Bu konuyu Fm den azami zevk almak için yapılacak tecrübe ve bilgi paylaşımları doğrultusunda açıyorum.Ben fm ile 2006 yılında tevafuk eseri tanıştım.İlk zamanlar hiçbir yardımcı araçtan haberim yoktu.Alacağım oyuncuyu detaylı bir incelemeden sonra alıyordum ve oyuncunun başarısı bende büyük bir haz sağlıyordu.Yardımcı programlarla tanıştıktan sonra hile yolunu denedim.Maçtan hemen sonra kayıtlara başladım ki yenene kadar oyunu tekrar yüklüyordum.Sonra farkettim ki bu şekilde oynadığım oyunlarda başta zevk alsamda finalde yani zirveye çıktığım zaman bir tadı olmuyordu.Çünkü başarıyı sahiplenme hissi oluşmuyordu.Bu yüzden bundan vazgeçtim ve tek program haricinde bütün programları ve hileyi bıraktım.Uzun süredir tek program kullanıyorum bunu kullanmak ta sahiplenme hissini düşürüyor.Kötüsü bağımlılık haline geldi.Evet çoğunun da benim gibi müptelası olduğunu düşündüğüm programın adı scout.Düz mantık bakacak olursak bu da bir hile aslında.Belki bunu kullanmak çok zevkli ama kullanmamak kesinlikle daha zevkliydi.Şimdi konunun esas içeriğine geliyorum.En başta scout programı olmak üzere hiçbir yardımcı araç kullanmadan oyuncuları gözlemlemeyi nasıl yapabiliriz?Yani oyuncunun profiline girdiğimizde şimdiki yeteneği ve potansiyel yeteneğini tespit etmek için nelere bakmalıyız.Neler yapmalıyız.Oyun illa ki bunu tespit etmek için bize bir çok şey sunmuştur.İleri derecede İngilizce bilmediğim için oyunun o yardımcı kısmı olan uzunca yazıların olduğu detay kısmını anlamıyorum.Oyun ustalarına ve bilgisi olan herkese çağrı yapıyorum.Bunları paylaşalım.Sadece oyuncunun yeteneğini değil oyunla ilgili herşey olabilir.Ben bu oyunu scoutsuz oynamak istiyorum.Ve gittikçe anlıyorum ki bir fm ustası olma yolunda bunu istemek basamaklardan bir tanesi.Yeteneği 0 ile 200 arasında net bir sayı ile ifade edemeyiz ama en azından 20 -30 puan civarında tahmin yapabiliriz.Yani profile bakınca bu oyuncu 130-160 arası bir şey diyebiliriz.İşte bunu demek için neler yapmak nelere dikkat etmek gerekiyor.Konunun esas sorusu budur.Ben mesela keşfettiğim bir şeyi yazayım.Şimdiki yeteneği en az 130 civarında potansiyel yeteneği en az 180 civarında olan savunma oyuncularının %90 ının cesaret özelliği 19-20 lerde.Bunun gibi.Tekrar ediyorum konu sadece oyuncu yetenekleriyle sabit kalmasın oyunda az bilinen veya hiç bilinmeyen yapılması gereken şeyleri de yazalım.Buna da bir örnek vereyim.Ben de dahil olmak üzere oyuncu dinlendirmeyi atlıyoruz genelde.Çünkü scout programı vesaire olduğu için bu ufak olarak nitelendirdiğimiz işlerle uğraşmıyoruz.Performansa etki edeceğini zannetmiyoruz.Kadro süper olunca etki de etmiyor belki(Yani etkisinin takım için fazla önemi yok).Şimdi elimizde hiçbir şey yok sadece bilgi ve tecrübemiz var.Bunun için oyuncu dinlendirmek gibi basit olarak gördüğümüz birçok iş başarı için kesinlikle yapmamız gereken işler haline gelmeli.Bu işler neler?Takımın performansına etki edebilecek en ufak detaylar bile neler?