Sayfa 6 / 7 İlkİlk ... 4567 SonSon
151 ile 180 arası toplam 197 sonuç

Konu: [TSL] Bursaspor Araştırması FM2008 - 8.0.2

Bursaspor, Orhangazispor'un sezon açılışı nedeniyle yaptığı hazırlık maçını 2-1 kazandı. Sercan Yıldırım ve Halil Zeybek'in attığı gollerle galip geldi. Sercan maçta çok istekliydi ve gayet de iyi oynadı. Halil Zeybek ikinci yarı oyuna girdi ve 25 metreden harika bir gol kaydetti. Sercan'ın hazırlık maçlarındaki performansıyla ilgli olarak CA sı artırılabilir diye düşünüyorum...

Volkan Şen, Bursa ve İstanbul'da oynanacak Ümit Milli Takım aday kadrosuna çağırıldı...

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by Crocodile1963 View Post
    Sercan maçta çok istekliydi ve gayet de iyi oynadı.Sercan'ın hazırlık maçlarındaki performansıyla ilgli olarak CA sı artırılabilir diye düşünüyorum...
    Ben sırf Sercan'ı izleyebilmek için Bursaspor maçlarını takip etmeye çalışıyorum.Gerçekten önemli bir yetenek,sürekli son 15dk'larda oyuna alınmasından da sıkıldık artık.Keşke her takımın böyle seyirci çekebilecek oyuncuları olsa,türkiye ligi daha çok ilgi görecektir..

Geçen sene takım pek istikrarlı sonuçlar elde edemiyordu ve tehlikeli bölgeden kendini kurtaramadı. Sercan zaman zaman oyuna sonradan girmesine karşın iyi işler çıkarmıştı. Ç.Rize maçında adeta maçın kaderini değiştirmişti ancak aynı maçta 1 ay sakatlandı zaten sezon bitiyordu. Bu sene daha çok maç oynacayak ve süre alacaktır...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Cemil Adıcan (Kiralık gittiği takım: MKE KIRIKKALESPOR)
    Cihan Özkaymak (Kiralık gittiği takım: OYAK RENAULTSPOR)
    Koray Öztürk (Kiralık gittiği takım: ADANA DEMİRSPOR)
    Oktay Yiğit (Kiralık gittiği takım: İNEGÖLSPOR)
    Samet Çetinbudak (Kiralık gittiği takım: İNEGÖLSPOR)
    Selim Yörük (Kiralık gittiği takım: BOZÜYÜKSPOR)
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bursaspor, gurbetçi oyuncu Cihan Kaan Kaptan ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.
    Last edited by Crocodile1963 : 30.Ağustos.2008 at 23:57 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Bursaspor'lu bir taraftardan Sercan Yildirim hakkinda fanatik Galatasaray'li oldugu ve bir gun mutlaka Hakan Sukur'un 9 numarali formasini sirtima geciricegim diye meshur bi lafi oldugunu duydum. Dogru mudur acaba?

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Sercan'ın ben fanatik Beşiktaş'lı olduğunu sanıyordum ama ?

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Sercan Yıldırım, büyük başarılar yaşamadan Bursaspor'dan ayrılmayı düşünmediğini söyledi.

ŞAMPİYON OLMADAN ASLA!

Ligde ve kupada büyük başarılar elde etmek istediğini belirten genç golcü, “Taraftarımız başarıya aç. Bursaspor’u en iyi noktaya çıkaracağız” dedi.

ONDAN MUTLUSU YOK

Gençlerbirliği maçında attığı iki golle Bursaspor’un üç puanı kazanmasında başrol oynayıp, dikkatleri üzerine çeken Sercan Yıldırım, çifte mutluluk yaşıyor. Çek Cumhuriyeti ve Ermenistan ile oynayacak kritik maçlar arafesinde ilk kez Ümit Milli Takım’a davet edilen Sercan Olay Spor’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

MAÇA BEKLİYORUZ

Bursalı futbolseverleri cumatesi günü Atatürk Stadı’nda oynanacak Çek Cumhuriyeti maçına davet eden Sercan Yıldırım, onlara galibiyet sevinci yaşatacaklarını söyledi. Ümit Milli Takıma çağrıldığı için çok mutlu olduğunu belirten Sercan şöyle konuştu: “Zaten hocalarımla Genç Milli takımlardan tanışıyoruz. Benim nasıl oyuncu olduğumu biliyorlardı.”

ERKEN OLABİLİRDİ

“Hacettepe maçında ikinci yarıda şans bulmuştum. Belki onbir de oynasaydım yine milli takıma çağrılabilirdim. Ama böylesi daha kısmetliymiş. Gençlerbirliği’ne iki gol atıp Milli Takım’a geldim. Çifte sevinç yaşıyorum. Çek Cumhuriyeti maçımızı cumartesi akşamı Atatürk Stadı’nda 21.30’da oynayacağız. Hem Cek maçını hem Ermenistan maçını kazanıp Avrupa şampiyonasına katılmak istiyoruz.”

MUTLULUK YAŞATIRIZ

Bursa’da oynayacağımız maça futbolseverlerin yoğun ilgi göstereceğina inandığını da sözlerine ekleyen Sercan Yıldırım, “Bursaspor’un maçını saha kapatma cezası nedeniyle izleyemeyen taraftarımız milli maçı izlemek isteyecektir. Maç izleme özlemi yaşadıklarını düşünüyorum. Taraftarımız bize ne kadar moral verirse, performansımız o kadar artacaktır. Onların desteğiyle Çek Cumhuriyeti’ni yenip mutluluk yaşatmak istiyoruz” dedi.

SERKAN’A ÜZÜLDÜM

Futbola beraber başladığı Serkan Kurtuluş’un Galatasaray’a transferinin Serkan’ın yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle bir zorunluluk haline geldiğini de ifade eden Sercan, Bursaspor’a özlediği başarıları yaşatmadan yeşil beyazlı formayı sırtından çıkarmayacağını söyledi. Sercan, “Serkan arkadaşımız Galatasaray’a gitti, onu tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Ben sözleşmemi uzatmayı tercih etmiştim. Onun kadro dışı kalmasına üzülmüştüm” dedi.

PARA KAZANDIRACAĞIM

Öncelikle hedefinin Bursaspor’u üst sıralara taşımak, şampiyonluklar yaşatmat olduğunu belirten Sercan Yıldırım şöyle devam etti: “Türkiye Kupası şampiyonluğu yaşamak. Ligde üst sıralarda yer almak hedefimiz. Taraftarımız zaten başarıya aç. Bursaspor’u en iyi yerlere getirmek istiyoruz. Sonrasında transfer yapıp Bursaspor’a para kazandırmak istiyorum. Avrupada futbol oynamak her futbolcunun hayali olduğunu düşünüyorum. Hedefim öncelikle Ümit Milli, sonra A Milli Takım’da kalıcı olmak. Sonrada Avrupa’ya gitmek.”

‘Türk futboluna
    damga vuracak’

Hami Mandıralı, Sercan Yıldırım’a övgü yağdırdı.

A MİLLİ OLURDU

Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Hami Mandıralı, son anda kadroya aldıkları Sercan Yıldırım’a övgü yağdırdı. Hami Hoca, “Sercan bizim çok küçüklükten beri elimizde olan oyuncumuz. Bütün milli takım kamplarımızda ona yapması gereken şeyleri tek tek anlatıyorduk. Çok özellikli, kaliteli oyuncu. Çok önemli sakatlıklar geçirdi. O sakatlıkları geçirmeseydi belki şuan A Milli Takım kadrosunda olabilecek bir özellikte oyuncuydu” dedi.

ÜST DÜZEYDE OYUNCU

Sercan için hayatın daha yeni başladığını da belirten Mandıralı şöyle devam etti: “Çok çalışmalı, kuvvetlenmeli. Bu yeteneklerini devam ettirmeli. Yani ‘iki gol attım, her şey bitti, tamam oldu’ derse Sercan yanılır. ‘Ben gol attım, görevimi yaptım ama bundan sonra daha iyi olmalıyım. Daha çok çalışmalıyım’ prensiplerini kendine ilke edinmeli. Onun özellikleri zaten üst düzeyde. Özellikleriyle Türk futboluna damga vuracağını düşünüyorum.”

NOT: Futbolcuların veya biz taraftarlar sadece 3 İstanbul takımını tutacağız diye birşey yok. Anadolu'da yüzlerce klüp var ve insanlar o takımın taraftarlığını yapıyor. Türkiye 3 takımdan ibaret değil.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Crocodile1963 View Post

NOT: Futbolcuların veya biz taraftarlar sadece 3 İstanbul takımını tutacağız diye birşey yok. Anadolu'da yüzlerce klüp var ve insanlar o takımın taraftarlığını yapıyor. Türkiye 3 takımdan ibaret değil.
    Evet. Serkan da Bursasporluymuş mesela. uA forumundan biri ile eskiden aynı okuldalarmış, odası falan yeşil-beyaz mış. Sercan da Bursalı anlasılan. Önemli bir oyuncu olacak Türk futbolu adına...

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Sercan'ın son performanslarına göre değerlendirme yaparsak doğru olmayacağını düşünüyorum. Çünkü önemli olan istikrar, katılıyorum Sercan büyük bir yetenek ve kendini yavaş yavaş gösteriyor.

Ara transfer dönemine kadar asıl performanslar ortaya konacak diye düşünüyorum. Ve bu dönem gelene kadar ufak oynamalar yapılmalı bence, bu arada Gökhan Güleç'in uzun şutu biraz artırılabilir. Bir de Gökhan gerçekten çok sert şut çekiyor.

Cihan Kaan Kaptan, Halil Zeybek birlikte basın açıklaması yaptılar. Bir de oyuna Bursaspor için Olay TV ve tabiki Final Programı eklenebilir mi?

Bunu diğer kulüplerimiz içinde yapabiliriz. Yerel kanallar o takımlarla ilgili haberleri öncelikli olarak sundukları için, onların oyunda olması gerekli diye düşünüyorum.
    Oğuz Kağan

TROLLING MAKES PERFECT

Son transfer Fabrico Melo hakkında bilgi sahibi olabilecek miyiz acaba?

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Bi kac ay evvel hem Serkan Kurtulusu hemde Sercan'i -9 PA yapicagini solemistin. Merak ettim acaba Serkan da kadro disi kalinca -8 de mi kaldi?

2 oyuncu da 18 yasinda zaman zaman hayatlarinda problemler yasamalari onlarin potansiyel kaybettigi anlamin agelmez bence. Mesela su anda Sercan bi sezonu forma yuzu gormese bile bisey kaybetmez cunku yasi inanilmaz genc. Yani Sercan kotu oynar kisisel problemler yasar CA dusebilir ama bence 20-21 yasina kadar -9 PA hak edicek bi yetenektir. Ilhan Parlak'a geecn sene 21-22 yasinda olmasina ragmen -9 PA verildi ve hic oynamamasina ragmen bu deger tutuldu. Sercan Fenerbahce'de oynasa herhalde -10 verilmesi gerekirdi su sartlarda. Yani yaslari 21-23 olsa anlarim ama durum ole degil Super Lig'de oynayan en genc isimler bunlar yasitlari su anda PAF'da oyunuyor bu bile yuksek PA almalarina yeter. Seni elestirmek icin solemiyorum sadece bu iste bi dengesizlik var onu belirtmek istedim.

Su sartlarda Batuhan Karadeniz'in -9 olup Sercan'in -8 olmasi bence yalnis.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by licentia View Post

Su sartlarda Batuhan Karadeniz'in -9 olup Sercan'in -8 olmasi bence yalnis.
    batuhanın o grupla arasında öyle bir fark varki
    gelecekte Batuhan Hakan Şükür olursa Sercan olsa olsa en fazla arif erdem olur.

Batuhan gelecek jenarasyonun açık ara en yüksek potansiyelli oyuncusu.
    gelecekteki adam benim diye bağırıyor bana göre
    Fikirlerim burada

Ca-Pa değerleri geçen seneki performanslara göre verildi ancak sezon başı kampında ufak bir değerlendirme yapılabilirdi çünkü yaklaşık 10 hazırlık maçı yapıldı ve maçlar gerek canlı yayınla gerekse banttan defalarca yerel kanallarda gösterildi. Eğer gençlerde PA düşmesi yaşanacaksa bu Serkanda olmalıydı, 3 ay takımla hazırlık maçlarına çıkmamış maçı bırakın antremanlara katılmayan oyuncunun özelliklerinde gerileme olmaması ne kadar yalnız çalışırsa çalışsın kaçınılmazdır. Sercan hem Bursaspor'da attığı gollerle hem de Ümit Milli maçlarıyla sezona iyi bir başlangıç yaptı.(Ümit Milli maçta arka adelesinde çekme olduğu için oyundan çıkarıldı.) Kafamı kurcalayan bir soru da acaba bizim gençlerimiz Istanbul takımlarında top kuştursaydı Ca-Pa dengeleri yine böyle mi olurdu?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

yoo u 18 e u 17 ye en çok dardanalspor oyuncu gönderiyor. ama ben hiç -8 falan vermedim. Vermiyorum çünkü kendini ispatlamamış

Coşkunda vermiyor çünkü kendini yeterince ispatlamamış
    Şimdi kardeşim suçluyorsun ama yersiz suçluyorsun
    Galatasarayda -9 luk adam yok
    Beşiktaşta bir batuhan var
    Fenerbahçe -8 lik bile yok galiba (şaka bir yana olmamalıda)

ee istanbul takımlarında da yok ki zaten
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by CoşkuN ÖzdemiR View Post
    Şimdi şöyle bir durum söz konusu,Serkan'ı -9a çıkarıp,Sercan'ı -8 indirmiştim. Sercanın nedenleri diğer sayfalarda yazıyor,özel hayatı ve biraz gevsek olması geçen sene onu biraz geriletmişti,şimdiki performansı gayet güzel ve fakat suan bu performansı sürecek mi diye düşünmüyorumda değilim, sezon arasına kadar bu ciddi performansı sürdürürse geçen seneki gibi neden -9 olmasın.

Serkan konusunda ise çoğu kişi -9 oldugunu bilmiyordu. Şimdi GSye transfer oldu ve söylentiler yayılmasın diye -8 e düşürdük. Galatasaraya transfer oldu hemen -9 çıkardınız gibi söylemler olacaktı bunun önune geçmek için böyle birşey yaptık. Fakat bunla alaksı gerçekte yok tabikide,gerçekten geleceği olan bir isim ve büyük bir kulubede giderek bunu gösterdi. Sezon arasında onu Ömer abi tekrar değerlendirecektir emin olabilirsin.

Batuhan konusunda bişey demek istemiyorum,çünku Pası ne olacak bilmiyorum. tabikide eleştireceksiniz ki sizlerinde söylediklerinizi dikkatle dinliyip değerlendiriyim. Aslında Geçen sene Sercan'a -9 fazla idi,-8 olmalıydı,çok az oynadı ve 1 gol attı süperligte. tabikide bunlardan dolayı düşürmek tek yönlü söz konusu değil. Futbol mantelitesi biraz gerilemişti hem çevremden hemde kendini izlediğim kadarı ile öyle bir karar aldık. Yası cok genc ve daha çok toy onun acemiliğini hissediyor şuan. Fakat tekrar bir değenlerdirme yapmayı düşünüyorum.
    O zaman bu işte bir gariplik yok mu ? Bursa'da kalsaydı -9 olacaktı, Galatasaray'a geldi diye -8 e düşürdü. Nedeni ne ? Söylentiler çıkmasın. Söylentilrle olacak iş değil ki -9 u hakediyorsa -9 verilmeliydi.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Sercan icin gecen sene Super Lig'de sadece bir gol atti dediniz ama o daha henuz 17 yasinda idi yani daha bu yasta 10-15 gol atmis olsa -10 olmasi gerekirdi zaten. Serkan icin de form tutamadi dediniz ama bu bahsetikleriniz PA ile ne alakasi var anlayamadim? Istikrarli olmaya bilir bu yasta bu seviyede istikrarli olmalari o kadar da kolay degil.

Daha once de yazdigim gibi bu yastaki oyuncular bi seneyi bile bosta gecirseler cok onemli degil CA duser ama PA de cok oynama olmamali cunku yas daha U-18 Sercan U-21 de oynuyo yani kendinden 3-4 yas buyuklerlen mesela Ozer Hurmaci 1986'li Sercan 1990'li. Onemli olan detay yasitlarinin cok onlerinde olmalari ve ole ya da boyle siritmadan bu seviyede oynamalaridir bence ki yuksek potansiyelleri ve yetenkelri olduklarini da gostermiyo degiller. Yani Sercan 18 yasinda 100 CA civarinda (ki su anki performansi 110 CA bence) ise -9 PA almicak ta kim alicak? Yani bu yasta ne kadar sure form tutmasi lazim yaslari sanki 20-21 gibi bahsediliyor... Bu oyuncular ilerisi icin belli bi potansiyel gostermisler yasitlari arasinda Turkiye'nin belki de en iyileri (mevkilerinde kesin ole) yasitlari Paf takimda oynarken biri gecen senenin Turkiye sampiyonuna transfer olmus digeri ise takimini sirtliyor.

Ordan burdan laf yeme korkusu ile Turkiye'nin en yetenekli oyuncularini mumkun oldugu en dusuk PA de tutma mantigina anlam veremiyorum. Ayrica laf solyeleyen olursa yaklasik 5 ay once yazdigin yaziyi onlara quote yaparsin onlar da oturduklari yerde kalir. Sirf Galatasaray'a transfer oldu diye yukseltiniz dimi diyip size laf atmaya calisicak gereksiz insanlar icin aylar once verilen bi karardan donmek bence dogru degil ama tabi ki son takdir sizlerin.

Mesela gecen sene Ilhan Parlak cok elestirildi ama niye 21-22 yasina kadar kulup seviyesinde hic bi sey gosterememis Kayserispor'da bile Ozgurcan Ozcan'nin arkasinda beklemis bir oyuncu sirf Fenerbahce'ye transfer oldu diye -9 PA'e cikarilmisti. Bu Ilhan Arda Turan'dan bir yas buyuk olmasina ragmen 802 de eksili PA saysinde ondan bile yuksek degerler alabiliyordu. Ama mesela Sercan ve Serkan dah cok cok gencler en az 2-3 seneleri daha var bunlari niye boyle yaptiniz dusurun denmeleri icin. Su anda da gosterdikleri potansiyel ile anilmalari en dogrusudur. Sonucta su anda bu iki isim yasitlari gibi Paf'da oynayip ortaligi silip supuren genclere benzemiyor (Cafercan) cunku onlar simdiden A takim seviyesindeler A takim kadrolarindalar arada baya bi fark var.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Sercan'ın Ca şuan 105, profilide gayet uygun şuan için. Onun haricinde Serkan konusunu Ömer Abi cevaplar. Ek olarak Sercan Yıldırım tekrar -9a çıkmıstır. FM 2009da Pa-9da olacak.

Pa bir oyuncunun gelecekte nasıl bir futbolcu olacagını ,tahmınen hesaplamaktır kısaca acıklarsam. Pa ile ne alakası var diyorsun da,yahu eğer bir oyuncu formsuz ise yada kendını salmış,futbol harici şeylere kafa yoruyorsa,Samet Aybanın verdiği görevleri yerine getirmeyip olayı dalgaya vuruyorsa demekki geleceğinden biraz şüphe duyulur. Bende içgüdesel kararılırımın yanında somut kararlar vermeye gayret ediyorum. Bu sene -8 olur seneye -9 olur. Yani değiştirebilir illada -9 verildi diye 20 yasına gelene kadar o sayıyı değiştirmemek doğru olan değildir. Ne gençler bitip gitti -10 dediğimiz
    17-18 yasindaki bi cok oyuncunun bu tip seyler yasamasi gayet normal hele ki Turkiye gibi genclerimizin malasef dogru yonlendirilmedigi profesyoneligin pek asilanmadigi bi ulkede. Kisisel problemler, formsuzluklar, teknik ekip ve takim arkadaslari ile anlasmazsizliklar bi oyuncunun PA'sini dusurmez bence. Cunku bu sene var sayalim Sercan'i bi Istanbul takimi almisti ve orada da bu patlamayi yapabilirdi o zaman herhalde -10'lardan bahseder olurduk. Cok uc bi ornek olucak ama mesela Fabregas forumsuzluklar yasadiginda Arsenal arastirmacisi onun PA'sini mi dusurmeliydi? Genc bi oyuncuda belli bi yetenek potansiyel varsa o potansiyel belli bi yasa kadar onda durur 20-21 yasina kadar beklenen sicramayi yapmaz ise ancak o zaman harcanmis bi yetenek denebilir ama mesela kimi futbolcu da bu yaslardan sonra o sicramayi yapar kimi zaman da beklenmedik futbolcular. Mesela bi Ugur Boral'i bi Umit Davala'yi bi Ilhan Mansiz'i bu yaslarinda hangi birimiz taniyordu? 22-23 yaslarinda anca kendilerini belli etmis 24-25 yaslarinda anca belli bi statuye erisebilmis oyuncular bunlar mesela. bahsetdigimiz yasin 17-18 oldugunu unutmamak lazim.

Son olarak Serkan'a gelince mesela Serkan 3 aydir takim ile antreman bile yapmiyo olabilir bu onun yetenek veya potansiyel kaybina ugradigindan degil yonetim ile anlasamamasindan kaynaklaniyor ki transfer sezonunun son gunu Turkiye sampiyonu olan Galatasaray bu oyuncuyu bosu bosuna almadi. Yoksa Omer Aysan'nin da gidisi ile bu sene Serkan Bursaspor icin cok onemli bi isim olucakti kontrati bitmiyo olsaydi emin ki en az 4-5 milyon avro istenicekti veya szeon sonu goruselim su anda kesinlikle satmayi dusunmuyoruz denecekti. Serkan siradan bi takima transfer olmus siradan bi oyuncu degil haftaya Antalyaspor macinda Turkiye sampiyonunun ilk 11inde gorebilciegimiz bir oyuncu belki de 1-2 seneye kadar kendini A milli takimda bulucak. En onemli nokta Serkan'a -9 PA verilme karari Galatasaray transfer olmadan 3-4 ay once verilmis bi karar olmasi yani bu transfer ile yakindan uzaktan alakasi yok ama bu transfer de bu karari desteklemesi gerekirken nedense burada ters tepki yaratmis.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Serkanın veya Sercanın -8, -9 almış olması o kadar önemli değil, aslında önemli ama bu oyuncular gösterdikleri performansa göre yeniden değerlendirilip düzenlemeler yapılabilir. GSdeki sağbek sorununu da düşünürsek önümüzdeki maçlarda serkanın oynama şansı yüksek ve ne durumda olduğunu göreceğiz ama burada yapılan bir yanlış var(bence). Başta da dedim -8,-9 görecelidir, performansa göre değişir ama bana göre hiç bir futbolcu başka takıma transfer oldu diye onun için öngörülen değerlerden vazgeçilmemelidir. Sizin şu anda yapmış olduğunuz şey birileri bişey diyecek diye o kadar uğraşınızdan taviz vermek olacaktir. Ne bi futbolcu büyük takıma geldi diye PA arttırılmalıdır ne de düşürülmelidir. -9da karar vermişsindir, 10 maç oynar bakarız -9 fazla -8e düşer ama gördükten sonra düşer veya tam tersi yükselir. Ben senin onun performansına göre değiştirmene bişey diyemem ama sırf çıkacak dedikodular yüzünden değişiklik yapmak dediğim gibi birtakım şeylerden TAVİZ vermektir bilmem anlatabildim mi?

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Kadir yahu taviz vermekle ne alakası var. Yahu sırf bu eleştireleri almak için yapılan birşeyde değil bu,,yanı dedim diye olayı sadece buna baglamayın. Bakınız oynadıgı zaman hemen iyi performans gösteremicek antreman acıgı var Serkanın,zamanla yani ara döneme kadar çok alısırsa anca kendine gelir. O zamanda biz tekrar gözden geciririz. Ki geçen sene 3 ay sahalardan uzak kaldı serkan.. Onunda etkesi var.
    Daha önce de demiştim gerçekte -8 de olabilir ama yukarıda -9 yaptım transfer olunca da -8e düşürüldü manası çıkıyor ortaya. Evet çok eksiği var şu an için ve belki de doğru değer -8dir bi itirazım yok eğer düşme nedeni GSye tranfer olması değil de birsürü eksiğinin olması, o kadar iyi performans veremiyecek olması falan filan. Tekrar değerlendirme yapılır zor iş değil. Ama yukarıda söylenenlerden anlaşılan -8e düşmesi GSye transferinden kaynaklanıyor.

Serkan'ın -8e düşmesi veya -9a çıkmasının Gs'ye transferiyle alakalı olmadığını zannediyorum. Dediğim gibi hazırlık kamplarının hiçbirine katılmaması ve hazırlık maçlarında oynanaması buna etken olabilir. Zaten ortada bir yanlışlık olursa 9.01-9.02 de düzeltilir. Gs'de 4-5 iyi maç çıkarsın arka arkaya o zaman zaten kötü olması için ortada bir şey olmaz...

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Sercan'ın -9 PA'ya çıkmasına sevindim

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. "Bertolt Brecht"

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mkkadi View Post
    Daha önce de demiştim gerçekte -8 de olabilir ama yukarıda -9 yaptım transfer olunca da -8e düşürüldü manası çıkıyor ortaya. Evet çok eksiği var şu an için ve belki de doğru değer -8dir bi itirazım yok eğer düşme nedeni GSye tranfer olması değil de birsürü eksiğinin olması, o kadar iyi performans veremiyecek olması falan filan. Tekrar değerlendirme yapılır zor iş değil. Ama yukarıda söylenenlerden anlaşılan -8e düşmesi GSye transferinden kaynaklanıyor.
    Iste bu nedenle simdiye kadar oyuncularin CA ve PA'lari hakkinda aciklama yapilmasini istemedim.

Kimsenin transfer olmasi veya olmamasi nedeniyle CA veya PA'larda degisiklik yapilmiyor.

1-2 ay once Galatasaray konusunda oyuncular hakkinda sorulan sorulari cevaplasaydim, ozellikleri sizlere anlatsaydim eger, veritabaninda (sadece Turkiye'de degil, Turkiye disinda da bulunan oyunculara bakarak ve oyunun beta surumlerini inceleyerek) degisiklik yapmamiz zorlasirdi.

Coskun lutfen CA/PA vs. gibi konulari oyun cikana kadar burada konusma. Pekala son dakikada fikrimiz degisebilir, pekala son dakikada bir oyuncu ile ilgili bir cok degisiklik olabilir. Arastirma surecinde Nisan ayindaki dusuncemiz ile Agustos ayindaki dusuncemiz arasinda fark olabilir, yeni bilgiler edinmis, oyuncuyu farkli sekilde analiz etmis, milli takim, hazirlik maclari vs. gibi musabakalarda farkli ozelliklerini gozlemlemis olabiliriz.

En basitinden Aydin Yilmaz icin ornek vereyim. Mesela benim icimden kendisine -9 PA vermek geciyor cunku Aydin konusunda belki de cogunuzdan daha da fazla umitliyim. Ancak Aydin'a -9 vermek buyuk risk tasiyor cunku bunyesi oldukca zayif bir futbolcu Aydin. Inanilmaz gelisme de yasayabilir, buyuk hayal kirikligi da yaratabilir. Bu nedenle de mantik, Aydin'a -8 verilmesini ongoruyor. Ama son anda fikir degistirip, Aydin oynadikca bazi seyler gorup fikrimi -9'a veya belki de -8 veya -9 yerine belirli bir PA vermeye degistirebilirim. Daha sonra neden -8'den -9'a cikti, veya neden -8'di Pa'si 145 oldu diye sorulara maruz kalmamak icin bu asamada bizim yaptiklarimizin kendi icimizde kalmasi en dogru olani. Son kararlarimizi verdikten sonra oyun cikinca hep beraber tartisiriz.

Serkan'in -8'e inmesinin nedeni de kesinlikle Galatasaray'a transferi degil.

U19 milli takimina bakiyoruz. Bu milli takimda oynayan Sercan, Baris Memis, Serkan, Ahmet Ari, Jem Paul Karacan vs. vs. hep -9 potasina sokulmasi dusunulebilecek oyuncular. Ama ne var ki gecen senenin U19 milli takimi belki de hem bir sene oncesinin hem de bu senenin U19 takimlari arasinda en zayif U19 milli takimi. En azindan sahadaki performanslarina/kalitelerine bakinca biraz bu kani ortaya cikiyor. Bu durumda da cok sayida -9 potansiyele sahip oyuncunun gecen senenin U19 takimindan cikmasi pek de mantikli gorunmuyor.

Pekala bu oyuncular genc, ve gelecek vaad ediyor. Ancak 151 PA ile 179 PA arasinda esasinda daglar kadar fark var. Birisi cok iyi bir oyuncu, digeri ise dunya capinda, rahatlikla Avrupa'nin en buyuk kuluplerinde banko oynayabilecek bir yildiz. -9 konusunda bu kadar tereddutlu olunmasinin nedeni de bu. Cunku bu oyuncularin kat edecegi cok yol var ozellikle 170+ seviyesinde oyuncular olabileceklerini rahatlikla soyleyebilmek icin.

Umarim anlatabilmisimdir...
    Last edited by perpetua : 09.Eylül.2008 at 13:49

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Iste bu nedenle simdiye kadar oyuncularin CA ve PA'lari hakkinda aciklama yapilmasini istemedim.

Kimsenin transfer olmasi veya olmamasi nedeniyle CA veya PA'larda degisiklik yapilmiyor.

Bu bilgiler anlatabilmende yeterli zaten dediklerimde de onu belirttim, tranfer olduğu için düşmüş olması düşüncesi bence yeterince kötü birşey ve ben bunun yanlış olduğunu belirttim. Senin dediğin gibi Aydından bir çok insan bi patlama bekliyor ve yapabilir de. Yaparsa -9 verilir (ardada olduğu gibi) ancak bişeyler gösterene kadar ona beklentilerden yola çı**** -9 vermek de yanlış olur. Ben sadece bana göre (başkalarına görede olabilir) yanlış birşeyler yapılmasın diye buraya yazdım..

Demişsin ki işte bu yüzden biz buraya CA PA yazmıyoruz. Biz burda Serkanın kaç olmasını değil, başka nedenleri tartıştık ama sanırım artık konu kapanmıştır.

Marcelo Rodrigez(Marcelinho) oyunda zannedersem ST olarak gözüküyor. Marcelinho'nun bugünkü açıklaması : "Sezon öncesi teknik direktör Samet Aybaba ile sahadaki pozisyonu için bir görüşme yaptığını kaydeden Brezilyalı oyuncu, "Kendisi beni ilk başlarda sağ açıkta oynatıyordu. Ben hocama, daha önce hep sol açıkta oynadığımı ve bu mevkide daha verimli olacağımı söyledim. Hocamız da beni alışık olduğum sol tarafa koydu. Ben de bu bölgede faydalı olduğuma inanıyorum" diye konuştu."

Bu açıklamanın ardından ilerleyen yamalarda bir düzenleme yapılabilir herhalde ?

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

SI'ın bu pa dilimlerinde bir düzenleme yapması gerek aslında dilimlerin aralıkları daraltılmalı biraz.Bütün tartışmalar bu geniş dilimler yüzünden çıkıyor.(Örn: -9: 150-180) Mesela Gs'li Aydın'a -8 genellikle yetersiz, -9 ise çok fazla geliyor.10 yerine en az 12-14 dilim olmalı.Bu konuda talep hiç olmuyormu SI
    'a?

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Serkan konusunda ise çoğu kişi -9 oldugunu bilmiyordu. Şimdi GSye transfer oldu ve söylentiler yayılmasın diye -8 e düşürdük. Galatasaraya transfer oldu hemen -9 çıkardınız gibi söylemler olacaktı bunun önune geçmek için böyle birşey yaptık. Fakat bunla alaksı gerçekte yok tabikide,gerçekten geleceği olan bir isim ve büyük bir kulubede giderek bunu gösterdi. Sezon arasında onu Ömer abi tekrar değerlendirecektir emin olabilirsin.
    BUrda açıkça belirtmişsin abi Gs'ye gitti diye düşürüldüğünü, yani öyle olmak zorunda olduğunu.. Ama önemli değil sonuçta karar sizin.. Sezon arasında tekrar -9 a döneceğinden kuşkum yok
    Sentugo.

Nesil
    2006
    Yer
    Giяєѕun

Quote Originally Posted by Prowler84 View Post
    SI'ın bu pa dilimlerinde bir düzenleme yapması gerek aslında dilimlerin aralıkları daraltılmalı biraz.Bütün tartışmalar bu geniş dilimler yüzünden çıkıyor.(Örn: -9: 150-180) Mesela Gs'li Aydın'a -8 genellikle yetersiz, -9 ise çok fazla geliyor.10 yerine en az 12-14 dilim olmalı.Bu konuda talep hiç olmuyormu SI
    'a?
    Kesinlikle katılıyorum çok güzel bir fikir Ama sanıyorum bu konuda Sİ'a ulaşılmıştır.(Öyle tahmin ediyorum) Kesin bir bilgim yok ama.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

1-2 ay once Galatasaray konusunda oyuncular hakkinda sorulan sorulari cevaplasaydim, ozellikleri sizlere anlatsaydim eger, veritabaninda (sadece Turkiye'de degil, Turkiye disinda da bulunan oyunculara bakarak ve oyunun beta surumlerini inceleyerek) degisiklik yapmamiz zorlasirdi.

Coskun lutfen CA/PA vs. gibi konulari oyun cikana kadar burada konusma. Pekala son dakikada fikrimiz degisebilir, pekala son dakikada bir oyuncu ile ilgili bir cok degisiklik olabilir. Arastirma surecinde Nisan ayindaki dusuncemiz ile Agustos ayindaki dusuncemiz arasinda fark olabilir, yeni bilgiler edinmis, oyuncuyu farkli sekilde analiz etmis, milli takim, hazirlik maclari vs. gibi musabakalarda farkli ozelliklerini gozlemlemis olabiliriz.

En basitinden Aydin Yilmaz icin ornek vereyim. Mesela benim icimden kendisine -9 PA vermek geciyor cunku Aydin konusunda belki de cogunuzdan daha da fazla umitliyim. Ancak Aydin'a -9 vermek buyuk risk tasiyor cunku bunyesi oldukca zayif bir futbolcu Aydin. Inanilmaz gelisme de yasayabilir, buyuk hayal kirikligi da yaratabilir. Bu nedenle de mantik, Aydin'a -8 verilmesini ongoruyor. Ama son anda fikir degistirip, Aydin oynadikca bazi seyler gorup fikrimi -9'a veya belki de -8 veya -9 yerine belirli bir PA vermeye degistirebilirim. Daha sonra neden -8'den -9'a cikti, veya neden -8'di Pa'si 145 oldu diye sorulara maruz kalmamak icin bu asamada bizim yaptiklarimizin kendi icimizde kalmasi en dogru olani. Son kararlarimizi verdikten sonra oyun cikinca hep beraber tartisiriz.

U19 milli takimina bakiyoruz. Bu milli takimda oynayan Sercan, Baris Memis, Serkan, Ahmet Ari, Jem Paul Karacan vs. vs. hep -9 potasina sokulmasi dusunulebilecek oyuncular. Ama ne var ki gecen senenin U19 milli takimi belki de hem bir sene oncesinin hem de bu senenin U19 takimlari arasinda en zayif U19 milli takimi. En azindan sahadaki performanslarina/kalitelerine bakinca biraz bu kani ortaya cikiyor. Bu durumda da cok sayida -9 potansiyele sahip oyuncunun gecen senenin U19 takimindan cikmasi pek de mantikli gorunmuyor.

Pekala bu oyuncular genc, ve gelecek vaad ediyor. Ancak 151 PA ile 179 PA arasinda esasinda daglar kadar fark var. Birisi cok iyi bir oyuncu, digeri ise dunya capinda, rahatlikla Avrupa'nin en buyuk kuluplerinde banko oynayabilecek bir yildiz. -9 konusunda bu kadar tereddutlu olunmasinin nedeni de bu. Cunku bu oyuncularin kat edecegi cok yol var ozellikle 170+ seviyesinde oyuncular olabileceklerini rahatlikla soyleyebilmek icin.

Değişikliği paylaşmanın, burada kritik yapılmasının, bunun üzerine son kararın araştırmacı tarafından verilmesinin herhangi bir zararını göremedim. Açıkçası son cümledeki "Umarım anlatabilmişimdir" tabirini de gördükten sonra yazılanları bir kez daha okumam gerektiğini düşündüm, okudum fakat yine neden gizli kalması gerektiği konusunda kafamda net birşey oluşmadı.

Özellikler anlatılınca, burada eleştriler gelince araştırmacı gözünden kaçmış birşeyi görecek. Elbette gelen beta ile karşılaştırma imkanı bulup buna göre değişimler de yapacak. Ama sonuçta burada tartışıldığı için daha değerli bir ürün çıkacak. Araştırmacının sonuçta bu eleştrilerden kafa karışıklığı tarzında şeyler yaşamaması lazım çünkü araştırmacı takımı yakından tanıyan, oyuncuları olabildiğince izleyen ve özellik vermede yetkin ve etkin rolde olduğu için pasif rolde olan bizlerin eleştrilerine gerek görmediği takdirde kulak asmama yetkisine de sahiptir.

Bir örnek vermek istiyorum. Bugün Gökhan Gönül'ün isabetli ve uzun taçlar attığını gördük. Cengiz ve Tarık'ın bizlerle bu oyuncunun profilini paylaştığını düşünelim. Mesela long throws özelliğini 8 gibi alakasız değer verdiklerini düşünelim o profilde. Ben bunu bilirsem, gereken noktada Cengiz'i uyarıp derim ki, bak bu adam uzun taçları güzel atıyor, 15-16 uyar derim, Cengiz eleştriyi aldığı noktadan itibaren izler ve optimumu kendi bulup verir. Atıyorum Cengiz benim fikrime uymadı. Benim bundan dolayı Cengiz'i yerme gibi bir yetkinliğim yok. O tamamen onun insiyatifidir. Sonuçta ben editörü açıp da düzeltebilirim kendim için. Mesela Cengiz benle Semih ve Uğur profillerini paylaşmıştı ben araştırmacı iken, Semih'in off the ball özelliğinin artması gerektiğini söylemiştim ve nitekim benle aynı fikirde olduğunu belirtti ve Semih'in off the ball özelliği 17 oldu 802'de (yanlış da hatırlıyor olabilirim).

Özellikleri burayla paylaşmadığınız zaman genel olarak tek kişinin verdiği karara bakacağız ve oyun çıktıktan sonra doğacak sıkıntıları yine araştırmacı göğüsleyecek. Ben daimi şeffaflıktan yanayım. Tabii ki son karar yine şef ve SI'ın.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Değişikliği paylaşmanın, burada kritik yapılmasının, bunun üzerine son kararın araştırmacı tarafından verilmesinin herhangi bir zararını göremedim. Açıkçası son cümledeki "Umarım anlatabilmişimdir" tabirini de gördükten sonra yazılanları bir kez daha okumam gerektiğini düşündüm, okudum fakat yine neden gizli kalması gerektiği konusunda kafamda net birşey oluşmadı.

Özellikler anlatılınca, burada eleştriler gelince araştırmacı gözünden kaçmış birşeyi görecek. Elbette gelen beta ile karşılaştırma imkanı bulup buna göre değişimler de yapacak. Ama sonuçta burada tartışıldığı için daha değerli bir ürün çıkacak. Araştırmacının sonuçta bu eleştrilerden kafa karışıklığı tarzında şeyler yaşamaması lazım çünkü araştırmacı takımı yakından tanıyan, oyuncuları olabildiğince izleyen ve özellik vermede yetkin ve etkin rolde olduğu için pasif rolde olan bizlerin eleştrilerine gerek görmediği takdirde kulak asmama yetkisine de sahiptir.

Bir örnek vermek istiyorum. Bugün Gökhan Gönül'ün isabetli ve uzun taçlar attığını gördük. Cengiz ve Tarık'ın bizlerle bu oyuncunun profilini paylaştığını düşünelim. Mesela long throws özelliğini 8 gibi alakasız değer verdiklerini düşünelim o profilde. Ben bunu bilirsem, gereken noktada Cengiz'i uyarıp derim ki, bak bu adam uzun taçları güzel atıyor, 15-16 uyar derim, Cengiz eleştriyi aldığı noktadan itibaren izler ve optimumu kendi bulup verir. Atıyorum Cengiz benim fikrime uymadı. Benim bundan dolayı Cengiz'i yerme gibi bir yetkinliğim yok. O tamamen onun insiyatifidir. Sonuçta ben editörü açıp da düzeltebilirim kendim için. Mesela Cengiz benle Semih ve Uğur profillerini paylaşmıştı ben araştırmacı iken, Semih'in off the ball özelliğinin artması gerektiğini söylemiştim ve nitekim benle aynı fikirde olduğunu belirtti ve Semih'in off the ball özelliği 17 oldu 802'de (yanlış da hatırlıyor olabilirim).

Özellikleri burayla paylaşmadığınız zaman genel olarak tek kişinin verdiği karara bakacağız ve oyun çıktıktan sonra doğacak sıkıntıları yine araştırmacı göğüsleyecek. Ben daimi şeffaflıktan yanayım. Tabii ki son karar yine şef ve SI'ın.
    4 bin tane oyuncunun gecmisini toplama ve isleme, 2000 tane kontrat yenileme, 1000 tane transfer yapma ve profesyonel oyuncu ekleme isleri arasinda bir de bu ince detaylari uzun uzun tartisacak zaman yok. Bunu zaten senin de bilme imkanin yok...

Bu birincisiydi.

Ikincisi, mal bize ait degil.

Son olarak da su asamada tartisarak kazanilacak bir sey yok. Simdiye kadar yazilmislari zaten gozardi etmedik. Bundan sonra yazilacaklari da goz ardi etmiyoruz. Ancak sonucta karar verecek takim arastirmacilari/ekip vs.

Burada yazilanlari zaten okuyoruz, cevap vermesek de okuyoruz ve uygun oldugunu dusunduklerimizi zaten yansitiyoruz veya bazen de zaten yansitmis oluyoruz.

Bu durumda tartismaya acmanin yarari ne bize? Yani bir oyuncunun bir ozelligini izlemis olup, gormus olup burada yazmak icin oyuncunun profiline mi ihtiyac var? Veya CA/PA degerlerine mi ihtiyac var?
    Last edited by perpetua : 11.Eylül.2008 at 02:15

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

4 bin tane oyuncunun gecmisini toplama ve isleme, 2000 tane kontrat yenileme, 1000 tane transfer yapma ve profesyonel oyuncu ekleme isleri arasinda bir de bu ince detaylari uzun uzun tartisacak zaman yok. Bunu zaten senin de bilme imkanin yok...

Bu birincisiydi.

Ikincisi, mal bize ait degil.

Son olarak da su asamada tartisarak kazanilacak bir sey yok. Simdiye kadar yazilmislari zaten gozardi etmedik. Bundan sonra yazilacaklari da goz ardi etmiyoruz. Ancak sonucta karar verecek takim arastirmacilari/ekip vs.

Burada yazilanlari zaten okuyoruz, cevap vermesek de okuyoruz ve uygun oldugunu dusunduklerimizi zaten yansitiyoruz veya bazen de zaten yansitmis oluyoruz.

Bu durumda tartismaya acmanin yarari ne bize? Yani bir oyuncunun bir ozelligini izlemis olup, gormus olup burada yazmak icin oyuncunun profiline mi ihtiyac var? Veya CA/PA degerlerine mi ihtiyac var?
    Sonuç olarak mal bizim olmadığı için kurallar üzerinde tartışmanın şu anda faydası olmayacak, haklısın. Ancak bu eleştriyi de gereken yerlere iletip daha olumlu bir karar almak için de uğraşılabilir tabii ki. Yine de ilgin için sağol.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Sayfa 6 / 7 İlkİlk ... 4567 SonSon

Mesaj Yetkileri