Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123
61 ile 68 arası toplam 68 sonuç

Konu: Türkiye liginin içler acısı hali (Yabancı sınırlaması hakkında yaşadığım bir sorun)

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Futbola gorsel solen olarak baktigim icin bu is ikinci sinif yabancilari getirmekle olmaz diyorum.
    Eğer 2. sınıf yabancı benim milli takımımın sol bekinden forvetinden kanat oyuncusundan kalecisinden daha iyi bir performans yada daha fazla yetenek maç içinde bir anda skora etki eden katkıyı yapıosa bende kendi futbolcum yerine onu sahada görmeyi tercih ederim misal Karabüklü Shelton adam evet 2. sınıf hatta belki 3. sınıf topçu ama adamın bir kozu war HIZLI varmı onun kadar hızlı bir topçu milli takım havuzunda. yad Nobre daha Fener'e geldiğinde Alex'in bonusu die dalga geçiolardı hala Keşke Nobre Türk olsa mİLLİ takımda oynatsak diyoruz kalitesine baktığında 2. sınıf demezsin forvet mevkiinde ama Batuhan'dan Sercan Yıldırım'dan daha iyi mi gol sezgileri konusunda evet o zaman varsın Batuhan'a şans verilmesin varsın Sercan Yedek otursun golü nede olsa Nobre atıo

Ne basit örnekle Fenerbahçe'de bir dönem Atkinson vardı (amacım ezeli rakiplerime taş atmak değil) adam geldi sadece 3 takıma karşı oynadı 6 sınıda de kazandırdı Ali Şen gitti oğlunun altında ki 500 SEL i aldı ona verdi adam takıldı gitti yeter bak futbolun bir görsel güzelliği 6 derbi kazandıran topçu. yada süleymane Youla, giydiği her anadolu takımında BJK'ye gol attığı için en azından alalım bize gol atmasın mantığı ile transfer edilmiş ama 5 maç bile oynayamamış bi forvet buda espiritüel yönü ama sonuçta bir hoşluğu, yada Tabata örneği sonuçta yerel pazarda yabancı satabilme özgürlüğü zamanında ganalı JANSON, Preko gibi vs yabancı kontejanı el kol bağlar hele ki ülkenin gençlerinin önünü açmak onları yetiştirmek masalı ile kadrondaki 10 yabancı senin alt yapında yada Türkiye'nin ücra köşesinde keşfettiğin yeteneğe şans vermene engel olmaz aksine o mevkide eğer güvenilirse bu çocuk beni yüz üstü bırakmaz oynar derse başka mevkiye eksiği olan yere yabancı transferini 1 fazla yapar sakatlık vb risklere göre mesela Fenerbahçe en az 2 sol beke ihtiyacı var ee ülkede sol bek yok o zaman ne yapacak 1 si 1. sınıf diğeri onun yedeği olcak 2. sınıf yabancı alacak en azından Hasan Ali'nin sıfıra kadar inip orta açma korkusu yüzünden bize çektirdiği çile ortadan kalkacak...
    Last edited by heartbreaker007 : 08.Aralık.2012 at 03:52

Nesil
    2003

Kulup olarak Brezilya futbolcu yetistiriyor, Arjantin futbolcu yetistiriyor, Hollanda futbolcu yetistiriyor... Cunku rekabet edebilmelerinin tek yolu bu. Brezilya'nin en iyi (atiyorum) 70. sol beki su anda Bursaspor'un sol beki. Brezilya'nin en iyi (atiyorum) 150. orta saha oyuncusu Antalyaspor'un onemli bir oyuncusu. Brezilya'nin en iyi (atiyorum) 60. on liberosu bizim milli takimin banko futbolcusu oldu.

Brezilya bosuna 28-29 yasina gelen futbolcularin cogunu milli takimdan uzaklastirip surekli bir cok 24-25 yasindaki futbolcularla turnuvalara katilmiyor. Alttan surekli futbolcu geliyor. Yasi ilerleyenleri alttan surekli iten bir grup var. 25-30 yil once Brezilya savunma yapamazdi. Son yillarda dunyanin en iyi stoperleri Brezilya'dan cikiyor.

Devlet degil ama Federasyon olarak Fransa, Ingiltere ve Almanya futbolcu yetistiriyor. Takimlara alt yapilarda nasil futbolcu yetistirilecegi konusunda kriter koyarak bu kriterlere uyan takimlari tesvik ediyor. Fransa'nin yetistirdigi ama Fransa icin oynamayan bir cok futbolcu var. En guzel ornek de Drogba. Kamerun, Cezayir, Mali, Senegal vs. gibi ulkelerin milli futbolcularinin yarisi Fransa'dan yetisme.

Devlet olarak Cin futbolcu yetistirmiyor. Olimpik sporcu yetistiriyor. Son 5 olimpiyatta aldiklari madalya sayilarini takip ederek bunu gozlemlemek mumkun. Bir gun futbola da bulasirlarsa onda da eminim cok iyi bir takim ortaya cikartirlar. Ama saniyorum takim sporu yerine bireysel sporlarla daha cok ilgileniyorlar.

Devlet olarak Ispanya sporcu yetistirmek icin tesvik veriyor. Bosuna teniste, basketbolda, futbolda bu kadar cok sporcu yetistirmiyorlar.

Japonya'nin en cok oynanan sporu Beyzbol (1800'lu yillarin sonundan beri oynaniyor). Futbol'da profesyonel liglerinin kurulma tarihi 1999. Yani bizden 40 yil sonra. Onlarin yetistirdigi kac futbolcu ust duzey liglerde oynadi/oynuyor. Bizim kac tane? Onlar FIFA siralamasinda kacinci siradalar, biz kacinci siradayiz?

ABD'de sporcu yetistirmek bir ovunc kaynagi. Orta okul ve lise seviyesinde devletin aktardigi paralarla sporcu egitimi yapiliyor. Yetenekli olanlarin sporu ogrenmesi ve gelistirmesi saglaniyor. Okullar arasinda bolgesel, sehir, eyalet, ulke bazinda turnuvalar yapiliyor. Universiteler hem ulke icinde, hem de yurt disindan yetenekli sporculara bedava universite egitimi veriyor. Onlarin da olimpiyatlarda ne yaptigini gayet iyi biliyoruz. Futbol ligleri 1993'te kuruldu. Ozellikle Nike'nin sponsorlugunda yetenekli genc sporcularla ozel ilgilenilip ileride milli takimda oynamalari icin hazirlaniyorlar.

Yani herkes birseyler yapmak icin cabaliyor. Biz? Bizim futbol felsefemiz nedir? Teknik becerisi yuksek oyuncu mu yetistirmeye calisiyoruz yoksa fiziksel kapasitesi yuksek oyuncu mu? Bu oyunculara fizikleriyle oynamalari icin yeterli futbol disiplinini, teknikleriyle oynamak icin yeterli futbol bilgisini verebiliyormuyuz?

-0-

Bu arada Wenger'in yaptigina katilmiyorum. Ve benim yazdiklarimin fikir babasi da degil. Benim yazdiklarimin fikir babasi, Avrupa'da futbolun son 100 yildaki gelisimi.

Wenger'in yanlis yaptigi iki is var:
    1. Alt yapidan az oyuncu cikartabilmesi. Cikan oyuncularin cogu 17-18 yasinda, diger kuluplerden yuksek maas odeyerek transfer edilen gencler.

2. Takimda onemli seviyeye gelmis futbolculara yuksek maas odemek istememesi ve bu nedenle kulubun temel taslarini kaybederek zor maclarda takimi tasiyacak tecrubeli oyunculara sahip olamamasi.

Ben Wenger kadar kati da dusunmuyorum. Yuksek paraya oyuncu almaya da karsi degilim.

Ama bir kulubun temel taslarinin ve en onemli oyuncularinin o takima en gec 19-20 yaslarinda gelmis kulubu sahiplenmis olmasi gerektigini dusunuyorum. Takima 1 yil once gelmis oyuncunun takimin kaptani olmamasi gerektigini dusunuyorum. Alttan cikan veya genc alinmis futbolcularin, o kulubun futbol felsefesine uygun bir sekilde yetistirilmis ve birbirine uyumlu olmasi gerektigini dusunuyorum. Bir takimda en azindan boyle 14-15 futbolcu olmasi gerektigini dusunuyorum. Futbolcularin gozleri kapali oynayabilecek kadar birbirlerini tanimalari gerektigini dusunuyorum.

Benim dusuncemi birisine benzeteceksen, daha cok Alex Ferguson'a yakin. Eminim Ingiltere'de alt yapilar icin 150km kurali olmasa (Ingiliz kulupleri tesislerden en fazla 150 km uzaklikta olan gencleri egitebiliyor) Man Utd'in alt yapisindan cok daha fazla futbolcu da cikardi son 20 yilda. Ornegin bu kural o donemde olsaydi David Beckham ve Ryan Giggs Man Utd alt yapisindan cikmazdi ve belki de bu isi daha az beceren kuluplerin eline dusup hic bu kadar gelismezlerdi. Alt liglerden veya baska takimlarda daha pek sure bile almadan transfer ettigi oyuncularla uzun sure calisarak hep kulubu belirli bir seviyede tutmayi basariyor.

Bizde Italya arti Hollanda arti Ispanya kadarlik nufus var. Bu ulkelerin yetistirdigi futbolcularin yarisi kadar futbolcu yetistirsek rahatlikla Avrupa'nin en iyi 5. ligi oluruz gibi geliyor bana. Daha kaliteli yabancilar da Turkiye'de oynamak icin can atar. Yurt disindan birileri bizim futbol maclarimizi izlemek icin para oder. Bu paralar sayesinde takimlar transferler yapabilir. Sadece bir kac buyuk takim degil, butun hepsi bu tip transferleri yapabilir.

Bu tabii ki 3 gunde yapilacak bir is degil. Ama vasat bir futbol ulkesi olmaya devam etmek mi istiyoruz yoksa daha uste cikmayi mi?

Bana daha uste cikmak istiyoruz gibi geliyor. Daha uste cikmanin yolu da futbolcu yetistirmek. Yurt disindan vasat futbolcu getirmek degil.
    Last edited by perpetua : 08.Aralık.2012 at 19:58

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Yabancı sınırını anladım da ligte yıllarca oynayan yabancı oyuncular neden Türk olmuyor ? Önceden vardı bu olay şimdi neden yok ? Mesela ben Galatasaray'la 2018'deyim şu an.Dany ve Muslera hala takımda.Ama Türk olmadılar.Dany bir 8-10 yıldır burdadır en az.Kaldırıldı mı bu olay ? En azından azaltılan yabancı sayısında çok iş görürdü bu olay.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by RaSenGan View Post
    Yabancı sınırını anladım da ligte yıllarca oynayan yabancı oyuncular neden Türk olmuyor ? Önceden vardı bu olay şimdi neden yok ? Mesela ben Galatasaray'la 2018'deyim şu an.Dany ve Muslera hala takımda.Ama Türk olmadılar.Dany bir 8-10 yıldır burdadır en az.Kaldırıldı mı bu olay ? En azından azaltılan yabancı sayısında çok iş görürdü bu olay.
    Birisi 2010, digeri 2011'de Turkiye'ye geldi.

Dany'nin vatandasliga basvurma hakki 2015'te, Muslera'nin 2016'da basliyor.

Vatandasliga basvurduktan sonra Turk statusunde oynayabilmeleri icin 5 yil daha Turkiye'de oynamalari gerekiyor.

Yani en erken birisi 2020, digeri de 2021'de Turk statusunde oynayabilir.

Tek istisna Turk milli takiminda oynama hakkina sahip oyuncular icin. Onlar 5 yil sonra Turk statusune geciyor. Ama onlar da Turk milli takiminda oynama isteme/istememe durumuna gore vatandas oluyor 5 yil sonunda.

.Daha uste cikmanin yolu da futbolcu yetistirmek. Yurt disindan vasat futbolcu getirmek degil.
    O zaman orta yol bulunurak yapılsın bu olay ne yabancı kontejanına sınırlandırma getirsin ne de altyapıya yönel diye de baskı yapılsın.

güzel bir tartışma oldu sen altyapılarda ne cevherlerin olduğunu ve bunlara yönelmektense avrupa'nın çakmkalarını getirmekten çocuklar şans bulamadığını dile getirdin, Bense aslında o kadar fazla olmadığını olamayacağını, var olanında ztn çıktığını ve Bunun sadece bizim ülkemizde değil bizden daha iyi olan ülkelerde bile bunun böyl olduğunu ayrıca sermaye kavramının futbola girmesiyle artık transfer yapmak varken altyapıya yatırım yapmak ticari anlamda uzun vaadeli bir plan olduğundan ve kimsenin artık bu kadar uzun planlama yapmadığından, ayrıca furbolun artık bir görsel şölen yada antik Roma'da arena dövüşleri gibi güç gösterisi haline gelmişken (yani parayı bastırıp en iyi galdyatörleri arenana getirmek gibi) kalkıpta yeni yetmelerin yetişmesini izlemek ona sabır göstermek gibi şeylerle uğraşmadığını belirttim

Peki Avrupa'da Serbest dolaşım maddesi geçerliyken ve Hollanda, Fransa, İngiltere gibi ülkeler milli takım bazında geçmişini ararken ve müdahale yapılması gerektiğinin farkında olmalarına rağmen fakat şu anda bir müdahalenin çok radikal ve geniş kitleleri karşılarına almak tehdidini yaşartken bizim federasyonumuz bu kararı çat die alabiliyor? dahası yukarıda saydığım federasyonlar bu radikal kararları kamuoyunun olumsuz tepkilerinden çekinirken bizim federasyonumuz bu kararda neden destekleniyor? Yani tutarsız bir karar olduğu ortada ikilemler olsuğu ise aşikar. Sen en üst kategorinde yabancı kontejanını 5 e indiriyorsun, Fakat onun bir alt katogorisi 1. ligde yaş kotasını kaldırıyorsun. yada eskiden yabancı oynatmaya izin verilmezdi 1. ligde Kaldıki altyapıdan yeni çıkmış futbolunda profesyonel aşamaya geçmiş ve maç tecrübesi kazanması adına da 1. lig hem kulüpler hemde genç yetenekler için cazipken sen oraya da yabancı oynama serbestliği getiriyorsun. bu şekilde de tutarsızlıklar varken sadece yeni Ardalar Yeni Hakan Şükürler adına yabancıyı sınırlandırma şeklinde sloganlar içi boş inandırıcılığı olmayan kelimelerden başka bir şey uyandırmıyor...

Nesil
    2006
    Yer
    22 | 34

Birisi 2010, digeri 2011'de Turkiye'ye geldi.

Dany'nin vatandasliga basvurma hakki 2015'te, Muslera'nin 2016'da basliyor.

Vatandasliga basvurduktan sonra Turk statusunde oynayabilmeleri icin 5 yil daha Turkiye'de oynamalari gerekiyor.

Yani en erken birisi 2020, digeri de 2021'de Turk statusunde oynayabilir.

Tek istisna Turk milli takiminda oynama hakkina sahip oyuncular icin. Onlar 5 yil sonra Turk statusune geciyor. Ama onlar da Turk milli takiminda oynama isteme/istememe durumuna gore vatandas oluyor 5 yil sonunda.
    Ama daha önce böyle bir şey yoktu.Direk 2000 küsür günden falan geri sayılıyordu o bittiğinde Türk veya hangi ülkede oynuyorsa o milletin vatandaşı oluyordu oyuncu.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by heartbreaker007 View Post
    O zaman orta yol bulunurak yapılsın bu olay ne yabancı kontejanına sınırlandırma getirsin ne de altyapıya yönel diye de baskı yapılsın.

güzel bir tartışma oldu sen altyapılarda ne cevherlerin olduğunu ve bunlara yönelmektense avrupa'nın çakmkalarını getirmekten çocuklar şans bulamadığını dile getirdin, Bense aslında o kadar fazla olmadığını olamayacağını, var olanında ztn çıktığını ve Bunun sadece bizim ülkemizde değil bizden daha iyi olan ülkelerde bile bunun böyl olduğunu ayrıca sermaye kavramının futbola girmesiyle artık transfer yapmak varken altyapıya yatırım yapmak ticari anlamda uzun vaadeli bir plan olduğundan ve kimsenin artık bu kadar uzun planlama yapmadığından, ayrıca furbolun artık bir görsel şölen yada antik Roma'da arena dövüşleri gibi güç gösterisi haline gelmişken (yani parayı bastırıp en iyi galdyatörleri arenana getirmek gibi) kalkıpta yeni yetmelerin yetişmesini izlemek ona sabır göstermek gibi şeylerle uğraşmadığını belirttim

Peki Avrupa'da Serbest dolaşım maddesi geçerliyken ve Hollanda, Fransa, İngiltere gibi ülkeler milli takım bazında geçmişini ararken ve müdahale yapılması gerektiğinin farkında olmalarına rağmen fakat şu anda bir müdahalenin çok radikal ve geniş kitleleri karşılarına almak tehdidini yaşartken bizim federasyonumuz bu kararı çat die alabiliyor? dahası yukarıda saydığım federasyonlar bu radikal kararları kamuoyunun olumsuz tepkilerinden çekinirken bizim federasyonumuz bu kararda neden destekleniyor? Yani tutarsız bir karar olduğu ortada ikilemler olsuğu ise aşikar. Sen en üst kategorinde yabancı kontejanını 5 e indiriyorsun, Fakat onun bir alt katogorisi 1. ligde yaş kotasını kaldırıyorsun. yada eskiden yabancı oynatmaya izin verilmezdi 1. ligde Kaldıki altyapıdan yeni çıkmış futbolunda profesyonel aşamaya geçmiş ve maç tecrübesi kazanması adına da 1. lig hem kulüpler hemde genç yetenekler için cazipken sen oraya da yabancı oynama serbestliği getiriyorsun. bu şekilde de tutarsızlıklar varken sadece yeni Ardalar Yeni Hakan Şükürler adına yabancıyı sınırlandırma şeklinde sloganlar içi boş inandırıcılığı olmayan kelimelerden başka bir şey uyandırmıyor...
    Beni yanlis anlamissin. Ben yabanci olmasin cunku alttakiler sans bulamiyor demedim. Alttan iyi futbolcu yetistirirsen yabanciyi da gecsin ve o zaman yabanci serbest birakilsin dedim. Ama yetistirmiyorlar. Su anda Super lig'de oynayan futbolcularin yaklasik %50'si zaten yurt disinda yetismis (yabancilar + gurbetciler).

Oturup bunu oynanan dakikaya bolersek bu daha da vahim duruma gelecek (sirf yabancilar maclardaki toplam surenin %42'sini oynuyor ve ligin %35'i yabanci oyuncu).

Hollanda'da yanancilar %35
    Ispanya'da %37
    Ukrayna %40
    Fransa'da %40
    Rusya'da %46
    Almanya'da %48
    Italya'da %50
    Portekiz: %56
    Ingiltere'de %65

Yani Ingiltere ve Portekiz disinda ya butun bu ulkeler kadar, ya da onlardan daha fazla baska ulkelerden yetismis futbolculari alip getiriyoruz.

Iki turlu basari da mumkun. Az yabanciya sahip olan Ispanyol takimlari da basarili, cok yabanciya sahip olan Ingiliz takimlari da. Cok yabanciya sahip olan Italyanlarin basarisi ile az yabanciya sahip olan Fransizlarin basarisi arasinda da pek fark yok. En azindan Avrupa kuplarindaki basarilara bakarsak.

Futbolun en buyuk sorunu yetenekli oyuncunun cikmamasi degil mi? Bu yetenekli oyuncu yok demek degil.

Yetenekli oyuncu yetistirebilecek nufusa sahip ulkeler yetistirmiyor, yetenekli oyuncu yetistirebilecek ulkeler ise kucuk nufuslari ve yuksek gelir seviyeleri nedeniyle gencleri futbolcu olmaya ikna edemiyor.

Tek istisna Brezilya. Onlarin da nasil futbolcu yetistirdigini goruyoruz. Adamlarin begenmedigi ve milli takimlarinin yakinindan bile gecmesini istemedikleri Hulk gidip 40 milyon Euro'ya transfer oluyor. Milli takima dusunmedikleri Marcos Senna gidip Ispanya'da milli olup Avrupa Sampiyonasini kazaniyor. Portekiz milli takiminin en iyi savunmacisini yetistiriyorlar adam Real Madrid'e kadar yukseliyor. Bizim milli takima oyuncu sokuyorlar vs. vs. vs.

Zaafimizi ortmek icin degil, daha guclu olmak icin yabanci futbolcu kisitlamasi kalksin.

Quote Originally Posted by RaSenGan View Post
    Ama daha önce böyle bir şey yoktu.Direk 2000 küsür günden falan geri sayılıyordu o bittiğinde Türk veya hangi ülkede oynuyorsa o milletin vatandaşı oluyordu oyuncu.
    Vatandas olan ve olmayan oyuncular konusunda cesitlilik olmasi icin degisti.

Ornegin bu sezon sonunda Bilica 5 sezonu dolduruyor. Vatandaslik icin basvuru yapar mi, yapmaz mi belli degil.

Holosko 2006'dan beri Turkiye'de. Bildigim kadariyla Turk vatandasligina gecmek icin de basvuru yapmadi. Bugun basvuru yapsa en erken 2017/18 sezonunun ikinci yarisinda Turk statusunde oynar. Ama oyunda 2016/17 sezonu ile beraber Turk statusunde olmasi garanti. Bu da pek gercekci degil.

IBB'deki Marcus Vinicius gectigimiz yaz Turkiye'de 5 yili tamamladi. Bildigim kadariyla vatandaslik vasvurusu yok ama oyunda hemen vatandas olabiliyor. Ama eminim Turk milli takiminda oynayabilecek seviyede olsaydi birisi onun aklini celer ve hemen vatandas yapardi.

Veya Cangele. 1.5 yil once vatandaslik icin basvurabilirdi ama boyle bir basvuru olmadi bildigim kadariyla. Ama oyunda hemen vatandas olabilen bir oyuncu.

Veya Isaac Promise. 8 yildir Turkiye'de. Vatandaslik basvurusu yok bildigim kadariyla. Bugun basvuru yapsa 2017/18 sezonunun ikinci yarisinda Turk statusunde oynayabilir. Ama oyunda 2 yilda Turk vatandasi olabiliyordu.

Uzun sure Turkiye'de kalip vatandas olanlar da var, olmayanlar da. Hepsinin hemen belli bir sureyi doldurduktan sonra vatandas olmasi veya her oyuncunun Turk vatandasi olup Turk milli takimi icin oynamak istemesi pek gercekci degildi.

Beni yanlis anlamissin. Ben yabanci olmasin cunku alttakiler sans bulamiyor demedim. Alttan iyi futbolcu yetistirirsen yabanciyi da gecsin ve o zaman yabanci serbest birakilsin dedim. Ama yetistirmiyorlar. Su anda Super lig'de oynayan futbolcularin yaklasik %50'si zaten yurt disinda yetismis (yabancilar + gurbetciler).

Oturup bunu oynanan dakikaya bolersek bu daha da vahim duruma gelecek (sirf yabancilar maclardaki toplam surenin %42'sini oynuyor ve ligin %35'i yabanci oyuncu).

Hollanda'da yanancilar %35
    Ispanya'da %37
    Ukrayna %40
    Fransa'da %40
    Rusya'da %46
    Almanya'da %48
    Italya'da %50
    Portekiz: %56
    Ingiltere'de %65

Yani Ingiltere ve Portekiz disinda ya butun bu ulkeler kadar, ya da onlardan daha fazla baska ulkelerden yetismis futbolculari alip getiriyoruz.

Iki turlu basari da mumkun. Az yabanciya sahip olan Ispanyol takimlari da basarili, cok yabanciya sahip olan Ingiliz takimlari da. Cok yabanciya sahip olan Italyanlarin basarisi ile az yabanciya sahip olan Fransizlarin basarisi arasinda da pek fark yok. En azindan Avrupa kuplarindaki basarilara bakarsak.

Futbolun en buyuk sorunu yetenekli oyuncunun cikmamasi degil mi? Bu yetenekli oyuncu yok demek degil.

Yetenekli oyuncu yetistirebilecek nufusa sahip ulkeler yetistirmiyor, yetenekli oyuncu yetistirebilecek ulkeler ise kucuk nufuslari ve yuksek gelir seviyeleri nedeniyle gencleri futbolcu olmaya ikna edemiyor.

Tek istisna Brezilya. Onlarin da nasil futbolcu yetistirdigini goruyoruz. Adamlarin begenmedigi ve milli takimlarinin yakinindan bile gecmesini istemedikleri Hulk gidip 40 milyon Euro'ya transfer oluyor. Milli takima dusunmedikleri Marcos Senna gidip Ispanya'da milli olup Avrupa Sampiyonasini kazaniyor. Portekiz milli takiminin en iyi savunmacisini yetistiriyorlar adam Real Madrid'e kadar yukseliyor. Bizim milli takima oyuncu sokuyorlar vs. vs. vs.

Zaafimizi ortmek icin degil, daha guclu olmak icin yabanci futbolcu kisitlamasi kalksin.
    Benim tek anladığım nokta şu; genel kanı yabancı statüsüne sınırlama getirilmesinin sebebini Türk futbolcularının özellikle genç topçuların önünü açmak için böyle bir kısıtlamaya gidilmek istenilmesi. Ayrıca bu federasyonun her ne kadar ÖZERK densede ama devlet ama hükümet kanadından birileri herhalde bir lobi faaliyetinde federasyon başkanıyla arasında böyle bir sohbet geçtiği için sayın Demirören bu yola geçti yoksa BJK başkanlığında Portekiz çetesi kuran Tabata'ya 9 milyon € veren bir kulüp başkanının ya ben hata yapmışım deyip bunu böyle düzelteyim şeklinde bu kuralı çıkartması akla mümkün gelmiyor.

İkincisi seninle zeytinin yağı yada inci örneğine girmiştik hatırlarsan, yetenekli oyuncu yok demek değil demişsin fakat yok dencek kadar az yani şu şekilde özetleyeyim, Orhan Şam, Bekir İrtegün, Mehmet Yıldız, Semih Şentürk, gibi normal düzeyde topçu çıkartabilir takımlar ama mesele Arda Turan gibi bir topçu çıkarmakta işte bu noktada ayrılıyoruz galiba Çünkü burda eğer her yaş jenerasyonunda Arda üst düzeyde bir topçuyu çıkartamıyorsan, Ceyhun Gülselam, Gökhan Zan, Mustafa Yumlu, Selçuk Şahin gibi normal düzey futbolcular yetiştireceksen alt yapıya yönelmek burda daha önce saydığım ama özetle FUTBOL ARTIK SADECE BİR SPOR DALI DEĞİL BİR ENDÜSTRİDİR. sözüyle ve ticarette kendini sürekli yenilemen ve geliştirmen gerekliliğini de göz önünde bulundurarak çok riskli ve her sezona rakiplerine oranla handikapla başlamak demek. Şimdi yukarıda saydığım topçular normal düzey futbolcular ama futbolun birde parasal yönünü düşündüğünde aslında kendi ülkelerinde yada genel futbol düzeyine bakıldığın 2. sınıf futbolcular bu saydığım topçulardan daha fazla gelir kaynağı bile olabiliyor takımlara ama transferle ama merchandise ile yani avrupa çıkması, milli takıma ancak hazırlık maçında çağırılan bir oyuncu bile şu yukardda saydığım ve milli takım seviyesinde olan topçudan daha fazla iş yapabiliyor bu ülkede. Bunda ne federasyonun ne başkanın ne kulübün ne taraftarın suçu var. Bu bir hayat döngüsü.

Özetle Herhangi bir kulübün altyapısından Arda Turan Selçuk İnan, Caner Erkin, Cenk Gönen, Necip Uysal ayarında oyuncu çıkmıyorsa bu ne alt yapıya önem ve değer verilmediğinden ne de topçuların yeterli şans bulamadığından ne de kulüp başkanlarının transfere yönelme kolaylığını seçmesinden kaynaklanıyor bu, Tanrının futbol yeteneğini her insana vermediği çok az insanlara bahşetmesinden kaynaklanıyor. Bu noktada ise futbola dönüldüğünde her ne kadar bir röveşata golü olan ve dün takımına 3 puanı kazandıran Bekir iRTEGÜN bir Fenerbahçeli olarak benim gözümde ÇUBUKLU formanın ideal 11 inde asla olmayacak bir isim ha kim hak eder Yobo'nun yanına Lugano olmadı en az onun ayarında yerlide ise dün FB'ye hoca olarak rakip olan Bülent Korkmaz Ayarında. Mesela varmı o ayarda stoper yok neden çünkü demekki o meziyetlere sahip olacak ışığı çakan bir topçu hiç bir altyapıya düşmemiş hiç bir gözlemcinin dikkatini çekememiş neden YOK çünkü Tanrı bir Türk gencine çok üst düzey yeteneklere sahip olacak bir stoper meziyeti vermemiş. Dünyada 1 tane Figo 1 tane Zidane 1 tane Van Der Sar gelmişti şimdi ise 1 tane Ronaldo 1 Messi 1 Rooney var yani dünyada da sürekli bir gelişim söz konusu değil.

Yani özetle altyapıdan çıkan normal düzey topçuyu çıkıp izleyeceğime mesela Sabri Sarıoğlu'nu izleyeceğime senin dediğin gibi Brezilya'nın 60. en iyi sağ bekini izlemeye razıyım ben en azından daha makul iş yapar sahada burası kesin.

Sayfa 3 / 3 İlkİlk 123

Mesaj Yetkileri