Sayfa 50 / 57 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon
1,471 ile 1,500 arası toplam 1701 sonuç

Konu: FM 2010 Türkçe Yolda mı?

Nesil
    2006
    Yer
    Denizli - Köln

Yav tamam ben bedavaya çeviricem ama tek başıma 8-9 ayda anca bitirirsem iyidir.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by exe_genesis View Post
    Ceviri ucretleri 1000 karakter uzerinden(bosluklar sayilmiyor) veya 140-180 kelime uzerinden hesaplaniyor. Yaklasik 150 kelime icin 6 degisik tercuman firmasinin fiyat teklifi.

150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 12 TL
    150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 7.5$
    150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 8-15 tl
    150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 13 TL
    150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 10 TL
    150 kelime (1000 karakter/ 1 sayfa) icin 9 TL

Zaten Çevirmenler Derneği'nin Almanca, İngilizce ve Fransızca için tavsiye ettiği fiyat 15 TL'dir. Firmalarda rekabet icin bundan dusuk yapiyor cevirileri.

Yaklasik olarak fiyatlar bu aralikta. Bu ucretler normal tekil sayfalar icin, 55 000 paragrafda bu ucret cok rahat sayfa basina 6-7 TL ye dusebilir. Ki bu krizde 55000 paragraflik bi yaziyi cevirmek icin atlayacak dunya kadar cevirmen burosu vardir diye tahmin ediyorum.
    Yaklasik 10.23 milyon karakter var dil dosyasinda.
    Yani soylediginiz inidirimli tarife ile 61 bin TL, indirimsiz tarife ile 132 bin TL.

SI'in her oyundan masraflar ciktiktan sonra 10 TL kazandigini kabul edersek (neden SI'a kalanin asagi yukari bu seviyede oldugunu yazmistim bir kac sayfa once),

61 bin TL / 10 TL = 6100 oyun
    132 bin TL / 10 TL = 13200 oyun

satilmasi gerekir.

Fiyat dusup 5 TL kazanir hale gelirse tabii satilmasi gerken oyun sayisi ikiye katlanir.

Bu arada ceviri malietleri ile ilgili bilgi icin tesekkurler. Bu konuda da somut bir hesap yapma firsati dogdu.

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Milli Piyango çıkarsa Türkçe yama çıkartmak yerine Sega'yı satın alırım. O zaman ancak stratejiler değişir.

Bağışmı toplayalım çeviri yapsınlar diye ? Türkçe yama çıkarttıklarında nasıl ki kar yaptıklarında kardan bana pay vermeyeceklers, yapabilecekleri muhtemel zararda ne beni nede başka müşterileri ilgilendirmez.Oyunu sahiplenmenin bukadar anlamı yok. Hepimiz biliyoruzki fm Türkçe çıkarsa satışlarda patlama olacağını. Anlamadığım nokta satan taraf riske girmiyorken müşteri olarak ben neden riske gireyim ? Ticareti yapan o, riske giren ben. Bana kar yaptırın ondan sonra Türkçe çıkarayım diye bir mantık yeryüzünde nerde var

Nesil
    2009
    Yer
    Tekirdağ-İzmit

Quote Originally Posted by kralksk View Post
    Bağışmı toplayalım çeviri yapsınlar diye ? Türkçe yama çıkarttıklarında nasıl ki kar yaptıklarında kardan bana pay vermeyeceklers, yapabilecekleri muhtemel zararda ne beni nede başka müşterileri ilgilendirmez.Oyunu sahiplenmenin bukadar anlamı yok. Hepimiz biliyoruzki fm Türkçe çıkarsa satışlarda patlama olacağını. Anlamadığım nokta satan taraf riske girmiyorken müşteri olarak ben neden riske gireyim ? Ticareti yapan o, riske giren ben. Bana kar yaptırın ondan sonra Türkçe çıkarayım diye bir mantık yeryüzünde nerde var
    Bu yorumun üstüne sanırım artık muhalif bir yorum gelemez. Herşeyi çok açık ve çok net tanımlayan bir yorum olmuş.

"Ticareti yapan onlar , riske giren biz"

6. Default

Türkiye'nin AB'ye girdiği gün,FM Türkçe çıkar.

Nesil
    2003

Bağışmı toplayalım çeviri yapsınlar diye ? Türkçe yama çıkarttıklarında nasıl ki kar yaptıklarında kardan bana pay vermeyeceklers, yapabilecekleri muhtemel zararda ne beni nede başka müşterileri ilgilendirmez. Oyunu sahiplenmenin bukadar anlamı yok. Hepimiz biliyoruzki fm Türkçe çıkarsa satışlarda patlama olacağını. Anlamadığım nokta satan taraf riske girmiyorken müşteri olarak ben neden riske gireyim ? Ticareti yapan o, riske giren ben. Bana kar yaptırın ondan sonra Türkçe çıkarayım diye bir mantık yeryüzünde nerde var
    FM oynayanlari 4 kategoriye ayiralim:

1. Oyunu satin almiyor ama oynuyor (Korsanci 1), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli degil

2. Oyunu satin almiyor ama oynuyor (Korsanci 2), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli

3. Oyunu satin aliyor ve oynuyor (Orjinalci 1), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli degil

4. Oyunu satin aliyor ve oynuyor (Orjinalci 2), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli

Korsanci 1'in zaten satin almaya niyeti yok cunku bir beklentisi yok. Oyunun Turkce olmamasi onu rahatsiz etmiyor.

Beklenen Korsanci 2 grubuna kendisini katanlarin bu beklentilerini karsilamak amaci ile oyunu korsan kullanmayi birakip, oyunu satin alarak oynamalari.

Turkiye'de FM oynayan kisilerin %3'u Orjinalci 1 ve Orjinalci 2 kategorisine giriyor.

%97 ise Korsanci 1 ve Korsanci 2 kategorisine giriyor. Onemli olan Korsanci 2 kategorisinin bu %97'nin icinde ne buyuklukte oldugu.

Mevcut satislar (ve imza kampanyasinda bile 10 bin rakamina ulasilamamasi) gosteriyor ki bu Korsanci 2 kategorisinde olanlar oldukca az sayida. Oyle gorunuyor ki Turkiye'deki kullanicilarin cok onemli bir bolumu Kategori 1'e giriyor.

Goruntu bu sekilde ise, Turkce'nin eklenmesi alinabilecek bir riskmidir?

tamam ya yapmiyacaksa yapmasin yayinlamaycak yayinlamasında siz yapcakmissin eskisi gibi sigames umutumuz kestık bari siz yapin

Nesil
    2006
    Yer
    Malatya

Quote Originally Posted by perpetua View Post

1. Oyunu satin almiyor ama oynuyor (Korsanci 1), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli degil

2. Oyunu satin almiyor ama oynuyor (Korsanci 2), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli

3. Oyunu satin aliyor ve oynuyor (Orjinalci 1), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli degil

4. Oyunu satin aliyor ve oynuyor (Orjinalci 2), Turkce'nin oyunda olmasi onun icin onemli

Korsanci 1'in zaten satin almaya niyeti yok cunku bir beklentisi yok. Oyunun Turkce olmamasi onu rahatsiz etmiyor.

Beklenen Korsanci 2 grubuna kendisini katanlarin bu beklentilerini karsilamak amaci ile oyunu korsan kullanmayi birakip, oyunu satin alarak oynamalari.

Turkiye'de FM oynayan kisilerin %3'u Orjinalci 1 ve Orjinalci 2 kategorisine giriyor.

%97 ise Korsanci 1 ve Korsanci 2 kategorisine giriyor. Onemli olan Korsanci 2 kategorisinin bu %97'nin icinde ne buyuklukte oldugu.

Mevcut satislar (ve imza kampanyasinda bile 10 bin rakamina ulasilamamasi) gosteriyor ki bu Korsanci 2 kategorisinde olanlar oldukca az sayida. Oyle gorunuyor ki Turkiye'deki kullanicilarin cok onemli bir bolumu Kategori 1'e giriyor.

Bu % 100 yanlış bir yaklaşım. 10.000'lik rakama ulaşılamaması ile korsanci 2'nin bir bağlantısı yoktur. Korsan oynayanların çoğu Türkçe'nin olup olmamasını umursamıyor diyorsun ama bu oyun bir PES değil. PES olsa ister İngilizce, ister Fransızca olsun farketmez. Girersin maçını yaparsın. Deneye-yanıla çözebilirsin. Ama FM'de deneme yanılma olayı yok çünkü denediğin şeylerin sonuçlarını uzun süre sonra görebilirsin. Bunun için de herkes ister Türkçe olmasını, niye istemesin ki? Ama dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz yine, ekonomiye.

Eskiden orjinal oyun alanlarla alay ederdim, çünkü öğrenciydim ekonomim iyi değildi, bir oyuna bu kadar para verilir mi derdim ama şimdi oyun alacak param var ve mümkün olduğunca orjinal alıyorum. Herhalde yeterince açık benim bu değişimim ve ben de diğer korsan alanlar gibi Türkçe'yi de istiyordum.

SI, FM'i Türkçe olarak çıkarsaydı eminim 10000 rakamına rahat ulaşırdı. Boşuna tartışılıyor aslında, gerçekten Türkçe eklemek isteselerdi bir kez olsun riske girerlerdi.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by emrah44 View Post
    Bu % 100 yanlış bir yaklaşım. 10.000'lik rakama ulaşılamaması ile korsanci 2'nin bir bağlantısı yoktur. Korsan oynayanların çoğu Türkçe'nin olup olmamasını umursamıyor diyorsun ama bu oyun bir PES değil. PES olsa ister İngilizce, ister Fransızca olsun farketmez. Girersin maçını yaparsın. Deneye-yanıla çözebilirsin. Ama FM'de deneme yanılma olayı yok çünkü denediğin şeylerin sonuçlarını uzun süre sonra görebilirsin. Bunun için de herkes ister Türkçe olmasını, niye istemesin ki? Ama dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz yine, ekonomiye.

Eskiden orjinal oyun alanlarla alay ederdim, çünkü öğrenciydim ekonomim iyi değildi, bir oyuna bu kadar para verilir mi derdim ama şimdi oyun alacak param var ve mümkün olduğunca orjinal alıyorum. Herhalde yeterince açık benim bu değişimim ve ben de diğer korsan alanlar gibi Türkçe'yi de istiyordum.
    Soylemek istedigim, verilen mevcut sinyalin Turkce ekleme konusunda karar verecek kisilerin yukarida belirttigim sonuca ulasmasina neden oldugu.

Bu sonucun gercegi yansittigi veya yansitmadigi ikinci planda. Gercekte boyle olmadiginin SI'a nasil kanitlanmasi gerekli? Esas kafa patlatilmasi gereken bu sorunun cevabi.

yilbasi süpriz yok mu ya

Koskoca Eidos Salak yani bu riske giriyor,

Championship Manager 2010
    http://www.aralgame.com/asp/show_sto...roduct=01.0812 - 25 TL
    http://store.steampowered.com/app/35030/ - 39 $ = 62 TL

Bu Eidos Riske Girdi Heşeyin farkında olarak aral game in sitesine ayda bir giriyorum stokta yok oluyor 15 gün sonra stokta var bu şekilkde gidiyor demekki satıyor ilginç olan ise en çok satanlar listesinde fm var cm nin adı bile geçmiyor okadar girdim stoğu hep tüketti aral game cm nin bu yüzden çok sattığını düşünüyorum ama fm daha çok satıyor anlaşılan en çok satanlar listesinde var bu fiyatına rağmen hatta 3. sırada önündeki iki oyun konsol içinde çıkıyor konsolla beraber satışı haberiniz olsun yani pc de en çok satılan fm dir muhtemelen ben cm nin 10 bini geçtiğini düşünüyorum demekki fm haydehayde geçti sizi kandırıyorlar ayakta uyumayın

Football Manager™ 2010
    http://www.aralgame.com/asp/show_sto...roduct=01.0852 - 89,99 TL
    http://store.steampowered.com/app/34000/ - 39 $ = 62 TL

Herşey Gözler Önünde

çok haklısın kardeşim bağış kousunda 2 kere haklısın benden size bi tavsiye gelecek sene de bi onbin kişi kampanyası yapılsın ama hiçkimse orjinal oyun almayacak herkesten 20 tl toplanacak 200.000 tl eder bu paranın bir kısmıyla profesyonel olarak çevirilsin bir kısmıylada bir sunucu kurulsun herkes çevrimiçi olarak zevkli zevkli oynasın hatta şimdi de yapılabilirde herkes çok para harcadı tekrar harcanırsa hatta bunun için gönüllüler şimdiden başlaya bilir bakın sonra nasıl yapıyorlar ama ozamanda kimse almaz hatta bunu yapacak varsa bir site kursun üye toplasın kampanyayı duyursun türkiyedeki tüm sega ve si oyunları (sinin bitane ama önemli değil ) protesto edilsin korsana teş vik edilsin cm ise orjinale teşvik edilsin ben orjinal oyun oynayan birisiyim ama sinin bu aşşalamalarından sıkıldım hem sonunda 60 tl kar edersiniz
    Last edited by 19yusuf05 : 31.Aralık.2009 at 19:23

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Peki CM'nin bu fiyata ve Türkçe'ye rağmen daha çok korsan oynandığı ve orjinal olarak alınmadığının da bir göstergesi olamaz mı FM'nin daha çok satıyor olması. CM 10 bini geçmiştir yorumu yerine, 10 bin satamayan FM kadar bile satış olmamış bu şartlara rağmen yorumu da pekala yapılabilir.

Bu arada istediğin fiyata al seçeneğiyle 20 liraya mal olduğundan, internet üzerinden daha çok satış olduğu için CM'nin Aral'da gözüken satış sayısı az olabilir, hangisi daha çok sattı diye hesaplarken internet üzerinden satışları da dikkate almak gerekli.
    "YÜCE ATATÜRK"

Quote Originally Posted by Sekopej View Post
    Peki CM'nin bu fiyata ve Türkçe'ye rağmen daha çok korsan oynandığı ve orjinal olarak alınmadığının da bir göstergesi olamaz mı FM'nin daha çok satıyor olması. CM 10 bini geçmiştir yorumu yerine, 10 bin satamayan FM kadar bile satış olmamış bu şartlara rağmen yorumu da pekala yapılabilir.

Bu arada istediğin fiyata al seçeneğiyle 20 liraya mal olduğundan, internet üzerinden daha çok satış olduğu için CM'nin Aral'da gözüken satış sayısı az olabilir, hangisi daha çok sattı diye hesaplarken internet üzerinden satışları da dikkate almak gerekli.

kardeşim orda açıklamasını yaptım 15 günde bir ziyaret ediyorum aralın sitesini bir girdiğimde stokta yok diyor bir girdiğime stokta var şuan var gözüküyor inanmıyosan takip et kendim bizzat takip etmesem inana bilirdim sana ama stokta olmayan oyun satılmıştır heralde zevk için çöpe attırıp yeniden bastırmıyorya bu adamlar seneye türkçe çıkmassa sen haklıymışsın demektir

sizin tek suçunuz dişinizi hiç göstermiyosunuz futbol takımı destekler gibi destekliyosunuz si yi dişinizi biraz gösterin bakın bakalım nasıl yola geliyor si

ben orjinal oyun alan birisiyim ve teşvik eden ama sega ve si nin oyunlarını almam alanlarıda uyarırım korsan kullanın diye si ile sega bunun cezasını uzun vadede çekecek şimdi Türkiyede oyun oynayanların çoğu öğrenci veya çalışmıyor babasının eline bakıyor bu adamlar kendi ekonomilerini kurunca orjinal oyun hiç yoktan ayda birtane alırlar bunun örneği çok bunu türkiyedeki herkes biliyor si taraftarları hariç

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

Diş gösterilmediğini nereden biliyorsunuz ya da burada dile getirilen şikayetlerin onlara iletilmediğini? Mutlaka iletiliyordur, si ne benim anam ne de babam, benim hayrıma yapacağı tek şey güzel bir oyun çıkarması.

Ama adamlara ne demek 10 bin, sen rezilsin, nasıl teklif edersin diye diş gösterip, zaten Türkiye ve Türkçe umrunda olmayan adamların bizi iyice sallamamaları sağlanmaz mı?

Biz zaten umurlarında değiliz, isterlerse hiç satılmasın, İngiltere'de ya da ABD'de satışları bir miktar arttırıp açığı yne kapatırlar. Bir şekilde yapımcılara, eğer siz bize değer verirseniz, bizde sizi memnun ederiz imajı verilmeli, bu da 10 bin kampanyasında söz verenlerin oyunu almasıyla olur.

Satış 10 bin olur ve onlar Türkçe'yi çıkarmazlarsa, seneye 10'da biri kadar bile satış yapamazlar, paranın kokusunu 1 kere aldıklarındai seneye daha çok para kazanmak için onlar düşünmeye ve uğraşmaya başlarlar diye düşünüyorum.

Belki yama 2010 için çıkarılmaz o sayıya ulaşılmazsa ama eminim SI ile kontakta olanlar sürekli baskı halinde olacaklardır, sürekli bu konunun gündemde kalması belki gelecek senelerde oyuna direk eklenmesini sağlayacaktır.

Bize bir şart sunuldu ve 10 bin imza olmasa da ona yakın bir sayıyla söz verdik, şimdi sözümü tutup, imza atanların oyunu edinmesi ve beklemesi gerekiyor, biz bizden istenileni 1 defa yerine getiririz, karşılığını göremezsen 2. isteklerine verecek cevabız da hazır olur ama öncelikle verdiğimiz sözü tutup, imza atanların tabi ki, oyunu orjinal almaları gerekmekte.
    "YÜCE ATATÜRK"

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Soru: Fm 2010 Türkçe Yolda mı ?
    Cevap: Hayır
    Sentugo.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by 19yusuf05 View Post
    Koskoca Eidos Salak yani bu riske giriyor,

Championship Manager 2010
    http://www.aralgame.com/asp/show_stock.asp?product=01.0812 - 25 TL
    http://store.steampowered.com/app/35030/ - 39 $ = 62 TL

Bu Eidos Riske Girdi Heşeyin farkında olarak aral game in sitesine ayda bir giriyorum stokta yok oluyor 15 gün sonra stokta var bu şekilkde gidiyor demekki satıyor ilginç olan ise en çok satanlar listesinde fm var cm nin adı bile geçmiyor okadar girdim stoğu hep tüketti aral game cm nin bu yüzden çok sattığını düşünüyorum ama fm daha çok satıyor anlaşılan en çok satanlar listesinde var bu fiyatına rağmen hatta 3. sırada önündeki iki oyun konsol içinde çıkıyor konsolla beraber satışı haberiniz olsun yani pc de en çok satılan fm dir muhtemelen ben cm nin 10 bini geçtiğini düşünüyorum demekki fm haydehayde geçti sizi kandırıyorlar ayakta uyumayın

Football Manager™ 2010
    http://www.aralgame.com/asp/show_stock.asp?product=01.0852 - 89,99 TL
    http://store.steampowered.com/app/34000/ - 39 $ = 62 TL

Herşey Gözler Önünde

Yukarida da yazmistim. Belki gounuzden kacti.

BGS, yani CM'in yapimcilari, calisanlarinin %80'ini isten cikartti.

Bundan boyle oyunun kodlanma isi Cin'de yapilacak. Bunun nedenini Turkce'nin cikartilmasina ve Turkiye'de ucuza satilmasina baglayamayiz tabii ki. Ancak bir gercek var ki BGS yeterli gelir uretmiyor ve maliyet dusurmek icin mevcut calisanlarini isten cikartip, cok daha dusuk maliyet ile calistirabilecegi iscilerle calisacak bundan sonra.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by 19yusuf05 View Post
    sizin tek suçunuz dişinizi hiç göstermiyosunuz futbol takımı destekler gibi destekliyosunuz si yi dişinizi biraz gösterin bakın bakalım nasıl yola geliyor si
    Dis gosterme amacli tehdit mi edelim mesela SI'i?

"Turkce cikmazsa FM'i satin almayacagiz, ona gore haaaa!!"

Zaten alanlar asgari sayida. Buyuk ihtimalle de alanlarin cok onemli bir bolumu icin Turkce'nin olmamasi onemli degil.

Yukarida yazmistim. Burada SI'i destekleme olarak algiladiginiz, esasinda burada verilen tepkilere SI'dan gelecek/gelmis cevaplar. Bu Turkce olayi daha bir kac ay once cikmadi. Bir kac yildir isteniyor SI'dan Turkce. Bu tip cevaplar da bir cok defa onlardan alindi.

Bu cevaplara karsi mantikli yorumlar oldugunda bunlar pekala SI'a iletiliyor. Ama maalesef bu tip yorumlar oldukca az. Yikici olmak belki de yapici olmaktan daha kolay geliyor.

ben orjinal oyun alan birisiyim ve teşvik eden ama sega ve si nin oyunlarını almam alanlarıda uyarırım korsan kullanın diye si ile sega bunun cezasını uzun vadede çekecek şimdi Türkiyede oyun oynayanların çoğu öğrenci veya çalışmıyor babasının eline bakıyor bu adamlar kendi ekonomilerini kurunca orjinal oyun hiç yoktan ayda birtane alırlar bunun örneği çok bunu türkiyedeki herkes biliyor si taraftarları hariç
    Bilmiyorum farkindamisiniz ama yukarida yazdiginiz forum kurallarina aykiri.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Ben şahsen Fm'nin Türkçe çıktığında patlama yapacağına inanmıyorum, burada ahkam kesenlerin hepsi bu kez 90 milyona oyun mu olur diyecek? 60'a da düşse 25 TL'lik CM gösterilecek. Zaten 25'e satılsa oyunlar bu kez SI kar edemez. Ben orjinal aldım FM'yi ve Türkçe için değil gösterilen emek için aldım, hiç Türkçe çıkmasa da umrumda değil.

Nesil
    2003
    Yer
    İzmir/KARŞIYAKA

Öyle yada böyle fm2011'den önce Türkçe yama çıkacak. Belki bu ay belki 3 ay sonra. Bekleyin görün..

Nesil
    2006
    Yer
    Karşıyaka 35½

2010'u artık geçtim ben, en azından Türkçe ile ilgili girişimler başladı, 2011'de, normal şekilde yer alacak desinler, ona bile razıyım.
    "YÜCE ATATÜRK"

bence de riske giren SI olmalıydı katılıyorum.ama bu kampanya ilk başladığında kimse bu kampanya kötü böyle işmi olur,diye karşı çıkmadı.çıkmayacağı iyice belli olunca böyle sesler yükselmeye başladı...

Quote Originally Posted by sentugo View Post
    Soru: Fm 2010 Türkçe Yolda mı ?
    Cevap: Hayır
    aynen,işte hepsi bu kadar...

si yapmiyacak turksportal damı yapmıyacak birader

Nesil
    2006

Quote Originally Posted by rammstein7 View Post
    si yapmiyacak turksportal damı yapmıyacak birader
    SI hayır biz yapmıyoruz yanıtını verene kadar TSI böyle bir çalışma içinde bulunmayacak.

caniniz saolsun napalim ingilizcede idare ederiz

Nesil
    2008
    Yer
    Aydın

Genel olarak SI'ya karşı olanlar bir şirketin pazar stratejisinin talep-satış-kar bazında ele alındığını unutuyorlar veya bilmiyorlar.Esas sorun iş hayatına atılmayan bu arkadaşların,her şirketin izlediği ekonomi politikasının farklı olduğunu farketmemeleri.SI Türkiye pazarından zaten büyük bir beklenti içinde değil.Hiç bir şirket zarar edeceğini bile bile girişimde bulunmaz.Türkçe FM için gerekli olan maliyetin azımsanmayacak bir düzeyde olduğunu düşünüyorum ki bu maliyet karşılığında alacağı getiriden emin olmayan hiç kimse bu yatırımı yapmaz.
    Şöyle düşünün;bilgisayarınızda 2Gb ram var fakat istediğiniz oyunu oynayamıyorsunuz.Oyun oynamak için performansın artması lazım.Bilgisayar parçası için girdiğiniz bir dükkanda 1 Gb ram 20€. 2 Gb ram ise 30€.Sizin ihtiyacınız 1Gb fakat ileriye dönük düşündüğünüz için 2 Gb ram alıyorunuz.Eve gelip ram'i bilgisayara takıp çalıştırıyorsunuz.Aradan 1 ay geçiyor bir bakıyorsun ki ram'in performansı sadece 1Gb.Şimdi fazladan verdiğin 10€ için hemen geri gidip bilgisayarcının başına geçermisin?Hepimiz gideriz değil mi?Peki SI Türkçe FM çıkarttı.Fakat satışlarında bir değişiklik olmadı.Hepinizin evine tek tek gelip ''Arkadaş biz sizin için bu kadar masraf yaptık.Fakat siz orjinal oyun almadınız.Bu sebepten şu kadar zararımız var.bu oyun şu kadar korsan satmış.senin payına şu kadar para düşüyor'' dese hanginiz '' Tamam ben korsan Fm oynuyorum alın paranızı'' diyerek ödeme yapar.Hiçkimse yapmaz.Siz bir girişimci olsanız zarar edeceğinizi düşündüğünüz hangi işe girişirsiniz ki.SI
    1- TALEP doğrultusunda şirket çıkarlarını gözeterek yatırım yapmayı planlıyor.
    2- SATIŞ rakamları istenilen düzeyde olursa projenin başlatılacağını belirtiyor.
    3- KAR elde etmemek 2. maddeden sonra çok büyük bir önem arz etmiyor ÇÜNKÜ zaten TALEP edilen ürün için gerekli olan maliyet SATIŞlar sayesinde elde edilmiş oluyor şirket yapacağı projeden zarar etmeyecek.

Bu doğrultuda bence herkes durup bir düşünmeli.Olayı sadece kendi bakış açınızla yorumlamak sadece boş konuşmaktan öteye geçmez.

Saygılar...

Türkiye'de bu kadar korsan kullanım varken çok zor.

Ben fm 2010 a kadar bahsettiğiniz 2. gruptaydım korsan oynuyordum ama Türkçe çıkarsa orjinal alırm diye düşünüyordum. fm 2010 daki yaklaşımları ise daha önce söylediğim gibi aşırı derecede soğuttu beni oyundan. Ne korsan oynuyorum ne orjinal aldım. KAldıki yine daha önce söylediğim üzere ben müşteriyim, firma yatırım yapsın diye ona destek olmak zorunda değilim. Bugün Türkiye pazarına daha çok önem veren cm daha kötü olsada, fm Türkçe çıkarana kadar her zaman cm yi tercih edeceğim. Cmnin işten kimleri çıkardığıda beni ilgilendirmez onların şirket politikasıdır, ben önüme sunulan ürüne bakarım. Ucuz işçi çalıştırsın seneye önüme gelen ürün bir öncekinden +1 daha fazla ise yine orjinal cm alırım. Ama seneye fm Türkçe çıkarmaz ise yine fm almam.
    Fm nin şartları kesinlikle yerine getirilmemelidir. Eğer siz oyunu satın alın sonra Türkçe eklerim mantığı tutarsa diğer oyun firmalarıda aynı dayatmalarıda yapacaklardır. Söylediğim gibi ben fm nin bu mantığına destek olmamakla birlikte protesto ediyorum. Fmnin bu yaptığı satış stratejisi falan değil resmen bağış toplamaktır. Çevirinin maliyeti örneğin 100 bin dolar ise bu 100 bin dolarlık satış Türkiye`den yapılana kadar Türkçe çıkmayacak demektir. Söylediğim gibi Fm yapımcı firmasının kafasındaki alıcı-satıcı profilinde bir yanlışlık var ya da biz Türkleri enayi olarak görüyorlar. Kimse bana korsandır odur budur demesin, bugün dünyanın en büyük ***** sitelerinin sahibi yabancılardır.
    Koysun Türkçe dil desteğini, fiyatıda 50 liraya çeksin bakın nasıl satılıyor oyun. Abartmıyorum öyle bir durumda 3 tane oyun alırım 1 tanesi kendime diğerleri hediye olmak üzere.

Sayfa 50 / 57 İlkİlk ... 404849505152 ... SonSon

Mesaj Yetkileri