Sayfa 1 / 20 12311 ... SonSon
1 ile 30 arası toplam 598 sonuç

Konu: Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Nesil
    2003

Default Taktik Yaratma Rehberi ve İpuçları

Rehber zamanla gelişritilmeye devam edecektir.

İyi okumalar ve eğelenceler.

Last edited by Vieri : 19.Eylül.2015 at 00:43

Abi ben hep kısa paslarla ve düşük tempoyla ofans oyunu oynatmak istiyorum kontrollü bir şekilde. Bu mümkün değil mi oyunda ?

Nesil
    2003

Defans, Kontra, Standart, Kontrol ve Hucum oyun anlayislarinin hepsi savunma da yapar, hucum da.

Sadece savunmayi ve hucumu nasil yaptiklari farklidir.

Ben kontra oynadığım zamanlarda direktiflerden yüksek tempoyu işaretliyordum takım kontraya çıkabilsin diye demek ki buna gerek yokmuş Peki ben bunu yaptığım için ne gibi değişiklikler oluyordu takımın oyununda.Tek etkisi rakip savunmada yerleşik durumdaysa benim topu daha hızlı çevirmemi mi sağlıyordu bu?

Nesil
    2003

Tempo sadece pas hizini degil, takimin topu ne kadar cabuk hucum bolgesine tasiyacagini da belirliyor.

Esasinda eger oyuncularinin kalitesi yeterliyse counter+daha yuksek tempo daha fazla kontra atak sansi yakalamani da saglar.

Nesil
    2006
    Yer
    2 kıtada birden olandan;)

ooov..

abi süpersin direk yumuluyorum ben ellerine sağlık....

eline sağlık....

Ellerine sağlık. (Resimlerde sorun var sanırım.)

Nesil
    2006
    Yer

bravo.... böyle bir konu sadece 7 cevap almış. harikasınız......

Quote Originally Posted by ForCimbom View Post
    bravo.... böyle bir konu sadece 7 cevap almış. harikasınız......

Taktik yapmaktan çok, hazır taktik kullanmak istiyor insanlar. Veya bir taktik yapsınlar ama teorik kısmını düşünmeden yapsınlar. Rolleri dağıtsın ve olsun bitsin. FM oynayan bir arkadaşıma "Abi nasıl bir taktik kullanıyorsun?" demiştim. "4-4-2" demişti. "Oyuncu komutları?" dediğimde "Yok ya kullanmıyorum." cevabı almıştım.

Nesil
    2008
    Yer
    İzmir

Güzel paylaşım teşekkürler.

Nesil
    2003

Resimlere bir sey olmus. Ben de cozemedim. Maalesef su anda yanimda degiller ve yukleyemiyorum. En erken pazartesi duzeltecegim. Kusura bakmayin.

İşte bu! Süpersin abi ellerine sağlık. Benimde sormak istediğim şeyler var, eve geçince daha detaylı inceleyebileceğim yazını.
    Burak

Nesil
    2006
    Yer
    İstanbul

Calisma gercekten cok guzel. Taktik yapacaklarin kesinlikle dikkate almasi gereken bir rehber.

Bana gore cogu kisinin yanlis yaptigi bir gercegi ortaya sermis. Atacking demek iyi atak yapmak demek degil. Yani oyunda bir Barca taktigi yapacak olsaniz muhtemelen counter ya da balanced ile oynamaniz barcelona gibi oynamanizi saglayacaktir.
    Atak secerseniz takim dogru hareket etmeyecek hizli ve aceleci oynamaya calisacaktir. Fazlaca goz ardi edilen bir konu.

GT-S6500D cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Abi şimdi ben yeterince gol pozisyonu üretemiyorum ve bana karşı çok fazla gol pozisyonu buluyorlar. Sence bu taktikte eksik yada hata nerede?

Ayrıca taktiği zaman zaman modifiye edip kanat oyuncularını içe kateden, bekleri iki yönlü orta sahanın birini savaşçı, defansif ortasahayı da ön libero olarak ayarlayıp denedim yine pek birşey değişmedi.

Burak

Çok emek vermişsin, çok da güzel olmuş. Yalnız oyunu daha çözemediğimi fark ettim yazıyı okuyunca

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by Sheriff View Post
    Abi şimdi ben yeterince gol pozisyonu üretemiyorum ve bana karşı çok fazla gol pozisyonu buluyorlar. Sence bu taktikte eksik yada hata nerede?

Ayrıca taktiği zaman zaman modifiye edip kanat oyuncularını içe kateden, bekleri iki yönlü orta sahanın birini savaşçı, defansif ortasahayı da ön libero olarak ayarlayıp denedim yine pek birşey değişmedi.

Resimden gorebildigim kadariyla kanatlardan oynamak istemissin ve bunun kisa paslarla yapilmasini istemissin.

Kanat oyuncularinin hucum gorevleri var. Yani top senin takima gectiginde baslarini alip ileriye gidiyorlar.

Beklerde ise destek. Onlar ise ileriye cikmadan once ortama bakiyorlar, takim rakip sahaya yerlestikten ve kontra atak ihtimali dusuk oldugunda ileriye cikiyorlar.

Yani kisa paslarla, kanattan oynamak istemissin ama beklerle kanat oyuncularinin arasindaki mesafe, kisa pasla oynamak icin cok fazla. Bu da muhtemelen yaratici olmasini bekledigin kanat oyuncularina top tasimani zorlastiriyor. Merkez orta saha ve beklerin kisa paslarla oynuyor ama is topu esas rakibe sorun yasatacak kanat oyuncularina tasimaya gelince taktik bozuluyor.

Bence ya kisa paslardan vazgecip daha dikine paslarla oynayacaksin.
    Ya kanat oyuncularina hucum degil destek gorevi vereceksin ki kisa pas trafigine girsinler.
    Veya ilerideki 3 oyuncuna topu dripling ile merkez orta saha oyuncularina tasittiracaksin (mesela oyun kurucu - hucum rolu bereceksin birisine).

Savunmada pozisyon vermen de muhtemelen AMR ve AML'nin hucum gorevinde olmasindan kaynaklaniyordur. Kisa pas istedigin icin hizli cikamiyorsun ama kanatlar da hucum gorevinde oldugu icin savunmaya geri gelip yardim etmiyor. Yani daha cok kontra ataga uygun gorev vermissin onlara ama kontra etmelerine izin vermedigin gibi onlardan savunma yapmalarini de istememissin.

Nesil
    2007

Güzel rehbermiş ellerinize sağlık. Bir taktik yapıp oturtabildim, defansif anlamda sorun çekmiyorum ama ofansif anlamda özellikle bazı maçlarda pozisyon bulmakta sıkıntı çekiyorum. Verdiğiniz bilgillere göre birkaç değişiklik yapayım.

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Abi yardımcı oluyorsun madem bende benim taktiğimle ilgili önerini almak isterim.
    İlk başta defanstan kısa pasla çık komutunu yapmama rağmen kaleci rakip forvetlerin baskısı nedeniyle degaj çekiyor ve bu genelde rakip takımda kalıyor buradan gol yiyoruz.Onun dışında bu oyun anlayışında defansı ileride mi yoksa geride mi oynatsam karar veremedim.Birde sen yorumlarsan memnun olurum
    Koşu yoluna pas yap konusunda da ayrıca bir kararsızlığım var bu kadar sıkışık bir alanda.

Edit:Eskiden kanatlarda olurdu serbest oyuncunun iki yanındaki adamlar fakat sizin dediğiniz şeyden sonra kısa paslar için onları içeri çektim.Fakat benim taktiğimde gol atanlar genelde kanatlar oluyordu.Sorun olup olmayacağını ileride daha iyi anlarım.

Edit2:Görüntü olarak hiç içime sinmedi bu arada kanatsız oynamak.Alışkın değilim
    Acaba kısa pastan vazgeçip şöyle bir şey denesem daha mı şeker olur?

Edit3:Bugün baya boş olduğumdan Edit2'deki taktikle birkaç maç yaptım.Galatasaray kadrosuna oyuncu almadan oynadım maçları(Ziya Erdal'ı aldım yedek olarak bir tek)
    Fakat hala sorduğum sorular konusunda sıkıntılarım devam ediyor.Birde bir türlü öne geçtiğimizde veya defans yapmamız gerektiğinde ne yapmam gerektiğine karar veremiyorum.Şu zamana kadar bunu hiçbir seride beceremedim.Sürekli atak oynuyorum mecburiyetten Hatta gittim Bayern deplasmanında bile yüklendim rakibe.Adamlar 5 oyuncumu revirlik yaptılar.Çok sert ve temiz müdahalelerle bizi ezdiler.
    Eğer savunmam yapmam gerekiyorsa nasıl hareketler izleyebilirim ekstra olarak
    Aldığım performansıda şöyle gösteriyim.
    -Normal bir takıma karşı

-Güçlü bir takıma karşı

-Beşiktaş'ı erken bulduğum gollerle yenince böyle bir savunma yaptı Bilic.Konuşmalar ne kadar etkili bilmiyorum tabi oyuna

-Buda oynadığım maçlar

Dipnot:Spoiler butonu olsa iyi olacaktı baya doluluk yaptım.Verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür dilerim şimdiden
    Last edited by LifeYourself : 01.Aralık.2013 at 21:15

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by LifeYourself View Post
    Abi yardımcı oluyorsun madem bende benim taktiğimle ilgili önerini almak isterim.
    Bir kac not.

1. Bence MR ve ML kullanilmayan her dizilis ile geride defans kurmak intihar. Biraz destek gorevi verdigin AMR ve AML ile idare edebilirsin ama hucum gorevi verilmis AMR ve AML savunma dusunmez. Sadece ileride basar.

2. Bu kadar fazla oyuncuya hucum gorevi verip, sonra kosu yoluna pas at pek iyi calismaz cunku oyuncular rakip savunmanin fazla icine girmis olur. Orta saha oyuncularin pas atacak adam bulmakta zorlanir. Bir de zaten hucum oynuyorsun. Hucum oynarken oyuncularin zaten direkt oynar.

3. Hucum ve dar oyun. Hucum oynuyorsan oyunu acmak istiyorsun. Neden oyunu daralttigini anlamadim.

Acikcasi tam olarak ne oynamak istedigini pek anlayamadim. Bence takim komutu eklemeye baslamadan once takimi komutsuz izle biraz ve ondan sonra oynamak istedigin oyun icin hangi komutlara ihtiyacin olduguna karar vermeye calis.

Bu arada abi, çok güzel bir analizdi, yalnızca kanat oyuncularına destek görevi verdim ve takım Barcelona gibi oynamaya başladı, sezon başında yaptığım birkaç takviye ve genç oyuncuların kendilerini geliştirmesiyle de birlikte son 7 maçımın hepsini kazandım. Sanırım bütün maçlarımı kazanacağım
    Burak

Nesil
    2008
    Yer
    İstanbul

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Acikcasi tam olarak ne oynamak istedigini pek anlayamadim. Bence takim komutu eklemeye baslamadan once takimi komutsuz izle biraz ve ondan sonra oynamak istedigin oyun icin hangi komutlara ihtiyacin olduguna karar vermeye calis.
    Tamam birde o şekilde bir deneyeyim.Kafamdakinide özel mesajdan attım abi burayı daha fazla kirletmeyeyim

Nesil
    2012
    Yer
    İstanbul

Eline sağlık çok faydalı bir rehber olmuş. Ben 4. sezondayım ve daha bir sezonu sabit taktikle bitirmedim. Gerek oyuncuları dinlendirmek, gerek rakip takımın taktiği olsun sürekli taktik değiştiriyorum(tabiki her maç değil). böyle durumlarda da bu tarz bilgiler faydalı oluyor. Gerçekten hazır taktik kullanmaktansa bu bilgileri edinip kendi taktiğinizi hazırlamanız daha zevkli oluyor.

Nesil
    2003

Resimlerin simdi duzelmis olmasi lazim. Eger goremiyorsaniz Cache'i temizleyip tekrar girmeyi deneyin lutfen.

Yukledikten sonra isim degistirince bir hata olmus. Ozur dilerim.

Nesil
    2003

Nesil
    2006
    Yer

Quote Originally Posted by perpetua View Post
    Takım direktifleri eklendi.

ohhh ellerimi avuşturuyorum şu anda ellerine sağlık perpetua reyiz

hocam çok teşekkürler inanılmaz bir çalışma olmuş .

sakary Ali Misafir

Efsanevi bir rehber... Harika olmuş. Elinize sağlık.

şu taktikle çok rahat sampiyon oldum ligde. ceza bitince avrupada nolcak merak ediyorum

cok defansif duruyor ama gercekten oyle degil

Nesil
    2003

Quote Originally Posted by ogsusam11 View Post

şu taktikle çok rahat sampiyon oldum ligde. ceza bitince avrupada nolcak merak ediyorum

cok defansif duruyor ama gercekten oyle degil
    Bence aksine cok ofansif bir taktik.

Orta sahada geride bekleyen bir oyuncu bulundurmaman biraz riskli bir tercih. Bence en azindan bir oyuncuya defans gorevi vermek gerekli. Cunku:

AP (A) ileride basar
    BWM (S) ileride basar
    BBM (S) ileride de basar geriye de gelir ama once ileride basar.

Yani savunmayi koruyan bir oyuncun yok.

Esasinda hucum oyun anlayisi ile oynarken en sevdigim dizilistir 451 cunku oyuncular hucum anlayisi yuzunden ileriye cikip, rakip ceza alanina girmekten cekinmezler ama savunmada da orta sahayi kalabalik tutarlar.

En buyuk sorunu muhtemelen rakip AMC kullaniyorsa veya rakip geriye gelip top alan ikinci bir forvet oynatiyorsa yasarsin. Topal'i DM'ye cekip HB(D) yaparak biraz daha dengeli olabilir bu taktik bence.

Sayfa 1 / 20 12311 ... SonSon

Mesaj Yetkileri