PDA

View Full Version : Sizce Türban Siyasi Bir Simgemi Yoksa Dini Açıdan Özgürlükmü?(ÜNİVERSİTELERDE)

gezenti
22.Mayıs.2006, 21:14
Yüzde 99u müslüman olan bir ülkede başörtüsü yasak ama hristiyan ülkelerde başörtüsü serbest.peki sizce baş örtüsü yasaklanmalı yoksa sersbestmi bırakılmalı??

crazy_aslan
22.Mayıs.2006, 23:47
bence tamamen insanin kendi istegine kalmis bi durum

hezzo
23.Mayıs.2006, 00:25
ben bunu bukadar büyütmelerine sinir oluyorum herkes inancını yaşamakta sebesttir nası inanıyorsa öyle giyinebilir şimdi sen budist adam turuncu elbisesiyle gelse almıyacakmısın üniversiteye??

gezenti
23.Mayıs.2006, 11:23
ben bunu bukadar büyütmelerine sinir oluyorum herkes inancını yaşamakta sebesttir nası inanıyorsa öyle giyinebilir şimdi sen budist adam turuncu elbisesiyle gelse almıyacakmısın üniversiteye??
aynen katılıyorum ama sadee türbanla kalmalı bunun sonunda erkeklerde sarık giyerse işler çok karışır....

Burak Duran
23.Mayıs.2006, 11:34
arkadaşlar kıyafet inkilabını hepiniz biliyorsunuzdur.Kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar çarşaf giymekten vazgeçerek, modern kadın elbiseleri giymeye başladılar. Erkekler ise fes yerine şapka giymeye başladılar. Burda görüldüğü üzere baş örtüsüyle ilgili bir şey denmiyor ve bunu Atatürk inkilaplarına ters düştüğünü savunanların tezi çürüyor. FAKAT bizim ülkemizde kışkırtılmaya yöelik okadar insan var ki bugün baş örtüsüne izin verirsin yarın çarşaf fes derler. Onun için bunlara en baştan izin verilmemeli. Diğer Avrupa ülkelerinde izin var çünkü onlardakarışıklık yaratacak ortam yok. Ama bizi içten karıştırmak ve çökertmek isteyen ülke çok onun içinde baş örtüsü kürt sorunu ermeni sorunu gibi şeyler ortaya atıyor. Yani baş örtüsünü ülkemizde dini imge olmaktan çıkarıp tamamiyle siyasi bir araç haline getiriyorlar. Bunun için bence yasak olması normal

Del Piero_10
23.Mayıs.2006, 11:58
siyasi mesaj değil dinin gereklerinden biri.

gezenti
23.Mayıs.2006, 12:10
ya bencede baş örtüsünde bişey yok ama dediğim gibi abartılırsa işin içinden çıkılmaz.
ama şunuda unutmayalımki RTE başörtüsü namusumuzdur dedi başa geldi sorun hala devam ediyor.türk halkını en zayıf noktalarından biri olan başörtüsü ile vurdular...

alieren7
23.Mayıs.2006, 12:20
Ya bence çok saçma oldu bu konu artık. Hatta bandana giyip geliyor kızlar ben de başörtüsüle girmek yasak diye dalga geçiyorum. Benim universitede dikkatimi başörtülüler değil ama mini etekle gelen kızlar daha çok dağıtıyo bu da yasaklansın bence :)

Burak Duran
23.Mayıs.2006, 12:29
bencede mini etek yasaklanmalı derse konsantre olamıyorum!!!

Del Piero_10
23.Mayıs.2006, 17:30
doğru söylediniz mini YASAKLANSIN!

thegrandfather
23.Mayıs.2006, 18:22
mini yasaklanmaz ama başörtüsü yasaklanır.
birde şöyle bir durum var hürmet demişki serbest bırakılırsa bunu sömürüp çarşaf,fes isteriz diye çıkanlarda olur.dediğin doğru olabilir ama başkalarının bu tip istekleri var diye ben inançlarımdan ve giyim tarzımdan vazgeçemem öyle değilmi.mantık bunun neresinde?

gezenti
23.Mayıs.2006, 20:18
ya bence serbest kalmalı ama sadece türban......

BurakMania
24.Mayıs.2006, 03:50
Türban kesinlikle siyasi bir simgedir Üniversitelere türbanla girilmesi durumunda meclisede cüppeli sarıklı insanlar girer Yasaklanması en dogrusdur

alieren7
24.Mayıs.2006, 04:30
Türban siyasi bir simge midir? Nasıl?

CeM_85
24.Mayıs.2006, 04:36
Ülkemizde başörtüsü ile türban (çarşaflı) karıştırıldığı için bu olay bu kadar büyüyor.Bence insan istediğini giymeli ama abartılmadan yapılmalı tabi yani ne transparan (inşallah doğru yazmışımdır) bir elbise giyen biri çok fazla aşırıya kaçmalı nede türban takan biri. Yani bunun ortasını bulursak bence her şey serbest olmalı. Çünkü biz demokratik bi ülkede yaşıyoruz ve herkes özgürdür.

emrecep
24.Mayıs.2006, 05:17
Bence insanları giyimini kısıtlayacak tek şey toplumun o kişilere bakışı ve tutumu olmalıdır. Toplumun mini etekli veya türbanlı birine karşı takındığı tavır zaten bu tür sorunlara çözüm getirecektir. Her şeyi kitaplara, yazılara ve şekillere bağlama ihtiyacı içinde olmak sonrasında birçok sorunu getiriyor. Arkadaşın bahsettiği gibi buna evet dersek acaba diğerine(fese falan) de evet demek zorunda kalır mıyız korkusu ve sorunu. Toplum kendisi için doğru olanı bulacaktır. Türk toplumu da bulmuştur ve bulacaktır.

Universal
24.Mayıs.2006, 22:02
iide başörtü türkiyedede izin var türban yasak türbanla başörtü arasında ne fark var diyeceksiniz türban daha farklı bir maddeden yapılıyor ayrıca medeniyette özgürlükte türbanın olmaması gerekiyor bence üniversitelerde olmaması gayet doğal çünkü Türkiyede medeniyatin özgürlüğün vb durumların öğretildiği tek yer üniversiteler

__Trex__
24.Mayıs.2006, 22:04
iide başörtü türkiyedede izin var türban yasak türbanla başörtü arasında ne fark var diyeceksiniz türban daha farklı bir maddeden yapılıyor ayrıca medeniyette özgürlükte türbanın olmaması gerekiyor bence üniversitelerde olmaması gayet doğal çünkü Türkiyede medeniyatin özgürlüğün vb durumların öğretildiği tek yer üniversiteler

tamamiyle katılıyorum

thegrandfather
24.Mayıs.2006, 22:58
türbanla başörtüsü arasındaki farkı ayrı maddelerden yapılıyor diye açıklamanızdan sonra ben artık size sadece gülebilirim.yok yok cevap yazamam sadece gülerim bu kafaya bu mantığa (mantıksızlığa diyeyim bari)
zaten bu ayırımı yapanlarda bu kafadalar işte sorun burada yatıyor.benim anamın eşimin kardeşimin başındaki örtüye kimse karışamaz kardeşim,bugün elinde bir fırsat vardır karışıyor olabilir ama eninde sonunda bu saçma yasağın önüne geçilecektir.ben mini etekli saçı açık bilmemne diye kimseyi sınıflandırmıyorsam,kimse benim önüme engel koyamaz ve koyamayacakta.

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

__Trex__
24.Mayıs.2006, 23:05
türbanla başörtüsü arasındaki farkı ayrı maddelerden yapılıyor diye açıklamanızdan sonra ben artık size sadece gülebilirim.yok yok cevap yazamam sadece gülerim bu kafaya bu mantığa (mantıksızlığa diyeyim bari)
zaten bu ayırımı yapanlarda bu kafadalar işte sorun burada yatıyor.benim anamın eşimin kardeşimin başındaki örtüye kimse karışamaz kardeşim,bugün elinde bir fırsat vardır karışıyor olabilir ama eninde sonunda bu saçma yasağın önüne geçilecektir.ben mini etekli saçı açık bilmemne diye kimseyi sınıflandırmıyorsam,kimse benim önüme engel koyamaz ve koyamayacakta.

arkadaşım türkiye laiktir laik kalacaktır bunu aklından çıkarma
çıkartırsan elbet çıkartmanın sana bi götürüsüde maliyeti de olacaktır.......
hadi bakiim

LeHeb
25.Mayıs.2006, 16:13

kesinlikle katılıyorum

Nedvedmania
25.Mayıs.2006, 16:17
tabik serbest olmalı

benyaben
25.Mayıs.2006, 20:12
arkadaşlar kıyafet inkilabını hepiniz biliyorsunuzdur.Kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar çarşaf giymekten vazgeçerek, modern kadın elbiseleri giymeye başladılar. Erkekler ise fes yerine şapka giymeye başladılar. Burda görüldüğü üzere baş örtüsüyle ilgili bir şey denmiyor ve bunu Atatürk inkilaplarına ters düştüğünü savunanların tezi çürüyor. FAKAT bizim ülkemizde kışkırtılmaya yöelik okadar insan var ki bugün baş örtüsüne izin verirsin yarın çarşaf fes derler. Onun için bunlara en baştan izin verilmemeli. Diğer Avrupa ülkelerinde izin var çünkü onlardakarışıklık yaratacak ortam yok. Ama bizi içten karıştırmak ve çökertmek isteyen ülke çok onun içinde baş örtüsü kürt sorunu ermeni sorunu gibi şeyler ortaya atıyor. Yani baş örtüsünü ülkemizde dini imge olmaktan çıkarıp tamamiyle siyasi bir araç haline getiriyorlar. Bunun için bence yasak olması normal

Hurmet bir kaç fikrine katılıyorum fakat;

Türban sorunu çarşaf kaldırıldıktan sonra gelmiştir..Yani çarşaf varken türban denilen birşey yok..NE zaman ki çarşaf kaldırıldı türban sorunu başladı..Ve bu dini bir inançtır dediğinize göre Türkiyede LAİK bir ülkedir ve bu şekilde giyinerek kamu alanlarındsa çalışmka kesinlikle yasaktır ve asak olmak zorundadır..Bknz..Danıştay 2.Şube başkanlığına yapılna iğrenç saldırının nedenine..

benyaben
25.Mayıs.2006, 20:15
arkadaşım türkiye laiktir laik kalacaktır bunu aklından çıkarma
çıkartırsan elbet çıkartmanın sana bi götürüsüde maliyeti de olacaktır.......
hadi bakiim

sanda sonuna kadar katılıyorum ve fikirlerinide sonuna kadar destekliyorum kardeşim..

thegrandfather
25.Mayıs.2006, 21:55
katılan katılana bende hala gülmekten katılıyorum arkadaşa.türkiye laiktir laik kalacak demişsin ben aksini söylemedim o konuda hiçbirşeyde yazmadım(laiklikle ilgili).Cevap yazarken bir kez okusan daha iyi olurdu ama neyse.
2. konu sen türban ve başörtüsünü ayrı maddelerden yapılıyor diyerek açıklamaya çalışan bir adamsın.Ben ne kadar uğraşsamda sana bi şeyler anlatmaya sen anlamazsın,anlayamazsın.Amacım kimseyle tartışmak değil.Bir gün senin annen,senin eşin,senin kardeşin açık veya senin annenin saçı;olmaz sarı siyah olacak diye birileri dikilirse o zaman anlarsın ne demek istediğimi.
3. konu türkiye laik olabilir.Ülkenin dini ibaresinde yazan LAİK ifadesidir.Bunu Kabul ederim.Ama iş bana gelince ben dünya işlerime dinimi karıştırırım arkadaş.sen karıştırma.ben müslümanım ve bana gönderilen bir islam anayasası (yani Kuran var)Ben onun üstünde bir hukuk kitabı tanımam tanıyamam.Sen tanıyabilirsin sanada tanıyamazsın diyemem,dinsizsin de diyemem.O da senin fikrindir,inanışındır.Bunlar hesap gününde belli olur.
Ama şunu açık ve net olarak tekrar belirtiyorum benim dini inancım,ailemin dini inancı kişilerin,kurumların üzerindedir ve öyle kalacaktır.Ve bugün sizler "bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler" yarın bir gün bu tür durumlar sizin başınızada gelecek.Ama inanın ben bir insan olarak köşeden bakan değil sizinde hakkınızı savunanlardan olacağım.Bu insanlığım gereğidir,ahlakım gereğidir.Düşene tekme atmak,hor görmek kolay ama destek olmak zordur.Ben bu konuda çok yaralıyım sakın bu şekilde saçma sapan laflarla bana açıklama yapmaya çalışma.Komik olma.
Ayrıca laikliği değil altındaki donu aldılar haberin yok bi şeyden.Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti NEREDE?Sana bu konularda biraz okumayı,araştırmayı tavsiye ediyorum.gerçi sen çok bilgili her konuya hakim bir insan olduğunu iddaa edeceksin.HAKLISIN O DA BİZİM AYIBIMIZ????

Universal
25.Mayıs.2006, 22:15
ATAM izindeyiz bizde senin gibi laiğiz cumhuriyetçiyiz hukukcuyuz demokrasiciyiz vb.
Türkiye laiktir laik kalacaktır

__Trex__
25.Mayıs.2006, 22:28
katılan katılana bende hala gülmekten katılıyorum arkadaşa.türkiye laiktir laik kalacak demişsin ben aksini söylemedim o konuda hiçbirşeyde yazmadım(laiklikle ilgili).Cevap yazarken bir kez okusan daha iyi olurdu ama neyse.
2. konu sen türban ve başörtüsünü ayrı maddelerden yapılıyor diyerek açıklamaya çalışan bir adamsın.Ben ne kadar uğraşsamda sana bi şeyler anlatmaya sen anlamazsın,anlayamazsın.Amacım kimseyle tartışmak değil.Bir gün senin annen,senin eşin,senin kardeşin açık veya senin annenin saçı;olmaz sarı siyah olacak diye birileri dikilirse o zaman anlarsın ne demek istediğimi.
3. konu türkiye laik olabilir.Ülkenin dini ibaresinde yazan LAİK ifadesidir.Bunu Kabul ederim.Ama iş bana gelince ben dünya işlerime dinimi karıştırırım arkadaş.sen karıştırma.ben müslümanım ve bana gönderilen bir islam anayasası (yani Kuran var)Ben onun üstünde bir hukuk kitabı tanımam tanıyamam.Sen tanıyabilirsin sanada tanıyamazsın diyemem,dinsizsin de diyemem.O da senin fikrindir,inanışındır.Bunlar hesap gününde belli olur.
Ama şunu açık ve net olarak tekrar belirtiyorum benim dini inancım,ailemin dini inancı kişilerin,kurumların üzerindedir ve öyle kalacaktır.Ve bugün sizler "bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler" yarın bir gün bu tür durumlar sizin başınızada gelecek.Ama inanın ben bir insan olarak köşeden bakan değil sizinde hakkınızı savunanlardan olacağım.Bu insanlığım gereğidir,ahlakım gereğidir.Düşene tekme atmak,hor görmek kolay ama destek olmak zordur.Ben bu konuda çok yaralıyım sakın bu şekilde saçma sapan laflarla bana açıklama yapmaya çalışma.Komik olma.
Ayrıca laikliği değil altındaki donu aldılar haberin yok bi şeyden.Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti NEREDE?Sana bu konularda biraz okumayı,araştırmayı tavsiye ediyorum.gerçi sen çok bilgili her konuya hakim bir insan olduğunu iddaa edeceksin.HAKLISIN O DA BİZİM AYIBIMIZ????

bende sana gülüyorum

öncelikle sizin gibi düşünenlerin laiklik kawramını iyice araştırması bu konu üzerinde bilgi edinmesi lazım
hem diyosun laiklik le ilgili bişi sölemedim hemde üniwersitelerde we kamu kuruluşlarında serbest olmasını sawunuyosun !!!
laiklikte senin ailenin şöle giyincek böle giyincek diye bi zorunluluk yok istiyen istediği gibi giyinir gezer tozar ama dewlet kurumlarına giriş dersen orda duracaksın !!!
o konuya girenler tamamiyle ATATÜRK'ü wede cumhuriyeti karşısına alanlardır
bu iki kawramı karşına alacak olan sana demiyorum haa gitsin iranda yaşasın dilediği gibi
sen müslümanız diyosun biz değilmiyiz arkadaşım müslüman olmak kapalı dolaşmakmı ??
senin düşüncelerin şeriatçı düşüncelere kaçıyoo her şeyin fazlası zarar
esas senin gibi düşünen hala bu kuralı sorun haline getiren zihniyetler yüzünden biz ilerleyemiyoruz!!

__Trex__
25.Mayıs.2006, 22:30
sanda sonuna kadar katılıyorum ve fikirlerinide sonuna kadar destekliyorum kardeşim..

ya burda tartışılcak bi konu deil ama damarıma basıyolar herkese özür diliyorum benim gibi düşünenleride ben destekliyorum sonuna kadar

benyaben
26.Mayıs.2006, 20:34

sen benden daha çok biliyosun kardeşim baksana..
Ben Tam bağımsız Türkiye Cumhuryetinin ortaya çıkmasını destekliyorum itirazın mı var?

Bi dakika şimdi türbanlıların hakları savunulmuyo mu?Bak bu söze katıla katıla gülerm..Baştaki hükümet türebanı destekliyo mu tabiki destekliyo o zaman sen trban desteklenmiyo haklarımız desteklenmiyo demiceksin..

Kamu kuruluşlarında emin ol ki hiç bi zaman türban kaldılımıycak,kaldırılamıycak ne zaman kaldırılır..Cumhurbaşkanlığına yüce başbakanımız çok iş biln RTE gelir AKP mecliste çokluk sağlar veya türbanı destekleyen diğer partiler o zaman o iş çıkar ama yine çıkmas..Muhalefet olayı mahkemeye taşır yani kamu kuruluşlarında türban takılamaz..Türban dini bir sembl içiermektedir..Ve Türiye LAİK bir ülkedir...

thegrandfather
26.Mayıs.2006, 20:45
bak arkadaşım ben ayrıntılı olarak bir kez yazdım,ardından bir kez daha yazdım.bir daha yazmama lüzum yok.Anlarsın veya anlamazsın,o senin problemin.Lafı döndürüp dolaştırıp aynı klişeleşmiş laflarla karşıma çıkıyorsun.Yaşadığım hayat benim hayatım anlıyormusunYok Atatürkü karşıma alırmışım,yok cumhuriyeti karşıma alırmışım.Alırım veya almam o seni ilgilendirmez.O benim fikrimdir.Ben kimseyi sevmek zorunda değilim.Anlıyormusun.Ben cumhuriyeti sevmek zorundada değilim.Bana sen veya bir başkasıda sevdiremez istemediğim bişeyi.Bu tip konulara bende bayılmıyorum ve senin gibi insanlarla tartışmaktan da hiç hoşlanmıyorum ama sen yazdığın sürece bende yazarım burda.Ben İrana giderim gocunmam,sende Amerikaya git o zaman.Ayrıca özetle sana yazdım inadına demişsinki kapanmayan müslüman değilmi.Bunu nerenden uydurdun anlamadım???
HAŞA BEN KİMSEYE MÜSLÜMAN DEĞİLSİN DİYEMEM VE SINIFLAYAMAM.ÇÜNKÜ BEN SEN VE SENİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARDAN DEĞİLİM.İNSANLARI GİYİM KUŞAMLARINA GÖRE DEĞERLENDİRMEM.
Bir diğer konu şeriat dediğin ve küçümsediğin İslam Anayasasıdır.Hem Müslümanım diyosun ardından senin fikirlerin şeriata kaçıyor diyosun.Müslüman insanın fikirlerinin hareketlerinin şeriata uyması bir abeslik değil bilakis doğru birşeydir ama sen bu konulara öyle uzaksınki!!
dün akşam objektif programı vardı belki izlemişsindir.kıyamet tarikatları türkiyede kol geziyor,sonuncusu "SAİ BABA" diye bir tarikat.türkiyede 48 bin inananı var.ve daha niceleri.güneydoğu hristiyanlaştırılıyor.12-13 yaşındaki kızlar fuhuşa sürükleniyor.16-17 yaşında çocuklar cinayet işliyor,cinayete kurban gidiyor.
Sen ve senin gibiler bizim başımızdaki türbana saldıra durun;Artık devir değişti bu tip söylemlerle bir yere varılmıyor varılmayacakta.Atatürk her zaman bu ülke insanını birleştirici oldu,bölücü olmadı sizler gibi.bi zaman yine bu sitede bazı fotoğraflar yayınlamıştım.Örtülü,örtüsüz,sakallı,sakalsız yurdun her kesimi T.B.M.M. yi dualarla açtı kurtuluş savaşında lazı,kürdü çerkezi,alevisi,sünnisi vs. beraber omuz omuza savaştı.Papağan gibi aynı sözleri tekrarlamaktansa bişeyler okuyup öğren.Şu kısa ömrünü aynı söylemlerle bitirme.Ve son olarak madem türbanın senin gibi insanların ağzında kirlenmesinden son derece hoşnutsuzum.Lütfen bu konuyu fazla uzatma.eğer düzeyli bir şekilde bişeyler yazacaksan yazalım.yoksa müsait olunca haber et ülkeyi bi ayrıştıralım.SEN İRANA,SEN ANTARTİKAYA SEN UGANDAYA GİBİ. NE DERSİN?HOŞ OLMAZMI???

__Trex__
26.Mayıs.2006, 21:34
Yaşadığım hayat benim hayatım anlıyormusunYok Atatürkü karşıma alırmışım,yok cumhuriyeti karşıma alırmışım.Alırım veya almam o seni ilgilendirmez.O benim fikrimdir.Ben kimseyi sevmek zorunda değilim.Anlıyormusun.Ben cumhuriyeti sevmek zorundada değilim.Bana sen veya bir başkasıda sevdiremez istemediğim bişeyi

bu lafı söledin we senin herkes ne olduğunu öğrendi
sen irana gidersin ama ben amerikaya falan gitmem çünkü ben memleketimden yeterince memnunum memnun olmayan sensin we bu memnuniyetsizliğinde ömüüüürrrr boyu sürecek arkadaşım
git iranda yaşa her istediğini yap bak amerikayada kafa tutuyo ne işin war buralarda uğraşıyosun böle sinir olduğun bi konulaa
hem orda islam hukuku war daha ne istiyosun laiklik senin neyine....

bu konuda konuşmak istemiyorum ama damarıma basılınca dayanamıyorum sen hayaller ülkesinde yaşıyosun çünkü hiç bir zaman laiklik ilkesi bozulmayacak ne sen nede senin gibiler bozamaz anlıyomusun anlıcağını zannetmiyorum ama
ne zaman anlıcaksınız biliyomusunuz taki TSK kafanıza namluyu uzatcak o zaman yeterince anlıcaksınız ama iş işten geçmiş olcak

gezenti
26.Mayıs.2006, 22:08
ya beyler çok karışmış bu konu.herkes birbirini aşağılıyor.bu turksportal ailesine yakışmaz.bakın aile diyorum herkes fikrini söyler ama kimse kimseye hakaret etmez.işte bundan dolayı kullandığımız kelimeleri dikkatli seçelim.
benim fikrime gelince benyaben bir cümle kullanmış rte türbanı destekliyor diye.doğrudur.türban namusumuzdur dediler başa geldiler ama çözüm yok ortada.bana kalırsa türban yasaklanmalı ama başörtüsü asla...

__Trex__
26.Mayıs.2006, 22:22
ya bende zaten kim ne giysin derdi yok isteyen istediğini giysin ama üniwersitelerde weya kamuda laikliğe aykırı hareket edilmemesisini sawunuyorum ama iş çığrından çıktı susamıyorumda böle konuşulunca ne yapayım

Universal
26.Mayıs.2006, 22:26
bende susamıyorum ama türban Atatürk'e hakarettir zaten baş örtünsüne kimse bişey diyemez onu bütün dünya dinleri farklı olsada kullanıyorlar

gezenti
26.Mayıs.2006, 23:01
olsun genede biraz daha sakin olalım...

__Trex__
26.Mayıs.2006, 23:17
olsunu yok arkadaşım sölediği laflara bakarmısın yukarıda belirttim cumhuriyete we atatürkü sewmeyen insanları susturmak lazım
ben bu konuda sessiz kalamam yani

gezenti
26.Mayıs.2006, 23:20
atatürke ve cumhuriyete laf etmek kimin haddine düşmüş?bu konuda tabiyki sessiz kalmıyacaksın ama dediğim gibi biraz daha sakin olalım l
tfen please please:D:D

LeHeb
26.Mayıs.2006, 23:28
Kuran-ı Kerim'den
Nur suresi 31. Ayet:

"Mümin kadınlarada söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinnetlerini süs eşyalarının takılı olduğu baş, kulak, boyun, göğüs, kol, bacak gibi yerlerini açmasınlar. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan yüz, el ve ayaklar müstesnadır. Baş örtülerini göğüs ve boyunları görünmeyecek şekilde yakalarının üstüne koysunlar."

buna rağmen nasıl hala başörtüsünün dinle bi alakası olmadığını savunuyosunuz??

Universal
26.Mayıs.2006, 23:51
ben dinle ilgili değil üniversite ile ilgili zaten başörtüsüne bişey demiyorum türbana diyorum bide daha beteri kara çarşaf giyenler var onlarıda alalım üniversiteye isterseniz

AlicanKidd
27.Mayıs.2006, 00:09

Arkadasıma Katılıyorum.
Serbest Olmalı.
Zaten Görüyorum Sokaklarda Benim Yaşımdaki ve birkaç yaş Büyükler Hep Türbanlı!!!:eek: :eek:

EreN
27.Mayıs.2006, 00:20
Avrupada Serbest avrupa hristiyan
Türkiyede yasalk Türkiye Müslüman bir ülke :)

__Trex__
27.Mayıs.2006, 00:53
türkiyede serbest olmadığını kim söledi isteyen istediği gibi giyiniyoo karışan yok

benyaben
27.Mayıs.2006, 11:02
bak arkadaşım ben ayrıntılı olarak bir kez yazdım,ardından bir kez daha yazdım.bir daha yazmama lüzum yok.Anlarsın veya anlamazsın,o senin problemin.Lafı döndürüp dolaştırıp aynı klişeleşmiş laflarla karşıma çıkıyorsun.Yaşadığım hayat benim hayatım anlıyormusunYok Atatürkü karşıma alırmışım,yok cumhuriyeti karşıma alırmışım.Alırım veya almam o seni ilgilendirmez.O benim fikrimdir.Ben kimseyi sevmek zorunda değilim.Anlıyormusun.Ben cumhuriyeti sevmek zorundada değilim.Bana sen veya bir başkasıda sevdiremez istemediğim bişeyi.Bu tip konulara bende bayılmıyorum ve senin gibi insanlarla tartışmaktan da hiç hoşlanmıyorum ama sen yazdığın sürece bende yazarım burda.Ben İrana giderim gocunmam,sende Amerikaya git o zaman.Ayrıca özetle sana yazdım inadına demişsinki kapanmayan müslüman değilmi.Bunu nerenden uydurdun anlamadım???
HAŞA BEN KİMSEYE MÜSLÜMAN DEĞİLSİN DİYEMEM VE SINIFLAYAMAM.ÇÜNKÜ BEN SEN VE SENİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARDAN DEĞİLİM.İNSANLARI GİYİM KUŞAMLARINA GÖRE DEĞERLENDİRMEM.
Bir diğer konu şeriat dediğin ve küçümsediğin İslam Anayasasıdır.Hem Müslümanım diyosun ardından senin fikirlerin şeriata kaçıyor diyosun.Müslüman insanın fikirlerinin hareketlerinin şeriata uyması bir abeslik değil bilakis doğru birşeydir ama sen bu konulara öyle uzaksınki!!
dün akşam objektif programı vardı belki izlemişsindir.kıyamet tarikatları türkiyede kol geziyor,sonuncusu "SAİ BABA" diye bir tarikat.türkiyede 48 bin inananı var.ve daha niceleri.güneydoğu hristiyanlaştırılıyor.12-13 yaşındaki kızlar fuhuşa sürükleniyor.16-17 yaşında çocuklar cinayet işliyor,cinayete kurban gidiyor.
Sen ve senin gibiler bizim başımızdaki türbana saldıra durun;Artık devir değişti bu tip söylemlerle bir yere varılmıyor varılmayacakta.Atatürk her zaman bu ülke insanını birleştirici oldu,bölücü olmadı sizler gibi.bi zaman yine bu sitede bazı fotoğraflar yayınlamıştım.Örtülü,örtüsüz,sakallı,sakalsız yurdun her kesimi T.B.M.M. yi dualarla açtı kurtuluş savaşında lazı,kürdü çerkezi,alevisi,sünnisi vs. beraber omuz omuza savaştı.Papağan gibi aynı sözleri tekrarlamaktansa bişeyler okuyup öğren.Şu kısa ömrünü aynı söylemlerle bitirme.Ve son olarak madem türbanın senin gibi insanların ağzında kirlenmesinden son derece hoşnutsuzum.Lütfen bu konuyu fazla uzatma.eğer düzeyli bir şekilde bişeyler yazacaksan yazalım.yoksa müsait olunca haber et ülkeyi bi ayrıştıralım.SEN İRANA,SEN ANTARTİKAYA SEN UGANDAYA GİBİ. NE DERSİN?HOŞ OLMAZMI???

cevap verdiğin kişiye dikkat et kardeşim..Söylediklerinin çoğunu ben yazmadım ya alıntı yap ya belirt..bu bir

ikincisi ben sana cumhuriyeti sevmek zorundasın diye bir şey söyledim mi..Sevmeyebilirsin ama burda yaşadığın müddetçe buranın kurallarına uymak zorundasın..Gerek türban gerek başka bir şey...buda iki..

b

comandante
27.Mayıs.2006, 12:27
suvulun leeyn ben geldim...

kurandan iyi güzel ayetler yazıyorsun da aynı kuranda kadınlar tarlalarınızdır istediğiniz gibi girebilirsiniz,mirasda 2 kadının hakkı 1 erkeğe eşittir gibi şeylerde yazıyor.bunu da savunuyorsun yani.tamam bukonuyu geçelim ne deolsa din sorgulanamaz gibi bir maddeyle sizin sorgulama yetiniz köreltilmiş.

türbana gelince.nenelerimizin kullandığı başörtüsüyle karıştırmayın lütfen.trex adlı arkadaş türban yasaklansım dememiş gözünüzle okursanız sevinirim.sadece kamusal alanda yasak olmasını doğru buluyo laik bir türk vatandaşı olarak.ve laik bir ülkede yaşıyoruz her ne kadar şeriat isteyenler olsa da.e tabi her yerde tiz sesler çıkar böyle.ama unutmayın ki TÜRKİYE LAİK BİR ÜLKEDİR VE LAİK KALACAK.

eyy insanları giyim kuşamına göre değerlendirmeyen arkadaş...atatürkü cumhuriyeti sevmek zorunda değilsin tabiki ama bir ülkyi var eden seni bugünlere getiren o insana SAGI DUYMAK ZORUNDASIN.sen kimsin ki müslümanlık şeriatçılıktir diyorsun?biri de şuna cevap vermemiş ya.senin gibi yaşam forumlarına bu ülkede yediği ekmek helal değildir.senin bağımsız yaşamanı sağlayan insanın düşündüklerinin tam tersini savunup da şeriatı müslümanlığın gereği gibi gösteren insanların...neyse.

saçma sapan konuşuyorsun.12-13 yaşında kızlar fuhuşa sürükleniyo ve hristiyanlaşıyo güneydoğu öyle mi?sen ne biliyorsun hristiyanlık hakkında?hristiyanlarda 12-13 yaşına gelen kız or...puluk mu yapıyo yani?işte siz bu kadarsınız.allaha inanırsınız dinlere saygı göstermezsiniz.

16-17 yaşındaki çocuklar cinayet işliyor ve hristiyanlaşıyoruz öyle mi?e tabi kurtlar vadisi nesli.polatlar çakırlar bitmeyecek.bunlar örnek alınıyor el kadar bebeler cinayet işliyor bana racon kesenin kafasını kesrim diye binlerce emekle yetiştirilen çocuklar öldürülüyor ama biz poaltlaşmıyoruz hristiyanlaşıyoruz.sizin mantığınız sadece karşıyı kötü göstermek.ne biliyorsun hristiyanlık hakkında ya?tek ilahi din müslümanlık dimi?ama kime göre?müslümanlara göre.incilde yazıyo mu acaba öle bişey...bana kuranın değiştirilmediğini ispatlasın biriniz ya...hadi ya...

atatürkü sevmek zorunda değilim dedikten sonra atatürkün laflarını kullanman da süper olmuş.ayırca da şeriati savunan birisinin laikliği savunan birisine bölücü demesine gülerim ben.hem de ağzımla da değil.

ulan 6-7 yaşındaki kızın boynu gözükse ne olur be insanlığınızdan utanın.sizin gibilerin yüzünden dininden soğuyacak bu millet.

Rakı , şarap içiyorsam sanane
Yoksa sana zararı İÇERİM!
İkimizde gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşkende geçerim!

Esir iken mümkünmüdür ibadet
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et
Senin gibi yav...ların yüzünden
Dinindende soğuyacak bu millet

İşgaldeki halini sakın unutma
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz!!!
Seni anandan yine çıkatırdım amma
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz

bu şiir düşüncelerimi anlatır...

gezenti
27.Mayıs.2006, 12:48
suvulun leeyn ben geldim...

kurandan iyi güzel ayetler yazıyorsun da aynı kuranda kadınlar tarlalarınızdır istediğiniz gibi girebilirsiniz,mirasda 2 kadının hakkı 1 erkeğe eşittir gibi şeylerde yazıyor.bunu da savunuyorsun yani.tamam bukonuyu geçelim ne deolsa din sorgulanamaz gibi bir maddeyle sizin sorgulama yetiniz köreltilmiş.

türbana gelince.nenelerimizin kullandığı başörtüsüyle karıştırmayın lütfen.trex adlı arkadaş türban yasaklansım dememiş gözünüzle okursanız sevinirim.sadece kamusal alanda yasak olmasını doğru buluyo laik bir türk vatandaşı olarak.ve laik bir ülkede yaşıyoruz her ne kadar şeriat isteyenler olsa da.e tabi her yerde tiz sesler çıkar böyle.ama unutmayın ki TÜRKİYE LAİK BİR ÜLKEDİR VE LAİK KALACAK.
bu kaçıncı ayet yada hangi süre.kuran kadınada erkeğe eşit davranılmasını emretmiştir.peygaberimizle birlikte kuran gelmeden önce araplar kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı.kuranın gelmesiyle birlikte bunlar ortadan kalktı yani eşitlik geldi...

comandante
27.Mayıs.2006, 15:54
eşitlik?nerde gokhan abicim eşitlik ya.ayetini söylerim kitap arkadaşımda.ırakta tenisci kız etek giyiyo diye öldürüldü be abi...

gezenti
27.Mayıs.2006, 20:03
eşitlik?nerde gokhan abicim eşitlik ya.ayetini söylerim kitap arkadaşımda.ırakta tenisci kız etek giyiyo diye öldürüldü be abi...
ya her müslüman dinini en iyi şekilde yaşasaydı zaten kötülük diye birşey kalmazdı.o adamın müslümanlıkla ne alakası var???

benyaben
27.Mayıs.2006, 20:14
ya her müslüman dinini en iyi şekilde yaşasaydı zaten kötülük diye birşey kalmazdı.o adamın müslümanlıkla ne alakası var???

türkiyede islamiyete ve ya hristiyanlığa karşı bir durum mu var?Trükiyenin resmi dini yoktur..Fakat laiklik ilkeside vardır..Bu yüzden türban yasağı kaldırılırsa bir hristiyan türk vatandaşıda işine hacla gelebilir masasına hac koyabilir..

thegrandfather
27.Mayıs.2006, 21:04
COMANDANTHE ;
1-Kuranda kadınlar sizin tarlanızdır demiş bu doğru ama aynı ayet arkadan yaklaşmayı yasaklamıştır.bilgin omayan konularda hele birde bu Kurandan bir ayeti kerimeyse yazma lütfen.
2-Iraktaki tenisçi kızın öldürülmesi bizi sevindiren veya tasvip ettiğimiz bir davranış değil.tamamen barbarlık.benim anlatmaya çalıştığımda bu bu şekilde devam ederse aynı şey bir gün türban yada başörtülü birinin başınada gelecek.insan gibi birarada yaşamak varken bu kavganın sebebi ne?

ve diğer arkadaş yada arkadaşlar trex benyaben,daha önce karıştırmışım kim yazdıysa o üstüne alınsın.
neymiş efendim kamu kurumlarına girilmesine karşıymış,üniversitelere girilmesine karşıymış,hristiyanda masasının üstüne haç koyarmış falan filan.Ya arkadaşım bu üniversiteler size babanızdan mirasmı kaldı.Bu ülkeye benden fazlalık olarak ne verdin.kaç şehit verdin?yıllık ödediğin vergi ne kadar?örnek çok.ne verdinki bu ülkeye benim vermediğim önüme çıkıyosun sen giremezsin buraya diye.Başımdaki örtü seni ne ilgilendiriyor ben bunu anlamıyorum?lütfen yazsana başkalarıın giyindiği kıyafet seni ve senin gibi düşünenleri niçin ilgilendirsin?Beni senin ve sülalenin giyindiği elbise hiç enterese etmiyor.Varmı bir fikrin,yaptığın faydalı bir.Yaptığın bir eylem varmıki birileri fayda görmüş.BEN LAİĞİM,ÜLKE LAİK,CUMHURİYETİ YEDİRTMEYİZ? nereye kadar? sana soruyorum ne yaptın cumhuriyet için.İnsan fikirleriyle vardır.Ben İranada giderim,Amerikayada...sen nereye gideceksin.Ben orada İrana gideceğim için yazmadım,bu memlekette senin ataların ne kadar mücadele vermişse,benim atalarımda en az o kadar mücadele vermiş kan dökmüştür.Zaten istediğinizde bu ya.ŞU İRANA,ŞU AFGANİSTANA,ŞU RUSYAYA,ŞU AMERİKAYA,BİZDE TÜRKİYEYE.Ama yanılıyorsunuz.Bu ülke sahipsiz değil,ve bu mücadele sürecek.Biz fert fertte bu mücadeleyi sürdürürüz.Haklı olduğumuz mücadeleyi.Siz TSK NIN,MEDYANIN ARKASINA SAKLANMAYA DEVAM EDİN.Ve bir gün siz istemesenizde hakkımızı geri alırız.
Kaçtığınız neyse onuda anlamıyorum?
1-bir üniversitede türbanlı birinin okuması senden neler götürüyor bunu yaz?
2-bir kamu kuruluşunda (örneğin öğretmenin kapalı olsa sen dersi anlamıyormusun,yada adliyede,ya da maliyede vs.vs.) kapalı birinin çalışmasının sana zararı nedir?
ve bizi sakin olmaya davet eden arkadaş.
adamın imzasına bak;
tüyümüzü kesenin,kazını yolarız :):):)
nasıl sakin olayım.adama sayfalar dolusu yazı yazıyosun.anlamıyor,anlamamakta ısrar ediyor.Neymiş efendim atatürke saldırdı,cumhuriyete saldırdı falan feşmekan.
Soruyorum herkes senin gibi düşünmek zorudamı,Bu ülkede uygulanan Cumhuriyet adam gibi uygulansa bu durumlar olmaz zaten.İşinize geldiği gibi demokrasi,işinize geldiği gibi cumhriyet.OH NE ALA MEMLEKET.

benyaben
28.Mayıs.2006, 14:30
COMANDANTHE ;
1-Kuranda kadınlar sizin tarlanızdır demiş bu doğru ama aynı ayet arkadan yaklaşmayı yasaklamıştır.bilgin omayan konularda hele birde bu Kurandan bir ayeti kerimeyse yazma lütfen.
2-Iraktaki tenisçi kızın öldürülmesi bizi sevindiren veya tasvip ettiğimiz bir davranış değil.tamamen barbarlık.benim anlatmaya çalıştığımda bu bu şekilde devam ederse aynı şey bir gün türban yada başörtülü birinin başınada gelecek.insan gibi birarada yaşamak varken bu kavganın sebebi ne?

ve diğer arkadaş yada arkadaşlar trex benyaben,daha önce karıştırmışım kim yazdıysa o üstüne alınsın.
neymiş efendim kamu kurumlarına girilmesine karşıymış,üniversitelere girilmesine karşıymış,hristiyanda masasının üstüne haç koyarmış falan filan.Ya arkadaşım bu üniversiteler size babanızdan mirasmı kaldı.Bu ülkeye benden fazlalık olarak ne verdin.kaç şehit verdin?yıllık ödediğin vergi ne kadar?örnek çok.ne verdinki bu ülkeye benim vermediğim önüme çıkıyosun sen giremezsin buraya diye.Başımdaki örtü seni ne ilgilendiriyor ben bunu anlamıyorum?lütfen yazsana başkalarıın giyindiği kıyafet seni ve senin gibi düşünenleri niçin ilgilendirsin?Beni senin ve sülalenin giyindiği elbise hiç enterese etmiyor.Varmı bir fikrin,yaptığın faydalı bir.Yaptığın bir eylem varmıki birileri fayda görmüş.BEN LAİĞİM,ÜLKE LAİK,CUMHURİYETİ YEDİRTMEYİZ? nereye kadar? sana soruyorum ne yaptın cumhuriyet için.İnsan fikirleriyle vardır.Ben İranada giderim,Amerikayada...sen nereye gideceksin.Ben orada İrana gideceğim için yazmadım,bu memlekette senin ataların ne kadar mücadele vermişse,benim atalarımda en az o kadar mücadele vermiş kan dökmüştür.Zaten istediğinizde bu ya.ŞU İRANA,ŞU AFGANİSTANA,ŞU RUSYAYA,ŞU AMERİKAYA,BİZDE TÜRKİYEYE.Ama yanılıyorsunuz.Bu ülke sahipsiz değil,ve bu mücadele sürecek.Biz fert fertte bu mücadeleyi sürdürürüz.Haklı olduğumuz mücadeleyi.Siz TSK NIN,MEDYANIN ARKASINA SAKLANMAYA DEVAM EDİN.Ve bir gün siz istemesenizde hakkımızı geri alırız.
Kaçtığınız neyse onuda anlamıyorum?
1-bir üniversitede türbanlı birinin okuması senden neler götürüyor bunu yaz?
2-bir kamu kuruluşunda (örneğin öğretmenin kapalı olsa sen dersi anlamıyormusun,yada adliyede,ya da maliyede vs.vs.) kapalı birinin çalışmasının sana zararı nedir?
ve bizi sakin olmaya davet eden arkadaş.
adamın imzasına bak;
tüyümüzü kesenin,kazını yolarız :):):)
nasıl sakin olayım.adama sayfalar dolusu yazı yazıyosun.anlamıyor,anlamamakta ısrar ediyor.Neymiş efendim atatürke saldırdı,cumhuriyete saldırdı falan feşmekan.
Soruyorum herkes senin gibi düşünmek zorudamı,Bu ülkede uygulanan Cumhuriyet adam gibi uygulansa bu durumlar olmaz zaten.İşinize geldiği gibi demokrasi,işinize geldiği gibi cumhriyet.OH NE ALA MEMLEKET.

1.si ben seni sakin olmaya davet etmedim sen beyninde kuruyosun çok güzel b,i şekilde ondan sonra yazıyosun..
2.si ben onu oraya eğlence olsun diye yazdım..
3.sü git iranda orda rahatsız olma kardeşim bu ülkenin kuralları böyle senin gibi düşünen mi daha çok bizim gibi düşünen mi daha çok çok yanlış şeyleri savunuyorsun biz islam devleti DEĞİLİZ..
4.sü bu konunun demokrasiyle ne ilgisi var..Demeokrasi ile laiklik sence aynı mı?
5.si bak bakalım islamiş devletler neden geri kalmıştır?BAk bakalım osmanlı devleti neden çökmüştür?BAk bakalım osmanlı islami kurallara göre yönetildikten sonra neler olmuştur

comandante
28.Mayıs.2006, 14:33
şimdi kadınlar tarlalarınızdır ile arkadan yaklaşmak yasaktır ın alakası ne?biz tarlaya arkadan mı yaklaşıyoruz?ne demek istediğiniz gibi girebilirsiniz ya?

__Trex__
28.Mayıs.2006, 16:06
ewet bu üniwersiteler bana we benim gibi düşünenlere babamızdan kaldı yani ATATÜRK'ten yani senin sewmediğin bi insandan
sen we senin gibiler ülkeye wergi wererek faydamı sağlıyor acaba ben belki daha şahsıma ait wergi wb wermesemde yüreğimi wermeye hazırım anlıyomusun yooo zannetmiyorum
ben sana git bu ülkeden demedim istediğin koşulların orda olduğunu söledim rahatlık orada
ben zaten senin giyimine kuşamına bişi demiyorum bunu daha önce 50 sefer söledim ama anlamakta güçlük çekiyo olabilirsin at gözlüğünü çıkarmaya dawet ediyorum seni
ben memleketimden memnunum sen we senin gibiler gitsede kurtulsak
BEN LAİK'im TÜRKİYE LAİK bu böle dewam edecek sonsuza kadar
ewet bak sana ilk defa katılıyorum bu ülke sahipsiz deil kuralları belli hukuku beli ne oldu belli bu böle sürecek we gidecek değiştirilemez bir unsur
haklı mücadele mii?? komiksin yaa :D
ben TSK nın arkasına saklanırım çünkü en büyük güç o anladın mı askerliğini yaparken öğretmedilermi sana
bir gün hakknızı geri almak deil almaya bile yeltenemezsiniz bunu unutma (unutcağından eminim ) ama senin zararına olacaktır
1. sen we senin gibi geri kalmış düşüncelerin ortaya çıkmaması
2. sen we senin gibi düşünenlerin ülkeyi yönetmemesi we yönlendirmemesi için
bu açıklamalardan daha açığıda olmazdı herhalde

neymiş efendim saldırdı deil saldırıyosun istemiyosun bu nedemek bu dewletin kurucusunu sewmemek ne demek ben anlamıyorum yaa ATATÜRK olmasaydı ne yapcaktın o zaman sorarım sana !!!

bu ülkede uygulanan adam gibi cumhuriyet olmasaydı senin gibi düşünceler böle ağlamazdı niye niye diye!!!

gezenti
28.Mayıs.2006, 17:20
ya beylerbu bu konu ne biçim olmuşya.
ben yukarıda türkiyenin resmi dini islamiyet değilmiş diye bir şey gördüm..ya kardeşim sen istersen hristiyan ol ama bunu tüm memlekete mal etme.türkiye cumhuriyetinin dini islamiyettir vede sonsuza kadar öyle kalacaktır.osmanlıyı örnek vermişssiniz.unutmayınki osmanlı devleti devrilmeye yakınken avrupayı yani hristiyanları örnek almıştır islamiyet yüzünden yıkılmamıştır ama şunuda unutmayınki osmanlı beyliği ilk kuruldupğunda bir imparatorluk kurmak hedefinde değildi ve bizans üzerine yaptığı gazalarla adını duyurmuştur.ondan sonra islamiyeti yaymak için dünyaya sefere çıkmıştır.

benyaben
28.Mayıs.2006, 18:17
ben yukarıda türkiyenin resmi dini islamiyet değilmiş diye bir şey gördüm..ya kardeşim sen istersen hristiyan ol ama bunu tüm memlekete mal etme.türkiye cumhuriyetinin dini islamiyettir vede sonsuza kadar öyle kalacaktır.osmanlıyı örnek vermişssiniz.unutmayınki osmanlı devleti devrilmeye yakınken avrupayı yani hristiyanları örnek almıştır islamiyet yüzünden yıkılmamıştır ama şunuda unutmayınki osmanlı beyliği ilk kuruldupğunda bir imparatorluk kurmak hedefinde değildi ve bizans üzerine yaptığı gazalarla adını duyurmuştur.ondan sonra islamiyeti yaymak için dünyaya sefere çıkmıştır.

Türkiyenini resmi dini islamiyet midir gökhan?Bana o maddeyi göster allahını seversen???Anaysanın neresinde resmi din islamiyettir deniliyo?Eğer resmi din islamiyetse Laiklik diye bir olayın olmaması gerekirdi ve bu tartışmayı yapmamamız gerekirdi değil mi gökhan?

İslami devletlere bak allahını seversen hangisi gelişmiş hangisi bizden daha gelişmiş?
Osmanlı devleti islami kurallara yönetilmeye başlandığından beri okullar gittikçe bilgi vermek yerine cahillik aşılamış,şiddet aşılamış..Bak bakalım Mısr seferi yapılmadan önceki osmanlı medreselerine gökhan?Hangisi şu andaki dünyca ünlü üniversitelerinden aşağı nitelikte bir eğitim veriyormuş?

İslamiyeti nasıl yaymış onuda bize örneklerle anlatta bizde bilelim..Eğer islamiyet yayılsaydı İstanbulda hristiyanlar öncelikle müslüman yapılırdı,avusturyadakiler müslüman yapılırdı?..

gezenti
28.Mayıs.2006, 20:12
ya benyaben kimseyi zorla müslüman yada hristiyan yapamazsın sadece o dini tanıtırsın adamda isterse kabul eder dini.ewet yüzde 99 u müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz bunun resmiyeti yoktur.ama şu kesin bir gerçektirki osmanlı devletinin ilk amacı dünyaya islamiyeti tanıtmaktır.bide osmanlı devleti islami kurallara göre yönetilmeye başlandığından beri demişssin zaten osmanlı devleti son dönemi hariç hep islami kurallara göre yönetilmiştir....

__Trex__
28.Mayıs.2006, 21:43
benyaben kardeşim bu zamana kadar seni bu konu üzerinde destekledim ama bazı konularda yanılıyosun resmi din falan yanlış düşünme nüfusuna bak dini yazar yani resmi dinimiz islam hepimiz müslümanız ardaki istisnalar hariç yanlış düşünme yani

thegrandfather
28.Mayıs.2006, 23:46
gökhan kardeşim boşa uğraşma bu adama hiçbir şey anlatamıyosun.sen hanya diyosun o konya diyor.
Sen muhteşem bi adamsın desen bana niye küfür ettin diyecek.Ben bu konuda bundan sonra sana birşey demiyorum kardeşim.Osmanlı İslami kurallar yüzünden çökmüş.Ya böyle bi saçmalık varmı.Sen Hangi tarih kitabını okudun kardeşim.Nerede yazıyor bunlar.Sen Asırlarca dünyayı adaletli bir şekilde yönet.Kalksın elin amerikalısı Osmanlının dünyayı bu şekilde nasıl yönettiğini araştırsın,şu adamın dediğine bak yav.gelde çıldırma.
Bir diğer konu kardeşim dinle ilgili bir konuda bu tip ifadeler kullanma.seni bir kez daha uyarıyorum.Bizde müslümanız diyorsun konuştuğun laflara bak.Geri kalmış ülkeler hep islami ülkelermiş.Neden geri kalıyorlar İslam yüzünden mi?
Yoksa tüm İslam ülkelerini yönetenlerin senin gibi diktatör kafalı insanlardan oluşması mı?sebep ne acaba?
Açık ve Seçik olarak yazıyorum ve soruyorum?Senin dinin ne?Sana ona göre yazayım.Geri kalmışlığın sebebini İslama dayandırmandan Müslüman olmadığını anlıyorum ben!Eğer öyle değilsen bununla ne demek istiyorsun.Bana diyorsunki geçmişi inkar etme,Atatürk olmasaydı ne yapacaktın?Bütün mücadeleleri Sadece Atatürkmü verdi bu ülkede.Bugüne kadar karşı çıktım,bundan sonrada karşı çıkarım kardeşim.Zorla dayatmalara karşıyım anlıyormusun beni?Milyonlarca İnsan öldü bu memleket için.Osmanlı olmasaydı ya kadar gider bu mesele.Ama dediğim gibi ben seninle bu tip konuşarı konuşmak istemiyorum.Kısır döngüsün,Aynı lafları sürekli tekrar ediyosun.Ne bir fikrin var,Ne de söyleyebilecek farklı bir sözün.Dön sayfaları bir kez daha oku istersen.
ve trex adlı arkadaş;
Sana kalan üniversite kendi adına yalnız bir kişiliktir.Bu şekilde üstüne alınanlar içinde bir kişiliktir.kendi adına göre,kendi fikrine göre söylersen bu doğrudur.ama vergi olayından bahsettim.Benim vergimden maaş alan hocalardan ders almakta ağırına gider heralde.Bu konu uzun kardeşim hangi birini yazayım.Benden vergi alan devlet,laikte olsa başka bişeyde olsa.Seve seve alacak kardeşim beni üniversiteye veya ayrı bir üniversite kuracak orada okutacak.İşte bunun içindirki bu rejime karşıyım.Laiklik bu değildir.Sadece islama karşı gelştirilmiş bir tepki duvarıdır bu ülkede laiklik.Ama sen anlmasın,anlayamazsın.
Askerde benim öğrendiğim türk gencine önem verilmediği,hayvan yerine konulduğu vs.vs. gitmediysen gidince görürsün.Boşver bu boş laflar kardeşim benim palavralara,sahte kabadayılıklara karnım gerçekten tok.Ben almıyım!
SEN VE SENİN GİBİLER TSK ARKASINDA SAKLANIN.BİR GÜN GELİR ORADA GÖRÜŞÜRÜZ.

__Trex__
29.Mayıs.2006, 00:14
ya tamam baydın yaa harbiden konyalısın belli zaten tutucusun anlıyorum sana we senin gibilerle muhattab olmaya gerek yok hawanda su döwmek gibi bişi çünkü ne anlatsak boş sen wergini ödemeye dewam et bu ülkeye atatürkçü gençlerin okumasına werdiğin katkılardan dolayı sana saygı duyuyorum her ne kadar sana koysada... bu ülkeyinin yönetim şeklini nede hukuk sistemini işleyiş şeklini değiştiremezsiniz boşuna uğraşmayın
seninle bu konuyu sabaha kadar tartışsak anlamazsın sen dewam et wergini ödemeye nice benim gibi düşünceleri geliştir saolasın

thegrandfather
29.Mayıs.2006, 18:55
ya tamam baydın yaa harbiden konyalısın belli zaten tutucusun anlıyorum sana we senin gibilerle muhattab olmaya gerek yok hawanda su döwmek gibi bişi çünkü ne anlatsak boş sen wergini ödemeye dewam et bu ülkeye atatürkçü gençlerin okumasına werdiğin katkılardan dolayı sana saygı duyuyorum her ne kadar sana koysada... bu ülkeyinin yönetim şeklini nede hukuk sistemini işleyiş şeklini değiştiremezsiniz boşuna uğraşmayın
seninle bu konuyu sabaha kadar tartışsak anlamazsın sen dewam et wergini ödemeye nice benim gibi düşünceleri geliştir saolasın
sen yaptığın asalaklıktan hoşnutsan problem yok.Konyalı Oralı buralı lafı atma uzzatma işi ben tutucu olurum sende salıcı olursun.Fazla uzatmayalım.Hiçbir konuda fikri olmayan bir adamsın o yüzden havanda su dövüyoruz zaten.Ama bu bile güzel en azından havanda su dövülmeyeceğini öğrenmişsin.Demekki vergiler boşa gitmemiş.Bir gün olur insanlara saygıyıda öğrenirsin veya öğretirler bi şekilde:z:

__Trex__
29.Mayıs.2006, 19:10
arkadaşım bu güne kadar sana hakaret etmedim senin sölediğin laflara bak asalak falan sen kimsin ki bana asalak fikri olmayan insan dersin!!!!sen benim fikirlerimin altın da ezildiğin için böle çirkeflik yapıyosun. ekmek yediğin kaba tüküren insansın sen senin bana weya benim gibi düşünen kişlere laf söylemeye hakkın yok anlıyomusun. sen we senin gibi kişler böle ağlamaya dewam edersiniz edeceksinizde ama her ağlayana meme werilmez bu ülkede hemde böle üçkağıt ağlamaya aklında olsun bak böle söylüyorum diye kızma ha sinirdende gülme siz çünkü bunlara mahkümsunuz

thegrandfather
29.Mayıs.2006, 19:59

Bu msj'ın ve buna benzer msj'ların soruna bir cvp olur sanırım.
Asalak benzetmesine gelince ne manaya geldiğini sanırım biliyorsun.Veya bilmiyorsun.Başkalarının üstünden geçinen.Benim vergimle seni ve senin gibilerin fikirlerini geliştirdiğimi yazmışsın yukarıda onun için dedim.ben ve benim gibilerinin paraları üzerinden kendini geliştirmek hoşuna gidiyor madem bu laf sana normal gelir diye :)
Ve sana basit bir soru bugüne dek hangi ülkenin hukuk sistemi yönetimi,yöneticisi değişmemiş bi yazarsan çok memnun olurum.O gelişmiş beyninden faydalanayım hazır bulmuşken.Pek ender rastlanan bir adamsın çünkü :) değerlendirmek lazım.
Hangi fikrinin altında ezildiğimide yazıver bir zahmet.Bilelim demi ama?
Sen ne fikrinden bahsediyorsun arkadaşım.Konunun başından beri benyaben ve sen türkiye laiktir laik kalacak tan başka bir lafmı ettiniz.Ha birde irana falan gönderdiniz.Gerçi sizin okul paralarını,8 yıllık eğitime destek paralarını vermekten irana gitmek için paramız kalmadı biraz borç versene :)

LeHeb
29.Mayıs.2006, 20:38
yahu bu konuları niye tartışıyorsunki boşu boşuna thegrandfather. Bu zihniyetteki insanlar yazacak cevap bulamayınca "türkiye laiktir laik kalacak" gibi lafları ortaya atıp konuyu saptırmayı ve işin içinden sıyrılmayı huy edinmişler.

__Trex__
29.Mayıs.2006, 21:31
laikliği cumhuriyetçiliği atatürkçülüğü sawunmak sana hakaret olarak geliyosa doğrudur hakaret ettim o zaman sana!!
asalak kelimesini gayet iyi biliyorum eğer benim gibi düşünen insanları ortaya çıkaracaksa ben asalak olmaya dewam ederim o konuda rahat ol sen
ama bu sana koyuyor olmalı ki ikide bir wergi wermekten bahsediyorsun
ben değişenini bu güne kadarda laik olupta senin gibi senin istediğin gibi değişen bi ülke görmedim duymadım warsa bende öğrenmek isterim yönetici deişir fakat yönetim şekli deişmez
senin yaşındaki bi insanın benim beynimden faydalanması beni çok mutlu etti 27 yaşına gelmişsin fakat kapalı kafalar altında yaşadığın için başkasına muhtaçsın olabilir haklı karşılıyorum seni çünkü senin bi suçun yok
benim fikrim belli bunu sende ismin gibi biliyorsun hala ne fikri diyip duruyorsun
ha irana gitceksen ödeme wergini zaten gözünde kalıyo en iyisi werme git irana sen rahat biz rahat
senin düşüncelerini sawunun başımızdaki insan bile değiştiremedi kim değiştirecek bunuda düşünürüm yani zor sizi aşar bu!!

yahu bu konuları niye tartışıyorsunki boşu boşuna thegrandfather. Bu zihniyetteki insanlar yazacak cevap bulamayınca "türkiye laiktir laik kalacak" gibi lafları ortaya atıp konuyu saptırmayı ve işin içinden sıyrılmayı huy edinmişler.

burdaki herkes laiklik atatürk we cumhuriyet karşıtı herhalde

LeHeb
29.Mayıs.2006, 21:43
burdaki herkes laiklik atatürk we cumhuriyet karşıtı herhalde yahu tartışmayacam diyorum ama insanı mecbur bırakıyosunuz. neden benden alıntı yaptığını sorabilirmiyim acaba. benim yazdıklarımdan benim cumhuriyet, laiklik karşıtı olduğumu nerden çıkarttın. hemen karşı tarafa saldırmaya başlamadan önce biraz beynini kullan bana bu şekilde hakaret etmeye hakkın yokk

__Trex__
29.Mayıs.2006, 21:48
yahu tartışmayacam diyorum ama insanı mecbur bırakıyosunuz. neden benden alıntı yaptığını sorabilirmiyim acaba. benim yazdıklarımdan benim cumhuriyet, laiklik karşıtı olduğumu nerden çıkarttın. hemen karşı tarafa saldırmaya başlamadan önce biraz beynini kullan bana bu şekilde hakaret etmeye hakkın yokk

sen o adamın sawunduklarını güzel oku o zaman. görüyosun ama beynin algılamıyo olabilir adam resmin atatürk ilaiklik we cumhuriyetçiliği istemeyen ekmek yediği kaba tüküren bi insan sen bu adamı destekliyorsan bil ki sana da saldırırım bunu aklından çıkarma

gerekirse bu sitedende atılırım yani

Universal
29.Mayıs.2006, 21:53
laiklik din işleriyle devlet işlerini ayırarak yönetmek biçimdir ama ne yazıkki günümüzde bu böyle olmuyor zaten türban takmak bütün müslüman ülkelerde yasak aksini düşünen insan varsa kanıtımda var ayrıca Atatürk'ün resmini yakmak tükürmek yakmak gibi eylemler gösterirlerse ceza alıyorlarsa ilkeleri içinde aynı şey olmalıdır türbanı yasaklamış bir devlet kurucusunu kurrallarını çiğnemekte yasaktır ama ne yazıkki bu kural Türkiye'de çiğneniyor bunun üzüntüsünü yaşıyorum

Burak Duran
30.Mayıs.2006, 00:00
KONU ÇIĞRINDAN İYİCE ÇIKTI GEREKLİ İŞLEM YAPILACAKTIR

__Trex__
30.Mayıs.2006, 00:05
allah razı olsun sadece konu deil bence

Selman Ozturk
30.Mayıs.2006, 01:01
Yahu ne olurdu şurada birmirizi kırmadan tartışsak? Hemen birbirimize dalaşmaya, laf atmaya yer arıyoruz.

Konu amacından saptı ve kişisel atışmalara döndü.

KONU KAPANMIŞTIR!!!

VoLkaN BaROs
31.Mayıs.2006, 00:30
Bu konuda bende birkaç kelam etmek istiyorum...

Öncelikle mesajlarınızın tümünü okuma fırsatım olmadı ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla neyi tartıştımızı bilmiyoruz.

Bir arkadaşımız benim anamın, kardeşimin, eşimin başı kapalıdır buna da kimse karışamaz demiş, bazılarınız onu -tabirimi mazur görün- "yobaz" gibi nitelendirip gözünün içine sokarcasına "Türkiye Laiktir laik kalacak" gibi cümleler kurmuşsunuz.

Önce fikirlere karşı saygılı olmayı öğrenmeyi bilmemiz gerekir, saygılı olmayı bilmeyenler sağlıklı tartışma yapamaz, ki nitekim de yapılan tartışmaların çoğu amacını aşmış.

Herşeyden önce tartıştığımız konunun özünü anlamak gerekir, daha sonra yorum yapacaksak yapmalıyız.

Peki Laiklik nedir o zaman?
Laiklik en basit tanımıyla din işleri ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır, bunadan da öte laiklik din hürriyetidir, dinsizlik değildir. Kişinin yaşadığı dinin vicdan ve ibadet yönünden hürriyetidir.

Laiklik kavramı sadece devlet işlerine dinin karışmasını engellemek anlamına gelmez, laiklik aynı zamanda da sahte dindarlığı, gerici düşünceyi engellemektir.

Laiklik kasıt ve fiile dayanan hareketleri engellmektir. Laiklik dinsizlik demek değil, dinine sahip çıkmaktır.

Biz Laik demokratik bir hukuk devletiyiz. Milletimizin çoğunluğu müslümandır, müslümanlığın gereklerini de elbette yerine getireceklerdir. Dini Allah ve kendisi için yaşayan hiç kimseye karşı çıkamayız. Zaten gerçek dindar, dinini hiç bir şeye alet etmeden kendi içinde yaşar.

Ama elbet devlet düzenine karşı hareketlere de kayıtsız kalamayız. Asıl önemli olan dini siyasi görüşlerine alet edenler ile vicdani sorumluluğu için yaşayanları birbirinden ayırmaktır.

Kur'an-ı Kerimde de belirtildiği üzere çağın şartlarına uymak gerekir. Bu ülkede çarşaf giymek yasaklanmıştır. Zamanımız şartlarında çarşafın yeri yoktur bana göre. Ama başını kapatan anamıza, kız kardeşimize veya eşlerimize millet sınırları içerisinde kimsenin karışmaya hakı yoktur, tıpkı başı açık anamıza, kız kardeşimize veya eşimize karışmaya hakları olmadığı gibi...

Üzülerek görüyorum ki bu ülkenin gençliğinin büyük bir çoğunluğu iki aşırı kutupta gidiyor. Bir grup aşırı dindar davranarak bunu insanlara zarar vermeye dönüştürüyor, diğer bir grup da dini bilgiden mahrum, onun gereklerini dahi yerine getiremiyor; dini sadece nüfüs cüzdanına yazan bir metin olarak görüyor, yeri geldiğinde de müslümanım diyor...

Asıl önemli olan çağdaş bir şekilde yaşarken dininin de gereklerini yerine getirmeyi başarmaktır. Din: Bir işe "Bismillahirahmanirrahim" diyerek başlayabilmektir. İnsanını, ülkeni sevmektir; onu korumaktır. Gelişmektir; toplumlara ilmi bilmi öğretmektir.

Ben laik demokratik bir ülkenin vatandaşıyım, Atatürkçüyüm ve Müslümanım. Unutmayın ki Atatürk hiçbir zaman dini yok etmeye çalışmamıştır. Aksine dini daha da yüceltecek işler başarmıştır.

Dini lütfen 3-5 kelimenin arasına sıkıştırmayın, dini bilin, öğrenin, uygulayın. Çağdaş olun, ilim ve bilimi ilerletin. Kimseyi dincisin veya dinsizsin diye yargılamayın. Siz ülkeniz ve dininiz için en hayırlısını yapın gerisi kendiliğinden gelecektir zaten ;)