Sayfa 4 / 14 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 403 sonuç

Konu: FM 2012 Taktik ve Antreman hakkında soru-cevap odası

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Yıllardır FM maç motorunun eksikliği zaten orda. SC leri top rakipteyken kendi sahana ya da çizgilere dogru savunma yapmaya çekemiyorsun
    Kopan bir ipe düğüm attığınızda, ipin en sağlam yeri o düğüm olur.

Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan yer o düğümdür...

http://www.twitch.tv/nannar_hhc

Hocam bütün oyuncuların uzun şut atmasını istememe rağmen bulduklarını atıyorlar yanındaki adama atmak yerine kaleye çekiyor, ayrıca oyuncuların ayarlarını çok titiz bir şekilde ayarlamama rağmen ne top ayağında olan adama yaklaşan var ne ataklarda savunma arkasına kaçan forvetler kısacası oyuncular çok bencil oynuyor topu ayağına alan kaleyi düşünüyor

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

maç motorunda "key" olarak işaretlediğimizde oyun bize maçın kader anlarını,yani özetini sunuyor Eğer taktiğimiz iyi değilse ya da rakip çok iyi savunuyorsa ceza alanına girmekte zorlandığımızdan sürekli dış şutlarla pozisyon buluyoruz. Aslında maç boyunca uzun şut atmıyorlar fakat ceza alanına giremediklerinde uzun şut atmaları normal.En aza da indirsen uzun şut çekerler.Bencillikten ziyade rakip takımın oyun anlayışıyla ve sizin taktiğinizi dogru ayarlarıyla ilgili bunlar. Eğer rakip çok kapanıyorsa forvet arkasını ve orta alanı kalabalık tutarak topa hakim olabilirsiniz,ya da alanı daraltarak oyuncuların yakın durmasını sağlarsınız. herşeyin bir ince ayarı var ama illaki maç esnasında oyuncuların kendi karakterleri de ortaya çıkacaktır. Bence uzun şut istemiyorsan eğer modern taktikte ayar yapıyorsan oyunculara box to box ve trequartista rolleri verme.

Buradaki taktikleri incelediğimde Cm 03/04 ün taktik paneli gibi oklar var ama ben herhangi birşey yüklemedim bu yüzden FM12 in taktik paneli var yani oklar vs yok umarım derdimi anlatabilmişimdir eskisi gibi nasıl yapabilirim görünüşü ...
    Resimdeki gibi mesela

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

taktiği kayıt ettiğin yerde "convert to classic" seçeneğine tıklarsan klasik taktik ekranına döner ama geri dönüşü olmaz.

teşekkür ederim ...

Selam,
    Ben Fenerbahce ile 4--2-3-1oynuyorum.
    Benim esas sorum iki orta saha hakkinda.
    Orta sahalarin biri mc biride dmc mevkisinde.(Baroni dmc, tolga cigerci mc)

Mc olan support Dmc olan defend. Bu sekilde sag ve sola destekleri konusunda defans ile hucum arasinda baglantinin iyi olmasi konusunda rolleri ne verebilirim.

ozellikle dmc defansa 3lu bir orta sahanin dmc si kadar destek vermiyor.

Birde tek forvet arkasinda amc var. Ikiside attack. fakat forvetim kanatlarin ve amc nin arasinda kayniyor pozisyonlarda cok etkili olamiyor. Uzun fizigi hizi ve gucu iyi teknik olarak cok iyi olmayan bir adam. hangi rol daha iyi gider.(ismini hatirlamiyorum suan).

tesekkur ederim.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by thekumpir View Post
    Selam,
    Ben Fenerbahce ile 4--2-3-1oynuyorum.
    Benim esas sorum iki orta saha hakkinda.
    Orta sahalarin biri mc biride dmc mevkisinde.(Baroni dmc, tolga cigerci mc)

Mc olan support Dmc olan defend. Bu sekilde sag ve sola destekleri konusunda defans ile hucum arasinda baglantinin iyi olmasi konusunda rolleri ne verebilirim.

ozellikle dmc defansa 3lu bir orta sahanin dmc si kadar destek vermiyor.

Birde tek forvet arkasinda amc var. Ikiside attack. fakat forvetim kanatlarin ve amc nin arasinda kayniyor pozisyonlarda cok etkili olamiyor. Uzun fizigi hizi ve gucu iyi teknik olarak cok iyi olmayan bir adam. hangi rol daha iyi gider.(ismini hatirlamiyorum suan).

tesekkur ederim.
    2'li orta sahada oyuncuların birbirine yakın olursa iyi olur. görev olarak anchorman verirsen dmc pek ileri çıkmaz. Defansif midfielder ve support dersen hücumlarda da orta alanı geçer oyuncun. MC'deki adam ise ceza alanı dışındaki bölgelerde dönen topları toplasın,pek fazla hücuma çıkmasın dersen ona da defansif rol ver. bahsettiğin forvet teknik olarak zayıfsa target man olabilir. rol olaraksa atak seçersen en önde onu görürsün.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Yıllardır FM maç motorunun eksikliği zaten orda. SC leri top rakipteyken kendi sahana ya da çizgilere dogru savunma yapmaya çekemiyorsun
    Hocam bu zor birşey ama eğer SC lerine man marking verip rakip bekleri tutmasını söylersek birde forvetimizin work rate i yüksek ise çizgi savunması yapıyorlar. Ben 3 forvet oynarken rakip DM ye marking veriyorum rakip top çıkaramasın diye ve o marking i yapan benim forvetim oluyor. Genellikle ortasahaya kadar yanında gelip markajını yapıyor oyuncu.
    Football is simple,but Football Manager is not

Quote Originally Posted by Corpus View Post
    Hocam bu zor birşey ama eğer SC lerine man marking verip rakip bekleri tutmasını söylersek birde forvetimizin work rate i yüksek ise çizgi savunması yapıyorlar. Ben 3 forvet oynarken rakip DM ye marking veriyorum rakip top çıkaramasın diye ve o marking i yapan benim forvetim oluyor. Genellikle ortasahaya kadar yanında gelip markajını yapıyor oyuncu.
    Güzel bir detay yakalamışsın.Konuyla ilgili bir sorum olacak cevaplarsan sevinirim. Bu şeklide komut verdiğin zaman ataklarda ve bilhassa kontralarda ilerde nasıl çoğalıyor takım? Markaj yapınca istemeden mevkisini boşaltacak bence.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by ozgenoc View Post
    Güzel bir detay yakalamışsın.Konuyla ilgili bir sorum olacak cevaplarsan sevinirim. Bu şeklide komut verdiğin zaman ataklarda ve bilhassa kontralarda ilerde nasıl çoğalıyor takım? Markaj yapınca istemeden mevkisini boşaltacak bence.

İlerde çoğalma olayı senin taktiğin ile de alakalıdır. Forvetler mevkilerini boşaltıyorlar ancak 3 forvet oynarken 2 forvetin çizgiye gelmesi senin kontralarını çokta kötü etkilemiyor. Zaten top sana geçince oyuncuların eski yerlerine dönüyorlar. Ayrıca senin forvetlerin markaj yapacakları oyuncuları her yerde kovalamıyor sadece kendi yarı saha çizgine kadar kovalıyor.Şunu da söylemem gerekir. Vereceğiniz bu markaj ile oyuncularınız daha fazla yorulur ve daha fazla 2li mücadeleye girer.Bu yüzden agresifliğine göre tackling yapmayı bilmediği için kırmızı kart görebilir ancak bu durum çok nadirdir. Çok fazla yoruldukları için eğer staminası düşük bir forvet var ise oyuncunuzun performansı düşebilir.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Ben de onu diyecektim Siz forvet oyuncusuna kaldırabileceğinden fazla defansif roller yüklerseniz ne savunmayı ne de hücumu iyi yapabilir.

Nesil
    2008
    Yer
    Balıkesir

Quote Originally Posted by nannar View Post
    Ben de onu diyecektim Siz forvet oyuncusuna kaldırabileceğinden fazla defansif roller yüklerseniz ne savunmayı ne de hücumu iyi yapabilir.
    Hocam aslında bu büyük bir risk. Bazı maçlar rakibi gerçekten bu şekilde bozup favori olmadığınız zor bir maçı kazanabiliyorsunuz ama bazı maçlarda da forvetiniz o kadar çok yıpranmış oluyor ki belkide maçta bulabileceğiniz tek şansı da dağa taşa vurabiliyor

hocam takım talimatlarında ki kontra atak ile strateji kısmında ki kontra atak arasında ki fark tam olarak nedir ? benim anladığım eğer talimatlardan kontra verirsek takım uygun pozisyonda direkt paslarla rakip yarı sahaya geçmeye çalışıyor olması, sizce de böyle bir şey mi? bir de kontrollü bir oyun yapısında bunu kullansam takıma zararı olurmu? dezavantajları nelerdir?

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Takım talimatlarındaki kontra atak sizin oyuncu ayarlarınızı belirlemiyor. Fakat strateji kısmında kontra atak oyununu benimsediğinizde oyuncuların bireysel ayarları ona göre ayarlanıyor. Yani takım talimatlarındaki kontra bir ana oyun sistemi değil. Fakat strateji kısmındaki ise tamamen kontra üzerine kurulu bir oyun sistemi İBB'ninki gibi mesela

Zararı meselesine gelince, eğer hızlı ve topu iyi kullanan adamlarla kontra yaparsanız sonuca ulaşırsınız fakat pas yeteneği zayıf takımlarda hızlı atağa çıkma çabası ayagınızdaki toptan eder...

hocam hörmetler. aguero ya hangi rolü vermeliyim. sistem 4-1-2-2-1 tek forvet oynuyor. ayrıca yeeği neymar. onun içinde bir rol tavsiyesi yaparmısınız. kanatlar atak inside forward solda willian, yedeği kadlec. sağda hulk(yedeği persie)

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Agüero fizik olarak zayıf ama hızlı ve iyi top sürebiliyor.Poacher olur fakat geriden top alarak da iyi oynar.Yeterki markajdan kurtar onu Deeplying forvard (attack) ya da Poacher uygun.

çok hızlısınhocam çook taktir ettim gerçekten. neymarda aynı özelliklere sahip. muhtemelen onun içinde aynı şeyler geçerli değil mi? neymar fizik olarak kanatta oynamaya daha uygun aslında ama solda willian' ı harcamak istemiyorum. bu arada markajdan bi oyuncuyu nasıl kurtarabilirim ki? ayrıca DMC bölgesinde yannvilla nasıl bir rolde oynatmalıyım en yüksek verim için. önlerinde mc box2box vidal yada asamoah, sağda advanced playmaker sport ramsey yada hamsik. bu arada atak sistemle oynuyorum. defans çok önde, genişlik çok. adam adama markaj. yani oyuncularımın suyunu çıkarıyorum.

bu arada oyunu 2000 senesinden beri oynuyorum. ama sizin rehberlerinizden % 70 ini öğrendim. daha doğrusu hiçbirşey bilmiyormuş olduğumu farkettim. büyüksün üstad.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Quote Originally Posted by anlerkn View Post
    çok hızlısınhocam çook taktir ettim gerçekten. neymarda aynı özelliklere sahip. muhtemelen onun içinde aynı şeyler geçerli değil mi? neymar fizik olarak kanatta oynamaya daha uygun aslında ama solda willian' ı harcamak istemiyorum. bu arada markajdan bi oyuncuyu nasıl kurtarabilirim ki? ayrıca DMC bölgesinde yannvilla nasıl bir rolde oynatmalıyım en yüksek verim için. önlerinde mc box2box vidal yada asamoah, sağda advanced playmaker sport ramsey yada hamsik. bu arada atak sistemle oynuyorum. defans çok önde, genişlik çok. adam adama markaj. yani oyuncularımın suyunu çıkarıyorum.

iltifat için teşekkürler... Estafurullah.

Şimdi dediğin gibiyse kenar oyuncuları ile swap yaparak forveti markajdan kurtarabilirsin.Özellikle Neymar AMR-AML ve SC ile sürekli değişebilir maç esnasında. DMC rolüne gelince Box to box oyuncun ileri geri çalışacağından alanını boşaltır.Adv. Playmaker zaten öne çıkarak oynuyor.Bir de Geniş alanda pres yapmaya çalışıyormuşsun.Savunmanın önünü bari boşaltma. Anchorman tavsiyem

çok teşekkür ederim gerçekten.

ilk sezon defans çok az önde, genişlik çok az fazla ve kontrollü oynuyordum. box2box ve advanced playmaker MC ye ileri koşuları sık sık veriyordum. DMC anchorman oynatıyordum. ama elimde KARA gibi takoz bi adam yok ki. yann villa dandaha çok verim almak istiyorum. en iysi onu mc yapmak.

sıkmıyorsam hocam bir sorum daha olacak. bu sene aynı sistemle oynuyorum daha sezon başı ama oyunu kalemden uzak tutarak defans yapmak istiyorum. bu sebeple defansı çok öne aldım ve sahayı boylamasına daralttım. ofansif zenginlik açısından enine genişliği genişlettim. tempo ortanın biraz ilerisine ayarladım. atak sistemde oynuyoruz. mc den ilerisine sıkı adam markajı veriyorum. oyuncularım topsuz oyunda çok yoruldukları için topla pozisyonlarda biraz vasat kalıyoruz. yani çok pozisyon harcıyoruz. poziyon zenginliği açısından bir öneriniz olabilir mi?
    bu arada her ayar birbiri ile bağlantılı olduğunu biliyorum. defansı önde tutabiliyorum çünkü cove stoperim papadopoulos. hız hızlanma 16. sol bek cristico, sağ bek sagna. diğer DC hummels

bu sistemle pasları yaratıcılık serbestliği açısından defoult ta bıraktım. stick position tercih ediyorum rakibin 1 adamının peşinden 10 adamım gitsin istemiyırum. ofsayt taktiğim yok (cover oynatıyorum çünkü) kontra atak vermiyorum çünkü tempo biraz yüksek. oyuncular ilk yarı sonunda %85 lere düşüyo zaten

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Orta alanın ilerisindeki oyuncuların Run from deep ve closing down ayarlarını düşür.topla da herkes koşmasın. Fazla yorulmazlarsa daha verimli olurlar. Herkesin sürekli koştugu bir takımda yorgunluk normal

box2box ın run from deep ayarını ortaya düşürücem, anchormanınkini never yapacam. aml, amr ve sc nin clossing down ayarlarını çok kısacam. sıkı adam markajlarını kaldıracam. sorunu bi nebze çözer sanırım. tekrar sağol hocam. teşekkür ederim. oyundan daha çok zev almamı sağladın belki farkında olmadan. gerçekten çok sağol.

Nesil
    2007
    Yer
    Afyonkarahisar

Rica ederim... iyi oyunlar

teşekkür ederim. maç içerisinde rakibe göre genişlik, tempo, pas, defans çizgisini ayarlıyorum ama maçlara en uygun taktikle başlamak istiyorum. çabam bu sebeple. ilk sezon 7puan farkla şampiyon oldum, şampiyonlar ligi finalinde real madride 5 attım, süper kupa finalinde totenham ı 5-1 yendim. sıkıntı yok sayenizde ama maçlarımın % 80 ini taktiğe dokunmadan oynamak istiyorum. yani ben rakiplere değilde rakipler bana ayak uydursun istiyorum. bu arada takım arsenal.

hocam son soru. gelecek transferi nasıl iptal edebilirim? adamı aldım. parası ödendi. kasım ayındayım. ocakta gelecek mesela. nasıl iptal ederim?

Nesil
    2007
    Yer
    Manisa

Quote Originally Posted by anlerkn View Post
    hocam son soru. gelecek transferi nasıl iptal edebilirim? adamı aldım. parası ödendi. kasım ayındayım. ocakta gelecek mesela. nasıl iptal ederim?
    İptal edemezsin
    malatyAdana!

nitekim edemedim.

iyi geceler arkadaşlar. match prepertion u asistanım tassotti ye bırakmama rağmen familarity de formation kısmı % 4 te kaldı. bu neden olabilir? 1buçuk sezondur aynı dizilişle oynuyorum. geçen sezonun tamamında full dü. bu sezon başında sadece düştü tatilden dolayı. sonra tekrar full lendi. bi anda % 4 lerde şimdi. bi anlam veremiyorum. bi fikri olan varmı?

Hocam 4-5-1 sisteminde tek forvetin sizce hangi tip olması gerekir sistemin iyi işlemesi açısından? benim görüşüm geriye yaslanarak orta sahadan top alıp kanat forvetlere yayan bir forvet tipinden yana yani oyunun tabiri ile deep lying tipi bir forvetin iş yapacağı konusunda şüphem yok ancak bu sefer gol yollarında sıkıntı oluyor poacher ve advanced de yardım gelmedikçe diğer stoperlerin arasında kayboluyor, yada 4-5-1 dizilişinde takımdan olgun hızlı ataklar beklemek yanlış bir düşüncemidir?

Sayfa 4 / 14 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Mesaj Yetkileri