PDA

View Full Version : Genel Olarak Oyuncu Rolleri ve Taktik

Time Cris
08.Aralık.2010, 21:59
Fm serisini 2005 ten beri oynuyorum.Fakat bilinçli olarak 2008 ten beri.Yeni yeni tam olarak çözümlüyorum.Bazı sorularım var.

Bu sorularımın rehberleri var fakat ben daha kolay ve tam anlayabilecegim anlatımlar ve yazılar bekliyorum.Mesela şu konudan başlıyayım;

Forvetler neye göre tek forvet oynar?Hangi özeliklerin kuvvetli olması gerekir.

Kanatlar support oynayınca nasıl hareket ediyorlar atak oynayınca nasıl?

Forvetlere genelde hangi rolü verirsiniz?

Bir forvette olması gereken minimum özelikler?

Kanatlarda olması gereken minimum özelikler?

Beklerde olması gereken minumum özelikler?

Ben genelde anadolu ve küçük takımları alırım.En yüksek aldıgım takım Galatasaray'dır.Yani transfer konusunda yardım istemiyorum sadece bazı özelikler konusunda.

Takımı atak oynatırsammı standart oynatırsammı daha etkili olur?

Geneldede 2007 serisinden beri 4-3-3 oynatırım ;

kaleci

sag bek stoper stoper sol bek

Ön libero

Çok yönlü(box to box) Advanced Playmaker(İleri uç oyun kurucu)

Sag kanat Sol kanat

Uç forvet ve ya Fırsatçı golcü

Bu taktik ile oynarım şaşmadan takımın kalitesine bakmadan.Bazen advanced playmaker özeliklerine uymayan oyuncu olunca degiştiriyorum tabi.Sizden de kullanabilecegim taktik önerileri de bekliyorum.

Sorularıma devam edeyim...

Antremanların ve antrenörlerin önemi nedir(asistan dışında)?

Match preparition u soracagım birde.Rehberi var fakat pek anlayamadım.

Bana genel olarak özet ve ya cevap verirseniz memnun olurum

darkpart2
08.Aralık.2010, 22:38
Bütün hepsine cevap veremeyebilirim ama bazı soruların cevap veriyim dostum.

(1) Bir kanat oyuncusunda en çok önem verdiğim şeyler ; Pace,acceleration,crossing,finishing,stamina (bu benım kendı fikrim) eger kanatı inside forward olarak oynatmayı düşünüyorsan bunlara composure ve tecnique de ekleyebilirsin.

(2) Bende senin gibi küçük takımlarla oynamayı seviyorum forvet için bulabiliosam en onemli ozellik olarak COMPOSURE FINISHING tecnique (birazda hız bölümü) daha bunların dısında ozelliklere de iht var bi forvetın ama kucuk takımlara boyle adamlar alırken zorlanıyorum ve forvetımı cogu zaman poacher veya advanced forward secerım. :0:

tek forvet yanlız kalma olayı yok cunku 2 kanat tamamlıyor bunları taktıgın guzel bı taktık. aklıma gelenler suanlık bu kadar

MATCH PREP'e gelnce konuyu bılıyorum ama ınan nasıl anlatılır bende bilmiyorum :):smismileyiw2:

Time Cris
08.Aralık.2010, 22:41
Teşekkür ederim.

Peki teknik neden bu kadar önemli? ve ya Composure?

serkan1520
08.Aralık.2010, 23:13
Eğer tek forvet oynuyorsan ortasaha oyuncularından biri kesinlikle ofansif olmalı ve kanatlarda onu tamamlamalı

Hangi özelliklerinin kuvvetli olması konusunda ise oynattığın forvet tipine göre değişir oyunda en verim alınan forvvet tipi Poacher(Fırsatçı) golcü tipi bunun içinde hız hızlanma ve özel yetenek olmazsa olmaz özelliklerdir

Kanatlar support oynadığı zaman defansa ve ortasahayada yardım ederler atack oynadığın zaman ise ofansif özelliklerini daha fazla kullanırlar

Kanat oyuncularında olması gereken özellikler hız,hızlanma,top sürme ve dengedir.Özellikle hız hızlanmayla beraber dengenin yüksek olması oyuncuyu durdurulamaz yapan bir özelliktir ama bu tip oyuncuların sayısı bir elin parmaklarını geçmez.Denge oyuncunun yalpalanmadan top sürmesini sağlar dolayısıyla top kaptırması imkansız hale gelir oyundaki en iyi oyunculara bakarsan hız hızlanma ve dengesinin kesinlikle iyi olduğunu görürsün(Messi,Ronaldo vs...)

Kontrollü oyun her zaman en iyisidir atack oynadığın zaman arkada açık verme olasılığın artar dolayısıyla kontra atak oynayan takımların seni alt etmesi pekde zor olmaz

Antrenman ve antrenörlerin oyuncuların kondisyonunu etkilediği gibi gelişimlerinide etkiler eğer çok iyi bir antrenman sahasına ve iyi antrenörlere sahipsen oyuncuların daha kolay seviye atlarlar

Match prepation ise senin taktiğini takıma oturtman uyguladığın taktiği seçiyorsun ve takımın % kaç oranında bu taktiğie uyum sağladığını görüyorsun bu zamanla artıyor eğer takım yapısına uygun bir taktik belirlediysen çok kısa bir sürede alışırlarken çok zıt bir taktik anlayış belirlediğinde %100 e ulaşmaları oldukça zaman alabiliyor(Örneğin barcelonayı Chelsea gibi oynatmaya çalışırsan)

serkan1520
08.Aralık.2010, 23:33
İstersen ben sana mevkilere göre oyuncularda bulunması gereken özellikleri önem derecesine göre sıralayayım

Kaleci : Refleks,Çeviklik,Pozisyon alma,Sezme,Teke tek,İletişim,Alan hakimiyeti,Konsantrasyon,,,

Bek : Top kapma,Konsantrasyon,Pozisyon alma,Sezme,Topsuz alan,Orta açma,Hız,Hızlanma,Güç,Denge,Zıplama

Defansf : Top kapma,Pozisyon alma,Sezme,Markaj,Zıplama,Güç,Denge,Konsantrasyon

Defansif Orta saha : Top kapma,Pozisyon alma,hız,hızlanma,Uzun şut,Güç,Denge,Pas

Orta saha : Pas,Yaratacılık,Teknik,Kararlar,Top kapma,Pozisyon alma,Topsuz alan

Ofansif orta saha : Top sürme,Teknik,Yaratacılık,Pas,Topsuz alan,Hızlanma

Kanat : Hızlanma,Denge,Hız,Top sürme,Orta açma,Özel yetenek,Topsuz alan,Çeviklik

Forvet : Topsuz alan,Kararlılık,Sezme,Soğukkanlılık,Bitiricilik,

Not : Yazmadığım özellikler önemli olmadığı anlamına gelmiyor sadece yazdıklarım olmazsa olmaz özellikler en önemlilerinden daha az önemlilere doğru

darkpart2
08.Aralık.2010, 23:54
Teşekkür ederim.

Peki teknik neden bu kadar önemli? ve ya Composure?

ben cok onem veririm sogukanlılık karsı karsıyaların kacma nedenlerınn en buyug eger yuksekse composure karsı karsya veya penaltı kacırmaz oranı azalır

Time Cris
09.Aralık.2010, 20:54
Teşekkürler

bobobobo
10.Aralık.2010, 02:09
aslında rehber olarak poacher özellikleri advanced forward özellikleri inside forward özellikleri aşagı yukarı nasıl olmalıdır diye bir rehber olsa daha iyi olur ..ben cogu rol için oyuncu özelliklerini pek bilmiyorum mesela ...

richard castle
10.Aralık.2010, 02:51
aslında rehber olarak poacher özellikleri advanced forward özellikleri inside forward özellikleri aşagı yukarı nasıl olmalıdır diye bir rehber olsa daha iyi olur ..ben cogu rol için oyuncu özelliklerini pek bilmiyorum mesela ...

Aynen katılıyorum.