Sayfa 11 / 50 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
301 ile 330 arası toplam 1479 sonuç

Konu: Galatasaray SK

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Doğur yapıLacaksa herkes aynı yapsın o zaman. Servet gibi Sambayı, Fazio yu cebinden çıkaracak bir adam 12 Heading iLe doLanırken ortada o adamLar LebLebi gibi bütün hava topLarı aLıp, bir Dünya goL atacaksa bunun bir mantığı kaLmıyor. Benim anLatmak istediğimde buydu.
    Onu da SIGames forumlarında yazman gerekiyor o zaman.
    Sen gidip kapının önünü temizlemezsen diğerleri de temizlememeye devam eder.Ömer abinin SI içinde ne kadar çaba gösterdiğini hiçbiriniz bilmiyorsunuz..
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Çaba göstermesine biz birşey demiyoruz. Onu bizde görebiLiyoruz merak etme. Ama haLa ortada böyLe doLanan adamLar varsa bizim oyuncuLarımız neden eziLsin ? Neden biz onLara göre hep aLtta kaLmak zorundayız. Bunun dengesini sadece biz yaparak mı düzeLteceğiz ? AdamLar yıLLardır düzeLtmiyor Sigames ses çıkarmıyor, bunun cezasını da biz mi çekeceğiz ?
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

@Abooo

Ömer hiç bir çaba sarfetmiyor diye emeğe bir saygısızlık edildiğini hatırlamıyorum. Sadece bir konuda bilgimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneki profil en azından oyundaki genel kritere göre bu seneki doğrusu ise ben taktik yaparken bunu gözönünde bulunduracağım ama o zamanda diğer dclerinde düzenlenmesi lazım. Bunu yapacak tabiki ömer değil ama sistemler sadece belli bir zümre için gelmez ya tamamen değişir yada tamamen olduğu gibi korunur geçen sene 17 olan heading bu sene 12 oluyorsa (ki buna itirazım yok olabilir) o zaman diğer avrupalı stoperlerinki neden hala yüksek. SI ile uğraşacaksak geçer oraya organize bir şekilde bende yazarım.

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Peki o zaman sen neden Lugano nun Heading i Servet in aLtında bir değer vererek yapmadın. Lugano Servet ten daha iyi bir Heading derecesine mi sahip, herkes görüyor. Madem Ömer abi düzeLtmek için uğraşıyor sende o zaman Lugano ya 16 değiL 10 verseydin bizde burda Ömer abi ye yükLenmek zorunda kaLmasaydık. DedikLerin ve bahsettikLerin tamamen uyuşmuyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by ABOOO View Post
    Onu da SIGames forumlarında yazman gerekiyor o zaman.
    Sen gidip kapının önünü temizlemezsen diğerleri de temizlememeye devam eder.Ömer abinin SI içinde ne kadar çaba gösterdiğini hiçbiriniz bilmiyorsunuz..
    Cengiz bu mesajına hiçbir anlam veremedim. Burada mesaj yazan, eleştri yapan birinin SI forumlarında da eleştri yapmıyor olduğunu nereden biliyorsun? Kapı öü temizleme muhabbeti nedir? Kapının önünü temizlemesi gereken kimdir ki? Burada biri size kapının sol köşesi kirlenmiş derse, temizlersiniz. Belki de o kişi o köşenin kirlendiğini görmeyecek siz belirtene kadar.

Ömer abinin SI içinde gösterdiği çabayı bizzat biliyorum. Bu araştırma yanlış kişilerin elindeyken de çaba göstermişti, hatta bunda ben de bizzat yardımcı olmuştum.

En basitinden, geçen sene gelen pitch dimensions özelliğindeki katkıları bunun en basit örneğidir, birşeyi birilerine önermek bile çok önemlidir.

Ha o zaman siz çok güzel çalışıyorsunuz, herşey çok iyi, kapatalım bu forumdaki araştırma bölümünü. Hatta kitleyelim SI'daki Türkiye ile alakalı araştırma konusunu.

İnteraksiyon, çok önemlidir.

Ayrıca ek olarak, Servet için eklemek istediğim birşey var. Geçen sene bu pace-acceleration tartışması konusunda, bacakları kısa olan, pırpır oyuncuların daha çabuk hızlandığını ve hızlanma özelliklerinin hız özelliklerinin önde olduğunu söylemiştik. Uzun oyuncular ise yavaş hızlanıyorlar ancak absolute hızları aslında yüksek demiştik. Hatta bu, benim v=a*t denklemime zıttı çünkü v en yüksek hız ise, t de ne kadar azsa a da o kadar çok olurdu. Ancak o zaman yapılan açıklama, gerek Ömer abiden, gerekse Sinan'dan, beni tatmin etmişti çünkü olaya fiziksel bir denklem gözü ile değil, FM'deki interpretation gözü ile bakmıştık. Bu seneki pace-acceleration dengesi buna göre mi yapıldı?
    Last edited by Ilhan : 22.Kasım.2008 at 17:07
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by King_Theoden View Post
    Servet Çetin FM 2009 :

Servet Çetin FM 2008 ;

Peki heading tanımı bu sene mi değişti.
    Son söz
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2003

Doğur yapıLacaksa herkes aynı yapsın o zaman. Servet gibi Sambayı, Fazio yu cebinden çıkaracak bir adam 12 Heading iLe doLanırken ortada o adamLar LebLebi gibi bütün hava topLarı aLıp, bir Dünya goL atacaksa bunun bir mantığı kaLmıyor. Benim anLatmak istediğimde buydu.
    Degisir, ama zaman alir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by King_Theoden View Post
    @Abooo

Ömer hiç bir çaba sarfetmiyor diye emeğe bir saygısızlık edildiğini hatırlamıyorum. Sadece bir konuda bilgimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneki profil en azından oyundaki genel kritere göre bu seneki doğrusu ise ben taktik yaparken bunu gözönünde bulunduracağım ama o zamanda diğer dclerinde düzenlenmesi lazım. Bunu yapacak tabiki ömer değil ama sistemler sadece belli bir zümre için gelmez ya tamamen değişir yada tamamen olduğu gibi korunur geçen sene 17 olan heading bu sene 12 oluyorsa (ki buna itirazım yok olabilir) o zaman diğer avrupalı stoperlerinki neden hala yüksek. SI ile uğraşacaksak geçer oraya organize bir şekilde bende yazarım.
    Gecen sene Servet'in her ozelligi 1 puan yukselmis sekilde cikiyordu oyunda. Bunun nedeni de zayif ayaginin dusuk seviyede tanimlanmis olmasiydi. (yani heading 16, marking 17, tackling 12 idi veritabaninda).

Ayrica ozellikle Denizlispor'dan hatirladigim hava toplarini birakmayan, goller de atabilen Servet'i cok daha detayli bir sekilde izleme imkani buldum gecen sezon. Kafa vuruslarinin 16 olmasinda hata yaptigimi dusundum. Bununla beraber Servet'in fiziksel ozelliklerini yeterince yuksek yapmadigimi dusundum, bazi zihinsel ozellikleri yeterince yuksek yapmadigimi dusundum. Ve buna gore de degisiklik oldu.

Sivas'da surekli Servet'i izleyebilmis olsam, belki de bu sonuca cok da erken varacaktim. Bu da arastirmanin genelde zaafi. Sizleri etkileyen de bu degisimler saniyorum ki.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Teşekkürler açıklamaların için Ömer. Özellikle teşekkürüm her bir mesajı dikkate alıp kendi düşüncelerinle ele aldığın ve bire bir mantıklı bir açıklama getirerek yanıtladığın için. Sen bana öyle nasıl dersin böyle nasıl yaparsın bunu onu şunu ona nasıl dersin şeklinde değil.

Bir işi yapıyorsan birincisi o işe hakim olacaksın,ikincisi sakin olacaksın ve üçüncüsü o işle ilgili bilgilendirmede bulunurken detayları herkesin anlayabileceği boyuta getireceksin.Çünkü sinirlilik ibaresi genelde yapılan bir hatayı koruma kalkanıdır yapılan bir işi açıklarken.

Bu yüzden teşekkür ederim.Benim kafamda bir soru işareti kalmadı fakat bu da gösteriyor ki oyunu yapan yurtdışı araştırmacıların yorumu yüzde 90 yanlış ve bu yanlış malesef oyunu gerçeklikten uzaklaştırıp doğru yapanında yaptığını ters gösteriyor. Daha pek bakamadım ama yakından takip ettiğimiz Servet gibi ( bu arada Servette konunun idolü oldu ) yabancı defansların kafa vurmaları yine 17 18 19 şeklinde gidiyordur tartışmasız.

Geçen sene mesela korner bug u diyolardı.6 pasa getir kaleciyi şarj et çok gol atılıyor diye.Fazio gibi Kompany gibi Samba gibi oyuncular acayip gol atardı.Bence bug dan değil abartıdan kaynaklanıyordu. Fazio'nun kafa 20 mesela zıplaması yan etkisi olan kuvveti falanda yerli yerinde.E biri böyle yapılırsa yapılan iyi ortaların çoğuna kafayla buluştuğu vakit gol yapmazsa zaten ayıp olur.Kafa isabeti olarak Türkiye'de hiçbir defans oyuncusu 14 'ü geçmez .Fazlası zaten abartı olur.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Ömer abi peki SI'yı diğer ülkelerin araştırmacılarını uyarmalarını söyleyecek kimse yok mu?
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Önceki sayfalarda da Arda hakkinda görüsler bildirilmisti. Benim de birkac yorumum olacak, su an ki konusulanlar sadece Servet olsa da ( Bu arada heading 12 degeri bence gayet uygun ve gercekci bir deger Servet icin).

Bu sezon Arda´nin bence kendisini en gelistirdigi yönu savunma oyunu simdiye kadar. Bunun gecen sezonlarda da yavas yavas gelistigini gördük, ancak bu sezonda simdiye kadarki defansif performansi bence coy iyi durumda. Ömer abi, Arda´nin defansif özellikleri hakkinda Ocak´da herhangi bir degisiklik yapmayi düsünüyor musun? Önceden de yazdigin gibi Arda cok güzel ve düzgün bir sekilde rakiplerden top kapiyor, ve bunu bircok kez gördük maclarda bu sezon. Ayrica gecen sezonlara göre bu sezon daha fazla kosuyor ve mücadele ediyor, böylece de savunmasina da katkisi artiyor. Arda´nin bu sezon bu gelismis özelligini bence tackling degerini 1 puan artirarak, work rate degerini 1 puan artirarak, aggression ve teamwork degerlerini 1-2 puan artirarak yansitilabilinir. Su an ki haliyle de fena degil, ama Ocak ayina kadar savunma yönündeki bu performansi sürerse bu degerlerde artisi hak ediyor bence.

Ayrica Arda´nin PA konusunda birkac görüsüm var. Yanilmiyorsam Arda´nin PA´si 172. Pek sorun görmüyorum bunda, ama 178 civari bence daha uygun olurdu. Arda benim gözümde cok güclü bir -9 PA oyuncusu, ama vasat bir -10 PA oyuncusu. -9 un 150-180 PA arasi olduguna bakarsak, ve -10 un da 170-200 PA arasinda olduguna bakarsak, 178 civari bence en uygun deger olur Arda icin. Ve bence de o degeri hakediyor. Biraz garip bir sekilde anlattim dusüncemi, umarim anlamissinizdir

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post

Bu yüzden teşekkür ederim.Benim kafamda bir soru işareti kalmadı fakat bu da gösteriyor ki oyunu yapan yurtdışı araştırmacıların yorumu yüzde 90 yanlış ve bu yanlış malesef oyunu gerçeklikten uzaklaştırıp doğru yapanında yaptığını ters gösteriyor.
    %90 hatali gibi bir sey soyleyemem de durum esasinda su..

Ilk bu ise basladigimda ligler arasindaki CA farklarinin, burada da bir cok defa yazildigi gibi, fazla oldugunu savundum SI'a. Ancak artik bu goruse katilmiyorum. Bunun nedeni de zayif ayak degerinin CA uzerindeki buyuk etkisi.

Ancak mesela Italyan arastirmacilar taa Nisan ayindan beri bilinen, hatta 8.0.2'dan beri bilinen zayif ayagin oyuncu ozelliklerinin oyunda gorunumunu buyuk olcude etkileyen yuksek liglerde oynayan oyuncularin bile zayif ayaklarina gercekci degerler vermedikleri icin sadece sizlerden degil, daha oyun cikmadan once hemen hemen bu ise cok emek veren her arastirmacidan tepki aldi.

Ispanyollarin denge ile guc ozelliklerini karistirmasi mesela elimize 9 denge ve 17 guc ile gelen Josico'de bile ortaya cikiyor. Genel olarak Ispanya'da oynayan oyuncularin cogunun fiziksel olarak olmasi gerektiginden yuksek seviyede oldugunu gormek mumkun.

Ingiliz arastirmacilarin hiz ve hizlanma arasindaki farki yansitamamasi da var. Tabii bunun yaninda teknik ozellikleri abartilmis bir cok oyuncu da var bu lig'de.

Bunlarin ortaya cikmasinin nedeni de genelde bu liglerde arastirma sefinin hemen hemen hic mudahalesi olmadan, bu isin tamamen arastirmacilara birakilmis olmasi.

Mesela bir Ingiliz takima karsi cok iyi alan savunmasi yaparak Ingilizleri durdurmak mumkun olmali. Zira gercek hayat da bunu gosteriyor. (mesela Galatasaray'i gecen sezon takimlar hep bu sekilde durdurabildi, daha fazla mucadele ederek degil).

Ispanyollari fiziksel olarak sindirebilmek gerekiyor cunku ustun teknik meziyetlerini gostermelerine alan savunmasi yaparak izin verirseniz bu oyuncular pekala kendilerini gosterebiliyor (mesela Fenerbahce'yi zorlamanin anahtari da buradan geciyor).

Ancak oyunda baktiginiz zaman bu zaaflarin genelde yansitilmadigini goruyorsunuz. Mesela Portsmouth gibi genelde duz oyunculardan olusan bir takim, Braga ve Victoria Guimares karsisinda teknik acidan tamamen sahadan siliniyor ancak oyunda bakica Portekizli oyuncularin teknik acidan Ingilizlerden zayif oldugunu goruyorsunuz.

Brezilyali oyuncular zayif teknik, zaman zaman abartili fiziksel ozelliklerle karsimiza cikiyor.

Siz abarti deyin, ben buna sahip olduklarina yeterince dikkat edememe, sahip olmadiklarini fazla gorme diyorum. Bu nedenle de ortaya CA'ya gore ozellikleri belli bantlarda dolasan oyuncular goruyoruz. Mesela bizim ligimizde bunlar hemen hemen butun ozellikleri 10-11-12-13 bandinda kalmis oyuncular. Ingiltere'de bunlar 13-14-15-16 bandinda oluyor. Adamin 20 almasi gereken ozellige 20 vermek yerine 16 veriliyor, 12 almasi gereken ozellige de bu arada 16 verilyior (bir bakima bunun nedeni de rakip takim taraftarlarinin tepkisini cekmemek). Yani oyuncularin kuvvetli, ve zayif yonleri noksan olarak aktariliyor.

Biz bu isi mukemmel bir seviyede yapiyormuyuz? Biz de yer yer bunu basariyoruz, yer yer ortalama degerler veriyoruz ancak bu farkinda oldugumuz bir sorun ve ozellikle buyuk takimlarda yansitilmaya calisilan bu zaaflari ligin geneline yaymak icin calisiyoruz. Zira bunun once ornek tesgil edecek daha cok bilinen takimlarda yapilmasi gayet dogal.

Ayni sekilde bunu yapmasi icin diger liglerin arastirmacilarini da gerektiginde uyarmak gerekiyor. Mesela Agustos ayinin ortasina kadar Aguero'nun gucu 16 idi. Taa ki Ispanyol arastirmacilari uyarana kadar. Su anda yanilmiyorsam bu deger 10'a indi.

Rio Ferdinand'in 13 olan gucu, benzer tartismalar sonucu 15'e cikti.

Butun veritabaninin geneline bakmadan, liglerin kuvvetli ve zayif yonlerini once kafamiza kazimadan asistan arastirmacilara bu is verilince maalesef ortaya cikan maalesef hep, "verebilecegim CA'ya gore hangi ozellikleri yukleyebilirim" mantalitesine uyuyor. Bu mantalite zamanla degisecek. Zira bunun degismesi icin ben de oldukca cok caba sarf ettim, ayni sekilde benzer bir felsefeyi benimseyen Alman arastirmacilar da caba sarf edecektir. Ancak bunu bir seferde duzeltmek mumkun olmayabilir. Statuko'ya uymak yerine amac oyunu daha zevkli hale getirmek, taktik seceneklerinin onemini yukseltmek.
    Last edited by perpetua : 22.Kasım.2008 at 22:01

Nesil
    2006
    Yer
    Arap Şükrü / Bursa

@Perpetua

Sayın adminim yorumların ve soğukkanlılığın için teşekkür ederim. Heading olayını tam olarak kafamda çözümledim inşallah diğer liglerdeki araştırmacılarda çözümler de daha adil bir ortamda oynayabiliriz oyunumuzu

konu biraz farklı yöne kayıcak ama şunu söylemek isterim. Morgan de Sanctis için gelicek yorumum. Strength 14 olmuş oyunda.Bi Volkan varken sanctis gibi bana göre çelimsiz görünen bi kaleciye strength 14 doğru bi kararmıdır??gerçekten Sanctis bukadar güçlümüdür?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    konu biraz farklı yöne kayıcak ama şunu söylemek isterim. Morgan de Sanctis için gelicek yorumum. Strength 14 olmuş oyunda.Bi Volkan varken sanctis gibi bana göre çelimsiz görünen bi kaleciye strength 14 doğru bi kararmıdır??gerçekten Sanctis bukadar güçlümüdür?
    Yanilmiyorsam Volkan'in strength ozelligi 18. Oyunda boyle mi tam emin degilim ancak su anda veritabaninda boyle.

gerçekte gözlemlediğim kadar kaleci olmayıp başka mevkiide oynasa okadar güçlü olamaz kanaatimce.çünkü ne bir mondragon gibi gibi kaleyi kaplamıyo nede bi volkan kadar kalıplı görünmüo.agility gayet yerinde olmuş ama strenght bence 1-2 puan azaltılabilr

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Baska bi mevkiide oynadiginda nasil durucagini nasil hesapladin o da bi enteresan dogrusu...

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Katılıyorum, İbrahimovic'in hızının 17 olmuşluğu vardır FM de, ne kadar asılsız yapıyorlar bazılarını.

Quote Originally Posted by licentia View Post
    Baska bi mevkiide oynadiginda nasil durucagini nasil hesapladin o da bi enteresan dogrusu...
    extradan bi hesap yapmaya gerek yok.oyuncuya baktığında gerek topa hamlesi gerek yanında kalıplı bi adam varken onun duruşu net bi şekilde ortaya bu sonucu çıkarıo.Bence 14 gibi yüksek bi değer olmamalı sanctis için.tabi yöneticiler benden daha iyi bilir bunu.bnmki sadece amatör bi yorum

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by baristayfur View Post
    extradan bi hesap yapmaya gerek yok.oyuncuya baktığında gerek topa hamlesi gerek yanında kalıplı bi adam varken onun duruşu net bi şekilde ortaya bu sonucu çıkarıo.Bence 14 gibi yüksek bi değer olmamalı sanctis için.tabi yöneticiler benden daha iyi bilir bunu.bnmki sadece amatör bi yorum
    Boy 190 ustu, kilo 86. Ufak gorunmesi belki hep Servet gibi bir azman'in yanında durmasından olabilir.

Benzer fiziğe sahip olan oyuncuların güç özelliği genelde 16-17 seviyelerinde oluyor. De Sanctis'in 14 olması pek büyük sorun değil bence.

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    %90 hatali gibi bir sey soyleyemem de durum esasinda su..

Ilk bu ise basladigimda ligler arasindaki CA farklarinin, burada da bir cok defa yazildigi gibi, fazla oldugunu savundum SI'a. Ancak artik bu goruse katilmiyorum. Bunun nedeni de zayif ayak degerinin CA uzerindeki buyuk etkisi.

Ancak mesela Italyan arastirmacilar taa Nisan ayindan beri bilinen, hatta 8.0.2'dan beri bilinen zayif ayagin oyuncu ozelliklerinin oyunda gorunumunu buyuk olcude etkileyen yuksek liglerde oynayan oyuncularin bile zayif ayaklarina gercekci degerler vermedikleri icin sadece sizlerden degil, daha oyun cikmadan once hemen hemen bu ise cok emek veren her arastirmacidan tepki aldi.

Ispanyollarin denge ile guc ozelliklerini karistirmasi mesela elimize 9 denge ve 17 guc ile gelen Josico'de bile ortaya cikiyor. Genel olarak Ispanya'da oynayan oyuncularin cogunun fiziksel olarak olmasi gerektiginden yuksek seviyede oldugunu gormek mumkun.

Ingiliz arastirmacilarin hiz ve hizlanma arasindaki farki yansitamamasi da var. Tabii bunun yaninda teknik ozellikleri abartilmis bir cok oyuncu da var bu lig'de.

Bunlarin ortaya cikmasinin nedeni de genelde bu liglerde arastirma sefinin hemen hemen hic mudahalesi olmadan, bu isin tamamen arastirmacilara birakilmis olmasi.

Mesela bir Ingiliz takima karsi cok iyi alan savunmasi yaparak Ingilizleri durdurmak mumkun olmali. Zira gercek hayat da bunu gosteriyor. (mesela Galatasaray'i gecen sezon takimlar hep bu sekilde durdurabildi, daha fazla mucadele ederek degil).

Ispanyollari fiziksel olarak sindirebilmek gerekiyor cunku ustun teknik meziyetlerini gostermelerine alan savunmasi yaparak izin verirseniz bu oyuncular pekala kendilerini gosterebiliyor (mesela Fenerbahce'yi zorlamanin anahtari da buradan geciyor).

Ancak oyunda baktiginiz zaman bu zaaflarin genelde yansitilmadigini goruyorsunuz. Mesela Portsmouth gibi genelde duz oyunculardan olusan bir takim, Braga ve Victoria Guimares karsisinda teknik acidan tamamen sahadan siliniyor ancak oyunda bakica Portekizli oyuncularin teknik acidan Ingilizlerden zayif oldugunu goruyorsunuz.

Brezilyali oyuncular zayif teknik, zaman zaman abartili fiziksel ozelliklerle karsimiza cikiyor.

Siz abarti deyin, ben buna sahip olduklarina yeterince dikkat edememe, sahip olmadiklarini fazla gorme diyorum. Bu nedenle de ortaya CA'ya gore ozellikleri belli bantlarda dolasan oyuncular goruyoruz. Mesela bizim ligimizde bunlar hemen hemen butun ozellikleri 10-11-12-13 bandinda kalmis oyuncular. Ingiltere'de bunlar 13-14-15-16 bandinda oluyor. Adamin 20 almasi gereken ozellige 20 vermek yerine 16 veriliyor, 12 almasi gereken ozellige de bu arada 16 verilyior (bir bakima bunun nedeni de rakip takim taraftarlarinin tepkisini cekmemek). Yani oyuncularin kuvvetli, ve zayif yonleri noksan olarak aktariliyor.

Biz bu isi mukemmel bir seviyede yapiyormuyuz? Biz de yer yer bunu basariyoruz, yer yer ortalama degerler veriyoruz ancak bu farkinda oldugumuz bir sorun ve ozellikle buyuk takimlarda yansitilmaya calisilan bu zaaflari ligin geneline yaymak icin calisiyoruz. Zira bunun once ornek tesgil edecek daha cok bilinen takimlarda yapilmasi gayet dogal.

Ayni sekilde bunu yapmasi icin diger liglerin arastirmacilarini da gerektiginde uyarmak gerekiyor. Mesela Agustos ayinin ortasina kadar Aguero'nun gucu 16 idi. Taa ki Ispanyol arastirmacilari uyarana kadar. Su anda yanilmiyorsam bu deger 10'a indi.

Rio Ferdinand'in 13 olan gucu, benzer tartismalar sonucu 15'e cikti.

Butun veritabaninin geneline bakmadan, liglerin kuvvetli ve zayif yonlerini once kafamiza kazimadan asistan arastirmacilara bu is verilince maalesef ortaya cikan maalesef hep, "verebilecegim CA'ya gore hangi ozellikleri yukleyebilirim" mantalitesine uyuyor. Bu mantalite zamanla degisecek. Zira bunun degismesi icin ben de oldukca cok caba sarf ettim, ayni sekilde benzer bir felsefeyi benimseyen Alman arastirmacilar da caba sarf edecektir. Ancak bunu bir seferde duzeltmek mumkun olmayabilir. Statuko'ya uymak yerine amac oyunu daha zevkli hale getirmek, taktik seceneklerinin onemini yukseltmek.

Ömer abi cok guzel yazmissin ve görüslerini cok hakli buluyorum. Bu arada bu mesajindan hemen önce benim yazdigim mesaj vardi. Gözünden kacmis olabilir diye hatirlatayim dedim. Yazdiklarim hakkinda yorumlarini merak ediyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Yasin Çakmak mesela Heading servetten 2 puan üstte. Yani 14. Ömer abi ise Servet'e 13, en fazla 14 veririm diyor. Rakibe asist yapan yasinden bahsediyorum (:

Bu tür ince nüanslara sadece Ömer abi dikkat ediyor sanırım

Bakalım Servet %90 devre arası transfer olacak yurt dışına. Eger olursa fm2010 da nasıl bir heading verilecek kendisine .

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by PesimiSTyLa View Post
    Yasin Çakmak mesela Heading servetten 2 puan üstte. Yani 14. Ömer abi ise Servet'e 13, en fazla 14 veririm diyor. Rakibe asist yapan yasinden bahsediyorum (:

Bakalım Servet %90 devre arası transfer olacak yurt dışına. Eger olursa fm2010 da nasıl bir heading verilecek kendisine .
    Tamam bakarım ama bunu burada yarış yapmak için değil, gerçekten bilgilendirmek için Fenerbahçe forumunda yazmalısınız.

Vasat bir araştırmacı yapmış olsa çok abartı değerler verebilir, kıstas bu değil. Farkına varıldığında düşürüyoruz, düşürülmeni abartı, kasıtlı düşüncesi olmuyor, abartmak genelde yükseltmek ile olan biri durum.

Dersin ki bence bu böyle, şu şu şu pozisyon, şurada şuraya attı o zaman değerlendirilir.

Biz de (Tarık, ben) bazı şeylerde düşüş olarak oynama yapıyoruz, aynı şeyler bana da söylenecek mi, söylenmez umarım..
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Tamam bakarım ama bunu burada yarış yapmak için değil, gerçekten bilgilendirmek için Fenerbahçe forumunda yazmalısın.
    Yarışla alakası yok. Servet'in headinginden bahsettiğim için Yasini de Türkiyeden bir örnek olarak verdim; Hayrettin abi yurtdışındaki topçulardan bahsetmişti.

Vasat bir araştırmacı yapmış olsa çok abartı değerler verebilir, kıstas bu mudur yani? Farkına varılmış ki düşürülmüş, düşürülmeni abartısı olmaz, abartmak genelde yükseltmek ile oluyor.
    İşte bana da sadece Türkiye ligi bu kadar irdeleniyormuş gibi geliyor. SI sadece bize mi bu hususta baskı uyguluyor? Bir örnek; Gökhan İnler'e italyan arastırmacı cat diye vermiş 180 pa yı. Fm09 cıkmadan Semih'in pa degeri tartışılıyordu ve söyle birsey denmişti yanılmıyorsam; "Semih 25 yasına geldi yüksek pa degeri beklemeyin." Bu yada buna benzer birsey. Peki Gökhan kac yasında ? 24. Sadece 1 yas için mi ? Bu arada bunu da sadece bir örnek verdim konu burada konuşuldugu için. FB bölümüne yaz denmesin Ayrıca Semih'e de 180 verelim diye de algılanmasın. Yani demek istedigim biz burada sadece 1 özeliğin azlığını cokluğuna kadar ince ince konuşurken elin oglu istedigi degeri veriyor.

Dersin ki bence bu böyle, şu şu şu pozisyon, şurada şuraya attı o zaman değerlendirilir.Ben de bazı şeylerde düşüş olarak oynama yapıyorum, aynı şeyler bana da söylenecek mi bakalım..
    Yukarıda dediğim gibi Yasin sadece Türkiyeden bir örnekti.
    Last edited by PesimiSTyLa : 23.Kasım.2008 at 13:11

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by PesimiSTyLa View Post
    Rize'en hatirladigim Yasin icin gayet dogal.

Ben butun takimlarin kadrolarina bakiyorum, ortada garip bir durum var mi diye.

Baskasi yuksek heading verirse, ilk itiraz edecek yine ben olurum.

Tipki Hamit'in teknigine itiraz ettigim gibi.

Tipki Emre'nin teknik ozelliklerinin dusurulmesine 1 yildir itiraz ettigim gibi.

Tipki Gokdeniz'in teknik bir oyuncu yapilmasina itiraz ettigim gibi.

Hele bir yurt disina transfer olsun, o zaman gorursunuz oyununu Tuncay'da gorduk pekala.. Yolladigimiz Tuncay ile simdiki Tuncay arasindaki farklara baksaniz hele bir. Ustelik Tuncay basarili da oldu ve Middlesbrough arastirmacisi Tuncay'a hayran.

peki madem bukadar fark var türkiye araştırmacıları ve diğer ülkelerin araştırmacıları arasında,SI buna göz mü yumuyor yıllaardır.Bazı şeyleri düşünürken hep kendimizdekine yükleniorz ama sorunu karşı tarafta aramıyoruz nedense.bence burda bunu bukadar tartışacağımza toplu bi şekilde SI ye bildirsek ve bu farkları daha az seviyeye cekecek bi kurul-grup-komite vs.bişey oluşturup denetlese gibisinden bi öneri sunsak.kayıtsız kalmazlar sanırım??

Nesil
    2006
    Yer
    Bursa

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Ayrıca ek olarak, Servet için eklemek istediğim birşey var. Geçen sene bu pace-acceleration tartışması konusunda, bacakları kısa olan, pırpır oyuncuların daha çabuk hızlandığını ve hızlanma özelliklerinin hız özelliklerinin önde olduğunu söylemiştik. Uzun oyuncular ise yavaş hızlanıyorlar ancak absolute hızları aslında yüksek demiştik. Hatta bu, benim v=a*t denklemime zıttı çünkü v en yüksek hız ise, t de ne kadar azsa a da o kadar çok olurdu. Ancak o zaman yapılan açıklama, gerek Ömer abiden, gerekse Sinan'dan, beni tatmin etmişti çünkü olaya fiziksel bir denklem gözü ile değil, FM'deki interpretation gözü ile bakmıştık. Bu seneki pace-acceleration dengesi buna göre mi yapıldı?
    Bir cevap alamadım.
    Football Manager 2006&2007&2008 Türkçe Dili Çevirmeni & Çevirmen Ekibi Yöneticisi - Turksportal Site ve Forumları Eski Yöneticisi

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Ne oLursa oLsun Dünya üzerinde ve Avrupa üzerinde araştırmacıLar bu mantığı değiştirmediği sürece bizim değiştirmemize gerek yok diye düşünüyorum. Orta da tonLarca 18-19-20 Ler e sahip Heading i oLAcak adamLar gezecek biz de oyunda hava topu aLaLım kornerden goL ataLım diye uğraşıp duracağız.

Ömer abi senin dediğin mantığa göre Türkiye Liginde ki bütün oyuncuLArın Heading ini 10 aLtı bir seviyeye getirmeniz gerek. BöyLe oLmayacaksa da o zaman diğer iyi Heading değeri hak eden oyuncuLara daha yüksek değerLerr vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye de Heading konusunda bir numara kimdir şu anda 1000 kişiye sorsan 800 e yakını tarafLı tarafsız Servet der. Eğer böyLe bir durum varsa da o adamın Heading değerini bu kadar düşük tutmanın bir anLamı yok. Ne zaman Avrupa akLını başına aLır adam gibi yapmaya başLar o zaman da siz başLarsınız. Zaten bizi saLLadıkLarı yok, kaLkıpta bazı şeyLeri değiştirmeLeri için biz mi örnek oLucaz, hep biz mi yıpranacağız.

Ve Ömer abi sadece sen böyLe davranarak birşeyLeri değiştiremezsin. Sen bir düşünceyi savunuyorsun, hakLısın da ama senin kendi üLkende diğer takımLarda bu uyguLama yapıLmıyor sen nasıL başarıLı oLacaksın ? nasıL diğer üLkeLere bunu kabuL ettireceksin, sana sormazLarmı ee o zaman kardeşim madem öyLede senin üLkende ki diğer takımLar neden böyLe diye?
    Last edited by eXcitinG : 23.Kasım.2008 at 12:52

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by Aydoğan View Post
    Bir cevap alamadım.
    Ben şuana kadar yaptığım 24 takım içinde bu fiziksel getiriye dikkat ettim İlhanım
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

bır kac oyuncunun pasını yazmak ıstıyorum
    f.adu 180 -9 un zırve puanını nasıl hak ettıgını hala anlamıs degılım
    hatem ben arfa-188 adamın messı olmasını beklıyolar sanırım
    nasri-185
    en anlam veremedıgım ıse 185 alan van persie 25 yasındakı bır oyuncunun 165 sevıyesınden oralara cıkmasını nasıl beklıyolarkı
    Ardanın aldıgı pa'nın ıyı oldugu fakat bıraz daha artması gerektıgını dusunuyorum.....177-180 arası bı rakamı hak edecegını dusunuyorum......durum boyleyken ardanın pası artabılır dıye dusunuyorum tabı 9.02 ıcın .....hatta ca olarakta yetersızz 155 lerı hak eden bır oyuncu arda. .nasrının 160 cayı 185 payı hak ettıgını goz onune alırsak ardada yasca buyuk olmasına ragmen o degerlere ulasabılır.........omer abi semıh kayaya ve emre colak a gereken ca ları vermıssın umarım -9 aldıkları gunude goruruz

Sayfa 11 / 50 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Mesaj Yetkileri