PDA

View Full Version : 10 Yabancı Sayısının Azalması

Oghuse
14.Kasım.2010, 14:27
10 yabancı hakkı 3. sezondan itibaren 8e düşüyor. Bu kural olarak mı böyledir yoksa oyun hatası mıdır?

perpetua
14.Kasım.2010, 14:37
Mahmut Ozgener 10'a cikisin sadece 2 yillik oldugunu aciklamisti.

KanaKe
15.Kasım.2010, 15:32
ya ben bunu anlamiyorm 2 yillik oldugunu acikladi iyi güzelde 2 yil sonra tekrar 6+2 ye dönülecek diye birsey dedimi? ben böyle birsey dedigini hatirlamiyorum eger dediyse lütfen bulup koyarmisiniz belki 2 yil sonra yabanci kurali tamamen kalkacak? yani nerden 6+2 ye düsecegini tahmin ettinizde böyle olmasini istediniz? bana cok sacma geliyor lütfen aciklayin bunu.

Han12
15.Kasım.2010, 15:55
ya ben bunu anlamiyorm 2 yillik oldugunu acikladi iyi güzelde 2 yil sonra tekrar 6+2 ye dönülecek diye birsey dedimi? ben böyle birsey dedigini hatirlamiyorum eger dediyse lütfen bulup koyarmisiniz belki 2 yil sonra yabanci kurali tamamen kalkacak? yani nerden 6+2 ye düsecegini tahmin ettinizde böyle olmasini istediniz? bana cok sacma geliyor lütfen aciklayin bunu.

Adam haklı beyler :0:

vuque
15.Kasım.2010, 16:18
Adam haklı beyler :0:
Hemde çok haklı beyler :D

Oghuse
15.Kasım.2010, 16:51
MADDE 2 - FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU
1- Kulüpler, 8 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler. Müsabakalarda 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazılabilir, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir.
2- 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında kulüpler, 10 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler. Anılan sezonlarda oynanacak müsabakalarda 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazılabilir, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir
3- Kulüplerin, müsabakanın oynanacağı tarihte kulübe tescil edildiği tarih üzerinden kesintili veya kesintisiz olarak en az iki yıl süre geçmiş bir TC vatandaşı futbolcuyu 18 kişilik müsabaka isim listesinde bulundurmaları zorunludur. Söz konusu futbolcunun ilgili sezonun başladığı yılın 1. ayının 1. günü itibariyle 22 yaşını tamamlamamış olması şarttır.

TFF'den alıntıdır..

Oghuse
15.Kasım.2010, 17:24
Kurallar gayet açıklayıcı olmuş aslında, 2 sezon sonra 8 yabancı ile devam edileceği aşikar.

KanaKe
15.Kasım.2010, 18:43
bekleyelim görelim ozaman düsüncelerim size sacma geliyor anlasilan :)

Han12
15.Kasım.2010, 19:16
1- Kulüpler, 8 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler. Müsabakalarda 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazılabilir, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir.
2- 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında kulüpler, 10 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme imzalayabilirler. Anılan sezonlarda oynanacak müsabakalarda 8 yabancı uyruklu futbolcu 18 kişilik müsabaka isim listesine yazılabilir, ancak aynı anda en fazla 6 yabancı uyruklu futbolcu oynatılabilir

TFF'den alıntıdır..

Buradan nasıl anlıyorsun döneceğini 6+2'ye onu anlamıyorum... kesinlikle hiç bir yerde 2012-2013'te 8 e döneceğiz gibi birşey demiyor...

vuque
15.Kasım.2010, 20:18
Buradan nasıl anlıyorsun döneceğini 6+2'ye onu anlamıyorum... kesinlikle hiç bir yerde 2012-2013'te 8 e döneceğiz gibi birşey demiyor...
Kesinlikle katılıyorum.Ve bildiğim kadarıyla bu karar zaten 2 sene kulüpleri susturmak için alındı.Kulüplere söylenen söz 2 sene böyle gidelim;2 sene sonra oturur yeni bir karar alırız duruma göre dediler...
Resmi olarak olmasa bile konuşulanlar bunlar.Ancak biz resmi kararlara göre konuşmak durumunda olduğumuzdan bence bu 2 sene olayını yorumlamak yanlış olur(tekrar 8 olması veya sınırsız olması yönünde).Bence oyunda bu 2 sene olayı kaldırılsın ve hep 10 gibi devam etsin...

perpetua
15.Kasım.2010, 20:22

Acik acik yazmis iste.

1. Madde der ki kural 6+2'dir
2. Madde der ki 2010/11 ve 2011/12 sezonlari icin kural 6+2+2'dir

2010/11 ve 2011/12 sezonlari tamamlandiktan sonra (yani ozel durum bitip, normal durumda) 1. madde yururluge girer.

licentia
15.Kasım.2010, 21:24
Ona bakarsaniz 2 yil sonra TFF yeniden duzeni degistirip yabanci sinirlamasini komple ortadan da kaldirabilir, sayiyi 8'den de asaga cekebilir (su asamada bu biraz zor), 10 ile de devam edebilir, farkli duzenlemelere de gidebilir. Turk futbolunda neyin ne olucagi belli olmuyor bakarsiniz bu federasyon gider yenileri gelir bambaska duzenlemeler yaparlar o yuzden su asamada maddeler ne ddiyorsa ona gore haraket etmek en sagliklisi.

Estranged
15.Kasım.2010, 21:53
Ona bakarsaniz 2 yil sonra TFF yeniden duzeni degistirip yabanci sinirlamasini komple ortadan da kaldirabilir, sayiyi 8'den de asaga cekebilir (su asamada bu biraz zor), 10 ile de devam edebilir, farkli duzenlemelere de gidebilir. Turk futbolunda neyin ne olucagi belli olmuyor bakarsiniz bu federasyon gider yenileri gelir bambaska duzenlemeler yaparlar o yuzden su asamada maddeler ne ddiyorsa ona gore haraket etmek en sagliklisi.

Tamam da, " TFF 2 yıl sonra karar alıp 10+2 yabancıya izin verebilir" diyerek bunu yapmak da mantıksız olmaz mı? Şu andaki kuralların değişmediğini düşünürsek (ki öngörülebilir bir değişiklik şu an için yok) 2 sene içinde 6+2 ye dönülmesi bence gayet doğal.

Dooki
15.Kasım.2010, 23:20
Kural 2'de sadece şu 2 sezonluk periyotta devam edeceği belirtiliyor. 2 yıl bir bakalım, değerlendirelim denseydi zaten 2 senelik bir periyotta devam edileceği kurallarda söylenmezdi. He saçma mıdır? evet saçmadır. 2 sene sonra ben eskiye döneceğim diyerek yenilik getirmek saçmadır bana göre de ama böyle yazıldı, böyle kabul edildi. Kurallar gayet açık, iki sene sonra 6+2+0 olacağız gençlik.

licentia
17.Kasım.2010, 06:13
Tamam da, " TFF 2 yıl sonra karar alıp 10+2 yabancıya izin verebilir" diyerek bunu yapmak da mantıksız olmaz mı? Şu andaki kuralların değişmediğini düşünürsek (ki öngörülebilir bir değişiklik şu an için yok) 2 sene içinde 6+2 ye dönülmesi bence gayet doğal.

Mesajimi tekrar okuyun yanlis analdiginizi fark edeceksiniz. :)

@ Dooki, Bu kuralin da neden yapildigi da apacik ortada. Besiktas gibi kuluplerin ellerinde cikarmakda zorlandiklari yabancilar bulunuca onlari kisa bir donem rahatlatmak icin yapilmis bir nevi yamadir bu ki zaten Mahmut Ozgener'in de bu yonde aciklamalari olmustu.

kral_67
24.Kasım.2010, 17:13
bana göre en büyük sorun oyunda takımların 10 dan fazla yabancı alabiliyor olmaları...
20 tane alıyorlar ama 10 tanesini "ın" yapıp diğerlerini salıyorlar bu da çok büyük güç dengesizliğine yok açıyor hatta büyük takımların küme düşmesine kadar sebebiyet verebiliyor...
lisans misans neyse o çıkarılsın çıkarılmasın hiçbir şekilde 10 üzeri yabancı oyuncu transfer edilebilinememeli...
birde takımlar ellerindeki yetenekli gençleri yok pahasına elden çıkarıyor sonra kaliteli yerli bulma sıkıntısı yaşıyorlar...

Cengo
24.Kasım.2010, 23:14
13-14'ten fazlasını almayan bir yapay zeka kurmaları lazım bizim için.

Her lige böyle ayar şart.

Aydin
25.Kasım.2010, 00:19
Buna niye bu kadar tepki kondu anlamıyorum. 2 senelik bir kural bu. Sizin şikayet ettiğiniz şey 2 sene sonra 6+2'ye dönmesi anladığım kadarıyla. Peki ne yapılacaktı? Şikayet eden arkadaşlara soruyorum bunu. Öneriniz nedir?

2 senelik birşey olacağı kesin. Bunu maddelerle de gösterdik. Buraya "nereden biliyorsunuz 6+2'ye dönüleceğini" diye yazan arkadaşlar, araştırmacıların ne yapmasını bekliyordu bunu anlamdım. Araştırmacılar, federasyonun 2 sene sonra ne diyeceğini mi tahmin edecek, yoksa kurallarda da belirtildiği gibi "geçici" olan bir olayı eski haline mi getirmek daha mantıklı?

di canio
25.Kasım.2010, 00:55
2 sene sonraki durumu tahmin etmek zor tabi. Ancak belli olmayan bir durumu belliymiş gibi aktarmamak gerek. SOnuçta bu oyun bu sezonun oyunu. 2 sene sonra oyunun yeni sürümünde yeni kural ne ise o işlenir. Ancak ne olacağı belli değilse 2 sene sonra, varsayım yerine bu sezonun kuralının geçerli olması bence daha doğru. Sonnuçta 1 sene boyunca oynanacak genel olarak FM 2011.

Sekopej
25.Kasım.2010, 00:58
Ama kural şöyle, Süper Lig'de yabancı sayısı 6+2'dir. Kural bu, bu kurala ekleme yapılmış ve 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında +2 yabancı daha kadroda olabilir denmiş. Ana kural korunuyor yani, kural direk Süper Lig'de yabancı sayısı 6+2+2 şekklinde değil.

di canio
25.Kasım.2010, 01:13
Ben yanlış anlamışım. Pardon

kral_67
08.Aralık.2010, 15:44
şöyle bir durum var bende 11.1.1 den sonra hiçbir takım 8 den fazla yabancı oyuncu almamaya başladı...
ve özellikle Fener Hamit, Tuncay gibi kaliteli yerlilere yöneldi ve benle beraber şuan ligi domine ederek ilerliyorlar...
kadrosunda 7 yabancı var Fenerin...
yerliler değerlenince fiyatlarıda arttı mesela 5. sezondayım Volkan'ı 6 milyon Euroya ben adlım bursadan daha yeni...
Ozan ve sercan hala orda kaliteli başka yerlileride var Serdar Aziz gibi ve 3. sıradalar onlarda epey zorluyor bizi..
ardından da Beşiktaş var onlar pek kaliteli yerli bulamadılar ve 4. sıradan gelebiliyolar ancak...

nerazzuri
08.Aralık.2010, 16:55
2012-2013 sezonundan itibaren tüm ligler 6+5 uygulamasına geçecek.

perpetua
08.Aralık.2010, 21:25
2012-2013 sezonundan itibaren tüm ligler 6+5 uygulamasına geçecek.

Bu plan suda. Eger yapilacak olsa, bu sezon 4+7, gelecek sezon 5+6 kurali uygulanacakti.

mad butcher
18.Ocak.2011, 00:42
burada araştırmacıları eleştirmek saçma. normal olanı yapmışlar , yapılan 2 yıllık anlaşma ve şu anda en büyük olasılık 2 yıl sonra 6+2 ye geri dönülmesi. ne yani araştırmacılar kafalarına göre 7+3 mü yapsaydılar . hee çok yabancıya meraklıysanız , fmrte den 2 oyuncunuzun 2. vatandaşlığını Türk yapın . 6+2 durumunu 8+2 durumuna getirmiş olursunz böylece

ozaniel
18.Ocak.2011, 18:51
Bence şu anki sistemin kalması daha mantıklı olur. Çünkü bu iki senenin sonunda yeni bir karar alınıp yeni bir sistemin geleceği kesin gibi, yoksa 10 yabancılı sisteme geçilmesinin manası yok. Yeni sistem de daha çok yabancıyı destekleyecek bir sistem olacağından(eski sistemin kulüpler tarafından eleştirilen yönü buydu) 8 yabancıya dönmek veya sistem uydurmak bence doğru olmaz.

perpetua
19.Ocak.2011, 02:06
Bence şu anki sistemin kalması daha mantıklı olur. Çünkü bu iki senenin sonunda yeni bir karar alınıp yeni bir sistemin geleceği kesin gibi, yoksa 10 yabancılı sisteme geçilmesinin manası yok. Yeni sistem de daha çok yabancıyı destekleyecek bir sistem olacağından(eski sistemin kulüpler tarafından eleştirilen yönü buydu) 8 yabancıya dönmek veya sistem uydurmak bence doğru olmaz.

Herhangi bir uydurma olmadigini asagida alintiladigim ve daha once bu konu altinda eklenmis TFF Statusunu okuyarak gorebilirsin.

3- Kulüplerin, müsabakanın oynanacağı tarihte kulübe tescil edildiği tarih üzerinden kesintili veya kesintisiz olarak en az iki yıl süre geçmiş bir TC vatandaşı futbolcuyu 18 kişilik müsabaka isim listesinde bulundurmaları zorunludur. Söz konusu futbolcunun ilgili sezonun başladığı yılın 1. ayının 1. günü itibariyle 22 yaşını tamamlamamış olması şarttır.

TFF'den alıntıdır..

ozaniel
20.Ocak.2011, 00:37
Yok beni yanlış anladınız, 8 yabancıya dönmenin uydurma olduğunu iddia etmedim, ama 10 yabancılı sistem 2 sene sonra eskisine dönülsün diye gelmedi, yeni bir yabancı sistemi getirilsin diye geldi.
Yeni bir yabancı sisteminin getirilmesindeki asıl sebep de yabancı sayısının yetersiz bulunması olduğu için 8 yabancıya dönülmeyeceği aşikar. Yeni sistemi bilemeyeceğimize göre bence 10 yabancı sistemi 2 sene sonrasında da kalmalı.

perpetua
20.Ocak.2011, 10:56
Yok beni yanlış anladınız, 8 yabancıya dönmenin uydurma olduğunu iddia etmedim, ama 10 yabancılı sistem 2 sene sonra eskisine dönülsün diye gelmedi, yeni bir yabancı sistemi getirilsin diye geldi.
Yeni bir yabancı sisteminin getirilmesindeki asıl sebep de yabancı sayısının yetersiz bulunması olduğu için 8 yabancıya dönülmeyeceği aşikar. Yeni sistemi bilemeyeceğimize göre bence 10 yabancı sistemi 2 sene sonrasında da kalmalı.

Varsayim yapiyorsun sadece.

Statude yazilanlar nelerin olacagini gayet acik gosteriyor. Isler farkli gerceklesebilir mi? Pek tabii. Su anda nasil gerceklesecegini bilmemiz mumkun mu? Hayir. Yazilandan farkli yapilacak her turlu degerlendirme desteksiz varsayim olur.

RasAnt
20.Ocak.2011, 15:22
Bu konunun bu kadar tartışılması ilginç,bu kuralın 2 senelik bir kural olduğu belirtilmiş ve 2.senenin sonunda kalkacağıda belirtilmiş,bu kural kalktıktan sonra yeni bir kural muhakkak açıklanacaktır ancak şuan için açıklanan bir şey olmadığına göre kural kalkar ve 6+2 devam eder gayet doğru yansıtılmış bu oyuna.

Dooki
20.Ocak.2011, 20:59
Ayrıca şöyle bir şey de var, FM'de Türkiye Ligi yaratılırken o sene Süper Lig'in kuralları oyuna yansıtılıyor. Çünkü her sene başında FM'nin yeni oyunu çıkıyor, 2011'de 2011'in kuralları geçerli olacak, kural değişirse FM 2012'de o kurallar geçerli olacak. Bu kadar basit.

Jaswege
28.Nisan.2011, 19:47
Ben o maddelerden iki sene sonra 6+2 ye dönülür sonucunu bir türlü cıkaramadım. :)
Madem böyle bir uygulama var bence 2 yıl sonra yürürlüğe girdiğinde uygulanmalı. Oyunda 2 yıl sonra otomatik olarak 6+2 ye dönülmemeli. Çünki dönülme ihtimali kadar dönülmeme ihtimali de var..