PDA

View Full Version : Antrenman Rehberi

Homer J.S
11.Şubat.2011, 21:19
ANTRENMAN REHBERİ

http://i1102.hizliresim.com/2011/2/10/9960.jpg

Önsöz

Bütün Football Manager oyuncuları iyi bir antrenman hazırlamak ister ancak birçoğumuz taktik yapmadaki başarımızı antrenmana yansıtamayız. Bunun sebebi taktiğin çoğu zaman daha ön planda ve antrenmana nazaran daha basit bir yapıda olmasıdır. Hazırlamış olduğum bu rehberde aslında antrenman programı hazırlamanın ne kadar önemli ve ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Böylece kendinize ait bir antrenman programınız olacak ve hazır antrenmanla oynadığınızdan daha çok zevk alacaksınız oyundan.

Homer J.S

-------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle hepimizin antrenman hazırlamayı bildiğini düşünüyorum ancak bilmeyenler için çok ufak bir hatırlatma yapayım, ardından başlayayım yazıma.

http://img716.imageshack.us/img716/4118/98647309.png

Resimde görüldüğü gibi ‘Training --> Schedules --> New Schedule --> Full-time Schedule biçiminde yeni antrenmanımızı yaratabiliyoruz, önce antrenmana isim verme aşaması daha sonra antrenmanın kategorilerini hazırlama aşamasına geçiliyor. Bunlar tabi ki temel bilgiler ve birçok FM oyuncusunun bu bilgilere aslında ihtiyacı yok, sadece bir hatırlatma yapmak istedim.

Şimdi antrenman kategorilerine geçiyorum.

Strength: Strength İngilizce’de “güç” anlamına geliyor hepimizin bildiği gibi. Zaten ismiyle de antrenman hazırlamada ne işe yaradığını açıkça ortaya koyuyor. Strength oyunda 4 adet oyuncu özelliğine etki ediyor. Bunlar: Natural Fitness, Stamina, Strength ve Work Rate. Yani oyuncunun doğal kondisyonu, dayanıklılığı, gücü ve çalışma azmi. Bu saydığım özelliklerle birlikte strength kategorisi oyuncuların maçlardan sonra düşen kondisyonlarını geri kazandırmak için de gereken bir kategoridir. Yani antrenmanların olmazsa olmazıdır.

Aerobic: Aerobic antrenman kategorisi 5 farklı özelliğe etki eder. Bunlar: Acceleration, Agility, Balance, Jumping ve Pace. Yani hızlanma, çeviklik, denge, zıplama ve hızlanma. Kategorilerden anlayacağımız gibi bu da bir fiziksel antrenman türü, oyuncunuzun fiziğini geliştiriyor, oyuncuyu daha hızlı, dengeli bir oyuncu haline getiriyor. Bu antrenman kategorisi genellikle strength ile birlikte oyuncunuzun fiziğini geliştirmekte kullanılabilir.

GK- Shot Stopping: Bu antrenman kategorisi adından da anlaşılabileceği gibi kaleciler için kullanılıyor ve şut durdurma anlamına geliyor. Shot stopping toplamda 4 özelliğe etki ediyor, bunların ikisi kaleci için spesifik. Reflexes, One on Ones, Composure ve Concentration. Biliyorsunuz ki kalecilerde ilk bakılan özellik refleksler ve bire bir. Shot Stopping bunları geliştiriyor ve bununla birlikte konsantrasyonu düşük kaleciye konsantrasyon pompalıyor.

GK- Handling: Handling sözcüğünün kelime anlamına baktığımızda elle kullanma, eli kullanma gibi değişik anlamlar çıkıyor. Ki bu da bize bu antrenmanın özelliği ve etki ettiği alanlar hakkında az da olsa bir bilgi veriyor. Kalecinin elini kullanmasını geliştiren bu antrenman türü Aerial Ability, Kicking, Handling ve Throwing kategorilerine etki ediyor. Bunların hepsi kaleci için spesifik ve sadece kaleciler için kullanılabiliyor. Bu kategori kalecinin fiziksel ve teknik yönünü geliştiriyor.

Tactics: Sanırım açıklanması en basit kategori budur ancak şunu belirteyim aslında en karışık kategori bu. Şahsen bu kategori için koç seçerken çok zorlanıyorum ben. Bu kategori tam 8 adet özelliğe etki ediyor ve bunların 3 tanesi kaleciler için de gerekli. Decisions, Positioning, Off The Ball, Teamwork, Command of Area (GK), Communication (GK) ve Rushing Out (GK). Bir oyuncunun saha içinde verdiği kararlar, pozisyon alma, ileride nasıl duracağını bilmesi, takım oyunu gibi özelliklerini etkiliyor bu kategori. Eğer antrenmanı bir kaleci için hazırlıyorsanız alan hakimiyeti, iletişim ve verdiği kararların doğruluğu yönünden etkilenir kaleci.

Ball Control: Türkçesi top kontrolü demek olan kategoride oyuncunun tekniksel özellikleri üzerinde etki görebiliriz. Dribbling, First Touch, Technique, Flair ve Heading özelliklerinde değişime neden olan bu kategori sayesinde oyuncunun tekniğinde gelişmeler olacak tabi ki.

Defending: Tackling, Marking ve Concentration özellikleri üzerinde etkili olan kategorinin adı üstünde zaten. Söyleyebileceğim tek şey defans oyuncuları veya defansif görev verilmiş oyuncular için gerekli özelliklerin gelişmesini sağlayan kategori bu kategori.

Attacking: Passing, Creativity ve Crossing özelliklerini etkileyen bu kategori esasen defending kadar kolay değil. Çünkü creativity özelliği oyuncunun flair (yetenek) ve technique (teknik) özelliklerinin harmanlanması ile artacak bir özellik. Yani kafa karışıklığı yaratmak istemem ama creativity tek başına yeterli değil. Bir atak antrenmanı hazırlanırken buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Shooting: Ve son olarak bu kategorimizde Finishing, Long Shots ve Composure özelliklerine etkiyor. Yani gol ile sürekli burun buruna olan futbolcular için son derece gerekli bir antrenman. Soğukkanlılık (composure) özelliğini etkilediğinden oyuncunun kaleciyle karşı karşıya kaldığı zaman nasıl vuruş yapacağına karar vermesinde son derece etkili.

İpuçları

Bu bölümde de daha rahat ve ince bir antrenman programı hazırlayabilmeniz için bazı ipuçları vermeyi planlıyorum.
Strenght ve Aerobic: Bu antrenmanları her oyuncuya vermeniz gerekiyor. İster fiziği çok güçlü bir oyuncu olsun, ister kişiye özel bir antrenman olsun (örneğin genç bir oyuncunun tekniğini geliştirmek için özel antrenman gibi) bu antrenman mutlaka verilmeli. Çünkü bu kategoriler oyuncunun kondisyonunda belirleyici faktördür. Fakat çok önemli bir nokta var, bu antrenmanlara fazla yüklenildiği takdir de sakatlık artacaktır, ayarlarken dengeli olmak gerekiyor yani.
Workload: Genelde oyunda hiçbir zaman workload’ı “hard” seviyesine çıkarmam, medium’da dolaşır. Çünkü hard veya very hard olduğu zaman sakatlıklar gözle görülür derecede artıyor. Tavsiyem workload medium olacak şekilde program hazırlamanız.
DC’ler için Shooting Antrenmanı: Kendi hazırladığım antrenmanlarda defansın ortasındaki oyunculara mutlaka ama mutlaka shooting antrenmanı veriyorum. Çünkü bu, o oyuncunun soğukkanlılık özelliğini artırıyor, ki bu bir defans oyuncusunda çok önemli.
Uzun DC’ler için Ball Control Antrenmanı: Ben uzun defans oyuncuları için mutlaka bu antrenmanı uygulatıyorum çünkü kornerlerde çok lazım oluyor. Bu antrenman kategorisi Heading özelliğinin gelişmesini sağladığından belirli oranda uygulatmakta fayda var.
DR & DL için Attacking Antrenmanı: Bu oyuncuları nasıl kullandığınız veya kullanıp kullanmadığınız çok önemli. Ben prensip olarak bu oyuncuları mutlaka kullanıyorum ve hücuma da çıkartıyorum. Bu yüzden bu oyunculara attacking antrenmanı vererek crossing özelliğinin gelişmesini sağlıyorum.
MR & ML için Defending Antrenmanı: Birçoğumuz tarafından tercih edilmeyen ancak benim kullandığım bir durum bu. Rakibin kanat oyuncularıyla oynama ihtimaline karşı MR ve ML oyuncuları için defending kullanıyorum ve rakip kanat oyuncularını daha çok baskı altında tutacak bir kanat boyu yaratıyorum.
Forvetler için Antrenman Türleri: Belki de bir antrenman hazırlarken en çok zorlandığım kısım forvetler. Çünkü hangi oyuncuyu nasıl kullanacağımızı en çok burada ilgilendiriyor antrenmanı. Kısa ve yardımcı forvetler için defending özelliğini de yüksek tutarken, asiste yönelik oynayan forvetler için attacking’i çoğu zaman full yapıyorum. Uzun boylu golcü forvetler için shooting, tactics antrenmanları daha ağırlıklı oluyor benim için.

GeNç KaRTaL
11.Şubat.2011, 21:28
Ellerine sağlık.Güzel bir çalışma olmuş Çağdaş.

Sheriff
11.Şubat.2011, 21:50
Ellerine sağlık Çağdaşcım, güzel ve faydalı bir çalışma.