PDA

View Full Version : Telefondaki Bilgileri Yedekleme

Börk
29.Mart.2011, 00:26
Konuyu açacak başka bir yer bulamadım.Elimde Nokia N73 telefonundan var.2 GB'lık da Kingston hafıza kartı kullanıyorum.Anladığım kadarıyla hafıza kartı virüs girmiş.Hafıza kartını çıkardığım da telefon sorunsuz çalışıyor.Hafıza kartı takılınca telefon donuyor hareket edemiyorum.Bu yüzden telefona format atıp hafıza kartını biçimlendirmeyi deneyeceğim.Telefondaki bilgileri ( rehber,mesajlar ) bunları nasıl yedekleyebilirim ?

ancar
29.Mart.2011, 09:04
1. yol
Telefon defterini yedeklemek için FExplorer tarzı bi programla C:\system\data\contacts.cdb dosyasını kopyala. Ama bu dosya süreklli kullanımda olduğu için kopyalama sırasında hata verebilir. Bu yüzden kopyalamadan önce Data klasörünün ismini değiştir. Mesela Dataa yap ama kopyaladıktan sonra tekrar data yapmayı unutma.

Mesajlar içinse C:\system\mail klasörünü kopyalaman gerekiyor. Ama mesaj hafızası olarak hafıza kartını kullanıyorsan E:\system\mail klasörünü koplayalan gerekiyor.

Bunları hafıza kartında herhangi bir yere kopyaladıktan sonra kart okuyucuyla bilgisayara at.

2. yol
Diğer yol ise Nokia Pc Suite kur pc ye oradan yedekleme yeri diye bir yer olması lazım oradan da yapabilirsin