PDA

View Full Version : Japonya'da Büyük Deprem

BaFraLı
11.Mart.2011, 11:22
8,9 büyüklüğünde ki depremde en az 8 kişi öldü, yüzlerce kişi kayıp. Depremin ardından tsunami oluştu. Tsunami görüntüleri;

http://www.youtube.com/watch?v=qvjPwSaG0Co&feature=player_embedded

Allah yardımcıları olsun gerçekten çok büyük bir felaket.

ancar
11.Mart.2011, 12:13
Dünya güne Japonya'dan gelen felaket haberiyle başladı. Japonya'nın kuzeyinde denizde önce 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, ardından tsunami oluştu. Yerel saatle 18.46'da meydana gelen deprem ve tsunami, Japonyalıları iş çıkışı yakaladı. İlk belirlemelere göre, ölü sayısı en az 19, yüzlerce kişi ise kayıp

Son güncellemeye göre

GodfatheR
11.Mart.2011, 12:25
8.9 aman yarabbi :/

KaPaLı
11.Mart.2011, 12:42
8.9 ne demek yahu. Türkiye'de olsa binalar yerle bir olur Allah korusun.

ancar
11.Mart.2011, 14:28
Japonya'da TSİ 07.46'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerin büyük bölümü için tsunami alarmı verildi.

Merkez üssü Japonya'nın kuzeydoğusu olan ve bu ülkede en az 29 kişinin ölümüne neden olan depremin ardından, ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, başlangıçta sınırlı tuttuğu tsunami alarmını daha sonra neredeyse Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan bütün ülkeler için genişletti.

Tsunami uyarısı yapılan 50'den fazla ülke arasında ABD, Rusya, Tayvan, Filipinler, Endonezya, Papua Yeni Gine, Avustralya, Yeni Zelanda, Fiji, Meksika, Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Honduras, Şili, Ekvador, Kolombiya ve Peru da bulunuyor.

Depremin ardından ABD'nin California, Oregon, Alaska ve Hawaii eyaletlerinde oturanlardan yüksek yerlere çıkmaları istendi.

Hawaii'de TSİ 11.00 sularında meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki bir deprem ise ada sakinlerinin yaşadığı paniği daha da artırdı. Tsunami dalgalarının Hawaii'ye TSİ 15.00'de varması bekleniyor.

Dev dalgaların Endonezya'ya ise TSİ 13.00'te ulaşmasının beklendiği açıklandı.

Japonya sahillerini yerle bir eden devasa dalgaların boyunun Pasifik'teki bazı adalardan daha yüksek olduğu belirtilmişti.

http://webtv.hurriyet.com.tr/1/14601/0/1/saniye-saniye-tsunami-ani.aspx

attirson
11.Mart.2011, 15:31
Türkiyede olsa dusunmek istemiyorum en az 90.000 kisi giderdi heralde bunlarda olsa olsa 1000 kisi olur

Nedvedmania
11.Mart.2011, 15:58
‎8.9 luk deprem bizde olsa Japonya'daki ölü sayısı ile bizdeki sağ kalan sayısı eşit olurdu.

Flawless Victory
11.Mart.2011, 16:55
Türkiyede olsa dusunmek istemiyorum en az 90.000 kisi giderdi heralde bunlarda olsa olsa 1000 kisi olur

90.000 mi? Çok iyimsersin. 8.9'luk bir depremde Türkiye'nin herhangi bir yerinde, kaldırım taşları bile yerinden çıkar.

SAİT71
11.Mart.2011, 17:04
8.9 demeyelimde şuna 9.0 diyelim... Türkiye'de olmasını düşünemiyorum inşallah bu kadar büyük şiddetli bir depremle fay hattı kırılmaz. Ama olduğu takdirde bence milyonlarca kişi ölür ve yaralanır.. 9.0 demek 17 Ağustosun neredeyse 2 katı büyüklük demek... Japonya yıllar öncesinde meydana gelen ve çok büyük sayıda kayıp verdiği depremden sonra çalıştı çabaladı ve müthiş tasarım harikası projelerle bugünki sağlam yapıları yaptı. İnsan hayatını önemsedi. İnsanları için önlemler aldı. Bizde 17 Ağustos'tan bu yana ne değişti? Yine aynı zihniyetteyiz. O nedenle bu gibi şeyleri düşünmek bile istemiyorum ben. Daha 7 şiddetindeki bir depremi kaldıramaz bizim ülkemiz... Japonların işi zor. Allah sabır versin...

Bordo61Mavi
11.Mart.2011, 17:17
Hemen ulkemizi kotuluyoruz :) Herzamanki gibi.

SAİT71
11.Mart.2011, 17:24
Gerçekler acıdır :)

Ülkemiz kötü değilde zihniyet kötü... Cahillik kötü...

Bordo61Mavi
11.Mart.2011, 17:30
Ingilterede yasiyorum, inanin Turkiye o sartlarda burdan cok daha iyi :)

BleedingMoon
11.Mart.2011, 17:31
8.9 demeyelimde şuna 9.0 diyelim... Türkiye'de olmasını düşünemiyorum inşallah bu kadar büyük şiddetli bir depremle fay hattı kırılmaz. Ama olduğu takdirde bence milyonlarca kişi ölür ve yaralanır.. 9.0 demek 17 Ağustosun neredeyse 2 katı büyüklük demek... Japonya yıllar öncesinde meydana gelen ve çok büyük sayıda kayıp verdiği depremden sonra çalıştı çabaladı ve müthiş tasarım harikası projelerle bugünki sağlam yapıları yaptı. İnsan hayatını önemsedi. İnsanları için önlemler aldı. Bizde 17 Ağustos'tan bu yana ne değişti? Yine aynı zihniyetteyiz. O nedenle bu gibi şeyleri düşünmek bile istemiyorum ben. Daha 7 şiddetindeki bir depremi kaldıramaz bizim ülkemiz... Japonların işi zor. Allah sabır versin...

japonya'daki fay kırılması düşey, türkiye'deki büyük depremdeki fay kırılması yanaldı. etki olarak arada çok büyük fark var. 8.9 şiddetinde bir yanal fay kırılması olsa japonya dümdüz olurdu, 9.0 şiddetinde olsaydı büyük ihtimalle haritadan silinebilirdi. yine de evlerin daha dayanıklı olması ve insanların bilinçli olma durumu japonya'da daha yüksek. adamlar buna alışmış. ama burada zaten depremin sarsıntı etkisi değil olay, mesele neredeyse tüm büyük okyanus'a kıyısı olan ülkeleri etkileyecek büyük tsunami.

Flawless Victory
11.Mart.2011, 17:32
Hemen ulkemizi kotuluyoruz :) Herzamanki gibi.

Yok bu konuda kötü olan ülkemizin kötü olduğunu söylüyoruz sadece. :)

SAİT71
11.Mart.2011, 17:35
japonya'daki fay kırılması düşey, türkiye'deki büyük depremdeki fay kırılması yanaldı. etki olarak arada çok büyük fark var. 8.9 şiddetinde bir yanal fay kırılması olsa japonya dümdüz olurdu, 9.0 şiddetinde olsaydı büyük ihtimalle haritadan silinebilirdi. yine de evlerin daha dayanıklı olması ve insanların bilinçli olma durumu japonya'da daha yüksek. adamlar buna alışmış. ama burada zaten depremin sarsıntı etkisi değil olay, mesele neredeyse tüm büyük okyanus'a kıyısı olan ülkeleri etkileyecek büyük tsunami.

O kadar ayrıntılı olarak bilmiyorum fayların nasıl olduğunu. Ama ordaki sarsıntı ülkemizde olsa yine de onlar dan iyi olmayacağımız kesin. Tabi oralardaki asıl sorun Tsunami. Neyseki bizde o yok. Birde o olsa nasıl olacağını düşünemiyorum...

RasAnt
11.Mart.2011, 17:39
Allah yardımcıları olsun ölü sayısı artıyor

furkan58
11.Mart.2011, 20:44
Gerçekten Çok Kötü Bir Durum Allah Yardımcıları Olsun .

C h A o S
11.Mart.2011, 20:59
1000'in üzerinde ölü ve çok sayıda kayıp varmış.Ayrıca deprem 600 atom bombası gücündeymiş.Haberlerde uzmanın biri bu deprem İstanbul'da olsa nüfusun %60'ı ölür dedi...

Revolution
11.Mart.2011, 22:08
Cidden allah yardımcıları olsun, çok zor bir durum. Elden gelen hiçbir şey yok cidden. Çok üzüldüm.

sui generis
11.Mart.2011, 22:35
Allah yardımcıları olsun ne diyelim...

TR.CaPTaiN
14.Mart.2011, 22:06
Böyle büyük bir felakete rağmen ülkede hiç yağma olmamış. İstanbul'da sel felaketi yaşandığında, bunu fırsat bilip sağı solu yağmalayanlar bu adamları gördükten sonra biraz utanmıştır umarım. Japonlara hayran olmamak elde değil. Allah yardımcıları olsun.

RaSenGan
14.Mart.2011, 23:16
Bir Türk camdan atlamış deprem sırasında :)

Lusage
15.Mart.2011, 18:04
http://www.abc.net.au/news/events/japan-quake-2011/beforeafter.htm

http://www.abc.net.au/news/events/japan-quake-2011/beforeafter2.htm

http://www.abc.net.au/news/photos/big/3164409.htm

Tsunaminin vurduğu yerleşim merkezleri resmen haritadan silinmiş. Allah kimseye böyle bir felaket vermesin :icon_frown::icon_frown:

TR.CaPTaiN
15.Mart.2011, 19:10
Tsunami dalgalarının şehre ilk girişi;

http://www.youtube.com/watch?v=GpuLlIrUYsI&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=5-zfCBCq-8I&feature=player_embedded

Nedvedmania
17.Mart.2011, 01:01
Vay be olaya bak. Nükleer patlamanın sonucunda çıkan radyasyon hızlı bir şekilde Amerika'ya ilerliyor. 2 gün sonra Amerika'ya ulaşacak. Aklıma direk Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombası geldi. Allah büyük :)

RaSenGan
17.Mart.2011, 01:10
Bütün dünya nükleer patlamanın korkusunu yaşarken bizimkiler de nükleer santral anlaşması yapıyor :)