Sayfa 22 / 34 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon
631 ile 660 arası toplam 1016 sonuç

Konu: [TSL] Fenerbahçe Araştırması FM2008 - 8.0.2

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by eGowiCh View Post
    Ayrıca versatility değeri de arttırılmalı, yeni pozisyona çok çabuk adapte oldu ve bunu röportajında da belirtti.
    .
    semih pozisyon değiştirmediki tek oynuyordu şimdi çift oynuyor ama yine santrafor yani. Versalty'nin artmaması gerektiğini düşünüyorum. Versalty daha çok birden çok mevkiide oynayabilen oyunculara verilen bir özellik. Semih sadece santrafor oynuyor tabi..
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

@extensor

Ben katılmıyorum bu görüşe.Yani Semih çift santraforda Guiza'nın partneri olarak oynamıyor.Daha geride , daha gezerek ve ikili mücadeleye girerek oynuyor.

Versality artmayabilir.Orası araştırmacı arkadaşların bileceği iştir,ancak şu gerçek ki semih'in work rate ve composure özelliği artırılmalı.

Alex'in oynadığı yerden dolayı pasif kaldığını düşünüyorum ayrıca R.Carlos'un fizik özellikleri belki biraz düşürülebilir çünkü ilk geldiği kadar dayanıklı değil.2 kez ileri gittiğinde özellikle takip ettim geriye zor dönüyor.Ama onun dışında 90+'da depar atarak yine şaşırtıyor.

Selçuk hakkında hala görüşüm aynıBaskı yapıldığında çok çabuk top kaybediyor.Ara pasları tesadüf olmasada bu kadar sık yapmayacaktır bir daha...Emre'nin dribling özelliğinin en azından Alex'ten fazla olması gerektiğini düşünüyorum..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

[QUOTE=JunkChorn;1213091]@extensor

.Ara pasları tesadüf olmasada bu kadar sık yapmayacaktır bir daha...[QUOTE]

yok ara pası değil pas arası yazmıştım. nedense kime pas arası yazsam arapası okuyor (3 oldu )
    hani şu basketbolda varya dostum. iki kişi paslaşırken sen önceden sezip pası kesiyorsun ve topu çalmış oluyorsun... onu diyorum işte.

keza aurelio çok iyi yapıyordu. ve ayhanda. öyle zannediyorum önsezinin yüksek olmasının getirisi... benden daha tecrübeli araştırmacı arkadaşlar benide bilgilendirsin. bu konuda acaba bir önlibero olarak ayhanın selçuğun ön sezileri yüksek olduğu için mi bu kadar pası kesiyorlar.
    Fikirlerim burada

Nesil
    2006
    Yer
    Ankara

Gerçekten öyle okudum kusura bakma

Ayrıca seni özellikle okuyorum , Selçuğa arapası yazmayacağını düşünüyordum bi an garipsemiştim

Evet Aurelio iyi yapıyordu ancak Selçuğun bu durumunun biraz da rakip ile alakası var bence.Az kişi gelince pas verecek alternatif olmuyor önsezi biraz arkaplanda kalıyor bence

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Alex oynadığı yer itabariyle çok geirde kalıyor hareketli bir oyuncuda olmadığından etkisiz oluyor..Semihin olduğu yerde olması gerekir..
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Yanlış yere yazmışım mesajı silinebilir..
    Last edited by Onurap : 07.Ağustos.2008 at 12:45 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2006
    Yer
    İzmir

Bence de Alex ile alakası yok alex yeteneklerini bir maçla kaybedecek değil sonuçla ancak sistem gereği bu şekilde oynuyor.

Nesil
    2007
    Yer
    Zonguldak

semihn ozellıklerı cok ıyı ya harıka bı oyuncu oldu adam.tam bır santrafor oldu.oyunda ıyı bı profılı olmalı bence

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

Semihin bitiriciliğinde bariz bir artış olmalı ama adamda hız namına bi şey yok..Yavaş olması en büyük eksikliği..

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

hız değil top sürme ve hızlanma konusunda çok kötü (dünkü yukarı vurduğu topu bu özellikleri kötü diye kaçırmıştı.)
    Milli takımın condisyon testlerinde en hızlı koşan 3. adamdı galiba...
    Fikirlerim burada

Semih'in çalışkanlığı oyuna mutlaka yansıtılmalı, iki maçtır orta alanda inanılmaz çalışkan ve buna ilaveten composure değeri arttırılmalı, zira dün de gördüğümüz gibi oldukça soğukkanlı bir hale gelmiş vuruşlarda. Topsuz alanda da Semih kendini epey geliştirdi, off the ball özelliği mutlaka arttırılmalı diye düşünüyorum. Flair özelliği de gözden geçirilebilir, zira Semih geçen sezonki Gençlerbirliği ve MTK maçlarında da görüldüğü gibi beklenmedik hareketler yapabiliyor.

Kazım'ın teamwork değeri düşürülebilir ve yine flair ve composure özellikleri arttırılabilir. Uğur Boral'ın ise off the ball, flair, composure, decisions ve vision özellikleri tekrar gözden geçirilip gerekiyorsa düşürülmeli zira bu saydığım özellikler Uğur'da gerçekten çok zayıf, ayrıca stamina özelliği de düşürülmeli mutlaka. Kondisyonu mu yeteri kadar iyi değil bilemiyorum ama Uğur sürekli yoruluyor sonlara doğru, sanıyorum bunun teknik direktörler de farkında ki Zico onu 60-65 gibi hep çıkarıyordu, ilk MTK maçında da Aragones bunu farketti ve onu 60'lı dakikalarda oyundan aldı, dün de çok yorulduğu belliydi.

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Semih'in çalışkanlığı oyuna mutlaka yansıtılmalı, iki maçtır orta alanda inanılmaz çalışkan ve buna ilaveten composure değeri arttırılmalı, zira dün de gördüğümüz gibi oldukça soğukkanlı bir hale gelmiş vuruşlarda. Topsuz alanda da Semih kendini epey geliştirdi, off the ball özelliği mutlaka arttırılmalı diye düşünüyorum. Flair özelliği de gözden geçirilebilir, zira Semih geçen sezonki Gençlerbirliği ve MTK maçlarında da görüldüğü gibi beklenmedik hareketler yapabiliyor.

Kazım'ın teamwork değeri düşürülebilir ve yine flair ve composure özellikleri arttırılabilir. Uğur Boral'ın ise off the ball, flair, composure, decisions ve vision özellikleri tekrar gözden geçirilip gerekiyorsa düşürülmeli zira bu saydığım özellikler Uğur'da gerçekten çok zayıf, ayrıca stamina özelliği de düşürülmeli mutlaka. Kondisyonu mu yeteri kadar iyi değil bilemiyorum ama Uğur sürekli yoruluyor sonlara doğru, sanıyorum bunun teknik direktörler de farkında ki Zico onu 60-65 gibi hep çıkarıyordu, ilk MTK maçında da Aragones bunu farketti ve onu 60'lı dakikalarda oyundan aldı, dün de çok yorulduğu belliydi.
    Semih'te flair doğru olmaz ama bazı mental ve teknik özellikleri gelişti, ilk bakışta bütün değerleri kırmızı olmayacağı için sadece kırmızılara odaklanmış arkadaşlar yine şaşkınlarını üzerlerinden atamayabilirler.

Ancak şu haliyle lig gol kralı olabilecek, Avrupa'da da oynayabilecek bir santrafor olacaktır.

Uğur'da da değişim var, ilk olarak fizik özelliklerinde ayarlama yaptık, bazı mental özellikleri Avrupai kanat oyuncuların göre yetersiz, tek tek belirtemem ama beklentileri karşılayacak düzeyde oldu.Lig için iyi bir oyuncu oldu ama yıldız değil..
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Formda çok uzun zamandır yazmıyordum ancak sürekli takip halindeydim. Bu topicdeki yazıları gördükten sonra tekrar foruma dönmeye karar verdim. Öncelikle Fenerbahçeliyim. Bu yüzden Fenerbahçe araştırmasının en iyi şekilde yapılmasını isterim. Her sene oyunu orijinal alıyorum sanırım bu isteğim çok da tuhaf karşılanmamalı. Cengiz beyinde benimle aynı fikirde olduğunu sanıyorum. Fazla uzatmadan FM 2009’dan beklentilerimi açıklayayım.

Genel olarak kulüp analizi: FM 2008’de Fenerbahçe’nin antreman ve genç tesisleri beklenenin çok altındaydı. Bence Fenerbahçe’deki tesisler dünyanın sayılı kulüplerinde var. Diyeceksiniz ki madem antreman ve genç tesisleri çok iyi neden Fenerbahçe altyapısından iyi topçular çıkmıyor. Bu tamamen Fenerbahçe kulübünün yapısından kaynaklanan bir durum. Galatasaray kulübünde altyapıdan çıkan adamları çok rahat ilk 11 oynatabilirsiniz. Çünkü onların mazereti var hani fakirler ya o yüzden. Fenerbahçe’de bu durum olamıyor maalesef. Fahri, olcan, Gürhan gibi genç yetenekler altyapıdan çıkıyor ancak forma şansı bulamıyor. Semih bile ancak 25inde kadroya girebildi. Fazla uzatmamak gerekirse bence Fenerbahçe’nin altyapısı ve antreman tesisleri geliştirilmeli.

Sanırım MTK maçından sonraydı Aragones’in bir açıklaması var. Ben transfer istemiyorum ancak başkan takımın daha iyi olmasını istediği için bu konuda ısrarlı ve bir orta saha oyuncusu alınabilir.. bu açıklama gayet açık. Yani Aziz Yıldırım takıma daha şöhretli oyuncular istiyor. Fm 2007 de Fenerbahçede başkanın bu tarz istekleri oluyor ve kendi kendine transfer yapıyordu. FM 2009’ada bunun yansıtılması gerekli bence.

Kulübün populeritesi kesinlikle arttırılmalı. Populerite sadece başarıyla ölçülemez bence. Önceki sayfalarda bir arkadaş Fenerbahçenin populeritesinin PSV hatta UEFA kupası alan Zenitten daha yüksek olduğunu söylemiş. O yüzden populeritesinin arttırılmasına gerek yok demek istemiş.. Bunu çok saçma buldum çünkü zenit bir rus takımı. Zenit isterse CL kupasını alsın yinede şöhretli bir takım olamaz. Belkı dünya çapında tanılır ama word class oyuncuları transfer edemez. Bunun nedeni Rusyanın çok soğuk bir ülke olması. Petersburg ve İstanbul çok farklı şehirler. İstanbul dünya başkenti seçilmiş bir şehir. Fenerbahçe ise bu şehrin takımı o yüzden zenit gibi bir takımın populerıtesıyle karşılaştırılmamalı. Benim tek istediğim fm 2009 da Fenerbahçenin alabileceği oyuncuları almak. Örneğin Fenerbahçe ortegayı aldıgında FM de ortegayı almak hayaldi. Oyunda alamazdınız ama Fenerbahçe aldı. Aynı durum Anelka Guiza içinde geçerli. Bence populeritede yuksek bir iyileştirme gerekli.

Oyuncular için tek tek değerlendirme yağmıycam. Görünen köy klavuz istemez kanımca.. UEFA sitesi Gökhan için new cafu diyorsa, Kazım büyük bir gelişme gösteriyorsa. Uğur boral dünyanın en iyi kanat oyuncusu denilen alvesi yerlerde süründürüyorsa bunlar oyuna aktarılmalı.

Gelelim Semihe forumun son sayfalarını okudum semih için boş kale golcüsü diyenleri, modası geçti diyenleri anlamıyorum. Neymiş artık futbolda 3-5 pasla gol atılıyormuş. Semihin bu sistemde yeri yokmuş modası geçmiş.. :S yahu ben farklı bir EURO 2008 mi izledim. Bu tarz kaç tane gol oldu?? Tamam takımlar 3-5 pasla gol atmak istiyor ama kaçı bunu başarıyor. Semih bence bulunmaz Hint kumaşıdır. Dünyada onun gibi golcüler çok azaldı. Onun modası geçmedi tam tersine şuandaki futbol tam olarak onun modasında oyanıyor. Bence semihte çok iyi iyileştirmeler yapılmalı. Hiç olmazsa listeye koyduğunda talibi çıksın.. bende her seferinde once kayseriden 20m a topuzu alıp sonra kayseriye semihi 20m a satmak zorunda kamlıyım..

Daha detaylı anlatmak isterdim ancak çok uzun oldu umarım beklentilerimi karşılayacak bir FM 2009 goruruz….

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Fenerbahçenin reputation'ı zaten olabilecek üst sınırlarda.Daha yüksek olmasını isteyenler ne bekliyor anlayamıyorum.Arsenal ile aynı olmasını mı? Takımın reputation'ı üst düzey oyuncuların dahi ilgisini çekebilecek düzeyde.Çok büyük yıldızların gelmeme sebebi tamamen Türkiye ligini tercih etmemeleri.Bu gerçekte de böyle zaten.Fenerbahçenin reputation'ı arttırılsa bile bu oyuncular yine gelmeyecektir oyunda.
    Bu arada Fb araştırmacısı arkadaşı kutluyorum gerçekten objektif ve nitelikli bir araştırma gerçekleştirdikleri için..

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Daha yüksek olmasını isteyenler anelka ayarında futbolcuları oyundada alabilmeği bekliyor bence. ozellıkle deneme amaçlı olarak dun fm 2008 oynadım şampıyonlar liginde yarı fınale cıktım. transfer sezonunda guizayı almayı denedım ve sonuc olarak kuluple anlaşmama rağmen oyuncu gelmıyor. sebep olarakta turkiye ligini değil fenerbahceyı secmedıgını soyluyor.

Türkiye liginin kalıtesiz oldugu fikrine katılıyorum. benım istediğim fenerbahce guizayı almıssa oyundada onun ayarında oyuncu alabılmelıyım. bu konu konuda Cengize guvenım sonsuz bekleyip görücez...
    .
    .
    .
    Birleştirilen Mesaj:
    Mesajımı değiştiremediğim için üst üste iki mesaj yazmak zorunda kalıyorum oyüzden kusura bakmayın..

FM 2009 da olmasını beklediğim bir düzenlemede kombineler ve bilet fiyatları ile ilgili. bu sezon Fenerbahçenin en ucuz bileti 66 ytl kale arkası (Shaktar hazırlık maçı). yani avrupanın nerdeyse en pahalı biletleri Fenerbahçede. ancak en fazla kombine satan takımda Fenerbahçe. 30000 dolayında kombine satıldı bu sene. kombine biletlerinin ortalaması alındığında bir kombine ortalama 1400-1500 dolar civarı. yani fenerbahçe kombinelerden ortalama 40m dolar civarı bir gelir elde etti. Fm 2008 de kombine geliri 8.0.2de 20m dolar civarında. 40m biraz abartı olabilir ancak Fenerbahçenin bilet fiyatları göz önüne alınarak stadyum gelirlerinde ufak oynamalar yapılabilir bence. Araştırmacı arkadaşların bu konuları göze alıp çalıştığından kuşkum yok..
    Last edited by medievil : 10.Ağustos.2008 at 18:15 Reason: Mesajınız Otomatik Birleştirilmiştir. (Turksportal Yönetimi)

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by medievil View Post
    Genel olarak kulüp analizi: FM 2008’de Fenerbahçe’nin antreman ve genç tesisleri beklenenin çok altındaydı. Bence Fenerbahçe’deki tesisler dünyanın sayılı kulüplerinde var. Diyeceksiniz ki madem antreman ve genç tesisleri çok iyi neden Fenerbahçe altyapısından iyi topçular çıkmıyor. Bu tamamen Fenerbahçe kulübünün yapısından kaynaklanan bir durum. Galatasaray kulübünde altyapıdan çıkan adamları çok rahat ilk 11 oynatabilirsiniz. Çünkü onların mazereti var hani fakirler ya o yüzden. Fenerbahçe’de bu durum olamıyor maalesef. Fahri, olcan, Gürhan gibi genç yetenekler altyapıdan çıkıyor ancak forma şansı bulamıyor. Semih bile ancak 25inde kadroya girebildi. Fazla uzatmamak gerekirse bence Fenerbahçe’nin altyapısı ve antreman tesisleri geliştirilmeli.
    Daha once de yazilmisti.

Diger ulkelerdeki bazi takimlarin tesislerini gorunce, tesislerin ozelliklerini okuyunca bizim takimlarimizin tesislerinin esasinda ne kadar geride oldugu goruluyor.

Milan'in ve Sao Paulo'nun dunya capinda futbolcu performansini yukselten labarotuvarlari, Lens'in ligdeki farkli zemin tiplerine benzeyen sahalardan da olusan toplam 30 tane sahasi vs. vs.

Tesisler cok guzel, cok begendim. Avrupa'da boyle tesis yok vs. vs. gibi medyada cikan futbolcu yanitlarina acikcasi inanmiyorum. Bunlari bu tesislerin olmadigi 10-15 sene once de yaziyordu medya, simdi de yaziyor.

Sanırım MTK maçından sonraydı Aragones’in bir açıklaması var. Ben transfer istemiyorum ancak başkan takımın daha iyi olmasını istediği için bu konuda ısrarlı ve bir orta saha oyuncusu alınabilir.. bu açıklama gayet açık. Yani Aziz Yıldırım takıma daha şöhretli oyuncular istiyor. Fm 2007 de Fenerbahçede başkanın bu tarz istekleri oluyor ve kendi kendine transfer yapıyordu. FM 2009’ada bunun yansıtılması gerekli bence.
    Katiliyorum. Ambition 20, Interferece 20 Aziz Yidirim'in kesinlikle sahip olmasi gereken degerler.

Kulübün populeritesi kesinlikle arttırılmalı. Populerite sadece başarıyla ölçülemez bence. Önceki sayfalarda bir arkadaş Fenerbahçenin populeritesinin PSV hatta UEFA kupası alan Zenitten daha yüksek olduğunu söylemiş. O yüzden populeritesinin arttırılmasına gerek yok demek istemiş.. Bunu çok saçma buldum çünkü zenit bir rus takımı. Zenit isterse CL kupasını alsın yinede şöhretli bir takım olamaz. Belkı dünya çapında tanılır ama word class oyuncuları transfer edemez. Bunun nedeni Rusyanın çok soğuk bir ülke olması. Petersburg ve İstanbul çok farklı şehirler. İstanbul dünya başkenti seçilmiş bir şehir. Fenerbahçe ise bu şehrin takımı o yüzden zenit gibi bir takımın populerıtesıyle karşılaştırılmamalı. Benim tek istediğim fm 2009 da Fenerbahçenin alabileceği oyuncuları almak. Örneğin Fenerbahçe ortegayı aldıgında FM de ortegayı almak hayaldi. Oyunda alamazdınız ama Fenerbahçe aldı. Aynı durum Anelka Guiza içinde geçerli. Bence populeritede yuksek bir iyileştirme gerekli.
    Ortega Fenerbahce'ye isteyerek mi geldi? Cok sevdigi kulubu River'in mali kriz yuzunden paraya ihtiyaci vardi, takimda para eden oyunculardan birisi olarak Ortega satildi. Hatta Ortega ilk geldiginde takiminin kendisini satmak zorunda oldugu icin transfer teklifini kabul ettigini, ona kalsa River'den hic ayrilmayacagini soylemisti.

Guiza'ya hic kimsenin yapmadigi bir teklif yapildi. Kulubune de serbest kalma maddesinde yazilan bedel odendi ve transfer edildi.

Oyunculari degerlendirirken bir hastalik var. Dusuk loyalty degeri vermemeyi tercih ediyor genelde herkez. Ambition genelde dusuk veriliyor. Eh tabii o yuzden de oyuncular ayrilmiyor. Takimlarin finansal sorunlari, yansitilmiyor/yansitilamiyor. Eh tabii o zaman da Mallorca oyunculara yuksek maas verebiliyor, oyuncusunu satmak, satilmasina izin vermek zorunda kalmiyor.

Fenerbahce'nin oyunculara odeyebilecegi maas seviyesi yukseltilebilir, yukseltilecek.

Ancak bu demek degil ki, Fenerbahce'yi kontrolunuze aldiginizda siz bu kalitede oyunculari transfer edebileceksiniz. Bunun nedeni de cok basit. Siz Fenerbahce'yi aldiginizda kimse sizi teknik direktor olarak tanimayacak, bu nedenle de kendinizi ispat etmeden once takiminiza gelmek istemeyecektir. Mesela Besiktas, pek taninmayan Ertugrul Saglam'i teknik direktor olarak sectigi icin oyuncu alma konusunda cok sorun yasiyordur eminim. Ama takimin basinda Del Bosque olsa, Besiktas'a gelmek isteyecek oyuncularin sayisinda buyuk patlama olacaktir. Siz oyunda hemen Aragones kadar taninan birisi olmak istiyorsaniz, FMM gibi editorleri kullanmaniz sizin taktirinizde.

Gelelim Semihe forumun son sayfalarını okudum semih için boş kale golcüsü diyenleri, modası geçti diyenleri anlamıyorum.
    Bakin, oyunda kaliteli forvet tanimi, kendi basina gol pozisyonuna girebilen oyuncu olmaktan geciyor. Semih bu tip bir oyuncu degil. Evet son vuruslarini daha gelistirdi. Topa vururken heyecan yapmamayi, kendine guvenmeyi ogrendi. Ama Semih her zaman icin ona asist yapacak orta saha oyuncularina muhtac. Bu da bir gercek. Semih konusunda herkezi yaniltan sey, Semih'in esasinda cok zeki bir forvet olmasi. Zeka olarak bence dunyada sayili forvetlerden birisi. Ancak bunun yaninda fiziksel olarak zayif, teknik acidan da cok ust duzey diyemeyecegimiz bir seviyede. Ama Semih'e ceza sahasi icinde iyi servis yapilirsa, goller bulabilecek bir oyuncu. Oyunda da boyle olmasi gerekir ve hem 8.0.2'de boyle idi, hem de FM 2009'da biraz gelistirilmesi ile beraber boyle olacak. Gerisi teferruat.
    Last edited by perpetua : 11.Ağustos.2008 at 01:20

Nesil
    2003

Türkiye liginin kalıtesiz oldugu fikrine katılıyorum. benım istediğim fenerbahce guizayı almıssa oyundada onun ayarında oyuncu alabılmelıyım. bu konu konuda Cengize guvenım sonsuz bekleyip görücez...
    Aragones alabilir, ama teknik direktorluge daha yeni baslamis siz alamazsiniz.

FM 2009 da olmasını beklediğim bir düzenlemede kombineler ve bilet fiyatları ile ilgili. bu sezon Fenerbahçenin en ucuz bileti 66 ytl kale arkası (Shaktar hazırlık maçı). yani avrupanın nerdeyse en pahalı biletleri Fenerbahçede. ancak en fazla kombine satan takımda Fenerbahçe. 30000 dolayında kombine satıldı bu sene. kombine biletlerinin ortalaması alındığında bir kombine ortalama 1400-1500 dolar civarı. yani fenerbahçe kombinelerden ortalama 40m dolar civarı bir gelir elde etti. Fm 2008 de kombine geliri 8.0.2de 20m dolar civarında. 40m biraz abartı olabilir ancak Fenerbahçenin bilet fiyatları göz önüne alınarak stadyum gelirlerinde ufak oynamalar yapılabilir bence. Araştırmacı arkadaşların bu konuları göze alıp çalıştığından kuşkum yok..
    Oyunda kombine geliri dusuk ancak mac hasilati geliri de cok yuksek (8.0.2'de ilk sezon 30 milyon YTL civarinda - Haziran 2007 ve Mart 2008 aylari arasinda ise gercekte 7.5 milyon YTL civarinda). Ikisinin toplami, ancak, asagi yukari stat gelirini dogru yansitiyor, hatta toplam gercekten belki biraz daha yuksek. Ancak loca gelirlerinin de bu rakama ekli oldugunu varsayarsak sorun yok.

Fark suradan doguyor, oyunda kombine biletleri sadece lig maclarinda gecerli. Gercekte ise butun maclarda gecerli. Mac hasilatlarina yazilan gelirin bir kisminin, kombine'ye kaydirilmasi gerekli yani.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Bakin, oyunda kaliteli forvet tanimi, kendi basina gol pozisyonuna girebilen oyuncu olmaktan geciyor. Semih bu tip bir oyuncu degil. Evet son vuruslarini daha gelistirdi. Topa vururken heyecan yapmamayi, kendine guvenmeyi ogrendi. Ama Semih her zaman icin ona asist yapacak orta saha oyuncularina muhtac. Bu da bir gercek. Semih konusunda herkezi yaniltan sey, Semih'in esasinda cok zeki bir forvet olmasi. Zeka olarak bence dunyada sayili forvetlerden birisi. Ancak bunun yaninda fiziksel olarak zayif, teknik acidan da cok ust duzey diyemeyecegimiz bir seviyede. Ama Semih'e ceza sahasi icinde iyi servis yapilirsa, goller bulabilecek bir oyuncu. Oyunda da boyle olmasi gerekir ve hem 8.0.2'de boyle idi, hem de FM 2009'da biraz gelistirilmesi ile beraber boyle olacak. Gerisi teferruat.
    Her oyuncu kendisine asist yapacak orta saha oyuncularına muhtaçtır. En son EURO 2008'e bakacak olursak, atılan gollerde golcülerin hep orta saha oyuncularından gelen toplar ile gol attıklarını görüyoruz. Semih de gol kralı oldu ve tabii ki orta sahadan veya diğer mevkiilerden gelen paslarla, ortalarla gol atacak. Dünyada çok üst düzey oyuncular dışında herkes böyle yapmıyor mu zaten?

Semih'in MTK maçında attığı ikinci gol örneğin, Gençlerbirliği'ne attığı uzaktan gol örneğin, bu gollerde Semih'in payı %100, çünkü golleri asist ile değil, kendi uğraşıyla atıyor. Sanırım senin kastettiğin nokta, Semih'in çalım atarak, adam eksilterek gol atmaması. Bu özelliklerin olmadığı doğru, fakat bu özellikler de onda olsa zaten şu an Real Madrid'de oynuyor olurdu. Semih'in belirgin özellikleri, bitiriciliği, soğukkanlılığı, topsuz alanı, kafası, çalışma oranı ve aklıma gelmeyen bir iki özelliği daha. Mental özellikleri bakımından Türkiye'nin en iyi santraforu olduğunu düşünüyorum Semih'in, eksikleri ise top sürme, ilk temas, orta açma, hız, hızlanma, çeviklik gibi özellikleri.

Merak ettiğim nokta, Semih için 132 CA, 138 PA verilmiş (benim oyunumda şu an bu durumda). Bu kadar az farkın olması şaşırtıcı, sonuçta potansiyeli olan bir futbolcu Semih ve henüz 25 yaşında, bir forvet için genç diyebileceğimiz bir yaşta. Kariyerinin zirvesine de 28-32 yaşları arasında ulaşabilme ihtimali var. PA değeri kesinlikle yükseltilmeli Semih'in.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Bu tamamen Fenerbahçe kulübünün yapısından kaynaklanan bir durum. Galatasaray kulübünde altyapıdan çıkan adamları çok rahat ilk 11 oynatabilirsiniz. .
    Bunun parayla alakası yok. Bunun yapıyla kültürle alakası var. Dünyanın en zengin kuluplerinden barcelona. Victor Valdesi Olegueri Puyolu Xaviyi İniestayı Dos Santosu Messi yi Bojanı para vermeden kendi bünyesinden çıkardı
    real madrid casillas ve salgadoyu çıkardı.
    Şunuda düşün paralar saçarak aldığın adamlar kendileri için şampiyonlar ligi çeyrek finali oynarda lig şampiyonluğu için o kadar bastırmaz. Çünkü o yıldızlara çok anlam ifade etmez lig şampiyonluğu. Bursa maçını bünyenden yetişen yada 400 bin dolara aldıklarınla alırsında. Satar seni milyon dolarlık bebekler öyle maçlarda.
    Last edited by EreN : 11.Ağustos.2008 at 14:03
    Fikirlerim burada

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Semih'in PA konusu kesinlikle irdelenmeli. Çünkü 25 yaşında ve 21 yaşındaki semih ile arasında o kadar çok fark var ki bunu herkes farkediyor.
    Türk futbolcular genelde kendini geliştiremez, nasıl parlarlarsa en yüksek seviyeleri genelde o olur ama semih şentürk gerçeği var önümüzde. Adam ne yapıyor ne ediyor golünü atıyor. Karşı karşıya gelince çok nadir kaçırıyor. Ama santrafor dediğin illa ki çalım atıp, adam eksiltip öyle gol atacak diye birşey yok. Kendine fırsat yaratabiliyor semih. 4 futbolcu arasından çekilen 2 şutu ve 2 golü var son mtk maçında. şimdi ömer abi hemen soracaksın eren bana o zaman semihin belirgin bir özelliğini söyle diye, bu konuda net şeyler ifade etmek imkansız yine de baktığımızda semihten kat kat iyi özelliklerde yüzlerce forvetten çok daha iyi ve çok daha fazla gol atıyor. Yani atıyor... Tanrının bir lütfu mu? sanmıyorum açıkçası. Oyunu gerçeğe yaklaştırmak amaç bunun farkındayız ama gerçek şu ki semih şu an bir gol makinesi.. Geçen sezon, Euro 08, ŞL ön elemeleri... Fenerbahçeliler oyunda böyle bir semih göremeyince tatmin olamıyor.
    Bu gibi sebeplerden ötürü bitiriciliği 15 olmalı ve zamanla 28-30'a doğru 17 seviyesine çıkabilmeli, topsuz alanı arttırılmalı. bir kaç maç daha izleyelim ona göre diğer düşecek ve artacak özellikler hakkında yorum yaparım.
    PA değeri ise şu an en az 150 olmalı. Hakediyor sonuna kadar. Çünkü oynamadığı süre içinde kendini geliştiren tek forvet semih görebildiğim kadarıyla

Nesil
    2008
    Yer
    Eskişehir

Sinan kardeş yazdıklarının hepsine katılıyorum.Medievil sence Fenerbahçe Avrupada neden başarılı oldu ?Cevabını ben vereyim Oyuncular kendilerini Avrupaya göstermek için... 2000 yılında Galatasaray Uefa Kupasını aldığında Bülent Korkmaz kolu kırık maçta oynamıştı.Bunu hangi yabancı oyuncu yapar ? İşte fark burdan doğuyor.Kültürümüz zaten ortada bugüne kadar alt yapıdan çıkıpta takıma giren bir çok oyuncumuz var. Burada fanatiklik yapılmaz sen bunu öğrenememişsin daha.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Benim yazdıklarımda fanatiklik içeren bir cümle yok. zaten olsaydı yonetıcıler az once yaptıkları gibi mesajımı sılerlerdı. ben galatasaraya kültürsüz demedim. galatasaray gençleri gecen sene oynattı cunku yabancıları sakattı ayrıca yerıne oyuncu alacak mali durumları yoktu dedım. bu fanatiklik değildir. kültür tartışmasına hiç girmiycem çunku benim mesajlarım silinecek seninkiler kalacak!

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Quote Originally Posted by Her026 View Post
    Sinan kardeş yazdıklarının hepsine katılıyorum.Medievil sence Fenerbahçe Avrupada neden başarılı oldu ?Cevabını ben vereyim Oyuncular kendilerini Avrupaya göstermek için... 2000 yılında Galatasaray Uefa Kupasını aldığında Bülent Korkmaz kolu kırık maçta oynamıştı.Bunu hangi yabancı oyuncu yapar ? İşte fark burdan doğuyor.Kültürümüz zaten ortada bugüne kadar alt yapıdan çıkıpta takıma giren bir çok oyuncumuz var. Burada fanatiklik yapılmaz sen bunu öğrenememişsin daha.
    Alex De Souza ŞL'de son 3 maça chelsea maçı hariç SAKAT çıktı. Bildiğimiz sakatlıkla... Bir darbe halinda futbolculuk yaşamı bitebilirdi. Geçmiş senelerde luciano kırık burun ile maça devam etti. Aklıma gelen sadece 2 örnek bu fenerbahçeden onlarda. İnsanın içinden gelen birşey bu. Fenerbahçeli oyunculara ait bir özellik değil ki kendini avrupaya gösterme isteği. Galatasaraylı futbolcular babasının hayrına iyi performans göstermek istiyor sanki Avrupada
    Bülent'in o davranışını şu an yapabilecek türkte çok az. ya da Bjkli kaleci muratın sakat sakat maça çıkışını. Çünkü artık buna antrenörlerden önce federasyonlar izin vermiyor.
    Benim yazdıklarımda fanatiklik içeren bir cümle yok. zaten olsaydı yonetıcıler az once yaptıkları gibi mesajımı sılerlerdı. ben galatasaraya kültürsüz demedim. galatasaray gençleri gecen sene oynattı cunku yabancıları sakattı ayrıca yerıne oyuncu alacak mali durumları yoktu dedım. bu fanatiklik değildir. kültür tartışmasına hiç girmiycem çunku benim mesajlarım silinecek seninkiler kalacak!
    İnsan ayırmıyoruz burada medievil. Dikkat edersen mesajını silen kişi benim. Bende bir fenerbahçeliyim. Ve araştırmacı arkadaşın mesajını da editledim üstüne..

Quote Originally Posted by EreN View Post
    Semih'in PA konusu kesinlikle irdelenmeli. Çünkü 25 yaşında ve 21 yaşındaki semih ile arasında o kadar çok fark var ki bunu herkes farkediyor.
    Türk futbolcular genelde kendini geliştiremez, nasıl parlarlarsa en yüksek seviyeleri genelde o olur ama semih şentürk gerçeği var önümüzde. Adam ne yapıyor ne ediyor golünü atıyor. Karşı karşıya gelince çok nadir kaçırıyor. Ama santrafor dediğin illa ki çalım atıp, adam eksiltip öyle gol atacak diye birşey yok. Kendine fırsat yaratabiliyor semih. 4 futbolcu arasından çekilen 2 şutu ve 2 golü var son mtk maçında. şimdi ömer abi hemen soracaksın eren bana o zaman semihin belirgin bir özelliğini söyle diye, bu konuda net şeyler ifade etmek imkansız yine de baktığımızda semihten kat kat iyi özelliklerde yüzlerce forvetten çok daha iyi ve çok daha fazla gol atıyor. Yani atıyor... Tanrının bir lütfu mu? sanmıyorum açıkçası. Oyunu gerçeğe yaklaştırmak amaç bunun farkındayız ama gerçek şu ki semih şu an bir gol makinesi.. Geçen sezon, Euro 08, ŞL ön elemeleri... Fenerbahçeliler oyunda böyle bir semih göremeyince tatmin olamıyor.
    Bu gibi sebeplerden ötürü bitiriciliği 15 olmalı ve zamanla 28-30'a doğru 17 seviyesine çıkabilmeli, topsuz alanı arttırılmalı. bir kaç maç daha izleyelim ona göre diğer düşecek ve artacak özellikler hakkında yorum yaparım.
    PA değeri ise şu an en az 150 olmalı. Hakediyor sonuna kadar. Çünkü oynamadığı süre içinde kendini geliştiren tek forvet semih görebildiğim kadarıyla
    Semih konusundaki beklentilere hak veriyorum. Ancak senin de dediğin gibi Semih'in belirgin bir özelliği yok. Yani teknik özellikler açıdan düz bir forvet. Semih'in fark yarattığı husus mental özelliklerinin diğer Türk forvetlere oranla üstün olması. Yani Semih bitiriciliği süper olduğu için değil, nerde durması gerektiğini bildiği ve hissettiği için gollerini atıyor bana kalırsa. Semih'in futbolunun zirvesine ulaşmasına aşağı yukarı 2 sene var. Futbolcuların yaşı ilerledikçe fiziksel ve teknik özelliklerinin gelişimi durur (fiziksel ileri yaşlarda, yani 30+ düşer), mental açıdan gelişim devam eder. Yani tecrübe artışının oyundaki yansıması mental özelliklerinin gelişimidir. Semih de zaten mental açıdan iyi durumda olduğu için çok fazla gelişim beklemek uygun olmaz. CA ile PA arasındaki fark bu yüzden 10 puanı geçmez.

Yaptığımız çalışmalardaki gözlemim, genelde Türk oyuncuların CA ve PA değerlerinin arttığı yönünde. Semih'in de bundan nasibini aldığını değerlendiriyorum. Yani diğer başlıklarda serzenişlerin de 2009'daki profilleri gördüğümüzde azalacağını düşünüyorum.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

EreN'in attığı son iki mesajada katılıyorum.

Semih gerçekten büyük gelişme gösterdi. EURO 2008 de yaptıkları, MTK maçlarında yaptıkları attığı goller çok başarılı. tabiki bu goller Semih'in aynı gelişmeyi gelecek senelerdede göstereceğini kanıtlamaz. ancak bu yaştan sonra gelişmeyeceğinide kanıtlamaz. bu durumda Fenerbahçe araştırmacılarının işi gerçekten zor. Bence Semih'in olumsuz ozellikleri hız ve hızlanma onun dışında komple bir forvet.

ikinci olarak Lincoln ve Alex örnekleri vermissin bende servet örneğini vereyim. servet nerdeyse yarım sezon sakat oynadı. bu galatasaray kulturuyle alakalı demek ne kadar mantıklıysa, servet Fenerbahçe'den galatasaraya geldi o yuzden boyle bir davranış gösterdi demekte o kadar mantıklı...

son olarakda araştırmacı arkadaşın mesajını editlediğini farketmediğim için selzenişte bulundum kusura bakma...

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Quote Originally Posted by onurphaned View Post
    Semih konusundaki beklentilere hak veriyorum. Ancak senin de dediğin gibi Semih'in belirgin bir özelliği yok. Yani teknik özellikler açıdan düz bir forvet. Semih'in fark yarattığı husus mental özelliklerinin diğer Türk forvetlere oranla üstün olması. Yani Semih bitiriciliği süper olduğu için değil, nerde durması gerektiğini bildiği ve hissettiği için gollerini atıyor bana kalırsa. Semih'in futbolunun zirvesine ulaşmasına aşağı yukarı 2 sene var. Futbolcuların yaşı ilerledikçe fiziksel ve teknik özelliklerinin gelişimi durur (fiziksel ileri yaşlarda, yani 30+ düşer), mental açıdan gelişim devam eder. Yani tecrübe artışının oyundaki yansıması mental özelliklerinin gelişimidir. Semih de zaten mental açıdan iyi durumda olduğu için çok fazla gelişim beklemek uygun olmaz. CA ile PA arasındaki fark bu yüzden 10 puanı geçmez.

Yaptığımız çalışmalardaki gözlemim, genelde Türk oyuncuların CA ve PA değerlerinin arttığı yönünde. Semih'in de bundan nasibini aldığını değerlendiriyorum. Yani diğer başlıklarda serzenişlerin de 2009'daki profilleri gördüğümüzde azalacağını düşünüyorum.
    Şu an yeni düzenlemeler ile tahminimce 138-140 civarı bir CA olmuştur semihte bu yüzden 10 puanlık bir fark yazdım oraya zaten. Semih sadece türkiyede değil yalnız, avrupa arenasında da kendini kanıtladı. Özellikle euro08 gol kralı 4 gol atarken, semih tüm maçlara ilk 11 başlamasa bile 3 gol atmayı başarabildi. Bu semihin mental özelliklerinden kaynaklanıyor burası bir gerçek ama teknik ve fiziksel özelliklerininde ortalamanın üstünde olduğunu da gösteriyor. Bir gökhan ünal'dan daha iyi forvet semih.

Nesil
    2003

Her oyuncu kendisine asist yapacak orta saha oyuncularına muhtaçtır. En son EURO 2008'e bakacak olursak, atılan gollerde golcülerin hep orta saha oyuncularından gelen toplar ile gol attıklarını görüyoruz. Semih de gol kralı oldu ve tabii ki orta sahadan veya diğer mevkiilerden gelen paslarla, ortalarla gol atacak. Dünyada çok üst düzey oyuncular dışında herkes böyle yapmıyor mu zaten?

Semih'in MTK maçında attığı ikinci gol örneğin, Gençlerbirliği'ne attığı uzaktan gol örneğin, bu gollerde Semih'in payı %100, çünkü golleri asist ile değil, kendi uğraşıyla atıyor. Sanırım senin kastettiğin nokta, Semih'in çalım atarak, adam eksilterek gol atmaması. Bu özelliklerin olmadığı doğru, fakat bu özellikler de onda olsa zaten şu an Real Madrid'de oynuyor olurdu.
    Bu ozelliklerin var olmadigini kabul ediyorsun. O zaman birak da CA'nin kac olmasi gerektigine var olan ve eksik olan ozellikleri acisindan bakarak biz karar verelim. Sonucta CA'nin kac oldugundan daha onemli olan ozelliklerin hangi seviyede oldugu var.

Semih'in belirgin özellikleri, bitiriciliği, soğukkanlılığı, topsuz alanı, kafası, çalışma oranı ve aklıma gelmeyen bir iki özelliği daha. Mental özellikleri bakımından Türkiye'nin en iyi santraforu olduğunu düşünüyorum
    Ben daha da ileriye gidiyorum, Avrupa'da zekasini Semih kadar kullanan az forvet var diyorum. Ama bak gor ki zihinsel ozelliklere sahip olmak, akilli olmak bir forvet oyuncusu icin fiziksek ve teknik ozelliklerden cok ama cok daha az onemli.

Merak ettiğim nokta, Semih için 132 CA, 138 PA verilmiş (benim oyunumda şu an bu durumda). Bu kadar az farkın olması şaşırtıcı, sonuçta potansiyeli olan bir futbolcu Semih ve henüz 25 yaşında, bir forvet için genç diyebileceğimiz bir yaşta. Kariyerinin zirvesine de 28-32 yaşları arasında ulaşabilme ihtimali var. PA değeri kesinlikle yükseltilmeli Semih'in.
    Futbolcular esas patlamalarini 22-23 yasina kadar yapiyorlar normade. Bu yastan sonra buyuk gelisme gostermis oyuncular az ve istisna. 25 yasindan sonra bir oyuncunun, zirveye ulasana kadar asagi yukari yilda 2-3 CA puani gelismesinin normal oldugunu varsayabiliriz. Yani Semih'in CA ile PA arasindaki fark 6 ile 9 puan arasinda olmasini normal karsilayabiliriz.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Futbolcular esas patlamalarini 22-23 yasina kadar yapiyorlar normade. Bu yastan sonra buyuk gelisme gostermis oyuncular az ve istisna. 25 yasindan sonra bir oyuncunun, zirveye ulasana kadar asagi yukari yilda 2-3 CA puani gelismesinin normal oldugunu varsayabiliriz. Yani Semih'in CA ile PA arasindaki fark 6 ile 9 puan arasinda olmasini normal karsilayabiliriz.
    Benim anlamadığım nokta, Semih madem bu kadar kötü teknik özelliklere sahip ise neden EURO 2008'de 3 gol attı? Bana bunu açıklayabilir misin? David Villa 4 gol atarken, Semih 3 gol attı ve birçok dünyaca ünlü golcüden daha fazla gol attı. Hadi diyelim ki bu tesadüftü, Şampiyonlar Ligi'nde sonradan girdiği Sevilla maçında bir gol attı, ilk onbir başladığı PSV maçında da bir gol attı. Turkcell SüperLig'de kaliteli golcülere rağmen gol krallığı ipini göğüsledi, üstelik belki de en az süre alan isim olmasına rağmen.

25 yaşında futbolcuların FM Genie Scout'tan listesini çıkardım (forvetlerin). Semih için verilen 6-9 arasında CA ile PA farkı varken, birçok futbolcunun farkı oldukça yüksek. CA ile PA arasındaki farkın 15'ten fazla olduğu futbolcu sayısı 60-70 civarında. Bu oyuncularda bu denli farklar mevcutken, kiminde 60 fark, kiminde 27 fark, kiminde 18 fark, neden Semih'te bu kadar az bir fark var? Semih benim oyunuma göre 132 CA'ya sahip ve potansiyeli olan 138 CA'ya eriştiğinde sadece bitiriciliği 13'ten 14'e ve çevikliği 11'den 12'ye yükseliyor, yani bir puan artıyor.

Semih'in bana göre bitiriciliği kariyerinin zirvesinde 16-17 seviyelerine gelmeli, soğukkanlılığı kesinlikle artmalı (12 seviyesi çok düşük), penaltı değeri 16 olmalı, uzun şutları da biraz daha artmalı ve diğer mental özellikleri arttırılmalı. Pavlyuchenko'nun dahi bitiriciliği 16, uzun şutları 16, penaltısı 17.

Semih'in şu an benim oyunumda bitiriciliği 13 iken, esas anlamadığım nokta ise nasıl oluyor da Galatasaraylı Çağrı Yarkın'ın bitiriciliği 15 olabiliyor? Yine Çağrı'nın soğukkanlılığı 16 değerinde, ancak Semih'in 12 değerinde. Cem'in de bitiriciliği 13, yani çok tuhaf, Cem Sultan ile Semih aynı bitiriciliğe mi sahip? Yine Batuhan'ın bitiriciliği Semih ile aynı, hatta soğukkanlılığı Semih'ten bile fazla.

Nesil
    2005
    Yer
    Republic Of Fenerbahçe

Benim anlamadığım nokta, Semih madem bu kadar kötü teknik özelliklere sahip ise neden EURO 2008'de 3 gol attı? Bana bunu açıklayabilir misin? David Villa 4 gol atarken, Semih 3 gol attı ve birçok dünyaca ünlü golcüden daha fazla gol attı. Hadi diyelim ki bu tesadüftü, Şampiyonlar Ligi'nde sonradan girdiği Sevilla maçında bir gol attı, ilk onbir başladığı PSV maçında da bir gol attı. Turkcell SüperLig'de kaliteli golcülere rağmen gol krallığı ipini göğüsledi, üstelik belki de en az süre alan isim olmasına rağmen.

25 yaşında futbolcuların FM Genie Scout'tan listesini çıkardım (forvetlerin). Semih için verilen 6-9 arasında CA ile PA farkı varken, birçok futbolcunun farkı oldukça yüksek. CA ile PA arasındaki farkın 15'ten fazla olduğu futbolcu sayısı 60-70 civarında. Bu oyuncularda bu denli farklar mevcutken, kiminde 60 fark, kiminde 27 fark, kiminde 18 fark, neden Semih'te bu kadar az bir fark var? Semih benim oyunuma göre 132 CA'ya sahip ve potansiyeli olan 138 CA'ya eriştiğinde sadece bitiriciliği 13'ten 14'e ve çevikliği 11'den 12'ye yükseliyor, yani bir puan artıyor.

Semih'in bana göre bitiriciliği kariyerinin zirvesinde 16-17 seviyelerine gelmeli, soğukkanlılığı kesinlikle artmalı (12 seviyesi çok düşük), penaltı değeri 16 olmalı, uzun şutları da biraz daha artmalı ve diğer mental özellikleri arttırılmalı. Pavlyuchenko'nun dahi bitiriciliği 16, uzun şutları 16, penaltısı 17.

Semih'in şu an benim oyunumda bitiriciliği 13 iken, esas anlamadığım nokta ise nasıl oluyor da Galatasaraylı Çağrı Yarkın'ın bitiriciliği 15 olabiliyor? Yine Çağrı'nın soğukkanlılığı 16 değerinde, ancak Semih'in 12 değerinde. Cem'in de bitiriciliği 13, yani çok tuhaf, Cem Sultan ile Semih aynı bitiriciliğe mi sahip? Yine Batuhan'ın bitiriciliği Semih ile aynı, hatta soğukkanlılığı Semih'ten bile fazla.
    Gol atmak sadece Bitiricilik ile olmuyor egemen. Yani cem ile semih'i aynı pozisyona sokarsak cem daha iyi bir bitiriş yapabilir. Fakat hiç bir zaman birebir aynı olamaz hiç birşey. Parmak izi gibi her şey farklıdır. Semihin golcülük özelliği bitiricilik yanına eklenen bir çok özelliğin eseri. Cem'de ise sadece bitiricilik ve bir kaç özellik iyi sayılabilecek seviyede. Ama Mental açıdan farklar büyük.

Quote Originally Posted by EreN View Post
    Gol atmak sadece Bitiricilik ile olmuyor egemen. Yani cem ile semih'i aynı pozisyona sokarsak cem daha iyi bir bitiriş yapabilir. Fakat hiç bir zaman birebir aynı olamaz hiç birşey. Parmak izi gibi her şey farklıdır. Semihin golcülük özelliği bitiricilik yanına eklenen bir çok özelliğin eseri. Cem'de ise sadece bitiricilik ve bir kaç özellik iyi sayılabilecek seviyede. Ama Mental açıdan farklar büyük.
    Gol atmaktan bahsetmedim zaten. Sen Cem Sultan'ın veya Çağrı Yarkın'ın Semih'ten daha iyi bir bitirici olduğunu mu düşünüyorsun? Ben şahsen düşünmüyorum, Semih bu iki oyuncudan çok daha iyi bir bitirici. Hangisi hangisinden daha iyi bir golcü diye kıyaslama yapmadım, bitiriciliklerini kıyasladım ve bana göre Semih bu saydıklarımdan çok daha iyi bir bitiriciliğe sahip olmalı.

Nesil
    2003

Benim anlamadığım nokta, Semih madem bu kadar kötü teknik özelliklere sahip ise neden EURO 2008'de 3 gol attı?
    Kotu teknik ozelliklere sahip demedim. Cok ustun teknik ozelliklere sahip degil Semih. Bu da gercek.

Semih'ten Villa gibi topla dripling yapmasini bekleyemezsin.
    Semih'ten Villa gibi iyi top kontrolu ile rakibin ustune gitmesini bekleyemezsin.

Euro 2008'de gollerine bakalim.

1. Isvicre: Nihat'tan cok guzel bir orta, Semih topun gidecegi yeri iyi tahmin edip hareketleniyor. Top ile kafasini bulusturuyor ama kafa vurusu cok iyi degil. Kalecinin eline carparak iceriye giriyor.

2. Hirvatistan: Rustu'den gelen uzun top. Orada hala kim oldugunu cozemedigim (Tuncay olabilir) bir oyuncumuz topa dogru sol taraftan gelip defansin dengesini bozuyor, yerde seken topa Semih daha once reaksiyon veriyor ve tek yapabilecegi seyi, yani topu kaleye dogru bir sekilde vurmayi dusunuyor. Iki Hirvat oyuncunun arasindan gecen top 90a gidiyor.

3. Sag kanatta Sabri rakibini ekarte ediyor, on direge dogru cok dogru bir kosu yapan Semih'e dogru topu yolluyor, semih dokunuyor ve kotu cian Lehmann'in yanindan top kaleye giriyor.

Klose'nin golunde Rustu'nun kotu cikisini suclamayi biliyoruz. Ancak orada Klose'nin ne kadar iyi yukselmis oldugu, hatta Lahm'in guzel ortasi gozumuzden kaciyor. Semih'in golune bakarken Lehmann'in kaleyi iyi kapatamadigini gormezden geliyoruz, Sabri'nin pozisyonu hazirlayisini atliyoruz ama tek dokunusu Semih'in attigi guzel gol olarak hanemize yaziyoruz.

Ama durum farkli.

Sayfa 22 / 34 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon

Mesaj Yetkileri