PDA

View Full Version : Rotasyon?

sarianet
18.Ocak.2011, 22:32
evet arkadaşlar oyunu oynarken rotasyona ne kadar önem verirsiniz elinizde çok sayıda iiy oyuncu varsa rotasyonu tercih eder misiniz yoksa benim kalıp kadrom vardır ben onu kullanırım mı dersiniz
rotasyon yapanınız vardır ne sıklıkla yaparsınız ve nasıl bu konuda görüş alış verişi yapalım bakalım :)

rainmakerr
18.Ocak.2011, 23:36
genellikle bazı bölgelerde rotasyon kullanmam. ama alternatifin az olduğu bölgelerde bazen kilit oyuncuları dinlendiriyorum.

Facx
18.Ocak.2011, 23:50
rotasyon adamlar üzülmesin diye arada 1-2 adamı oynatırım ama toplu değişim kesinlikle yapılmamalı oyuncular birbirleriyle oynamaya alışmalı

sarianet
18.Ocak.2011, 23:57
toplu değişimden çok dayak yedim
boluspordan üç tane yemiştim fenerbahçeyle :D

heavy86
19.Ocak.2011, 02:10
4 Senedir takımın başındayım. 2 şampiyonluğum var ispanya'da ..
Oyuncularım çok paragöz.. Kadrom aynı , taktik aynı..Geçen sene yenilgisiz bitirdiğim ligi bu sene 18.maçlar olmasına rağmen 2 yenilgi aldım , ard arda..sonraki maç da berabere bitince , ciddi rotasyona gittim.
Takımda ciddi oranda bir düzelme oldu.

Takıma ligi kazanmaları halinde düşük prim önermemden kaynaklandığını düşünüyorum. Ama yıllardık yedek beklemiş aç oyuncularımı oyuna sürünce , beklediğimden fazla verim aldım..

mad butcher
19.Ocak.2011, 18:03
benden fazla rötasyon yapan yoktur zannedersem

örnek olarak ayın 3 ünde lig , 7 sinde avrupa , 10 unda lig maçı varsa ; lig maçlarında 2. kadromu , avr. maçında ise as kadromu oynatırım. bu yüzden her sezon başı 3 kadro oluştururum. 1. kadro avr. maçlarını oynar. 2 kadro lig maçlarını , 3. kadro ise genç ve iyi oyunculardan oluşur duruma göre Türkiye kupası maçlarında oynar. bu sayede her oyuncum maça %100 kondisyon ile çıkar. sakatlık ise daha az oranda olur. Finans ı ise , 3. kadrodan sağlarım , 500k ya genç oyuncu alırım , onu kiraya veririm duruma göre(kira ücreti de alırım) , sonra 10m avroya satarım ya da 3. kadroda bulunan regen as oyuncuyu geçer , as oyuncuyu satarım bu sefer genç oyuncu yerine oynar.Bu sayede genç oyuncu harici transfer yapmama gerek kalmaz.Ayrıca kulüpte yetiştiği için takım ile uyum sorunu yaşamaz. Bunun çok avantajı var, 18 yaşında kulübe gelir 28 yaşında Türk vatandaşı olur ya da avr. maçında oyuncum sakatsa sorun etmem , 3. kadrodaki oyuncular genç yani 21 yaş altı oyuncular kadro listesine alınmasına gerek kalmadan avr. maçlarında oynayabilir.

yazım uzun oldu ama :] sezon ortasında kontratı bitecek genç oyunculara sözleşme imzalat, ilk yıl pilot takıma gönder ya da 3. kadro olarak oynat. 2. sezon kiraya ver kiradan kazan,diğer sezonlar da kiraya ver , sözleşmesi 2 yıl kala kulupte kalsın yarım sezon, sezon ortasında yani 1.5 yıl kala sat. Bu durum uğraştırıcı olsa da kupalara ambargo koyarım bu sayede , üstelik transfer bütçesi 100m den azalmaz.

Orhan Aker
19.Ocak.2011, 18:19
Potansiyeli olan gençlere sürekli forma veririm maçın gidişatına göre bazı maçlarda 11 de çıkartırım fikstrün şıkışdığı zamanlarda iskeleti çok fazla bozmadan rotasyon yaparım gerektiği zamanlarda

atalayyy
19.Ocak.2011, 20:14
Ben ozellikle 22 kisilik kadromu iyi oyunculardan kurup 2 ayri 11 imi maclara gore degistirirek kullanirim ve genelde turkiye liginde 2 sezon gs ile sampiyon oldum ama avrupada ise yaramadi sanirim benden daha fazla rotasyon yapan yoktur:D sonuc olarak bence onemli olan kilit oyunculari bazen dinlendirmek adina iyi alternatiflerini 5 veya 6 macta 1 oynatmak lazim diye dusunuyorum

sentugo
19.Ocak.2011, 20:41
4-4-2 oynuyorum.

2 kaleci
2 sağ bek
2 sol bek
4 dc
5 ortasaha orta (Defansif ortasaha dahil)
4 kanat
4 forvet

bu 23 kişilik bir kadro.. 1 de sağ, sol kanat forvet, oynayabilen kaliteli bir süpriz oyuncu olur. eder bana 24 :D

Kesinlikle Avrupa maçından önce yedek kadro ile çıkarım ve tüm kupa maçlarını yedeklerle oynarım. Bu sayede as takım ile yedek takım neredeyse aynı sayıda maç oynamış olur.

Maç içerisinde kondisyonlar 85 ten aşağıya mı düştü.. Anında oyuncu değiştiririm. 84 kondisyonu görünce tepem atıyor :D

mehmetd
20.Ocak.2011, 01:48
4-4-2 oynuyorum.

2 kaleci
2 sağ bek
2 sol bek
4 dc
5 ortasaha orta (Defansif ortasaha dahil)
4 kanat
4 forvet

bu 23 kişilik bir kadro.. 1 de sağ, sol kanat forvet, oynayabilen kaliteli bir süpriz oyuncu olur. eder bana 24 :D

Kesinlikle Avrupa maçından önce yedek kadro ile çıkarım ve tüm kupa maçlarını yedeklerle oynarım. Bu sayede as takım ile yedek takım neredeyse aynı sayıda maç oynamış olur.

Maç içerisinde kondisyonlar 85 ten aşağıya mı düştü.. Anında oyuncu değiştiririm. 84 kondisyonu görünce tepem atıyor :D
bi an takım zannettim 2 kaleci görünce...:icon_smile:
benim (en az)

3 gk
4 bek
4 dc
4 mc
4 kanat
4 forvet

yani benzer.yalnız bazı oyuncular 2 yerde oynuyor
örneğin dl/dc amlc amr/fc gibi

ancak son kadrom 31 kişi idi 3 yabancıyı statü gereği kiralık gönderdim,28 e düştü
toplam en son;

3 gk
9 defans(çeşitli)+1 kira
11 ortasaha (çeşitli mevkiler)+2 kira
5 forvet
var.

bu sayıya gençler dahildir.zaten genç takımda (u20-u18) türk olan bir drc oyuncusu kaldı,diğerlerini şutladım.

ben 79olduğunu görünce çıkarırım,bence 84 fazla bir rakam,84 e kalsa hepsini çıkarmam gerekir.ama şöyle olur:tam 79 e inen birini görürüm,değiştireyim derken bi adam sakatlanır mecburen oyunda tutmak zorunda kalırım,maç sonrası da asistan "yorulan oyuncuları son 15 dk da değiştirmeliyiz" der:mad:

mad butcher
20.Ocak.2011, 02:10
84 mü ? 79 mu ¿ :D sizin oyuncularınızn dayanıklıkları kaç merak ettim. ya da full defansif mi oynuyorsunuz ? bende 60. dakikada kondisyon %73 lere geliyor , %65 e gelince de değiştiriyorum. siz 85 e gelince değiştiriyorsanız :F bende heralde bi tuhaflık var

Cengo
20.Ocak.2011, 11:12
70 altı problem olur.

sentugo
20.Ocak.2011, 12:14
84 mü ? 79 mu ¿ :D sizin oyuncularınızn dayanıklıkları kaç merak ettim. ya da full defansif mi oynuyorsunuz ? bende 60. dakikada kondisyon %73 lere geliyor , %65 e gelince de değiştiriyorum. siz 85 e gelince değiştiriyorsanız :F bende heralde bi tuhaflık var

Atak oynuyorum ama geniş ve tempo düşük..

benim oyuncular 60. dakikada 80 e falan düşüyor.. O zaman çıkarıyorum..

İlk yarı sonunda genelde 86 civarında oluyorlar.. Haa hafif sakatlanmış olanlar oluyor arada sırada tabi.. Onları da çıkartıyorum..

Ben fiziksel özellikleri kötü oyuncularla oynamam.. belkide ondan oluyor..Ama hiç 73 falan görmedim 60. dakikada

ozaniel
20.Ocak.2011, 15:46
Genelde takımın iskeletini değiştirmem, özellikle stoper ikilisi kupa maçları dışında hep oynar. Bunun dışında çok kilit oyuncular hep oynar(Beşiktaş'ta Ernst gibi). Kupa maçlarında oyuncularımı dinlendiririm. Çok kolay maçlarda ve kupa maçlarında gençlere ve pek oynayamayan oyunculara şans veririm.
Ayrıca en iyi oyuncum bile olsa kötü formda ise bir süre oynatmam.

Universal
20.Ocak.2011, 20:40
Maçın önemine göre, ligin son sırasında bi takım ile oynarken bile Reserve kadro ile çıkarım. Maçın önemi ne kadar büyük ise kadrom o kadar kaliteli olur. Ama vazgeçemediğim oyuncular tabii ki vardır.

mehmetd
21.Ocak.2011, 01:12

ben 70 lerde yapıyorum.84 fazla olur ki oyun başında 84 olan da oluyor onu naapçaz?

en son oyunumda yandaki kendi ürettiğim takım için söyledim bu rakamı,dayanıklılığı daha az olan takımlarda 70lere düşebilir ama 79 bence uygundur şöyleki;

fm 2006 da bu hesabı yapmıştım; eğer oyuncu 79 a düşerse 3 gün sonra maç var her gün +5 puan artarsa 94e çıkar,şeklinde.94-96 falan ideal rakamımdır.

eğer 3 günde bir maç yapmıyorsan yani haftada bir maç yapıyorsan sayıyı düşürebilirsin tabi ama ben hem tr ligi, kupası,şamp.ligi yani 3 günde bir maç hatta haftada 3 maç yapınca doğal olarak 79 ları uygun görüyorum eğer maç 4 gün sonraysa 74-75 uygundur.

ayrıca gol atınca counter a dönüp takımı daha az yormaya ve dinlendirmeye çalışıyorum.

hadi iyi oyunlar...

ek: maç başı için en az 90 olmalı bu da 3 gün hesabı ile 90-(3*5)=75 olabilir. ama kesinlikle 70 olunca oyundan almalısın zira yorulan adam hem iş yapamaz hemde sakatlanma riski var.dediğim gibi bende sakatlıklar dolayısıyla değiştirmekte güçlük çektiğimde bakacağım rakamlar bunlardır.

en az:70
orta :75
ideal :79
oyna daha be :) :84

oyuncular 81,80... düşerken takip eder 79 olunca çıkarırırm.

BaGa TaRKaN
21.Ocak.2011, 01:20
Bu Kantır Bizim Bildiğimiz Kantır Değildir İnşallah:n:

mehmetd
21.Ocak.2011, 01:42
Bu Kantır Bizim Bildiğimiz Kantır Değildir İnşallah:n:

bişey anlamadım dediğinden eğer bana dediysen tabii.

maçta öne geçince geriye çekiliyorum burada ana düşüncem rakip üzerime gelmek zorunda zira gol atması lazım; öyleyse daha fazla yüklenecek ve arkalarında açık vereceklerdir, zaten ben de öndeyim skoru korumam ve counter ile 2. 3.yü bulmam işten bile değil. hem böylece takımı da yormamış oluyorum.

tabi bazen counter e döndüğümde takım ilginç şekilde daha fazla yorulabiliyor yada karşı takım gol atıp kapanınca atağa dönsem de geri çeviremeyebiliyorum o da başka mesele.

zaten bunlara dikkat etmeli: tamamen defansa çekilmektense counter taktiğe dönmek bence en uygun yöntem.özelikle de fm de. bana kalsa daha atak yapardım ama öyle daha fazla gol yediğimden fm de bunu uyguluyorum yani mecburen.

ek: şimdi anladım galiba ne dediğini yada anlamamış ta olabilirim:icon_biggrin: ben maç için demiştim öbür maç için değil.:icon_biggrin:

sarianet
27.Kasım.2011, 02:32
yabancı serbestisinden sonra deli gibi yabancı almaya başladım takım mülteci kampına döndü valla:D

ardnz
27.Kasım.2011, 15:47
Avrupa maclari oncesinde genellikle 4-5 adam degistiririm.. kupa maclarinda ise bastan asagi farkli 11 ile cikarim hep...