PDA

View Full Version : Taktik Paylaşımı Konusunda Birkaç Öneri

shaffack
09.Şubat.2011, 12:54
herkese selamlar...

amacım kimseyi eleştirmek değil en başından söyleyeyim. çok uzun zamandır takip ettiğim sakin bir forumdur turksportal. sadece biraz daha taktik kullanımı konusundan nacizane bilgiler vermek istiyorum.

gerek türk gerek yabancı forumlarında taktik paylaşımlarını an be an takip eden biri olarak bir kaç şey yazmak istiyorum. özellikle fm 2011 de taktik menüsü çok detaylandırıldı. Örneğin bir taktiği alıp kendi takımınıza uyarlayıp anında başarı beklemek hayal. özellikle burada paylaşılan taktiktekle ilgili eksik bilgiler verildiğini görüyorum. kaldı ki bu eksik bilgilerin hepsi taktiğin işleyişi açısından çok önemlidir. zaten çoğu kişi de bu detayları kullanmamasından dolayı taktikten istediği verimi alamamaktan muzdariptir.

1- pitch size (saha ölçüleri) (standart, max, min)
sezon başlamadan önce sizi sahanızın ölçüleriyle ilgili olarak bir ayarlama yapmanız istenir. şüphesiz ki bu oynayacağınızı sistemle direkt olarak etkilidir. basit tabirle, bol kısa pas yapan bir takıma max. saha ölçülerinde oynatırsanız istediğiniz verimi alamazsınız.

2- opposition instructions (rakip takım komutları)
içlerinde en önemli olanlarından bir tanesidir. taktiğin açıklarına göre rakip takım oyuncuları için genel olarak maç içerisinde alınan önlemlerdir. show onto weaker foot , closing down, tight marking en çok kullanılanlarıdır. özellikle burada yapacağınız ayarlar maç içerisindeki rakip takımın kalbur üstü oyuncularının performansını onu karşı gelecek oyuncunuzun kalitesiyle alakalı olarak direkt etkiler.

3- match prep.
fm 2011 de eklenen bu özellik bir nevi rakibinizin artıları eksilerine göre yapacağınız bir nevi maç öncesi taktik idmandır. bunu asistana bırakabileceğiniz gibi kendiniz de her rakibe farklı uygulayabilir ya da barca gibi ''sadece ben oynarım'' felsefesiyle her rakibe aynı olarak uygulayabilirsiniz.

4- training (idman) & team talks (takım konuşmaları)
geçmiş serilerde pek fazla üzerinde durulmasa da artık fm 10 ve fm 11 serilerinde söz sahibi olan usta taktik yaratıcıları kullanılan taktiğe göre antreman programı kullanılması gerektiğinde hem fikir. kimisi kendi yarattığı taktiğe göre bir antreman programı geliştirirken kimisi de başkasına ait popüler antreman programlarının taktikle birlikte kullanıldığında fayda sağlayacağını söylüyor.

herkese saygılar.

sentugo
09.Şubat.2011, 17:41
iyi bir şeyden bahsetmişsin ancak 4. şıkka katılmıyorum. Antremanın oynanan oyunla hiç bir alakası yok.. Diğer konular önemli tabi..

aliniyazi29
09.Şubat.2011, 22:39
Güzel bir yazı.

Sheriff
10.Şubat.2011, 10:36
iyi bir şeyden bahsetmişsin ancak 4. şıkka katılmıyorum. Antremanın oynanan oyunla hiç bir alakası yok.. Diğer konular önemli tabi..
Aslında antrenman programının taktikle ilgisi var, tam olarak taktikle diyemesekte oyuncularınızın özelliklerine göre farklı antrenman modelleri geliştirmekte fayda var. ileri uçta oynatacağınız oyuncunuz eğer hareketli bir forvet oyuncusuysa ona o yönde bir antrenman programı vermelisiniz, diğer mevkiler içinde aynı şey geçerli.

leventb12
10.Şubat.2011, 11:10
Aslında antrenman programının taktikle ilgisi var, tam olarak taktikle diyemesekte oyuncularınızın özelliklerine göre farklı antrenman modelleri geliştirmekte fayda var. ileri uçta oynatacağınız oyuncunuz eğer hareketli bir forvet oyuncusuysa ona o yönde bir antrenman programı vermelisiniz, diğer mevkiler içinde aynı şey geçerli.

Haklısın.. Abi senin Adın Neydi ? Hep Unutuyorum.:uzgun:

shaffack
10.Şubat.2011, 14:03

evet anlatmak istediğim tamda buydu...

bantuma
10.Şubat.2011, 16:35
arkadaşlar ben fm 2006 oynuyorum daha önce hiç hazır antreman ve taktik kullanmadım şimdi kullanmak istedim ama indirdiğim dosyaları ilgili klasörlere yükledim fakat oyuna girdiğimde bulamıyorum o dosyaları yardımcı olurmusunuz ?

ForCimbom
10.Şubat.2011, 17:05
antrenmanların maç üzerinde etkisi vardır diye düşünüyorum.

set pieces 0 çalıştırdığım zaman örneğin frikik özelliği 17-18 olan futbolcularım frikikleri berbat kullanıyordu. set pieces antrenmanını high a çıkardım ve sonuç, sayısız frikik golü.

oyuncuların mevcut özelliklerini uyguluyabilmesi için kesinlikle antrenmanın maçlar üzerinde etkisi var diye düşünüyorum.

sentugo
10.Şubat.2011, 20:31
Ya o anlamda tabi ki var ama bire bir etkisi yok..