PDA

View Full Version : Seninki kaç santim ?

maNga 33
18.Ocak.2011, 22:24
Arama yaptım ama bu konuyla ilgili bişey çıkmadı :D

Boyut neden önemli?

Bugün dünya denizlerindeki büyük balık türlerinin yüzde 90'ı, toplam balık türlerinin ise yüzde 60'ı tükenmiş durumda.

2050 yılına geldiğimizde ise dünyadaki balık stokları tükenecek. Türkiye'de durum farklı değil...Balık stoklarımız ve balıkçılık can çekişiyor. Endüstriyel avcılık arttıkça, yumurtlama zamanları ve yerlerinde avlanıldıkça balık stokları hızla azalıyor, balıklar azaldıkça daha çok yavru balık avlanmaya ve satılmaya başlanıyor. Yavru balık avlandıkça ve satışı devam ettikçe de türler üremeye fırsat bulamadığı için durum daha da vahim hale geliyor.
Küçük Balık Yoksa Büyük Balık da Yok!

Henüz üreme olgunluğuna, boyuna erişmemiş yavru balıkların avlanması, satılması, tüketilmesi deniz kaynaklarının ziyan edilmesidir. Olgunluk çağına gelen bir balığın her yumurtladığında binlerce balık ürettiği unutulmamalıdır. Her canlı en az bir kez üreme hakkına sahiptir, ve eğer yarın da denizlerimiz de balık türleri olmasını istiyorsak acilen balık boylarına önem vermeliyiz. Ayrıca anaç balıklar boyut olarak büyüdükçe daha da fazla yumurta verirler, işte bu yüzden balıklar için her cm. hayati derecede önemlidir.
Türkiye'de avlanması ve satılması yasal balık boylarına uyulmadığını balık pazarlarında gördüğümüz yavru balıklardan anlamak mümkün. Örnek mi? Lüferin en az bir kez üreyebilmesi için minimum 20 ila 24 cm'e ulaşması gerekirken bugün yasal avlanma boyu 14 cm olarak verilmiştir. Yani aslında yavrusu olan çinekop boyu. Aynı şekilde palamutun üreme boyu 38 cm ila 42 cm arasında iken yasal avlanma boyu 25 cm dir!
Bu durum açıkça gösteriyor ki, denizlerimizdeki biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayacak ciddi bir yönetim planına ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari balık türlerinin yumurtlama ve gelişme alanlarının deniz rezervi olarak korunması da en etkin yöntemlerden biridir. Hep birlikte, Tarım Bakanlığı'nın acilen balık stoklarının ve balıkçılarımızın geleceği adına yavru balık satışını engellemesi ve yasal balık boylarını bilimsel temellere oturtmasını sağlayalım. Yavru balık satmayın, almayın, tüketmeyin, denizlerimizin geleceğini korumaya yardım edin. Eyleme katılın!

bu eyleme bende katıldım 9 balık büyütene yavru balık tişörtü hediye ediliyor.
verilecek olan linke bir kere tıklamanız yeterli kendiniz tıklarsanız 0,1 cm başkası tıklarsa 0,5cm büyüyor balığınız ben sizden yardım etmenizi istiyorum :) bu konuda duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum.

http://bit.ly/hJ8dKF

bu linke tıklayarak destek verebilirsiniz tabi sizde üye olursanız sizede destek veririz :D

Börk
18.Ocak.2011, 22:26
bu başlıkta hiç bir sonuç çıkmaması normal:)bunu bir sitenin reklam alanında görüp erotik bir reklam sanmıştım.tıklayınca anladım ne olduğunu.umarım işte yarar.

K1nq35
18.Ocak.2011, 22:27
Bende ilk başta öyle sandım :n:

maNga 33
18.Ocak.2011, 22:48
keşek başlığa parantez içinde greenpeace yazsaydım :D:D

barahir
18.Ocak.2011, 23:01
Yazayım bari:)

Redrum
18.Ocak.2011, 23:02
Hayır onun amacı o zaten, dikkat çekici olması için çok hoş bence :D
İlk başlık süper zaten:
Boyut neden önemli?
Öldüm gülmekten ya, yorum yapardım da seviyeyi düşürmek istemiyorum :D

C h A o S
18.Ocak.2011, 23:05
Geçen Etiler'de bilboardlarda gördüm bu reklamı.Gerçekten ilgi çekici.Böyle bir başlıkla reklam etmek kimin aklına geldiyse tebrik etmek lazım.

Sheriff
18.Ocak.2011, 23:07
Tövbe estafurullah, o nası başlık öyle..

RasAnt
19.Ocak.2011, 00:46
Başlık çok çekici :D

RaSenGan
19.Ocak.2011, 00:53
Hakan o linke tıklayınca noluyor :D

RaSenGan
19.Ocak.2011, 00:59
http://bit.ly/gMSKNN

Bir el atın da beraber büyütelim :D Linki de bi garip arkadaş bunun :D

A.FaruK
19.Ocak.2011, 01:15
Ulan varya burdan çok malzeme çıkar ama boş yere yakmayalım kendimizi (: . Konunun başlığı ve yapılan yorumlarda oldukça manidar zaten.

Bu arada Aygün bişey yazacaktım sana cidden ama kendimi tutuyorum ve susuyorum :D

BaGa TaRKaN
19.Ocak.2011, 02:04
Müslüman, Müslümana Bunu Yapmaz Ayıp Yahu:D

maNga 33
19.Ocak.2011, 17:26
o kadar yorum var fakat balığımın boyu 3,4 cm :D ama olmazki böyle :D

nekop
19.Ocak.2011, 17:31
Benimkinin boyunada buradan bakabilirsiniz. :D http://bit.ly/ii2cgC