PDA

View Full Version : Futbol Mentalitemi Değiştiremiyorum...

bearyn
13.Aralık.2010, 18:36
Aslında oyunla ilgili bir sorun değil, daha çok kendimle ilgili. Her oynadığım takımda sürekli aynı taktikle oynamaya çalışıyorum. Diziliş 4-5-1, 4-3-3 te diyebilirsiniz klasik Barça taktiği aslında yalnızca oyuncu rollerinde bi kaç ufak değişiklik var. Neyse işte mesela Galasaray, Tottenham, M. United, Ajax oynadım şu ana kadar hep aynı taktiği deniyorum; kadroya bakmakzısın takımın başına geçer geçmez bu taktiği uygulamaya başlıyorum ve kadrodaki bir sürü yıldız oyuncu hiçbir işime yaramıyor taktik yüzünden (Misimovic mesela veya Tottenham'da 4 kaliteli forvet var 2 tanesi hiçbir işime yaramıyor bu taktikte) dahası Galatasaray dışında da hiçbir takımda başarılı olamadım bu taktikle. Sizden ricam napiyim ne ediyim de bu taktikten vazgeçiyim? Başka taktik uygulayınca da rahat edemiyorum bi süre sonra yine 4-5-1'e döndürüyorum taktiği, takıntı haline geldi.

eXcitinG
13.Aralık.2010, 18:40
Ne kadar maLzeme, o kadar iyi yemek. Sen yönettiğin takımLarı özeLLikLerine göre taktik oLuşturup, yönetmezsen başarıLı oLman zordur. Tamam herkesin bir manteLitesi vardır, ama bunu oLuşturmak zaman aLır. Ha manteLitene göre takım aLırsın tamamdır, ama manteLitene uymayan takımLAr yönetiyorsan, senin manteLitene geLene kadar onLarın özeLLikLerine göre hareket etmek zorundasın. Her takımda Xavi, Messi, İniesta yok maaLesef.

bearyn
13.Aralık.2010, 19:06
Doğru diyorsun da Dizilişi aşağıdaki şekilde yapınca rakibe boş alan bırakmamış, dengeli hücum, dengeli defans yapcakmışım gibi geliyor bana. Bunun dışındaki dizilişlerde oyunculara hangi rolü verceğimi de bilemiyorum açıkcası. Ayrıca takım sahaya verimli şekilde yayılamıyacakmış gibi geliyor bana.
-----gk-----
dr-dc-dc-dl
-----dm-----
--cm-cm--
amr-----aml
------st------

eXcitinG
13.Aralık.2010, 19:16
Bu diziLiş her zaman başarıLı oLacak diye bir kaide yok. Eğer bu sisteme uyacak adamLarın yoksa çok kötü sonuçLar aLmanda muhtemeLdir. 352 - 442 - 451- 343 gibi sistemLer iLe biLe doğru anLayış, doğru oyuncuLar kuLLandığında müthiş sonuçLar aLabiLirsin. Sadece iyi anaLiz yapman gerek. orta sahanda 3 tane MC var diye orta sahan boş kaLmaz. 442 iLe biLe daha kaLabaLık bir orta saha ve pres kurgusu eLde edebiLirsin. Sadece maLzemeden haber ver sen.

bearyn
13.Aralık.2010, 19:21
Kadro bu, yeni başladım, transfer kapalı ilk sezon, sadece eldeki kadroya göre en iyi diziliş ve taktiği oluşturmaya çalışcam, sizler de yardımcı olursanız sevinirim.
http://img641.imageshack.us/img641/6632/79655397.jpg (http://img641.imageshack.us/i/79655397.jpg/)

exe_genesis
13.Aralık.2010, 19:26
Doğru diyorsun da Dizilişi aşağıdaki şekilde yapınca rakibe boş alan bırakmamış, dengeli hücum, dengeli defans yapcakmışım gibi geliyor bana. Bunun dışındaki dizilişlerde oyunculara hangi rolü verceğimi de bilemiyorum açıkcası. Ayrıca takım sahaya verimli şekilde yayılamıyacakmış gibi geliyor bana.
-----gk-----
dr-dc-dc-dl
-----dm-----
--cm-cm--
amr-----aml
------st------

benim taktik. bu taktikle bankasyadan 1. lige ciktim. 2-3 yil sonra 1. oldum falan. Gerci benim taktik biraz hileli. Korner hilesi var ama favori taktigim :) Bende bu taktikle oynayabilmek icin takimin en iyi oyuncusu mevkisi amc olan kisiyi oynatmiyorum. En sonunda sattim gitti. Takim mc dolu hepsi bosuna bekliyor falan.

bearyn
13.Aralık.2010, 19:35
benim taktik. bu taktikle bankasyadan 1. lige ciktim. 2-3 yil sonra 1. oldum falan. Gerci benim taktik biraz hileli. Korner hilesi var ama favori taktigim :) Bende bu taktikle oynayabilmek icin takimin en iyi oyuncusu mevkisi amc olan kisiyi oynatmiyorum. En sonunda sattim gitti. Takim mc dolu hepsi bosuna bekliyor falan.
Ben de aynen. Misimovic var oynatsam asist kralı olcak, başka takımlarla oynarken bakıyom 20-30 asist yapıyo sezonda ama sırf taktiğime uymuyo diye oynatmıyom adamı. Neyse Ajax'la başladım şimdi yeni oyuna kurtulcam bu hastalıktan umarım.

Dizilişim bu gibi şimdilik defansa uygun adam bulamadım şimdilik kadrodan, ama halletcez bi şekilde. Oyuncu rollerini de ayarlamadım daha.
http://img24.imageshack.us/img24/6893/30362766.jpg (http://img24.imageshack.us/i/30362766.jpg/)

exe_genesis
15.Aralık.2010, 10:17
o takimda defanslar dmc de mi yoksa ben telden resmi oyle mi goruyorum:d

ben olsam 3 forvet yerine birini amc oynatirdim. 2 forvete top dagitirdi pas atardi. hemde aradaki boslugu kapatirdi.

bearyn
15.Aralık.2010, 11:53
o takimda defanslar dmc de mi yoksa ben telden resmi oyle mi goruyorum:d

ben olsam 3 forvet yerine birini amc oynatirdim. 2 forvete top dagitirdi pas atardi. hemde aradaki boslugu kapatirdi.
:D taktik ayarlı değildi o resim, sadece formasyonu ayarlayıp koydum default olarak defans biraz öndeymiş :D
amc fikri de mantıklı aslında, sağolasın, denicem.

Chinatown
15.Aralık.2010, 14:42
Kadro bu, yeni başladım, transfer kapalı ilk sezon, sadece eldeki kadroya göre en iyi diziliş ve taktiği oluşturmaya çalışcam, sizler de yardımcı olursanız sevinirim.
http://img641.imageshack.us/img641/6632/79655397.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg641.imageshack. us%2Fi%2F79655397.jpg%2F)

bak ben bu taktikte 4-3-3 oynatırdım barça gibi,

4 lü defans zaten ortada, orta üçlüdeki dm'yi de geçersek önündeki 2 mc ye böle hucüm özelliği de olan mc-amc oyunculardan koyardım,kadronda fazlasıyla var (misal orta üçlü; de zeeuw-eriksen-de jong) . sağda suarez, solda sulejmani yi oynatırdım, ve bunlara inside forward görevi verirdim, forvete de advanced forvet koyardım. birde taktikten roaming'i 'more roaming' yapardım ki yetenekli oyuncuların kendini göstersin. şimdilik bu kadar :)

Lim10
16.Aralık.2010, 04:09
Bu konuda bende inanılmaz sabit fikirliyim.Kendim kızıyorum bazen bu kadar katı olmak zorundamıyım diye.Geçen seriden beri 4-3-2-1 taktiğiyle oynuyorum.Özellikle sistemimde 2 Amc olduğu için genelde aldığım takımlar yetersiz oluyor bu bakımdan.İnsanda bu takıntı olduğu zaman başarısız olacağınıda bilse vazgeçemiyor.Ama gerçekçi olmakta da yarar var.Bazen aldığımız takımların kadrolarının sistemimizle alakası olmuyor.Geçiş sürecini tamamlayana kadar 1-2 sezon farklı sistemle oynanabilir.Bu bağlamda göz önünde bulundurması gereken 2 nokta var;

1-Bir kere en önemlisi, sistemine uygun takım almak.Ajax senin sistemine uygun bir takım değil.4-3-3 oynayabilmen için en az 2 sağ 2 de sol Kanat(Inside Forward) oyuncuların olması lazım derinlik bakımından.İlla kanatlı oynayacaksan 4-2-3-1 daha uygun olur.Burada hata yapmışsın en baştan.

2-Bir başka husus da, sistemine uymayan oyuncularla yollarını ayırıp, yerlerine sisteme uyan oyuncular alacaksın.Burada mantık belli.Taktiğine uymayan, fazla alternatif olan bölgelerden (ister en vasatlarını , ister en fazla para getirecek olanları -Burada seçim senin vizyonuna kalmış-) göndereceksin.Ki ben her zaman bu yolu tercih ederim.Ama bunu yaparken kadro uyumunun bir hayli bozulacağını da göz önüne almalısın.

richard castle
16.Aralık.2010, 09:10
exciting' e kesinlikle katılıyorum. Takımı alınca sürekli 4-1 3-2 ile oynuyordum. Galatasaray' ı alıp kadroya baktım ve 3-2-2-1-2' yi seçerek oynamaya başladım. Takıma alıştırdıkça randıman almaya başladım. Oyuncuların rolleri ve özellikleri çok önemli taktiğin oturmasında. Mesela sol bekte bocalayan Hakan Balta sol stoperde sırıtmayabiliyor alıştırıldıkça.

BaGa TaRKaN
16.Aralık.2010, 13:00
Ajax Bu Sisteme Uygun Değil Lafına Kesinlikle Katılmıyorum. Ajax Bu Sistemin Takımı. Suarez AMR, Emanuel AML Emanueli Sürekli Oynatırsan Kritik Gollerini Çok Fazla Göreceksin Ayrıca İnanılmaz Asist Yapar. Ön Liberoda Vertonghen Kesinlikle Olmalı Zaten Bu Oyuncu Takımın Bir Numaralı Joker Oyuncusu. Orta Alanda Göbekte De Zuv ve Lodeiro, Lodeiro Enoh Tercihleri Sağlamdır. Forvette Suk Kaliteli Ama 2010dan Beri Bir Numaraları Adamım Benim El-Hamdidir.