Sayfa 4 / 23 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
91 ile 120 arası toplam 679 sonuç

Konu: Beşiktaş JK

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

GeLdikLeri bu yandan itibaren oynadıkLarı maçLar itibari iLe Sivok ve Zapo görüşLerimi aktarmak istiyorum.

Sivok; Çok iyi pozisyon aLan ve çok iyi top kapan bir oyuncu. Aynı zamanda Fiziğini de oLdukça iyi kuLLanıyor, Vasat üstü pas becerisi var. İkiLi mücadeLeye girmekten ve topu kapmak için atLamaktan çekinmiyor. Konsantrasyonu oLdukça iyi. İyi sıçrıyor aynı zamanda da iyi kafa vuruyor. Ama buna rağmen iyi bir markaj oyuncusu da değiL. Sadece aLanını çok iyi kontroL edebiLiyor. Hızı hızLanması pek üst seviyede oLmamasına rağmen gücü sayesinde yine ayakta kaLmayı başarabiLiyor. Pozisyon aLma konusunda Türkiye de ki en iyi oyuncuLardan.

Zapo; Çok iyi markaj yapabiLiyor, çok iyi top kapabiLiyor ama konsantrasyon sorunu yaşıyor. İyi sıçrıyor ama kafa vuruşLarı düşük seviye de.Hızı ve hızLanması normaL seviye de. Gücünü iyi kuLLanıyor, ikiLi pozsiyonLarda ayakta kaLıyor. Topu oyuna sokma konusunda oLdukça iyi ve aynı zamanda da çok cesur bir oyuncu.

İkisinin de tek zayıf noktası yanLarında savunma konusunda sıkıntıLarı oLan Gökhan, Toraman, İbrahim gibi oyuncuLar iLe oynamaLarı oLsada onLarı da kendiLerine benzetmek üzereLer. Toraman son yıLLarda oynamadığı kadar iyi oynuyor onLarın sayesinde, Aynı şekiLde Gökhan Zan biLe uzun zaman sonra onLarLa beraber oynadığı bir maçta sırıtmadı. İbrahim ÜzüLmez biLe daha verimLi oynamaya başLadı. Bu yöndende çok verimLi oyuncuLar. OnLarın takım üzerinde ki ağırLığı oLdukça yüksek.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Quote Originally Posted by Rossoneri View Post
    Yaklaşık bir ay önce Beşiktaş teknik dirketörlüğü görevine getirilen Mustafa Denizli, ilk olarak yardımcı antrenörlüğü görevine Sergen Yalçın'ı düşündüğünü söylemişti.

Ancak Sergen Yalçın'ın sahip olduğu B antrenör lisansının Süper Lig'de bir takıma yardımcı antrenör olmak için yetersiz olduğu gerekçesiyle Denizli'nin bu isteği gerçekleşmemişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından Beşiktaş yönetimi, Sergen'in teknik kadro içinde yer almabilmesi için çalışmalara başlamış ve eski futbolcusunun lisansını B'den UEFA B seviyesine yükseltmek için girişimlerde bulunmuştu. Lisansın B'den UEFA B'ye yükseltilmesi içinse Sergen Yalçın'ın en az altı ay antrenörlük stajı yapması gerekiyordu.

Bu staj döneminin tamamlanması için 11 Ekim'de Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuran siyah beyazlı kulüp, Sergen Yalçın'ı Beşiktaş altyapı antrenörü yaparak lisansını yeterli dereceye ulaştırması yolunu seçmişti. Ancak bu olayın kamuoyuna yansıması sonucu bu fikirden vazgeçilmişti. O tarihten bu yana konu ile ilgili bir girişimde bulunmayan siyah beyazlı kulüp ve Sergen Yalçın, rafa kaldırdıkları altyapı antrenörlüğü düşüncelerini yeniden uygulamaya karar verdiler.

4 Kasım tarihinde yapılan anlaşma ile Sergen Yalçın, Beşiktaş'ın U-15 takımının antrenörü oldu. Yapılan anlaşmanın bitiş tarihi ise 31 Mayıs 2010. Lisansının B'den UEFA B'ye çıkartılması için gerekli olan en az altı aylık staj dönemini siyah beyazlı kulübün U-15 takımında geçirecek olan Yalçın, bu sürede Beşiktaş A Takımı yedek kulübesinde yer alamayacak, ancak U-15 takımından daha çok A takımın teknik ekibinde bulunacak. Altı aylık staj döneminin ardından ise Tayfur Havutcu ile birlikte Mustafa Denizli'nin yardımcı antrenörlüğü görevini yapacak.

Sergen Yalçın, altı aylık staj dönemini tamamladığı takdirde, 2005-2006 sezonunun ardından yollarını ayırdığı Beşiktaş'ın A takımına, futbolcu olarak olmasa da antrenör olarak yeniden dönmüş olacak.

Milliyet
    Sergen, Muhammet'i elden geçirir...
    Last edited by bjk_melo_151 : 10.Kasım.2008 at 18:30 Reason: eksik sözcük

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Quote Originally Posted by bjk_melo_151 View Post
    Muhammed'in oyuna eklenmesine en az 3 sene var ki daha henuz profesyonel kontrat dahi imzalamis degil

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Oyunda 15 yaşın altındaki oyuncuların olmadığını biliyorum.Yalnızca Sergen'in 15 yaş altı takımında yer alması hakkındaki yorumumu yaptım.

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by bjk_melo_151 View Post
    aman Sergen dokunmasın. Aman Sergen'e benzemesin. Sergen gitsin internette ki langırt oyunlarında küfür etsin ona o yakışır. Herhangi bir insan evladını yetiştirmmesin Sergen. Önce kendini yetiştirsin bi bakalım
    Fikirlerim burada

Nesil
    2001
    Yer
    İstanbul

Disiplinsiz insanlardan pek hoca olmaz, Sergen'in taktik gözlemlerini de tv yorumlarına göre çok zayıf buldum.Sahada ne yaptığını çözemezse eğer Sergen, pek eksik noktaları kapayamaz.

Zaten A takım ile antrenmanlara çıkacak, sadece göstermelik o sözleşme.

Altyapı hocası olmak ayrı maharettir, ayrı bir deneyimdir o.
    Kime ne bilgisini vereceğini, nasıl konuşarak nasıl yönlendireceğini bilmek, performans ve yetenek nasıl ilerletilir, hangi sistemsel metotlar kullanılır seçebilmek, yılların bilgisidir bu..

Sergen'in 3 aylık deneyimi ile olacak iş değil zaten.

Fransa bu iş için her sene M$lar ödüyor en önemli hocaları 3-4 aylığına altyapı eğitimlerine katılsın diye çağırmak için..

Ayrıca altyapı hocası tatlı sert olmalı, baba gibi sert bakışlı ama kızmadan kibar anlatmalı, kızınca tek bir lafı, tek bakışı dokunmalı, sesini çıkaramamalı oyuncu..
    Last edited by Cengo : 10.Kasım.2008 at 22:57
    TURKSPORTAL Interactive - FM Türkiye

Cengiz Haskan
    Fenerbahçe Araştırmacısı

Nesil
    2007
    Yer
    artvin

sergeni yorum yaptığı kanalda sürekli dinliyorum bir yorumlar aklınız şaşar..hani mükemmel çözümlemeler değilde..sergen den duyması şaşırtıcı sözler..

sergen diyorki: bir futbolcu disiplinli olur...

sergen diyorki: sahada koşacaksın yürümenin ne anlamı var...

sergen diyorki: orta sahada ne diye çalım atıyorsun basit oyna....

en çok bunu sevdim: sergen diyorki... bir futbolcu yediğine içtiğine herşeyine dikkat edip maça kendini çok iyi hazırlamalı...

bunları onun ağzından duymak ne güzel...

ah sergen bunları bugün diyeceğine dün kendin yapsaydında...eskişehirsporda değilde milanda veda etseydin futbola...

sende o yetenek vardı ama yazık ettin kendine.....

ama bir söz vardır....

USTANIN DEDİĞİNİ YAP YAPTIĞINI YAPMA DİYE...

ben sergenin çok zeki bir oyuncu olduğunu ve çok da iyi hoca olacağını düşünüyorum...ne şifo nede ertuğrul onun futbol zekasına sahip değil bence...

u-15 teki antrenörlüğü göstermelik elbette süreyi ddoldurunca yerini alır a takım yardımcılığında ama aslında sergenin yapması gereken...olaya direk beşiktaştan başlamak değil...ufak bir takımdan başlamalı...

ama gördüğüm en zeki ama bir o kadar da keyif adamı sergen sanmıyorumki istanbuldan ayrılsın...

ama yinede bir yönüyle FM de onun antrenör olarak görmek ve değerlendirmek de keyif verici olacaktır...

mesela....

ne değer verirdiniz siz motivasyon özelliğine veya disiplin özelliğine...
    BÖBÜRLENME PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR

Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.
    Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”
    Şeyh Edebali

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Tffnin resmi sitesinde Beşiktaşın şampiyonluk sayısı özel durumunun bir açıklaması ile beraber 12 olarak gözüküyor, oyunda ise açıklamasız olarak 10 yazıyor. Tff bu konuda yetkili kurum değil midir?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by mozar View Post
    Tffnin resmi sitesinde Beşiktaşın şampiyonluk sayısı özel durumunun bir açıklaması ile beraber 12 olarak gözüküyor, oyunda ise açıklamasız olarak 10 yazıyor. Tff bu konuda yetkili kurum değil midir?
    TFF'de yazan Beşiktaş'ın 12 defa Türkiye Şampiyonu olduğu

Oyunda olan Turkiye Birinci Ligi Şampiyonluğu.

Artık yapılmayan (Beşiktaş'ın iki Türkiye Şampiyonluğunu getiren Federasyon Kupası Şampiyonası mesela) şampiyonaları eklemek için izin istedim ancak henüz SI'dan cevap gelmedi.
    Last edited by perpetua : 15.Kasım.2008 at 17:36

Nesil
    2005
    Yer
    İstanbul

Anladım, normalmiş o zaman.

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Aydın Karabulut oyunda -8 pa, bu da şu demek oluyor sanırım tam emin değilim.Oyunda 130 ve 160 arası bir pa değeri alacak.Peki soruyorum sabit bir pa vermek o kadar mı zordu.Bir 155 verilemez miydi en az.Mesela ben bir oyun açacam bu adam 135 pa çıkacak, benim oyunu oynama isteğim , zevkim 0 olacak.Aydın Yılmaz 157 sabit pa, Aydın Karabulut -8 pa, yediremiyorum bunu ben kendime.Bjk araştırmasında mı sorun Gs araştırmasında mı bilmiyorum ama bişeyler eksik bi konuda.

Bobo 142 ca , bana göre Bobo gibi kaliteli bir oyuncu için düşük.Uğur İnceman, Zapo,Sivok gibi oyuncuların da devre arasında değişeceğini ümit ediyorum.Ama bu sene Beşiktaş ile fm oynamak çok zor olacak biz Beşiktaş'lılar için.

Bu da merak edenler için Beşiktaş takımının ca ve pa değerleri...

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

CA PA'ya takılmayın.Editör var değiştirebilirsiniz.Ben böyle yapıyorum beğenmediğim birşey varsa kendi işimi kendim görüyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by BlackEagle19o3 View Post
    Mesela ben bir oyun açacam bu adam 135 pa çıkacak, benim oyunu oynama isteğim , zevkim 0 olacak.
    Oyunculara neden, hangi PA degerleri verildigini Galatasaray konusunda yazmistim. Mantikli gelmiyorsa eger bu dusunce tarzi, tabii katilmama hakkina sahipsiniz, buna gore kendi istediginiz potansiyel degerlerini verebilirsiniz.

Ama bu sene Beşiktaş ile fm oynamak çok zor olacak biz Beşiktaş'lılar için.
    Ertugrul Saglam icin de oldukca zor oldu esasinda. Mustafa Denizli icin de zor olacak.

Hatta Skibbe, Yanal ve Aragones icin de zor. Her sey CA/PA ile bitmemekle beraber, bunlar genelde oyuncunun kalitesini ortaya koyuyor. Oyuncular dogru oynatildigi zaman daha iyi takimlardan daha yuksek seviyede performans da gosterebilir, yanlis oynatildigi zaman daha zayif takimlardan daha dusuk performans da gosterebilir.

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Beşiktaş'ın durumunun nedeni oyuncuların bir türlü sahada bir türlü iyi oyun,takım oyunu ve süreklilik gösterememeleri.Kendilerini kanıtlamış oyuncularımız elbette var ama şu oyuncunun şu özelliği düşük bu özelliği yüksek diyemiyorum.Bana göre araştırmacıların zorlandığı bir takım aynı zamanda.
    Atılan gollerin çoğu bireysel beceri.

Nesil
    2008
    Yer
    Frankfurt am Main

gökhan zan'in teknigi niye 14? bence 8 den fazla degeri haketmiyor.

Nesil
    2006
    Yer
    Mersin

Edu gibi topu kendi kalesine atamadığı için mi?

Nesil
    2007
    Yer
    İstanbul

14 ü görünce bende baya sasırdım Meira ile aynı tekniğe sahip demek ki

Nesil
    2003

Zan 1 puan yuksek gorunuyor onu dusurmemiz dogru olur. Ancak 8 verilmeli dusuncesine katilmiyorum cunku Zan belki belli etmiyor ama top ile arasi oldukca iyi bir oyuncu.

Meira karsilastirmasina gelince, bence Meira'nin profilini Almanlar biraz yanlis yapilmis durumda. Top teknigi ve diger top ile oynama becerisini gosteren bazi ozelliklerin yukselmesi, ayni zamanda ozellikle tackling ozelliginin dusmesi gerekli.

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Aydin Karabulut'a zaten hep 155 sabit PA verilcek deniyordu ya unutuldu ya da son anda kendisini iyicene kantilayana kadar -8'de birakmaya karar verildi ki gecen sezon bu Aydin -7 PA de idi. Her zaman yetenkli bi oyuncu izlenimini veriyordu ama piyasaya bir den bire patlama seklinde ciki verdi sonucta PA konusunda acelege gerek yok. Bu oyunu insanlar 3. parti programlari ile CA/PA degerlerine baksin diye uretilmiyor bu rastgele PA'lerin amaci gercek hayatda da oldugu gibi genc oyuncularin geleceginin belirsizligini gosteriyor ha kendini belli bi sekilde kanitlamis genc oyuncular sabit PA alir olayina sli Aydin Karabulut'un su ana kadar yaptiklari yeterli mi degil mi tartismasi. Rastgele PA sahibi olan genclerin PA'ine bakmak kitabin sonunu kitaba baslamadan okumak gibi bisey tabi herkez istedigi gibi yogurdunu yer buna bi lafim yok ama siz boyle bi tarz seciyorsaniz oyunun kendi acinizdan mahvolmasina kanitlanmalisiniz. Sonucta Aydin'nin PA 159'da olabilir eminim ki bu PA sizi hic uzmez Sonuc olarak begenmiyorsaniz o girdiginiz editor'de degistirin. Bi de Blackeagle sunu fark ettim Besiktas arastirmasinda begenmedigin biseyi anlatirken hep "sucu Besiktas arastirmacisinda mi buluyum, Galatasaray arastirmacisin da mi" gibi bi mesaj yollama ugrasin var... Herhalde Omer abi'nin cilgin fanatik bi Galatasaray'li oldugunu ve Besiktas'i mumkun oldugunca dusuk tutmak istedgini solemeye calisiyorsun bize...

Nesil
    2003
    Yer
    Bursa

Uğur İnceman CA 124 PA 125 resmen adam iLe daLga geçiLmiş. Yahu Uğurun kendini hiç toparLama şansı yok mu. Adamın Beşiktaş a geLdikten sonra oyununda gözLe görüLür bir artış oLdu. ErtuğruL sağLam zamanının en iyi oyuncuLarından dı. Neyse daha söyLenecek çok şey var ama oynamaya başLamadım. Gerçekten içLer acısı.
    ÖLürken BiLe Yanımda oL sevgiLim...

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

Ya arkadaslar siz saka mi yapiyosunuz? Ugur'a verilen deger gecen sene Manisaspor'da oynarken verilmis bi deger muhtemelen. Belki Besiktas'a geldiginden beri ufak tefek degisiklikler olmustur belki ama ole yuksek capta olmaz. Bu sezonun degerlendirmeleri Ocak ayinda cikicak yamada ve daha genis olarak FM 2010 da olucagini dusunursek bu gibi yorumlar ne katiyor arastirmaya amac nedir? Bunlari hala ogrenemediniz mi...

CA puanini elestirceginize neden hala israrla profilie bakip ozelliklerini inceleyip bu puanlar uzerinde durmuyorsunuz anlamiyorum? Sanki CA puani rastgele karar verilen biseymis gibi davranmayi birakin artik. Ugur Inceman Manisaspor'da oynadigi icin yakindan takip etmis oldugum bi oyuncu degil ama 27 yasinda artik CA ve PA arasinda cok da buyuk fark olmamali evet 1 puan da cok az olmus olabilir ama bunu Manisaspor'da oynadigi oyuna gore yapilmis olma olasiligini unutmamak lazim ki simdi Besiktas'a transfer oldu diye bunlar yukselmeli miydi daha hic dogru duzgun izlenmeden?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by eXcitinG View Post
    Uğur İnceman CA 124 PA 125 resmen adam iLe daLga geçiLmiş.
    Ne gerek var bu sekilde yazmaya? Bosuna mi yazdim sayfalarca?

Yahu Uğurun kendini hiç toparLama şansı yok mu. Adamın Beşiktaş a geLdikten sonra oyununda gözLe görüLür bir artış oLdu. ErtuğruL sağLam zamanının en iyi oyuncuLarından dı. Neyse daha söyLenecek çok şey var ama oynamaya başLamadım. Gerçekten içLer acısı.
    Herneyse biraz aciklayayim.

120 CA Turkiye liglerinde ortalama oyuncu olarak dusunulebilir.

Bu acidan 124 hic de zayif olmayan bir seviye Ugur Inceman icin. Tekrar ozelliklerine goz atip, zayif oldugunu dusundugunuz yonlerini iletmeye sevk etmek isterim sizi.

CA ile PA arasindaki fark ise, Ugur'dan bundan sonra buyuk pek gelisme beklenmedigini gosterir. Manisa'da da kotu bir oyuncu degildi Ugur, Besitkas'da da kotu bir oyuncu degil ve hatta oyunun defansif yonunde, yildiz olmadan gayet yararli bir oyuncu.

Nesil
    2007
    Yer
    Yeni Açık!

Quote Originally Posted by licentia View Post
    Bi de Blackeagle sunu fark ettim Besiktas arastirmasinda begenmedigin biseyi anlatirken hep "sucu Besiktas arastirmacisinda mi buluyum, Galatasaray arastirmacisin da mi" gibi bi mesaj yollama ugrasin var... Herhalde Omer abi'nin cilgin fanatik bi Galatasaray'li oldugunu ve Besiktas'i mumkun oldugunca dusuk tutmak istedgini solemeye calisiyorsun bize...
    Bu da nerden çıktı şimdiÖyle bir söylemişsin ki her zaman bunu yapıyormuşum gibi.Aydın Yılmaz'ın 157 sabit pa aldığı bir oyunda Aydın Karabulut'un -8 pa almasını hazmediğimi , 2 takım araştırmasından birinin bana göre yanlış yaptığını söyledim ve lafımın arkasındayım.Ömer abi zaten bu forumda araştırmacılık konusunda en bilgili adam, en çok güvendiğim kişi ama doğru bulmadığım yerleri de eleştiremeyeceksem araştırma forumu neden açıldı değil mi Harbiden aklıma takıldı , öyle bir mesaj yazmışın ki , sen hep böylesin, başkasını fanatiklikle suçlarsın demek istemişsin.Ben ne zaman yapmışım ki böyle bişey acaba
    Last edited by BlackEagle19o3 : 16.Kasım.2008 at 23:10

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

2 kere yaptin bunu neyse cok onemli degil... Yani o takimda var bizde neden yok gibi bi elestiri olabilir mi? Karabulut ve Yilmaz farkli meziyetleri olan farkli tarz oyuncular bi kere. Aydin Karabulut yetenkli bi oyuncu oldugu icin bu PA'i almis ama demek ki arastirmacilar icin hala gelecek acisindan belirsizligini koruyor yani Turkiye capinda buyuk bi yildiz da olabilir veya sadece cok iyi bi oyuncu.. Sank 130 CA cok uyduruk bi rakam Turkiye icin.

Dedigim gibi Besiktas arastirmacisi Aydin'a 155 PA vericekti zaten. Neyi hazmedemedin? Aydin Yilmaz 18 yasindan beri piyasada olan Galatasaray da oynayan bir isim bugun Arda'nin onunde olmamasinin tek sebebi sakatliklari ve bu sakatliklardan dolayi fizigini gerekli sekilde gelistermemesi. Bu sene ki U-21 maclarinda Aydin Yilmaz macin adami idi hep ha Karabulut 1-2 tane cok guzel gol atti ve sik haraket yapti ama macin genelinde takimin yildizi degil di tribunler Aydin Yilmaz diye inledi. Teknik ve flair olarak Aydin karabulut Yilmaz'in onunde zaten ama Karabulut gecen sene -7 PA'den direkt 155'e cikmasi biraz garip olmazmiydi sence? Sene sonuna kadar veya ortasinda kadar boyle bi PA hak ettigini gosterirse verilir. Burada onlarin ver benim neden yok gibi yorum yapmamak lazim.

Nesil
    2006

bu forumda ilk kez yazma firsati buluyorum bunuda tabiki fm yi oynamaya basladigimdan beri sectigim takim besiktas in bolumune yaziyorum.aslinda saatlerdir yazdiklarinizi okudum bazilarini unuttum ama herseye bir yorum yapmak istiyorum ve elimden geldigince besiktasli olmama ragmen gercekci olucam aklima geldikce yazicam umarim dikkate alinir.

oncelikle besiktasli oyuncularin ca larini inceledim ve bana gercekci olmayan sayilar gibi gorundu.birincisi takimin ca si en yuksek oyuncusu delgado olmamaliydi. bu takimi yillardir her macini izleyerek takip ediyorum ve inonudeki her macada gidiyorum.4 yildir kombine aliyorum. televizyondan izlemekle staddan izlemek o kadar farkli seyler ki. sivok ca olarak 10. sirada ve burada olmayi haketmiyor. bu sezon besiktasin her macini 90 dakika izleyen biri kolayca beni anlar. bence en yuksek 2 oyuncudan biri olmali. potansiyel olarak da kesinlikle birinci sirada olmali ki delgado nasil 160 i haketmiyorsa bu adam ondan fazlasini hakediyor. adam 24 yasinda ve milana gitmekten sakatlik yuzunden vazgecildi ve besiktasa geldi. kesinlikle takimdaki en iyi stoper olmasinin yaninda turkiyede ki ilk 3 e girer. markaj ozelligi cok yuksek olmamasina ragmen pozisyon alisi top kapmasi ve ozellikle topu oyuna inanilmaz iyi sokusu sayesinde. besiktas maclarinda sivok stoper oynuyor gibi gorunmesine ragmen 1 dakka sonra bi bakmissiniz orta sahada delgadonun gorevini alip top dagitiyo calim atiyo bi dakka sonra nobrenin yaninda kafa topu indiriyor. bu adam kesinlikle hakettigi degeri almiyor bu oyunda.

bobo ya gelirsek bobo da ca olarak delgadonun ustunde olmali ve objektif konusuyorum gol atma konusunda ve durdugu yeri bilme konusunda bence barostanda guizadanda cok ustun. ayrica cok guclu bir fizige sahip olmasina ragmen cok cevik hareketleri var ve etrafinda 2 kisi 3 kisi topu almak istesede topu birakmayan faul yapilmadigi surece yere dusmeyen bir oyuncu.dedigim gibi bobo da delgadodan ustun olmaliydi ki bobonnda ileriki zamanlarda dahada iyi bir topcu olacagini avrupada iyi kuluplerde oynayacagini gorucez.her acidan mukemmel bir oyuncu bence hava topu top surme bitiricilik teknik ilk temas

delgadoya gelirsek bu oyunu oynamadim ama eger yilda 16 gol ortalamasina sahipse bunu haketmeyen bir oyuncu delgado oyle bir oyuncuki yetenegi belki alex kadar iyi ama 3 mac oynayip 5 mac oynamayan bir oyuncu surekliligi yok ve fiziki olarak cok zayif. bence delgadonun pa olarak bu takimda 3. sirada olmasi gerekiyor ayrica ca olarak tellonun ardindan 5. sirada olmasi gerek. potansiyel olarak tabiki takimdaki en iyi 3 oyuncudan birisi ve bence guc ve dayanikliliginin biraz dusurup bitiriciligi,cabuklugu yaraticiligi pasi biraz artirilabilir cunku bence delgado direk dikine giden ve forvet oyuncularinin tam da kosu yoluna super paslar atabilen bir oyuncu. eger gercekten besiktasta etoo gibi veya baros gibi cabuk bir oyuncu olsa ve delgadoyu anlayabilse daha cok asist ortalamisyla oynar ve belki asist krali olabilir.ama konsantrasyon olarak biraz alt seviyelerde

serdar ozkan konusunda ise bencede hiz ve hizlanmasi gercekten artirilmasi gerektigini dusunuyorm. bence gerceklikten cok uzak olmus. serdar ozkan cok da isabetli pas atamayan ve attigi yerleri dogru secemeyen bir oyuncu. yaraticiligi ve pas i dusuk tutulabilirdi ama kesinlikle ceviklik hiz hizlanma ve ozel yetenek top surme gibi ozellikleri daha yuksek olmaliydi.kimseyle karsilastirma yapmak istemiyorum ama serdar ozkandan cok daha yavas olan ve oyunde ozellikleri ayni olan cok oyuncu var bunu anlamis degilim.ayrica serdar ozkan ortalama orta yapan bir oyuncu orta yapma secenegi dogru olmus ve ca ve pa sina katiliyorum.

ben rodrigo tellonun ise bu kadar alt seviyede olmasina katilmiyorum. teknik olarak pas olarak ve yaRAticilik olarak bence turkiyenin en iyi sol ayaklari adamlarindan birisi.daha yuksek olmaliydi.ama tabiki hizlanmasi hizi ve cevikligi yuksek olmayan bir oyuncu ayrica dayaniklilik ve guc ozellikleri gercege yakin. ama ca bakimindan takimin 3. veya nobrenin ardindan 4. siradaki adami olmaliydi ve 135 den cok daha yuksk olmasi gerekiyor. cisse gokhan zan ve i.toramanin altinda olmasini anlayamadim kesinlikle onlardan daha yuksek. ayrica cissenin nasil olurda takimin en yuksek 4. ca sina sahip adami oldugunu anlayamadim. bence biraz daha dusuk olmaliydi.cisse fiziki olarak iyi topu iyi kullannan ama bence on liberonun gerektirdigi savasma calisma ve top kapma ozellikleri cok yuksek olmayan bir oyuncu.

gokhan zanin da bu yeri hakettigini dusunmuyorum. kesinlikle teknigininde dusurulmesi gerektigini dusunuyorum. markaj guc dayaniklilik ozelligi cok cok iyi olan ama top kapma pozisyon alma konusunda vasat olan bir oyuncu. olmasaydi bugun avrupada rahat oynardi.

ibrahim toramanin ise hiz ve hizlanmasinin artmasi gerektigini dusunuyorum. galatasaray arastirmacisi olan abimizin dedigine katilmiyorum. emre gungor iyi bi adamdir ama kesinlikle 1 senelik futboluyla i.toramandan hizli degildir.belki pozisyon almasi top kapmasi iyi olabilir bu yuzden servetin aciklarini kapiyordu tabiki agir biri demiyorm ama i.toramandan kesinlikle hizli degildir . toramanin cabuklugunun kucumsendigini dusunuyorum.ve ayrica bazi besiktasli arkadaslarim gercekten cok yuksek seyler istemesine ragmen galatasaray arastirmacisi abimizinde biraz gereksiz yere sert ve objektif olmayan tutumu oldugunu dusunuyorum.bence besiktasi daha fazla izlemeli ve ona gore yorum yapmalisiniz yada besiktasi cok izlemis biriyle konusmayi tercih ederim.tabiki siz isinizi yapiyorsunuz.ama burda koray adindaki besiktas arastirmacisinin bakmasinin ve bize cevap vermesinin zorunlu olmadigini ogrenmem kotu oldu gercekten bunlari okuyunca oyunu oynama sevkim kacti. bu kadar vurdumduymaz bir sekilde olunmamasi gerekir. neyse.

nobreninde bence ca sinin daha yukske olmasi kesinlikle gereklidir.su anda takimin en iyi oyuncusudur. en cok calisan ve savasan oyuncudur. nobrenin teknik pas ilk temas ozelliginin daha yuksek olmasini beklerdim. bitiriciligi normal olmus.ama bence takimda banko oynanacak sekilde bir ca si olmasi gerekti. fenerbahce ve galatasarayda rahatlikla ilk on birde oynar bana gore.

holosko konusunda barostan daha iyi oldugu dogru ve haklidir barosun guizanin ismini abartarak yazmayalim lutfen isimler gecicidir onemli olan su anki form durumudur. holosko son 3 yilda en az 17 18 golle oynamistir. ve kesinlikle baros ve guizanin alt sinifinda deildir.guizaninda barosunda ne yaptiklari ortada . hatta bence ozellikle herkes barosu cok abartiyor. artik yillar onceki performansinin 100 de 20 sinde falan oynuyor. holoskodan ustun demek yanlis olur.bence holosko tamda gercege yakin yapilmis ca pa ve ozellikler acisindan. yalnizca potansiyeli bence delgadodan ustte olan bir oyuncu.onune atilan her topa iyi kosabilen ve bence buldugunu atan cok gol kacirmayan biri.yalniz bir arkadasin dedigi gibi topu kontrol etmekte ilk temasta biraz zaafi var.yani kaleye arkasi donuk oynamakta zorluk cekiyor.

serdar kurtulus konusunda gercekten ca sinin ali tandogan gibi oyunculardan kesinlikle ustunde olmasi gerekti ve bence herkes form dusuklugu yasar ve serdar bunu yasiyor sonucta uzun sureli bi sakatlik atlatti ve potansiyelinin daha yukske olmasi gerekir.ayrica kesinlikle fiziki ozellikleri bu kadar dusuk olmamasi gerekirdi. kendisi yavas ve cok cevik olmayan bir oyuncu oldugu gibi yaraticiligi cok ust duzeyde olmayan ve teknigi vasat olan bir oyuncu. ama isabetli paslari basit oynamasindan kaynaklaniyor. ayrica mucadele gucu cok daha yuksek bir oyuncu. top kapmasi kesinlikle daha yuksek olmaliydi. ozet olarak hizi hizlanmasi cevikligi dusuk ama pozisyon alma top kapma dayaniklilik denge gucu biraz daha yuksek olmasi gerekir.

ek olarak bu pa da bulunan eksili sayilarin anlamini bilmiyorum biri yardimci olursa sevinirim? ve oyuncu analizimde son olarak ugur inceman ve ekrem dag inda hakkettiginden altta oldugunu goruyorm. ekrem dag son maclarda 90 dakika oynmaya basladi ve her iki ayaginida kullanabilen cok kosan topu iyi kullanan yani topu bilen biraz pozisyon almasi dusuk olsada bunu cabukluguyla kapatan bir oyuncu dahada artmasi gerekli ozelliklerinin ve ca sinin.ugur incemanda kesinlikle cisseden daha teknk ve yaratici bir oyuncu.cisseden fizik haricinde her ozelligiyle ustundur. cissenin ca sinin 136 oldugu yerde ugur incemanin 124 olmasini anlayamadim.

ozet olarak sivok ekrem dag ugur inceman nobre tello serdar ozkan ve serdar kurtulus bence hakettiklerinin altinda yapilmis ozellikle sivok ile nobre
    ama delgado gokhan zan altini cizerek soyluyorum ozellikle cisse bu kadar yuksek olmamaliydi ca olarak . delgadonun pa si normal ama ca si biraz daha dusuk olmali sanki.
    bobo holosko ibrahim uzulmez toraman zapotocny rustu hakan arikan ali tandogan umdugum gibi gercege yakin olmus

biraz uzun oldu ama umarim okursunuz ve cevap verirseniz cok tesekuur ederim.umarim en kisa zamanda cevaplarimi alirim.

saygilar
    Last edited by brotha : 17.Kasım.2008 at 02:31

Nesil
    2007
    Yer
    Manhattan, New York

CA konusunda hala israrla insanlarin anlamak istemedigi bu puanin rastgele secilmedigidir. Arastirmacilar oyuncularin ozelliklerine uygun gordukleri puanlari veriyorlar ve onlardaki mini editor (oyunla gelenden farkli arastirmacilara ozel) her oyuncuya mevkisine gore ozelliklerine belli bi agirlik veriyor editor sonra bu agirliklara gore editorun icindeki formule gore bir RCA puani hesaplaniyor bir arastirmaci olmayark benim cikardigim bu. Turkcemin kitligi umarim anlamaniza engel olmuyordur. RCA editorun arastirmaciya tavsiye ettigi CA'dir yani normalde oyuncunun CA'yi ya RCA (recommended CA) ile esit olur ya da cok yakin bi rakam. Bunu kac kere yazdi Omer abi ama insanlar hala anlamamak icin buyuk ugras veriyorlar.

CA puani uzerinde konsantre olucaginiza katilamadiginiz bir ozellik secin mesela atiyorum A diye bi oyuncu var oyuncunun bi ozelligi 12 ama size gore 15 olmali o zaman buraya nedenlerini acikladiginiz bi yazi yazin. Genel yazilar yazip su soyle neden oldu su boyle neden olmadi suna soyle verin buna boyle dicenize spesifik ozellikler uzerinde durun bunu her mesajda soluyor Omer abi ama insanlar ya okumuyo ya da akillarinda tutmuyor tutmak istemiyor.

Mesela Delgado neden aldigi CA puanini almis cunku editorde onun mevkisindeki bi oyuncu icin ona verilen yuksek puanlar agirligi olan puanlarmis ki editor CA'yini ona gore hesaplamis sonra da oyuncuya belli bi PA verilcek e Delgado yasinda adama da CA'sinden en az 5-10 puan fazla PA de verilsin yani. Aslinda bi oyuncunun PA'yi kac oldugu degil CA ile PA arasindaki fark onemli. Anlasilmasi gereken noktalar burada meckilere gore ozelliklere verilen agirliklari arastrimacilar ayarlamiyor o SI'in isi arastirmacilar sadece ozelliklere puanlari giriyorlar. Mesela 150 CA olup 160 PA olan oyuncu neredeyse hic gelismez cunku aradaki 10 puanlik fark fazla bisey degildir ama 80 CA olup 130 PA olan oyuncu cok buyuk bi gelisim gosterir. Ayrica su da var eger ozellikleri mevkisine gore iyi dagitilirsa 140 CA'lik bi oyuncu 160 kusur CA'lik bi oyuncudan hem daha iyi gorunebilir hem de daha iyi performans gosterebilir mac motorunda bunlar hep o oyuncunun mevkisi ve o mevkiye gore editorun formul deki agirlik hesaplamalarina bagilidir.

Mesela Holosko 24 yasindadir yani bu saatden sonra kendisinden cok buyuk bi gelisim beklenemez en azinda oyun acisindan boyle eger yaklasik 145 CA ise (tam hatirlamiyorum) 155 PA olmasi mantiklidir cunku kendisi bir kac sezona kadar zirvesine ulasicaktir ondan sonra bi kac sezon orada kalip yavas yavas yaslandikca dususe gecicektir. Eger Holosko 21 yasinda olsa idi o zaman 165-170 arasi PA'ler dusunulebilirdi ama degil. PA verilirken butun bunlar dusunuluyor oyuncunun yasi, mevkisi ve ona gore ozelliklerinin agirliklari ve bunlarin nasil gelisebilicegi, en onemlisi oyuncunun baslangic CA'yi ve kac puanlik gelisim gosterebilicegi gibi bir suru faktor.

Yani olayin ozeti gozlemlemerin iyi guzel hos ama rakamlar uzerinde durucaksaniz bare bunlari ilk once anlayin artik kac senedir buralardasiniz. Yani artik sunun CA'yi neden daha fazla olmus bu daha fazla olmali veya bunun PA'si sundan daha yuksek olmali gibi yorumlarin arastrimaya hic bisey katmadigini size sistemi anlaticam diye arastirmacilarin vaktini bosu bosuna haracadiginizi anlayin artik.

Nesil
    2006

CA konusunda hala israrla insanlarin anlamak istemedigi bu puanin rastgele secilmedigidir. Arastirmacilar oyuncularin ozelliklerine uygun gordukleri puanlari veriyorlar ve onlardaki mini editor (oyunla gelenden farkli arastirmacilara ozel) her oyuncuya mevkisine gore ozelliklerine belli bi agirlik veriyor editor sonra bu agirliklara gore editorun icindeki formule gore bir RCA puani hesaplaniyor bir arastirmaci olmayark benim cikardigim bu. Turkcemin kitligi umarim anlamaniza engel olmuyordur. RCA editorun arastirmaciya tavsiye ettigi CA'dir yani normalde oyuncunun CA'yi ya RCA (recommended CA) ile esit olur ya da cok yakin bi rakam. Bunu kac kere yazdi Omer abi ama insanlar hala anlamamak icin buyuk ugras veriyorlar.
    birincisi demekki delgadonun puanlarini diger oyunculara gore oldugundan yuksek vermislerki ca si mesela nobreye gore cok yuksek cikmis burdan anlasiliyorki ya delgadonun belirttigim gibi bir kac ozelliginin dusmesi gerekir yada nobrenin belirttigim gibi bir kac ozelliginin yukeslmesi gerekir ikincisi basta yazdigimi okumadin sanirim ilk kez bu foruma yaziyorum o yuzden anlamamak icin ugras verdigim yok

CA puani uzerinde konsantre olucaginiza katilamadiginiz bir ozellik secin mesela atiyorum A diye bi oyuncu var oyuncunun bi ozelligi 12 ama size gore 15 olmali o zaman buraya nedenlerini acikladiginiz bi yazi yazin. Genel yazilar yazip su soyle neden oldu su boyle neden olmadi suna soyle verin buna boyle dicenize spesifik ozellikler uzerinde durun bunu her mesajda soluyor Omer abi ama insanlar ya okumuyo ya da akillarinda tutmuyor tutmak istemiyor.
    yine ayni seyi soylemissin ilk kez yaziyorum bu forumda ve bundan sonra aklimda tutarim. ben her oyuncunun elimden geldigince katilmadigim ve katildigim ozelliklerini belirttim zaten tam okumadin sanirim yazimi.dedigim gibi demekki ozellikleri yuksek ki ca si yuksek cikiyor. ben sadece ozellikler uzerinde net bir rakam belirtmedim cunku bu bana dusmez bu arastirmacilarin daha iyi bilecegi bir istir diye dusundum. genel yazilar yazmadim dikkat edersen tek tek ozelliklerin artmasi veya azalmasi gerektigini soyledim

Mesela Delgado neden aldigi CA puanini almis cunku editorde onun mevkisindeki bi oyuncu icin ona verilen yuksek puanlar agirligi olan puanlarmis ki editor CA'yini ona gore hesaplamis sonra da oyuncuya belli bi PA verilcek e Delgado yasinda adama da CA'sinden en az 5-10 puan fazla PA de verilsin yani. Aslinda bi oyuncunun PA'yi kac oldugu degil CA ile PA arasindaki fark onemli. Anlasilmasi gereken noktalar burada meckilere gore ozelliklere verilen agirliklari arastrimacilar ayarlamiyor o SI'in isi arastirmacilar sadece ozelliklere puanlari giriyorlar. Mesela 150 CA olup 160 PA olan oyuncu neredeyse hic gelismez cunku aradaki 10 puanlik fark fazla bisey degildir ama 80 CA olup 130 PA olan oyuncu cok buyuk bi gelisim gosterir. Ayrica su da var eger ozellikleri mevkisine gore iyi dagitilirsa 140 CA'lik bi oyuncu 160 kusur CA'lik bi oyuncudan hem daha iyi gorunebilir hem de daha iyi performans gosterebilir mac motorunda bunlar hep o oyuncunun mevkisi ve o mevkiye gore editorun formul deki agirlik hesaplamalarina bagilidir.
    ben de buna katilmiyorum delgadonun ca si ile pa si arasinda daha cok fark olmasi gerekiyor. su anda potansiyelinden az oynamasi gerekiyor ve ilerde gelisme gostermesi gerekiyor bana gore.

Mesela Holosko 24 yasindadir yani bu saatden sonra kendisinden cok buyuk bi gelisim beklenemez en azinda oyun acisindan boyle eger yaklasik 145 CA ise (tam hatirlamiyorum) 155 PA olmasi mantiklidir cunku kendisi bir kac sezona kadar zirvesine ulasicaktir ondan sonra bi kac sezon orada kalip yavas yavas yaslandikca dususe gecicektir. Eger Holosko 21 yasinda olsa idi o zaman 165-170 arasi PA'ler dusunulebilirdi ama degil. PA verilirken butun bunlar dusunuluyor oyuncunun yasi, mevkisi ve ona gore ozelliklerinin agirliklari ve bunlarin nasil gelisebilicegi, en onemlisi oyuncunun baslangic CA'yi ve kac puanlik gelisim gosterebilicegi gibi bir suru faktor.
    kac yasindan sonra gelisecegi sana gore farkli bana gore farklidir bende kendi dusuncelerimi soyledim. bazi oyuncular 20 den sonra bile gelismez belkide geriler okan koc ornegindeki gibi. bazi oyuncularda 24 25 hatta 27 yasinda bile cok gelisme gosterebilir. guiza ilhan mansiz orneklerindeki gibi. bence holosko gec farkedildi ve 24 yasinda olmasina ragmen daha cok gelisme gosterecek bir oyuncu ca ile pa arasindaki fark daha fazla olmaliki daha cok gelisme gostersin.

Yani olayin ozeti gozlemlemerin iyi guzel hos ama rakamlar uzerinde durucaksaniz bare bunlari ilk once anlayin artik kac senedir buralardasiniz. Yani artik sunun CA'yi neden daha fazla olmus bu daha fazla olmali veya bunun PA'si sundan daha yuksek olmali gibi yorumlarin arastrimaya hic bisey katmadigini size sistemi anlaticam diye arastirmacilarin vaktini bosu bosuna haracadiginizi anlayin artik.
    tesekkurler gozlemlerimi begendigin icin ama yine ve yine soyluyorum ben kac senedir burda degilim ben kucuklugumden beri babam sayesinde fm oynuyorum ve ilk defa burayi farkedip yazmaya yeni basladim turksportaldan daha once sadece dosya indirirdim ve dusundumki benimde yazmam gereken seyler var.fm konusunda eminimki en az sizler kadar bilgim var futboldanda anladigimi dusunuyorum yillardir futbol oynayip avrupa turkiye besiktas her maci izlemeye calisirim.

saygilar

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ridvanv View Post
    ibrahim toramanin ise hiz ve hizlanmasinin artmasi gerektigini dusunuyorum. galatasaray arastirmacisi olan abimizin dedigine katilmiyorum. emre gungor iyi bi adamdir ama kesinlikle 1 senelik futboluyla i.toramandan hizli degildir.belki pozisyon almasi top kapmasi iyi olabilir bu yuzden servetin aciklarini kapiyordu tabiki agir biri demiyorm ama i.toramandan kesinlikle hizli degildir . toramanin cabuklugunun kucumsendigini dusunuyorum.ve ayrica bazi besiktasli arkadaslarim gercekten cok yuksek seyler istemesine ragmen galatasaray arastirmacisi abimizinde biraz gereksiz yere sert ve objektif olmayan tutumu oldugunu dusunuyorum.bence besiktasi daha fazla izlemeli ve ona gore yorum yapmalisiniz yada besiktasi cok izlemis biriyle konusmayi tercih ederim.tabiki siz isinizi yapiyorsunuz.ama burda koray adindaki besiktas arastirmacisinin bakmasinin ve bize cevap vermesinin zorunlu olmadigini ogrenmem kotu oldu gercekten bunlari okuyunca oyunu oynama sevkim kacti. bu kadar vurdumduymaz bir sekilde olunmamasi gerekir. neyse.
    Ilk olarak yorumlar icin tesekkurler. Bir cok yararli sey yazmissiniz. Eminim Koray firsat bulunca okuyacaktir.

Bir kac not dusmek istiyorum.

Ilk olarak Emre Gungor, Ibrahim Toraman karsilastirmasi. Hizlanma acisindan Toraman'in daha cabuk oldugunu dusunmuyorum demistim. Ancak Emre Gungor, Toraman'dan daha cabuk da demedim ayni zamanda. Ikisi arasinda fark yaratilmasini gerektirecek kadar buyuk bir fark oldugunu dusunmuyorum kisacasi. Toraman'in 14 hizlanma ile az kaldigini kabul ederim. Itiraz da etmem kesinlikle.

Ancak bir oyuncuyu yuceltmek icin, ille de baska oyunculari kucumseme tonu nedeniyle konunun basinda olusan yazismalar esasinda ozellikle beni rahatsiz edici olan bir durumdu.

Zira bu iki oyuncuyu yan yana bir topun pesinden kosarken gormedigimiz surece, biri digerinden ne kadar daha cabuk cozmemiz hemen hemen mumkun degil. Emre'yi analiz ederken benim kullandigim kriter asagi yukari Song'un seviyesi idi. Song'un onsezilerinin de katkisi ile ortaya koydugu cabuklugun daha da ustune cikmis bir Emre Gungor izledik gecen sene. Song'a itiraz edilmiyorsa, Emre Gungor'e itiraz edilmesi de mantikli gelmiyor acikcasi. Galatasaray'da yarim sezon oynamis olmasi da hizlanma gibi gozlemlenmesi oldukca basit bir ozellik icin acikcasi cok seyi degistirmez. Oyuncular tecrubelendikce daha cabuk olmazlar zira. Aksine hantallasirlar. Cogu teknik ozellik icin de ayni sey gecerli. Konumuz bir zihinsel ozellik olsaydi, belki de sadece yarim sezon Galatasaray'da oynamis olmasi cok daha onem tasirdi.

O yazida "Toraman'in hizlanmasi biraz dusuk kalmis gibi geldi bana. Emre Gungor ile arasinda fark olmamasi gerekli bence. Hatta daha yuksek de olabilir" yazilsaydi, hic uzun uzun cevap yazmadan hak verir, hatta buyuk ihtimalle cevap bile yazmazdim. Tepkim insanlarin dusuncelerine degil, hep usluplarina oldu. Burasi dusuncelerinizin yazilmasi bizlerin esasinda cok yararina, ortaya koyduklarinizi dusunmemizi, gozden kacirdiklarimizi duzeltmemizi saglayan bir yer. Ben genelde de ya sorulan sorulari cevaplamaya calisirim, ya da yorum yazan kisinin bir ozelligin tam olarak ne anlama geldigi konusunda yanlis bir dusuncede oldugunu hissedersem ona aciklama getiririm. Ancak bir saldiri oldugunu hissedersem, tepki vermemi de normal karsilayacaginizi dusunuyorum.

Amac ne kimseyi kirmak, ne uzmek. Insancil yaklasana, ayni sekilde hep insancil yaklasirim. Objektif olmayan tutum yorumu, saniyorum ki esasinda benim ortaya konulan usluba karsi tepkimden dolayi. Belki de iyi niyetle yaklasmaya calisan Mozar'a karsi, kendi yazdigi usluba benzer sekilde cevaplar yazdigim icin objektif olmadigim dusuncesi ortaya cikti. Bu da esasinda benim objektifligimden daha ziyade, konusma disi iletisim methodlarinin bir yazi icinde nasil sakli olabilecegini, ve bu nedenle yorum yazarken ve elestirirken esasinda ne kadar dikkatli bir sekilde yazilmasi gerektigi ortaya cikartiyor. Yani yazarken kullandiginiz uslubunuz, sizin ne kadar dikkate alinacaginizi etkiliyor.

Hincal Uluc gibi "elestiri" yapilacaksa, hic yapilmasin daha iyi yazmaktan alikoyamiyorum kendimi. Tabii herkez kendisini, sizin kendinizi yazinizda ifade ettiginiz gibi ifade edemeyebilir, buna da saygi duyarim.

Diger yazdiklariniza ufak ufak not dusmek gerekirse:
    1. Delgado - Ligimizdeki nadir iki ayagini da cok iyi seviyede kullanabilen futbolculardan birisi oldugu icin, CA seviyesinin yuksek olmasi dogal. CA ille de performansi degil, oyuncunun kalitesini gosterir (veya kumasini, veya yetenegini). Performans tamamen farkli bir olgu oldugu icin acikcasi Delgado'nun en ustte olmasi beni sasirtmiyor. Zira siz de cok yetenekli oldugunu belirttiniz ve istikrarsiz olmasindan yakindiniz. Istikrarlilik CA'dan bagimsiz bir ozellik oldugu ve bir oyuncunun mac icinde kac CA'lik performans gosterdigini etkileyen bir ozellik oldugu icin, pekala bir oyuncu yetenekli olmasina ragmen, zaman zaman o CA'yi hak edecek performans gostermeyebilir.

2. Nobre - yukaridaki yetenek tanimina geri donersek Nobre'nin muthis mucadeleci ancak pek yetenekli olmayan bir oyuncu oldugunu saniyorum ki siz de takdir edersiniz. Ote yandan Nobre istikrarli, rakip defansi hep zorlayan ve takimi icin yararli isler yapan bir oyuncu. Ancak asla yetenekli forvetlerle karisitirlamayacak bir oyuncu. Genel olarak ozellikleri de bunu gosteriyor saniyorum ki. Ayrica genelde Nobre'nin bu caliskanliginin odulu olarak oyunda oldukca cok gol attigini ve takimi icin yararli bir performans gosterdigini gorebiliyoruz. Ancak bu performansi yetenek ile karistirmamak lazim. Mesela Liverpool'dan ornek vermek gerekirse, Dirk Kuyt cok yararli, muthis mucadele eden bir oyuncudur, Liverpool taraftari da kendisine hayrandir. Ancak hic bir zaman Fernando Torres'in yetenegi ile karsilastirilamayacak bir oyuncudur.

3. Tello - ozelliklerine asagi yukari katiliyorsaniz (ki yaraticilik konusunda ufak bir gelistirme olabilir bence de), o zaman CA seviyesi de asagi yukari olmasi gereken yerdedir. Biraz yukarida da yazdigimi biraz acmak gerekirse:

CA, oyuncunun ozelliklerinin agirlikli ortalmasidir. Agirlikli ortalama derken demek istedigim de sudur:

Mesela diyelim ki bir oyuncuda 4 ozellik vardir. Top Kapma, Dripling, Pas, Bitiricilik.

Bir forvet oyuncusu icin top kapma ve pas'in onemi, dripling ve bitiricilige gore dusuktur. Mesela:

(0.05 x Top Kapma) + (0.35 x Dripling) + (0.2 x Pas) + (0.4 Bitiricilik)

Bu formulun sonucu size asagi yukari oyuncunun kalitesini gosterir. Yani CA'sinin yaklasik hangi seviyede olacagini.

Bir defans oyuncusu icin bu formul:
    (0.55 x Top Kapma) + (0.05 x Dripling) + (0.35 x Pas) + (0.05 Bitiricilik) olabilir.

Yani CA/PA degerlerine takilmadan, ozellikler konusunda gorus belirtmeniz en mantiklisidir cunku bu CA'yi belirleyen formul bizlerin kagida (veya forum sayfasina) dokebilecegi cinsten bir formul degildir (ozelliklerin cok sayida olmasini bir kenara birakirsak bile).

4. Holosko potansiyel. Gelisim hizini gordukce saniyorum ki daha saglikli yorum yapabiliriz. Ancak 14 puanlik bir gelisimin, asagi yukari Serdar Ozkan ile Bobo arasindaki farki yansittigini goz onunde tutarsak bence pek de kucumsenecek bir gelisim olmaz. Ancak daha detayli karar vermek tabii Besiktas'i arastiran Koray'a ait.

Nesil
    2006
    Yer
    Istanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post

Meira karsilastirmasina gelince, bence Meira'nin profilini Almanlar biraz yanlis yapilmis durumda. Top teknigi ve diger top ile oynama becerisini gosteren bazi ozelliklerin yukselmesi, ayni zamanda ozellikle tackling ozelliginin dusmesi gerekli.
    Almanlar teknikten pek anlamıyor anlaşılan Hamit Altıntop'un pek tekniginin olmadıgını hala şiddetle savunuyorlar.Oyunda da 12 vermişler.Perpetua; görüşlerinizi merak ediyorum açıkcası bu konuda.Bayern şefiyle aranızda herhangi bir konuşma oldu mu bununla ilgili?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Prowler84 View Post
    Almanlar teknikten pek anlamıyor anlaşılan Hamit Altıntop'un pek tekniginin olmadıgını hala şiddetle savunuyorlar.Oyunda da 12 vermişler.Perpetua; görüşlerinizi merak ediyorum açıkcası bu konuda.Bayern şefiyle aranızda herhangi bir konuşma oldu mu bununla ilgili?
    Yazin ortasindan beri soyluyorum. Laf anlatamadim.

Isim komigi, Ali Gunes'in teknigi de 14.

Sayfa 4 / 23 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Mesaj Yetkileri