PDA

View Full Version : FIBA EUROPE Onaylı Basketbol Menajerliği Sertifikası

DisCo
09.Aralık.2010, 17:08
Başvuru Formu (http://www.n-fba.org/FormBasvuru.aspx)

Sayfada yer alan BAŞVURU FORMU formu butonunu tıklayarak formu EKSİKSİZ doldurun ve GÖNDER tuşuna tıklayın. Başvurunuz incelendikten sonra size onay mesajı gelecektir.

Onay mesajında uzaktan eğitim sistemine giriş için kullanıcı adı ve şifre oluşturacaksınız.

E-Posta aracılığıyla size bildirilecek bir tarihte ON-LINE menajerlik eğitimi başlayacaktır.

Eğitim sonunda yapılacak ON-LINE testi kazanan adaylar, FIBA EUROPE onaylı BASKETBOL MENAJERLİĞİ sertifikası alacaklardır.

http://www.n-fba.org/Default.aspx

NFBA Nedir?

Türkiye’de ve dünyada oyuncu takım menajerliği gibi bir meslek tanımı bilimsel olarak bulunmamaktadır. Basketbol federasyonlarının ve kurumlarının bu meslek dalı ile ilgili olarak bir tanımı bulunmamaktadır. Ancak¸ oyuncu - yönetim¸ oyuncu - oyuncu¸ ve takım - medya gibi ilişkileri kulüp adına yürüten menajer olarak isimlendirilen meslek çalışanları bulunmaktadır. Projedeki amacımız hali hazırda basketbol takımlarında faal menajerlik yapmakta olan ya da menajerlik yapmak isteyenlere e-learning sistemi ile on-line menajerlik eğitimi vererek kalifiye edilmelerini sağlamaktır. Proje sonunda kursa katılıp başarılı olanlara MENAJERLİK sertifikası verilecektir. TBF ve FIBA akreditasyonu için görüşmeler devam etmektedir.

Unutulmamalıdır ki NFBA Projesi ile Avrupa’da ilk kez menajerler sertifikalandırılacaktır.

Projenin Amacı

Ülkemizde ve avrupa’da takım menajerliği yada idareciliği gibi bir tanım bulunmamaktadır. Basketbol sporunun içerisindeki tüm görevlerden tanımı olmayan tel kurum menajerliktir. Halbuki¸ tüm idari – mali sorumluluk menajerin omuzlarındadır.

Ortaklarımız olan Almanya¸ İtalya ve Finlandiya’da da Türkiye de olduğu gibi bu meslek grubuna yönelik bir eğitim müfredatı bulunmamaktadır. Bunlara ek olarak şu bir gerçek ki bayan basketbolu erkekler ligine oranla daha az takip edilmektedir. Rekabet gibi yaklaşımların erkek basketboluna karşı bayan basketbol ligine dâhil edilmelidir. Bu projede ortaklarımızla birlikte bu probleme çözüm aramaktayız.

Bu projenin sonunda çok uluslu çalışmalarımızla bayan basketbolunun en az erkek basketbolu kadar izlenebilir ve daha popüler olması için çalışacağız.

Şunun altı dikkatle çizilmelidir ki¸ projemiz sektöründe ki ilk mesleki eğitim ve uygulama çalışmasıdır. Bir eğitim ağı kurulması¸ uyguların profesyonelce yaygınlaştırılması ve müfredat – eğitim modellerinin oluşturulması sayesinde Avrupa boyutlu bir ağ kurularak basketbol eğitim ve uygulamalarının daha da geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Projemizin çözüm aradığı temel sorunları özetle şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Kulüp yöneticileri ve menajerlerin eğitim eksikliği

2- Takım yönetimi ve takım yönetim sistemini eğitim sistemlerinin birleştirilmesi

3- Erkek basketbolu ile rekabet noktasında yeni yaklaşımların araştırılması

4- Kamuoyunda popülaritenin artırılması sonucunda takım pazarlaması ve tutundurma gücü sayesinde medya ile bayan basketbolunun ilişkilerinin güçlendirilmesi

Proje Ortakları

TÜRKİYE

1- Ceyhan Belediye Spor Kulübü

2- Ceyhan Belediyesi

ALMANYA

1- Zukunftsbau GMbH

2- Basketballverein Leipzig Eagles e.V

3- Universtät Leipzig¸ Sportwissenschaftliche Fakultät

İTALYA

Veroli Basket SrL

FİNLANDİYA

Karier OY