PDA

View Full Version : Topa Sahip olmak

Orhan Aker
25.Aralık.2010, 12:30
Herkese merhabalar beşiktaş ile kariyerim var ve takımın maç içerisinde pas trafiğini geliştirmek istiyorum aslında şu an gayet iyi fakat bir türlü istediğim seviyede olmadı sorun maç içerisinde hızlı taktik ekranından retain possesion verdiğim zaman daha efektif ataklar gelişiyor ama her maç da bunu ordan yapmak istemiyorum taktik ekranından bunu nasıl ayarlayabiliriz. Bu arada sistem 4-4-2 bir complete forward diğeri deep lying mc lerden biri oyun kurucu taktik: fluid - control birbirimize yakın kısa pasla önde basıp adam adama markaj yapıyoruz hadi bakalım önerileriniz lütfen :)

demirsporlu
25.Aralık.2010, 12:50
tempo düşük olursa daha çok topa hakim olman mümkün. retain posesion bildigim kadarıyla rakibe atak şansı verme demek oluyor daha cok kapanıyolar sanırım. bide ben kesinlikle oyun kurucu kullanmam heleki ortasahada 2 oyuncum varsa cünkü bütün pas trafigini kendi ayarlamaya calısıyo

Homer J.S
25.Aralık.2010, 13:11
Tempo düşük, time wasting yüksek olursa topla daha fazla oynama imkanınız olur. Ancak bu komutları da aşırıya kaçırmak zaman zaman hatalara veya seri ataklar geliştirmenize engel olabilir.

Orhan Aker
25.Aralık.2010, 13:15
Turkspotalın hazırladğı taktik rehberinde retain posesion topa sahip olmak olarak geçiyo ve cidden farkettiriyor birde oyun kurucunun özellikleri ve senin ondan istediklerin önemli iyi denge kurmak lazım neyse tempoyu deneyelim başka fikri olan?

Homer J.S
25.Aralık.2010, 13:25
Turkspotalın hazırladğı taktik rehberinde retain posesion topa sahip olmak olarak geçiyo ve cidden farkettiriyor birde oyun kurucunun özellikleri ve senin ondan istediklerin önemli iyi denge kurmak lazım neyse tempoyu deneyelim başka fikri olan?

Tempoyu tek başına kullanırsanız pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum, time wastingle birlikte denerseniz daha başarılı olursunuz istediğin oyun tarzında.

ozzgurr19o7
20.Haziran.2011, 02:04
şimdi bende yüksek tempoda oynuyorum ve en kötü takım bile benimle aynı seviyede topla oynuyor tempoyu düşürürsem bu düzelir mi ?

fakat oyun düzenim bozulsun istemiyorum.

okumus
20.Haziran.2011, 02:15
Herkese merhabalar beşiktaş ile kariyerim var ve takımın maç içerisinde pas trafiğini geliştirmek istiyorum aslında şu an gayet iyi fakat bir türlü istediğim seviyede olmadı sorun maç içerisinde hızlı taktik ekranından retain possesion verdiğim zaman daha efektif ataklar gelişiyor ama her maç da bunu ordan yapmak istemiyorum taktik ekranından bunu nasıl ayarlayabiliriz. Bu arada sistem 4-4-2 bir complete forward diğeri deep lying mc lerden biri oyun kurucu taktik: fluid - control birbirimize yakın kısa pasla önde basıp adam adama markaj yapıyoruz hadi bakalım önerileriniz lütfen :)

Tempoyu düşürüp kısa pasla dar alanda oynatırsan topla oynama yüzden artacaktır ayrıca forvetlerinin birini defansif birini de geriye dönük forvet olarak oynatırsan (bende türkçe yama olduğundan ingilizce karşılığını yazamadım) karşı takım atak yaptığında forvetlerin ilerde beklemeyecekler ve takım olarak defans yapacağından daha fazla top kazanabilirsin ve karşı takımın rahat pas yapmasını engelleyerek pas hatasına zorlarsın ayrıca forvetlerin sen atak yaparkende geriye gelip atağı yönlendireceklerdir ve uzun toplarla oynamayacağın için isabetli pas oranın artacaktır top daha fazla sende kalacaktır.Ben bu tarz bir taktikle oynuyorum pas yüzdemde 50-70 arası değişiyor.50'nin altına düştüğü ekstrim rakiplerle oynamadığım sürece olmadı

ForCimbom
20.Haziran.2011, 02:22
alabildiğine kısa pas, düşük tempo, mümkünse ileri defans çizgisi.

bunun dışında, run with ball, through ball, cross ball gibi oyuncuyu pas dışında bir seçime götürecek opsiyonları azaltmak için birkaç istisna dışında often yapmayın hatta cross ball'ı mümkünse 1-2 kişi dışında rarely yapın. long shot'u 16-17 long shot abilitesi olanlar dışında rarely(en soldaki) yapın.

taktik oturana kadar sabredin kesinlikle ama. ondan sonra ortalama %55-60 possession'ın altına düşmezsiniz.

Corpus
20.Haziran.2011, 03:05
İleri defans çizgi çok önemli birde oyuncularının yapısı. Defans çizginde ileride olursa oyunu rakip sahaya yıkmış ve oyunu kontrolün altına almış oluyorsun. Sonuç olarak topa sahip olman artıyor :)

ForCimbom
20.Haziran.2011, 03:21
defans çizgisi ileride olması için yalnız uygun kadron olması lazım, savunmanda hızlı ve ileride pas hatası yapıp topu rakibe verecek kadar kötü tekniği olan adamlardan oluşmaması lazım. ama yeterli kalite varsa barça gibi olur, iyi olur ;;)

Rind-i Şeyda
20.Haziran.2011, 04:04
Sürekli böyle bir oyun tarzı belirlemek istiyorsanız, ara pasları kısın, tempoyu düşürün, zaman geçirmeyi artırın. İleriye koşuları normal hale getirin. Yaratıcılığı azaltın. Ne olur bu durumda. Kısır bir oyun. =))

Tavsiyem, pas oranı düşük oyunculara kısa pas, yüksek oyunculara direkt pas komutu verin. Forvette ve orta sahada birer tane hold up ball açık olacak güçlü oyuncular oynatın. Eğer dmc yoksa orta sahadaki top tutan oyunucunun mentality düşürerek defans bloğuna yaklaştırın. Aynı şekilde forvette ki top tutan oyuncuyu orta sahaya yaklaştırın. Creativity Decisions Flair düşük oyunculara ara pası komutunu özelliklerine göre verin.
Tempo ile uğraşmayın, zaman geçirme ve alan ile de. Ama iyi oyuncularınız varsa defans çizgisini ileriye çıkartabilirsiniz. Çünkü tempo ve alan presi de etkiler. Normal oyununuzu oynayın.
Tabi ki bir de diziliş meselesi var. 433,4231(3amc),4321(2amc),41212,460 bu dizilişler topa sahip olma mevzusuna yatkın dizilişler.