Öncelikle herkese merhaba foruma yeni katıldım. Uzun yıllardır takipteydim ama üye olmak yeni nasip oldu. Hemen bir kariyerle giriş yapmak istedim. Kariyerler hakkındaki kuralları okudum ve kabul ediyorum.

ŞANLI AMBLEMİMİZ

Zonguldakspor, 1945 yılında Kömürspor adıyla Zonguldak'ta kurulan ve 1966 yılında 2. Lig'e çıkınca bugünkü ismini alan Türk spor kulübü. Kulübün renkleri kırmızı-laciverttir.

Tarihçe

1973-1974 sezonunda 2. Lig Beyaz Grup'ta şampiyon olarak Kırmızı Grup şampiyonu Trabzonspor'la beraber 1. Lig'e çıktı. 14 yıl boyunca yer aldığı 1. Lig'de 1979-1980 sezonunda en başarılı performansı sergileyerek 3. oldu. 1981-1982 sezonundaki 4. lükten sonra güçten düşmeye başlayan Zonguldakspor; 1987-1989 arası inişe geçti ve iki yıl içinde 1. Lig'den 3. Lig'e düştü. 1989'dan sonra, 2. Lig-3. Lig arası gidip gelen Zonguldakspor, 2005-2006 sezonunda oynadığı 2. Lig B Kategorisi 4. Klasman Grubu'nu sonuncu bitirdi ve 3. Lig'e düştü. 2007-2008 sezonunda 3. Lig 4. Grup'ta verdiği amatör kümeye düşmeme mücadelesini malî sıkıntılar yüzünden kaybetti ve Zonguldak 1. Amatör Küme'ye düştü.

2010-11 sezonunda kurulan ve kısaca BAL diye tabir edilen Bölgesel Amatör Lig'de Kilimli Belediyespor ile birlikte Zonguldak ilini temsil etme hakkı kazanan Zonguldakspor; lider Eskişehir Demirspor ve Kilimli Belediyespor'un 1 puan gerisinde 3. sırada ve şampiyonluk iddiasıyla girdiği sezonun son haftasında Pursaklar Belediyespor ile kendi seyircisi önünde golsüz berabere kalınca BAL statüsü[1] gereğince Zonguldak 1. Amatör Küme'de 2. olan Demir Madencilik Dilaverspor'la baraj maçı oynamak durumunda kaldı. Karşılaşma, 4-2 Zonguldakspor aleyhine bitince rakibi BAL'a yükselirken 30 yıl önce -o zamanki adıyla- Türkiye 1. Ligi'ni -deyim yerindeyse- sallayan Zonguldakspor ise Türkiye'deki amatör futbolun 2. seviyesi olan il bazında mücadeleye yani Zonguldak 1. Amatör Küme'ye (6. seviyeye) düştü.

Bu olaydan sonra Zonguldakspor'un adının Fenerspor olarak değiştirildiği ve yukarıda belirtildiği gibi baraj maçını kazanarak Bölgesel Amatör Lig'e yükselen Demir Madencilik Dilaverspor'un da 2011-2012 sezonunda "Zonguldakspor" adı altında mücadele edeceği açıklandı.[2] Bu kararın -aynı zamanda- Zonguldakspor'u borçlardan kurtarmak için olduğu açıklandı.

2013-14 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 10.Grup'ta sezonu şampiyon olarak bitirdi ve 3. Lig'e terfi maçında Zara Belediyespor'u 2-0 mağlup ederek 3. Lig'e yükseldi.

Taraftar

Zonguldakspor'un taraftar topluluğunu Genç Zonguldaklılar,KömürKentliler ve Ultras Elmas adlı grup oluşturmaktadır. Takım iç sahada ortalama 15 bine yakın seyircisiyle oynamaktadır ve 2014-2015 sezonu onuncu haftasında Süper Lig takımlarının taraftar ortalaması 8 bin 500 civarındayken, bu sayı Zonguldak Kömürspor'da 9 bin 562 dir.

Stadımız
Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu

Spor kompleksi içerisinde 1940 yılında inşa edilen stadyum 9.500 kişi seyirci kapasiteli bir açık tribün, 1.500 kişi kapasiteli bir kapalı tribün kale arkasında 1000 kişi kapasiteli misafir takım seyirci tribünü ile diğer kale arkasında 1000 kişilik portatif kapalı tribün olmak üzere 13.795 seyirci kapasitelidir. Çim yüzeyli olup 8 kulvarlı toprak atletizm pisti mevcuttur.

Başkanımız Süleyman Caner

2014-2015 Sezonu Kadromuz