Quote Originally Posted by perpetua View Post
Bu dizilis uzerinden bir seye dikkat cekmek istedim.
Dirar'in hemen sol tarafinda sahanin hafif kirmiziya dondugunu gorebilirsiniz. Bu kirmizilasma, taktigin (dizilis+oyuncu rolleri) o bolgeyi fazla bos biraktigini gosteriyor.

Bunun nedeni de Dirar kanat olarak cizgiye yapisik oynarken, sag ic olarak Ozan Tufan'in dinamo olarak tercih edilmesi.

Dinamo rolunun saha icindeki gorevi kanatlara acilarak oynamak. Yani bu taktik anlayista Dirar ve Ozan'in saha icinde fazla ust uste bindigini gormek ve o bolgede top kaptirildiginda rakibin baski yemeden kontraya ciktigini gormek muhtemeldir.

Ozan'i Dinamo yerine Iki Yonlu Orta Saha olarak oynatmak, bu arizayi cozecektir.

Ancak tabii bir baska sorun da ongorulebilir.

Dirar'in rolu kanat ve bu nedenle cizgiye inip orta yapacak. Bu ortalarla bulusmak icin birisinin mutlaka arka direge yonlenmesi gerekli.

Alper oyun kurucu oldugu icin bu isi yapacak oyuncu degil, ceza sahasina girmeyecektir.
Valbuena'nin da, ozellikle fiziksel zaaflari nedeniyle, bu isi ne kadar yapabilecegi soru isareti bence.
Janssen'in merkezde oynadigini ve Dirar'in arka direge kesecegi topa vurabilmek icin geri geri gitmek zorunda kalacagini ve bu nedenle etkili vurus yapmakta zorlanacagini da goz onunde bulundurmak gerekli.
Ceza sahasina topa kafa vurma amacli girecek oyuncu Ozan Tufan, ancak o da iki yonlu orta saha rolu ile bile en iyi ihtimalle yakin direkte olacaktir.

Yani Dirar kanat rolu ile oynayabilir, ancak kanatta top ile bulusup orta yaptiktan sonra bu topu karsilamaya oyuncularin ne kadar hazirlikli oldugunu da degerlendirmek gerekli.
Kötü bir taktiksyen olduğum doğrudur Ben sadece oyunculara uygun oyuncu rollerini seçtim. Demek istediğim diziliş ve oyuncu seçimleriyle alakalı. Bana kalsa ben FM 16'dan kalma 4-2-3-1 DOS taktiğimi kullanırım -ki oynayacağım zamanda 4-2-3-1 DOS taktiğimi kullanacağım. Çünkü başka iyi bir taktiğim yok. Souza, Topal'ı çift ön libero, Giuliano'yu AMC oynatırım. Ama FB öyle bir yapılmış ki seçeceğin dizilişe bağlı olarak bazı oyuncular dışarıda kalıyor. Yani o oyunculara yer bulamıyorsun. Mesela paylaştığım dizilişte Giuliano'yu nerede kullanabilirsin ki. Herhangi bir oyuncuya alternatif olarak kullanamazsın bile. Kullansan bile yedeği yok. 4-2-3-1 oynayanlar için Giuliano'yu yedeklemek şart.