Sayfa 13 / 20 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon
361 ile 390 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

İngiltere en alt liglerinde nasıl bir taktik üzerinden ilerlemek daha mantıklı olur sizce? Ben oyuncuların teknik özellikleri düşük olduğu için daha düşük tempo, katı bir anlayış ve kontra stratejilerini benimseyerek bir kaç taktik yaptım ama başarılı olamıyorum. Gol yemezsem atarım diye düşünüyordum ama benim oyuncularım da kötü olduğu için gol atamıyorum hatta çok fazla gol yiyorum. Daha dengeli bir taktik mi belirlemek gerekir? Diziliş nasıl olmalıdır?

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Mourinho icin bence:

Guclu veya esit gucteki rakiplere karsi:
    Dizilis: 4231 (DM DM MR ML AMC)
    Oyun Anlayisi: Defansif
    Felsefe: Dengeli

DR ve DL: Full back (destek)
    DC'lerin ikisinde de savun gorevi var
    DM'lerden birisi Ball winning midfielder destek (Ramires), digeri Deep Lying Playmaker destek
    MR: Willian Defensive Winger (Destek)
    ML: Hazard Winger (Hucum)
    AMC: Oscar Advanced Playmaker (Destek)
    ST: Deep Lying Forward (Destek)

Takim komutlari: Kosu yoluna pas yap ve Kanatlari kullan, ayakta savun, daha siki markaj

Daha zayif rakiplere karsi ise:
    4231 (DM DM MR AMC AML)

Oyun Anlayisi: Standart
    Felsefe: Dengeli

Roller ayni.

Takim komutlari: Daha dikine pas ve Yerden Orta Yap
    Abi bu sezon genel anlamda hızlı kontra oynamıyor mu Chelsea? Ayrıca Mou takımlarını her zaman katı felsefe ile oynatmaz mı?
    Ayrıca Willian'ın mevki özelliklerinde MR girilmemiş.
    Last edited by hknshr : 26.Mart.2014 at 21:04 Reason: Eksik olduğum konularda soru veya sorular sorarak bilgi almak istiyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Adana

hücum - çok akıcı

4231 ama DM değil de MC kullandım ben. verilecek rollerle onlar defans yapacaklar zaten.

stoperler pas dağıtan şekilde, bekler standart(destek), MC'lerin her ikisi de defansif oyun kurucu ama destek değil her ikisi de savunma şeklinde. amr ve aml içe kat eden - hücum. AMC oyun kurucu - hücum. forvet de komple - destek

ana hatları bu.

defanstan kısa pasla çık, kısa pasla oyna, dar alanda oyna, yüksek tempo, daha sıkı markaj gibi seslenmeleri kullanarak biraz benzetebilmiştim.
    (/s)

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by hknshr View Post
    Abi bu sezon genel anlamda hızlı kontra oynamıyor mu Chelsea? Ayrıca Mou takımlarını her zaman katı felsefe ile oynatmaz mı?
    Savunma oynarsan kontra ataklara ayni siklikta cikarsin. Mourinho savunmayi ozellikle cok geriye gomdugu icin defansif sectim.

Bence oyun felsefesinde bir simetri yok. Bir tarafta Willian veya Di Maria daha defansif bir oyun anlayisi gosterirken, diger tarafta Hazard veya Ronaldo cok ofansif bir oyun anlayisi gosteriyor. Veya daha oncesinde Cheslea'de Duff ve Robben.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Savunma oynarsan kontra ataklara ayni siklikta cikarsin. Mourinho savunmayi ozellikle cok geriye gomdugu icin defansif sectim.

Bence oyun felsefesinde bir simetri yok. Bir tarafta Willian veya Di Maria daha defansif bir oyun anlayisi gosterirken, diger tarafta Hazard veya Ronaldo cok ofansif bir oyun anlayisi gosteriyor. Veya daha oncesinde Cheslea'de Duff ve Robben.
    Aynen abi Mou kenar oyuncularında her zaman denge gözeten bir teknik adam. Beklerde bile bu böyle. Sağda Ivanovic daha defansif oynarken solda Azpi daha ofansif oynuyor. Ama dediğim gibi Willian'nın MR pozisyonu sıkıntılı. AMR Def Winger / Destek kullansak nasıl olur.

Nesil
    2003

Aynen abi Mou kenar oyuncularında her zaman denge gözeten bir teknik adam. Beklerde bile bu böyle. Sağda Ivanovic daha defansif oynarken solda Azpi daha ofansif oynuyor. Ama dediğim gibi Willian'nın MR pozisyonu sıkıntılı. AMR Def Winger / Destek kullansak nasıl olur.
    O da olur.

Ozellikle bazi maclarda bu sezon Willian'i resmen orta ikilinin yaninda kullandi ki Oscar ileride daha serbest olabilsin.

Mourinho bence essasinda 433'u daha cok benimsiyor. Ama Oscar'i kanatta kullanip, Willian'i merkeze koymak yerine Oscar'i biraz daha ileride birakip, Willian'in enerjisiyle hem savunmada hem de hucumda Oscar'in aciklarini kapattiriyor. Bu da esasinda asimetrik bir 433 yaratiyor. Orta saha DM DM MR, forvet ise AML AMC ve ST.

Oscar cikip, Schurrle girdiginde tam 4213'e donuyor takim ve Willian orta sahanin merkezini ucluyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

O da olur.

Ozellikle bazi maclarda bu sezon Willian'i resmen orta ikilinin yaninda kullandi ki Oscar ileride daha serbest olabilsin.

Mourinho bence essasinda 433'u daha cok benimsiyor. Ama Oscar'i kanatta kullanip, Willian'i merkeze koymak yerine Oscar'i biraz daha ileride birakip, Willian'in enerjisiyle hem savunmada hem de hucumda Oscar'in aciklarini kapattiriyor. Bu da esasinda asimetrik bir 433 yaratiyor. Orta saha DM DM MR, forvet ise AML AMC ve ST.

Oscar cikip, Schurrle girdiginde tam 4213'e donuyor takim ve Willian orta sahanin merkezini ucluyor.
    Abi çok iyi bir gözlem yeteneğin var ve bire bir aynı düşünüyoruz. Schürrle oyuna dahil olduğunda oyun 4213 oluyor dedin. Peki sence Schürrle'ye ne rol verilmeli. Benim izlediğim kadarıyla IF / Hücum. Çünkü FM serilerinde yok ama tam bir uzak forvet Schürrle.

Nesil
    2003

Abi çok iyi bir gözlem yeteneğin var ve bire bir aynı düşünüyoruz. Schürrle oyuna dahil olduğunda oyun 4213 oluyor dedin. Peki sence Schürrle'ye ne rol verilmeli. Benim izlediğim kadarıyla IF / Hücum. Çünkü FM serilerinde yok ama tam bir uzak forvet Schürrle.
    O biraz maca ve rakibe bagli bence. Hazard da Schurrle de IF de olur Kanat da olur.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

O biraz maca ve rakibe bagli bence. Hazard da Schurrle de IF de olur Kanat da olur.
    Abi kısaca toparlamak gerekirse dizilişi 42(DM)31 olarak belirleyip, denk ve daha güçlü rakipler için Savunma veya Kontra Oyun Anlayışı, Dengeli Felsefe seçmeliyim. Daha zayıf rakipler içinse Standart Oyun Anlayışı ve yine Dengeli Felsefe seçmeliyim. Küçük 1-2 şey takıldı kafama. Hazard'a hücum rolü verdiğimde kendisini çok fazla ön bölgeye atıyor. Hücum yerine destek verip hem pas alışverişine soksam hemde oyuncu direktiflerinden daha fazla hücuma çık ve daha fazla top sür desem daha mantıklı olmaz mı? Hem bide abi mesela zayıf bi rakibe karşı Standart (Anlayış) / Dengeli (Felsefe) ile oynarken maç içinde sadece Takım Direktifleriyle oynayarak oyunu Hücuma çevirmem mümkün değil mi? Yüksek Tempo, Savunmayı Orta Sahaya Yaklaştır, Dikine Pas Yap gibi mesela.

Nesil
    2003

Hazard'a hücum rolü verdiğimde kendisini çok fazla ön bölgeye atıyor. Hücum yerine destek verip hem pas alışverişine soksam hemde oyuncu direktiflerinden daha fazla hücuma çık ve daha fazla top sür desem daha mantıklı olmaz mı?
    Olabilir. Fakat bence hizli cikislarda onun driplinglerinden hucum gorevi vererek daha cok yararlanirsin. Ozellikle ML oynattiginda hucum gorevi vermen cok daha dogru olur. AML oynattiginda destek de verebilirsin.

Hem bide abi mesela zayıf bi rakibe karşı Standart (Anlayış) / Dengeli (Felsefe) ile oynarken maç içinde sadece Takım Direktifleriyle oynayarak oyunu Hücuma çevirmem mümkün değil mi? Yüksek Tempo, Savunmayı Orta Sahaya Yaklaştır, Dikine Pas Yap gibi mesela.
    Bildigim kadariyla takim direktifleriyle yaptigin degisiklikler oyun anlayisi ile yaptigin degisikliklerden daha sert. Yani mesela rakibi rahatsiz et kullanirsan, yuklen'de nasil pres yapiliyorsa pres anlayisi ona donusuyor. Daha cok dikine pas yap dersen hem oyun temposu hem de paslar oyun anlayisini yukseltmenden daha cok yukseliyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Adıyaman

Merhaba,

Taktiğimin defansif olarak sonuçları gayet güzel ancak ofansif yönden istediğim verimi alamıyorum. Kanat oyuncularımın ve orta saha oyuncularımın hücuma katkısı istediğim düzeyde değil. Ayrıca ST olarak oynattığım (Osvaldo Dani ile oynuyorsam Yaratıcı Forvet/att ; Rickie Lambert ile oynuyorsam Pivot St/Destek) oyunculardan da aynı şekilde istediğim verimi alamıyorum. Maçları kazanıyorum evet ama daha çok duran toplardan kazandığım gollerden oluyor bu. Organize hücumla kazandığım gol çok az.

Ayrıca AMR/L olarak oynattığım oyunculara "dar alanda oyna" ve "daha çok hücuma çık" komutları verdim.

Oyun anlayışı: Kontra
    Akıcılık: Akıcı
    Takım Direktifleri: Savunmayı orta sahaya yaklaştır, rakibi rahatsız et, rakip ceza alanına paslaşarak gir
    Sistem: 4-dm-mc-mc-aml-amr-sc

WB/ATT
    CD/SAV
    CD/SAV
    WB/ATT
    HB/DEF
    BBM/SUP
    AP/ATT
    IF/SUP
    IF/SUP
    TM/SUP YADA (CF/ATT)

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@perpetua
    Abi çok sağol ilgin için.

Leverkusen'le oynayan ve başarılı olabilen var mı?Adamlar ne yaparsam yapayım üçten aşağı yemiyor.5 kere kariyer yapmaya kalkıştım bu sefer adam edeceğim bu takımı diye hepsinde sonuç hüsran.

14. Default

Fm base sitesinde bielsa taktiği buldum. Sonuçlar şimdilik olumlu.

Yüksek tempo ve kısa paslarla seri futbol oynanıyor.Garanti en az 3-4 pozisyon bulabiliyorsunuz.

Defansif açıdan riskli gözükse de Fenerbahçe maçımda ortala pozisyonlara baktığım zaman geride bir üçlü değilde daha çok beşli bir diziliş vardı. Yani rakibe göre biraz değişebiliyor.

Belki ilerideki kanat oyuncularını da geriye çekerek daha defansif bir diziliş yapılabilir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by afumetsu View Post
    Merhaba,

Taktiğimin defansif olarak sonuçları gayet güzel ancak ofansif yönden istediğim verimi alamıyorum. Kanat oyuncularımın ve orta saha oyuncularımın hücuma katkısı istediğim düzeyde değil. Ayrıca ST olarak oynattığım (Osvaldo Dani ile oynuyorsam Yaratıcı Forvet/att ; Rickie Lambert ile oynuyorsam Pivot St/Destek) oyunculardan da aynı şekilde istediğim verimi alamıyorum. Maçları kazanıyorum evet ama daha çok duran toplardan kazandığım gollerden oluyor bu. Organize hücumla kazandığım gol çok az.

Ayrıca AMR/L olarak oynattığım oyunculara "dar alanda oyna" ve "daha çok hücuma çık" komutları verdim.

Oyun anlayışı: Kontra
    Akıcılık: Akıcı
    Takım Direktifleri: Savunmayı orta sahaya yaklaştır, rakibi rahatsız et, rakip ceza alanına paslaşarak gir
    Sistem: 4-dm-mc-mc-aml-amr-sc

WB/ATT
    CD/SAV
    CD/SAV
    WB/ATT
    HB/DEF
    BBM/SUP
    AP/ATT
    IF/SUP
    IF/SUP
    TM/SUP YADA (CF/ATT)

Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler
    Hem kontra, hem de rakibi rahatsiz et komutlarini kullanmak muhtemelen oyununu kisirlastiriyor.

Kontra oynamanin amaci rakibi ustune cekip, arkada biraktigi bos alandan faydalanarak hizli hucum etmek. Ama onde baski yaparak hucumdaki kontra atak planini da bozuyorsun ve muhtemelen takimin set oynamak zorunda kaliyor. Oyuncularin da bu durumda yaratamiyor.

Ayrica eger kontra oynayacaksan, neden HB kullandigini da cok cozemedim. Bu rol daha cok takimin toplu halde hucuma cikmasina destek olan ve geride stoperlerin pas ile cikmasina yardimci olan bir rol.

Son olarak da iki tane IF kullanmissin. Ve bir de bu oyuncularin iceriye girmesini istemissin. Yani AMC'nin yerine. Ustune, iki MC'ye verdigin gorevler AP(A) ve B2B(S). Bu rolleri alan oyuncular da AMC alanina girecek oyuncular. Kisacasi 4 tane oyuncuyu ayni bolgeye sokup merkezi doldurmussun. Muhtemelen bu nedenle hucumda genislik yaratamiyorsun.

Bekler cikinca biraz ise yariyordur ama onlari takip edecek olan rakip kanat oyunculari zaten. Iki IF iceriye girdiginde, rakip bekler de onlarla beraber iceriye girecek ve rakibin dar bir 4'lu savunma yapabilecek. Bir de iki MC'ni buraya sokunca muhtemelen top dolastiramiyorsundur.

Ya iki MC'ni daha geride birak (mesela CM (S) ve CM (D) gorevleriyle) ve onlar pas trafigi yonlendirsin. Yani ilerideki IF'ler gidecek yer bulamadiklarinda MC'lere pas verebilsin.

Veya IF'leri iceriye giren oyuncu yapmak yerine hucuma genislik katan oyuncular yapip rakibi savunmayi daha genis kurmaya zorla. Boylece senin AP(A) ve B2B ileriye ciktiklarinda genis duran savunmanin icine sizabilsin.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

Perpetua, Walter Sakana buna da bakabilir misiniz?

İstediğim şeyleri ilk sezon çok güzel yapıyordu takım. İkinci sezon zar zor maç içersinde taktik değiştire değiştire, rakibe göre taktik yapa yapa şampiyon olabildim. İstediğim şeyler topu kaptırdığı an pres yapan, kazandığı topları kısa paslarla hemen hücum bölgesine taşıyıp gol aramaları. Bekleri de hücuma katarak kapanan takımları çözmeyi amaçlıyorum fakat olmuyor. Özellikle hücum olarak görevlendirdim çoğu futbolcuyu ki dribling yapabilsinler diye sizce eksikler nelerdir. Bilemiyorum belki de baştan yanlıştır.

Kanatta oynayabilen Sow, Cerci gibi oyuncular da var. Fakat dribling olarak en iyisi Alper olduğu için onu kullanıyorum

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

Demba ba komple forvet destek rolünde daha fazla verim alırsın sanırım.Ayrıca Caner sol bekte çok fazla sarı ve kırmızı kart görüyor bende, sende böyle bir sorun var mı?.Alper potuktan kanatta ne kadar verim alırsın oda bir başka konu.O mevkiye bir adam bakmalısın bence.Egemen savunma değilde durdurucu rolünde daha fazla top keser gibi, özelliklede mental özelliklerinin yardımıyla.Ocamposuda özellikle denemiş biri olarak fiziksel özellikleri ve tekniği ile özel talimat verip geniş alanda oynamasını söylersen çok daha fazla skora katkısı olur özelliklede asist olarak

Nesil
    2006
    Yer
    Adıyaman

Hem kontra, hem de rakibi rahatsiz et komutlarini kullanmak muhtemelen oyununu kisirlastiriyor.

Kontra oynamanin amaci rakibi ustune cekip, arkada biraktigi bos alandan faydalanarak hizli hucum etmek. Ama onde baski yaparak hucumdaki kontra atak planini da bozuyorsun ve muhtemelen takimin set oynamak zorunda kaliyor. Oyuncularin da bu durumda yaratamiyor.

Ayrica eger kontra oynayacaksan, neden HB kullandigini da cok cozemedim. Bu rol daha cok takimin toplu halde hucuma cikmasina destek olan ve geride stoperlerin pas ile cikmasina yardimci olan bir rol.

Son olarak da iki tane IF kullanmissin. Ve bir de bu oyuncularin iceriye girmesini istemissin. Yani AMC'nin yerine. Ustune, iki MC'ye verdigin gorevler AP(A) ve B2B(S). Bu rolleri alan oyuncular da AMC alanina girecek oyuncular. Kisacasi 4 tane oyuncuyu ayni bolgeye sokup merkezi doldurmussun. Muhtemelen bu nedenle hucumda genislik yaratamiyorsun.

Bekler cikinca biraz ise yariyordur ama onlari takip edecek olan rakip kanat oyunculari zaten. Iki IF iceriye girdiginde, rakip bekler de onlarla beraber iceriye girecek ve rakibin dar bir 4'lu savunma yapabilecek. Bir de iki MC'ni buraya sokunca muhtemelen top dolastiramiyorsundur.

Ya iki MC'ni daha geride birak (mesela CM (S) ve CM (D) gorevleriyle) ve onlar pas trafigi yonlendirsin. Yani ilerideki IF'ler gidecek yer bulamadiklarinda MC'lere pas verebilsin.

Veya IF'leri iceriye giren oyuncu yapmak yerine hucuma genislik katan oyuncular yapip rakibi savunmayi daha genis kurmaya zorla. Boylece senin AP(A) ve B2B ileriye ciktiklarinda genis duran savunmanin icine sizabilsin.
    İlginiz için teşekkür ederim. HB kullanmamın sebebi iki DC arasından cok fazla pozisyon veriyordum ve bunların çoğunluğu gol ile sonuçlanıyordu. HB kullanınca bu sorunumu çözdüm ve açıkçası çok fazla da kurcalamadım ama ofansif yönden kısırlaştırdığı doğru.(Bu mevkiideki oyuncuyu hangi görevle oynatmalıyım peki?)

Savunmayı önde kurduğum için rakibi rahatsız et görevini kullandım. Ama dediklerinizi uygulayacağım.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

@ozan42

Alper gayet verimli oynuyor kanatta. Ocampos'a geniş alanda oyna talimatını zaten verdim. Komple forvet kanattaki adamlara pozisyon yaratırmı yani top indirip top dağıtır mı yeterince sence? Caner bende de çok kart görüyor işin ilginç yanı sadece Caner değil kimi solbek oynatsam kart görüyor

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by mwaru View Post

Perpetua, Walter Sakana buna da bakabilir misiniz?

İstediğim şeyleri ilk sezon çok güzel yapıyordu takım. İkinci sezon zar zor maç içersinde taktik değiştire değiştire, rakibe göre taktik yapa yapa şampiyon olabildim. İstediğim şeyler topu kaptırdığı an pres yapan, kazandığı topları kısa paslarla hemen hücum bölgesine taşıyıp gol aramaları. Bekleri de hücuma katarak kapanan takımları çözmeyi amaçlıyorum fakat olmuyor. Özellikle hücum olarak görevlendirdim çoğu futbolcuyu ki dribling yapabilsinler diye sizce eksikler nelerdir. Bilemiyorum belki de baştan yanlıştır.

Kanatta oynayabilen Sow, Cerci gibi oyuncular da var. Fakat dribling olarak en iyisi Alper olduğu için onu kullanıyorum
    Takım Komutları:

Anlayış: Hücum / Kontra
    Akıcılık: Çok Akıcı

Dar Alanda Oyna
    Savunmayı Orta Sahaya Yanaştır
    Ayakta Savun
    Yüksek Tempo

Oyuncu rolleri ve komutları:

GK- Libero Kaleci (savunma)
    DR- İki Yönlü Bek (hücum): Dikine Pas Yap / Daha Fazla Hücum Çıkın / Topla Geniş Alanda Oyna / Geniş Alanda Oyna / Daha Az Pres
    DCR- Pas Dağıtan Stoper (savunma)
    DCL- Standart Stoper (savunma): Sıkı Markaj Yap
    DL- İki Yönlü Bek (hücum): Dikine Pas Yap / Daha Fazla Hücum Çıkın / Topla Geniş Alanda Oyna / Geniş Alanda Oyna / Daha Az Pres
    DM- Ön Libero (savunma)
    MCR- Standart Orta Saha (hücum): Dikine Pas Yap / Daha Fazla Pres Yap
    MCL- Savaşçı Orta Saha (destek): Mevkiden Ayrılma
    AMR- İçe Kat Eden Oyuncu (destek): Dikine Pas Yap / Mevkinden Bağımsız Oyna
    AML- Oyun Kurucu (hücum): Dikine Pas Yap / Mevkinden Bağımsız Oyna / Daha Fazla Pres Yap
    ST- Çalışkan Forvet (destek)

Alternatif:
    DRL- Standart Bek (hücum): Dikine Pas Yap / Daha Fazla Hücum Çıkın / Topla Geniş Alanda Oyna / Geniş Alanda Oyna / Daha Az Pres
    DM- Half Back (savunma)
    MCR- Standart Orta Saha (destek): Dikine Pas Yap / Mevkiden Ayrılma / Daha Fazla Pres Yap
    MCL- Savaşçı Orta Saha (savunma)
    ST- Komple Forvet (destek)
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

@Walter Sakana

çok teşekkürler hocam. Yalnız Ön Libero oynatırsam savunmada sıkıntı yaşamaz mıyım bekler çok ileri çıktığından dolayı. İkisini de deneyeyim

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Quote Originally Posted by mwaru View Post
    @Walter Sakana

çok teşekkürler hocam. Yalnız Ön Libero oynatırsam savunmada sıkıntı yaşamaz mıyım bekler çok ileri çıktığından dolayı. İkisini de deneyeyim
    4-2-3-1 diziliminde oynayan takımlara karşı biraz sıkıntı yaşayabilirsin. Bu durumda (yani böyle bir sıkıntı yaşadığında) ön liberodaki oyuncuya Half Back rolü verip savunmayı üçlersin (stoperler daha fazla sağa sola açılır), ön liberodaki boşluğu da orta sahadaki bir oyuncuya (MCL) savunma görevi vererek doldurabilirsin. Alternatif rol dağılımını o yüzden ekledim.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

@Walter Sakana
    Anladım sağ olun. Peki büyük takımlara karşı sizce işe yarar mı bu taktik şuan kontra olarak gayet iyi sonuçlar alıyorum ligde

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

İyi sonuç aldığın bir taktiği bozma hiçbir zaman.

Ben yazdıklarına ve seçtiğin dizilime göre yorumladım. Bekleri ve kanat oyuncularını hücumda aktif bir şekilde kullanmayı tercih ettiğinde göbekte savunma ve destek görevli oyuncular tercih etmek daha mantıklı olur. Ayrıca bekler bindirme yaptığında kanat oyuncularına Kanat Oyuncusu rolü vermenin pek bir espirisi yok. Bekler kanat oyuncularının boşalttığı alandan bindirme yaparsa daha etkili olur. Kanat oyuncusu tavsiye ettiğim rollerde içe kat ederek hem hücumda çoğalmayı sağlar hem de rakip bekleri üstüne çekerek beklere o alanı yaratır.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

Sen anladığım kadarıyla Barcelona'nın oyun tarzını ancak onun biraz daha hızlı sonuca gidenini yansıtmak istiyorsun.

Barcelona'nın sisteminde kanat oyuncuları içe kat ediyor, bekler de bahsettiğim şekilde onların boşalttığı alandan bindiriyor. Orta sahadaki ikiliden biri (Xavi) geriden top alarak oyun kuruyor, diğeri ise sık sık hücuma çıkıyor. Top rakibe geçtiği anda ön bölgedeki tüm oyuncular ikili, üçlü sıkıştırmalarla rakibe çok etkili bir pres yapıyor, diğer oyuncular da boşta kalan rakip oyunculara yakın oynayarak rakibin pas yapmasına izin vermiyor ve top ayağında olan oyuncu da bu yüzden uzun oynamak zorunda kalıyor. Böylelikle topu hemen geri kazanıyorlar.

Ben bunlara uygun komutları da paylaşabilirim ancak maç motoruna yansıması aynen bu şekilde olmayabiliyor.
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

26. Default

Bir çok taktik denedim ama istediğim başarıya bir türlü ulaşamadım.

Ben Mourinho ya da Siemone gibi oynatmak istiyorum takımı.

Geride iyi alan daraltan, sağlam bekleyen ve fırsatını bulunca hızlıca ileriye çıkıp işi bitiren bir takım olmak istiyorum. Olabildiğince az pozisyon veren ve az gol yiyen bir takım olmak istiyorum.

Genel olarak 4-3-3 veya 4-2-3-1 dizilişlerini tercih ediyorum. Akıcılık dengeli, katı veya çok katı seçiyorum. Anlayışı da savunma veya standart yapıyorum.

Komutları genellikle dikine pas, sıkı markaj, yerden sert orta, kanatları kullan, koşu yoluna pas, disiplinli oyna olarak yapıyorum.

Tabi bir türlü istediğim şeyi sahaya yansıtamadım. Hatta küme düşme potasında ki takımlara bile saçma sapan puanlar kaybettim. Tavsiyelerinizi ve görüşlerini bekliyorum.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

@perpetua çok yardımcı oldu sağ olsun ama oyunda tam bir Mou taktiği yaratmak gerçekten zor.
    @Walter Sakana sanada 1-2 sorum olacak.
    İlk sezon düşe kalka EPL'de 2'nci olduk. CL'de ise şanslı kuralarla yarı finale kadar çıktık. (Yarı finalde rakip Barcelona'ydı)
    Yeni sezonda 3 nokta transfer (Khedira, Luke Shaw, Diego Costa) ve kiradan dönen oyuncularla beraber kadro iyice şekillendi.
    Diziliş tercihim yine 42(DM)31 olacak. Bu sezon amacım sağlam savunma anlayışına sahip, ayağa seri paslarla çabuk çıkan bir takım yaratmak.
    Savunma kurgusu ve kale için 11 oyuncuları az çok belli o yüzden yazmaya gerek yok. DM'lerin birinde Ramires / Khedira rotasyonunu, diğerinde Matic'i DLP (Def) kullanmayı düşünüyorum. Ofansif 3'lü sağdan sola Willian / Oscar / Hazard. Forvet çoğunluk Costa, rotasyon Lukaku.
    Oyun anlayışı, oyun felsefesi, takım direktifleri, oyuncu direktifleri ve oyuncu rolleri olarak önerilerin nelerdir?
    Şimdiden çok teşekkürler.
    Ayrıca standart oyun anlayışı / dengeli felsefe ile savunmayı önde kurup presi önde yaparak yüksek tempo ve kısa paslarla nasıl bir oyun anlayışı ortaya çıkar? Savunma güvenliği elden düşer mi? Hücuma çıkışlardaki hız nasıl bir değişkenlik gösterir.
    Last edited by hknshr : 02.Nisan.2014 at 16:32 Reason: Eksik olduğum konularda soru veya sorular sorarak bilgi almak istiyorum.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

@Walter Sakana

Hocam hepsi için çok sağ ol. Şuan oynadığım oyun gayet hızlı, akışkan bir oyun. Büyük maçlarda beklerin birini Ofansif Bek destek zaman zaman ikisini de Ofansif bek destek yapıyorum böylelilkle daha az açık veriyor takım. Real Madrid ile eşleştim iyi oynamama rağmen kanatları çok sağlam olan madrid tarafından elendim ne yazıkki.

Yalnız verdiğin komutlar birebir yansımış durumda bunu söylemeden geçemeyeceğim. Takım dikine çok iyi oynuyor. Kısa pas yerine uzun paslarla oynuyor takım bu yüzden savunmadan çıkarken top kayıpları olabiliyor bazen. Kaleci topu çok garip yerlere atıyor yani bildiğin rakip oyuncunun önüne atıyor topu, acaba kaleciye "topu savunmaya dağıt" direktifi versem daha iyi olmaz mı ? deneyeceğim bakalım.

Nesil
    2007
    Yer
    Balıkesir

Kontra oynamanin amaci rakibi ustune cekip, arkada biraktigi bos alandan faydalanarak hizli hucum etmek. Ama onde baski yaparak hucumdaki kontra atak planini da bozuyorsun ve muhtemelen takimin set oynamak zorunda kaliyor.
    Abi kontra atak oynarken tempoyu yüksek tutarsanız uygun takımla daha fazla kontra atak şansı bulabilirsiniz yazmıştın rehberin başlarında bunu tam açıklayabilir misin? Birde orijinal rehber sayfasında rakip kendi sahasına çok gömüldüğünde rakibi önde presle boğmak için savunmayı öne çıkar / rakibi rahatsız et komutlarıyla agresif ama olgun atak yapan bir görüntü sergileyebilirsiniz yazmışsın. Burada dediğin kontra planının bozulması maça başlarken seçtiğimiz takım komutlarından dolayı sakıncalı değil mi? Yani maç içinde geçerli değil.
    Birde abi kontraya en uygun felsefe hangisi. Sahip olunan oyuncu grubuna ve oyuncu özelliklerine bağlı biliyorum ama genel taktik mantığında en uygun felsefe katı galiba.
    Abi birde contra oynarken time wasting yüksek oluyor bildiğim kadarıyla. Düşürmek için tempoyu yükseltmek iyi bir çözüm olabilir mi?
    Last edited by hknshr : 02.Nisan.2014 at 17:59 Reason: Eksik olduğum konularda soru veya sorular sorarak bilgi almak istiyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    Turksportal

@perpetua çok yardımcı oldu sağ olsun ama oyunda tam bir Mou taktiği yaratmak gerçekten zor.
    @Walter Sakana sanada 1-2 sorum olacak.
    İlk sezon düşe kalka EPL'de 2'nci olduk. CL'de ise şanslı kuralarla yarı finale kadar çıktık. (Yarı finalde rakip Barcelona'ydı)
    Yeni sezonda 3 nokta transfer (Khedira, Luke Shaw, Diego Costa) ve kiradan dönen oyuncularla beraber kadro iyice şekillendi.
    Diziliş tercihim yine 42(DM)31 olacak. Bu sezon amacım sağlam savunma anlayışına sahip, ayağa seri paslarla çabuk çıkan bir takım yaratmak.
    Savunma kurgusu ve kale için 11 oyuncuları az çok belli o yüzden yazmaya gerek yok. DM'lerin birinde Ramires / Khedira rotasyonunu, diğerinde Matic'i DLP (Def) kullanmayı düşünüyorum. Ofansif 3'lü sağdan sola Willian / Oscar / Hazard. Forvet çoğunluk Costa, rotasyon Lukaku.
    Oyun anlayışı, oyun felsefesi, takım direktifleri, oyuncu direktifleri ve oyuncu rolleri olarak önerilerin nelerdir?
    Şimdiden çok teşekkürler.
    Ayrıca standart oyun anlayışı / dengeli felsefe ile savunmayı önde kurup presi önde yaparak yüksek tempo ve kısa paslarla nasıl bir oyun anlayışı ortaya çıkar? Savunma güvenliği elden düşer mi? Hücuma çıkışlardaki hız nasıl bir değişkenlik gösterir.
    Konuyu kendi konu başlığımmış gibi kullanıyorum, ayıp olmuyordur umarım perpetua'ya

Senin şu son yazdığına cevap değil de biraz daha geriye dönüp Mourinho sistemi hakkında kendi görüşlerimi paylaşayım:

Mourinho takımını katı felsefeyle oynatıyormuş gibi görünüyor ama bence durum biraz daha karışık.

Stoperler ve duruma göre beklerin biri (genelde Ivanovic) sadece savunma görevlerine odaklanıyorlar ve pek riske girmiyorlar. Yani katı oyun anlayışını sergiliyorlar. Kanat oyuncuları (Hazard ile Willian) hücuma da takım savunmasına da çok ciddi bir katkıda bulunuyorlar. Bu da çok akıcı oyun felsefesini yansıtıyor. Çift ön liberodan dolayı (aslında biri bence MC) forvet arkasındaki oyuncu (genelde Oscar) biraz daha rahat oynuyor ve takım savunmasında kanat oyuncuları kadar gerilere gelmiyor. Yani katı bir anlayışta oynuyor. Ön libero ikilisinden biri (Ramires) biraz daha savunmaya yakın kalıyor ve sadece yeri geldiğinde hücuma katkı sağlıyor. Onun için de dengeli oyun felsefesi geçerli diyebiliriz. Diğeri (Lampard) hücumda daha etkin rol alıyor ama top rakipteyken de savunmaya yardım ediyor. Yani akıcı oyun felsefesini yansıtıyor (Aslında Box to Box rolüyle de alakalı). Forvet (Eto'o veya Torres) stoperlere pres yapıyor ama bu oyun felsefesiyle değil rolüyle alakalı. Çok fazla geriye gelmediği için dengeli veya katı felsefe diyebiliriz.

Eski taktik sistemi olsaydı özellikle mentalite ve pres komutlarını istediğimiz gibi ayarlayabildiğimiz için işimiz daha kolaydı. Şimdiki sistemde bana göre dizilim, rol, görev ve komut dağılımı şu şekilde olmalı:

Topu hücuma taşırken kurulacak küçük üçgenlere dikkat:

Nedenlerini açıklayayım:

Çok akıcı oyun felsefesini seçmemin nedeni kanat oyuncularının gerçekteki gibi beklere daha çok yardım etmesini sağlamak.

Defansif veya kontra seçmedim çünkü bence Chelsea rakibi geride karşılayan ancak gol yememeyi olduğu kadar gol atmayı da düşünen bir takım. O yüzden Standart oyun anlayışı bana daha uygun geliyor. Hatta iç saha maçlarında Kontrol de tercih edilebilir. Savunma hattını geride kurarak ve oyuncuların birbirine yakın oynaması sağlanarak savunma anlayışını güçlendirebiliriz.

Yüksek tempo seçtim ancak bunu maçın gidişatına göre değiştirmek ve özellikle skor avantajı yakalandığında tempoyu düşürmek yerinde olacaktır.

Sol beke gerçekte olduğundan farklı olarak hücum görevi vermemin sebebi sol kanat oyuncusuyla aralarındaki mesafeyi iyice daraltmak. Daha Az Top Sür ve Geriden Orta Yap komutlarıyla hücumda alacağı riskleri düşürerek dengeyi sağlamayı amaçladım.

Sağ beke destek görevi verdim. Aslında Çakılı Bek rolü verilebilir ama dan dun oymasını istemedim (aynı şey stoperler için de geçerli). Savunma yerine destek görevi vermemin sebebi gene kanat oyuncusuyla arasındaki mesafenin açılmasını engellemek. Ayrıca Daha Az Top Sür ve Daha Az Riskli Pas komutları verdim.

Stoperlere Sıkı Markaj talimatı verdim. Tek forvet oynayan rakiplere karşı bu kaldırılabilir veya sadece birine verilebilir.

Orta sahadaki oyuncuya verilecek rol ve talimatlar oynatılacak oyuncuya göre değişir. Ben Lampard'a göre seçtim.

Sağ ve sol kanat oyuncularına Mevkinden Bağımsız Oyna talimatı vererek dolaşım özgürlüğü tanıdım. Forvet arkasındaki oyuncu da verdiğim Trequartista rolünden dolayı aynı şekilde serbest dolaşacak. Orta sahadaki oyuncuyu ön liberoya çekseydim forvet arkasındaki oyuncuya Oyun Kurucu (detsek) rolü verirdim.

Daha önde oynayan sol kanat oyuncusu ile forvete topu ayaklarında tutmaları yönünde talimat verdim ki hücumlarda tek başlarına zorlamaktansa geriden gelecek desteği beklesinler. Forvete ayrıca Mevkinden Ayrılma komutu verdim.

Chelsea'nin oyun tarzını yansıtmak için tercihlerim bu şekilde. Denemediğim için eksikleri olabilir. Maç yapıp gözlemlemek lazım.
    Last edited by Walter Sakana : 02.Nisan.2014 at 19:30
    NOBLESSE OBLIGE!
    17.06.2014

Sayfa 13 / 20 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon

Mesaj Yetkileri