PDA

View Full Version : Adidas - Ayakkabı

Börk
22.Aralık.2010, 17:40
Yıllardır Adidas'ı kullanıyorum,bu sene biraz daha fazla ürün almaya başlayınca haliyle sorunlar da arttık.İlk önce eşofmanım tüylendi onu değiştirdiler.Sonrasında aldığım ayakkabının 2 ay sonra sağ dışında bir yırtık oluştu.Adidas'a gönderdik tabi cevap her zamanki gibi aynı.

Tüketici haklarını söylemişti İntersport'daki bir arkadaş.Başvurduğum da o süre içinde ayakkabı elimde mi kalıyor yoksa onlarda mı ? Tüketici hakları bu konuda ne kadar etkili ? Bunları öğrenmek istedim hepinize şimdiden teşekkürler.

ancar
22.Aralık.2010, 17:44
Tüketici hakları baya etkili oluyor. En basitinden başımızdan geçen olayı ufak bir şekilde anlatayım. Anneme Nokia X6 telefon aldık. Üstünden 2 hafta geçti ama telefon sürekli kapanıyor ondan sonra şarjı dayanmıyor yada dokunmatik ekranı sorun yaratıyordu. Annem başvurusunu yaptı onlar ufak çapta bir mahkeme açtılar ürünle ilgili ve açılan bütün mahkemelerin yüzde 80'i tüketici lehine oluyor. Sanırsam onlarda kalıyor ve bakıyorlar diye hatırlıyorum ama yanlışta hatırlıyor olabilirimde

kasım akdemir
22.Aralık.2010, 18:35
Tüketici haklarına başvur ürünü bilirkişi safhasında istiyorlar.Sonra senin lehine karar çıkıyor.Aldığın yere gidip iade almalarını istiyorsun.Eğer hala direnirlerse İcra takibi başlatma tehdidinde bulun.Oda yemezse (etkili olur genelde) icra takibine geçersin.O süreçte yardımcı olabilirim.

kasım akdemir
22.Aralık.2010, 18:36
Ancar sizin içinde bu süreç geçerli.Saygılar.

DisCo
22.Aralık.2010, 18:51
Satıcı ile görüşüp sonuç alamadıysan adidas firması ile irtibata geçebilirsin. Burada yasal hakkın olan malın iadesi, malın yenisi ile değiştirilmesi, malın tamiri, malın özürü kadar değerinden indirilmesi gibi seçeneklerden birini seçebilirsin. Büyük ihtimalle sorunu çözeceklerdir.

Ancak çözüm bulamazsan tüketici sorunları hakem heyetine başvurman gerekiyor. Hakem heyeti, yanlış değilsem Sanayi ve Ticaret müdürlüğünde yada kaymakamlıkta bulunuyor. Şikayet konusunu içeren dilekçe ve ekinde konuya ait belgelerle başvurabilirsin. Dilekçe de ürünün alım aşamasından başvurma anına kadar yaşananları aktarıyorsun. Herhangi bir ücret ödemiyorsun. Yaptığın başvuru en geç 3 ay içerisinde karara bağlanır. Hem sana hem satıcıya bildirilir. Hakem heyeti lehine karar verdiğinde satıcı uymazsa İcra müdürlüğüne başvuruyorsun.

Şayet Tüketici Heyeti seni haklı bulmazsa 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz için başvurabilirsin. Tüketici mahkemeside adliyede bulunuyor. İtirazın sonucunda Tüketici Mahkemesi artık ne karar verirse sonuç değişmez.

kasım akdemir
22.Aralık.2010, 18:57
Evet güzel bir açıklama olmuş.Dediğim gibi olay icra makamlarına intikal ederse dilekçeni hazırlamak içim kimseye para felan veriyim deme arzuhalciler 40yada 50 tl alıyor sanırım.Ben doldururum evraklarını ne yapıcağınıda söylerim.geçmiş olsun şimdiden.

lexoqe
22.Aralık.2010, 19:16
Yani velhasıl unutun o malları siz :d

Börk
22.Aralık.2010, 19:26
Aldığım yerin telefona bakanını aradım,salak salak konuşuyor.Diyorum böyle böye " evet,hayır,tamam,iyi günler " benim o kadar dediğime karşı dediği şeyler bundan ibaret.Neyse yarın oraya gidip yazılı kağıdı alacağım.

ancar
22.Aralık.2010, 19:48
Ancar sizin içinde bu süreç geçerli.Saygılar.

biz hallettık yenısını verdıler 1 hafta sonra

Börk
10.Şubat.2011, 05:24
Buraya da yazmayı unutmuşum.Kaymakamlığa gittim bugün saat 15.30'da görüşme var.Bakalım nasıl sonuçlanacak :) Teşekkürler hepinize.