PDA

View Full Version : Ters ayak geliştirme ?

serkan1520
13.Aralık.2010, 22:32
Evet arkadaşlar oyunda böyle bir şey var mı mesela bir oyuncu 17 yaşındayken ters ayağı zayıf ise 20 25 yaşında yeterli veya daha iyi olabiliyor mu ?

martymcfly
14.Aralık.2010, 02:42
Yok malesef, right only ve left only yi görünce oyuncuyu alasım gelmiyor valla.

bearyn
14.Aralık.2010, 10:53
Yıllardır niye yapmadılar bu olayı anlamıyorum. Ciddi bi eksiklik bence.

serkan1520
15.Aralık.2010, 01:43
Bencede çok büyük eksiklik.Neden yapmazlar hiç anlamış değilim çok fazla uğraş verecek bir olayda değil

Chinatown
15.Aralık.2010, 02:29
ters ayak geliştirme yok ama bu bir eksiklik ya da yanlışlık değil gayet doğru bir durum.çünkü sağak ya da solak olmak fiziksel değil beyinsel-sinirsel az da genetik bir durum.

misal roberto carlos 10 yıl dünyanın en iyi sol bekiydi ama sağ ayağı alçıda gibidir hiç oynayamaz. o yüzden onu en çok zorlayan adamlar hep sol çizgiden değil içe kateden oyuncular olmuştur.

bir diğer örnekte bir cafu belgeseli izlemiştim ben, orada adam 12 yaşına kadar insanların onun sağ ayaklı mı sol ayaklı mı olduğunu anlayamamalarından bahsediyordu. o yetenek ona doğuştan gelmişti.

biyoloji bilgim beni yanıltmıyorsa dediğim gibi sağak solak olmak tamamen beyinsel ve sinirsel karışımı birşey, hatta sağaklar az da olsa sol ayağını belli ölçüde kullanabiliyor, ama solakların sağ ayaklarını kullanabilmesi oldukça sınırlı ya da tamamen yok, buna da sol ayaklı oyuncuların tahta bacak sorunu diyorlar. çok az sol ayaklı oyuncu sağ ayağını kullanabiliyor. misal mustafa keçeli bu konuda başarılı ama hiç özel çalışma yaptığını sanmıyorum :)

dil yuvarlama da kolay ama işte uğraşınca yapılmıyor :D

bearyn
15.Aralık.2010, 15:25
ters ayak geliştirme yok ama bu bir eksiklik ya da yanlışlık değil gayet doğru bir durum.çünkü sağak ya da solak olmak fiziksel değil beyinsel-sinirsel az da genetik bir durum.

misal roberto carlos 10 yıl dünyanın en iyi sol bekiydi ama sağ ayağı alçıda gibidir hiç oynayamaz. o yüzden onu en çok zorlayan adamlar hep sol çizgiden değil içe kateden oyuncular olmuştur.

bir diğer örnekte bir cafu belgeseli izlemiştim ben, orada adam 12 yaşına kadar insanların onun sağ ayaklı mı sol ayaklı mı olduğunu anlayamamalarından bahsediyordu. o yetenek ona doğuştan gelmişti.

biyoloji bilgim beni yanıltmıyorsa dediğim gibi sağak solak olmak tamamen beyinsel ve sinirsel karışımı birşey, hatta sağaklar az da olsa sol ayağını belli ölçüde kullanabiliyor, ama solakların sağ ayaklarını kullanabilmesi oldukça sınırlı ya da tamamen yok, buna da sol ayaklı oyuncuların tahta bacak sorunu diyorlar. çok az sol ayaklı oyuncu sağ ayağını kullanabiliyor. misal mustafa keçeli bu konuda başarılı ama hiç özel çalışma yaptığını sanmıyorum :)

Fiziksel bir durum olabilir fakat gerçek hayatta özellikle yabancı takımlarda, oyuncular zayıf ayaklarını güçlendirmeye bakıyor sürekli. En azından zor durumlarda pas verebilmek için bu şart. Çok uzağa da gitmeye gerek yok, Sabri mesela ilk yıllarında sol ayağıyla pas vermeyi bırakın topa dokunamazdı bile, fm tabiriyle 1 bile fazla gelirdi Sabri için. Fakat son iki yıldır bu ayağını da kullanıyor zorunda kaldığında hatta şut bile çektiğini gördüm bi kaç kez solla. Bu da kendi kendine olcak bi durum değil, elbet ki çalışmış adam.
FM'nin maç motorunda o kadar göze batıyor ki bu durum bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Adam topu alıyor kullandığı ayağı tarafından baskı yiyince topu paralel bi şekilde sürmeye başlıyor ne pas veriyor ne şut çekiyor, öyle gidiyo gidiyo kaptırıyo topu sonra. Baktım oyuncuya "avoid using weak foot" da yok sadece zayıf ayağı çok kötü olduğu için, kullanmıyor. Yani en azından "weak" ise ayağı "reasonable" seviyesine getirebilme şansımız olsun. Çok basit ve mantıklı bir şey bu da.

serkan1520
16.Aralık.2010, 00:21

Sadece 2 dakikanı ayırıp googla girersen söylediğinin tersi binlerce örnekle karşılaşırsın doğuştan gelen hiç bir şey yoktur kazanılan yetenekler vardır hayatında hiç futbol oynamamış biri sadece doğuştan gelen yeteneği ile top oynayabilir mi tabii ki hayır ben bu felsefeye karşıym hayatta her yönünüzü geliştirebilirsiniz ve doğuştan gelen hiçbir şey yoktur.Dedğinin aksi binlerce örnek var ama sadece aklıma gelenlerlenden bir kaçını sayayım C.Ronaldo 18 yaşındaykende sol ayağını o kadar kuvvetli kullanabiliyormuymuş bir araştır alex 10 sene önce sağ ayağını bu kadar iyi kulklanabiliyor muydu ? binlerce örnek verebilirim uzarrr gider örneğin kendimden vereyim sol elimle makas tutmayı bile beceremeyen ben 2-3 senedir sol elimide kullanmaya başladım ve orta seviye hızla yazı bile yazabiiyorum ee bunları nasıl açıklayacağız peki ? hadi briazda çocukluğuma döneyim 7 8 yaşlarındayken topla 5 10 bile sektiremeyen ben 10 küsür yaşlarından sonra 1000-2000 yorulanna kadar devam ediyordum demekki neymiş doğuştan gelen hiç bir şey yokmuş demekki neymiş yetenek kazanılırmış he şunu dersen alarım yetenek belirli bir yaştan sorna daha zor kazanılır bununda genetik nedenleri vardır istersen onlarıda araştırabilirsin...

Aslında bu yazdıklarım sana değil yanlış anlama sadece “Yetenek doğuştan gelir“ felsefesini savunan düşünceden yoksun insanlara...

Chinatown
16.Aralık.2010, 03:13
Sadece 2 dakikanı ayırıp googla girersen söylediğinin tersi binlerce örnekle karşılaşırsın doğuştan gelen hiç bir şey yoktur kazanılan yetenekler vardır hayatında hiç futbol oynamamış biri sadece doğuştan gelen yeteneği ile top oynayabilir mi tabii ki hayır ben bu felsefeye karşıym hayatta her yönünüzü geliştirebilirsiniz ve doğuştan gelen hiçbir şey yoktur.Dedğinin aksi binlerce örnek var ama sadece aklıma gelenlerlenden bir kaçını sayayım C.Ronaldo 18 yaşındaykende sol ayağını o kadar kuvvetli kullanabiliyormuymuş bir araştır alex 10 sene önce sağ ayağını bu kadar iyi kulklanabiliyor muydu ? binlerce örnek verebilirim uzarrr gider örneğin kendimden vereyim sol elimle makas tutmayı bile beceremeyen ben 2-3 senedir sol elimide kullanmaya başladım ve orta seviye hızla yazı bile yazabiiyorum ee bunları nasıl açıklayacağız peki ? hadi briazda çocukluğuma döneyim 7 8 yaşlarındayken topla 5 10 bile sektiremeyen ben 10 küsür yaşlarından sonra 1000-2000 yorulanna kadar devam ediyordum demekki neymiş doğuştan gelen hiç bir şey yokmuş demekki neymiş yetenek kazanılırmış he şunu dersen alarım yetenek belirli bir yaştan sorna daha zor kazanılır bununda genetik nedenleri vardır istersen onlarıda araştırabilirsin...

Aslında bu yazdıklarım sana değil yanlış anlama sadece “Yetenek doğuştan gelir“ felsefesini savunan düşünceden yoksun insanlara...

sadece 2 dakikamı değil 20 dakikamı ayırdım, sana da örneklerimi verdim. burada gelişimden çok doğuştan gelen olgu önemlidir, hala arkasındayım dediklerimin. Trabzonsporda ufukhan bayraktar vardı belki hatırlarsınız, adam 17 yaşındaydı ve sağ ayağı sol ayağı farkedilmiyordu, ama adam şimdi 2 ligde oynuyor, sıradan bir oyuncu oldu. çünkü iki ayağını kullanmak onun çalıştığı birşey değil doğuştan gelen bir özelliğiydi.

şimdi birde şu var, misal sağak bir insan bir sıksık alsa (şu avuç içinde sıkılan neyse adı) sağ eliyle sıkabilir, ama soluna gücü yetmeyebilir, sonra sol elini güçlendirerek onu sıkabilir. ama bu sol elini kullanıyor anlamına gelmez.

ayakta da böle, birçok oyuncu var böle dünya yıldızları, tek ayağa bağlı kalmışlar. roberto carlos örneğini ben bundan verdim, adam dünyanın en iyi sol bekiyken sağ ayağını kullanamıyordu, madem geliştirelebilirdi, o zaman neden çalışmadı?

yani ters ayak güçledirmek başka şey, yeteneği başka şey.

misal ersan ilyasova solak bir oyuncu (ayakta), ve atış yaparken sol ayağına abanıyor. bildiğimiz gibi drafttan önce bir trafik kazası geçirdi ve sol ayağı heba oldu, uzun süre sol ayağını sadece yüzde 30 verimle kullanabildi. ve bu basketboluna inanılmaz etki yaptı, çünkü sağ ayağı üzerine gidemiyordu. sol ayağı düzelene kadar da bu durum devam etti.eğer geliştirebileceği bir durum olsa sağ ayağını geliştirirdi, demekki kolay olmuyor.

son örnek kendi babamdan.
babam eski PTT spor da futbol oynamış, hala halısaha maçı yapar 54 yaşına rağmen. sol ayağı da iyidir. ve buna hiç çalışmamış, bir kere sol ayağıyla topu dikmiş, bakmış güzel gitmiş, o da keşfetmiş özelliğini :)

yani dediğim geliştirme güçledirme tamam, ama o ayağını kullanabilecek, ya da oynarken ters ayağı olduğunu farkettirmeyecek bir durum olması zor. böyle bir gelişim olsa dünyada solbek sıkıntısı kalmaz. bütün sağbeklere ayak çalıştırırsın. birde Bursasporda vederson var sağ ayağı alçıda, mustafa keçeli var iki ayağı nakış gibi. brazilyalı vederson buna çalışmamış ve mustafa keçeli çalışıp yapmış olduğunu pek düşünmüyorum

Lim10
16.Aralık.2010, 03:17
Aslında eklenebilecek bir özellik.Ama özel antrenmanlar daha bu seride geldi.Durun hele, 2-3 seri sonra belki buda olur:)

Örneğin solak bir futbolcu, sağ ayağını kullanmaya başlaması için antrenmanlarda en az 3-4 farklı seçenek belirlenebiliyor olmalı; plase, şut, orta açma.. gibi her biri gelişimine göre; %100 üzerinden yada yeni pozisyon belirlediğimiz gibi kademe kademe derecelendirilebilir.Her birini sırasıyla geliştirebilmeli.Olacaksa bu şekilde, maksimum gerçekçilikte olmalı.Yoksa gir antrenmana, sağlaksa -sol ayak çalış de- geç.Bu kadar basit olacağına hiç olmasın bence.

barahir
16.Aralık.2010, 03:19
İnanırmısınız bugün bunu başardım, Takım toplantılarının birisinde farkında olmadan private chat ile bunu önermişim.. aradan baya zaman geçti bi haber geldi, "xx oyuncu artık zayıf ayağıyla daha çok oynuyor" gibisinden..

ozaniel
16.Aralık.2010, 18:19
Yalnız o "avoid using weaker foot" yani ters ayağını kullanmama PPM'siyle alakalı, yetenekten ziyade o diğer ayağını kullanma sıklığı ile alakalı.

serkan1520
17.Aralık.2010, 00:30

Yani sen şimdi diyorsun ki bir futbolcu ters ayağını geliştiremez neyse odur ?

Futbolculardan örnek vermeyi geçtim benim durumumu açıkla istersen ? nasıl oluyorda sol elimi daha sık kullanmaya başladıktan sonra o elimde daha önce yapamadığım bir çok şeyi yapar hala geliyorum ?

Chinatown
17.Aralık.2010, 04:26
Yani sen şimdi diyorsun ki bir futbolcu ters ayağını geliştiremez neyse odur ?

Futbolculardan örnek vermeyi geçtim benim durumumu açıkla istersen ? nasıl oluyorda sol elimi daha sık kullanmaya başladıktan sonra o elimde daha önce yapamadığım bir çok şeyi yapar hala geliyorum ?

evet aynen öyle diyorum, sadece güçlendirebilir o kadar, o da nedir, ayağını raket gibi kullanırsın, ama baldırlarını kuvvetlendirmişsindir, belden bir düzgün vuruş yaparsın gol olur. bu güçlendirmedir, misal oyuncular da daha güçlü olmak için göbek kası çalışırlar.

ama gidipde sağak bir oyuncu sol ayağının içiyle, dışıyla, burnuyla, toğuğuyla tam anlamıyla kullanarak vuruş yapamaz.

gayet net örnekler verdim, ben senin durumunu bilemem, görmeden yorum yapamam. ben şimdi gidip dayımın halamın oğlundan örnek versem bu da alakasız olur. görünür örnekler ortada. ha sol elinle ne yapıyorsun. poşet taşımak sol elin sağ elin kadar iyi demek değildir. sol elinle sağ elin kadar güzel yazı yazabilirmisin? sol elinle basket atabilirmisin? bunlar önemli.

bir badıl inanç vardır, sol elle yazanlara zorla sağ elle yaz derler, zorlarlar, eskiden sol ellerini vuruda bağlar öyle gezdirirlermiş, ama değişen birşey olmamış. bu gelişebilen birşey değil. sadece güçlendirilebilen birşeydir.

konuyla çok alakasız ilerliyoruz, görünüyor ki birbirimizi de ikna edemeyeceğiz. neyse kendilerimize göre doğrularımız var burada konuşmanın anlamı yok.

saygılar.

bearyn
17.Aralık.2010, 20:22
evet aynen öyle diyorum, sadece güçlendirebilir o kadar, o da nedir, ayağını raket gibi kullanırsın, ama baldırlarını kuvvetlendirmişsindir, belden bir düzgün vuruş yaparsın gol olur. bu güçlendirmedir, misal oyuncular da daha güçlü olmak için göbek kası çalışırlar.

ama gidipde sağak bir oyuncu sol ayağının içiyle, dışıyla, burnuyla, toğuğuyla tam anlamıyla kullanarak vuruş yapamaz.

gayet net örnekler verdim, ben senin durumunu bilemem, görmeden yorum yapamam. ben şimdi gidip dayımın halamın oğlundan örnek versem bu da alakasız olur. görünür örnekler ortada. ha sol elinle ne yapıyorsun. poşet taşımak sol elin sağ elin kadar iyi demek değildir. sol elinle sağ elin kadar güzel yazı yazabilirmisin? sol elinle basket atabilirmisin? bunlar önemli.

bir badıl inanç vardır, sol elle yazanlara zorla sağ elle yaz derler, zorlarlar, eskiden sol ellerini vuruda bağlar öyle gezdirirlermiş, ama değişen birşey olmamış. bu gelişebilen birşey değil. sadece güçlendirilebilen birşeydir.

konuyla çok alakasız ilerliyoruz, görünüyor ki birbirimizi de ikna edemeyeceğiz. neyse kendilerimize göre doğrularımız var burada konuşmanın anlamı yok.

saygılar.

Bir oyuncu esas ayağıyla yaptığı hareketleri ters ayağıyla yapmayı denedikçe o ayak sadece güçlenmez, gelişir de. Ayrıca sağ-sol ayak kas farkı bu kadar etkilemez bi oyuncunun ayak tercihini, sonuçta ağırlık antrenmanlarında oyuncu iki ayağının da çalıştırıyor. Sağ, sol farkı oyuncunun yeteneğinden ve beynin kontrol sisteminden gelir.
Oyuna döncek olursak da en azından oyun mantığıyla oyuncunun ca,pa'sına göre bi ters ayak geliştirme programı uygulanabilir bence ilerki serilerde.