PDA

View Full Version : PA ve CA nedir?

kalemci
04.Aralık.2010, 03:43
pa ca ve actual potential ratingle ilgili bilgi istiyorum yani maksimum değeri minimum değeri kaç olması işimize daha çok yarar filan forumda aradım bulamadım malesef

BaGa TaRKaN
04.Aralık.2010, 09:52
Ca ve Pa Bulunduğun Lige Göre Değişebilir. Örneğin Bank Asya Liginde Ca: 100-120 Arası Yıldız Nitelikteki Takımı İfade Eder. STSL'de Bu Değer Doğal Olarak Artar Tabiki 135-160 Arası STSL'de Zirveye Oynamana Sağlar. Bu Arada Sanılmasın ki Ca: 150 Hadi Ben Şampiyon Olayım Her Sene Ambargo Koyayım Dersen Yanılırsın. CA Sadece Takımın Mevcut Koşullarda Oynayabileceği Maksimum Değerdir Bu Değerde Oynamak Takımın Taktiğine, Antreman Yoğunluğuna, Takımın Uyumuna Az da Olsa Finans Durumuna Bağlıdır. PA Değerinin Yüksek Olmasıysa Takımın Zaman İçinde Gelişebileceği Maksimum Potansiyeldir.

ozaniel
04.Aralık.2010, 09:57
CA: Oyuncunun şu an sahip olduğu fiziksel, mental ve teknik yeteneklerinin toplamı( determination hariç)
PA: Oyuncunun kendini geliştirebileceği en yüksek nokta, sadece profesyonel oyuncular kendilerindeki bütün potansiyeli kullanabilir.

kalemci
04.Aralık.2010, 13:57
mesela atıyorum kennedy die bi adamım var pası 121 ca sı 90 actual rating 55 potential rating 65 bunların üst sını alt sınırını soruyorum ne olursa ideal olur hangi rakam hangi ligde daha iyi olur filan

kalemci
04.Aralık.2010, 21:12
@ozanial, @baga tarkan

bu arada teşekkürler :)

fermangazi
05.Aralık.2010, 14:34
oyuncunun pa ve ca sına nerden bakıyoruz?

Zekirdek
05.Aralık.2010, 14:36

Çeşitli hile programları ile. Genie Scout vb.

DaveJones
05.Aralık.2010, 14:39
mesela atıyorum kennedy die bi adamım var pası 121 ca sı 90 actual rating 55 potential rating 65 bunların üst sını alt sınırını soruyorum ne olursa ideal olur hangi rakam hangi ligde daha iyi olur filan

Barcelona, Real Madrid gibi elit takımların rating ortalaması 80-85 civarıdır. Yani Actual veya Potential ratingi 80 ve üzeri olan oyuncular her takım için çok iyi kabul edilebilir. Pa ve ca ise bu çok iyi takımlar için 170 ve üzeri olur genellikle.

Çeşitli scouting araçları var. Onları indirip bakabilirsiniz. Veya oyunun kendi editörünü kullanarakta bakabilirsiniz.

Legendary
05.Aralık.2010, 14:44
Sadece hile programları ile değil , yanlış anlaşılmasın yani.Oyunun editörü ile de bakabilirsin. :)

fermangazi
05.Aralık.2010, 16:32
saolun hile yapmak bana göre değil.. scout gönderirim daha iyi..

mehmetd
06.Aralık.2010, 22:59
yaşı da önemli.
tsl için 130 ca uygundur, en az 120 ca 130 pa olursa iyi olur ki en azından yedek olsun, yaş ta önemli tabi oyuncunun yaşı,azmi falan önemli

örneğin ca 136 pa 185 yaşı 36 olan bir adam mı daha iyidir
yoksa ca 100 pa 150 yaşı 20 mi

dersen ilki ilk 11 oynar ama 1-2 sene ,öbürü geleceği kurtarır ama ilk zamanlar ilk 11 de göremezsin,hatta takıma göre 18 e bile giremez.(bende ca156 pa193 olan balotelli nin yedek kalması gibi)

bence üst düzey bir takımdaysan alma,yok aşağı seviyede bir takımın varsa ve yaşı da gençse al,ama ben olsam almazdım zira oyunda yetenekli oyuncu aslında var,çıkıyor, ayrıca boş yere yabancı kontenjanını doldurmasın,yani ben olsam almam ama sen bilirsin.

bu potensiyel rating konusunu fazla bilmiyorum ama fm genie scouttan bildiğime göre herhalde mevkisinin ortalaması falan yani yüzde 65 diyor,70 ten aşağı pek iyi değil aslında ki 121 pa,normal yani.

sonuç olarak üst düzey tsl takımları için kötü transfer,aşağı seviye takımlar için ideal.

sana fm 2006 dan rakamlarla daha da açıklayayım : (vardı bir yerde bu ama kabaca şöyle)

90 altı: amatör takım oyuncusu,türkiyede 2,3.liglerde falan oynar.
90-109:alt seviye oyuncusu,türkiye de 2.ligde yada 1.ligdeki kötülerde oynar.
110-130:tsl de orta düzey takım oyuncusu,3 büyüklerde yedek,diğerlerinde ilk 11.
130-150:tsl nin iyi oyuncuları.3 büyüklerde ilk 11.
150-175:avrupa da oynar.
175-190:avrupanın en iyileri.
190-200:çok ender bulunan oyuncular.(bende bulunanlar gibi:icon_biggrin:)

oyuncunun ca sı düşük olsa da yaşı gençse ve pa sı yüksekse onu tutturabilir ama tutturması kesin değildir.
ca düşük 24 yaş üzeri oyuncu almamak gerekir.

örneğin fm 2006 da vardı:ca 80 pa 185,yaş 24 gibi.yaşı 17 olsa belki tutturur.ama 24ken en fazla 19 puan yükselebiliniyordu.o da maksimum.

seçim senin. okuduklarınla kendi kararını ver.
hadi iyi oyunlar...

kalemci
08.Aralık.2010, 00:42
yaşı da önemli.
tsl için 130 ca uygundur, en az 120 ca 130 pa olursa iyi olur ki en azından yedek olsun, yaş ta önemli tabi oyuncunun yaşı,azmi falan önemli

örneğin ca 136 pa 185 yaşı 36 olan bir adam mı daha iyidir
yoksa ca 100 pa 150 yaşı 20 mi

dersen ilki ilk 11 oynar ama 1-2 sene ,öbürü geleceği kurtarır ama ilk zamanlar ilk 11 de göremezsin,hatta takıma göre 18 e bile giremez.(bende ca156 pa193 olan balotelli nin yedek kalması gibi)

bence üst düzey bir takımdaysan alma,yok aşağı seviyede bir takımın varsa ve yaşı da gençse al,ama ben olsam almazdım zira oyunda yetenekli oyuncu aslında var,çıkıyor, ayrıca boş yere yabancı kontenjanını doldurmasın,yani ben olsam almam ama sen bilirsin.

bu potensiyel rating konusunu fazla bilmiyorum ama fm genie scouttan bildiğime göre herhalde mevkisinin ortalaması falan yani yüzde 65 diyor,70 ten aşağı pek iyi değil aslında ki 121 pa,normal yani.

sonuç olarak üst düzey tsl takımları için kötü transfer,aşağı seviye takımlar için ideal.

sana fm 2006 dan rakamlarla daha da açıklayayım : (vardı bir yerde bu ama kabaca şöyle)

90 altı: amatör takım oyuncusu,türkiyede 2,3.liglerde falan oynar.
90-109:alt seviye oyuncusu,türkiye de 2.ligde yada 1.ligdeki kötülerde oynar.
110-130:tsl de orta düzey takım oyuncusu,3 büyüklerde yedek,diğerlerinde ilk 11.
130-150:tsl nin iyi oyuncuları.3 büyüklerde ilk 11.
150-175:avrupa da oynar.
175-190:avrupanın en iyileri.
190-200:çok ender bulunan oyuncular.(bende bulunanlar gibi:icon_biggrin:)

oyuncunun ca sı düşük olsa da yaşı gençse ve pa sı yüksekse onu tutturabilir ama tutturması kesin değildir.
ca düşük 24 yaş üzeri oyuncu almamak gerekir.

örneğin fm 2006 da vardı:ca 80 pa 185,yaş 24 gibi.yaşı 17 olsa belki tutturur.ama 24ken en fazla 19 puan yükselebiliniyordu.o da maksimum.

seçim senin. okuduklarınla kendi kararını ver.
hadi iyi oyunlar...

cok teşekkür ederim cok aydınlatıcı oldu klavyene sağlık :)

richard castle
09.Aralık.2010, 03:14
İyi scoutlar da oyuncunun PA ve CA' sını net biçimde ifade eder. Örnek vermek gerekirse, 18 yaşında, özellikleri fena olmayan bir futbolcuya rastladın. İyi bir scouta bu oyuncuyu gözlemletirsen, CA ve PA' sını sana sunacaktır.

mehmetd
10.Aralık.2010, 01:25
cok teşekkür ederim cok aydınlatıcı oldu klavyene sağlık :)

faydalı olmama sevindim,iyi oyunlar...

İyi scoutlar da oyuncunun PA ve CA' sını net biçimde ifade eder. Örnek vermek gerekirse, 18 yaşında, özellikleri fena olmayan bir futbolcuya rastladın. İyi bir scouta bu oyuncuyu gözlemletirsen, CA ve PA' sını sana sunacaktır.

oyunun scoutlarına ben hiç güvenmem,oyuna kalsa pa 148 olan artun diye bi adamı ca 178 olanın yerine alacakmışım,ayrıca 200 pa olan asistanım da oyun başında orta sahamın zayıf olduğunu ve adam önerdiğini söyledi,orta sahamın zayıf olduğu doğru da,yerine önerdiklerinin hiçbirini almadım ayrıca her sene alınan genç oyuncuların da kötü olduğunu biliyoruz. o yüzden...

FM GENİE SCOUT...(oyunda 6 scout um var ama göstermelik,genie kullandığım çakılmasın diye:icon_biggrin: )

BaGa TaRKaN
10.Aralık.2010, 01:42

oyunun scoutlarına ben hiç güvenmem,oyuna kalsa pa 148 olan artun diye bi adamı ca 178 olanın yerine alacakmışım,ayrıca 200 pa olan asistanım da oyun başında orta sahamın zayıf olduğunu ve adam önerdiğini söyledi,orta sahamın zayıf olduğu doğru da,yerine önerdiklerinin hiçbirini almadım ayrıca her sene alınan genç oyuncuların da kötü olduğunu biliyoruz. o yüzden...

FM GENİE SCOUT...(oyunda 6 scout um var ama göstermelik,genie kullandığım çakılmasın diye:icon_biggrin: )

Oda İyiymiş:D En Azından Maaş Veriyorsun Scoutlara:zuhaha

mehmetd
10.Aralık.2010, 02:38
Oda İyiymiş:D En Azından Maaş Veriyorsun Scoutlara:zuhaha
güzel:icon_biggrin: ,ama yetenek-potansiyel gözlemleri 15,işime yaramıyorlar gerçi ama yetenekli olanlara şans veriyoruz işte,garibanlar onlar da kazansın,gözümüz yok:D ,hem klüpte zengin,zenginden alıp fakire veriyoz işte:D

richard castle
10.Aralık.2010, 02:44

:) Yeri değil ama genie scout oyunda aksamaya yol açıyor mu? Bilgi verebilir misiniz rica etsem?

mehmetd
10.Aralık.2010, 03:21
:) Yeri değil ama genie scout oyunda aksamaya yol açıyor mu? Bilgi verebilir misiniz rica etsem?
oyunla alakası yok,oyundan çıkmadan da bakabilirsin aslında pencere modunda oynarsan; ama oyundan da atmasın diye ben çıkıp bakıyorum,oyunu değiştirmiyor sadece durumunu gösteriyor-değiştirmek için fmrte lazım.

richard castle
10.Aralık.2010, 19:15
oyunla alakası yok,oyundan çıkmadan da bakabilirsin aslında pencere modunda oynarsan; ama oyundan da atmasın diye ben çıkıp bakıyorum,oyunu değiştirmiyor sadece durumunu gösteriyor-değiştirmek için fmrte lazım.

Teşekkürler:)

saboje
28.Aralık.2010, 19:37
ya ben şunu merak ediyorum, oyuncu özelliklerindeki artış ca'sına nasıl yansıyor?... mesela oyuncunun passing i agilty si corner ve shooting birer deger arttı diye düşünelim, ca'sı bu durumda ne kadar artar?...

BleedingMoon
28.Aralık.2010, 20:14
bildiğim kadarıyla oyuncunun mevkisine göre değişiyor o. mesela pa hesaplanırken defans oyuncusu için marking puanı 2'yle çarpılırken forvet oyuncusu için finishing 2'yle çarpılıyor; tam tersi durumda ise yarım puanla.

saboje
28.Aralık.2010, 20:39
Peki ca hesaplarken:)

BleedingMoon
28.Aralık.2010, 21:38
ca işte yanlış yazmışım, anlayıver bir zahmet :D

mad butcher
29.Aralık.2010, 03:22
oyundaki gözlemcileri kötü yapmışlar
oyuncu CA sını görme 20 , PA sını görme 18 olan ve 2 özelliği de 19 olan scout um var , bi oyuncuyu çok önerdiler , aldım , kendi oyuncumdan daha iyi olacak diye raporları vardı. sattım o adamımı , sattığım adam messi gibi oldu :D her özelliği 18 , messiden kat kat iyi çünkü güç bile 20 adamda :D benim oyuncum sıradan :D zararım ise milyon avrolar :D

bi tane de DC mevkisindeki 17 yaşındaki adama 13m avro verdim , hiç gelişmiyor :D bunu öneren rıdvan dilmen adlı scout u yolladım :D scout un hayrı yok .d şansına artık. fmrte var bende ama hiç kullanmadım. oyuncum emekli olursa aa bu oyuncumun pa sı demek ki bu kadarmış gibi bazı özelliklerini hileye bulaştırmadan bakmak için kullanıyorum.

BaGa TaRKaN
29.Aralık.2010, 10:51
Gözlemcilerde Sadece Potansiyel ve Şimdiki Değerlere Bakmak Yanlış. İkiside 20 Olsa Bile Bunlar Eksik Kalır. İyi Bir Gözlemcin Olması İçin;

Şuanki Yetenek,
Potansiyel Yetenek,
Adaptasyon,
Azimli,
Disiplinli,
Adam Yönetimi,
Gençlerle İlişkisi

Bunlar En Az +12 +13 Gibi Özelliklerde Olursa Farkını Göreceğine Eminim. Ayrıca Bu Özelliklerinin Yanında Taktiksel Bilgisininde Yüksek Olması Çok Artı Katar:)

saboje
29.Aralık.2010, 13:48
alex'in ca'sı neden o kadar düşük olmuş o zaman yaa:) fiziksel özellik desek o zaten hep düşüktü:) neyse bunun yeri burası değil galiba:)

saboje
29.Aralık.2010, 13:51
oyuncu CA sını görme 20 , PA sını görme 18 olan ve 2 özelliği de 19 olan scout um var , bi oyuncuyu çok önerdiler , aldım , kendi oyuncumdan daha iyi olacak diye raporları vardı. sattım o adamımı , sattığım adam messi gibi oldu :D her özelliği 18 , messiden kat kat iyi çünkü güç bile 20 adamda :D benim oyuncum sıradan :D zararım ise milyon avrolar :D

bi tane de DC mevkisindeki 17 yaşındaki adama 13m avro verdim , hiç gelişmiyor :D bunu öneren rıdvan dilmen adlı scout u yolladım :D scout un hayrı yok .d şansına artık. fmrte var bende ama hiç kullanmadım. oyuncum emekli olursa aa bu oyuncumun pa sı demek ki bu kadarmış gibi bazı özelliklerini hileye bulaştırmadan bakmak için kullanıyorum.

o programı kullanıp hileye bulaşmamak çok zor yaa, helal olsun valla sana:)

BaGa TaRKaN
29.Aralık.2010, 13:51
alex'in ca'sı neden o kadar düşük olmuş o zaman yaa:) fiziksel özellik desek o zaten hep düşüktü:) neyse bunun yeri burası değil galiba:)

O Hesaplama Misal Vermişler, Katsayılar Farklı ve Bir Kaç Durum Daha Var Hesaplara Giren Ama Ayrıntısını Sorarsan Bende Bilmiyorum. Belki Araştırma Alanında Vardır Birşeyler:)

BaGa TaRKaN
29.Aralık.2010, 13:53
o programı kullanıp hileye bulaşmamak çok zor yaa, helal olsun valla sana:)

Bende Bakıyorum Arada Ama Daha Hiçbir Zaman Değişiklik Falan Yapmadım Onunla

mehmetd
10.Ocak.2011, 02:09

ilave yapmama gerek yok sanırım,gayet açık.