Sayfa 18 / 64 İlkİlk ... 8161718192028 ... SonSon
511 ile 540 arası toplam 1907 sonuç

Konu: Football Manager 2015 | 15.3.2

Nesil
    2007
    Yer
    Şeref Bey'den

Daha oynamadım ama maç motoru üzerinde yapılan değişiklikler çok iyi duruyor.

Ek olarak oyuncuların mutsuzluğu üzerine de iyileştirme yapılmış. Bakalım oyunda nasıl olacak..

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Umarım tüm bu güncelleştirmeler "YENİ AÇILAN OYUN"lara etki ediyordur, zira direkten dönen topların, atılan ortaların gol olmasının ve paylaşacağım görüntüdeki saçmalıkların haddi hesabı yok. Belki kayıtlı oyunlara etki etmemiştir diye polyannaya yatıyorum aksi halde verdiğim paraya acımaya başlayacam.

...
    http://i.hizliresim.com/eNzXNg.gif

Türkiye'nin En İyi Football Manager Sitesi

Nesil
    2006
    Yer
    Bitlis

Bikaç maç denemiş olmama rağmen şu haliyle 14.3'ten iyi duruyor.
    Ancak önemli bazı noktalar var uzun süre test edilmesi gereken..
    Mesela defansif taktiklerin ne derece başarılı olacağı çok önemli. Geçen yıl savunma yaparak kazanmak imkansıza yakındı.. Yani aramızda lucescular olabilir 1-0 olsun benim olsun oyunu da güzeldir kimi zaman.. Tabi bunu sadece defansif taktikle sınırlamamak gerek. Her doğru taktiğin başarılı olması önemli. Ya da en azından doğru taktiklerin adam gibi çalışması şart..

2.si yapay zeka ne durumda bu da çok çok önemli.. Yani ben akın akın kanatlardan saldırırken hiçbir önlem almayan gerizekalı rakipler istemiyorum artık.. Ya da ben artık çaresizce ceza sahasına uzun-yüksek top yolluyorken kulübedeki 2 metrelik stoperini oyuna almayı akıl edebilsin istiyorum rakip td.. Ya da her maç aynı korner organizasyonu ile gol atıyorsam o açığı kapatmak için bi çaba gösterebilsinler.. vs vs...

transfer mevzusu da oyunun bi başka ana başlığı.. Değeri 1m olan 18'lik adama 150m fiyat çekilmesin artık. Ya da ben takır takır genç yetenek buluyorken real madrid olcay şahan'ı barcelona caner erkin'i transfer etmesin..

Şunlar bi nebze düzgünse bizi yine uykusuz geceler bekler

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bana göre FM 14'ün güncelleme rekorunu kıracak bir seri bizi bekliyor, maalesef.
    ...

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Bravo, mükemmel güncelleme full sürüme kadar oynamam artık.

...

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by _yoLcu_ View Post
    umarım bu tek maçlık bi durumdur eğer her maç böyle olacaksa gerçekten çarşı karışır

ve maç sonucu

edit mahvetmişler oyunu resmen katletmişler

hayır bari kötü oynat da önemimizi alalım bu nedir abi ya

kaş yaparken göz çıkartmada bir dünya markasısın sigames

2 tane dikine top görüp seviniyorduk onuda elimizden almışsın gördüğüm kadarıyla.

tekrar hoşgeldin possesion futbolu.

defolu mal diye geri verme olmalı bu oyun için.

edit : oyunu 15.0.0 'a döndürme mümkünse nasıl yapılabileceğini yazan olursa çok dua ederim kendisine
    Last edited by E.m.r.e : 04.Kasım.2014 at 02:43

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Güncellemeden sonra oyun tek kelimeyle "Skandal" bir maç motoruna sahip. Yazıklar olsun bu oyunu yıllardır orjinal alıyoruz bir de.

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Quote Originally Posted by E.m.r.e View Post
    kaş yaparken göz çıkartmada bir dünya markasısın sigames

2 tane dikine top görüp seviniyorduk onuda elimizden almışsın gördüğüm kadarıyla.

tekrar hoşgeldin possesion futbolu.

defolu mal diye geri verme olmalı bu oyun için.

edit : oyunu 15.0.0 'a döndürme mümkünse nasıl yapılabileceğini yazan olursa çok dua ederim kendisine

Sanırım oyunu kaldırı yüklesen bile yine son sürümü yükleyecek çare update SI bizim sabrımıızo sınamaya kalkmasın

Mobil

Nesil
    2007
    Yer
    Şeref Bey'den

Değişenleri okuyunca sevinmiştim yazılanlara bakarsak daha beter olmuş. Deneme hevesim kaçtı resmen en iyisi NBA2K15 oyniyim ben..

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Yolcu senin sivas maçı istatisklerin normal görünüyor, topa sahip olmanın günümüz futbolunda avantajdan dezavantaja evrildiğini unutmayalım. Atılan şutların ne kadarı uzaktan? Sivas kaleye üç şutunda nasıl iki mutlak pozisyona girmiş merak ettim? Tüm gollerde kontraya mı yakalandın?

Bir diğer dikkat çeken rakam da Sivas'ın iyi bir top kazanma rakamına oranına ulaşması.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by nessus View Post
    Yolcu senin sivas maçı istatisklerin normal görünüyor, topa sahip olmanın günümüz futbolunda avantajdan dezavantaja evrildiğini unutmayalım. Atılan şutların ne kadarı uzaktan? Sivas kaleye üç şutunda nasıl iki mutlak pozisyona girmiş merak ettim? Tüm gollerde kontraya mı yakalandın?

Bir diğer dikkat çeken rakam da Sivas'ın iyi bir top kazanma rakamına oranına ulaşması.
    Barcelona'ya karşı nasıl 21 şut çekiyorsun? Top göstermemesi lazım Barcelona'nın. %45 topa sahip olma kabul edilemez. Taktik ile mi alakalı, oyun moturu ile mi alakalı çözemedim.
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Barcelona'ya karşı nasıl 21 şut çekiyorsun? Top göstermemesi lazım Barcelona'nın. %45 topa sahip olma kabul edilemez. Taktik ile mi alakalı, oyun moturu ile mi alakalı çözemedim.
    Yüksek tempo /direkt pas ile oynuyorsa hele o zaman rakamlar baya saçma. Ama iki takım da 400er pas yapmış, Barca pasta geri kalmamış.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Yüksek tempo /direkt pas ile oynuyorsa hele o zaman rakamlar baya saçma. Ama iki takım da 400er pas yapmış, Barca pasta geri kalmamış.
    Tamamen maç motoru ile alakalı zira aynı taktikle güncellemeden önce aynı hakimiyet ve baskı ile oynayan takım doğal olarak daha çok skor üretiyordu. Ben maç motorunda bazı senaryoların yüzde ile geçerli olduğunu düşünürüm hep. Özellikle birbirine denk veya aşırı uçurum bulunmayan takımlar arasında, deplasman maçlarında belli bir kodun devrede olduğunu düşünüyorum. O da şu şekil, baskı yiyen tarafın az pozisyon bulması buna ters orantı olarak bulduğu pozisyonun gol olma ihtimalinin daha yüksek olması. Tabi bu dengeyi tam olarak sağlamış değiller. Durum böyle olunca ister istemez hepimizin ortak isyanı "Maç boyunca tek kale oynayan biz, yenilen yine biz" oluyor.

Şu maçı 2-1 kaybettim mesela, Barça maçının bir kopyası. Güncellemeden önce şu maç senaryosunu 3-4 farkla kazandığım nice maç var. Zaten akla ve mantığa uygun olan da bu değil mi? İnanılmaz üstün oynayıp en fazla 1-2 defa kaybedersiniz ama sürekli aynı senaryo olursa burda ciddi bir kodlama hatası vardır. 2 maçta 6 top direkten döner mi? Kaleci elindeki topu forvetin yanına gelip yere bırakıyor ve forvette topu alıp boş kale yerine dışarı atıyor, bu bir maç motoru felaketi. Hiç bir akla sığmaz bu senaryo.

Motor güncellemeden önce belli sorunlar vardı. Bunları düzeltmek yerine maç senaryosuna verilen dengeyi hassas bir biçimde bozmuş durumdalar. Umarım full sürümde bu hataları hızlı bir şekilde düzeltme yoluna giderler aksi halde oynanacak gibi değil.
    ...

editor çıktımı arkdaşlar bu yabancı sınırı deli etti beni böyle bişey buldum ama anlamadım tam oalrak
    http://www.fmscout.com/a-fm15-pre-ga...e-editors.html

Arkadaslar dikkat edin surekli asistaninizi gondermeyin basin toplantilarina. Ilerde yeni bir takima falan gectiginizde sorun olabiliyormus

17. Default

Çok acımasızca eleştiriler yapmaktasınız , topla oynamanın hiçbir şekilde gol yollarıyla alakalı oldugunu düşünmüyorum . 100 pasın = 1 gol sayılmadığından topla oynamam yüksek ama maçı kaybediyorum demek tamamen fiyaskodur.

Günümüz futbolunda Almanya , İngiltere , İspanya liglerine bakarsanız artık daha çok dikine ve boşluklara hızlı paslarla gol arama sistemi oturmaktadır . Ceza sahasının dışında , kendi sahanda ne yaptığın önemli değildir . Taktiksel olarak buna hazırlanmış , gömülü ve toplu defans yapan sizin hücum oynadığınızı görüp defansa çekilen , bu nedenle ileriye çektiğiniz savunmanın yarattığı boşluklarla gol arayan bir takımın size karşı galip gelmesi beklenebilir .
    Örn : Galatasaray - Dortmund
    Örn : Galatasaray - Başakşehir

Ve özellikle bu seride gördüğüm , beni mutlu eden durum ise her takımın öyle kafasına göre tiki - taka oynayamaması . Teknik kapasitesi düşük oyunculara kısa pas görevi veriyorsunuz kısa pas yapacağım diye rakibin savaşçı orta sahası topu daha hedefe ulaşamadan kapıyor ve savunmayı hazırlıksız yakalıyor .

Bu eleştirilerinizi yapmadan önce günümüz futbolunu biraz gözlemlemeniz kanaatindeyim
    Ha , oyunda hatalar yok mu var ; Çok fazla direkten dönen toplar , kanat oyuncularının 0 pozisyonda içerideki boş forvete pas vermeyip şut çekmesi . Oyun ilerledikçe kulüplerin mantıksız , kulübe göre düşük seviyede oyuncuları transfer etmesi vs.

Şahsen benim gözlemlemelerimde çok güzel bir şekilde defans yapabilmekteyim , aldığım topları uzun kullanıp boştaki forvetlerimle tehlike yaratabilmekteyim .

Kanaatimce sorun kurduğunuz dengesiz taktiklerde , eski serilerdeki gibi kısa pas ; dar alan gibi ezbere taktiklerle başarılı olmak istiyorsunuz gibi geliyor bana..

Quote Originally Posted by Ronaldinho 10 View Post
    Arkadaslar dikkat edin surekli asistaninizi gondermeyin basin toplantilarina. Ilerde yeni bir takima falan gectiginizde sorun olabiliyormus
    Ne gibi sorun oluyor?

19. Default

Örnek olarak gönderdiğiniz ss lerde :

Kale direkleri : Eski serilerde her maç en az 3 tane top üst direkten dönmekteydi . Bir maç için 2 kale direği bence çok abartılacak bir durum değil hele ki ligde Hamit Altıntop diye bir oyuncu varken..

Mutlak gol şansı : Abi yapmayın gözünüzü seveyim olmuyor mu bunlar günümüzde ? Muslera her maç 3 tane bire bir çıkarıyor . Burak Yılmaz'ın kaçırdığı gollerin haddi hesabı yok .

Ben de maç motorundan şikayetçi değilim. Zamanında CM'de bir taktik vardı "super okan"dı adı (buradan indirmiştim) gelene 6 gidene 5 gol atıyordum, yenilgisiz lig tamamlıyordum (1 beraberlik - 33 galibiyet) asıl o zamanlar saçmaydı. Siz istiyorsunuz ki ben Barcelona'yı alayım -ölümsüzlük şifresi gibi- her takımı yeneyim. Yok öyle dünya.

Maç motoru ile saçmalıklar:
    ReaList'in paylaştığı gif, şunu da yanlış anlamasın ama belki FM 12'nin görüntüsü, sen mi kaydettin onu ve bu oyunun mu?
    Orta açıyorum gol giriyor.
    Kanatlardan şut mu desem orta mı desem 40-50 metreden atılan top kaleye 90'a giriyor.
    Mesela bu kanattan gol gelme olayı 3-4 defa olursa sıkıntı olmaz da, bu sayı 20'lerde olunca Sow ve Kuyt'un üstün yeteneği değil, maç motorunun sıkıntısıdır.

Quote Originally Posted by antiRED View Post
    Ne gibi sorun oluyor?
    Yeni takiminda once medyayla aran iyi olmadigi icin uyari aliyorsun, bunu duzeltmezsen de kovulabiliyormussun

Quote Originally Posted by Ronaldinho 10 View Post
    Yeni takiminda once medyayla aran iyi olmadigi icin uyari aliyorsun, bunu duzeltmezsen de kovulabiliyormussun
    Tamam gerçekçi olsun da bana penaltı mı diyor ne bileyim penaltı mı, gerçek maç mı bu

Bir de zorla bazı teknik direktörlerle aramı açmak istiyorlar. Bütün yorumlar "o bilmez" "o anlamaz"

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

@Berkerguney

Her maç 2-3-4 tane tane direkten dönüyorsa burada ciddi sıkıntı vardır. Bunu normal şekilde izah etmenin mümkünatı yok. Mesela çok güzel uzun paslarla forvetime pozisyon yaratabilmekteyim diyorsun ya işte şuan taktik marifeti değil maç motorundan kaynaklanan bir hata zira bende aynısını fazlalıkla yapıyorum, rakipler bana da yapıyor çünkü uzun toplarda savunma bakakalırken hızlı forvetler atı alan üsküdarı geçtiyi oynuyor. Düzeltilmesi için en fazla şikayet edilen durumlardan biri.

@antiRED

Görüntü bana ait ve üstte resmini paylaştığım Konya maçında çektim.

Bakın öncelikle bir konuya değineyim ben bu oyunu yıllardır oynuyorum ama iğne deliğine kadar irdeleyerek oynuyorum. Senelerdir taktik yapıyorum ve yaptığım taktikleri de genelde paylaşıyorum, rağbet de görüyor. Çünkü maçları genelde Kapsamlı - Genişletilmiş izlediğimden dolayı oyun senaryolarını daha iyi okuma şansım oluyor. Mesela geçen sene seri başında, Korner kullanırken kısa pasla yapılan tüm organizasyonların gol olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu gözlemledim. Bu bir maç motoru açığıydı, hemen bir Duran Top organizasyonu ayarladım ve neredeyse her maç bu şekilde gol atıyordum, ne zamana kadar? Bir sonraki güncellemeye kadar. Burdan şunu demek istiyorum;

Bu bir oyun, maç motorunda kalıplaşmış belli senaryolar var, yani kenardan atılan ortaların "Az kalsın gol oluyordu" senaryosu nasıl bir şans değilse yaşanan gibi aksalıklar kendiliğinden gelişmiyor. Oyunun maç motorunu bu bakımdan gerçekle örtüştürmeye çalışmamak gerek. Tabi zor zanaat bu maç motorunu yazmak. Çünkü içinde yüzlerce değişkenlik katılmak zorunda. Baskın olan senaryolar diğer değişkenlerden ön plana çıktığı an hata sayısı yükselmiş oluyor. Bir maçta 5 tane top direkten dönmez. Hadi o maç döndü, bir mucize olarak kabul edelim diğer maç aynı şey tekrar oluyorsa bu mucize olmaktan çıkar hata olur.

Kısacası yaşanan bu hataları "Taktik yapmayı bilmiyorsunuz" ile geçiştirmek mümkün değil. Beni ve oynayış tarzımı bilmediğiniz için zerzenişimi basite indirgeyebilirsiniz bunu anlayışla karşılarım. Ancak bu oyunun maç motorunda şuan ciddi sıkıntılar olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. Buraya oyun içinde yaşanan hatalardan sayısız kolaj da yapabilirim sorun değil. Ancak her seriye maç motoru hatalarıyla başlamak gerçekten sıkıcı. Senelerdir belli bir standart yakalayamamak ciddi bir sorun. Geçen sene yapılan güncellemelerin haddi hesabı yoktu bakalım bu sene nasıl bir politika izleyecekler.
    ...

24. Default

Savunma arkasına top düşürmenin hata olduğunu neden düşünüyorsunuz anlamıyorum , zaten son güncellemeyle azalttılar . Günlük hayatta hızlı kanatların önüne hızlı paslar atılmıyor mu hatta çoğu takım teknik ve hızı birleştirip bu anlayışla oynamıyor mu ? .

Kale direkleri durumunda da azaltmaya gidilebilir ama açıkçası benim şuana kadar benim gözüme çok batmadı..

Yeni gelen güncelleme ile değişiklik yok mu herkez ayrı bişey söylüyor

Nesil
    2006
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by peker_553 View Post
    Yeni gelen güncelleme ile değişiklik yok mu herkez ayrı bişey söylüyor
    olmazmı oyunun oynanıcak bir tarafı kalmadı takım hiroshimadan bile 2-3 yer hale geldi bu arada japon temilcisi tek kale oynuyor takımım fener

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

@Berkerguney

Savunmadan atılan uzun toptan bahsediyoruz değil mi? Arapasları kastetmiyoruz. Savunmadan adam rastgele uzun top atar rakip bakar senin oyuncun hızla topu alır ve pozisyona girer. Bu güncelleme gelmeden önce fazlasıyla yaşanan senaryolardan biriydi güncellemeden sonra düzelttiler. Aslında her düzelttikleri hamle bir başka hatayı doğuruyor.

Benim yapımcı şirkete kızdığım nokta geçen seneden bariz şekilde kalan hataların hala maç motorunda devam ediyor olması. Her sene geliştirdik dedikleri kısım grafik dışında tam olarak ne merak ediyorum. Görsel güzelleştirmede her sene biraz daha aşama katettikleri bir gerçek ancak maç motoru senaryolarında hala yerinde saymaları işin eleştirilen kısmı.
    ...

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Realist oyun mantaliten nedir? Hücum mu? Dengeli mi?, hangisini tercih ediyorsun? Merak ettim.

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Realist oyun mantaliten nedir? Hücum mu? Dengeli mi?, hangisini tercih ediyorsun? Merak ettim.
    Kontrol-Akıcı
    ...

Nesil
    2007
    Yer
    İStanbul

Quote Originally Posted by Önder HOCA View Post
    olmazmı oyunun oynanıcak bir tarafı kalmadı takım hiroshimadan bile 2-3 yer hale geldi bu arada japon temilcisi tek kale oynuyor takımım fener
    Ben dün iki derbi maçı gol yemeden galibiyetle bitirdim Fenerbahçe ile. Bugün bikaç maç daha yaparım işin rengi ortaya çıkar. Senin aksine, takım savunması üstüne yıktığım taktiğim güncelleme ile azalan frikik, kaleci hatası gibi gollerden sonra daha bi kendine geldi gibi yorumladım. Memnun kaldım ama daha fazla maçla anlarız bu işi. 3 yenilgi üst üste alırsam ben de gemileri yakarım belki?

Bunu neden söylüyorum, bahsi geçen eleştiriler herkesin başına gelmiyorsa bu vahim bir maç motoru sorunu değildir, taktiksel bir farklılık vardır.
    Last edited by nessus : 04.Kasım.2014 at 17:53 Reason: imla

Sayfa 18 / 64 İlkİlk ... 8161718192028 ... SonSon

Bu Konuya Ait Etiketler

Mesaj Yetkileri