PDA

View Full Version : Oyuncu Özelliklerinin Fm Maç Dinamiğine Etkisi Nedir?

Guthwine
27.Haziran.2011, 22:48
OYUNCU ÖZELLİKLERİNİ ANLAMAK

GİRİŞ

Bu makale ; FM2011 oyununda , görünen oyuncu özelliklerini , açıklayabileceğimiz en basit şekliyle anlatmaya çalışmaktadır.Oyuncu özelliklerinin ne işe yaradığı konusunda ve bu özelliklerin maç esnasında nasıl etkiler yaptığı konusunda birçok gözden kaçmış veya anlaşılamayan konu vardır.Bu makale yanlış anlaşılmalara veya hiç anlaşılmayan konulara ışık tutmaktadır.

ÖZELLİK ÇEŞİTLERİ

Üç tip oyuncu özelliği bulunmaktadır.Bunlar;Background yani arka plan özellikler , Prime yani asal özellikler ve Secondary yani ikincil özelliklerdir.

Arka Plan (Background) Özellikleri:

Oyuncunun bu özellikleri sabittir.Pasif veya aktif olabilirler ve bu özellikler maç motoru tarafından maça başlamadan değerlendirmeye alınıp maçta ortaya çıkıp çıkmayacağına karar verilir.Oyuncu bu doğrultuda bir similasyon içinde oynar.Örneğin Kararlılık-determination özelliği oyuncunun maç içerisinde ne kadar süreyle maça asılacağını belirler.Her hareket için bu özellikler maç motoru tarafından kontrol edilir ve diğer özellikler bu özellikleri takip eder.

Asal (Prime) Özellikler:
Bu özellikler diğer özelliklerin başarısını kontrol ederler.En basit tanımıyla ikincil özelliklerin başarısından sorumlu olan özellikler denebilir.Örneğin kararlar-decisions(prime-asal) özelliği olmadan paslaşma-passing(secondary-ikincil) özelliği çok sınırlı bir başarı sağlayabilir.Pasın nereye verileceğinin tespiti kararlar-decisions yani asal(prime) bir özellik tarafından yapılır.Yani pas başarılı bir şekilde takım arkadaşına ulaşsa bile kararlar özelliği olmadan sonuca yönelik bir pas olamayacaktır.

İkincil (Secondary) Özellikler:

Bu özellikler her zaman asal(prime) özelliklere bağlanmış ve isabet yada durum tabanlı olmuşlardır.
Oyuncuların oyun içerisindeki performansları özellikler diziliminin bir sonucudur.Bu dizgi genellikle bir yada birkaç arka plan-background özelliğiyle başlayıp bir veya birkaç asal-prime özellikle devam eden ve bir veya birkaç ikincil-secondary özellikle son bulan bir süreçtir.

Örneğin;Bir oyuncu kısa basit pas yapar=
Arka Plan özellikleri-->Yaratıcılık(Asal)-->Kararlar(Asal)-->Paslaşma(İkincil)

Bir başka örnek;Bir oyuncu gol vuruşu yapar=
Arka Plan özellikleri-->
Yaratıcılık(Asal)-->Teknik(Asal)-->Kararlar(Asal)-->Soğukkanlılılık(İkincil)-->Bitiricilik(İkincil)

Takım Oyunu-team work(Arka Plan-background) oyuncunun vuracağı şutun takımın işine yarayıp yaramıcağının kararına varmasına yarar.Kararlılık-determination(Arka Plan-background) oyuncunun şutu atmaya devam edip etmeyeceğine karar vermesini sağlar.Yaratıcılık-creativity oyuncunun X sayıda şut opsiyonunun olduğunu belirler.Teknik-technique X sayıdaki şut opsiyonlarını hangi şekilde icra edebileceğinin yelpazesini sunar.Kararlar-decisions oyuncunun kullandığı şutun ne kadar sonuca yönelik olacağını belirler.Soğukkanlılık-composure oyuncunun baskı altında ne derece başarılı şut atacağını belirler ve bitiricilik-finishing oyuncunun sonuçta vurduğu şutun isabetini belirler.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Bu kategoride sadece bir tane asal-prime özellikler bulunur ; teknik-technique.Hiç arka plan-background özelliği bulunmaz.Geri kalan bütün özellikler ikincil-secondary olanlardır ve sonuç odaklı özelliklerdir.

Kornerler(Corners):

Bir korner vuruşunun isabetidir.Bu özellik önsezi- anticipation(Takım arkadaşlarım nereye hareket eder) ve decisions-kararlar(korneri nereye atmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Orta Açma(Crossing):

Bir orta açmanın başarı oranıdır. Bu özellik önsezi- anticipation(Takım arkadaşlarım nereye hareket eder) ve decisions-kararlar(ortayı nereye açmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Top Sürme(Dribbling):

Top sürmedeki başarıdır.Bu özellik önsezi- anticipation(Rakibim nereye hareket eder) ve teknik-technique (Rakibimi aldatmalımıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Finishing(Bitiricilik):

Gol vuruşlarındaki isabeti ifade eder.Bu özellik soğukkanlılık-composure (Baskı altında doğru seçimi yapmalıyım) , teknik-technique (repertuarımdan nasıl bir stilde şut çıkarmalıyım) ve kararlar-decisions (şutu nereye atmalıyım ve hangi tip bir şut atmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

İlk Dokunuş(First Touch):

Bir oyuncunun top kazanırken topu ne kadar iyi kontrol ettiğini gösterir. Bu özellik yaratıcılık-creativity (opsiyonlardan hangisini seçmeliyim) ve kararlar-decisions (en iyi seçenek nedir) ) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Frikik Kullanma(Freekick Taking):

Frikik vuruşundaki isabeti ifade eder. Bu özellik teknik-technique (repertuarımdan nasıl bir stil olsun)
ve kararlar-decisions (nereye atmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Kafa(Heading):

Kafaya çıkan oyuncunun başarılı olmasını ifade eder.Bu özellik önsezi-anticipation (Top ne zaman yere doğru süzülüyor) ve kararlar-decisions (nasıl ve ne zaman topa kafa vurmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Uzun Şutlar(Long Shots):

Bir uzun şutun başarılı olmasını ifade eder.Bu özellik yaratıcılık-creativity (opsiyonlarım neler) , teknik-technique (repartuarımdan nasıl bir stil kullanmalıyım) ve kararlar-decisions (şutu nereye atmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Uzun Taçlar(Long Throws):

Bir uzun taçın başarısını ifade eder.Bu özellik kararlar-decisions (topu nereye atmalıyım) birincil özelliğine bağlı bir ikincil özelliktir.

Markaj(Marking):

Oyuncunun rakibini ne kadar başarı ile marke ettiğini gösterir.Top kapma özelliği ile birlikte bir futbolcunun defansif başarısının ölçütüdür.Ayrıca oyuncunun defansif bölge anlayışınında ölçütüdür.

Pas(Passing):

Paslaşmadaki başarıyı gösterir.Bu özellik önsezi-anticipation (takım arkadaşım nereye doğru hareket eder) , yaratıcılık-creativity (seçeneklerim neler) ve kararlar-decisions (nezaman , nasıl ve kime pas atmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Penaltı Kullanma(Penalty Taking):

Penaltı atmadaki başarıyı gösterir.Bu özellik kararlar-decisions ( penaltıyı nereye atmalıyım) ve soğukkanlılık-composure ( baskı altında ne yapmalıyım) birincil özelliklerine bağlı bir ikincil özelliktir.

Top Kapma(Tackling):

Top kapmadaki zamanlama ve isabet başarısını işaret eder.Bu özellik kararlar-decisions (nasıl ve ne zaman topa müdahale etmeliyim) birincil özelliğine bağlı bir ikincil özelliktir

Teknik(Technique):

Asal özelliktir.Oyuncunun repertuarının derinliğini gösterir.En basit şekliyle teknik oyuncunun teknik özelliklerinin potansiyelini belirler.Ne kadar yüksekse topla oynamadaki başarıda o kadar yüksek olur.

MENTAL ÖZELLİKLER

Bu kategoride çoğunlukla asal-prime özellikler yer alır.İkincil-secondary olanlar ise durumu açıkça belirtenlerdir.

Agresiflik(Agression):

Oyuncunun ne ölçüde savaşçı olduğunu gösterir.Bu özellik ne kadar yüksekse oyuncu o kadar yırtıcı ve kazanma arzusu doludur.Görünmeyen özellikler olan sportmanship ve dirtiness tarafından kontrol edilir.

Önsezi(Anticipation):

Asal özelliktir.Sahadaki diğer oyuncuların ne yapacağını kestirme anlamına gelir.Hareketleri önceden anlama temellidir.Pas,orta açma gibi birçok hareketin başarısını etkiler.

Cesaret(Bravery):

En basit şekliyle oyuncunun sakatlık pahasına gol olcak topa ayak sokması gibi hareketleri ne sıklıkla yaptığını ifade eder.Ne kadar çoksa Bülent Korkmaz gibi bir oyuncu olur.

Soğukkanlılık(Composure):

Oyuncunun baskı altında ne oranda başarılı olabileceğini ifade eder.Bu özellik kararlar-decisions (doğru kararı verecek kadar soğuk kanlıyım) asal özelliğine bağlı ikincil bir özelliktir.

Konsantrasyon(Consantration):

Arka plan özelliğidir.Oyuncunun ne kadar süre ile doğru karar vermeye devam edebileceğini ifade eder.Kararlar-Decisions ve Antipication-Önsezi özelliklerinin sürekliliğini belirler.

Yaratıcılık(Creativity):

Asal özelliktir.Mental çeşitlilik repertuarının genişliğini ifade eder.Bu özellik ne kadar yüksekse oyuncunun hamle sayısındaki çeşitlilikte o kadar fazla olacaktır.

Kararlar(Decisions):

Asal özelliktir.Oyuncunun verdiği kararların kalitesini tayin eder.Oyundaki en önemli özelliklerden biridir.Neredeyse hamle gerektiren tüm özelliklerle iç içe işlerlik gösterir.Olmazsa olmaz bir özelliktir.

Kararlılık(Determination):

Arka plan özelliğidir.Bir oyuncunun bütün performansını ne kadar süre ile ortaya koyacağını ifade eder.Düşükse oyuncu kolay pes ediyor yüksekse sonuna kadar çalışıyor anlamına gelir.

Özel Yetenek(Flair):

Oyuncunun beklenmedik şeyler yapabilme potansiyelini ifade eder.Aslen orjinallik anlamına gelsede fm oyununda beklenmedik hamle yapabilmeye karşılık gelmektedir.Yaratıcılık ve kararlara bağlı olan ikincil bir özelliktir.

Söz Geçirme(Influence):

Basit olarak oyuncunun kaptanlık vasfının temsilcisidir.Eğer bu özelliği düşük bir kaptanınız varsa diğer oyuncular bu oyuncuya saygı göstermezler.

Topsuz Alan(Off The Ball):

Bu özellik oyuncunun top ayağında değilken neler yaptığını temsil eder.Ne kadar yüksek ise oyuncu boşa kaçmada arkadaşalarına pozisyon yaratmada ve benzeri hareketlerde o kadar başarılı olur.Bu özellik kararlar-decisions (ne zaman,nasıl ve nereye hareket etmeliyim) özelliğine bağlı ikincil bir özelliktir.

Pozisyon Alma(Positioning):

Oyuncunun pozisyon alma becerisini ifade eder.Defansif anlamda çok önemlidir.Bu özellik önsezi-anticipation (çevremdekiler nasıl hareket eder) ve desicions-kararlar (nerde durmalıyım) asal özelliklerine bağlı ikincil bir özelliktir.

Takım Oyunu(Team Work):

Arka plan özelliğidir.Oyuncunun bencil olup olmadığını gösterir.Yüksekse oyuncu her zaman takımı için en doğru hareketi yapar düşükse egolarına yenik düşer takımdan ziyade kendini önemser.

Çalışma Azmi(Work Rate):

Arka Plan özelliğidir.Oyuncunun ne sıklıkla aktif olarak pozisyona girdiğinin göstergesidir.Ne kadar yüksekse oyuncu o kadar arzulu şekilde oynar.

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Hızlanma(Acceleration):

Oyuncunun potansiyel hızına hangi çabuklukla ulaşabildiği anlamına gelmektedir.Hız(Pace) özelliği ile birlikte işler.Oyuncunun maksimum hızına ne kadar çabuk ulaşçağını belirler.

Çeviklik(Agility):

Oyuncunun hangi kolaylık derecesi ile hareket edebildiği anlamına gelir.Düşükse oyuncu miskin,hantal,ağırkalı yüksekse atik,marifetli,çabuk demektir.

Denge(Balance):

Oyuncunun baskı altında ayakları üzerinde ne kadar uzun dayanacağını belirler.Omuz omuza mücadelelerde ve kayarak müdehalelerde oyuncunun ayakta kalmasını kontrol eder.Ne kadar yüksekse oyuncu o kadar ayakta kalabilir anlamına gelir.

Zıplama(Jumping):

Oyuncunun ulaşabileceği en yüksek noktayı ifade eder.Bu özelliği aynı olan yani a oyuncusu zıplama 15 b oyuncusu zıplama 15 ise bu iki oyuncuda aynı noktaya kadar zıplayabilir demektir.

Doğal Form(Natural Fitness):

Fiziksel özelliklerin yükselişe yada düşüşe geçmesini belirleyen özelliktir.Ne kadar yüksek ise oyuncu sakatlıktan o kadar kolay sürede kurtulur ve oyuncunun uzun ve sağlıklı bir kariyeri olcağı anlamına gelir.Öok önemli bir özelliktir.

Hız(Pace):

Oyuncunun maksimum hızını ifade eder.Kararlar-decisions(Ne zaman depar atmalıyım) asal özelliğine bağlı ikincil bir özelliktir.

Dayanıklılık(Stamina):

Oyuncunun kondisyonunun ne kadar süre azalmayacağını belirleyen bir özelliktir.Ne kadar yüksekse oyuncu o kadar kondisyonludur.Tamamen oyuncunun maç kondisyonuyla ilişkilidir.

Güç(Strength):

Oyuncunun güçlülüğünü,gürbüzlüğünü,kuvvetli olmasını ifade eder.Sadece iki oyuncunun karşılıklı mücadeleye girdiği anlarda önem kazanır.Top kapma , omuz omuza mücadele gibi.

ÖZET

Herhangibibir eylem gerçekleşmiş olsa bile arka plan(Background) özellikleri oyuncunun ne yapacağını tayin eden özelliklerdir:

Konsantrasyon(Concentration)=Sahada neler olup bittiğinin farkındamıyım?Önsezi(anticipation) ve kararlar(decisions) özelliklerimi kullanmak için olayları takip etmeliyim.

Kararlılık(Determination)=Hala özelliklerimi kullanmakta kararlımıyım yoksa vaz mı geçtim?

Takım Oyunu(Team Work)=Bu yaptığım hareket takım içinmi yoksa benim içinmi en iyi hareketti?

Çalışma Azmi(Work Rate)=Bişeyler yapmalımıyım yoksa başka bir takım arkadaşımın birşeyler yapmasınımı beklemeliyim?

Asal(Prime) özellikler hareketlerin başarılı olup olmayacağını belirler.

Teknik(Technique)=Bu hareketi başarabilirmiyim , dağarcığımda bu hareket varmı?

Önsezi(Anticipation)=Bir sonraki hareketi kestirebilecekmiyim?

Yaratıcılık(Creativity)=Seçeneklerimin neler olduğunu biliyormuyum?

Kararlar(Decisions)=Hangi hareketi nasıl , ne zaman ve nerde yapmalıyım?

Diğer bütün özellikler isabet ve durum temelindeki özelliklerdir.

Bu makale mantralux.com web sitesinden alıntıdır.Türkçeye çevirisi ve yorumlanması tarafımdan sizler için yapılmıştır.Oyuncu özelliklerinin oyun dinamiği içinde nasıl etki yaptığını anlayabilmemiz için çok yararlı olacağına inandığım forumumuzdaki bu ilk paylaşımımı umarım faydalı bulursunuz.(Forumumuzda buna benzer üç dört çalışma daha var onlarıda incelemenizi öneririm)

BleedingMoon
27.Haziran.2011, 23:03
sağlam çalışma, iyi çeviri, güzel paylaşım. teşekkürler.

mehmetd
28.Haziran.2011, 00:41
içeriğe bakmadım;ama güzel paylaşım olmuş.tebrikler.

Guthwine
28.Haziran.2011, 21:16
sağlam çalışma, iyi çeviri, güzel paylaşım. teşekkürler.

içeriğe bakmadım;ama güzel paylaşım olmuş.tebrikler.

Ben teşekkür ederim arkadaşlar

El Barto
28.Haziran.2011, 21:27
Başka bir forumda aynı nickle paylaştığınızı görüp okumuştum. Burada görünce oraya bakma ihtiyacı da hissettim. Ancak oradan kaldırmışsınız sanırım yazıyı. :)

İhtiyaç duyulan bir alana rehber olması hasebi başarılı bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

kalemci
28.Haziran.2011, 21:38
teşekkürler:)

Corpus
28.Haziran.2011, 22:00
Tamamını okudum. Gerçekten güzel bir yazı olmuş elinize sağlık herkesin okuması gereken bir yazı.

Guthwine
29.Haziran.2011, 01:13
Başka bir forumda aynı nickle paylaştığınızı görüp okumuştum. Burada görünce oraya bakma ihtiyacı da hissettim. Ancak oradan kaldırmışsınız sanırım yazıyı.

İhtiyaç duyulan bir alana rehber olması hasebi başarılı bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Haklısınız sözü geçen forumda yaklaşık 2 hafta önce yayınlamıştım ancak o ortamı ciddiyetsiz bulduğum için terkettim ve doğal olarak paylaşımlarımıda kaldırdım.Burada daha ciddi ve keyifli bir ortam yakalıcağıma eminim.Teşekkürler.

teşekkürler
Rica Ederim.

Tamamını okudum. Gerçekten güzel bir yazı olmuş elinize sağlık herkesin okuması gereken bir yazı.
Teşekkür ederim , makalenin konusu benimde hep sıkıntı yaşadığım bir konuydu yıllardır , hepimiz için faydalı olur umarım.

TeNaciOUS MidFieLdeR
29.Haziran.2011, 19:53
Oyuncu ozelliklerinin guzel bir yorumu olmus. Degerli bilgiler iceriyor. Acikcasi millet olarak kelime anlamlari uzerine zayif oldugumuz icin bu varsayimlari kolayca cikarabilecekken birinin aciklamasini bekliyoruz maalesef. Paylasim icin tesekkurler, FM oynayan herkes icin faydali olacaktir.

Guthwine
30.Haziran.2011, 17:02
Oyuncu ozelliklerinin guzel bir yorumu olmus. Degerli bilgiler iceriyor. Acikcasi millet olarak kelime anlamlari uzerine zayif oldugumuz icin bu varsayimlari kolayca cikarabilecekken birinin aciklamasini bekliyoruz maalesef. Paylasim icin tesekkurler, FM oynayan herkes icin faydali olacaktir.

Kelime ve anlama bilgimiz hakkındaki görüşlerinize katılmamak mümkün değil ancak gün geçtikçe durumumuzun daha iyiye gitçeğine inanıyorum.Rehber hakkındaki olumlu görüşleriniz için ben teşekkür ederim.

mehmetd
30.Haziran.2011, 19:01
rehberi önceden kaydetmiş ama okumaya fırsat bulamamıştım.şimdi okudum ve bilmediğim bir çok şey öğrendim.hala da daha anlayamadığım birkaç husus kaldı özellikle de ilk kısımla alakalı; onları da sonra tekrar okuyunca anlarım. birkaç yerde kelime hatası gördüm ama sorun değil (doğal formda çok yerine öok,özetin altında herhangibibir gibi)güzel bir paylaşım olmuş.ilk konuyla sabit oladabiliniyor :)

çeviride bir yanlış var gibi sanki.en azından anlamda.
şöyle denmiş: a oyuncusu 15 b oyuncusu da 15 se aynı yere zıplar.
peki a adamı 1,80, b adamı 1,70 se de aynı yere mi zıplayacaktır?yada daha uçuk olarak
1,90 m. ile 1,65 olan aynı yere mi zıplayacaktır ikisi de 15 se? bence orada biraz hata olmuş.
uzun boylu daha yükseğe zıplayacaktır tabi. zıplaması düşükse: mesela onun 5 öbürünün 15 se belki aynı düzeye gelebilirler.

TeNaciOUS MidFieLdeR
30.Haziran.2011, 19:26
rehberi önceden kaydetmiş ama okumaya fırsat bulamamıştım.şimdi okudum ve bilmediğim bir çok şey öğrendim.hala da daha anlayamadığım birkaç husus kaldı özellikle de ilk kısımla alakalı; onları da sonra tekrar okuyunca anlarım. birkaç yerde kelime hatası gördüm ama sorun değil (doğal formda çok yerine öok,özetin altında herhangibibir gibi)güzel bir paylaşım olmuş.ilk konuyla sabit oladabiliniyor :)

peki a adamı 1,80, b adamı 1,70 se de aynı yere mi zıplayacaktır?yada daha uçuk olarak
1,90 m. ile 1,65 olan aynı yere mi zıplayacaktır ikisi de 15 se? bence orada biraz hata olmuş.
uzun boylu daha yükseğe zıplayacaktır tabi. zıplaması düşükse: mesela onun 5 öbürünün 15 se belki aynı düzeye gelebilirler.

Jumpingte verilen degerler oyuncunun max ulasabilecegi degeri veriyor diye tahmin ediyorum. Boydan ziyade zipladigi vakit ulasabildigi nokta olmali. O yuzden boydan ziyade ulastigi nokta onemli sanirim. Tabii dedigin gibi olma ihtimali de var, bunu oyunun yapimcilarindan ogrenmek gerek.

mehmetd
30.Haziran.2011, 19:42
Jumpingte verilen degerler oyuncunun max ulasabilecegi degeri veriyor diye tahmin ediyorum. Boydan ziyade zipladigi vakit ulasabildigi nokta olmali. O yuzden boydan ziyade ulastigi nokta onemli sanirim. Tabii dedigin gibi olma ihtimali de var, bunu oyunun yapimcilarindan ogrenmek gerek.

şunun için dedim:
çok basit bir hesaplama yapalım.o puanları + olarak düşündüğümüzde
1,90 olan 5 se 1.90+5=1.95 e zıplar.
1,65 olan 15 se 1,65+15=1,80 e zıplar.

gene de uzun boylu daha yukarıda oluyor.tabi bu benim dediğim en basitinden örnek.

bir de zıplamada 2.bir özellikten bahsedilmemiş.mesela top takibi tarzında.
suat usta,okan buruğun attığı goller örneğin.

eng1n
30.Haziran.2011, 20:49
Tam aradığım türde bir rehber işime çok yaracak teşekkürler. decisions özelliği gerçekten çok kritikmiş.

Guthwine
01.Temmuz.2011, 13:11
rehberi önceden kaydetmiş ama okumaya fırsat bulamamıştım.şimdi okudum ve bilmediğim bir çok şey öğrendim.hala da daha anlayamadığım birkaç husus kaldı özellikle de ilk kısımla alakalı; onları da sonra tekrar okuyunca anlarım. birkaç yerde kelime hatası gördüm ama sorun değil (doğal formda çok yerine öok,özetin altında herhangibibir gibi)güzel bir paylaşım olmuş.ilk konuyla sabit oladabiliniyor

Rehberi okuduğunuz için teşekkürler , evet siz söyleyince farkettim kelime hatalarını uygun bir zamanda tekrar gözden geçireceğim , Evet jumping konusu ilk bakışta düz mantığa ters gelen bir boyut alıyor , Fm oyun dinamiğindeki tam anlamı oyuncu 190 cm yada 160 cm boyunda olsa dahi aynı jumping rakamında(örneğin ikiside 12) aynı yüksekliğe kadar ulaşabilir.Yani boydan bağımsızdır.

Sizinde açıkladığınız gibi Fm oyununda jumping boydan bağımsızdır.

şunun için dedim:

çok basit bir hesaplama yapalım.o puanları + olarak düşündüğümüzde
1,90 olan 5 se 1.90+5=1.95 e zıplar.

1,65 olan 15 se 1,65+15=1,80 e zıplar.

gene de uzun boylu daha yukarıda oluyor.tabi bu benim dediğim en basitinden örnek.

bir de zıplamada 2.bir özellikten bahsedilmemiş.mesela top takibi tarzında.

suat usta,okan buruğun attığı goller örneğin.

Kafa karıştırıcı bir nokta gibi görünsede , en basit haliyle jumping oyuncunun boyu ile ilişkili değildir.Bu konu ile ilgili yapabileceğimiz en iyi şey sigames developerlarına mail atmak olabilir belki nedenini daha iyi açıklayabilirler.

Tam aradığım türde bir rehber işime çok yaracak teşekkürler. decisions özelliği gerçekten çok kritikmiş.
Olumlu görüşleriniz için ben teşekkür ederim , Bu makaleyi çevirmeden önce oyunu yalayıp yuttuğumu düşünüyordum ama gerçekten bazı özelliklerin anlamını hiç bilmediğimi farkettim:)

Chivalry
02.Eylül.2011, 12:11
Merak ettiğim nokta şu, bunlar sizin (veya bu yazının orjinalini yazanın) kendi mantığıyla çıkardığı şeyler mi yoksa doğruluğu kesinleşmiş şeyler mi?

Sorma sebebim şu, biz her ne kadar mantıken yaratıcılık şudur şunları yapar diyebilsek de burada önemli olan oyun yapımcılarının bunu oyunun maç motoruna işleyip işlemedikleridir. Sonuçta bu oyun mükemmel değil gerçek hayatta olması gereken her şey yok oyunda sadece yapımcıların ekledikleri kadarı oluyor.

Kısa bir örnek vermem gerekirse geçen bir okuduğum rehberde şunlar yazıyordu:

Oyuncunun topsuz hızı yalnızca Pace özelliğine bağlıdır. Ancak ayağına top geldiğindeki maksimum hızı Pace-Dribbling-Technique özelliklerine bağlıdır. Evet bu mantıken doğru bir şey ancak acaba bunu oyun yapımcıları oyuna katmışlar mıdır?

Özetlemek gerekirse bunlar doğrulanmış kanıtlanmış şeyler mi yoksa mantıken çıkarımlar mı?

Küçük de bir ek yapmak istiyorum Composure-Soğuk Kanlılık defans oyuncuları içinde çok önemlidir, soğuk kanlı olmayan defans oyuncuları baskı altındayken sinir bozucu bir şekilde topu amaçsızca ileriye doğru vurmaktalar. Soğuk kanlı defans oyuncularının bunu yapma ihtimali daha azdır.

Ketchaup
04.Eylül.2011, 22:26
çeviri için sağol.

Guthwine
06.Eylül.2011, 05:40
Merak ettiğim nokta şu, bunlar sizin (veya bu yazının orjinalini yazanın) kendi mantığıyla çıkardığı şeyler mi yoksa doğruluğu kesinleşmiş şeyler mi?

Sorma sebebim şu, biz her ne kadar mantıken yaratıcılık şudur şunları yapar diyebilsek de burada önemli olan oyun yapımcılarının bunu oyunun maç motoruna işleyip işlemedikleridir. Sonuçta bu oyun mükemmel değil gerçek hayatta olması gereken her şey yok oyunda sadece yapımcıların ekledikleri kadarı oluyor.

Kısa bir örnek vermem gerekirse geçen bir okuduğum rehberde şunlar yazıyordu:

Oyuncunun topsuz hızı yalnızca Pace özelliğine bağlıdır. Ancak ayağına top geldiğindeki maksimum hızı Pace-Dribbling-Technique özelliklerine bağlıdır. Evet bu mantıken doğru bir şey ancak acaba bunu oyun yapımcıları oyuna katmışlar mıdır?

Özetlemek gerekirse bunlar doğrulanmış kanıtlanmış şeyler mi yoksa mantıken çıkarımlar mı?

Küçük de bir ek yapmak istiyorum Composure-Soğuk Kanlılık defans oyuncuları içinde çok önemlidir, soğuk kanlı olmayan defans oyuncuları baskı altındayken sinir bozucu bir şekilde topu amaçsızca ileriye doğru vurmaktalar. Soğuk kanlı defans oyuncularının bunu yapma ihtimali daha azdır.

Rehberde anlatılanlar oyun dinamiğinin işleyişini esas almaktadır yazarın yorumu değil ancak türkçeye çevirisini yaparken bazı yerlerde yorum katmak zorunda kaldım hepinizin bildiği gibi yorumsuz çeviri yapmak imkansız sayılabilir.Orjinal ingilizce versiyona konuya yazdığım siteden ulaşabilir detaylı sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Guthwine
06.Eylül.2011, 05:42
çeviri için sağol.

Ben teşekkür ederim

hexiles
17.Eylül.2011, 20:21
Konsantrasyon(Concentration)=Sahada neler olup bittiğinin farkındamıyım?Önsezi(anticipation) ve kararlar(decisions) özelliklerimi kullanmak için olayları takip etmeliyim.

Kararlılık(Determination)=Hala özelliklerimi kullanmakta kararlımıyım yoksa vaz mı geçtim?

Takım Oyunu(Team Work)=Bu yaptığım hareket takım içinmi yoksa benim içinmi en iyi hareketti?

Çalışma Azmi(Work Rate)=Bişeyler yapmalımıyım yoksa başka bir takım arkadaşımın birşeyler yapmasınımı beklemeliyim?

Asal(Prime) özellikler hareketlerin başarılı olup olmayacağını belirler.

Teknik(Technique)=Bu hareketi başarabilirmiyim , dağarcığımda bu hareket varmı?

Önsezi(Anticipation)=Bir sonraki hareketi kestirebilecekmiyim?

Yaratıcılık(Creativity)=Seçeneklerimin neler olduğunu biliyormuyum?

Kararlar(Decisions)=Hangi hareketi nasıl , ne zaman ve nerde yapmalıyım?

Diğer bütün özellikler isabet ve durum temelindeki özelliklerdir.

Peki bu özellliklerden en önemlisi hangisi?Yani içlerinden sıralama yaparsak olmazsa olmaz kararlar mı , konsantrasyon mu, çalışma azmi mi,kararlılık mı ya da diğerleri mi ?Daha önemlisi hangisi olmazsa hangisi olmaz bu özelliklerden hangisinin takımında 20 olmasını en çok isterdin mesela?
Bir de dayanıklılık sadece kondisyonu mu etkiler.Eğer öyleyse kondisyon maçta yüzde kaç düşüş sağlar.Mesela kondisyonu 70 bir adamın diyelim ki ca sı 100 bu adam 70 ca ile mi oynuyor o an maçta.Ya da kondisyonu 50 diyelim adamın CA sı normalde 130 olsun o an maçta 65 CA ile mi oynuyor o oyuncu?yani kondisyon-CA kıyaslamasına göre 1. CA sı 100 olan o an daha mı iyi oynar ?
Sorularım daha çok var da bunları öğrenmek öncelikli hedefim.İngilizcem olsa yabancı forumlardaki rehberleri okuyabilirdim ama malesef. :(
Edit:Bu rehberden ben konsantrasyonu ve kararları 20 olan oyuncu nin diğer tüm özellikerli 10 olsa dahi, diğer tüm özellikleri 20 konsantrasyonu ve kararları 1 olan oyuncudan daha iyi oynadığını anlıyorum.Sanırım birşeyleri ters anladım.

Guthwine
18.Eylül.2011, 00:07
Peki bu özellliklerden en önemlisi hangisi?Yani içlerinden sıralama yaparsak olmazsa olmaz kararlar mı , konsantrasyon mu, çalışma azmi mi,kararlılık mı ya da diğerleri mi ?Daha önemlisi hangisi olmazsa hangisi olmaz bu özelliklerden hangisinin takımında 20 olmasını en çok isterdin mesela?
Bir de dayanıklılık sadece kondisyonu mu etkiler.Eğer öyleyse kondisyon maçta yüzde kaç düşüş sağlar.Mesela kondisyonu 70 bir adamın diyelim ki ca sı 100 bu adam 70 ca ile mi oynuyor o an maçta.Ya da kondisyonu 50 diyelim adamın CA sı normalde 130 olsun o an maçta 65 CA ile mi oynuyor o oyuncu?yani kondisyon-CA kıyaslamasına göre 1. CA sı 100 olan o an daha mı iyi oynar ?
Sorularım daha çok var da bunları öğrenmek öncelikli hedefim.İngilizcem olsa yabancı forumlardaki rehberleri okuyabilirdim ama malesef. :(
Edit:Bu rehberden ben konsantrasyonu ve kararları 20 olan oyuncu nin diğer tüm özellikerli 10 olsa dahi, diğer tüm özellikleri 20 konsantrasyonu ve kararları 1 olan oyuncudan daha iyi oynadığını anlıyorum.Sanırım birşeyleri ters anladım.

Kararlar,Konsantrasyon,Çalışma azmi,kararlılık ve hatta takım oyunu özellikleri 10 puanın altındaysa ben o oyuncuyla ilgilenmiyorum.Yani bu özelliklerden birini seçmek zor ama illa seçmek gerekirse kararlılık 20 olsun isterim.Kararlı oyuncu maçada antrenmanada sürekli asılır yani bibakıma iyi niyetli oyuncudur.Dikkat edersen en iyi regenlerde genelde en yüksek özellik kararlılık ve pa dır.Kararlı ve potansiyelli oyuncu sürekli gelişir.Kondisyonu düşük oyuncu mevcut özellikleri toplamını oyuna tam olarak yansıtamaz.Yüzdelikler hakkında birşey söylersem atmış olurum ancak kabaca senin anlattığın örnekteki gibi düşünürsek yani 50 kondisyon 50 ca gibi doğru hareket etmiş oluruz.Evet editte belirttiğin konu doğrudur.Oyuncu özelliklerini oyuncunun profilinde 3 aşamalı görüyoruz teknik mental fiziksel burda olmazsa olmaz kısım mental kısımdır.2. fiziksel 3. kısımsa tekniktir.Yani oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun kafa yapısı ve sonrada fiziği gelişmezse yeteneklerini yeşil sahada kollektif bir strateji oyunu olan futbola istikrarlı bir şekilde yansıtamaz.Bunun karştı bir görüş şu şekilde olabilir; 8-10 oyuncunuz istediğimiz seviyede ama 1-2 tanede yetenekli ve haylaz oyuncumuz var bunların güzelce harmanındanda iyi bir takım oluşturulabilir.Burda dikkat edilecek kısım doğru pozisyonlara taviz vermektir yani kaleciye vermemek santrafora vermek gibi.Genelde rehberi iyi anlamışsınız eğer başka sorularınızda olursa yardımcı olmaya çalışırım.İyi oyunlar.

hexiles
18.Eylül.2011, 01:05
Kararlar,Konsantrasyon,Çalışma azmi,kararlılık ve hatta takım oyunu özellikleri 10 puanın altındaysa ben o oyuncuyla ilgilenmiyorum.Yani bu özelliklerden birini seçmek zor ama illa seçmek gerekirse kararlılık 20 olsun isterim.Kararlı oyuncu maçada antrenmanada sürekli asılır yani bibakıma iyi niyetli oyuncudur.Dikkat edersen en iyi regenlerde genelde en yüksek özellik kararlılık ve pa dır.Kararlı ve potansiyelli oyuncu sürekli gelişir.Kondisyonu düşük oyuncu mevcut özellikleri toplamını oyuna tam olarak yansıtamaz.Yüzdelikler hakkında birşey söylersem atmış olurum ancak kabaca senin anlattığın örnekteki gibi düşünürsek yani 50 kondisyon 50 ca gibi doğru hareket etmiş oluruz.Evet editte belirttiğin konu doğrudur.Oyuncu özelliklerini oyuncunun profilinde 3 aşamalı görüyoruz teknik mental fiziksel burda olmazsa olmaz kısım mental kısımdır.2. fiziksel 3. kısımsa tekniktir.Yani oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun kafa yapısı ve sonrada fiziği gelişmezse yeteneklerini yeşil sahada kollektif bir strateji oyunu olan futbola istikrarlı bir şekilde yansıtamaz.Bunun karştı bir görüş şu şekilde olabilir; 8-10 oyuncunuz istediğimiz seviyede ama 1-2 tanede yetenekli ve haylaz oyuncumuz var bunların güzelce harmanındanda iyi bir takım oluşturulabilir.Burda dikkat edilecek kısım doğru pozisyonlara taviz vermektir yani kaleciye vermemek santrafora vermek gibi.Genelde rehberi iyi anlamışsınız eğer başka sorularınızda olursa yardımcı olmaya çalışırım.İyi oyunlar.

Cevapladığın için teşekkürler.Ben de zaten senin düşündüğün gibi oyuncu alıyordum son 3-4 saattir oyuncu bakıyordum. :) Bakalım nasıl olcak. :D

hexiles
19.Eylül.2011, 13:39
Kendim test ettim özellikleri.Aynı takıma karşı aynı ilk 11 lerle yaptım tüm maçları.Save/Load olayı yani.Aşağıdaki 2 li şekilde yazılanları oyuncuların 20 yaptım diğerlerine ellemedim.Mesela kararlılık dayanıklılık 10 yazıyor ya.Tüm ilk 11 in dayanıklılık ve kararlılığını 20 yaptım.10 puan topladım aynı takımla 5 maçta.Son 2 özelliklere bakarsak tekniklerde her mevkiye en iyi tekniği verdim.MEsela forvete bitiricilik ve top sürme 20 ,ml mr lere top sürme orta açma 20,mc lere pas ve ilk dokunuş 20,defanslara markaj ve top kapma 20,kaleciye elle kontrol ve refleksler 20.Fakat görüldüğü gibi en düşük puan teknik özelliklerle alındı.Hele ki top kapma ve markajı 20 olan defansların olduğu bir takım 1 maçta 4 gol yiyerek testin en fazla gol yiyen takımı ünvanını kazandı. :D Defanslarda konsantrasyonun önemini çok iyi anladım artık.
Not:Bu testi 3-4-3(normal) atak taktiğe göre hazırladım.Takım ismi amatör ligdeki Konakspor.Bunları da göz önünde bulundularım.
kararlılık-dayanıklılık 10
0-2
3-1
3-2
1-1
4-0
konsantrasyon-kararlar11
0-0
1-0
1-1
1-0
2-1
kararlar-kararlılık9
1-2
0-1
4-3
2-0
2-0
konsantrasyon-dayanıklılık8
1-1
0-1
2-0
1-1
1-0
teknikiler7
2-4
2-1
2-1
1-1
0-2
hız-hızlanma11
3-0
3-1
1-1
5-0
1-1

Guthwine
20.Eylül.2011, 14:37
Öncelikle emek harcıyarak yaptığın bu testlerden ötürü sana teşekkür ederim rehberin gelişmesinde ve forumumuzun farkını ortaya koymada çok faydalı mesajlar yazıyorsun.Sonuçta konuyu açan ben bile bu tarz testler yapmaya üşenmiştim:)Eğer ileride farklı testlerin olursada onlarıda paylaşmanı isterim böylece konuyu takip eden arkadaşlara ışık tutmuş oluyoruz.Nede olsa futbol sadece oyunda değil gerçek hayattada istatistik işi artık kolay gelsin.

hexiles
20.Eylül.2011, 15:08
Öncelikle emek harcıyarak yaptığın bu testlerden ötürü sana teşekkür ederim rehberin gelişmesinde ve forumumuzun farkını ortaya koymada çok faydalı mesajlar yazıyorsun.Sonuçta konuyu açan ben bile bu tarz testler yapmaya üşenmiştim:)Eğer ileride farklı testlerin olursada onlarıda paylaşmanı isterim böylece konuyu takip eden arkadaşlara ışık tutmuş oluyoruz.Nede olsa futbol sadece oyunda değil gerçek hayattada istatistik işi artık kolay gelsin.

Ben teşekkür ederim.Bu testlerde dikkatimi çeken kararlılğın olduğu testlerde takım bol gol atıyor ama konsantrasyon olmadığından dolayı yiyor da.Teknik özelliklerin sandığımdan çok daha kötü çıkmasına şaşırdım açıkçası.Artık bundan sonra defansta ilk arayacağım özellik konsantrasyon olacak.Orta saha ve hücumda da kararlılık.Kanat oyuncularında ise hızın önemi çok fazla ve fırsatçı golcülerde kararlılık hız kararlar birleşince ve soğukkanlılıkta varsa süper bir golcü çıkabilir sanırım.Bundan sonra oyunculara bakarken tekniğinin ortalama bir seviyede olması benim için yeterli eğer bahsettiğimizi zihinsel ve sonra fiziksel özellikler iyi ise.Sadece sanırım fazla koşturmayan AMC lerde fizikselden daha çok biraz teknik özellikler önemli olabilir.Tabi yine o da zihinselden sonra 2.planda kalıyor.

Guthwine
20.Eylül.2011, 21:34
Eğer oyuncuların genç ise hangi pozisyon oyuncusu olursa olsun midfielder ve defansif midfielder antrenman programlarıyla bir sezon çalıştırırsan oyuncunun zihinsel gelişimini arttırabilirsin.Ben tugs training kullanıyorum.Bütün gençlerimi en az bir sezon ortasaha olarak çalıştırıyorum ve faydası inanılmaz.