PDA

View Full Version : PA ve gelişim

shadowrefree
05.Mayıs.2011, 10:07
ben kendi veritabanımı kendim oluşturdum ve bazı oyuncuların PA ları ile oynadım.

bu oyuncular PA değerine nasıl geliyor.oyuncuların özelliklerinde matematiksel değer mi var.yoksa uyguladığımız antremanla mı ilgili?

Redrum
05.Mayıs.2011, 11:03
Bu soruyu biraz genişletmek istiyorum, yani bir oyuncunun atıyorum ca 120 pa 150, yaşı 18 ve diyelim ki hızı 15. Bu adamın hızını pa 150 olması kaydıyla 20'ye çıkartabilir miyiz, yoksa bunun bir sınırı mı vardır yani adama sırf hız çalıştırsak bile atıyorum 16'yı asla geçmez mi?

shadowrefree
05.Mayıs.2011, 11:27
yani ca sı 100 olan birisinin pa sı 150 ise bu pa ya gelmesi özelliklerinde bulunan bir rakam mı yoksa sadece şans mı?

Redrum
05.Mayıs.2011, 11:43
yani ca sı 100 olan birisinin pa sı 150 ise bu pa ya gelmesi özelliklerinde bulunan bir rakam mı yoksa sadece şans mı?

O zaman sorularımız farklı. Cevabı, düzenli oynatılma ve iyi bir antreman ve koçlarla, her oyuncu potansiyeline hemen hemen ulaşabilir. Şansla pek bir paralelliği yok oyuncunun yaşı gelişim hızını etkileyen bir faktör bir de.

shadowrefree
05.Mayıs.2011, 13:11
O zaman sorularımız farklı. Cevabı, düzenli oynatılma ve iyi bir antreman ve koçlarla, her oyuncu potansiyeline hemen hemen ulaşabilir. Şansla pek bir paralelliği yok oyuncunun yaşı gelişim hızını etkileyen bir faktör bir de.

senin tavsiye edeceğin bir antreman programı var mı?

Trabzonspor
05.Mayıs.2011, 15:21
Konunun yeri burası değil.

Oyuncu gelişimi koçlar,antrnman sahasının seviyesi,kullanılan antrenaman programı,yaş ve maç oynama etkiler.

mehmetd
05.Mayıs.2011, 19:07
ben kendi veritabanımı kendim oluşturdum ve bazı oyuncuların PA ları ile oynadım.

bu oyuncular PA değerine nasıl geliyor.oyuncuların özelliklerinde matematiksel değer mi var.yoksa uyguladığımız antremanla mı ilgili?

her sene 20-30 puan kadar yükselerek geliyor,24 yaşaltı için bu;24 yaş ve üzeri ise anca 20-30 puan(oyuncuya da bağlı) yükselebiliyordu.

en doğru rakamlar genie scout ta var ama kabaca dersek ca sı da önemli; örneğin ben bi adam aldım pa sı 172 diye ama ca sı 70 küsur ve genie 109 falan tutturabilir diyor demek ki ca pa aralığı önemli farkın çok açık olmaması lazım

kabaca dersek

24 yaş ca 130 pa 149
23 yaş ca 110 pa 149
22 yaş ca 90 pa 149
21 yaş ca 70 pa 149
20 yaş ca 50 pa 149
...
tutturabilir,tabi 170 e göre dersek te
24-151 23- 130 22-150 21-130 20-110 19-90 18-70 oluyor ama kesin değil bendeki 70 iken 109 diyor yani +39 yükselebilir diyor 5-6 senede.

yukarıda diğerlerinin yazdıkları doğru olabilir ama ben genie den diyecek olursam;
oyuncunun pa sını tutturabilmesi için şunlar gerekli:

-iyi antreman
-maç deneyimi
-oyuncunun yaşı(24 üzeri daha az,23 ve altı daha hızlı yükselir)
-oyuncunun ilerleme oranı: yaşı,hırsı,profesyonelliği ve azmi belirler.

Bu soruyu biraz genişletmek istiyorum, yani bir oyuncunun atıyorum ca 120 pa 150, yaşı 18 ve diyelim ki hızı 15. Bu adamın hızını pa 150 olması kaydıyla 20'ye çıkartabilir miyiz, yoksa bunun bir sınırı mı vardır yani adama sırf hız çalıştırsak bile atıyorum 16'yı asla geçmez mi?

en iyi değerler genie de var.
genie harici dersek hız çalıştırırsan o yükselebilir ama diğer değerler düşebilir sonuç olarak oyuncu pa sı kadar yükselecektir ve YETENEKLERİ TOPLAMI 150 PA SINI GEÇEMEZ.

yukarda yazdım cevabı.

sarianet
05.Mayıs.2011, 19:10
gelişecek eleman her ortamda gelişiyo yeter ki geleceği parlak olsun:D

mehmetd
05.Mayıs.2011, 19:26
gelişecek eleman her ortamda gelişiyo yeter ki geleceği parlak olsun:D

her şekilde gelişmiyor işte yukarda yazdım pa sı 172 diye türk bi adam aldım hollanda/türk vatandaşı ama ca 73 falan ve pa sını tutturmaya 109 diyor genie yani yukarda yazdığım şeylere göre yükseliyor.

tabi 150 pa altına bakmam almak için şu anki oyunumda ca sı 149 dahi olsa sadece bedava verirse alırım mesela f.gago yu bedava alacağım 155 e 165 gerekmiyor bana ama satmak için alıcam ama önce kiralamam gerek 1 seneliğine sonra da seneye satarım anca.

ek:konunun yeri yanlış.genel tartışmalar içinde olmalıydı.

Prowler84
06.Mayıs.2011, 11:07
oyuncunun karakter özelliklerinden biri olan "professionalism" özelliği 10'un altındaysa potansiyeline ulaşma ihtimali çok çok azdır.
Ancak çok genç ve ca'sı ile pa'sı arasında çok büyük fark olmayan futbolcuları iyi bir antreman programı ve üst düzey tesislerin bulunduğu bir kulüpte potansiyeline ulaştırabilir ya da yaklaştırabilsiniz.

mehmetd
06.Mayıs.2011, 19:05
oyuncunun karakter özelliklerinden biri olan "professionalism" özelliği 10'un altındaysa potansiyeline ulaşma ihtimali çok çok azdır.
Ancak çok genç ve ca'sı ile pa'sı arasında çok büyük fark olmayan futbolcuları iyi bir antreman programı ve üst düzey tesislerin bulunduğu bir kulüpte potansiyeline ulaştırabilir ya da yaklaştırabilsiniz.

evet benim dediğime ek olarak çok önemli bir yazı olmuş,dediğin üzere profesyonelliğe baktım 4 diyor ayrıca hırsı 3 azim 13 yaş 17 ca 73 pa 172 (tutturma 109) mevki mc. acaba zihinsel özeliikleri iyi olan bir oyuncuyla çalıştırsam mı yoksa göndersem mi ama böyle ise (109) gönderirim tabi.zaten 172 bile kurtarmaz aslında 1 k olduğu için fiyatı almıştım,2 k ya satarız artık:(

Redrum
06.Mayıs.2011, 21:32
evet benim dediğime ek olarak çok önemli bir yazı olmuş,dediğin üzere profesyonelliğe baktım 4 diyor ayrıca hırsı 3 azim 13 yaş 17 ca 73 pa 172 (tutturma 109) mevki mc. acaba zihinsel özeliikleri iyi olan bir oyuncuyla çalıştırsam mı yoksa göndersem mi ama böyle ise (109) gönderirim tabi.zaten 172 bile kurtarmaz aslında 1 k olduğu için fiyatı almıştım,2 k ya satarız artık:(

Hırs, Azim, Çalışma Oranı (Work Rate) gibi değerler sadece saha içindeki şeyler, oyuncunun kişiliğini, antrenmanlarda çalışmasını falan etkilemiyor yani.

Rind-i Şeyda
06.Mayıs.2011, 22:13
Ambition ve Professionalism 20 yap, madem editörcüsün. Hızla gelişirler.

mehmetd
06.Mayıs.2011, 23:48
Hırs, Azim, Çalışma Oranı (Work Rate) gibi değerler sadece saha içindeki şeyler, oyuncunun kişiliğini, antrenmanlarda çalışmasını falan etkilemiyor yani.

ben fm genie scout a göre konuşuyorum o diyor ki progress rate: age ambition profesionalizm and determination yani ilerlemesi için yaşı hırsı profesyonelliği ve azmi önemli.

oyuncunu kişiğini etkileyen özellikler için iyi kişilik özellikleri olan bi oyuncudan ders almasını
istesem düzelir mi acaba?

çalışma oranı antremanlarda çalışmasını etkilemiyor mu yani :confused:ki ben antreman demiyorum pa sını tutturabilme diyorum.

Ambition ve Professionalism 20 yap, madem editörcüsün. Hızla gelişirler.

iyi de şöyle durumlar mevcut:

1-eğer editörden değiştirme olsa 20 yapmakla bırakmazdım ki hem öyle olsa 90 olan da 190 a çıkartılırdı ki mesela ama hiç yapmam öyle bişey.
2-fmrte çalışmıyor. zaten oyuna girince değişiklik yapmam bişey yapacaktım o da eksik takımları liglere ekleyecektim o da olmadı.

mehmetd
07.Mayıs.2011, 19:21
oyuncunu kişiğini etkileyen özellikler için iyi kişilik özellikleri olan bi oyuncudan ders almasını
istesem düzelir mi acaba?

dün böyle yazmıştım bugün personel özellikleri çok iyi birinden ders almasını istedim kabul etti ve birkaç günde 109 dan 113 e çıktı tutturması,hırs 3 ten 4 e azim 13 ten 14 e çıktı bir anda.

Prowler84
12.Mayıs.2011, 16:03
profesyonelliği 4 ise dünyanın en iyi futbolcusuna bile çalıştırtsan çok fazla bir değişiklik olmaz.Öğrendiği şeyler olur ama ca'sında fazla bir artış olmaz.8 yıl sonra bile 100 ca'larda dolaşırsa şaşırma :) Hatta eğer kulubün tesisleri kötüyse artıştan ziyade gerileme bile olabilir ca'sında :)

mehmetd
14.Mayıs.2011, 00:17
profesyonelliği 4 ise dünyanın en iyi futbolcusuna bile çalıştırtsan çok fazla bir değişiklik olmaz.Öğrendiği şeyler olur ama ca'sında fazla bir artış olmaz.8 yıl sonra bile 100 ca'larda dolaşırsa şaşırma :) Hatta eğer kulubün tesisleri kötüyse artıştan ziyade gerileme bile olabilir ca'sında :)

bilgi için teşekkürler,antreman tesislerinde iyileştirme istedim bu arada.