PDA

View Full Version : Taktik ve Antrenman Tartışma Platformu

Homer J.S
29.Aralık.2010, 19:27
Taktik ve antrenman hakkındaki sorularınızı burada sorabilir, tartışmalarınızı burada yapabilirsiniz.

imparator_cenk
29.Aralık.2010, 20:07
Merhaba arkadaşlar, hepinize saygılarımı sunuyorum. Fm 11'e bir türlü ısınamamakla beraber, ciddi bir şekilde taktik ve antreman sıkıntısı çekiyorum. Son güncelleme olan 11.2.1 kurulu olan sistemimde, forum'da ki bütün takik ve antremanları denememe rağmen hiç bir olumlu sonuç alamadım. (Yaklaşık 6 takımda denedim.) Bana 11.2.1'e uyacak taktik ve antreman programı önerirseniz çok mutlu olacağım, şimdiden teşekkür ederim.

ozaniel
29.Aralık.2010, 20:44
4-1-2-1-2 ile bayağı başarı elde ettim. Defans çizgisini geriye çekince ve bekleri ileri çıkarınca küçük takımlar için çok uygun bir taktik oluyor.

Trabzonspor
30.Aralık.2010, 02:00
4-1-2-1-2 ile bayağı başarı elde ettim. Defans çizgisini geriye çekince ve bekleri ileri çıkarınca küçük takımlar için çok uygun bir taktik oluyor.

Bu diziliş ile 10'da baya başarılı olmuştum bu yıl denemedim.

Bugün 4-3-3 3,fc 3 mc ile bi taktik yapıp oyunuma devam ettim ama orta sahadaki adamlar 60'ıncı dakikalarda kondüsyonları birhayli düşüyor.bu sorunu nasıl aşacaz daha dayanıklı ve naturel fitnes özelliği yüksek adamalara mı yönelmek lazım acaba?

imparator_cenk
30.Aralık.2010, 12:38
Bana hala çözüm öneren yok. :)

hasanerarslan
03.Ocak.2011, 20:43
Ben Trabzonsporlar ilk sezon klasik 4-5-1 ile oynadım 5 ortasahanın 1i DMC ikisi MC diğer ikisi AMR/L ikinci sezon nedense maç kazanmakta zorlandım ve bu sefer 4-2-2-2 ye döndüm 2MC 2 AMC 2 Forvet güzel oldu yine şampiyon oldum. Fena değildir.

Trabzonspor
10.Şubat.2011, 03:00
Oyunculara maçtan sora elle dinlenme verme işinden sıkıldım.Acaba bu işi otomatik yapmanın yolu var mı?

leventb12
10.Şubat.2011, 23:59
Arkadaşlar Boluspor ile Taktik Sıkıntım Var Paylaşabilirmisiniz ?

richard castle
17.Şubat.2011, 01:46
Özellikleri iyi olan 30 yaş ve üstü hücum oyuncularına nasıl bir antrenman önerirsiniz?

celalpekcaliska
17.Şubat.2011, 03:26
Oyunculara maçtan sora elle dinlenme verme işinden sıkıldım.Acaba bu işi otomatik yapmanın yolu var mı?

üstteki takvim kısmında rest all players kısmı var oradan 1-2-3 gün yada 1 haftalık olarak verebiliyorsun zaten...

nannar
17.Şubat.2011, 10:08
Özellikleri iyi olan 30 yaş ve üstü hücum oyuncularına nasıl bir antrenman önerirsiniz?

antreman yogunluğu az olan, mental gelişimi içeren antreman çeşitlerinin az, fiziksel diriliği sağlayan antreman çeşitlerinin daha fazla olduğu özel bir antreman ayarlamak lazım diye düşünüyorum çünkü o yaştan sonra zaten mental anlamda yeterli olgunluğa (potansiyellerine) ulaşmış oluyorlar....

sakuragi
05.Mart.2011, 02:26
arkadaşlar merhaba.şuan küçük bir takımı yönetiyorum ve defansla ilgili sıkıntım var.rakip takımın oyuncuları topu süre süre rahatça ceza alanıma giriyor ve defansım tackle hard yapmama rağmen birşey yapmıyor.resmen gel gir durumu yani.ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

KaRaBükLü KraL
05.Mart.2011, 16:15
Arkadaşlar bu korner ve frikiklerde müthiş derecede goller yemekteyim.İnce bi ayarı varsa bi yardım edebilir misiniz ?

Addolorato
05.Mart.2011, 18:56
Frikikleri bilmemde ben match preparation'dan defending set pieces çalıştırmaya başlayınca gözle görülür bir şekilde kornerden yediğim goller azalmıştı.

KaRaBükLü KraL
05.Mart.2011, 23:06
Frikikleri bilmemde ben match preparation'dan defending set pieces çalıştırmaya başlayınca gözle görülür bir şekilde kornerden yediğim goller azalmıştı.
Şu an onu deniyorum olumlu yönde gidiyo sonuçlar:)Olacak galiba teşekkürler

thekumpir
14.Nisan.2011, 17:04
selam arkadaslar. defansta 2 stopper oynatinca katkilari dusermi. birini stopper birini defend yapsam daha fazla verim alirmiyim?

Addolorato
14.Nisan.2011, 20:00
selam arkadaslar. defansta 2 stopper oynatinca katkilari dusermi. birini stopper birini defend yapsam daha fazla verim alirmiyim?

Ya ikisinide defend yap yada bir stopper bir cover oynat.

fm yaman
23.Nisan.2011, 23:33
Arkadaşlar Boluspor ile Taktik Sıkıntım Var Paylaşabilirmisiniz ?

Bolusporla ilk sezon süper lige çıktım... ve super ligi de 5. bitirdim... işte taktık:

GK
DR: BEK DESTEK
DC: DEFANS GÖBEK KORUMA
DC: DEFANS GÖBEK STOPER
DL: BEK DESTEK

MC: MUCADELECİ ORTASAHA SAVUNMA
MC: ÇOK YÖNLÜ OYUN KURUCU DESTEK

AMR:GİZLİ FORVET ATAK
AML: GİZLİ FORVET DESTEK
AMC:OFANSİF ORTASAHA ATAK

FC:HEDEF ADAM ATAK

Yalnız dikkat et oyuncu alırken... örnek ; hedef adam alcaksan bu özelliklere uymasına dikkat et... iyi oyunlar

anathema
28.Nisan.2011, 17:37
Merhaba arkadaşlar.Forumda 'hangi taktiğe hangi taktikle karşı koymalı' bilgisini içeren bir yazıya rastlamadım.2011 de özellikle topu elinde tutan ve karışık pas ile oynayan çok takım var.birde defansif ve kontra atak oynayan takımlara çok rastlıyorum.bunlara karşı nasıl bir taktikle sahaya çıkmalıyız??bu konuda da bir rehber hazırlanabilir aslında...

Marquinh0s
29.Nisan.2011, 13:54
Arkadaşlar 2 gün önce bilgisayara format attım.Fakat format atmadan önce yaptığım taktikleri işe yarıyordu.Format attıktan sonra FM'yi tekrar yükledim.Yaptığım taktikler işe yaramayınca dedim birde internetten iyi bir taktik indirip deniyim.Taktiği kurup tatile yolladım fakat hiç olumlu sonuç alamadım.Artık sıkılmaya başladım yani bu konuyu bir paylaşıyım dedim.Yardım!

mehmetd
17.Mayıs.2011, 19:38
2 yerde yazdım,cevap gelmedi yeri burası sanırım ama bakalım cevap gelecek mi?

şimdi fm 2010 oynuyorum(oradan yanıt pek gelmiyor) rakplerim bana karşı 4-2-3-1 oynadığında sıkıntı yaşayabiliyorum hangi taktikle oynamamı önerirsiniz bu durumda?

benim tercihim 4-4-2 counter.Nedeni 3 lü defansta başarılı olamıyorum tek forvette sevmem 4 lü defans en az 2 forvet olunca sistem 4-4-2 oluyor.bununla atak oynadığımda gol yiyip daha fazla atak yapıp 2.golü yiyorum o yüzden gol yiyince countere dönünce 1-1 oluyor 2.yi bulursam maçı kazanıyorum sizin öneriniz nedir taktik olarak bu durumda?

maça counter başlamak hariç tabii.onu yapıyorum zaten.

mystorm92
05.Haziran.2011, 05:40
4-3-1-2 veya 4-1-2-1-2 deneyebilirsiniz. Bekleriniz iyiyse sıkıntı çıkmaz.

Zekirdek
09.Haziran.2011, 00:12
Bana verim aldığınız bir antreman programı önerirmisiniz?

nannar
09.Haziran.2011, 01:13
benim yayınladığım antreman programının son mesajındakini bir dnee istersen. ben kullanıyorum ve 14 sezonda değer kaybettirmedim hiçbir oyuncuya. Genelde gelişim olarak da iyi durumdalar.

Zekirdek
09.Haziran.2011, 01:17
Teşekkür ederim hocam deniyeceğim.

Corpus
09.Haziran.2011, 02:01
2 yerde yazdım,cevap gelmedi yeri burası sanırım ama bakalım cevap gelecek mi?

şimdi fm 2010 oynuyorum(oradan yanıt pek gelmiyor) rakplerim bana karşı 4-2-3-1 oynadığında sıkıntı yaşayabiliyorum hangi taktikle oynamamı önerirsiniz bu durumda?

benim tercihim 4-4-2 counter.Nedeni 3 lü defansta başarılı olamıyorum tek forvette sevmem 4 lü defans en az 2 forvet olunca sistem 4-4-2 oluyor.bununla atak oynadığımda gol yiyip daha fazla atak yapıp 2.golü yiyorum o yüzden gol yiyince countere dönünce 1-1 oluyor 2.yi bulursam maçı kazanıyorum sizin öneriniz nedir taktik olarak bu durumda?

maça counter başlamak hariç tabii.onu yapıyorum zaten.

4-2-3-1 savunması en zor taktiklerdendir bana göre ve en azından ben sıkıntı yaşıyorum. Ancak FM2010 da yaptığım 3 dc 2 wb 2 mc 1amc 2 st dizilimli taktiğimde çözüm bulmuştm. Öncelikle 3 defanslı taktiklerin genel özelliği gibi man marking değil yarı man yarı zone ile oynuyoruz. Defanstaki 1 man markin olan adam rakibin forvetini tutuyor. WB ler rakibin kanatlarını tutuyor ve onlar kaçırırsa zaten 2 dc miz kademeye geliyor. orta sahadaki 3 adamımız zone marking yapıyor ve orta sahayı kontrolde tutuyorlar. Son olarak 3 st nin kenardakileri bekleri tutuyor ve bu şekilde rakibi kilitliyoruz.

mehmetd
09.Haziran.2011, 15:45
4-2-3-1 savunması en zor taktiklerdendir bana göre ve en azından ben sıkıntı yaşıyorum. Ancak FM2010 da yaptığım 3 dc 2 wb 2 mc 1amc 2 st dizilimli taktiğimde çözüm bulmuştm. Öncelikle 3 defanslı taktiklerin genel özelliği gibi man marking değil yarı man yarı zone ile oynuyoruz. Defanstaki 1 man markin olan adam rakibin forvetini tutuyor. WB ler rakibin kanatlarını tutuyor ve onlar kaçırırsa zaten 2 dc miz kademeye geliyor. orta sahadaki 3 adamımız zone marking yapıyor ve orta sahayı kontrolde tutuyorlar. Son olarak 3 st nin kenardakileri bekleri tutuyor ve bu şekilde rakibi kilitliyoruz.

ben dediğin 3-5-2 yi normal olarak denedim ve fark yedim:icon_lol:
takım 3lü defansta pek başarılı olamıyor,çoklukla 4lü olduğundan 1 maçta deneyince tutmuyor;
dediğini deneyebilirim ama 4-1-2-2-1 yani gene 4-5-1 e karşı aynı oyunla geçen maçta galip geldim.
bi (hızlı) forvetim bi maçta 5 le bi maçta 7-8 le oynuyor o yüzden tek forvetli 4-2-3-1, 4-1-2-2-1
gibi taktiklere dönebilirim.

eXcitinG
10.Haziran.2011, 18:44
Size ufak bir tüyo vereyim. ÖzeLLikLe hepimizin en büyük sıkıntıLarından birisi en büyük takımLara karşı oynamak yerine, Ligin sonuncusu, puanı oLmayan, bizim maçımıza kadar goL atamamış takımLara karşı oynamaktır. Bu takımLardan çektiğimiz kadar kimseden çekmemişizdir hatta. Bu tarz takımLar iLe oynarken kaLeci, soL bek, sağ bek ve stoperLere maç öncesinde CLosing down u aLways yapın ve bu kendisini kaybetmiş, Ligten umudunu kesmiş takıma bir darbede siz vurun. Rahat rahat gaLibiyetinizi aLın. Hatta bunu kendi evinizde ki maçLarda büyük takımLar hariç bütün takımLara uyguLayın. 90 dakika rakip kaLede oynayan bir takım görüceksiniz. BöyLece sürekLi hataLardan goL atar haLe geLicek, sürekLi penaLtı atacaksınız. Büyük takımLAra yapmayın çünkü onLarın savunmaLarında ki defans oyuncuLarının soğukkanLıLık özeLLiği yüksek oLduğu için koLay hata yapmayacakLar hatta sizin ön sahada ki presinizden rahatLıkLa topu çıkarıp, sizi savunmada dengesiz bırakabiLirLer.

Deneyin bakaLım.

wolfson
11.Haziran.2011, 10:27
denicem :D ve bana göre başarılı olur bu

KaRaBükLü KraL
11.Haziran.2011, 10:31
Size ufak bir tüyo vereyim. ÖzeLLikLe hepimizin en büyük sıkıntıLarından birisi en büyük takımLara karşı oynamak yerine, Ligin sonuncusu, puanı oLmayan, bizim maçımıza kadar goL atamamış takımLara karşı oynamaktır. Bu takımLardan çektiğimiz kadar kimseden çekmemişizdir hatta. Bu tarz takımLar iLe oynarken kaLeci, soL bek, sağ bek ve stoperLere maç öncesinde CLosing down u aLways yapın ve bu kendisini kaybetmiş, Ligten umudunu kesmiş takıma bir darbede siz vurun. Rahat rahat gaLibiyetinizi aLın. Hatta bunu kendi evinizde ki maçLarda büyük takımLar hariç bütün takımLara uyguLayın. 90 dakika rakip kaLede oynayan bir takım görüceksiniz. BöyLece sürekLi hataLardan goL atar haLe geLicek, sürekLi penaLtı atacaksınız. Büyük takımLAra yapmayın çünkü onLarın savunmaLarında ki defans oyuncuLarının soğukkanLıLık özeLLiği yüksek oLduğu için koLay hata yapmayacakLar hatta sizin ön sahada ki presinizden rahatLıkLa topu çıkarıp, sizi savunmada dengesiz bırakabiLirLer.

Deneyin bakaLım.
Teşekkürler abi.Everton'da denedim bunu okuduktan sonra gerçekten işe yarayan bi yöntem:)

nannar
11.Haziran.2011, 11:56

Deneyin bakaLım.

Ben bunu zayıf rakiplerde sadece beklere değil,DC'lere de yapıyorum,Closing down+hard tackling şeklinde. Rakipten top kapıp gole gidemesek bile rakibin savunmadan oyun kurmasını engelliyoruz. Ama dediğim gibi mutlaka pres+sert top kapma yaptığınız savunmacı çok kalite biri olmaması lazım :D

eXcitinG
11.Haziran.2011, 12:07
Hocam DC Ler den ziyade bekLere yapmak daha iyi. Hatta hepsine yapmak en iyisi. Ama en kritik nokta DL ve DR Ler. Yapay zeka oyunu sürekLi bek oyuncuLarından kuruyor. Bütün maçLarda rakipte en çok pas yapan adamLar hep sağ ve soL bek oLuyor. İstisnasız bütün takımLarda böyLe. HaL böyLe oLunca da özeLLikLe kaLifiyesiz adamLara sürekLi baskıda buLunursan çok basit goLLer atabiLiyorsun, hatta ceza sahası içerisinde topu kaptırınca hemen penaLtı da yaptırıyorLar. Ben bu sayede sezonda ortaLama 13-14 tane penaLtı atıyorum. Süper bir rakam bence.

nannar
11.Haziran.2011, 12:21
Hocam DC Ler den ziyade bekLere yapmak daha iyi. Hatta hepsine yapmak en iyisi. Ama en kritik nokta DL ve DR Ler. Yapay zeka oyunu sürekLi bek oyuncuLarından kuruyor. Bütün maçLarda rakipte en çok pas yapan adamLar hep sağ ve soL bek oLuyor. İstisnasız bütün takımLarda böyLe. HaL böyLe oLunca da özeLLikLe kaLifiyesiz adamLara sürekLi baskıda buLunursan çok basit goLLer atabiLiyorsun, hatta ceza sahası içerisinde topu kaptırınca hemen penaLtı da yaptırıyorLar. Ben bu sayede sezonda ortaLama 13-14 tane penaLtı atıyorum. Süper bir rakam bence.

;) aynen. hayro bu arada şu All star turnuvasına katıl da bir yüzünü görelim yahu. msnde falan dadenk gelmiyoruz,aynı gruba dğşersek maç yaparken 2 lak lak ederiz :)

doncarlo
11.Haziran.2011, 18:37
Merhaba arkadaşlar.Ben yeni bir taktik hazırladım ve çok az gol yiyorum ve maç genelde benim sahamda geçip kontra ataktan gol bulmağa çalışıyorum.Haliyle topla oynama oranı ve bol pozisyon karşı takımda.Fakat işin garip tarafı bu taktik ile önceki taktiklere nazaran daha çok Avrupada başarı elde ettim.Ben nasıl kontrollü bir şekilde oyunu rakip sahaya yıkıp oyunu domine edebilirim ?

Şimdiden teşekkürler.

wolfson
13.Temmuz.2011, 12:08
Merak ettiğim bir şey var. Yeni bir taktik yapıyorsunuz ve player instructionsları ayarlıyosunuz. Mentaliye olarak olsun creative freedom olarak olsun bütün oyunculara ayrı ayrıl özellik mi veriyosunuz yoksa bir kısmına mı?

KaRaBükLü KraL
13.Temmuz.2011, 15:54
Merak ettiğim bir şey var. Yeni bir taktik yapıyorsunuz ve player instructionsları ayarlıyosunuz. Mentaliye olarak olsun creative freedom olarak olsun bütün oyunculara ayrı ayrıl özellik mi veriyosunuz yoksa bir kısmına mı?
Kendi adıma konuşayım eğer tümünü ayarlamak istersem klasik taktik modunu kullanırım.Yeni taktik ekranını kullanmak istersem takım komutlarını ayarladıktan sonra oyuncu komutlarında sadece gereken yerleri ayarlarım.Geri kalan yerleri taktik modunun ayarladığı şekilde bırakırım:)

Trabzonspor
13.Temmuz.2011, 16:57

Bende Ümit giibi uyguluyorum.Önceden çok uğraşırdım bu taktikler ile her komutu kendim ayarlardım ama artık bu otomatik sistem gelince bazı komutlarle oynuyorum oyuncularda.

wolfson
13.Temmuz.2011, 21:08
Arkadaşlar ben istemeden klasik taktik'e döndüm naıl geri eski haline alıcam :D

KaRaBükLü KraL
13.Temmuz.2011, 21:26
Arkadaşlar ben istemeden klasik taktik'e döndüm naıl geri eski haline alıcam :D
Herhangi bir dizilişe tıkla diziliş seçiminden döner:)

GsDoruk
15.Temmuz.2011, 00:39
1- Acaba topa sahip olma oranını yüzde 60'lara 70'lere çıkarmanın formülü nedir? Bir sürü değişik şey denedim ama oyuncularım bir türlü topu ayağında tutamıyorlar. Ayrıca maç başlamadan touchline instructiondan bunu arttırmak için pass to feet dışında seçebileceğimiz bir şey var mı?

2- Opposition instructionsda maç başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Buradan okuduğum kadarıyla defans oyuncularına tackling hard ve closing down always yapmak mantıklı. Onun dışında ne önerileriniz var?

Şimdiden teşekkürler. :)

Sirius Black
24.Temmuz.2011, 15:11
Birinciye cevabım, kısa pas, yavaş tempo, düşük yaratıcılık, kontrollü oyun...

Corpus
24.Temmuz.2011, 17:40
2- Opposition instructionsda maç başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Buradan okuduğum kadarıyla defans oyuncularına tackling hard ve closing down always yapmak mantıklı. Onun dışında ne önerileriniz var?

Şimdiden teşekkürler. :)

Opp. Ins. da 3-4 dakika geçiren biri olarak önerim , eğer kariyer yapıyorsan önemli maçlardan önce rakibin tehlikeli adamlarını iyi incele ve onlara özel önlemler al (sıkı markaj , baskı, sert top çalma). Mesela rakibi iyi tanıyorsundur ve oyunu beklerinden kuran bir takımdır. Seninde kanatlı bir taktik ile oynadığını düşünelim. Kanatların rakip beklere adam markajı uygulayabilir ve opp. ins ten baskıyı her zaman yaparsan rakibin oyununu bozabilirsin. Bir başka örnek şöyle olabilir. Rakipte misimovic, diego,xavi tarzı oyuncular vardır ve bu oyuncuların oyun kurucu olarak oynadıklarını veya en azından gol olması muhtemel ara paslarını sık sık attıklarını bildiğimiz için bu oyunculara markaj ve baskı verebiliriz. Ayrıca tackling i hard yaparsan belkide rakip oyuncun 30. dakikada sakatlayıp oyundan alınabilir ancak bunu kötü yanıda var.O da bu oyuncuların çok teknik ve adam eksiltme hızlı dönme özellikleri varsa senin savunma oyuncunda kolay kart görüyorsa 10 kişi kalman olacaktır.

Ayrıca bir önerim de şu olabilir. Eğer çok önemli maç ve iyi analiz yapabiliyorsan, ilk 15 dakika rakibi izleyip kimin etkili olduğunu görüp ona önlem alıp rakibi bozabilirsin. İlk 15 dakikada maç ortada gidiyor açık vermiyorsan 45 dakika sonunda belli ayarlar yapabilirsin.Tabi bunlar çoğu menajere angarya olarak gelen işlerdir. Kimisi maçı başlatır çay içmeye gider kimisi sigara molasına çıkar vs :)

Corpus
01.Ağustos.2011, 23:10
Sizce hangi dizilimler total futbol oynamaya uygundur ? Klasik değil ama biraz daha farklı dizilimler olsun.Amacım 4-3-3 falan değil

SCaRy_uA
11.Ağustos.2011, 04:18
selam arkadaslar benim sıkıntım skoru koruyamamak ne tür bişi tavsiye edersiniz birde yapay zeka taktiikleri çabuk çözüyor sanırım ne kdar zmanda bir taktik değişmeliyim veya bu sorunu çözebilmek için ne yapmalıyım

SCaRy_uA
11.Ağustos.2011, 06:13

Deneyin bakaLım.

presi her zman yapıcağımız oyuncular için soğuk kanlılığı kaçın altında oldumu bunun tutma durumu yüksek olur mesela 12nin üstüne yapsak etkili olurmu yinede