PDA

View Full Version : En İyi Regenleri Bulmak

EndoplazmiK RetikuluM
04.Temmuz.2011, 18:11
FM-Base'de gördüğüm bu makaleyi çok beğendim. Hem daha iyi yararlanmak için, hem de sizlerin yararına dokunması için 2 gün boyunca elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım. Umarım faydası dokunur...

Her yeni FM sezonu başlarken Buenos Aires'in arka sokaklarından yada Rio de Janeiro'nun varoşlarından yeni dünya yıldızını koparma umudunu yenilenmiş olarak birlikte getirir.

Sezon öncesinde yarının yıldızlarıyla sözleşme imzalatma beklentisi..."Newgens" oyuncuların yaşları 14 ve 20 arasındadır ve onlar senin oyunun için eşsiz olup FM dünyasının sürekli genişlediği hissini vermek için dizayn edilmişlerdir.

Bu yeni oyunculardan birkaçı alt liglerin karanlığı içinde kalırken diğerlerine ise oyunun en yükseklerine çıkmak nasip olacaktır. En iyi "newgen"leri erken tanıma ve onları kendi takımınıza kazandırmadan önce onları besleyici takımlara göndermek ilk yıllarında son derece değerli olabilir, ya da uzun vadeli olarak beklentilerini geliştirip sen onları büyük klüplere sattığında büyük karlar getirerek mali anlamda sana katkı sağlar.

Ama doğuştan yetenekli parlak gençleri kadrona katmak istiyorsan çabuk olmak gerekiyor. Çünkü avrupanın elit klüplerinin gözlemcileri onların çok uzağında olmayacak. Elbette, eğer nereye bakacağını bilmiyorsan bu rehber sana yardım edecek !

POTANSİYEL YETENEK (PA) HAKKINDA BİRKAÇ KELİME

Peki ama tüm büyük klüplerin genç oyunculara imza attırmak için savaşmalarının sebebi nedir ?

Football Manager'deki tüm oyunculara çok önemli 2 değer verilir: Şu anki yetenek (CA) ve Potansiyel Yetenek (PA). Verilen değer 1 ve 200 arasındadır. CA oyuncunun özelliklerinin herhangi bir anda ne kadar iyi olduğunu gösterir. Oysa PA oyuncunun özelliklerinin ne kadar iyi olabileceğini belirler.

PA, genç oyuncu transferlerindeki en önemli değerdir, yüksek PA değeri oyuncunun gelişerek gerçek bir yıldız haline gelebilmesi için harika bir şanstır.

CA ve PA değerleri oyun içinde görülür, ancak, bunu size sizin gözlemci ekibiniz gözlem raporlarında 0 ve 5 arasında yıldızlar kullanarak gösterir. En yetenekli gençleri tanımak ve bulmak için "Judging Player Potential" yeteneği yüksek gözlemcilere ihtiyacınız olacaktır. Doğru ülkelere yerleştirilmiş gözlemciler yeni Cristiana Ronaldo'yu transfer etmekle Yeni Chris Iwelumo'yu transfer etmenin arasındaki farkı kavrayabilirler !

Elbette tüm oyuncular tahmin edildiği gibi baş döndürücü potansiyellerine ulaşmazlar, tarihe zirveye çıkarken başarısız olmuş hüzünlü, genç, yetenekli futbolcu hikayeleri saçılmıştır. PA değeri oyuncunun dünyanın en iyilerden biri olması için ona verilen küçük bir şanstır.

DENEY KURULUMU

En iyi genç yeteneklerin nereden çıktığını belirlemek için FM'de 10 yıllık bir oyun yarattım, sadece 170 PA değerinde ve ya daha yetenekli futbolcuları bu rehbere dahil ettim.

FM dünyasına karşı iyi bir genel bakış için tüm kıtaların kapsandığı bir oyunda small database kullandım, şu ülkelerin 1. ligleri yüklendi;

Arjantin
Avustralya
Brezilya
Çin
İngiltere
Fransa
Almanya
Hollanda
İtalya
Meksika
Portekiz
Rusya
İskoçya
Güney Afrika
Güney Kore
İspanya
Türkiye
ABD

DENEY SONUÇLARI

Her sezon ortaya çıkan az sayıdaki potansiyeli yüksek "newgen"leri bulmayı daha da zor kılan nedir ? Basitçe söylemek gerekirse, yetenekli futbolcular ağaçlarda yetişmez !

On yıllık deney boyunca PA değeri 170'ten fazla 394 "newgen" gördüm, her sezon ortalama 39 tane. Çıtayı yükseltirsek, PA değeri 180 yada daha fazla olan "newgen" sayısı daralıyor, sonra yıl başına 8 "newgen"e düşüyor. Yıl başına PA değeri 190 ve ya daha fazla olan regen sayısı ise 1.4.

http://www.yukleresim.com/images/78672467560215614359.png

Her yıl en kaliteli genç yetenekler oyunda az sayıda üretildiği için ve yüzlerce klüp genç yetenekler adına uyanık kaldığı için gözlemcilerinizi nereye ve ne zaman göndereceğiniz büyük önem taşımaktadır.

En kaliteli "newgen"lerin en çok hangi kıtada yaratıldığına bakarsak sonucu hiç kimse için sürpriz olmayacaktır. Dünyanın en büyük futbol kıtası Avrupa bu alanda zirvede. Ancak Afrika'nın bu alanda Güney Amerika'nın önünde yer aldığı daha az tahmin edilecektir.

http://www.yukleresim.com/images/15871728487715219866.png

Güney Amerika'nın bir kıta olarak sahip olduğu kötü orana rağmen, Brezilya sürekli en yüksek potansiyelli "newgen"lerin en çok çıktığı ülke. Arjantin ise 3. sırada. Bu iki ülke Güney Amerikadan çıkan regenlerin %70'ini karşılıyor, Brezilya tek başına ise deney toplamındaki regenlerin %10'unu karşılamakta.

Avrupa ülkelerinden İtalya ise yıl başına 30 adet yüksek kaliteli genç yetiştiren 2. ülke. Beklendiği gibi Fransa, Almanya ve İspanya ilk 10'u istila etmiş, fakat ben Hırvatistan'ın bu listede yer almasını beklemiyordum. Hırvatlar aslında İngiltere, Hollanda ve Portekiz'e oranla daha kaliteli "newgen"ler geliştiriyor.

Afrika'da "newgen" dağılımı ise daha eşit oranlarda. Nijerya ve Tunus ilk 10'da yer alıyor. Fas, Senegal, Kamerun, Afganistan ve Fildişi Sahilleri kendilerine ilk 20'de yer buluyor.

http://www.yukleresim.com/images/29668222087903921610.png

http://www.yukleresim.com/images/57031675034079783786.png

Ortalamada, ilk 10'daki ülkeler en az 1 +170 PA değerine sahip "newgen" üretirken Brezilya sezon başına 3.8 regen ile zirvede!

http://www.yukleresim.com/images/56736725914954545933.png

Ayrıca, genç yetenekleri transfer etmek umuduyla başka bir klüple iş ortaklığı düşünüyorsanız şu klüpleri düşünebilirsiniz: ASEC (Fildişi Sahilleri), NK Dinamo (Hırvatistan), Enyimba (Nijerya), ES Tunis (Tunus) yada Gremio (Brezilya).

http://www.yukleresim.com/images/64417561380409449718.png

En iyi regenlerin nerede yaratıldığına bakıp üretilen regenlerin en çok hangi pozisyonda olduğunu inceledim. Deney sırasında oluşun tüm regenlerin 3'te 1'i forvetti, kanat forvetler ve orta sahalar ise 2. sırayı paylaşıyor.

http://www.yukleresim.com/images/57698538684193379921.png

Kanat forvet ve orta saha pozisyonundaki regenler en fazla Brezilya'da, forvetler ise en çok İtalya'da yaratılıyor.

http://www.yukleresim.com/images/08572486196757163357.png

Böylece deney sonucunda ulaşabiliriz ki, bazı sonuçlar bekleniyordu fakat bazıları ise tamamen şaşırtıcıydı. Yazıyı son bir istatistikle bitiriyorum, deney boyunca 1 adet PA değeri 200 olan regen yaratıldı. Nereden mi ? Slovakya !

FM-Base Orjinal Yazı Sahibi: Pompey_Dan

Ek olarak Ahmet abiden (kalemci) izin aldım ve faydalı bulduğum için bunu da eklemeye karar verdim.

Regen Çıkış Tarihleri

7 Haziran
Bosna Hersek
Karadağ
Yeni Zellada

20 Haziran
Kuzey İrlanda
İsrail
Hırvatistan
İsviçre
Ukrayna
Galler
Yunanistan
Macaristan
Türkiye
Fransa
Almanya
Portekiz
Avustralya
İskoçya

25 Haziran
Avusturya
İngiltere

29 Haziran
Slovakya

30 Haziran
Çek Cumhuriyeti
Polonya
Belçika
İtalya

1 Temmuz
Bulgaristan
Slovenya
Romanya

7 Temmuz
Danimarka
Hollanda

10 Temmuz
Sırbistan
İspanya

15 Temmuz
Güney Afrika

20 Temmuz
Meksika

1 Ağustos
Uruguay
Arjantin

19 Eylül
Barbados
Trinidad & Tobago
Paragulay
Ekvator
Bolivya

9 Aralık
Japonya

26 Aralık
ABD

27 Aralık
İsveç
Rusya
Çin

1 Ocak
Şili

2 Ocak
Brezilya

5 Ocak
İzlanda
İrlanda

7 Ocak
Finlandiya

10 Ocak
Kolombiya

15 Ocak
Fildişi Sahilleri
Tunus
Afganistan
Fas
Kamerun
Senegal
Nijerya
Mısır

20 Ocak
Norveç

28 Ocak
Peru

14 Şubat
Belarus

Umarım faydasını görürsünüz, iyi oyunlar :)

leventb12
04.Temmuz.2011, 18:30
Endo süper olmuş reyis daha varsa aktarıverde ingilizce özürlülerine yardımcı ol kardeşim :)

KaRaBükLü KraL
04.Temmuz.2011, 19:19
Muhteşem bir çeviri Emircim:)Paylaşım için teşekkür ederim bundan sonra scoutları bu ülkelere yollarız artık:D

sarianet
04.Temmuz.2011, 20:35
interde hakkaten güzel regenler çıkıyor real madridde de öyle
ama her zaman favorim brezilya ve arjantindir sezon ortasında da alındığında avrupa kupalarında oynatabiliyorsun avantajlı

ancar
04.Temmuz.2011, 20:49
sanırsam belli tarih aralıklarında çıkıyordu regenler

Guthwine
04.Temmuz.2011, 21:09
Çok yararlı bilgiler içeren ve çok kaliteli çevrilmiş faydalı bir rehber olmuş eline sağlık

EndoplazmiK RetikuluM
04.Temmuz.2011, 23:07
Endo süper olmuş reyis daha varsa aktarıverde ingilizce özürlülerine yardımcı ol kardeşim :)

Muhteşem bir çeviri Emircim:)Paylaşım için teşekkür ederim bundan sonra scoutları bu ülkelere yollarız artık:D

interde hakkaten güzel regenler çıkıyor real madridde de öyle
ama her zaman favorim brezilya ve arjantindir sezon ortasında da alındığında avrupa kupalarında oynatabiliyorsun avantajlı

Çok yararlı bilgiler içeren ve çok kaliteli çevrilmiş faydalı bir rehber olmuş eline sağlık

Teşekkür ederim umarım yardımı dokunmuştur.

Evet kanka belli tarihlerde çıkıyorlar :)

ancar
04.Temmuz.2011, 23:10
çıkarttın mı kanka hiç :D 200 lük regen :D

EndoplazmiK RetikuluM
04.Temmuz.2011, 23:13
Kendim hiç çıkartmadım fakat birkaç kez rastlamıştım :D

Sleepwalker
04.Temmuz.2011, 23:27
Eline sağlık Emir güzel bir paylaşım olmuş..

Walter Sakana
04.Temmuz.2011, 23:33
Çok güzel bir paylaşım Emirhan, eline sağlık.

Rind-i Şeyda
04.Temmuz.2011, 23:55
Rehber çok güzel olmuş, teşekkürler.

Eklemek istediklerim var:

Bir oyunumda 4 ülke açık, İngiltere,İspanya,İtalya,Türkiye olmak üzere.
2 tane Hollandalı regene rastlamıştım, birisi PSV'de diğeri Feyenord'da çıkmıştı.Yaşları 20 olarak çıkmışlar. Yirmi yaşında oluşturulmuşlar yani. CA değerlerinin çok yüksek olduğunu gördüm. İkisi de alıp ilk 11'e koyulacak futbolculardı. İkisini de almıştım Man City'ye. İki oyuncu da forvetti. 3 sene geçmişti oyunda. Ve FM'nin kadrolu regeni "Ehsan Zamani" de neredeyse bütün oyunlarımda Hollanda'da çıkmıştı.

LadroN
05.Temmuz.2011, 00:30
Elimde böyle bir tarih listesi var.Paylaşılmamışsa paylaşırım.

kalemci
05.Temmuz.2011, 02:22
Çok güzel bir paylaşım olmuş.Artık nereye bakacağımızı biliyoruz :)

Ülke Ülke Regenlerin Çıkış Tarihi

7 June Bosnia
7 June Montenegro
7 June New Zealand

20 June Northern Ireland
20 June Israel
20 June Croatia
20 June Switzerland
20 June Ukraine
20 June Wales
20 June Greece
20 June Hungary
20 June Turkey
20 June France
20 June Germany
20 June Portugal
20 June Australia
20 June Scotland

25 June England
25 June Austria

29 June Slovakia

30 June Czech Republic
30 June Poland
30 June Belgium
30 June Italy

1 July Bulgaria
1 July Slovenia
1 July Roumania

7 July Denmark
7 July Holland

10 July Serbia
10 July Spain

15 July South Africa

20 July Mexico

1 August Uruguay
1 August Argentina

19 September Barbados
19 September Trinidad & Tobago
19 September Paraguay
19 September Ecuador
19 September Bolivia

9 December Japan

26 December U.S.A

27 December Sweden
27 December Russia
27 December China

1 January Chile

2 January Brazil

5 January Iceland
5 January Ireland

7 January Finland

10 January Columbia

15 January Ivory Coast
15 January Tunisia
15 January Algeria
15 January Morocco
15 January Cameroon
15 January Senegal
15 January Nigeria
15 January Egypt

20 January Norway

28 January Peru

14 February Belarus

Lim10
05.Temmuz.2011, 10:23
Çok yararlı bir paylaşım gerçekten.Teşekkürler.

GsDoruk
05.Temmuz.2011, 13:56
Rehber mükemmel. Şu liste de çok faydalı oldu. Ben belli tarihlerde çıktıklarını bilmiyordum :)

nannar
05.Temmuz.2011, 14:06
scout programı kullananlar için tarihler, oyunda kendi gözlemcilerini kullananlar içinse ilk mesajdaki bilgiler çok faydalı. emeğine sağlık paşam :)

LadroN
05.Temmuz.2011, 14:08
scout programı kullananlar için tarihler, oyunda kendi gözlemcilerini kullananlar içinse ilk mesajdaki bilgiler çok faydalı. emeğine sağlık paşam :)
Tarihler scout programından ziyade ülkelere tek tek bakanlar için yararlı hocam:D

fm26mer
05.Temmuz.2011, 18:19
Çok faydalı bir çeviri olmuş:)

TheWizard
07.Temmuz.2011, 19:58
çok güzel rehber olmuş teşekkürler.ben scout yerine genie scout kullanıyorum fazla zaman kaybetmemek için :).ancak 10 forvetten 9'u pivot.mesela adamın boyu 175 heading 18, pace 11,12'lerde geziyor.ilk sene 6 tane kaliteli regen forvet buldum ama hepsi hantal oyuncular.güncellemem 11.2.1 yoksa ondan mı kaynaklanıyor?.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..

Oghuse
30.Temmuz.2011, 17:59
Çok işe yarayacak bir rehber olmuş. Çeviri için ellerine sağlık.

E.Cartman
31.Temmuz.2011, 02:00
Hem çeviri hem rehber çok güzel olmuş. Eline sağlık Endop.

lakin1907
08.Ağustos.2011, 21:08
Ellerine sağlık çok yararlı bir rehber olmuş, çoktandır bırakmıştım oynamayı yine mi başlasam diye düşündürttün açıkçası :)

EndoplazmiK RetikuluM
08.Ağustos.2011, 21:16
Faydalı olduysa sevindim :)

garydelgadov
08.Ağustos.2011, 23:08
Harika bir rehber.Ben genie scout kullanıyordum ama artık kendim yapacağım bu işleri.Ayrıca bu tarih işi harika oldu ben sadece 20 haziranda kaydedip bakıyordum scouta.:)
Şu 200 olayı benim başıma fm 2005te gelmişti.Adam 130 CAin üzerine çıkamamıştı.:icon_biggrin:

prophet21
08.Ağustos.2011, 23:40
eline sağlık..

Goofy
26.Ağustos.2011, 02:47
Paylaşım için teşekkürler, eline sağlık.

bugrasahin
30.Ağustos.2011, 12:35
bana en çok yarıyan konulardan biri eline sağlık..

LionelMehdi
07.Eylül.2011, 23:14
Eline sağlık çok yararlı makale.

Muwin
12.Eylül.2011, 21:32
Ya iyi güzelde.Bu tarihlerde nereye bakacaz ? Nasıl bulucaz regeni ? 10 temmuz diyelim.Regen cıkacak bi ülkede.o ülkenin neresine bakıcaz ? Nasıl bulucaz kısacası ?

EndoplazmiK RetikuluM
12.Eylül.2011, 21:42
Ya iyi güzelde.Bu tarihlerde nereye bakacaz ? Nasıl bulucaz regeni ? 10 temmuz diyelim.Regen cıkacak bi ülkede.o ülkenin neresine bakıcaz ? Nasıl bulucaz kısacası ?

Genie Scout kullanıyorsan o tarihte oyunu kaydedip programdan bak. Scout kullanıyorsan o tarihten sonra scoutları o ülkeye gönder.

Muwin
12.Eylül.2011, 22:04
Genie Scout kullanıyorsan o tarihte oyunu kaydedip programdan bak. Scout kullanıyorsan o tarihten sonra scoutları o ülkeye gönder.

Scout'ları nasıl ülkeye yönlendirecem? Birde 1.4 yamasını kullanıyorum

EndoplazmiK RetikuluM
12.Eylül.2011, 22:56
Scout'ları nasıl ülkeye yönlendirecem? Birde 1.4 yamasını kullanıyorum

1.4 ?

Scout'una tıklayıp " Add New Ass. " kısmından ülkeyi seçmelisin göndermek istediğin ülkeye göndermek için.

Muwin
12.Eylül.2011, 23:08
enesx34 ün yayınladıgı son yama 1.4.

Scoutu gönderdim.Ama 1 ay geçmesine ragmen bişey bulamadı.Bu regen işi tam bir facia :director:

DaveJones
12.Eylül.2011, 23:12
Scoutu yollarken filter'dan yaşı en fazla 20 yaparsanız yaşlı oyuncuları es geçerek sadece gençler ve dolayısıyla regenleri araştırır. Regen bulamama konusu ise büyük klüp değilseniz genel olarak youth kontrata sahip oyuncular size gelmek istemiyor. Scoutlar ise sadece alınabilecek oyuncuları rapor ediyorlar. Bu yüzden harika oyuncular kaçırdım bende maalesef.

Oyuncu özelliklerine filtreleme uygulamıyorsanız search bölümünden özelliklere göre filtreleyip kendinizde iyi regenler bulabilirsiniz.

Muwin
12.Eylül.2011, 23:43
Scoutu yollarken filter'dan yaşı en fazla 20 yaparsanız yaşlı oyuncuları es geçerek sadece gençler ve dolayısıyla regenleri araştırır. Regen bulamama konusu ise büyük klüp değilseniz genel olarak youth kontrata sahip oyuncular size gelmek istemiyor. Scoutlar ise sadece alınabilecek oyuncuları rapor ediyorlar. Bu yüzden harika oyuncular kaçırdım bende maalesef.

Oyuncu özelliklerine filtreleme uygulamıyorsanız search bölümünden özelliklere göre filtreleyip kendinizde iyi regenler bulabilirsiniz.

bende öyle yaptım.Fenerbahçeyim.Çok iyi bütçem var.Acayip derecedede maaş bütçesi verebiliyorum.Scoutlarımda cok iyi.Oliver Bierhoff.Ama nedense bir türlü regen bulamıyorum :smismileyiw2::s7:

Flawless Victory
19.Eylül.2011, 11:04
Valla grafikler vs. güzel düşünce ama pratikte kesin böyledir demek imkansız. Regen çıkış tarihlerine bir şey diyemem de diğer bilgiler değişebiliyor. Ben şahsen Hırvatistan'dan fazla adam çıktığını görmedim.