PDA

View Full Version : Top Kapma

zqr
06.Mart.2011, 02:01
kabaca tüm takım özelileri default olup oynun otomatik olrak yerleştience(target man,defans,winger atak) gibi defans oyuncuları top kapma normal forvet oyuncuları diğer mevkiler genelde sert oluyor 1 .sorum bu mantıklı mı
2. sorum top kapma özeliği 5 olan sert mi girmeli kolay mı olmalı
3sorum closing down nerede pres yapacagını belıyor peki press miktarını nasıl ayarlıyoruz
(mesela top kapan orta saha kendi sahamda her yere press yapmasını ama rakip cezası alanında çok fazla basmasın isitiyorum nasıl olacak)

Chivalry
06.Mart.2011, 11:39
Closing Down direkt olarak presi etkiliyor zaten, own half dediğinizde kendi sahanızdayken basar ilerdeyken rahatsız etmez. Sizin istediğiniz de bu değil mi zaten ? Pres yapacağı yer yapacağı presle doğru orantılı olmuş oluyor böylece.

zqr
06.Mart.2011, 13:47
Closing Down direkt olarak presi etkiliyor zaten, own half dediğinizde kendi sahanızdayken basar ilerdeyken rahatsız etmez. Sizin istediğiniz de bu değil mi zaten ? Pres yapacağı yer yapacağı presle doğru orantılı olmuş oluyor böylece.

mesela alex fiziksel özelliğini düşününce press yapmasın bos bos dursun gibi düşün ama press yapacaksa da ilerde yapsın böyle olursa clossing downu artırıp ilerde basmasını istiorsun ama pres miktarını belirleyemiyorsun 2. örnek bir central mc yi sen atack yap bi de defans yap atakta closing down artıyor ama ben 2 mc le oynuyorsam defans olanın daha cok top kapmasını isterimm ama
seniin dediğine göre atack closing down atıyor press atıyor daha çok kapıyor

Chivalry
06.Mart.2011, 21:34
Closing Down : Own Half zaten sadece kendi mevkisini savunur, oyuncunun etrafında görünmez bir halka düşünün, o çubuğu arttırdığınızda halkanın yarıçapı büyüyor oyuncunun daha uzaklardakilere press yapma ihtimali artıyor. Yani own half dediği sizin kendi yarınız değil, oyuncunun kendi yakın bölgesi diye biliyorum. Alexin çubuğunu en aza çekerseniz AMC bölgesinin küçük bir bölümünde press yapar.

KaRaBükLü KraL
06.Mart.2011, 22:40
Closing Down : Own Half zaten sadece kendi mevkisini savunur, oyuncunun etrafında görünmez bir halka düşünün, o çubuğu arttırdığınızda halkanın yarıçapı büyüyor oyuncunun daha uzaklardakilere press yapma ihtimali artıyor. Yani own half dediği sizin kendi yarınız değil, oyuncunun kendi yakın bölgesi diye biliyorum. Alexin çubuğunu en aza çekerseniz AMC bölgesinin küçük bir bölümünde press yapar.
Own area olursa daha küçük bi bölgede pres imkanı var diye biliyorum.own half olursa kendi yarı sahasında pres yapıyor

zqr
06.Mart.2011, 23:20
öyleyse mc oyuncusu ataak yapınca niye closıng down artıyor ben hala anlamdım
genede cewaplarınız için tsk bi de diger sorularım hakkında ne dusunuyorsunuz ileriye bolgeye gittikçe top kapma sertleşiyor bide winger support yaptım top kapma normaldı winger atak yaptım sertte gectı yani mantıklıgımla ters dusuyorr(aynı soru olacak da top kapma özelliği 3 olan bir adam sert mi olmalı kolay mı)
cewaplarınızı beklıyorumm

Chivalry
07.Mart.2011, 08:55
Own area olursa daha küçük bi bölgede pres imkanı var diye biliyorum.own half olursa kendi yarı sahasında pres yapıyor

Evet küçük bir şaşkınlık, dediğin doğru.

MC lerin DC lerden daha fazla closing down a sahip olması daha iyi zaten, orta saha oyuncusu ileriye de geriye de sürekli baskıya gidebilir, ama bir defans oyuncusu orta sahaya baskıya giderse (mevkisini terkedip) defansta boşluklar doğabilir.

KaRaBükLü KraL
07.Mart.2011, 14:14
Evet küçük bir şaşkınlık, dediğin doğru.

MC lerin DC lerden daha fazla closing down a sahip olması daha iyi zaten, orta saha oyuncusu ileriye de geriye de sürekli baskıya gidebilir, ama bir defans oyuncusu orta sahaya baskıya giderse (mevkisini terkedip) defansta boşluklar doğabilir.
Yalnız mc oyuncusununda bana göre whole pitch tarzı bi pres anlayışı yanlış olabiliyo.Orta saha oyuncularının çabuk yorulması tam saha preste çok daha çabuk oluyo

capkin84
09.Mart.2011, 12:00
o closing down u pek önermem.. Özellikle büyük maçlarda... Çünkü oyuncular adam amrkajı yapayım derken alanı boş bırakıyor. .Daha kolay gol yiyorsun.

nannar
09.Mart.2011, 12:59
kabaca tüm takım özelileri default olup oynun otomatik olrak yerleştience(target man,defans,winger atak) gibi defans oyuncuları top kapma normal forvet oyuncuları diğer mevkiler genelde sert oluyor 1 .sorum bu mantıklı mı
2. sorum top kapma özeliği 5 olan sert mi girmeli kolay mı olmalı
3sorum closing down nerede pres yapacagını belıyor peki press miktarını nasıl ayarlıyoruz
(mesela top kapan orta saha kendi sahamda her yere press yapmasını ama rakip cezası alanında çok fazla basmasın isitiyorum nasıl olacak)

Birinci sorunun cevabı.Taktiği atak olarak değiştirrisen atak rollü oyuncular top kapsın diye otomatik olarak top kapma "sert" ayara döner. bunun sebebi atak yapacağın için rakip alanda sert hücum presiyle top kapmaktır. Support ve defans rollü adamlarda (ball winning mid. hariç) normal top kapmaya ayarlıdır çünkü onların müdahale ettiği bölgeler genelde senin ceza alanı ve çevresi olduğu için lüzumsuz yere duran top vermemek içindir.

ikinci sorunun cevabı, top kapma yeteneği ile sertlik arasında pek alaka yok bence. yani bir oyuncunun top kapmay yeteneği çok iyiyse zaten kapıyor. Sertlikten kasıt rakibi yıldırmak ve onu panikletmek için topa sert müdahaledir. Yani tackling 20 olan bir oyuncu da tackling 5 olan bir oyuncu da "hard tackling" ayarındayken kırmızı kart ya da sarı kart yemeye yakındır :)

3. soru, closing down yani pres ayarını oyuncuları tek tek düşünerek yapacaksın. takım ayarında onu "press" more" dersen zaten otomatik olarak herkesin çubugu sona dayanır. Bu ayar şu anlama gelir oyuncunun "closing down" çubuğu sağa kaydıkça oyuncu kendi mevkisinden o kadar uzaklaşarak rakibe baskı yapar. yani bazen fark edersiniz DC oyuncusu savunma önüne kadar sokulan bir adamın peşine takılıp taç çizgisi ile orta alan arasına kadar falan pres yapar. Çok pres yapmak hücum yaparken çok işe yarayabilir ama eğer rakip saldırırken pres yaparsanız arkada çok açıklar verirsiniz. Yorulmasını istemediğiniz oyuncu varsa onun pres ayarını en sola getirin, kendi bölgesinden dışa çıkmadan öylesine pres yapar.

umarım cevaplar tatmin edicidir.. :)