:44
ilk defa bu seride tekli forvet oynuyorum ve çok memnunum özellikle bobo çok iyi bir de 2. yılda emilio nsue harika oynuyor

Lim10
07.Aralık.2010, 06:58

Yalnız arkadaşın bir önceki alıntı yaptığı mesaja dikkat derseniz "3lü St" olduğunu belirtiyor.Benim bildiğim dünya üzerinde 3 santraforla oynayan bir takım yok.Barcelona 3 göbek orta sahayla oynuyor evet.Ama oyundan da bildiğimiz suretle Amr-Aml oyuncuları mevcut bu dizilişte, tıpkı gerçekte olduğu gibi(Messi-Pedro).Artı örnek verdiğiniz takım Barcelona yani.Hani şu dünya futbolu oynamayan takım varya, işte o.

Ilhan
07.Aralık.2010, 11:39
433 formasyonunda başarılı olmanın en kilit noktalarından biri pozisyon alabilen beklere sahip olmak. Beklere sıkı adam markajı yaptırmak gerekebilir. Onun dışında hücum açısından süper bir formasyon.

turuncux
07.Aralık.2010, 17:14
her zaman 4-2-4... orta sahada bir tane top kapan bir tane box to box oyuncu olduktan sonra, ortasahanın kalabalık olmasına gerek yok.

Fearless Coward
07.Aralık.2010, 17:29
Şöyle söyleyeyim yeri gelince 3 forvet yeri gelince çift yeri gelincede tek forvet oynarım.Hepsini denerim mutlaka.Maçın gidişatına görede değişikliklerimi yaparım 3'ten 1'e geçtiğim zamanlar oldu 90 dakika içerisinde.

nerazzuri
08.Aralık.2010, 16:47
4-2-3-1. tek forvet.

her koşulda. 2 tane ön liberom olmadan rahat edemem.

richard castle
09.Aralık.2010, 03:18
Bana göre arkasında teknik ve bitiriciliği iyi, aynı zamanda süratli bir orta saha oyuncusu ve gizli forvet olan, bitiriciliği ve tekniği iyi bir tek forvet makuldur.

richard castle
09.Aralık.2010, 03:19
Bir de geride çakılı savunma ile oynasak? Geri kalanlar support ve attack görevini üstlense? O zaman tek forvet target man/ attack ya da poacher rolünde daha verimli olmaz mı?

mcgonagal
09.Aralık.2010, 12:36
Ne Fm serilerinde ne de Pes serilerinde hiç tek forvet oynamadım. Oynayamıyorum çünkü. Kendimi yalnız hissediyorum :D

burzum34
09.Aralık.2010, 12:40
çift....................

Universal
09.Aralık.2010, 17:08
Çift forvet, futbolu gol güzelleştirir, bende çok atıp çok yiyen maçlar yapıyorum. :)

Varonil
09.Aralık.2010, 18:17
4-2-3-1 ve 4-3-3'ü tercih ediyorum genellikle.4-3-3'ümdeki son 3'lünün 2'si AML ve AMR olduğu için tek forvetçi oluyorum sanırım :)

Lim10
09.Aralık.2010, 21:52
Çift forvet, futbolu gol güzelleştirir, bende çok atıp çok yiyen maçlar yapıyorum. :)

Tek forvetin arkasına koyarsın 2 Amc futbol daha da güzelleşir.Çift forvet demek çatır çatır gol atmak demek değil ki.Tek forvet oynarım, hemen her zaman ligin en çok atan ve en az yiyeniyimdir.Daha geçerli bir sebep bulabilirdin:)

mehmetd
10.Aralık.2010, 00:31
1 benim forvet hattım çok iyi,ondan tek forvet oynamam
2 tek forvet oynamam çünkü tek forvet demek daha fazla defans yada orta saha adamı demektir,bu da daha defansif oynayacağın yada ortada dolanacağın manasına gelir,bende bunu sevmem,dediğim gibi takımımın forveti de harika(zira ben yaptım:smismileyiw2: )

3lü oynayamam zira bu da daha fazla ofans,savunma güvenliği daha az olacak demektir; yani benim için sorun olmaz,ama oyunun 3 lü forveti kabul edeceğini sanmıyorum.hemen örneğini de vereyim;

editörden kurduğum 2 takım var,biri benim takımım,biri de rakip takımım, rakip takımın menagerinin yeteneği şu an 197 ye 199,ama editörden girdiğim uyguladığı taktik 3-4-3 ve şu an durumu güvensiz yani her an kovulabilir bu da 3lü forvetin(3-4-3) oyun için uygun olmadığını gösteriyor.(oyuncular da huzursuz zaten ama neden bilmem belki başarısızlık yada gol atınca
5-3-2 yada 5-2-3 ten birine dönmesi olabilir ki ben 3-5-2 demiştim oysa diğer taktiğe)

ilk kısımda tek forvet neden oynamam dedim,2.kısımda 3 lü neden oynamam,peki neden 2 li oynarım;

çünkü en uygunu ve sevdiğim öyle(1-3 e nazaran; hem oyunda hem gerçekte)
bilinmişi öyle
oyun için uygun(en önemli neden)

fm 2006 da da 4-4-2 atak ve counter oynardım,fm2010 da biraz değişik taktikler denedim ama oyun zannedersem 4-2-3-1 e falan dönmüş,son zamanlarda acaip gol yiyorum,yani geçen sezon m.pjaniç gelene dek gol yememiştim sonra o geldi 3 maçta 3 gol yedim başka da gol yemedim,o zaman 4-4-2 attack oynuyordum,bu sene ml mr yerine aml amr yaptım,gene kazanıyorum ama her maç nerdeyse gol yiyorum o yüzden tekrar 4-4-2 yada 4-5 1 düşünüyorum ama 2.yi hiç sevmem tabii.

isteyen istediği taktikle oynar,benimkisi de böyle yani...

favori taktiğim (oyunda) 4-4-2 attack,olmadı 4-4-2 counter
benim favorim ise 4-4-2 diamond ,3-4-3 ama oyunda işe yaramadığından kullanmıyorum.