Sayfa 12 / 50 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
331 ile 360 arası toplam 1479 sonuç

Konu: Galatasaray SK

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Cem Sultan'ı da ekle
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri
    Oyuncu profillerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Nesil
    2004
    Yer
    Stockholm, Isvec

Quote Originally Posted by RIDVAN TLM View Post
    Ardanın aldıgı pa'nın ıyı oldugu fakat bıraz daha artması gerektıgını dusunuyorum.....177-180 arası bı rakamı hak edecegını dusunuyorum
    Sana katiliyorum ve ayni görüsü biraz üstteki yazimda belirtmistim(#311 mesaj)

Nesil
    2006
    Yer
    ıstanbul

cem daha yenı sakatlıktan cıktı sanırım omer abının ızleme fırsatı olmadıgı ıcın solemedım......

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Umarım eskisi gibi döner
    Football Manager araştırmasında gözlemlediğiniz eksiklikler ve hataları bildirebilirsiniz. Yazdıklarınız araştırma sorumluları tarafından değerlendirilecek ve veri tabanı üzerinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Ve Ömer abi sadece sen böyLe davranarak birşeyLeri değiştiremezsin. Sen bir düşünceyi savunuyorsun, hakLısın da ama senin kendi üLkende diğer takımLarda bu uyguLama yapıLmıyor sen nasıL başarıLı oLacaksın ? nasıL diğer üLkeLere bunu kabuL ettireceksin, sana sormazLarmı ee o zaman kardeşim madem öyLede senin üLkende ki diğer takımLar neden böyLe diye?

Herhalde tercih edilen Servet'in bütün rakip ceza alanı içinde buluştuğu topları rakip kalenin içine sokması, 8-10 tane gol atması her sezon (şu anda bu şekilde 3-4 gol atıyor).

Hem Lincoln'ün korner atışlarının yükseltilmesi istendi.

Hem Servet'in fiziksel değerleri doğru bulundu.

Hem de Servet'in kafa vuruşlarının yükseltilmesi isteniyor.

Galatasaray'da kaç tane kornerden kafa vurup Servet rakip kaleyi buldu? Kafa toplarının bir çoğunda Servet top ile buluşuyor zira.

Değişim tekil ligler için alttan başlamaz, üstten başlar. Çünkü en tanınan oyuncudan başlayarak bazı kalıpları değiştirmek gerekir. Sezonun hemen hemen tamamında yedek bekleyen oyuncudan değil.

Ululsararası değişim de yine en tepedeki liglerden başlar.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Deza'nin Arda'nin PA'yi hakkinda yaptigi yoruma bende katiliyorum PA kesinlikle 175-180 arasi olmali. 178 gayet makul bi rakam.

Bu arada biraz konu disi olucak ama su Gokhan Inler konusunda bisey yapilmali su ana kadar gordugumuz en buyuk rezaletlerden biri bence. Mehmet Topal'dan asiri bi fazlasi olmayan sadece mac tecrubesi olan bi oyuncuya 802'de 130 CA sahibi birisi Euro 2008'den sonra 158 CA'ye sisiriliyor (PA 160'di bu arada 802'de).

Yani bir turnuvada bir ay icersinde bu oyuncu PA'sine ulasiyor. Ben gecen sene 160'i bile fazla bulmustum 155 olmasini daha dogru buluyordum bu sene belki 160 olabilir ama daha fazlasi Gokhan Inler icin asla ama asla olamaz CA de 140'i zor assr ama asla su anda 145'i asmicak bi oyuncu.

Su anda 180 PA ile biz Turkiye olarak ne oyuncu kacirmisiz tarihimizin gelmis gecmis en buyuk yildizimizi kacirmisiz dedirticek kadar yuksek ama 24 yasinda bi oyuncu nasil bu akdar gelisme gostericek 32 CA'lik gelisme onu merak etmiyor degilim ha bi de onu gectim zaten 158 CA almasi yanlis.

Demek Gokhan Inler -10 PA'lik oyuncuymus da bizim 3 buyukler bunu fark edememis. Hepsinde denndi ve hicbirinde begenilmedi hadi 3 buyukler begenmedi Turkiye'den hic bi kulup bu oyuncuyu almadi Anadolu kulupleri bile. Tamam Gokhan su anda Serie A da oynuyor belli ki kendisini gelsitirmis cok calismas ama bu ne ya bu CA ve PA nedit bole. Biri solesin su Italyan arastirmacisina Gokhan bole olucaksa Arda Turan 175 CA ve 195 PA olur bu da hic gercekci olmaz yani yapmis oldugu profil bunu yapmaktan farksiz degildir bu kadar yani.

Quote Originally Posted by licentia View Post
    Deza'nin Arda'nin PA'yi hakkinda yaptigi yoruma bende katiliyorum PA kesinlikle 175-180 arasi olmali. 178 gayet makul bi rakam.

Bu arada biraz konu disi olucak ama su Gokhan Inler konusunda bisey yapilmali su ana kadar gordugumuz en buyuk rezaletlerden biri bence. Mehmet Topal'dan asiri bi fazlasi olmayan sadece mac tecrubesi olan bi oyuncuya 802'de 130 CA sahibi birisi Euro 2008'den sonra 158 CA'ye sisiriliyor (PA 160'di bu arada 802'de).

Yani bir turnuvada bir ay icersinde bu oyuncu PA'sine ulasiyor. Ben gecen sene 160'i bile fazla bulmustum 155 olmasini daha dogru buluyordum bu sene belki 160 olabilir ama daha fazlasi Gokhan Inler icin asla ama asla olamaz CA de 140'i zor assr ama asla su anda 145'i asmicak bi oyuncu.

Su anda 180 PA ile biz Turkiye olarak ne oyuncu kacirmisiz tarihimizin gelmis gecmis en buyuk yildizimizi kacirmisiz dedirticek kadar yuksek ama 24 yasinda bi oyuncu nasil bu akdar gelisme gostericek 32 CA'lik gelisme onu merak etmiyor degilim ha bi de onu gectim zaten 158 CA almasi yanlis.

Demek Gokhan Inler -10 PA'lik oyuncuymus da bizim 3 buyukler bunu fark edememis. Hepsinde denndi ve hicbirinde begenilmedi hadi 3 buyukler begenmedi Turkiye'den hic bi kulup bu oyuncuyu almadi Anadolu kulupleri bile. Tamam Gokhan su anda Serie A da oynuyor belli ki kendisini gelsitirmis cok calismas ama bu ne ya bu CA ve PA nedit bole. Biri solesin su Italyan arastirmacisina Gokhan bole olucaksa Arda Turan 175 CA ve 195 PA olur bu da hic gercekci olmaz yani yapmis oldugu profil bunu yapmaktan farksiz degildir bu kadar yani.
    gökhan inler benim oyunumda ilk sezon sonunda 23 m euro ya chelsea ye transfer oldu.hem kritik özellikleri hem de çift ayaklı olması sayesinde oyunda mevkisinin tartışmasız en iyilerinden.

ayrıca fellaini nin pa oyuna başlarken ca sını öğrenebilir miyim?

fm 2009 da 2 sezon oynadım ve çok sayıda harika oyuncular var.fenerbahçe oyunumda 8 tane scout aldım ve dünyanın her yerini tarattım.hemen hemen her ülkede çok iyi oyuncular var.özellikle almanya,isviçre ve amerikalı gerçekten çok iyi genç oyuncular var.dortmund da amerikalı subotic diye bir defans var.sezonun başında nasıldı bilmiyorum ama ilk sezonun ortalarına doğru wonderkid oldu.acaba gerçekten o kadar iyi mi?

oyunun başında bolivyalı stoper carlos tordoya yı aldım.ilk sezonun ilk yarısında sivasspor a kiraladım.ikinci yarıda kendi kadromda tutup ikinci sezon ilk 11 oynattım.çok iyi olmasa da vasat üstü bir performans gösterdi.ikinci sezon bittiğinde talipleri arttı ve 15 m euro nakit para ve sonraki satıştan %50 para ile sporting lizbon a sattım.özellikleri de çok iyi bir biçimde gelişti.zaten oyunun başında özellikleri gayet iyiydi.gerçekte ben o kadar potansiyelli olacağını sanmıyorum.nette kendisi arastırınca sadece fm forumlarında bulabildim.bu adam türkiye de olsaydı kafadan bütün özellikleri 2-3 düşerdi.biz servet in heading i mehmet yıldız ın strength i derken adamlar bol keseden dağıtıyorlar.

fm 2008 de lazio lu gabi mudingayi vardı.adamın maşallah neredeyse vieira gibi mental-fiziksel özellikleri vardı.neredeyse hepsi koyu renkliydi.gerçekte bir dalgasını göremedim.milli takımda da bize karşı yedekti,üstelik deplasmanda 1 puan almaya gidilen maçta.bir de 188 pa lık valon behrami vardı,bu sürümde düzelttiler onu galiba.

yabancılar pa vermeye çok cömert davranıyorlar.sorun bizde değil,si de ve bu forumdaki tartışmalara bakıyorum,araştırma konusundaki belki de en iyi ülkeyiz.özellikle perpeutua çok ilgileniyor.bir şey verirken düşünüyoruz.

si nin geçen seneki israil araştırma forumunda israil araştırmacıları bir çok oyuncuya basmıştı -9 pa yı.nedeni sorulduğunda israil çok iyi bir jenerasyon yakaldı,biz onların çok başarılı olacağına inanıyoruz gibi şeyler söylemişlerdi. -9 verdikleri adamların bazıları takımlarında kadroya giremeyip kendi yaş grubunda dahil hiç bir şey başamamışlardı.
    Last edited by mgokalparslan : 24.Kasım.2008 at 04:39

Nesil
    2003

Nedeni cok basit.

Italyanlarin calisma bicimi bu.

Muntari 145 CA ile Portmouth'dan gidiyor, daha 1 mac oynamadan bakiyorsunuz Muntari olmus 166.

Bagirma, cagirma, olay cikartma.. Muntari'yi biraz 162'ye indiriyorlar..

Yarin Gokhan Inler'in formu duser.. Ilk 11'e girememeye baslar. Gokhan'in CA olur 130.

Sonra Italyanlar kendilerini overler bizden iyi arastirma yapan yok diye.

Esasinda Italyan arastirmacilarin dunyadan haberi yok ama neyse...

Italyan sefi'ne 30 defa soylendi bu kullandigi mantalitenin yanlis oldugu. Belki Ocak ayinda, belki de FM 2010'da degisir.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

İtalyada ki sorun birazda nerde çokluk orda .... sorunu.

Bizim işte bu mantalitede olmamamız gerekiyor beyler. Şefin yukarıda vurguladığı çok önemli bir hususu açmak istiyorum.

Örnek verelim bakın. Serdar Özkan gelmiş mi geçen sene lig a dan. Kaçla gelmiş atıyorum 100-110 arası olsun.

Geçen sene başı patlama yapmış mı? Evet geçen sene başı bir baktık ki 140 küsürlük oynuyor adam.

Sonra ne dedik biz "arttırınnnnn"!!!! kızılca kıyamet.

Eee sonra ne oldu. Bu seneye geldik baktık ki. Anammm!!! adam zaten 120-130 calık adammış yahu.

Şunu yapmadık biz işte. Lig a daki Serdar 100 ca. Geçen sene ilk dönem Serdar 150 ca. Bu sene Serdar tekrar 125 ca.
    Bu araştırmacılık olmuyor işte beyler. Bunu 13 yaşındaki çocukta yapar. Açar gazete sayfalarını bakar kimin resmi daha çok çıkıyor, verir ca yı

Aynı husus Gökhan Gönül'de de var. 100 civarı geldi. 150 lik top oynadı. Ama şef bekleyin dedi. 128 falan verdi. Şimdi baktık ki harbiden de 125-135 lik adammış

Bu senede sırada Eren Güngör var. Tekrar kıyamet kopacak artsın diye. Ama Kayseri bir stoper almaya kalkınca. Yada sakatlar tamamen iyileşince. Rotasyona düşünce ne olacak?

Tabi ben bu yazıyı yazdım ama bu yazının hiç bir şeyi değiştirmeyeceğini adımı bildiğim gibi biliyorum. Çünkü biz Türk'üz "sabredersek" mazallah çok kötü bişey yapmış oluruz. Sabretmeden çok farklı kararlar verip şapa oturmamız gerekir.
    Allahtan şef bu hususta uzman denecek kadar aklıselim davranıyor. Yoksa ohoo bir oyunda 100 diğerinde 150 diğerinde 125.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Benim şu PA'lar konusunda hep kafam karışıyor.Şimdi belli bir yaşa kadar belli değişkenlerde PA lar veriliyor ve senin oyuncuyu yetiştirmene göre değişiyor.(Genç oyuncular)

Bir de sabit PA verme var.Kabiliyeti anlaşılan oyuncuya gidebileceği potansiyel limit sabit olarak veriliyor.Örnek Arda : 166

Bu sene Arda'nın Pa 173 olmuş çünükü bazı durumlarının eksik konulduğu gözlemlenmişti.Fakat ben oyunda dünya liglerinde bazı oyunculara baktım.Her sene PA ları bir türlü yerinde durmuyor CA'ları üzerinde oynama yapılması gerekirken PA'ya da el atıyolar.

Örnek olarak Arda bu sene 173 oldu herhalde fm 2010 11 12 de hep 173 kalması gerekiyor eğer yanlış algılamadıysam.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Arda'nin PA su anda 172 en azindan son surumde ole.

Simdi yenistirmene gore deigsen PA yok genc oyunculara negatif yani rastgele PA'ler veriliyor mesela -10 170-200 arasi her actigin yeni oyunda 170-200 arasi rastgele bi sabit PA sahibi oluyor bu oyuncu mesela bi younda 171 baska bi younda 189 baska bi oyunda 199. Senin yetisrmen le alakasi yok yani her yeni basladigin oyunda bu rakam rastgele oyun tarafindan oyuncuya veriliyor ve o andan itibaren sabit PA'den farki kalmiyor.

Sabit PA verme arastirmaciya bagli mesela oyunda 22 yasindada negatif PA sahibi oyuncular var ama genelde 21 yasindan sonra artik bi oyuncunun asagi yukari ne olucagi belli olucagi icin cogu arastirmaci oyunculara sabit PA vermeyi seciyor ama kimi zaman 17-18 yasinda da sabit PA alan oyuncular var mesela Trabzonsporlu Baris Memis'e 150 PA verilmis bunun sebebi de soyle -8 de 130-140 olma olasiligi var bu da Baris icin az olabilicek bi PA -9 da ise 160-180 arasi olma olasiligi var bu da biraz fazla kaca bilicegi icin bu tur durumlarda arastirmacilar yeteri kadar izleme fisati bulduklari gelecegini az cok kestirebilceigo U-21 oyuncusana bile sabit PA verebiliyor. Yani her oyuncunun kendisine ore farkli bi durumu var her arastirmacinin de olayi farkli yorumlamasi.

Gecen sene Arda'nin ilk sabit PA aldigi sene idi bunun ana sebebi Arda'nin artik 21 yasina gelmis olmasi ve CA'ine gore geleceginin asagi yukari kestirilebilcegi. 166 almisti ki bence bu Arda icin oldukca dusuk bi PA di ama tabi o zaman da Arda'nin CA 136 oldugu icin CA ve PA arasindaki 30 puanlik gelisme cok da yanlis degildi tabi. Simdi ise Arda'nin CA 147 ve PA 172 gene mantikli bi fark var aralarinda ama bence Arda'nin PA 178 olabilir orasi ayri bi konu.

Oyuncularin PA'leri her sene degisebilir birine sabit PA verdin diye illa bundan sonraki her surumde ayni kalicak diye bi kural yok bu tamami ile arastirmaciya bagli. Omer abinin kendisine gore bi sistemi var ve bu sistem icersinde uygun gordugu degisiklikleri her surumde yapiyor zaten. Mesela Arda kendisini gelistirmeye devam eder CA de artar PA de artabilir ama Arda gerilemeye baslar gelisim gostermez bu durumda CA de PA d dusebilir. Yani Arda baktik 24 yasina gelmis hala bugun ku ayni Arda o zaman PA 155'e falan duser ama eger 24 yasinda 155-160 CA ise Arda nin PA 175 civarinda kalir cunku beklentilerin icersinde gelismis olur ve ondan beklenen zirveyi yapmasi muhtemeldir. Ha soyle bu durumda olabilir Arda 165-170 CA civari olursa eget 24 yasinda o zaman ona gore PA alir 180lere kadar cikabilir biraz gecebilir bile yani ondan beklenen zirveyi daha erken yapmis olur ve hala kariyerinin zirvesinde olmadigi icin onda yeni bi zirve ayarlanir.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Arda'nin PA su anda 172 en azindan son surumde ole.

Simdi yenistirmene gore deigsen PA yok genc oyunculara negatif yani rastgele PA'ler veriliyor mesela -10 170-200 arasi her actigin yeni oyunda 170-200 arasi rastgele bi sabit PA sahibi oluyor bu oyuncu mesela bi younda 171 baska bi younda 189 baska bi oyunda 199. Senin yetisrmen le alakasi yok yani her yeni basladigin oyunda bu rakam rastgele oyun tarafindan oyuncuya veriliyor ve o andan itibaren sabit PA'den farki kalmiyor.

Sabit PA verme arastirmaciya bagli mesela oyunda 22 yasindada negatif PA sahibi oyuncular var ama genelde 21 yasindan sonra artik bi oyuncunun asagi yukari ne olucagi belli olucagi icin cogu arastirmaci oyunculara sabit PA vermeyi seciyor ama kimi zaman 17-18 yasinda da sabit PA alan oyuncular var mesela Trabzonsporlu Baris Memis'e 150 PA verilmis bunun sebebi de soyle -8 de 130-140 olma olasiligi var bu da Baris icin az olabilicek bi PA -9 da ise 160-180 arasi olma olasiligi var bu da biraz fazla kaca bilicegi icin bu tur durumlarda arastirmacilar yeteri kadar izleme fisati bulduklari gelecegini az cok kestirebilceigo U-21 oyuncusana bile sabit PA verebiliyor. Yani her oyuncunun kendisine ore farkli bi durumu var her arastirmacinin de olayi farkli yorumlamasi.

Gecen sene Arda'nin ilk sabit PA aldigi sene idi bunun ana sebebi Arda'nin artik 21 yasina gelmis olmasi ve CA'ine gore geleceginin asagi yukari kestirilebilcegi. 166 almisti ki bence bu Arda icin oldukca dusuk bi PA di ama tabi o zaman da Arda'nin CA 136 oldugu icin CA ve PA arasindaki 30 puanlik gelisme cok da yanlis degildi tabi. Simdi ise Arda'nin CA 147 ve PA 172 gene mantikli bi fark var aralarinda ama bence Arda'nin PA 178 olabilir orasi ayri bi konu.

Oyuncularin PA'leri her sene degisebilir birine sabit PA verdin diye illa bundan sonraki her surumde ayni kalicak diye bi kural yok bu tamami ile arastirmaciya bagli. Omer abinin kendisine gore bi sistemi var ve bu sistem icersinde uygun gordugu degisiklikleri her surumde yapiyor zaten. Mesela Arda kendisini gelistirmeye devam eder CA de artar PA de artabilir ama Arda gerilemeye baslar gelisim gostermez bu durumda CA de PA d dusebilir. Yani Arda baktik 24 yasina gelmis hala bugun ku ayni Arda o zaman PA 155'e falan duser ama eger 24 yasinda 155-160 CA ise Arda nin PA 175 civarinda kalir cunku beklentilerin icersinde gelismis olur ve ondan beklenen zirveyi yapmasi muhtemeldir. Ha soyle bu durumda olabilir Arda 165-170 CA civari olursa eget 24 yasinda o zaman ona gore PA alir 180lere kadar cikabilir biraz gecebilir bile yani ondan beklenen zirveyi daha erken yapmis olur ve hala kariyerinin zirvesinde olmadigi icin onda yeni bi zirve ayarlanir.
    Bundan daha güzel anlatılabilir mi bilmiyorum, çok teşekkürler
    Sadece Arda için değil her oyuncu için geçerli..
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Baba Hamdi View Post
    Benim şu PA'lar konusunda hep kafam karışıyor.Şimdi belli bir yaşa kadar belli değişkenlerde PA lar veriliyor ve senin oyuncuyu yetiştirmene göre değişiyor.(Genç oyuncular)

Bir de sabit PA verme var.Kabiliyeti anlaşılan oyuncuya gidebileceği potansiyel limit sabit olarak veriliyor.Örnek Arda : 166

Bu sene Arda'nın Pa 173 olmuş çünükü bazı durumlarının eksik konulduğu gözlemlenmişti.Fakat ben oyunda dünya liglerinde bazı oyunculara baktım.Her sene PA ları bir türlü yerinde durmuyor CA'ları üzerinde oynama yapılması gerekirken PA'ya da el atıyolar.

Örnek olarak Arda bu sene 173 oldu herhalde fm 2010 11 12 de hep 173 kalması gerekiyor eğer yanlış algılamadıysam.

Yukarıdaki bu yazılana karşılık yapılan açıklama çok doğru. Ancak sadece bir kaç cümlede açıklamak gerekirse..

Arda'nın gelişimi beklenilenden yüksek seviyede olduğu sürece hem CA hem de PA ilerler.

Arda'nın gelişimi beklenilen seviyede olduğu sürece sadece CA ilerler, PA aynı yerde kalır.

Arda'nın gelişimi beklenilenin altında olduğu veya gelişmediği zaman PA düşer.

CA'da gerileme bence sadece sakatlık veya yaşlılık yüzünden olmalıdır. Aksi takdirde CA'nın düşmesi, daha önce CA'nın abartılmış olduğunu/yanlış değerlendirimiş olduğunu gösterir.

Bu nedenle de CA dağıtırken biraz temkinli davranmak gerekli.
    Last edited by perpetua : 25.Kasım.2008 at 07:20

herkezin emeğine saygı duyuyorum eminim uzun mesailerinizi harcadınız bu işe şunları konuşmak istiyoru; Biz euro 2008 te ilk dörte girdik değil mi bu oyunda türk oyuncuları yaparken hala bir kendini küçümseme görüyorum sanki özellikle Srna yı görünce ne yapmış kardeşim Srna adamı neredeyse oyunun en iyi sağ kanat elamanı yapmışlar onu kabul ediyorlarsa (benim görüşüm:Bizim Servetin kafası ,Ardanın çoğu özelliğinin dribling ve teknik hariç biraz yükseltilmesinin gibi gibi... çoğu Türk futbolcusnunda biraz daha şişirilmesi(doğru olduğuna inanıyorum) sanki bizde bir küçüklük kompleksi var avrupada şişirilen oyuncuları görünce kusura bakmayın sizin işinize sonuna kadar saygı duyuyorum ama burda görüşümü belirtmek istedim.(Ayrıca sayın "perpetua" biraz öfkelene bilir ama konun ilk başlarında yazdığı Volkan yamanı dc oynatırım tekniğide iyi ve Barışın Lincoln den iyi korner attığı düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.. ama bunları tartışalım diye yazdım ben son sayın perpetua eleştiremem kesinlik saygı duyuyorum kendisinin ilimlerimiz tartışılamazdır zaten.. saygılar iyi çalışmalar..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Volkan Yaman'ın kornerini hatırlayan veya izleyen varmı?

Lincoln'den iyi kullanmıyor. Lincoln'den çok çok iyi kullanıyor.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by uaylmz View Post
    herkezin emeğine saygı duyuyorum eminim uzun mesailerinizi harcadınız bu işe şunları konuşmak istiyoru; Biz euro 2008 te ilk dörte girdik değil mi bu oyunda türk oyuncuları yaparken hala bir kendini küçümseme görüyorum sanki özellikle Srna yı görünce ne yapmış kardeşim Srna adamı neredeyse oyunun en iyi sağ kanat elamanı yapmışlar onu kabul ediyorlarsa (benim görüşüm:Bizim Servetin kafası ,Ardanın çoğu özelliğinin dribling ve teknik hariç biraz yükseltilmesinin gibi gibi... çoğu Türk futbolcusnunda biraz daha şişirilmesi(doğru olduğuna inanıyorum) sanki bizde bir küçüklük kompleksi var avrupada şişirilen oyuncuları görünce kusura bakmayın sizin işinize sonuna kadar saygı duyuyorum ama burda görüşümü belirtmek istedim.
    Srna'yi gorunce sadece siz sasirmadiniz. Ingilizler de sasirdi. Almanlar da sasirdi. Hatta Hirvatlar bile isyanda, bu adami Ukraynalilar nasil abartmis diye..

Maalesef boyle bir olgu var bazi arastirmacilarda. Avrupa/Dunya kupasi sampiyonalarinda biraz iyi isler yapinca takim basliyorlar CA yukseltmeye, ozellikl yukseltmeye. Bunu Italyanlar dunya kupasi sonrasi yapti, daha sonra da Italyan takimlari Avrupa'da nal topladi. Devaminda Italyan milli takimi gruptan zar zor cikti.. Donadoni'li veya Donadoni'siz. Simdi dusurmeleri lazim ama hala biz en son dunya sampiyonuyuz hayalindeler. O duya sampiyonu olan kadrodan acaba kac kisi hala banko Italyan milli takimi oyuncusu...

Ruslar ve Ukraynalilar (iki ulkeyi de yapan ayni kisiler) benzer bir yol izledi. Yari final oynadik, biz muthisiz havasi yaratip gaza geldiler. Onlerine kim geldiyse yukselttiler. Degil FM 2010, Ocak yamasinda bile bu oyuncularin bu kadar yuksek olmayacagi cok yuksek ihtimal.

Bunu sadece Yunanistan Euro'yu kazandiktan sonra yapmadi. Herkez onlardan liglerini ve milli oyuncularini cok yukseltmelerini beklediyse de onlar daha once verdikleri degerlerin arkasinda durdular, sadece biraz ufak rotus yaptilar belki. Ama o kadar. Devamini da hepimiz biliyoruz zaten.

Zaten iyi bir turnuva takimi olan biz, bu tip yukseltmeleri yapsak bir kac ay icinde zaten muthis indirimler yapmamiz gerekecekti. Evet yari final oynadik, evet basarili olduk. Ama su anda verdigimiz degerlerle de pekala bu basari kazanilabilir. Ustelik son dakika golleri atmadan.

(Ayrıca sayın "perpetua" biraz öfkelene bilir ama konun ilk başlarında yazdığı Volkan yamanı dc oynatırım tekniğide iyi ve Barışın Lincoln den iyi korner attığı düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.. ama bunları tartışalım diye yazdım ben son sayın perpetua eleştiremem kesinlik saygı duyuyorum kendisinin ilimlerimiz tartışılamazdır zaten.. saygılar iyi çalışmalar..
    Estagfirullah neden ofkeleneyim ki?

Daha once Volkan Yaman'i stoper oynatirim yazdiysam benim hatam, zira Hakan Balta konusunda bu dusuncedeyim. Volkan Yaman'in Galatasaray'da iyi bir yedek olmaktan hic bir zaman daha oteye gidemeyecegini dusunuyorum. Hakan Balta ise iki ayagini da iyi seviyede kullanabilen, soguk kanli, top teknigi bir stoper icin iyi seviyede olan, pozisyon almasini bilen ve fiziksel acidan stoper pozisyonunda pek siritmayacak bir oyuncu.

Baris'in kornerleri konusuna gelince. Baris daha sert korner kullanabilen, arka direge topu yollayabilen bir oyuncu. Lincoln ise genelde on direge calisan bir oyuncu goruntusu verdi butun gecen sezon. Ozellikle bazi maclarda yaptigi topun altina girip altipas'in korner bayragina yakin olan bolumunde uzun oyuncu ile topu bulusturma denemeleri izleyenleri cildirtmaktan baska bir ise yaramadi. Galatasaray gecen sezon kose vuruslarindan ilk gollerini de Baris ve Volkan Yaman korner kullanmaya basladiktan sonra atmayi basardi hatta.. Hala Lincoln'un cok iyi korner kullandigini dusunmuyorum. Degisiklik daha cok Skibbe'nin Kalli'den farkli bir duran top taktigini benimsemesi. Ancak bu konuda Lincoln'un gecen sezondan daha iyi oldugu da kesin.

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Srna'yi gorunce sadece siz sasirmadiniz. Ingilizler de sasirdi. Almanlar da sasirdi. Hatta Hirvatlar bile isyanda, bu adami Ukraynalilar nasil abartmis diye..
    Yeri değil biliyorum ama bu arkadaşlar CSKA'daki Zhirkov'u da inanılmaz abartmışlar, 2008'le karşılaştırmadım ama Fener'in CSKA maçlarından sonra bakmıştım 2008'de, CA bu kadar yükseltilir mi adamı uçurmuşlar ayıp resmen ya

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Kafkafxer View Post
    Yeri değil biliyorum ama bu arkadaşlar CSKA'daki Zhirkov'u da inanılmaz abartmışlar, 2008'le karşılaştırmadım ama Fener'in CSKA maçlarından sonra bakmıştım 2008'de, CA bu kadar yükseltilir mi adamı uçurmuşlar ayıp resmen ya
    Onun da farkindayim.

Ama tabii olaya bir de soyle bakin. Bu forumlara gelip, Euro 2008'de yari finalist olduk, Fenerbahce sampiyonlar liginde ceyrek final oynadi. Nasil olur da bizim oyuncularimiz daha iyi olmaz seklinde elestiren kisiler bizde de pekala var..

Bir bakis acisi onlari memnun etmek icin butun veritabaninin dengesini alt ust etmek..

Diger bakis acisi da sezar'in hakkini sezar'a teslim edip makul gelistirmeler yapmak. Hic kimsenin tepkisini de cekmeden, veritabaninin dengesini de bozmadan.

Ama tabii futbol ulkesi olarak ufak ulke olunca, basariya aclik, sevdigi oyunculari kanitlama sevdasi buna surukluyor. Bir nevi zafer sarhoslugu. Biz de bunu yasamadik degil, yasadik. Ama biz 15 puan-20 puan oynama yapmak yerine daha makul en fazla 5-10 puan oynama yaptik. Ileride dusurmek zorunda kalmamak icin.. Tepki cekmemek icin..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi bir kere de biz tepki çekelim Yabancı forumlarda görüyoruz İngiltere'de,Arjantin'de ki adı sanı duyulmamış oyunculara nasıl PA dağıtıldığı. Fransızların bazı oyuncularını nasıl abarttiğını aynı şekilde Rusya'nın da. Bizde sadece bir seneliğine böyle bir şey yapsak olmaz mı? İlk db çalışmamı buna benzer bir şey yapmayı planlıyorum ama böyle gençlere falan bizde İngiltere, Arjantin gibi yüksek PA'lar versek olmaz mı? Yani öyle yapınca SI görevden mi alıyor?
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul

Quote Originally Posted by taytopcuoglu View Post
    Abi bir kere de biz tepki çekelim Yabancı forumlarda görüyoruz İngiltere'de,Arjantin'de ki adı sanı duyulmamış oyunculara nasıl PA dağıtıldığı. Fransızların bazı oyuncularını nasıl abarttiğını aynı şekilde Rusya'nın da. Bizde sadece bir seneliğine böyle bir şey yapsak olmaz mı? İlk db çalışmamı buna benzer bir şey yapmayı planlıyorum ama böyle gençlere falan bizde İngiltere, Arjantin gibi yüksek PA'lar versek olmaz mı? Yani öyle yapınca SI görevden mi alıyor?
    Doğrusunu yapmak varken neden yanlış yapalım ki

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

bende biliyorum ama abi kaç senedir gerçekten özenerek güzel bir şekilde data yapıyorsunuz ama sizi örnek alan hiçbir ülke yok ki? Bİliyorum saçma bir öneri ama ne bileyim yani
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2005
    Yer
    istanbul

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

İyide kardeşim. Zevk gerçekçi olarak oynamakta değil mi? Olduğundan fazla yaptık diyelim mesela atıyorum Alex in hızını 18 yaptık. Alex topu aldığı gibi uçup giderse ne diyeceksin. Hadi beee demezmisin.

Al bak mesela Meira'nin composure özelliğini Almanlar 10 yapmış. 2 gündür küfür ediyorum . Çıkacak ilk yamaya kadar Galatasaray'ı alamıyorum bu yüzden. Halbuki ben oyunu Meira ile başlatacaktım. Meira geriden oyun kuracak ve topun devamlı bende olmasını sağlayacaktım. Eee geride oyun kurcak adam yok. Ön liberolarında top tekniği aman aman değil... Bu sefer ne oluyor. Santics ileri vuruyor topu. Varmı pivot forvetim yok.

Oyunda ki tat gerçeğe yakın oynamaktır. Kardeşim oyunu ilk aldım oturdum. İlk maçıma çıktım. İlk pozisyonumda şöyle bişey oldu. Lincoln - Arda'ya Arda - Kewell'a Kewell tekrar Arda'ya. Arda Lincoln'le duvar pası yapıyor. Topu alır almaz ayağının ucuyla dürtüyor. Savunmayla aynı hizada ki Baroş fırlıyor... kaleciye bir çalım ve goooool

Hobaaa dedim gerçek be bu Müthiş keyifli.

Sonra Meira baskı yeyince topu taça vurdu. Hadi len dedim.
    Last edited by extensor : 25.Kasım.2008 at 19:00
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Abartmaktan abartmaya fark var.Arjantinle,İngiltereyle yarışacağım diye göz göre göre şişirirsen ipin ucu kaçar.Altyapı durumlarımız belli,yetenekli gençlerimizin birçoğunu zaten yeteneğini biz göremeden vitrinden uzaklaştırıyoruz.Belli yaşa gelmiş gençlerin de gelebileceği yerler aşağı yukarı belli.Zaten bu konuda düşüncelerin 18 yaşında farklı 25 yaşında daha da farklı olacaktır büyük ihtimal.
    Anadolu takımlarının araştırma kalitesi arttıkça,daha gerçekçi potansiyeller alma şansları var.Bu oyuncular hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan dediğin gibi gençleri şişirireyim dersen,ancak daha iyi tanınan 3-4 büyük takımın oyuncularından birileri olur.Bu da şu anki tablodan çok daha kötü bir durum oluşturur.Yerel takımlar daha çok kişi tarafından takip edildiği,iyi araştırılabildiği gün,(30 sene sonra belki )veritabanında istediğin gibi daha fazla kaliteli türk genci görebilirsin.

Nesil
    2003

Taylan sen kendi yamani cikartip, istedigin gibi tepki cekmekte, sonra o teplilerle ugrasmakta tamamen serbestsin.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Abi seni kızdırmak için söylemedim biliyorum çok saçma bir öneriydi daha önceki mesajlarında değişim büyk liglerden başlar demiştin gerçek özür dilerim abi bir anda ne bileyim böyle yazasım geldi yoksa ben datadan gerçekten ama gerçekten çok mutluyum
    Futbolcu Bilgileri

Nesil
    2003

Abi seni kızdırmak için söylemedim biliyorum çok saçma bir öneriydi daha önceki mesajlarında değişim büyk liglerden başlar demiştin gerçek özür dilerim abi bir anda ne bileyim böyle yazasım geldi yoksa ben datadan gerçekten ama gerçekten çok mutluyum
    Yoo ben neden kizayim ki?

Sadece su anda yaptiklarinin yanlis oldugu icin soylendigim Ruslar'in aynisini yaparak elimize bir sey gecmez.. Bir sene sonra rakamlar duser, diger ulkelerde yapilan yanlislari elestirme hakkimi da kaybetmis olurum.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

ok abi umarım önümüzdeki sene de bu seneki gibi güzel bir data hazırlarsın(ız)
    Futbolcu Bilgileri

bunuda söliyimde hiç değilse içim rahatlasın Türkiyenin en çok gol kaçıran oyuncusu Umut Bulut u Milan Baros dan daha iyi yapılmasına anlam veremedim hiç Baros u siz mi yapıyosunuz gerçi o konuyu bilmiyorum ama? eğer biz yapıyorsak biraz ayıp etmişiz

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

eee bilmiyosan biraz etrafi oku be kardesim ole degil mi? Baros'u en son Portsmouth arastirmacisi yapti ama Omer Abi bazi seyleri gercekci olmadigi icin degistirdi sanirim yani cok buyuk oynamalar yapmadi. Onu gectim senin gozunde Umut Bulut'un Baros'dan iyi yapan sanirim bitiriciligi demi? Ya biraz su oyunu oynayin nasil isledigini ogrenin arastirmacilarin vaktini boyle bos laflarlan harcamayin lutfen...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Bu arada haberiniz vardir tabi ki Feldkamo teknik danisman olarak takima getirildi sanirim al yapi ile ilgili, transferler, ve teknik taktik konularda Skibbe'ye yardimci olucak acaba oyuna hangi sekilde yansitmayi dusunuyorsunuz? Scout olarak mi yoksa assistan menejer olarak mi? Yoksa hic yansitmamayi mi?
    Last edited by licentia : 26.Kasım.2008 at 21:46 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Sayfa 12 / 50 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon

Mesaj Yetkileri