PDA

View Full Version : Fm de ülke (nation) takıntısı

Chinatown
02.Mart.2011, 15:41
Oyun esnasında veya da ilerleyen dönemde regenler çıktığında transfer politikamızın önemli kısmıdır alacağımız oyuncunun hangi ülkeden olduğu, büyük ülkelerin U20 takımları gözdedir falan filan..

fakat bazı takıntılar var bende .

misal İtalyan oyuncuları hiç ısınamam, 2005 den beri fm oynarım tek bir italyan oyuncu transfer etmedim, aynı şekilde ingiliz ve ispanyol da :)

Kuzey afrika ülkeleri ve USA da block listim içinde..

Danimarka ve İskandinav ülkeleri (Norveç, İsveç, Finlandiya) oyuncuları da hep sıcak gelir bana onları transfer ederim eski yugoslavya ülkelerinden de bol transfer yaparım, hırvat, sırp, çek falan :)

valla böyle takıntıları olan başka birileri varmı yoksa bir çatlak ben miyim merak ediyorum :)

PaVLeNKo
02.Mart.2011, 15:47
Vala ben potansiyeli güzelse hani ırkı,milliyeti farketmez ancak ispanyol,italyan,ingilizmi dersin yoksa danimarkalı,ukraynalı vs bende danimarka,ukrayna derim :) güçsüzün yanındayım yani :D

EndoplazmiK RetikuluM
02.Mart.2011, 15:51
Yaptığım regen transferlerinin %70'i güney amerikadan oluyor. Geri kalanın büyük bölümüde balkan ve iskandinav ülkelerinden.

BaGa TaRKaN
02.Mart.2011, 15:52
Öyle Bir Takım Yok Valla Gördüğümü Almaya Çalışırım Çok İstediğim Oyuncuyu:) İster İngiliz Amerikan İsrail Olsun İsterse Tuvalu Olsun Yeterki Oyuncuya Isınayım:)

Mesela 2010'da Kırıkkalespor'a İsrailli Messi Eli Zizov'u:zuhaha Almıştım Adamın Fanı Olmuştum:D

Universal
02.Mart.2011, 15:59
Mesajında İtalyadan oyuncu almadım diye bir yorum yapmışsın. Aynı durum bende de geçerli, şu güne kadar İtalyadan hiçbir oyuncu almadığımı fark ettim.

sui generis
02.Mart.2011, 16:22
ben oyunda zaten regen almıyorum. kariyerde de fazla duramıyorum. oyuncu alırken bende ülkesine bakarım. ermenistan, yunanistan, israil, ırak, iran gibi ülkelerden hiç almam. büyük avrupa ülkeleri tercihimdir.

Hugo
02.Mart.2011, 16:23
İsrailli almam ben de. Bunda ikinci milliyetimi Filistin olarak girmem etkili olabilir :D Şimdiye kadar 1 kere Yunanlı transfer etmiştim o da M'Boroya serbest olarak Amanatidisi almıştım baya iş yapmıştı. Ermeni oyuncu da almam. Oyunda kupa kazanacağım diye prensiplerim dışına çıkamam :p
Bunlar dışında iş yapacak ne kadar adam varsa alırım, milliyet farketmez.

RasAnt
02.Mart.2011, 16:41
Her ülkeden futbolcu aldım hatta 2009 veya 2008 di sanırım hayatta almam dediğim İsrail ırkından bir regen kaleci almış Bursaspor 23 yaşında kalecilerde olması gereken özelliklerin hepsi koyu renk yani abartısız +17 18 19 20 bir sene sonra Fenere almıştım o kaleciyi hala unutamam :)

DenizlispoR
02.Mart.2011, 16:45
Ermeni ve Yunan dışında herkesi alırım .

sarianet
02.Mart.2011, 16:52
ben sarışın esmer siyah beyaz farketmez özelliği güzel oldumu kaparım :D
ama brezilya ve arjantin ülkelerini daha çok takip ederim hem kolay transfer edliyolar gerçi arjantinliler takıntılı oluyo ama dayağı yiyince onlarıda susturuyorum :D

LifeYourself
02.Mart.2011, 17:42
bedava sirke baldan tatlıdır gerisi farketmez:D

vego
02.Mart.2011, 17:45
Böyle bir takıntım yok:D

eng1n
02.Mart.2011, 18:17
İskandinav ülkelerinin sıcak gelmesi ilginç tabe.

eXcitinG
02.Mart.2011, 18:19
2000 den beri oynarım bu oyunu ve bu zamana kadar tek bir Yunan, İsraiLLi, Rum ve Ermeni oyuncuyu takımımda barındırmamışımdır. Gittiğim takımLarda da varsa ya göndermişimdir direk, ya da sözLeşmesini fesh etmişimdir. Bende de böyLe bir takıntı var :)

CeNTeR_TR
02.Mart.2011, 18:23
Türkiye Harici kolay kolay oynamam zaten o yüzden yabancı sınırlaması önüme bariyer çeker ama İtalyan - İngiliz oyuncu kolay kolay almadım almıyorum da İspanyol'da almamaya özen gösteririm :)

demirsporlu
02.Mart.2011, 19:04
iyi bi topçu olması yeterli benim için. dini dili ırkı farketmez. ne mutlu insanım diyene!

Chinatown
02.Mart.2011, 23:22
yav zaten israilden yunanistandan ermenistandan iyi oyuncu pek çıkmıyor :) ben yine kısmen düzgünüm, 10 yılını geçirip Türk statüsüne geçenlerle birlikte 12 tane fransızı olan arkadaşım var Gs yönetirken :icon_biggrin:

Universal
02.Mart.2011, 23:24
Herkesi milliyetçilik duygusu kabarmış bende oyunda ne kadar Azeri oyuncu çıkarsa takımıma alırım zaten iki üç tane çıkıyor; ama bir keresinde Ramoviç diye bir regen kaleci çıkardılar, ben böyle bir kaleci görmemiştim. Hala öyle bir kaleci çıkarmasını bekliyorum oyunun. :)

Hugo
02.Mart.2011, 23:40
yav zaten israilden yunanistandan ermenistandan iyi oyuncu pek çıkmıyor :) ben yine kısmen düzgünüm, 10 yılını geçirip Türk statüsüne geçenlerle birlikte 12 tane fransızı olan arkadaşım var Gs yönetirken :icon_biggrin:

İsrail'den neler neler çıkıyor yahu..

El Barto
03.Mart.2011, 00:02
Ben de milliyeti zürriyeti farketmiyor olsa da bir oyuncu transfer edemedim. :uzgun:

Çok zor yapıyorlar oyuncu almayı.

BaGa TaRKaN
03.Mart.2011, 00:20
İsrailin Regenleri Harbi Dehşet Yahu:D Beni Al Beni Al Diyorlar:n:

Deus Dominus
03.Mart.2011, 02:01
Aynı fikirde olduğum kişiler varmış bunu öğrendim :) Ermeni, Yunan, İsrailli takımımın kapısından içeri giremez :) Afrika'dan alır Avrupa'ya satarım oyuncuları. Özellikle Tunus favorim. gözlemcimlerim eksik olmaz Afrika'da, en az iki kişi her taşın altına bakar :)

BleedingMoon
03.Mart.2011, 02:07
insan olsun yeter. :)

genelde oynadığım ülkenin vatandaş futbolcularına karşı eğilimim var. hepsi bu.

richard castle
03.Mart.2011, 05:04
Ben de şimdiye dek hiç Ermeni ve İranlı Futbolcu transfer etmedim. Arjantinli de almıyorum çünkü pek katkı sağlayamadı bana şimdiye dek.

Suicider
03.Mart.2011, 06:17
Çok katı bir takıntım yok fakat mecbur kalmadıkça yada çok ihtiyacım olmadıkça ermeni,yunan,israil li oyuncuları almamaya gayret gösteriyorum :)

Lim10
03.Mart.2011, 14:44
2000 den beri oynarım bu oyunu ve bu zamana kadar tek bir Yunan, İsraiLLi, Rum ve Ermeni oyuncuyu takımımda barındırmamışımdır. Gittiğim takımLarda da varsa ya göndermişimdir direk, ya da sözLeşmesini fesh etmişimdir. Bende de böyLe bir takıntı var :)

..............

sokullu
03.Mart.2011, 16:39
din,dil,ırk,kültür mühim şeyler değildir. farketmez. hele fm'de.

Sharlockholmes
03.Mart.2011, 17:14
Bende iyi futbolcu kötü futbolcu takıntısı vardır

martymcfly
03.Mart.2011, 21:36
Ülke takıntım yok ama İtalya'dan illaki bir forvetim oluyor benim. İnter'den güzel adamlar çıkıyor al complate forward yap diyor resmen. Şuan sol bekim abd sağ bekim danimarkalı.

jesmatador
03.Mart.2011, 21:43
Bana hiç birşey gerekmez istediğim yerde oynayabilsin ( yeşil şekilde ) bana yeter ama Türklere daha sempatim var Arda Sercan'ı Genelde alıp ilk 11'de oynarım... Barça'dayım ama Sercan İbrahimovic arasında oynuyorum bir maç Sercan bir maç İbrahimovic

Siriuss
03.Mart.2011, 22:24
yunan oyuncularla sorunum yok,galatasaray'da Papastathopoulos'u oynatmıştım.ama israilli ve ermeni asla takımımda bulundurmam.bi keresinde çaresizlikten sağ kanada israilli vermut'u alıyordum ama son anda bebe'yi aldım.

rainmakerr
03.Mart.2011, 23:23
ben de güney amerika takıntısı var.

Aydin
03.Mart.2011, 23:28
Senelerdir açılışında "let's kick racism out of football" gibi bir yazı bulunan bir oyunun forumunda açılmaması gereken bir konu bence bu. Aslında konunun açılış mesajında böyle birşey yok ama sonraki mesajlar maalesef bu yönde.

Lütfen bundan sonraki mesajlarınızı milliyetçilikten alakasız tutunuz.

Hugo
04.Mart.2011, 00:26
Senelerdir açılışında "let's kick racism out of football" gibi bir yazı bulunan bir oyunun forumunda açılmaması gereken bir konu bence bu. Aslında konunun açılış mesajında böyle birşey yok ama sonraki mesajlar maalesef bu yönde.

biz burda herhangi bir ırkı küçük düşürüp hakaret etmedik ki. o ırktan oyuncu almıyoruz dedik sadece. ispanyolların ya da israillilerin siyahi futbolculara yaptığı gibi çirkin yakıştırmalar da yapmadık. hatta 5-6 kişi dışında fark etmez iyi futbolcuysa alırım demiş.

nouma16
04.Mart.2011, 00:53
alayı portekiz'den aga

Aydin
04.Mart.2011, 01:47
biz burda herhangi bir ırkı küçük düşürüp hakaret etmedik ki. o ırktan oyuncu almıyoruz dedik sadece. ispanyolların ya da israillilerin siyahi futbolculara yaptığı gibi çirkin yakıştırmalar da yapmadık. hatta 5-6 kişi dışında fark etmez iyi futbolcuysa alırım demiş.

O bahsettiğin kişileri ayrı tutuyorum zaten. Konuyu açan arkadaş da güzel bir dille anlatmış nereleri alıp almadığını. Ama hiçbir bahanesi olmadan, milliyetçi duygulara veya başka sebeplere dayanarak "yunanlı almam, ermeni almam" demeyi doğru bulmuyorum.

Tarihimizde yaşadığımız olaylar veya günümüzde yaşanılan şeyler böyle düşünmenizi sağlıyor olabilir. Hak da veriyorum. Ama bu oyunun açılışındaki mesaj açık: Bunları futbolun dışında tutun.

Irkçılık demek illa siyahi futbolcu yuhalamak değildir. Hakaret edip, onları küçük düşürmek de değildir. Irkçılık yapıyorsunuz diye suçlamada da bulunmadım. Sadece milliyetçi duygularla yazılan mesajlar bu oyunu oynayanlara yakışmıyor.

Entel dantel konuşmak istemem ama futbolun bu tür olaylarda yapıcı olan taraf olmalıdır. Onlara tuttuğumuz kini (veya artık adı herneyse) bu oyuna yansıtmamalıyız bence. Oyunun yapımcılarının felsefesine ters.

Düşüncelerinize sansür vurmak istemiyorum ama sonuçta bu oyunun Türkiye resmi araştırma sitesiyiz. Bizim de sorumluluklarımız var onlara karşı. Anlayışlı olmanızı rica ediyorum bu konuda.

mehmetd
04.Mart.2011, 06:12
bedava sirke baldan tatlıdır gerisi farketmez:D

din,dil,ırk,kültür mühim şeyler değildir. farketmez. hele fm'de.

bu iki yoruma aynen katılıyorum.

Vala ben potansiyeli güzelse hani ırkı,milliyeti farketmez ancak ispanyol,italyan,ingilizmi dersin yoksa danimarkalı,ukraynalı vs bende danimarka,ukrayna derim :) güçsüzün yanındayım yani :D

ben sarışın esmer siyah beyaz farketmez özelliği güzel oldumu kaparım :D
ama brezilya ve arjantin ülkelerini daha çok takip ederim hem kolay transfer edliyolar gerçi arjantinliler takıntılı oluyo ama dayağı yiyince onlarıda susturuyorum :D

bu 2 yorumda ise sarışın esmer kumral farketmez çünkü biz piyadeyiz olmuş biraz:D

dayağa karşıyız ama.

mehmetd
04.Mart.2011, 06:16
İskandinav ülkelerinin sıcak gelmesi ilginç tabe.

zevkler tartışılmıyor:D

Herkesi milliyetçilik duygusu kabarmış bende oyunda ne kadar Azeri oyuncu çıkarsa takımıma alırım zaten iki üç tane çıkıyor; ama bir keresinde Ramoviç diye bir regen kaleci çıkardılar, ben böyle bir kaleci görmemiştim. Hala öyle bir kaleci çıkarmasını bekliyorum oyunun. :)

sead ramoviç değil dimi?

İsrailin Regenleri Harbi Dehşet Yahu:D Beni Al Beni Al Diyorlar:n:
:D
boşuna uğraşma aldıramazsın onlara:D ben alırım ama iyi oyuncu ise tabii,diğer şeylerine bakmam.

..............

yorumu göremedim? :s7:

mehmetd
04.Mart.2011, 06:23
yunan oyuncularla sorunum yok,galatasaray'da Papastathopoulos'u oynatmıştım.ama israilli ve ermeni asla takımımda bulundurmam.bi keresinde çaresizlikten sağ kanada israilli vermut'u alıyordum ama son anda bebe'yi aldım.

yahu bende fm 2006da basinas ı almıştım şimdi hatırladım.ve yerine marciel i satıp onu free almıştım marciel sürekli oynuyor basinas ondan yetenekli olduğu halde oynayamıyordu satamamıştım da hırrr:D ama ben...(devamı altta)

buna katılıyorum,rtük olsa kapatırdı:D konunun kim ve düşmanlık üzerine gitmesi iyi değil çünkü.
ama özgür düşünceye de katılıyorum fikrimizi beyan edelim ama düşmanlık etmeyelim.ok?

Chinatown
04.Mart.2011, 13:28
Konuyu açan biri olarak biraz sorumluluk hiseettim, kimseye beni yanlış anladınız demiyorum ama sadece açıklama hissiyatı duydum :)

şu ırktan oyuncu alırım demedim, şu ülkelerden alırım dedim, bu ülkeyi sevmem demedim, ısınamadım dedim, x ülkesinden oyuncu asla takımıma giremez demedim, sadece hiç transfer yapmadım dedim.

hatta benim belirttiğim ülkelerin çoğu pek ortak geçmişimiz olmayan ülkeler :) zaten ben bu konuyu açarken de açıklarken de 'takıntı' ifadesini kullandım.

ama başlık altındaki bazı yorumlara ben de katılmıyorum.

saygılar..

okumus
04.Mart.2011, 16:50
Bende tek bir takıntı var oda galatasaray kariyerlerimde gerçektede sevmediğim oyuncu varsa ilk iş transfer listesine koymak sevdiğim oyuncuyuda özellikleri ne kadar kötü olursa olsun takımda tutarım.Örnek vermek gerekirse elano,ayhan,barış gibi oyuncuları transfer ücretine bile bakmadan satmak olur ilk işim.

Hugo
04.Mart.2011, 16:57
Bende tek bir takıntı var oda galatasaray kariyerlerimde gerçektede sevmediğim oyuncu varsa ilk iş transfer listesine koymak sevdiğim oyuncuyuda özellikleri ne kadar kötü olursa olsun takımda tutarım.Örnek vermek gerekirse elano,ayhan,barış gibi oyuncuları transfer ücretine bile bakmadan satmak olur ilk işim.

ben de sevdiğim oyuncuları alırım sevmediklerimi gönderirim. yani özelliği kötü de olsa sevdiğim adamla çalışmak daha mantıklı geliyor :D

Aydin
04.Mart.2011, 20:47
Konuyu açan biri olarak biraz sorumluluk hiseettim, kimseye beni yanlış anladınız demiyorum ama sadece açıklama hissiyatı duydum :)

şu ırktan oyuncu alırım demedim, şu ülkelerden alırım dedim, bu ülkeyi sevmem demedim, ısınamadım dedim, x ülkesinden oyuncu asla takımıma giremez demedim, sadece hiç transfer yapmadım dedim.

hatta benim belirttiğim ülkelerin çoğu pek ortak geçmişimiz olmayan ülkeler :) zaten ben bu konuyu açarken de açıklarken de 'takıntı' ifadesini kullandım.

ama başlık altındaki bazı yorumlara ben de katılmıyorum.

saygılar..

Seni ve bazı arkadaşlarımı tenzih ettiğimi söyledim ama "böyle bir konunun olmaması gerekir" diye yazdığım mesaj yanlış aslında. Dediğim gibi sen gayet güzel anlatmışsın niye bazı oyuncuları tercih etmediğini.

ozzymanborn
10.Mart.2011, 17:53
Malezya Liginde olmasam malezyalı almam aslında ama yabancı almam yasak :)
Asya Liglerinde oynaya oynaya doğu asyalı oyunculara antipati geliştirdim...

Türkiye Amatör Ligden Başladığım zaman Takımımı 11 Kazak ile bile doldurabiliririm... Bayılıyorum kazak oyuncuların loyality'sine... (bağlılık)

Han12
10.Mart.2011, 20:08

Irkçılıkla milliyetçiliği bir tutup ikisini de kötü birşey gibi göstermesek daha hoş olur sanki.

gorkem35
10.Mart.2011, 20:23
Bende aynı uyruktan olmasına dikkat ederim.Örneğin 6 Brezilyalı olur yada 1 italyan aldıysam ona oda arkadaşı olsun diye mutlaka 1 italyan daha alırım. Uyruğa göre sıralama yaptığımda yanlız bir bayrak olmaz yani :)

gorkem35
10.Mart.2011, 20:24
Bu arada en önemliside hangi ligin takımını yönetiyorsam o ülkeden oyuncuların çok olmasına özen gösteririm transferlerimide ona göre yaparım. Yani İngiliz takımıysa kadroda İngilizler çoğunluktadır. İspanyolsa ispanyol oyuncular..

kral_67
11.Mart.2011, 14:23
Afrika kıtası Milli takımlarında oynayan oyuncuları tercih etmiyorum...
malum çok acayip bir maç öncesi birden Milli takıma gidiveriyorlar...

Cengo
11.Mart.2011, 15:28
Afrika kıtası Milli takımlarında oynayan oyuncuları tercih etmiyorum...
malum çok acayip bir maç öncesi birden Milli takıma gidiveriyorlar...

Kuzey-Güney yarımküre iklimleri farklı dönemlerde yaşadıkları için büyük sıkıntı.

Devre arası burada kış, orada yaz. O yüzden Afrika Uluslar Kupası oynanıyor :/
Niye bilmiyorum 2 yılda bir yapılıyor, ne gereği varsa. Diğer kıtalarda kupalar 4 yılda bir oeh.

kral_67
11.Mart.2011, 19:09
aynen iki yılda bir kadroda sıkıntı oluşuyor...
UEFA bu duruma bir nebze rahatlık getirdi aslında Avrupa kupalarının takvimini değiştirerek ama lig için hala sıkıntı oluyor tam bir derbi olacakken kayboluyolar...

LadroN
11.Mart.2011, 19:27
Genelde Afrikalı alırım.Acayip oyuncular çıkıyor.Ülke takıntım yok ama Türkiye dede Avrupa'da da oynasam Türk regen alır yetiştirim.Özellikle Hırvatlar ve diğer Balkan ülkelerinden deli gibi regenler çıkıyor.

Cornholio
12.Mart.2011, 14:46
İtalya, İngiltere, İspanya ve bir ölçü Arjantin ve Brezilya'dan çıkanlar Türk takımlarında fazla kalmak istemiyorlar, Avrupa'daki daha büyük liglere gitmeye çalışıyorlar. Doğu Avrupalılar ise Türk takımlarında pek şikayet etmiyorlar. Aynı kalitede iki oyuncu arasından futbol kültürü daha az gelişmiş olanı almak daha mantıklı gibi. Afrikalılar da iki senede bir Ocak aylarında ortadan kaybolmasalar daha güzel olacak.

VasfiVural
12.Mart.2011, 19:10
Böyle bir takıntım hiç olmadı :) .

Jaja
13.Mart.2011, 09:10
Trabzonspor'a alacaksan en güzelini yapıyorsun :D

Zekirdek
13.Mart.2011, 09:25
Hiç Brezilya'lıları takımıma transfer etmem ve ikinci sezonun başında da bulunduğum takımdan temizlerim.