Sayfa 8 / 20 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon
211 ile 240 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by abut View Post
    Hocam tekrardan merhaba , bir sorum daha olacak. Daha direkt fazla pas yapmadan dikine oynamak istiyorum topu pressle kaptığım gibi ileri gitmek istiyorum, bunun için sanırım katı oyun felsefesi daha uygun, diziliş olarak ne önerirsin ? kanatlı bir dizilişle bu mümkünmüdür çok teşekkür ederim
    Kanatli bir dizilisle tabii mumkun. Direkt oynamak icin onemli olan ileride konumlanan ve ileriye kosu yapan oyuncularin bol sayida olmasi (ki direkt pas secenegi olussun).

Ama savunmada da acik vermek istemiyorsan 4411, 442 gibi dizilisler daha saglam olur. Eger daha ofansif istiyorsan 433 olabilir.

Ofansif bir oyun anlayisi secip kanatlara ve orta sahanin ortasinda bir oyuncuya hucum gorevi vererek dikine oyununu destekleyebilirsin.

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Kanatli bir dizilisle tabii mumkun. Direkt oynamak icin onemli olan ileride konumlanan ve ileriye kosu yapan oyuncularin bol sayida olmasi (ki direkt pas secenegi olussun).

Ama savunmada da acik vermek istemiyorsan 4411, 442 gibi dizilisler daha saglam olur. Eger daha ofansif istiyorsan 433 olabilir.

Ofansif bir oyun anlayisi secip kanatlara ve orta sahanin ortasinda bir oyuncuya hucum gorevi vererek dikine oyununu destekleyebilirsin.
    Sistemimi 433 yapıp kontra ve katı oynayıp roller ise çift ofansif bek(destek) ÖL SO(destek) OK(destek) ön uçta İKE(hücum) KO(hücum) ve FG olarak ayarlasam ve pres uygula dikine pas yap direktifleri versem amaca uygun bir rol paylaşımı olurmu , ilgin için çok teşekkür ederim

Perpetua Hocam,

Sizin yazılarınızdan anladığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım ama ilk maçlara göre pek amacıma ulaşamadım sanırım. Galiba yazdıklarınızı yanlış anladım..

Antremanları oyuna başladığımdan beri takım uyumu çok yüksek bir şekilde yaptırıyorum bu arada.

Bir kaç ss atayım

http://i.imgur.com/M0SeKSR.jpg?1

1.taktik
    http://i.imgur.com/INQpoIw.jpg?1

2.taktik
    http://i.imgur.com/X6Ir3tR.jpg?1

Maç verileri
    http://i.imgur.com/XvbWxGV.jpg?1

Pas trafiği
    http://imgur.com/M0SeKSR&INQpoIw&X6I...WxGV&giCRmY3#4

Nesil
    2013
    Yer
    İstanbul

Çok faydalı bir rehber kesinlikle çok işime yarayacak, ellerinize sağlık

Default şansızlık nasıl yenilir

siteye bir kpss sorusu gibi bir soru sorucam.. takım olarak oynadığım rakiple yaklaşık her maçta bilgisayar her maçtan sonra karşı tarafı şanlı olarak kazanmasından bahsetti.. üstün olmamama rağmen ben atamıyorum ama rakip atıyor.. sonundada şanslı yazıyo.. ben newcastle rakip everton işte taktikler..sizce burdaki yanlışlar neden kaynaklanıyo.. şans neden beni sevmiyooo .....rakip 4 defans 2 mc aml amr 2 st oynuyo.. takım hücum akıcı 1 topa sahip ol 2 kısa pas 3, topu kanatlara yolla 4 kaleyi görünce vur 5 kanatları kullan 6 bekleri çıkart 7 mevkinizi terk etmeyin 8 katı savunma uygula 9 daha sıkı markaj 10 yüksek tempo daha disiplinli oyun şimdi arkadaşlar bu arkadaş dmc siz oynuyo diye 2 amc tek forvet oynadım olmadı 2 forvet 1 amaç 2 mc wbl wbr oynadım olmadı .. 442 oynadım kanatlar hücum oynadım mclerden biri dmc pozisyonunda .. hep kontrol dengeli 1 geniş alan 2 dikine pas 3koşu yoluna pas( ben bunu yanlışmı anladım acaba ) 4 rakibi rahatsız et 5 topa dal 6 ofsayt taktiği 7 deafansı ileri çıkart 8mevkinde sürekli kalma 9 yaratıcı oyna 10 havadan orta yap bunlarıdenedim ama hep ii oynadım ama şansız dedi...lütfen yardım ve brz ufkumu genişletin hata nerde yanlış bildiğim bir şey varsa düzeltiyim..

Quote Originally Posted by berk42 View Post
    Perpetua Hocam,

Sizin yazılarınızdan anladığım kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım ama ilk maçlara göre pek amacıma ulaşamadım sanırım. Galiba yazdıklarınızı yanlış anladım..

Antremanları oyuna başladığımdan beri takım uyumu çok yüksek bir şekilde yaptırıyorum bu arada.

Bir kaç ss atayım

http://i.imgur.com/M0SeKSR.jpg?1

1.taktik
    http://i.imgur.com/INQpoIw.jpg?1

2.taktik
    http://i.imgur.com/X6Ir3tR.jpg?1

Maç verileri
    http://i.imgur.com/XvbWxGV.jpg?1

Pas trafiği
    http://imgur.com/M0SeKSR&INQpoIw&X6I...WxGV&giCRmY3#4

Hocam birinci taktik için gözüme çarpan ufak bir şeyi söyleyeyim.Orta sahada topu tutup ön tarafa aktaracak adamın yok.Ön libero ve Savaşçı orta saha kısa basit paslar yapar risk almazlar.Sende bunlar hariç diğer adamlarına hücum görevi vererek top takım arkadaşlarındayken öne doğru topsuz koşu yapmalarını istemişsin.Böyle olunca o adamlar topla buluşmada sıkıntı yaşıyor olabilirler.Nacizane önerim orta sahanın göbeğindeki oyuncuları Standart Orta Saha-Hücum/Defansif Oyun Kurucu-Destek olarak oynatman.Böylelikle topu defans oyuncularından alıp hücum bölgesine aktarabilecek oyuncuların olur sahada.
    Last edited by Dennis Bergkamp : 30.Aralık.2013 at 13:37

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Mesaj silinebilir.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

80. Dkdan sonra gol yememek için ne gibi önlemler alabiliriz?

kimse yokmu bu işe çare bulacak??

Nesil
    2008
    Yer
    Kayseri

Quote Originally Posted by LifeYourself View Post
    Karşı takımın hücumunu kıracak bir atak stili yahut kapanarak kontra'dan gol bulma yolu denenebilir.

Kontra'dan gol bulmak daha mantıklı. Oyuncuları savunmaya çekip akıcılığı bir tık artırıp dikine pas yap, yüksek tempo, ceza sahasına uzun oyna, yahut topu kanatlara yolla direktifleri verilebilir. Oyuncu rollerini de bu mantığa uygun ayarlamak yeterli.

Nesil
    2011
    Yer
    Adana

Oyunu uzun süre sonra oynadım. FM 12'de 4-2-3-1, geçen seride 4-5-1 ve bu seride klasik 4-4-2 dizilişi çok fark ediyor. Yani dengeli bir oyun için klasik 4-4-2 ideal gözüküyor. Devre arası yaması çıktıktan sonra oyun kıvama geliyor ve herkes kendi stratejisini oyuna yansıtabiliyor. Son serilerde durum aynen böyle devam ediyor. Bu seride de değişen pek fazla bir şey yok. Oyun Şubattan sonra düzelir.

siteye bir kpss sorusu gibi bir soru sorucam.. takım olarak oynadığım rakiple yaklaşık her maçta bilgisayar her maçtan sonra karşı tarafı şanlı olarak kazanmasından bahsetti.. üstün olmamama rağmen ben atamıyorum ama rakip atıyor.. sonundada şanslı yazıyo.. ben newcastle rakip everton işte taktikler..sizce burdaki yanlışlar neden kaynaklanıyo.. şans neden beni sevmiyooo .....rakip 4 defans 2 mc aml amr 2 st oynuyo.. takım hücum akıcı 1 topa sahip ol 2 kısa pas 3, topu kanatlara yolla 4 kaleyi görünce vur 5 kanatları kullan 6 bekleri çıkart 7 mevkinizi terk etmeyin 8 katı savunma uygula 9 daha sıkı markaj 10 yüksek tempo daha disiplinli oyun şimdi arkadaşlar bu arkadaş dmc siz oynuyo diye 2 amc tek forvet oynadım olmadı 2 forvet 1 amaç 2 mc wbl wbr oynadım olmadı .. 442 oynadım kanatlar hücum oynadım mclerden biri dmc pozisyonunda .. hep kontrol dengeli 1 geniş alan 2 dikine pas 3koşu yoluna pas( ben bunu yanlışmı anladım acaba ) 4 rakibi rahatsız et 5 topa dal 6 ofsayt taktiği 7 deafansı ileri çıkart 8mevkinde sürekli kalma 9 yaratıcı oyna 10 havadan orta yap bunlarıdenedim ama hep ii oynadım ama şansız dedi...lütfen yardım ve brz ufkumu genişletin hata nerde yanlış bildiğim bir şey varsa düzeltiyim..

Arkadaşlar merhaba,
    Yıllardır fm oyuncusuyum.Oynamaktan zevk aldığım kariyerleriminden birini fm 14'de gerçekleştirmekteyim.Olumsuz yorumlar almış olsa da, şahsen ben oyunun daha da detaylı gerçekçiliğini beğenmiş durumdayım. (direklerden dönen toplardan bahsetmiyorum.. )
    Oyunu açtım her oyunda olduğu gibi galatasarayla başladım. 4.sezon dayım.İşler gayet iyi gitmekte..
    2.sezonum da şampiyonlar ligi final oynadım inter ile 1-0 sonuçlandı, yenildim.

Takımımın büyük takımlara karşı aldığı galibiyetler;
    gs - milan 3-0
    gs - man utd 2-1
    gs - r.madrid 1-0
    gs - dortmund 4-1
    juventus - gs 2-2
    gs - r.madrid 4-1 (3.sezon)
    gs - man city 5-3
    gs - valencia 3-1

İyi bir takım, uyum, hedeflenenin üzerinde başarı sağlamış durumdayım.. ama velakin işin içerisinden çıkamadığım bir durum var ki sizlerin yardımına ihtiyacım var..
    Taktiğim 4-2-4 kanat futbolu, 4 sezonda dizilişte gram oynama yapmadan devam ettim.Takım talimatlarında çeşitli değişiklikler yaparak (deneme- yanılma) bir sisteme oturttum.

Bu sezon yabancı sınırına rağmen daha da güçlendirdiğim kadromun, geçen sezonlara nazaran daha da ıstekli, başarıya aç, tecrübeli oynamaları gerekirken.. normal bir seviyeye sabitlenmiş bir şekilde oynamaya başladılar. En basit örneği fenerbahçe, beşiktaş gibi lig takımlarını çok rahatlıkla geçebilirken 3 sezon boyunca, bu sezon zorlanıyorum, saç baş yoldurabiliyor takım.
    En merak ettiğim konu; futbolumda çok önemli rol sahibi olan orta sahalarımın gereksiz top kayıpları, boşa top sürüp kaybetmeleri, bazen orta saha yakınlarından kaleyi denemeleri,
    beklerin hatalı taç atışları, bazen hatalı pasları,
    kanat oyuncularımın taz çizgisine yakınken gereksiz top kayıpları, isabetsiz ortaları, pas hataları
    forvetlerin çok uygun pozisyonlarda atamamaları, içeri kat eden kanat oyuncularına ara pası atmamaları, açıkcası bir bencillik hakim bu sezon...

Özetleyecek olursam taktiğimde üç ana mevkinin (orta saha-kanat- forvet) pozisyon üretememeleri, gereksiz top kayıpları ve taktiğimin en önemli unsuru gol yollarını (hücum) becerememeleri.. yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, takımımla ilgili s.shot koyacağım; şu talimat yanlış, şöyle yapmalısın, ... fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar şimdiden teşekkür ediyorum.

yazmayı unutmuşum; genel antremanımı asistan menejer (personel profili oldukça iyi) yönetmekte, maç hazırlıklarını rakibe göre ben düzenlemekteyim.

Last edited by capricrn : 30.Aralık.2013 at 19:22 Reason: ek

Quote Originally Posted by LifeYourself View Post
    Rakibe göre, 75. dk dan itibaren takım talimatlarından ''katı savunma uygula'' talimatı işine yarayacaktır.

Arkadaşlar merhaba, topla oynama yüzdem rakipten fazla, fazla şutda çekiyorum ama maçı izlediğim zaman sürekli baskı altındayım. Çektiğim şutların çok azı kaleyi buluyor. Gol yollarında sıkıntı yaşıyorum. Bana verebileceğiniz tavsiyeleri bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Ajax takımını yönetiyorum ve taktiğim şu şekilde :
    Oyun Anlayışı : Standart
    Akıcılık : Dengeli

Direktiflerim :

ve birkaç veri :

Last edited by bangbangstar : 30.Aralık.2013 at 21:05

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by sinyor fahri View Post
    siteye bir kpss sorusu gibi bir soru sorucam.. takım olarak oynadığım rakiple yaklaşık her maçta bilgisayar her maçtan sonra karşı tarafı şanlı olarak kazanmasından bahsetti.. üstün olmamama rağmen ben atamıyorum ama rakip atıyor.. sonundada şanslı yazıyo.. ben newcastle rakip everton işte taktikler..sizce burdaki yanlışlar neden kaynaklanıyo.. şans neden beni sevmiyooo.....

rakip 4 defans 2 mc aml amr 2 st oynuyo.. takım hücum akıcı 1 topa sahip ol 2 kısa pas 3, topu kanatlara yolla 4 kaleyi görünce vur 5 kanatları kullan 6 bekleri çıkart 7 mevkinizi terk etmeyin 8 katı savunma uygula 9 daha sıkı markaj 10 yüksek tempo daha disiplinli oyun

şimdi arkadaşlar bu arkadaş dmc siz oynuyo diye 2 amc tek forvet oynadım olmadı 2 forvet 1 amaç 2 mc wbl wbr oynadım olmadı ..

442 oynadım kanatlar hücum oynadım mclerden biri dmc pozisyonunda .. hep kontrol dengeli 1 geniş alan 2 dikine pas 3koşu yoluna pas( ben bunu yanlışmı anladım acaba ) 4 rakibi rahatsız et 5 topa dal 6 ofsayt taktiği 7 deafansı ileri çıkart 8mevkinde sürekli kalma 9 yaratıcı oyna 10 havadan orta yap bunlarıdenedim ama hep ii oynadım ama şansız dedi...lütfen yardım ve brz ufkumu genişletin hata nerde yanlış bildiğim bir şey varsa düzeltiyim..
    Tek bir cozum yok. Ama rakip bahsettigin gibi 424 oynuyorsa ona karsi 532 veya 541 gibi dizilislerle hem savunma bolgende 1 fazla oyuncu ila bulunup, hem de orta sahayi kontrol edebilirsin.

Rakip hizli hucum etmek istedigine gore de ona bu firsati vermemek gerekli. Defansif oynayip, topa sahip olarak rakibin oyun planini bozmak gerekli.

Rakip takim normalde takimlarin maglupken macin son 10 dakikasinda oynadigi gibi oynamaya calisiyor. Bunu cozmenin de yolu onlara tempo yaptirtmamak.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by capricrn View Post
    En basit örneği fenerbahçe, beşiktaş gibi lig takımlarını çok rahatlıkla geçebilirken 3 sezon boyunca, bu sezon zorlanıyorum, saç baş yoldurabiliyor takım.
    Butun sorunlarinin cevabi ayni. Son yillarda cok basarili oldugun icin takimlar sana karsi cok daha temkinli oynuyor. Senin kadron gelismis olabilir ama rakiplerin kadrolari da gelismis durumda. Ve bu nedenle senin gibi maglup olmayi bekledikleri takimlara karsi defansif oyunu daha iyi oynayabiliyorlar.

Simdiye kadar kadro kaliten cok daha yuksek oldugu icin rakipler cok defansif oynasa da bu oyun anlayisiyla yenebiliyordun. Simdi ise fark daralmis durumda ve senin itibarin artmis durumda. Ve butun rakipler sana daha defansif oynayarak 4 forvetli oyun planini etkisiz hale getiriyor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by bangbangstar View Post
    Sanki henuz takimin senin oyun anlayisina alisamamis. Sezon oncesinde taktik antrenmanlarini daha yogun yapmak faydali olurdu ama artik biraz gec. Duse kalka idare etmek zorundasin.

Sanki henuz takimin senin oyun anlayisina alisamamis. Sezon oncesinde taktik antrenmanlarini daha yogun yapmak faydali olurdu ama artik biraz gec. Duse kalka idare etmek zorundasin.
    O konuda haklısın. Takımın eksik olması sebebiyle hazırlık maçı yapamadım çok. Ama 5 maçta 5 galibiyet gidiyor takım. Sence taktiğimde yanlış olan bir durum söz konusu mu ? Yani oyuncu rollerinde, oyun anlayışında vs. bir hata var mı dersin ? Teşekkür ederim cevap için.

Butun sorunlarinin cevabi ayni. Son yillarda cok basarili oldugun icin takimlar sana karsi cok daha temkinli oynuyor. Senin kadron gelismis olabilir ama rakiplerin kadrolari da gelismis durumda. Ve bu nedenle senin gibi maglup olmayi bekledikleri takimlara karsi defansif oyunu daha iyi oynayabiliyorlar.

Simdiye kadar kadro kaliten cok daha yuksek oldugu icin rakipler cok defansif oynasa da bu oyun anlayisiyla yenebiliyordun. Simdi ise fark daralmis durumda ve senin itibarin artmis durumda. Ve butun rakipler sana daha defansif oynayarak 4 forvetli oyun planini etkisiz hale getiriyor.
    Öncelikle hazırladığın rehber için teşekkür etmemişim şimdi farkettim.. eline, bilgine sağlık.
    Sanırsam sorunuma en yakın tespit bu olmalı.Barcelona ile yaptığım çeyrek final maçını kendi sahamda 1-0 kazandım.Lig maçlarında ki tıkanıklığı görmedim takımda, oynatmak istediğim futbola yakın oynadılar.
    En önemli mevkide görev yapan selçuğun (yerine nuriyi aldım 20m'a) yaşlanması, takımda forma şansı isteyenlerin mutsuzluğu ve lig takımlarının, avrupa takımlarına nazaran beni daha da iyi tanımaları dediğin gibi defansif ya da kontra bir taktik yapmalarını sağlıyor, sorunda burada başlıyor.Lig takım menejerleri maç öncesi görüşmelerde ''nasıl oynadığını biliyoruz'' tarzında demeçlerde bulunuyorlardı, gözümden kaçan önemli bir detaymış demek ki.
    Bir sorum daha olacak, yukarda bahsettiğim gereksiz top kayıpları, hatalı paslar, takım olarak tıkanma.. sorunlarını takım talimatlarını değiştirerek gideremez miyim? ya da senin gözüne çarpan t.talimatlarımda çakışan direktifler var mı? Mevki rolleri? Maç içerisinde tıkanıklığı giderebilmek için değiştirmemi önereceğin bir direktif var mı? Çünkü sorunun bir kısmının burada olduğunu düşünüyorum ve oyunda taktik olayını benden daha iyi anladığın aşikar.. Şimdiden teşekkür ediyorum, forumca iyi bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Nesil
    2009
    Yer
    İstanbul

capricrn: Adlı arkadaş takım direktifinde bir çelişti gördüm.Geriye yaslan komutunun yanında ofsayt taktiği kullanmışsın.

daha önce sorulduyda kusura bakmayın. belirli bir dizilişte sabit kalmadan rakibe göre diziliş belirleyerek oynarsak başarılı olma ihtimalimiz var mı? örnek rakip kanatsız klasik 4-4-2 oynuyor , doğal olarak zayıf yönü kanatlar gözüküyor. ama bu sefer de göbekten daha tehlikeli olma ihtimalleri var bu dengeyi nasıl ayarlayabilirim?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by bangbangstar View Post
    O konuda haklısın. Takımın eksik olması sebebiyle hazırlık maçı yapamadım çok. Ama 5 maçta 5 galibiyet gidiyor takım. Sence taktiğimde yanlış olan bir durum söz konusu mu ? Yani oyuncu rollerinde, oyun anlayışında vs. bir hata var mı dersin ? Teşekkür ederim cevap için.
    Ben bir ariza gormuyorum.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by capricrn View Post
    Öncelikle hazırladığın rehber için teşekkür etmemişim şimdi farkettim.. eline, bilgine sağlık.
    Sanırsam sorunuma en yakın tespit bu olmalı.Barcelona ile yaptığım çeyrek final maçını kendi sahamda 1-0 kazandım.Lig maçlarında ki tıkanıklığı görmedim takımda, oynatmak istediğim futbola yakın oynadılar.
    En önemli mevkide görev yapan selçuğun (yerine nuriyi aldım 20m'a) yaşlanması, takımda forma şansı isteyenlerin mutsuzluğu ve lig takımlarının, avrupa takımlarına nazaran beni daha da iyi tanımaları dediğin gibi defansif ya da kontra bir taktik yapmalarını sağlıyor, sorunda burada başlıyor.Lig takım menejerleri maç öncesi görüşmelerde ''nasıl oynadığını biliyoruz'' tarzında demeçlerde bulunuyorlardı, gözümden kaçan önemli bir detaymış demek ki.
    Bir sorum daha olacak, yukarda bahsettiğim gereksiz top kayıpları, hatalı paslar, takım olarak tıkanma.. sorunlarını takım talimatlarını değiştirerek gideremez miyim? ya da senin gözüne çarpan t.talimatlarımda çakışan direktifler var mı? Mevki rolleri? Maç içerisinde tıkanıklığı giderebilmek için değiştirmemi önereceğin bir direktif var mı? Çünkü sorunun bir kısmının burada olduğunu düşünüyorum ve oyunda taktik olayını benden daha iyi anladığın aşikar.. Şimdiden teşekkür ediyorum, forumca iyi bir yıl geçirmenizi diliyorum.
    Orta sahada 2 oyuncu oynatiyorsan cok fazla secenek kalmiyor. Ileride savunmanin arkasina sarkmaya hazir veya rakip savunmanin kucaginda duran 4 oyuncu ve orta sahada topu yonlendiren sadece 2 oyuncun var.

Rakip seni cok adamla bekliyorsa, onlarin kucaginda duran forvetler yerine geriden ceza alanina daha sonra giren, markaji daha zor ofansif oyuncular daha faydali olacaktir. Bunu da 424 ile yapmak oldukca zor.

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Slyrian View Post
    daha önce sorulduyda kusura bakmayın. belirli bir dizilişte sabit kalmadan rakibe göre diziliş belirleyerek oynarsak başarılı olma ihtimalimiz var mı? örnek rakip kanatsız klasik 4-4-2 oynuyor , doğal olarak zayıf yönü kanatlar gözüküyor. ama bu sefer de göbekten daha tehlikeli olma ihtimalleri var bu dengeyi nasıl ayarlayabilirim?
    Bdn hic bir zaman bir dizilise sadik kalmam. Dizilis sadece sahaya takimin yayilis sekli. Eger rakibin sadaya yayilisi senin sahaya yayilisini zordurumda birakacak bir duzense, ona gore degisiklik yapmamak hata olur.

Nesil
    2012
    Yer
    İzmir

Hocam benimde sorunum takımım kanatlı taktiklere uygun değil .

Kanatsız kullandığım taktiğim de de top hep rakipte oluyor , kaleme her maç 20-25 tane şut çekiyorlar , bende pozisyon bulmakta zorlanıyorum .

Hangi komutları versem bunları önlerim ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by benzema35 View Post
    Hocam benimde sorunum takımım kanatlı taktiklere uygun değil .

Kanatsız kullandığım taktiğim de de top hep rakipte oluyor , kaleme her maç 20-25 tane şut çekiyorlar , bende pozisyon bulmakta zorlanıyorum .

Hangi komutları versem bunları önlerim ?
    Kanatsiz oyunlarda beklerin ileriye cikmasi cok onemli. Yani daha ofansif bir oyun anlayisi, daha genis bir yayilis ile desteklemek gerekli.

Ozellikle tek forvet ile oynuyorsan (4231 veya 4321) beklerin surekli ileriye cikmasina muhtacsin genislik yaratmak icin.

Eger 41212 ve benzeri bir cift forvetli oyun oynuyorsan da forvet oyuncularinin kanatlara acilmasini istemen faydali olur. Ingilizce komut Move Into Channels (oyuncu komutu). Turkcesine bakamiyorum su anda maalesef. Tabii beklerin de ileriye cikmasini unutmamak lazim.

Nesil
    2012
    Yer
    İzmir

Kanatsiz oyunlarda beklerin ileriye cikmasi cok onemli. Yani daha ofansif bir oyun anlayisi, daha genis bir yayilis ile desteklemek gerekli.

Ozellikle tek forvet ile oynuyorsan (4231 veya 4321) beklerin surekli ileriye cikmasina muhtacsin genislik yaratmak icin.

Eger 41212 ve benzeri bir cift forvetli oyun oynuyorsan da forvet oyuncularinin kanatlara acilmasini istemen faydali olur. Ingilizce komut Move Into Channels (oyuncu komutu). Turkcesine bakamiyorum su anda maalesef. Tabii beklerin de ileriye cikmasini unutmamak lazim.
    Anladım , pekala abi son bir sorum daha var
    Bu sene hangi dizilişi denediysem deneyim komutlardan da rakibi rahatsız et , topa dal , katı savunma falan gol yemediğim maç olduğunu hatırlamıyorum .

Yani istediğim şey öncelikli olarak savunmanın sağlam olması sonra hücum , yani az gol atayım gerekirse ama çok yemeyim.

Bunun için nasıl bir diziliş ve komut kullanmam lazım ?

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by benzema35 View Post
    Anladım , pekala abi son bir sorum daha var
    Bu sene hangi dizilişi denediysem deneyim komutlardan da rakibi rahatsız et , topa dal , katı savunma falan gol yemediğim maç olduğunu hatırlamıyorum .

Yani istediğim şey öncelikli olarak savunmanın sağlam olması sonra hücum , yani az gol atayım gerekirse ama çok yemeyim.

Bunun için nasıl bir diziliş ve komut kullanmam lazım ?
    Gol yemeni engelleyecek tek bir komut yok maalesef. Once takim uyumunu ust duzeye getirmeye calis. Daha fazla topa sahip olarak, rakibe top vermeyerek gol yemeyi engellemek mumkun.

Eger rakibin ofansif bir oyun benimsiyorsa, rakibi rahatsiz et, topa dal, kati savunma vs. gibi tercihler savunmani guclendirmek yerine zayiflatabilir de. Ozellikle rakip takimlarda bire bir oyun becerisi yuksek oyuncular varsa bu tip komutlarla onlarin daha kolay adam eksiltmesine ve daha kolay pozisyon bulmasina neden olabilirsin.

Ozellikle bu tip takimlara karsi daha kompakt oynayip cok adamla savunma yapmak, rakibe ileride basip sert girmekten daha faydali olacaktir.

Nesil
    2012
    Yer
    İzmir

Gol yemeni engelleyecek tek bir komut yok maalesef. Once takim uyumunu ust duzeye getirmeye calis. Daha fazla topa sahip olarak, rakibe top vermeyerek gol yemeyi engellemek mumkun.

Eger rakibin ofansif bir oyun benimsiyorsa, rakibi rahatsiz et, topa dal, kati savunma vs. gibi tercihler savunmani guclendirmek yerine zayiflatabilir de. Ozellikle rakip takimlarda bire bir oyun becerisi yuksek oyuncular varsa bu tip komutlarla onlarin daha kolay adam eksiltmesine ve daha kolay pozisyon bulmasina neden olabilirsin.

Ozellikle bu tip takimlara karsi daha kompakt oynayip cok adamla savunma yapmak, rakibe ileride basip sert girmekten daha faydali olacaktir.
    Eyvallah abi deneyeceğim dediğin oyun tarzını .

Sayfa 8 / 20 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon

Mesaj Yetkileri