PDA

View Full Version : Tek forvetlerde Hold up ball(Topu tut) özelliği açıkmı olmalı kapalımı?

cris king
21.Kasım.2010, 17:20
arkadaşlar forveti deep lying forvet yani geriye dönük forvet-atak denedim bobo'yu pek verim alamadım şimdi advanced(uç)forvet oynatıyorum orda sanki iyi ama bu görevdede endişem advanced(uç) forvetlerin hold up ball(topu tut) özelliği kapalı deep lying(geriye dönük) forvet'de açık sizce acikmi olmali kapalimi veya hangi sekilde tek forvetler faydali olur?

bearyn
21.Kasım.2010, 17:31
Taktik ve dizlişinde önemli bence bi yorum yapabilmemiz için. Ama Hold up ball için advanced veya complete forvet daha uygundur bence. Tek forvet için de ben poacher oynatıyorum ve inanılmaz verim aldım. Bi dene derim. Fakat Bobo biraz ağır kaçabilir bu rol için.

cris king
21.Kasım.2010, 17:47
Taktik ve dizlişinde önemli bence bi yorum yapabilmemiz için. Ama Hold up ball için advanced veya complete forvet daha uygundur bence. Tek forvet için de ben poacher oynatıyorum ve inanılmaz verim aldım. Bi dene derim. Fakat Bobo biraz ağır kaçabilir bu rol için.

complete forvette açık zaten hold up ball ancak advanced forvette kapalı poacher oynattığında hold up ball'u açıyormuydun yoksa dokonmuyormuydun çünkü normalde poacher'da kapalı bir de Quaresma'yı AML(Ofansif ortahasa sol)'de Hug touchline yapsam yoksa cut inside'mı yapsam daha çok verim alırım

bearyn
21.Kasım.2010, 17:51
poacherda kapalı holp up ball, kalsın o öyle. cut insidela pek verim alamadım ben kanatlardan. oyun sıkışıyo ceza sahası dışında ve pozisyona zor giriyorum. hug touchline tercihimdir.

rainmakerr
21.Kasım.2010, 18:45
cut inside ı ben de pek sevmiyorum hug touchline'da kanatlarım çok iyi işliyor. tek başına poacher aşırı defansif takımlara karşı kaybolup gidebilir.

nessus
21.Kasım.2010, 19:12
Burada tercihler ön plana çıkıyor. hızlı atağa çıkmak istiyorsanız hold up ball özelliği ne kadar çok futbolcuda açık olursa hücumu o kadar yavaşlatacaktır. Hücumda çoğalmak, daha dengeli ve yavaş oynamak için tam aksi.

Forvetin çok hızlı ve top sürme yeteneğine sahip değilse (böyle bir adamın muhtemelen güçlü, hava toplarına hakim olması beklenir) hold up ball özelliğinin açık olması topu bir süre ayağında oyalayarak takımın hücumda çoğalması için faydalıdır. Böyle bir forvetten teknik varyasyonlar yerine bitirici vuruşlar yapması beklenir.

Senin derdine derman olmak lazım gelirse :) Bobo'yu Target Man (hatırlamıyorum ama hold up ball açıktır o tercihte) yahut poacher olarak oynatabilirsin. Eğer Bobo top sürmede zayıf ise "Advanced" diyerek daha az top sürmesini elle (manuel) olarak belirle. 2010 yılında Cardozo'yu tek forvet Poacher oynatmış, run with ball özelliğini normale çekmiştim.

Oghuse
21.Kasım.2010, 19:15
Hold up ball özelliği için oyuncunun Strenght özelliği de birincil derecede önemlidir. Tek forvet oynayıp atak oyuncuların rakip alana diziliminin sağlıklı olmasını istiyorsa faydalı bir özelliktir. Kullanıyorum çok faydasını gördüm..