PDA

View Full Version : Rakip Şunu Oynuyor Biz Ne Oynayalım?

mehmetd
17.Mayıs.2011, 20:45
3 yere yazı yazdım 1 cevap gelmedi mecburen konu açmak durumunda kaldım sanırım burası doğru yer.

Bu konuda taktik tartışması yapmak için genel bir konu başlığı seçtim.Rakip şu taktikle oynuyor biz hangi taktikle oynamalıyız? şeklinde.

Benim sorum benim rakiplerim 4-2-3-1 ile beni zorluyorlar ben 4-4-2 counter ile başarılı oluyorum sizin tercihiniz ne olur?

Yani...

RAKİBİN TAKTİĞİ: 4-2-3-1
BİZİM OYNAMAMIZ GEREKEN TAKTİK ?

Not. Benim oyun fm 2010 siz de sorularınız olursa fm 2011 den sorabilirsiniz.

Trabzonspor
17.Mayıs.2011, 23:02
Abi Taktik tartışma platformu bu konunun yeri.

Soruna gelince,ben hep kendi taktiğimi oynamaya çalışıyorum rakip ne dizilişle oynarsa oynasın.Takıma sürekli taktik değiştirmek pek verim artırmıyor.Ama ben deplasmanda olursam amc kullanamadan rakibin amc mevkisinde olan adamın önüne de birini koyuyorum ki savunma daha sağlam olsun.Hucum yaparken rakibin beklerini zorluyorum çünkü genelde 4-2-3-1'lerde kanat oyuncuları geriye az döner.Ortadan da 1-2 forveti destekliyor böyle gol atma ihtimalinide artıyor.

mehmetd
17.Mayıs.2011, 23:11
Abi Taktik tartışma platformu bu konunun yeri.

Soruna gelince,ben hep kendi taktiğimi oynamaya çalışıyorum rakip ne dizilişle oynarsa oynasın.Takıma sürekli taktik değiştirmek pek verim artırmıyor.Ama ben deplasmanda olursam amc kullanamadan rakibin amc mevkisinde olan adamın önüne de birini koyuyorum ki savunma daha sağlam olsun.Hucum yaparken rakibin beklerini zorluyorum çünkü genelde 4-2-3-1'lerde kanat oyuncuları geriye az döner.Ortadan da 1-2 forveti destekliyor böyle gol atma ihtimalinide artıyor.

oraya da yazdım ama cevap gelmeyince yeni konu açmak durumunda kaldım.

yani? sonuçta taktik ne olmalı?amc nin önüne adam dmc yada mc, bekleri zorlarsan amlr yani 4-2-3-1 mi taktiğin ne?

Ek: taktiğini dizersem 4-1-3-2 yada 4-1-4-1 oluyor.

Trabzonspor
17.Mayıs.2011, 23:35
Yok hayır onlar 4 defans,2 mc amrl amc fc oynuyorsa.Sende 4 defans dm,2mc,amlr,fc demek istedim.

mehmetd
17.Mayıs.2011, 23:44
Yok hayır onlar 4 defans,2 mc amrl amc fc oynuyorsa.Sende 4 defans dm,2mc,amlr,fc demek istedim.

teşekkürler ama sorunda burada zaten,benim EN AZ 2 forvetli taktiğe ihtiyacım var neyse anladım 4-5-1 versiyonları gerek 4-1-2-2-1, 4-1-4-1, 4-3-2-1,4-2-3-1 hepsi tek forvetli ben gene 4-4-2 counter a devam edicem gibi gözüküyor.

Trabzonspor
18.Mayıs.2011, 01:01
Madem 2 forvet diyorsun abi o zaman 4 defans 1 dm 3 mc 2 forvet ile oyna.

mehmetd
18.Mayıs.2011, 01:14
Madem 2 forvet diyorsun abi o zaman 4 defans 1 dm 3 mc 2 forvet ile oyna.

3 mc bulursam oynatırım.Neyse teşekkürler yazı için. 4-4-2 counter a devam ama birkaç değişiklik olabilir drlc-mc-mc-amlr-fc-st olabilir mesela.ayrıca walter sakananın taktiksel komutlar rehberi de yardımcı olacak bana.mesaj yazdığın içn tekrar tşşkrler.

demirsporlu
18.Mayıs.2011, 15:32
eğer iki forvet ve dmc li oyun istiyosan efsane taktik 4-1-2-1-2 dir. yanlız en önemli püf nokta bu iki mc oyuncusuna mutlaka ball wining midfeilder rolü ver. çünkü kanatlardan giden adamları kovalamalarının ve top kapmalarının tek yolu bu. ayrıca sahayı kullanmayı geniş seç.

mehmetd
18.Mayıs.2011, 19:16
eğer iki forvet ve dmc li oyun istiyosan efsane taktik 4-1-2-1-2 dir. yanlız en önemli püf nokta bu iki mc oyuncusuna mutlaka ball wining midfeilder rolü ver. çünkü kanatlardan giden adamları kovalamalarının ve top kapmalarının tek yolu bu. ayrıca sahayı kullanmayı geniş seç.

yani 3 mc yoksa 4 mc oynatayım.Şimdi walter sakananın yazısına da baktım o da 4-1-2-1-2 dedi ben onu 4-4-2 diamond olarak anladım önce ama drlc-dmc-mc-mc-amc-fc-st diyorsunuz galiba ve bende 4 mc yok hatta 3te yok yani var da benim ml-mr,gk ve st larım iyi dolayısı ile 4-4-2 diamond daha uygun gibi bana yada 4-4-2 counter da oluyor.ama dmc-mc-mc-amc olunca 4 tane m( c) oluyor biri dm,biri a.m. olarak toplam 4 mc ye ihtiyaç oluyor.dmc li oyun istiyorum demedim sanırım ama olursa diamond yani dmc-ml-mr-amc olanı tercih ederim.yada mc-mc-amlr.bakalım deneyeceğim oyunumda hangisi tutarsa artık.

demirsporlu
19.Mayıs.2011, 00:03
yani 3 mc yoksa 4 mc oynatayım.Şimdi walter sakananın yazısına da baktım o da 4-1-2-1-2 dedi ben onu 4-4-2 diamond olarak anladım önce ama drlc-dmc-mc-mc-amc-fc-st diyorsunuz galiba ve bende 4 mc yok hatta 3te yok yani var da benim ml-mr,gk ve st larım iyi dolayısı ile 4-4-2 diamond daha uygun gibi bana yada 4-4-2 counter da oluyor.ama dmc-mc-mc-amc olunca 4 tane m( c) oluyor biri dm,biri a.m. olarak toplam 4 mc ye ihtiyaç oluyor.dmc li oyun istiyorum demedim sanırım ama olursa diamond yani dmc-ml-mr-amc olanı tercih ederim.yada mc-mc-amlr.bakalım deneyeceğim oyunumda hangisi tutarsa artık.

ben elindeki oyuncuları bilmedigim icin bu sekilde bi öneri sundum. ama eger dedigin gibiyse su sekilde oyna gk-dr-dc-dc-dl-dmc-mc-amr-aml-st-st burda dmc anchor man olsun. mc deki oyuncun bal winning olsun. boylece rakibin iki kanadını ortasahada ilk engelleyecek oyuncular onlar olur. hatta dmc biraz sagda mc biraz solda oynayabilir. ve bu sekilde diziliste baklere mutlaka sport rolü ver. yoksa atak halinde dönen topları alman zorlasır.

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/18/12861.jpg

not: ss ler görünmüyo direk adres verdim

mehmetd
19.Mayıs.2011, 01:29
ben elindeki oyuncuları bilmedigim icin bu sekilde bi öneri sundum. ama eger dedigin gibiyse su sekilde oyna gk-dr-dc-dc-dl-dmc-mc-amr-aml-st-st burda dmc anchor man olsun. mc deki oyuncun bal winning olsun. boylece rakibin iki kanadını ortasahada ilk engelleyecek oyuncular onlar olur. hatta dmc biraz sagda mc biraz solda oynayabilir. ve bu sekilde diziliste baklere mutlaka sport rolü ver. yoksa atak halinde dönen topları alman zorlasır.

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/18/12861.jpg

not: ss ler görünmüyo direk adres verdim

fm 2010 da sağ dmc sol mc var mı? gerçi 4-2-4 possesion denen bi taktik var ama hiç denemedim açıkçası.
bu arada taktiğin adı "dede" bana mı o?

demirsporlu
19.Mayıs.2011, 01:44
fm 2011 bu ayrıca o pozisyonlara sen getireceksin dmc yi biraz saga cekersin mc yide biraz sola cekersin olur.

taktigin adını rasgele tuslara basarak yazdım afsg de olabilirdi sans eseri dede olmus

mehmetd
19.Mayıs.2011, 01:53
taktigin adını rasgele tuslara basarak yazdım afsg de olabilirdi sans eseri dede olmus

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1989570#post1989570

diğerlerine de abi diyorsan bana dede demen gerek.

ben buna dayanarak yazdın zannetmiştim.(icon biggrin)

demirsporlu
19.Mayıs.2011, 02:27
haahaaha )))) vaay abi nerden hatırliyim ben onu ama sende iyi hafıza var valla bravo

leventb12
20.Mayıs.2011, 11:06
Benim politikam Mustafa gibi. Öncelikle taktiğim hep aynı kalıyor. Diyelim Maç öncesi asistanınızdan gelen raporda rakip hızlı forvetleri ile rakipleri vurmayı planlıyor yazıyorsa sizde defansın yukardalığını aşağı çekin.